• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

H δωρεά οργάνων θα έπρεπε να είναι opt-in ή opt-out διαδικασία;

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
οποτε σε μια ιδανικη κοινωνια τα καλωδια δεν θα τραβιουνταν ποτέ..μεχρι να μεινει ενα αψυχο κουφαρι στο κρεβατι,,για καθε ασθενη,,ειτε πλουσιο ειτε ενα ζητιανο στο δρομο.. και ετσι δεν θα ειχαμε οργανα να δωσουμε,,παρα μονο λιγα..

Να ρίξω λίγο λάδι στην φωτιά τώρα;
Το κρεβάτι αυτό αγαπητέ Άγγελε θα το χρειαστεί κάποιος άλλος, ο οποίος δεν θα είναι πεθαμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
excuse me?:confused:

δες καποιες αποψεις..
Οι περισσότεροι δωρητές οργάνων φαίνεται να αγνοούν τον όρο "Εγκεφαλικός Θάνατος" και το τι συμβαίνει πραγματικά στο χειρουργείο. " Όταν διαβάζουν τη φράση 'μετά το θάνατό μου' πολλοί φαντάζονται ένα πτώμα χωρίς σφυγμό και θα τρόμαζαν αν μάθαιναν ότι η φράση 'μετά το θάνατό μου' σημαίνει πραγματικά 'αφού θα βρίσκομαι σε κατάσταση κώματος και άπνοιας, αλλά όλα τα άλλα όργανά μου θα δουλεύουν και ότι θα με πετσοκόβουν ενώ θα είμαι ακόμα ροδαλός και ζεστός, και η καρδιά μου ακόμα θα χτυπά κανονικά και το αίμα μου θα κυκλοφορεί' . Επιπλέον, κανείς δεν πληροφορείται ότι το σκεπτικό της εξίσωσης του 'Εγκεφαλικού Θανάτου' με το θάνατο παραμένει διαμφισβητούμενο και ότι εξακολουθούν να συσσωρεύονται εμπειρικές αποδείξεις, οι οποίες γεννούν σοβαρές αμφιβολίες ως προς τη λογική της επικρατούσας τάσης. Έτσι, συστηματικά αποκρύπτονται πληροφορίες εξαιρετικά σημαντικές για την ηθική λήψη της απόφασης του μελλοντικού δότη οργάνων." Με αυτά τα λόγια μας εισάγει στο πρόβλημα ο διεθνούς φήμης Καθηγητής Παιδ. Νευρολογίας στο UCLA (Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας, Λος Άντζελες), Dr. Alan Shewmon.

Πράγματι , τόσο η έννοια του "Εγκεφαλικού Θανάτου" , όσο και η εφαρμογή των κριτηρίων διάγνωσής του, εξακολουθούν να επιφέρουν πλήθος αντιδράσεων στην επιστημονική κοινότητα. Κορυφαίοι επιστήμονες στην Ελλάδα (Κ.Καρακατσάνης 2001, Ε.Παναγόπουλος 1998, Μ.Βρεττός 1999, Ι.Κουντουράς 1999, Κ.Χριστοδουλίδης 1995, Ν.Μπαλαμούτσος 1999, Ν.Κωνσταντινίδης 1999, Μ.Γκιάλα 1999, A. Αβραμίδης 1995, Π.Κούγιας 1999, Α. Γουλιανός 1999, κ.α.) και στο εξωτερικό (R.D. Truog 1992, D.A.Shewmon 1997, R.M. Taylor 1997, κ.α.), έχοντας έλθει αντιμέτωποι με τον "Εγκεφαλικό Θάνατο" εκφράζουν σοβαρές επιστημονικές ενστάσεις ή και δεν διστάζουν να προτείνουν ακόμη και αυτήν την πλήρη εγκατάλειψη της έννοιας του " Εγκεφαλικού Θανάτου".
υπαρχουν και πολλες αλλες.

και ερωτω..γιατι δημοσια λενε μετα θανατον,,και οχι εγκεφαλικο θανατο με αναπνοη κλπ?

δημοσιως πισω απο το θεαρεστο της υποθεσης της δωρεας οργανων,,κρυβονται αλληθειες,,και αντι να αναλυθουν,,απλα τους βαζουμε ολους δωρητες χωρις να ρωταμε τιποτα..

υπαρχει θεμα με τον εγκεφαλικο θανατο..αυτη ειναι η ουσια,,και ολη η διαφωνια-δυσπιστια..απο την δικη μου πλευρα τουλαχιστον..


Το κρεβάτι αυτό αγαπητέ Άγγελε θα το χρειαστεί κάποιος άλλος, ο οποίος δεν θα είναι πεθαμένος.
η ιδανικη κοινωνια δεν θα εχει προβλημα κρεβατιων,,αλλα πανω απο όλα θα βαζει τη διασωση της καθε μιας ζωης..

1. Ο "Εγκεφαλικός Θάνατος" ορίζεται διαφορετικά από χώρα σε χώρα και με το πέρασμα του χρόνου παρατηρείται "προοδευτική ελάττωση των απαραίτητων προϋποθέσεων για τη διάγνωσή του." Έτσι, το 1968, η επιτροπή Harvard όρισε ως κριτήριο "Εγκεφαλικού Θανάτου" την κατάργηση της δραστηριότητας ολόκληρου του ΚΝΣ (Κεντρικού Νευρικού Συστήματος), ενώ το 1981 η νέα επιτροπή εμπειρογνωμόνων για το θέμα του θανάτου που συστήθηκε από τον τότε πρόεδρο των ΗΠΑ διατύπωσε τον νέο "ενιαίο ή ομοιόμορφο" ορισμό ("uniform determination") του θανάτου, σύμφωνα με τον οποίο ένας άνθρωπος είναι νεκρός εάν εμφανίζει είτε: α) μη αναστρέψιμη παύση των λειτουργιών της κυκλοφορίας και της αναπνοής, είτε β) μη αναστρέψιμη παύση όλων των λειτουργιών ολόκληρου του εγκεφάλου, συμπεριλαμβανομένου και του εγκεφαλικού στελέχους. Το 1971 δύο νευροχειρουργοί από το Πανεπιστήμιο της Minnesota, οι Mohandas και Chou πρότειναν ως νέο κριτήριο "Εγκεφαλικού Θανάτου" τη μη αναστρέψιμη παύση των λειτουργιών του εγκεφαλικού στελέχους. Τα κριτήρια αυτά του 1971, γνωστά ως "κριτήρια της Minnesota", είναι σήμερα αποδεκτά στη Μεγάλη Βρετανία και την Ελλάδα, ενώ στην Αμερική ισχύουν τα πιο αυστηρά κριτήρια του 1981.18 Μάλιστα ο Καθηγητής Παθολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Αθανάσιος Αβραμίδης ζητά να γίνει επανατοποθέτηση του ΚΕ.Σ.Υ. (Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας) σε ότι αφορά στη διάγνωση του "Εγκεφαλικού Θανάτου", ώστε να υπάρξει εναρμόνιση με τον "ομοιόμορφο" ("uniform") ορισμό του θανάτου. Από την άλλη, το 1996 στο 2ο Παγκόσμιο Συμπόσιο για τον "Εγκεφαλικό Θάνατο", "γίνεται προοδευτικά αποδεκτό ότι ο "Εγκεφαλικός Θάνατος" εξισώνεται με την μη αναστρέψιμη απώλεια της συνείδησης και δεν αποτελεί κριτικής σημασίας γεγονός για την διάγνωσή του εάν υπάρχουν βιολογικές (φυτικές) εκδηλώσεις της ζωής."
οι ορισμοι του εγκεφαλικου θανατου αλλαζουν με τον καιρο,,και βασικα ελεφρενουν,,"παρατωντας ουσιαστικα πιο ευκολα τον ασθενη...
βλεπουμε ποσο φλου ειναι ο "θανατος" που γραφουνε για τη μεταμοσχευση

5. Αξιοπρόσεκτο είναι ότι οι "εγκεφαλικά νεκροί", καταλλήλως υποστηριζόμενοι, διατηρούν σταθερή θερμοκρασία και ορισμένοι "εγκεφαλικά νεκροί" διατηρούν νωτιαία αντανακλαστικά, απορροφούν και αφομοιώνουν τροφές, κερδίζουν βάρος, επουλώνουν τραύματα, κυοφορούν για εβδομάδες ή μήνες και γεννούν (με καισαρική τομή) βιώσιμα νεογνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτό που δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις είναι ότι ακόμη κι αν πέσεις στην ελάχιστη πιθανότητα να ξυπνήσεις από εγκεφαλικό θάνατο, θα έχεις σοβαρότατα προβλήματα και το πιθανότερο είναι να μείνεις φυτό. Ε, προσωπικά, προτιμώ να πεθάνω αν φτάσω σε αυτό το σημείο. Ας με "σκοτώσουν", τους δίνω το ελεύθερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ε, προσωπικά, προτιμώ να πεθάνω αν φτάσω σε αυτό το σημείο. Ας με "σκοτώσουν", τους δίνω το ελεύθερο.
ε,,να τους το δωσεις εσυ..τοτε..
οχι να το παρουν μονοι τους..;)


Woman Diagnosed as “Brain Dead” Walks and Talks after Awakening

LAKE ELMO, Minnesota, February 15, 2008 (LifeSiteNews.com) - 65-year-old Raleane "Rae" Kupferschmidt’s relatives were told by doctors that she was "brain dead" after she had suffered a massive cerebral haemorrhage in mid-January, according to an Associated Press Report. Her family had taken her home to die and were in the process of grieving and planning her funeral when she awoke and was rushed back to hospital.

In accordance with her own wishes, doctors had removed Rae’s breathing tube and were waiting for her to die. She was taken home from the hospital, and while friends and family gathered to say a last good bye, Kupferschmidt’s daughter Lisa Sturm used an ice cube to wet her mother’s dry lips. When her mother sucked on the ice cube, she thought it was only an instinctive reaction. She said, "I knew suckling is a very basic brain stem function, so I didn’t get real excited. But when I did it again she just about sucked the ice cube out of my hand, and I looked at my aunt and said, ‘Did you see that?’"

"So I leaned down and asked, ‘Mom… Mom, are you in there?’" Sturm said. "And when she shook her head and mouthed, ‘Yes,’ we all just about fell over."
αν η γυναικα αυτη,,,ηταν δωρητρια οργανων..δεν θα την ειχαν παρει σπιτι,,και θα ηταν νεκρη..



Physicians and bioethicists who support "brain death" criteria claim that such a diagnosis is reliable and means that a patient is beyond any hope of recovery.

Under new bioethics criteria, "brain death" can be used as a condition under which organs are removed from a patient while his heart is kept beating. Organ transplant requires that tissue be recovered from donors as close to physical death as possible and physicians are under heavy pressure to procure more organs.

The fact that in some cases patients who have been unconscious, semi-conscious or severely neurologically disabled have been declared "brain dead" or "PVS" only to recover, has undermined public confidence in the medical system.

In the US in 2006, Terry Wallis, who experienced a car wreck in 1984, woke unexpectedly and began to recover after 19 years in a minimally conscious state. In 2005 in Italy, Salvatore Crisafulli woke from a coma he had suffered for two years. He had been declared "nearly dead" by doctors after a serious auto accident that left him unresponsive. In Poland in 2007, a railway worker astonished his family and doctors when he awoke spontaneously after 19 years.

Doctors at United Hospital said they are amazed by Rae Kupferschmidt’s recovery. One told Good Morning America, "I’ve been here for ten years and I’ve never seen anything quite like this."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
θυμίζει το ρητό: "Ο ελπίζων χαίροντας, αποθνήσκει χέζοντας".:clapup:
....επιβεβαιώνοντας το γνωμικό, όταν τα σκατά πάρουν αξία οι φτωχοί δεν θα έχουν πια κώλο!

Θα είναι...."δωρισμένος" και κατοχυρωμένος by default στην (ιατρική) επιστήμη, και τους διαχειριστές της ζωής, με δικλείδα ασφαλείας 3 ιατρούς "κωλομπαράδες" που θα αποφασίζουν και θα δίνουν συγκατάθεση (να σου πάρουν τον κώλο) με σκοπό να τον βάλουν στη θέση κάποιου άλλου κώλου, κι όχι ο κάθε άσχετος/πικραμένος κτλ.... ανάξιος να φέρει κώλο ζωντανός ή πεθαμένος!

συνονοματε Αγγελε
Φαντάσου συνονόματε, έναν κόσμο από άκωλους κολοβούς ανθρώπους! Κωλοκατάσταση αδερφέ! :(

Οι μισοί θα περιμένουν τους άλλους μισούς να πεθάνουν για να ζήσουν αυτοί, και η φράση "ο θάνατος σου η ζωή μου"
δεν θα είναι πλέον δικολαβική έννοια, αλλα κατοχυρωμένο δικαίωμα! ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτον, δεν το παίρνουν μόνοι τους. Το να είναι κάτι ενεργοποιημένο από προεπιλογή δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και η ρύθμιση.

"I’ve been here for ten years and I’ve never seen anything quite like this."
Καταλαβαίνεις δηλαδή για τι μικρό ποσοστό μιλάμε. Να θυσιάσουμε τις χιλιάδες ζωές που σώζει η μεταμόσχευση για τη μία περίπτωση στα 10 χρόνια που ξύπνησε από εγκεφαλικό θάνατο. Λογική του παραλόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις δηλαδή για τι μικρό ποσοστό μιλάμε. Να θυσιάσουμε τις χιλιάδες ζωές που σώζει η μεταμόσχευση για τη μία περίπτωση στα 10 χρόνια που ξύπνησε από εγκεφαλικό θάνατο. Λογική του παραλόγου.
δεν ειμαι κατα της μεταμοσχευσης..αλλα περιεχει εστω και ελαχιστο,,φοβο θανατου του δωρητη..υπαρχει φοβος,,και κινδυνος..οποτε οποιος θελει να παρει αυτο το εστω και ελαχιστο ρισκο,,πρεπει να το κανει ο ιδιος..καποιος μπορει να δωσει και τη ζωη του για να ζησει ενας αλλος ή αλλοι ανθρωποι..

αλλα θα ηταν παρανοικο να θυσιαζονται εξ αρχης χωρις να τους ρωταμε.. σε κατι οπως η δωρεα οργανων που δεν εχει μηδενικο κινδυνο.και δεν ειναι κατι ανωδυνο και ακινδυνο τελειως

σε ενα τετοιο θεμα,,υποχρεουμαστε να δινουμε αφηνουμε την επιλογη. εξ αρχης..

ελπιζω να καταλαβες τι εννοω,,και να μην παρεξηγηθω παλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τωρα καταλαβα τι εννοεις εγω παντως. Δλδ πιστευεις οτι αν ολοι ειναι εκ των προτερων δοτες, οι συγγενεις σου δεν θα φροντιζουν ωστε να μην σε "ξαφρισουν" χωρις να κανουν οι γιατροι ο,τι μπορουν πιο μπροστα;
Αν το θέλεις, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η μία και μόνη ασφαλιστική δικλείδα που είχε κάποιος, τώρα αφαιρείται εντελώς. Πες με καχύποπτο και χαμένο κορμί εάν θέλεις, όμως όταν βλέπω να καταργούνται ασφαλιστικές δικλείδες εις βάρος των δικαιωμάτων του πολίτη, στη γενική περίπτωση, έχω την τάση να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά.

Ας πούμε λοιπόν ότι τα λέω κάπως υπερβολικά, αφού κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, μιας και είμαι σχετικός με τον χώρο και μπορώ να καταλάβω περισσότερο τι μου λένε και γιατί. Έστω ότι οι περισσότεροι δεν είναι έτσι κι αλλιώς σε θέση να χρησιμοποιήσουν προς ώφελός τους το δικαίωμα ελέγχου που τους δίνει ο νόμος. Είναι άραγε αυτό επαρκές επιχείρημα ώστε τούτο το δικαίωμα να καταργηθεί; Για ποιο λόγο, εφόσον είναι τόσο υψηλόφρονα τα κίνητρά τους, επιλέγουν την πλέον αδιαφανή διαδικασία που θα μπορούσαν; :hmm:

Ας το δούμε όμως και από άλλη σκοπιά το ζήτημα. Μέχρι σήμερα, οι δηλωμένοι δότες ήταν πολύ λίγοι και τα όργανα τόσο ακριβοθώρητα, ώστε κανένα δεν ήταν εύκολο να "χαθεί" χωρίς να κινήσει τις υποψίες. Η αναζήτηση περισσότερων υποψήφιων δοτών, περνούσε υποχρεωτικά από τη διαδικασία να πειστούν οι συγγενείς να δώσουν τη συγκατάθεσή τους. Έτσι, η δυνατότητα παραεμπορίου ήταν εξαιρετικά περιορισμένη και οι κίνδυνοι πολύ μεγάλοι, ώστε ν' αποτρέπουν σε μεγάλο βαθμό τέτοια φαινόμενα. Ακόμη κι έτσι όμως, ακούγονται πολλά για σχετικές παρανομίες μέσα σ' ένα σύστημα υγείας, το οποίο μόνο για την τιμιότητα, την καθαρότητα, τον ιδεαλισμό και την ακεραιότητα των λειτουργών του, τη χρηστότητα της διαχείρισης και τον αθρωπισμό του δεν φημίζεται. Απεναντίας, περί του αντιθέτου βοά άπασα η επικράτεια, όσο κι αν κάνετε πως δεν το βλέπετε.

Τώρα ξαφνικά, με την πληθώρα των υποψηφίων θυμάτων, τη μεγάλη αγορά που ανοίγεται και το νομικό μας σύστημα που πλέον και βάσει του Μνημονίου άγεται και φέρεται αποκλειστικά από τα εταιρικά συμφέροντα και τους νόμους της αγοράς, τα πράγματα αλλάζουν δραματικά. Ανοίγονται θέσεις εργασίας για λαμόγια και δόκτορες Μέγκελε, δεν το καταλαβαίνετε αυτό; Δεν θέλουμε ρε αδελφέ τα σώματά μας να βγουν στην αγορά, δεν είναι θεμιτό αυτό ή μήπως τώρα αριστερίζω επικίνδυνα για τα γούστα σας;

Εν τέλει, για την τιμιότητα της μάνας μου ή της κόρης μου είμαι σχεδόν βέβαιος. Για την τιμιότητα του ΕΟΜ και κάθε άλλου κρατικού φορέα, στη χώρα που οι κυβερνήτες της δεν τολμούν να βγουν απ' το σπίτι τους, χωρίς να τους φωνάξει κάποιος "κλέφτες κι απατεώνες", επίτρεψέ μου να έχω βάσιμες αμφιβολίες. Δεν κομίζω γλαύκαν εις Αθήνας, ακόμη και ο "πρωθυπουργός" μας (ο Gap ντε) έκραξε σε όλο το ντουνιά για το διεφθαρμένο κράτος (κάνοντας γαργάρα το πόσα χρόνια συνολικά το έχει κυβερνήσει η οικογένειά του και τα κόματά τους)...

Δεν θελω να μιλαω για αλλους, αλλα επειδη συμμεριζομαι την νοοτροπια ζωης της, θα πω το εξης. Αν ολοι ηταν σαν αυτην, η κοινωνια θα ηταν καλυτερη, και ο κοσμος πιο χαρουμενος. Αλλα ολοι παλι ειχαν την "πραγματιστικη" σταση στο συγκεκριμενο ζητημα, η κοινωνια θα ηταν...αυτο που ειναι. Φοβισμενη προς οτιδηποτε διαφορετικο, χωρις διαθεση για κατι καλυτερο, μηπως και τελικα βγει χειροτερο.
Επειδή το έθεσες περί νοοτροπίας ζωής, δηλαδή κοσμοθεωρίας με άλλα λόγια, η Λία απ' όσο ξέρω είναι του Φιλελευθερισμού, για σένα δεν ξέρω, προς τον Παπανδρεϊσμό σε κόβω πάντως.:hehe: :redface: Όπως και νά 'χει, τόσο ο Φιλελευθερισμός, όσο και ο Παπανδρεϊσμός κυβερνούν τούτον τον πλανήτη και τούτη τη χώρα εδώ και δεκαετίες, ενώ η δική μου ιδεολογία δεν έχει καταφέρει να κυβερνήσει, καθώς όποτε ένας λαός πήρε στα χέρια του την εξουσία, υπέστη στρατιωτικές επεμβάσεις, χούντες-μαριονέτες, διεθνή εμπάργκο, εμφυλίους πολέμους κλπ, συνεπώς ο κόσμος είναι έτσι όπως είναι εξαιτίας των δικών σας ιδεών και όχι χάρις στις δικές μας. Μην μας κατηγορείτε λοιπόν που έχουμε μελετήσει καλά το σάπιο σύστημα των "Κυρίαρχων Ιδεολογιών" και πλέον δεν τρώμε την προπαγάνδα και το παραμύθι τους.

Ακόμη όμως κι έτσι, η δική μου τοποθέτηση βασίζεται σε γεγονότα, ενώ η δική σου σ' ένα μεγάλο ΑΝ και σε μπόλικο ρητορικό συναισθηματισμό.:/:

Επειδή όμως σε βλέπω με ηθικοπλαστική διάθεση σήμερα φίλε μου, θα σου ήταν εύκολο να τοποθετηθείς επάνω στο ηθικό ερώτημα που έχω θέσει;
Θεωρείται λοιπόν ηθικό το σώμα μου ν' ανήκει στο κράτος και να μου παίρνονται τα όργανα χωρίς να ρωτηθώ εγώ (φυσικά) ή οποιοσδήποτε δικός μου άνθρωπος, για να σωθούν ζωές. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, θα το θεωρούσατε το ίδιο φυσικό εάν, με το ίδιο ακριβώς επιχείρημα και με την αιτιολογία ότι οι Έλληνες δεν είναι τόσο ενθουσιώδεις αιμοδότες όσο θα χρειαζόταν, η κυβέρνηση όριζε ότι κάθε ένας από εμάς θα έπρεπε (εφόσον το επιτρέπει η υγεία του) να δίνει αίμα τρεις φορές το χρόνο; :hmm:
Γιατί το αποφεύγετε βρε παιδιά; Τόσο δύσκολο είναι;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Συμφωνώ με το νέο μέτρο ΜΟΝΟ στην περίπτωση που οι συγγενείς του υποψήφιου δότη έχουν το δικαίωμα να αρνηθούν να γίνει δότης το συγγενικό τους πρόσωπο. Δηλαδή να υπάρχει και η ασφαλιστική δικλείδα οι συγγενείς να αρνηθούν το να γίνει δότης, και ας μην έχει υπογράψει τα σχετικά έγγραφα όσο ζούσε να γίνει μη γίνει δότης.
Ξέρω και περίπτωση ατόμου που παρά το γεγονός ότι στη διαθήκη του δήλωσε ότι τα όργανά του θα ήθελε να πάνε "στην επιστήμη", η γυναίκα του το αρνήθηκε μετά το θάνατό του και τελικά δεν πραγματοποιήθηκε το θέλημά του!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ανοίγονται θέσεις εργασίας για λαμόγια και δόκτορες Μέγκελε, δεν το καταλαβαίνετε αυτό; Δεν θέλουμε ρε αδελφέ τα σώματά μας να βγουν στην αγορά, δεν είναι θεμιτό αυτό ή μήπως τώρα αριστερίζω επικίνδυνα για τα γούστα σας;
μπα ,μην το λες..και εγω που δεν ειμαι αριστερος αλλιως τα βλεπω..

ειναι θεμα ανθρωπισμου..απλα,,σεβασμου στη ζωη,,και οχι πανω απο όλα του χρηματος..
(στο κουτι της Πανδωρας στη νετ,,τα λεγανε,,οτι το 90% των γιστρων ειναι διεφθερμενοι ,κυριως με το χρημα,,απο τη στιγμη που θα βγουν απο τη σχολη και θα τους ταιζουν οι διαφορες φαρμακευτικες εταιριες,για να γινουν πλασιε..)

ο ορκος του Ιπποκρατη για διασωση της ζωης πανω απο όλα ειναι πολυ ντεμοντε πια,,στον κοσμο που και οι ανθρωποι και τα οργανα ειναι απλα προιοντα ..


η κυβέρνηση όριζε ότι κάθε ένας από εμάς θα έπρεπε (εφόσον το επιτρέπει η υγεία του) να δίνει αίμα τρεις φορές το χρόνο; :hmm:
καλα,εδω ενα τσιγαρο πηγε να απαγορευτει σε κλειστους χωρους και ολοι εγιναν καπνιστοι Τσε.. τι λεμε τωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάντως, τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά από ηθικής απόψεως, καθώς όσο το σκέφτομαι, μου προκύπτουν και νέα ερωτήματα. Ένα ...δυσκολάκι είναι το εξής: Κατά πόσον είναι ηθικό, εάν εγώ δηλώσω ότι ΔΕΝ επιθυμώ να γίνω δότης, να ζητήσω να πάρω εγώ ή το παιδί μου ένα μόσχευμα, σε περίπτωση που το έχω ανάγκη; Ειδικά εφόσον όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν αρνηθεί επισήμως, άρα "εικάζεται" πως συναινούν να γίνουν δωρητές; Δεν θα ήταν η έσχατη υποκρισία, η μεγαλύτερη λαμογιά, να πάρω το όργανο κάποιου, που θα σκέφτομαι πως μπορεί να τον έχουν φάει λάχανο για να επιβιώσει το δικό μου τομάρι;
Εδώ να δω τώρα τους αρνητές του μέτρου...:whistle::devil:

Για περάστε, πλούσια δώρα...:clapup:

μπα ,μην το λες..και εγω που δεν ειμαι αριστερος αλλιως τα βλεπω..

ειναι θεμα ανθρωπισμου..απλα,,σεβασμου στη ζωη,,και οχι πανω απο όλα του χρηματος..
Κοίταξε Άγγελε, πρόσφατα ο Νωεύς σου έκανε μια νίξη περί του τι είναι αριστερός και δεξιός κι εσύ τον παρεξήγησες, θεωρώντας ότι σου κάνει "αριστερή προπαγάνδα". Δεν θα ήθελα λοιπόν κι εγώ να διεγείρω τα αντανακλαστικά σου παρομοίως, θα πω μόνο ότι η έννοια της "αριστεράς" κατά τον 21ο αιώνα (όχι του αριστερού βραχίονα της παγκοσμιοποίησης;)) σχετίζεται άμεσα ακριβώς με τον ανθρωπισμό, γι' αυτό μη βιάζεσαι να τοποθετηθείς τόσο κάθετα, σε έννοιες ούτως ή άλλως παρωχημένες.

Το βέβαιο είναι ότι η άρνησή μας προς το νέο μέτρο δεν πηγάζει από την ίδια αφετηρία. Δεν είμαι της άποψης ότι είναι ανθρωπιστικό να κρατάς κάποιον για πάντα καθηλωμένο σε "απέθαντη" κατάσταση. Θεωρώ ότι η εθελοντική παραχώρηση των οργάνων σου για τη σωτηρία άλλων ανθρώπων αποτελεί μια γενναία πράξη ανθρωπισμού και βγάζω το καπέλο σ' όποιον την επιλέγει. Άλλωστε, είμαι υπέρ και της ευθανασίας, την οποία θεωρώ, όπως έγραψα παραπάνω, ισάξια ως προς το σεβασμό της ζωής, με τη δωρεά οργάνων.

Ο καταναγκασμός, οι καινοφανείς και επικίνδυνοι νέοι όροι που εισάγονται στον Νομικό μας Πολιτισμό, όπως "εικαζόμενη συναίνεση", οι αδιαφανείς διαδικασίες και τα παράθυρα αυθαιρεσίας, η στέρηση στοιχειωδών δικαιωμάτων του πολίτη κλπ, σε συνδυασμό με το γνωστό φαύλο Ελληνικό Κράτος και την παγκόσμια κυριαρχία της κερδοσκοπίας, με κάνουν να εναντιώνομαι στο νέο μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
1) Το παραπανω πως σχετιζεται με την αρχικη δικη μου ερωτηση, την οποια εχει επαναλαβει και αλλες 2-3 φορες η Λια;
Αν ειμαι τοσο ανηθικος ωστε να κανω αυτο που περιγραφεις, το να εχει εξαρχης συναινεση για δωρητης οργανων, τι με απασχολει; Αφου ουτως ή αλλως εγω μπορω να κανω την δουλεια μου. Ισα ισα, εμενα δεν με συμφερει οικονομικα να γινουν ολοι δωρητες, μετα δεν θα μπορω να πουλαω τα οργανα σε τοσο υψηλη τιμη, αφου θα υπαρχει πληθωρα! :hmm:

2) Δεν καταλαβαινω τι ακριβως περιγραφεις. Μπαινω εγω στην εντατικη. Μετα ενω μπορουν να με γιατρεψουν με κρατανε σε καταστολη ή ουτως ή αλλως δεν μπορουν και απλα για να βαρεθουν οι συγγενεις με εχουν σε καταστολη;

Θα ηθελα να τονισω βεβαια, οτι αυτο που περιγραφεις, προυποθετει συνεννοηση ολοκληρου του team των χειρουργων, αναισθησιολογων, νοσοκομων, κτλ. Απλετους χωρους για "φυλαξη" των ασθενων (γιατι αμα ειναι καθημερινο φαινομενο, και τον κρατανε τον καθενα για 1-2 μηνες μεσα, θελει χωρο). Και την (μικρη) λεπτομερεια οτι οταν συναινει ο συγγενης για την δωρεα οργανων, πηγαινει μετα στον ΕΟΜ η συναινεση, ο ΕΟΜ στελνει μια αλλη ομαδα χειρουργων (οχι την ιδια που σε εγχειριζε) και παιρνει τα οργανα αναλογα με την λιστα αναμονης, κτλ. Δεν λεει ο μπαμπας μου "οκ μωρε, ας τα παρουν", κα μετα δεν ρωταει κανεις για το που πηγαν τα οργανα, αρκει να μην ειναι πανω μου.

Btw. Χτυπα ξυλο, χρειαζεται ενας απο σας (τους αντιθετους με την διαδικασια) μεταμοσχευση οργανων. Τι κανετε; Αυτοκτονειτε; Γιατι οπως φαινεται η καρτα δωρεα οργανων νοημα δεν εχει. Τα παιρνουν μονο οι πλουσιοι. Οι δωρητες στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι, οποτε οι πιθανοτητες σας ειναι μηδαμινες. Αρα; Φτου φτου να μην μας τυχει απλα;


Δεν απάντησα σε κανένα δικό σου ερώτημα. Η Λία δεν ξέρει να κάνει ερωτήσεις;;; Περίμενε τις δικές σου;;; Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις!!!!!!!!!!!!! :mad::hmm::confused::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κατά πόσον είναι ηθικό, εάν εγώ δηλώσω ότι ΔΕΝ επιθυμώ να γίνω δότης, να ζητήσω να πάρω εγώ ή το παιδί μου ένα μόσχευμα, σε περίπτωση που το έχω ανάγκη; Ειδικά εφόσον όλοι οι υπόλοιποι δεν έχουν αρνηθεί επισήμως, άρα "εικάζεται" πως συναινούν να γίνουν δωρητές; Δεν θα ήταν η έσχατη υποκρισία, η μεγαλύτερη λαμογιά, να πάρω το όργανο κάποιου, που θα σκέφτομαι πως μπορεί να τον έχουν φάει λάχανο για να επιβιώσει το δικό μου τομάρι;
Εδώ να δω τώρα τους αρνητές του μέτρου..


ηθικα ειναι υποκρισια..
αλλα νομικα,,δεν πρεπει να ειναι δωρητες απαραιτητα αυτοι που θελουν οργανα για τα παιδια τους πχ..

και δεν ειμαι αρνητης της δωρεας,,αλλα της υποχρεωτικης,,
υποχρεωτικη αυτοθυσια δεν εχει αξια..ουτε για τον δωρητη,ουτε για την κοινωνια..


Άλλωστε, είμαι υπέρ και της ευθανασίας,
εκει διαφωνω,,αλλα ειναι αλλο θεμα..
για μενα πχ η ευθανασια ειναι αυτοκτονια βασικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
μαλλον η αποψη υπερ της "δωρεας" οργανων απο ζωντα ανθρωπο υποχρεωτικα,,οπως και της ευθανασιας και της εκτρωσης ..πχ..

δειχνουν καποιον κυνισμο,,και χαμηλη αξια στην ζωη,,ως πολλα ανταλλακτικα μαζι..

Συγγνωμη, για να καταλαβω: Καποιος ο οποιος ειναι υπερ της δωρεας οργανων δινει μικρη αξια στη ζωη, ενω ο εναντιος της, που αφηνει τον κοσμο να πεθανει, γιατι δινει 1 τις χιλιοις οχι να επανελθει στη ζωη, αλλα να εχει καποια συνειδηση ο δοτης, ειναι υπερμαχος της;

Επισης, ειμαι κυνικος επειδη αν πχ μια γυναικα την βιασουν και μεινει εγκυος θελω να εχει το δικαιωμα να κανει εκτρωση οσο δεν μιλαμε ακομα για σχηματισμενο οργανισμο - βρεφος; Ή θελω να εχει το δικαιωμα στο να μπορει καποιος να ανακουφιστει μεσω της ευθανασιας απο τους πονους πχ του καρκινου των οστων ή απο το γεγονος οτι ειναι καθηλωμενος και δεν μπορει καλα καλα να επικοινωνησει με το περιβαλλον του, ποσω μαλλον να κουνηθει;



Και το παραπανω, και αυτο:

"In the US in 2006, Terry Wallis, who experienced a car wreck in 1984, woke unexpectedly and began to recover after 19 years in a minimally conscious state. In 2005 in Italy, Salvatore Crisafulli woke from a coma he had suffered for two years. He had been declared "nearly dead" by doctors after a serious auto accident that left him unresponsive. In Poland in 2007, a railway worker astonished his family and doctors when he awoke spontaneously after 19 years."

ειναι λαθος. Απλα.

Στο πρωτο λεει: ""Brain death" or "death by neurological criteria," is common media terminology for patients who are said to be in an irreversible coma, sometimes referred to as a "persistent vegetative state" (PVS). " Ανεφερα και πριν: Ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο. Απο το δευτερο μπορει και να ξυπνησεις, απο το πρωτο ΟΧΙ. Και το να τα συγχεει το αρθρο ειναι επικινδυνο.

Στο δευτερο παλι, τι σημαινει "nearly dead";; Ή εισαι ή οχι. Απο το κωμα, στο εγραψα και πριν. Υπαρχει περιπτωση να γυρισεις εστω και μετα απο 20 χρονια. Υπαρχει, εστω και ελαχιστη, εγκεφαλικη δραστηριοτητα (αλλο το ποσο "ανθρωπος" θα γυρισεις). Αυτος ηταν σε κωμα, οχι νεκρος.

Επειδή όμως σε βλέπω με ηθικοπλαστική διάθεση σήμερα φίλε μου, θα σου ήταν εύκολο να τοποθετηθείς επάνω στο ηθικό ερώτημα που έχω θέσει;

Γιατί το αποφεύγετε βρε παιδιά; Τόσο δύσκολο είναι;:whistle:

Ηταν μεγαλο το Post και δεν εχω παρα πολυ χρονο να απαντησω. Αλλα ειχε οντως ενδιαφερουσες αποψεις και επιχειρηματα, θα θελα να επανελθω μετα. :)

Οσον αφορα το ερωτημα σου, ειλικρινα δεν το απεφευγα, δεν το χα δει. Φυσικα και θα μουν υπερ. Πολυ καλη ιδεα μαλιστα. Γιατι να ημουν κατα;; :) Οσο κανει καλο στον συνανθρωπο μου και δεν μου στερει εμενα τπτ, γιατι οχι; :confused:

(και οχι, δεν ειμαι παπανδρεϊστης! :P)

Δεν απάντησα σε κανένα δικό σου ερώτημα. Η Λία δεν ξέρει να κάνει ερωτήσεις;;; Περίμενε τις δικές σου;;; Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις!!!!!!!!!!!!! :mad::hmm::confused::whistle::whistle:

Εμ...

Γιατι ακριβως εκνευριζεσαι; :worry::confused:

Επισης, προετοιμασου λιγο ψυχολογικα, γιατι φαινεσαι και λιγο ευεξαπτη. Μαλλον, εχεις λιγο αδικο:

Στο post σου (#131) εκανες quote την Λια που ελεγε: "Κι εσύ δεν απάντησες σε αυτό που έγραψα: Αν ήταν τόσο ...μαφιόζοι, την κάρτα δωρητή θα περίμεναν; Ή νομίζεις ότι είναι δύσκολο να πάρουν όργανα χωρίς να φαίνεται στους συγγενείς;"

η οποια πιο μπροστα (#122) ειχε αναφερει "@Chaos: Ποιά λεφτά; Δεν προβλέπεται να παίρνουν λεφτά οι γιατροί για κάτι τέτοιο. Εκτός αν εννοείς ότι τα παίρνουν "κάτω από το τραπέζι", που αν είναι έτσι, όπως είπε και ο Insomniac: Η έλλειψη κάρτας δωρητή θα τους σταματούσε ρε παιδιά;"

μιας και λιγο πριν το ειχα ρωτησει και γω.

Οχι; :whistle::/::worry::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.


ΟΧΙ.ΟΧΙ.ΟΧΙ. Της γράφω ρωτάς και πιο πάνω και εννοώ εμένα, που με ρωτάει στο ποστ 120. Διάβασε τα όλα, δεν μπορώ αντί να απαντώ στο θέμα να απαντώ σε εσένα που τείνεις να το κάνεις προσωπικό. Σου απάντησα στο πρώτο μήνυμα πως μισώ τις αντιπαραθέσεις και δεν θα ξανασχοληθώ. :/: Τι δεν κατάλαβες;;;;;;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στο πρωτο λεει: ""Brain death" or "death by neurological criteria," is common media terminology for patients who are said to be in an irreversible coma, sometimes referred to as a "persistent vegetative state" (PVS). " Ανεφερα και πριν: Ειναι αλλο το ενα αλλο το αλλο. Απο το δευτερο μπορει και να ξυπνησεις, απο το πρωτο ΟΧΙ. Και το να τα συγχεει το αρθρο ειναι επικινδυνο.

το ξερω..η γυναικα στην πρωτη περιπτωση ειχε διαγνωσθει ως εγκεφαλικα νεκρη..και ξυπνησε


ο δευτερος ναι,δεν υπηρξε τετοια ακριβης αναφορα.....

η πρωτη περιπτωση ομως δεν σου προκαλει ερωτηματα γιατον κινδυνο της δωρεας οργανων ?



και κατι αλλο,,εγω θεωρω πολυ περισσοτερη γενναιοτητα τη δωρεα οργανων οσο ζεις..(κατι στο οποιο ειχα διαβασει οι ελληνες ειναι πολυ υψηλα στην ευρωπη)

γιατι η υποχρεωτικη δωρεα μετα "θανατον" δεν απειτει τιποτα,,απλα σε πανε με το σωρο,,ως υποχρεωμενο..

Επισης, ειμαι κυνικος επειδη αν πχ μια γυναικα την βιασουν και μεινει εγκυος θελω να εχει το δικαιωμα να κανει εκτρωση οσο δεν μιλαμε ακομα για σχηματισμενο οργανισμο - βρεφος;
ναι,,εισαι..

το μωρο απο βιασμο δεν εχει καποιο προβλημα γενετικα,,,,οοτε ας το γεννησει και ας το δωσει,,σε μια πορτα για υιοθεσια..


δεν σκοτωνουμε μια ζωη χωρις ενα σοβαρο γεννετικο προβλημα-και τοτε παλι εχουμε αμφιβολιες-απλα επειδη για κοινωνικους λογους..


ολα αυτα τα προοδευτικα απλα εχουν πιο ευκολο απο παλια την παραιτηση απο τη ζωη,..δειγμα της παρηκμασμενης καταθλιπτικης αυτοκαταστροφικης κοινωνιας μας πια..

το οτι το εμβρυο που μολις δημιουργηθηκε,,δεν ειναι ζωντανος οργνισμος,αλλα απλα μια αψυχη.μαζα κρεας,,δεν ειναι κυνικο? δειχνει εκτιμηση στη ζωη?

αλλα ειπαμε,,η ζωη παυει ευκολα πια..πολλοι μαζευτηκαμε πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
το ξερω..η γυναικα στην πρωτη περιπτωση ειχε διαγνωσθει ως εγκεφαλικα νεκρη..και ξυπνησε


ο δευτερος ναι,δεν υπηρξε τετοια ακριβης αναφορα.....

η πρωτη περιπτωση ομως δεν σου προκαλει ερωτηματα γιατον κινδυνο της δωρεας οργανων ?



και κατι αλλο,,εγω θεωρω πολυ περισσοτερη γενναιοτητα τη δωρεα οργανων οσο ζεις..(κατι στο οποιο ειχα διαβασει οι ελληνες ειναι πολυ υψηλα στην ευρωπη)

γιατι η υποχρεωτικη δωρεα μετα "θανατον" δεν απειτει τιποτα,,απλα σε πανε με το σωρο,,ως υποχρεωμενο..


ναι,,εισαι..

το μωρο απο βιασμο δεν εχει καποιο προβλημα γενετικα,,,,οοτε ας το γεννησει και ας το δωσει,,σε μια πορτα για υιοθεσια..


δεν σκοτωνουμε μια ζωη χωρις ενα σοβαρο γεννετικο προβλημα-και τοτε παλι εχουμε αμφιβολιες-απλα επειδη για κοινωνικους λογους..


ολα αυτα τα προοδευτικα απλα εχουν πιο ευκολο απο παλια την παραιτηση απο τη ζωη,..δειγμα της παρηκμασμενης καταθλιπτικης αυτοκαταστροφικης κοινωνιας μας πια..

το οτι το εμβρυο που μολις δημιουργηθηκε,,δεν ειναι ζωντανος οργνισμος,αλλα απλα μια αψυχη.μαζα κρεας,,δεν ειναι κυνικο? δειχνει εκτιμηση στη ζωη?

αλλα ειπαμε,,η ζωη παυει ευκολα πια..πολλοι μαζευτηκαμε πια..

Αγγελε, το πρωτο link τα λεει μπερδεμενα. Μια λεει "Doctors expect her to be walking on her own within weeks. Rae says she does not remember anything during her coma." και μια οτι "Kupferschmidt’s relatives were told by doctors that she was "brain dead" ", που ειναι αλληλοσυγκρουομενα. Οποτε δεν το πολυεμπιστευομαι.

Οσο για το μωρο, ναι, μπορει να μην εχει τιποτα γενετικα (και γιατι να εχει), αλλα το να υποβαλλεις μια γυναικα να φερει το αποτελεσμα του βιασμου της μεσα στο σωμα της για εννεα μηνες, και μετα να υπαρχει ενα μωρο ως αποδειξη αυτου, νομιζω οτι απο τα πιο βαρβαρα και απανθρωπα πραγματα που εχω ακουσει. Δεν μπορω να φανταστω τι θα μπορουσε να νιωθει μια τετοια γυναικα, οταν και μονο απο τον βιασμο οι περισσοτερες εχουν ψυχολογικα προβληματα για την υπολοιπη ζωη τους.

Δεν θεωρω δε την εισοδο ενος σπερματοζωαριου στην μητρα ως συλληψη και ως ζωντανο πλασμα, επομενως δεν πιστευω οτι ειμαι κυνικος αν μεχρι να σχηματιστει ζωη (δηλαδη ον με συνειδηση, κτλ) ειμαι υπερ της εκτρωσης για σοβαρους λογους. Δηλαδη αν μια γυναικα εμενε εγκυος και αυτο εβαζε σε κινδυνο της ζωη της, δεν θα ησουν και υπερ της εκτρωσης τον πρωτο πχ μηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδη αν μια γυναικα εμενε εγκυος και αυτο εβαζε σε κινδυνο της ζωη της, δεν θα ησουν και υπερ της εκτρωσης τον πρωτο πχ μηνα;
μονο τοτε..ή σε συνδρομο down κλπ βαρεια θεματα του μωρου..

αλλα για κοινωνικους λογους,,οχι διαφωνω..
αλλα ξεφευγουμε..

παντως αν το ψαξουμε σιγουρα θα βρουμε πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που θεωρουνταν εγκεφαλικα νερκοι και ξυπνησαν..μεγαλα μυστηρια..

ειναι φλου τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ειχαμε στην σχολη μια παρομοια συζητηση με τον καθηγητη μας και το εθιξε αυτο το θεμα...Μας προβληματισε ρωτοντας μας εαν εχουμε αναρωτηθει ποτε κατω απο ποιες συνθηκες γινονται οι μεταμοσχευσεις...??Δηλαδη εαν ενα ατομο το οποιο βρισκεται σε κωμα και σωματικα βρισκεται νεκρος,που ομως εχει δωσει συγκαταθεση για να δωρισει καποιο οργανο,θα εγχειριστει με χρηση υπνωτικων,αναισθησιας και σωστων συνθηκων...???
Η απλως θα βλεπει να του αφαιρειται το νεφρο(πχ) χωρις να μπορει να αντιδρασει??Και μας ανεφερε και οτι πολλοι που εχουν κανει αιτηση για δωρητες οργανων χανονται ξαφνικα...οργανωμενο εγκλημα η υπερβολη???
Δεν ξερω...ακομα εχω και γω τις επιφυλαξεις μου...απλως το ανεφερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και κατι αλλο στραβο..

διαβασα οτι και με τον τωρινο νομο,,αν εισαι δωρητης με καρτα..για να παρουν τα οργανα σου..
παλι χρειαζεται η εγκριση των συγγενων..!

απαραδεκτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top