Σπουδές ή δουλειά;

Hotshot_1988

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εδω και περιπου 5 μηνες που ημουν φανταρος(απολυθηκα πριν περιπου 2 εβδομαδες) με απασχολουσε παρα πολυ το θεμα των σπουδων μου.Εχω τελειωσει ενα δημοσιο ιεκ με την ειδικοτητα τεχνικος Η/Υ επικοινωνιων και δικτυων.Αφοτου απολυθηκα τα χρονικα περιθωρια στενευουν παρα πολυ και πρεπει πλεον να επιλεξω. Ο πατερας μου μου προτεινε να πιασω δουλεια γιατι δεν υπαρχει οικονομικη ευχερεια για να σπουδασω ομως μου ειπε οτι εαν επιλεξω να σπουδασω θα κανει οτι μπορει για να με στηριξει οσο μπορεσει.Το ονειρο μου ειναι να σπουδασω στην αγγλια ομως δεν θα μπορω να ανταπεξελθω με τα εξοδα που περιλαμβανει κατι τετοιο και δεν μου εγγυαται κανεις οτι μετα απο τις σπουδες μου θα εχω δουλεια στον κλαδο που εχω επιλεξει .Απο την αλλη εαν πιασω δουλεια, λογω ελλειψης σπουδων δεν θα ειναι και τοσο καλη.Υπαρχει καποιος τροπος να παρω ενα δυνατο χαρτι στα χερια μου χωρις να χρειαζεται να πληρωσω τα κερατα μου η να πιασω απο τωρα δουλεια με τα λιγα διπλωματα που εχω και απλα να κανω οτι μπορω στην πορεια?
Νιωθω πως ειμαι σε αδιεξοδο και θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε απαντηση εχετε να μου δωσετε.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
την πιθανοτητα να σπουδασεις σε καποιο κολλεγιο εδω στην ελλαδα τυπου IST studies?

εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο ακριβα, σιγουρα πιο ακριβα απο ΙΕΚ, αλλα θα εχεις πτυχιο απο πανεπιστημιο που συνεργαζεται με εξωτερικο(μιας και αυτο θες), χωρις να εχεις φυγει απο την Ελλαδα και που σαφως θα σου κοστισει λιγοτερο?
θα μπορουσες να δουλεψεις 4ωρο ή κατι τετοιο και ετσι να συνεισφερεις στα εξοδα της σχολης.


επισης πολυ φτηνες σπουδες στο εξωτερικο αποτι εχω ακουσει ειναι σε διαφορα βαλκανικα κρατη. ενας γνωστος μου σπουδασε ιατρικη στη Βουλγαρια, μετα εδωσε εξετασεις στο δεκατσα και τωρα ειναι στη Μηλο και κανει το αγροτικο του. το μονο που μπορει να σε φρεναρει ειναι η γλωσσα την οποια πρεπει να μαθεις γιατι δεν μιλουν αγγλικα στα πανεπιστημια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hotshot_1988

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
την πιθανοτητα να σπουδασεις σε καποιο κολλεγιο εδω στην ελλαδα τυπου IST studies?

εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο ακριβα, σιγουρα πιο ακριβα απο ΙΕΚ, αλλα θα εχεις πτυχιο απο πανεπιστημιο που συνεργαζεται με εξωτερικο(μιας και αυτο θες), χωρις να εχεις φυγει απο την Ελλαδα και που σαφως θα σου κοστισει λιγοτερο?
θα μπορουσες να δουλεψεις 4ωρο ή κατι τετοιο και ετσι να συνεισφερεις στα εξοδα της σχολης.


επισης πολυ φτηνες σπουδες στο εξωτερικο αποτι εχω ακουσει ειναι σε διαφορα βαλκανικα κρατη. ενας γνωστος μου σπουδασε ιατρικη στη Βουλγαρια, μετα εδωσε εξετασεις στο δεκατσα και τωρα ειναι στη Μηλο και κανει το αγροτικο του. το μονο που μπορει να σε φρεναρει ειναι η γλωσσα την οποια πρεπει να μαθεις γιατι δεν μιλουν αγγλικα στα πανεπιστημια τους.
Πραγματι πολυ καλη η προταση σου αλλα για τι μεγεθους διδακτρα μιλαμε? Γιατι αν κρινω απο οτι διαβασα στο site τους πρεπει να ειναι πολυ ακριβα (για το IST μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν γνωριζω το ακριβες ποσο, ωστοσο θα μπορουσες απο το site να παρεις τηλεφωνο να ενημερωθεις ή ακομα καλυτερα να πας μεχρι εκει να σε διαφωτισουν καλυτερα για το κοστος καθως επισης και για το επιπεδο των σπουδων. θα σου προτεινα να κανεις μια γυρα στα ιδιωτικα πανεπιστημια της αθηνας και απο κει και επειτα ''βλεποντας και κανοντας''.


ωστοσο ριξε μια ματια εδω https://www.study-in-uk.gr/poso.html, ισως παρεις μια προχειρη ιδεα για τις σπουδες στη Βρετανια που ειπες οτι σκεφτεσαι να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hotshot_1988

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι πληροφοριες σου ηταν πολυ σημαντικες και σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου νομιζω πως πηρα την αποφαση μου η οποια ειναι να σπουδασω στην αγγλια γνωριζεις μηπως εαν ειναι απαραιτητο το gce για την εισαγωγη μου στα βρετανικα πανεπιστημια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Τα GCSE ειναι εξετασεις δινουν Βρετανοι μαθητες σε ολα τα σχολεια της Βρετανιας στα 16 τους χρονια. Αυτες οι εξετασεις σηματοδοτουν και το τελος της υποχρεωτικης εκπαιδευσης στη Βρετανια.

εριξα μια ματια και λογικα απευθυνονται στους Βρετανους. Απο οτι καταλαβαινω το GCSE ζητειται για να μπορει να αποδειξει ο υποψηφιος οτι εχει παρακολουθησει μαθηματικα και αγγλικη γλωσσα ολα τα χρονια που παει στο σχολειο (στη Βρετανια οι μαθητες επιλεγουν σε ποια μαθηματα θα δωσουν εξετασεις ακομα και απο το γυμνασιο). εσυ δε θα εχεις τετοιο προβλημα αφου στην Ελλαδα τα μαθηματικα είναι βασικο μαθημα και ολα τα παιδια το παρακολουθουν και εξεταζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top