Εκκλησία και θάνατος

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καθεις εκφραζεται και συνδιαλεγεται, αναλογως της παιδειας που διαθετει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ειμαι νεος και με προτρεπεις να κανω λαθη?

εσυ εισαι γερος και σου επιτρεπω να κανεις λαθη...

τα υπολοιπα οκ, δεν βγαζουν νοημα κανενα, προφανως φταιει το νεανικο μυαλο μου που δεν καταλαβαινει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ειμαι νεος και με προτρεπεις να κανω λαθη?

εσυ εισαι γερος και σου επιτρεπω να κανεις λαθη...

τα υπολοιπα οκ, δεν βγαζουν νοημα κανενα, προφανως φταιει το νεανικο μυαλο μου που δεν καταλαβαινει...

Ώρες ώρες εύχομαι να ήμουν θρήσκος για να στην έσπαγα με ανταπαντήσεις epote :P

Ακόμη και εμένα εκνευρίζει η απολυτότητα σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ακόμη και εμένα εκνευρίζει η απολυτότητα σου :D
H απολυτό τητα και η ηλιθιό τητα πορεύονται χέρι χέρι (αξίωμα)! Το φεγγάρι δεν είναι κεφαλογραβιέρα βέβαια, αλλά αν αυτό είναι επιχείρημα γνώσης του τι υπάρχει μετά θάνατον, όπως επίσης ότι η εκκλησία ...θάβει διότι έτσι κονομάει, ενώ έχει τη δυνατότητα να εισπράττει ανεξάρτητα του τρόπου που θα χειριστεί το....πτώμα ( ταφή, καύση, εξαέρωση, αποπνευμάτωση και ότι άλλο) μια και αυτό που καθορίζει την έγγειο πρόσοδο της δεν έχει να κάνει με τους λάκους αυτούς καθεαυτούς αλλά μ εκείνους που βάζει μέσα....σε ανάγει αυτομάτως στην ειδική εκείνη κατηγορία των.... cretin papara, με άριστες προοπτικές ανόδου!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
τα υπολοιπα οκ, δεν βγαζουν νοημα κανενα, προφανως φταιει το νεανικο μυαλο μου που δεν καταλαβαινει...

Μπα, δεν νομίζω ότι θ' αλλάξει τίποτε μεγαλώνοντας. Αυτό ή τό 'χεις ή δεν τό' χεις...:P:D

Καθεις εκφραζεται και συνδιαλεγεται, αναλογως της παιδειας που διαθετει.

Υπονοείς κάτι για την παιδεία του συνομιλητή; Με βάση ποια ακριβώς στοιχεία; Εάν όχι, τότε σε παρακαλώ ν' ανασκευάσεις την ατυχή αυτή διατύπωση...

Θα παρακαλέσω η συζήτηση να συνεχιστεί επί των ιδιαίτερα ενδιαφερόντων απόψεων που έχουν ήδη κατατεθεί, χωρίς περαιτέρω προσωπικές αναφορές κι επιθέσεις. Θα συστήσω επίσης ν' αφήσουμε τα νέα μέλη να παρουσιάσουν τις απόψεις τους, χωρίς να τους απαξιώνουμε εκ των προτέρων.

Για την ομάδα των editors
Great Chaos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το φεγγάρι δεν είναι κεφαλογραβιέρα βέβαια

πως το ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το φεγγάρι ΕΙΝΑΙ από κεφαλογραβιέρα! :pfff:

Το απέδειξαν πριν από λίγα χρόνια οι χάρτες του google-moon



:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Για εσένα είμαι γέρος.
Για εμένα είσαι παιδί.
Διαμετρικά αντίθετη η προσέγγιση.
Στα παιδιά έχω μάθει να τους δίνω το χέρι μου.
Προφανώς για να μή φοβούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Στα παιδιά έχω μάθει να τους δίνω το χέρι μου.
Προφανώς για να μή φοβούνται.

και εγω στους γερους για να περνανε το δρομο

ελεος, τεσπα ο θανατος και το τι συμβαινει μετα απο αυτον ειναι μια μαζικη παραισθηση εν ειδη αμυνας γιατι εχουμε την πολυτελεια της συνειδησης. Η μαλακια ειναι οτι δεν μπορει καποιος εμπειρικα να βιωσει το θανατο (εκτος απο οσους παιθαινουν για λιγο, ενα μικρο ποσοστο των οποιων αναφερει τουνελ και λοιπες ενδορφινικες παραισθησεις αλλα η συντρηπτικη πλειοψηφια δεν αναφερει ε...τιποτα-προφανος). Then again κανενας δεν μπορει εμπειρικα να βιωσει το γεγονος οτι το φεγκαρι δεν ειναι απο τυρι.

εντυποσιακο εινια το ποσο λιγο ακομα και ο φαντασμενος δειχνει να καταλαβαινει το επιχειρημα περι μη αποδηξημοτιτας του αρνητικου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
ο θανατος και το τι συμβαινει μετα απο αυτον ειναι μια μαζικη παραισθηση εν ειδη αμυνας γιατι εχουμε την πολυτελεια της συνειδησης

Μπαρδόν; H συνείδηση και μάλιστα ως μη αναγκαίο χαρακτηριστικό (!!!) ευθύνεται για την αμυντική μας σκέψη που δημιουργεί....μαζικές παραισθήσεις σε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να βιώσουμε;;;
Τι είδους λογική αλληλουχία είναι δαύτη! :eek:

Όκαυ, επειδή η απολυτότητα είπαμε ΤΙ θεωρείται παραπάνω, ας το επεξεργαστούμε, ίσως τελικά να έχεις δίκιο βρε epote....:hmm:
Έχουμε δύο επιλογές λοιπόν ή να σε κατατάξουμε κι εσένα στη μάζα, και σύμφωνα με την ακολουθία της νοητικής σου διαδικασίας να θεωρήσουμε ότι κι εσύ έχεις παραισθήσεις όταν πιστεύεις και δηλώνεις ότι ....
Ολοι ρωτανε πως ειναι ο θανατος και με εκπλησει το γεγονος οτι δεν μπορουν να αντιληφθουν την απλοτητα της απαντησης: πως ηταν πριν γεννηθεις? ετσι ειναι αφου παιθανεις
ή ότι εξαιρείσαι της μάζας, δεν έχεις (την ...πολυτέλεια) της συνείδησης, και οι αμυντικές σου λειτουργίες πιάσανε...πάτο ή τι άλλο να σκεφτώ....χμ....την περίπτωση του x-man την αποκλείω!!!!:confused:

Εν κατακλείδι και συμπερασματικά, όσο περισσότερο δίκιο έχεις σε όσα υποστηρίζεις, τόσο ενισχύεις τη θέση του...αντίλογου, και αυτό αν μη τι άλλο βρε epote, σε κατατάσσει δικαιωματικά εκτός μάζας, σε πολύ ξεχωριστή θέση! :D
Και κάπου εδώ η "μη αποδειξιμότητα του αρνητικού" βρίσκει την πλήρη έκφραση της, και ο νοών νοείτω!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
H συνείδηση και μάλιστα ως μη αναγκαίο χαρακτηριστικό

Ελαχιστα ζωα εχουν συνειδηση οπως προσπαθουμε να την ορισουμε (οι ελεφαντες και τα περισοτερα πιθηκοειδη πχ) αλλα ολα μια χαρα επιβιωνουν. Η συνειδηση ειναι πολυτελεια, εξελικτικης φυσης, διευκολυνει την αναπαραγωγη (miller).

αμυντική μας σκέψη που δημιουργεί....μαζικές παραισθήσεις σε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να βιώσουμε;;;

Δεν καταλαβες τι εννοουσα, οι ανθρωποι αναρωτιουντε τι ειναι μετα το θανατο γιατι το ξερουν οτι θα παιθανουν, ολα τα υπολοιπα ζωα ΔΕΝ τον ξερουν, δεν εχουν το κονσεπτ του θανατου (again εκτος απο ελαχιστα). Ως εκ τουτου το ζωο ανθρωπος πρεπει καπως να αμυνθει ουτος ωστε να αποδεχθει το ευθραυστο και ματαιο της υπαρξης του. Ως εκ τουτου αναρωτιομαστε τι ειναι μετα το θανατο δινοντας στην υπαρξη μας κατι περισοτερο απο βιολογικα χαρακτηριστικα.

Ειμαστε ξερεις ενα ματσο κυτταρα, η συνειδηση και ολα αυτα τα "καταπληκτικα" που κανουμε ειναι βιοχημικες αλληλεπιδρασεις, οταν παψουν αυτες παυουν ολα.

Δεν καταλαβαινω που βρισκεις το παραλογο σε αυτο που λεω. Το να παιθαινεις ειναι απο πλευρας ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ και εεεε...θερμοδυναμικης το ιδιο με το να μην εχεις γεννηθει.

Οι επιλογες ειναι δυο:

1) Οι επιστημες οπως τις ξερουμε μεχρι τωρα ειναι σωστες (ελειπες αλλα σωστες) και ως εκ τουτου ψυχες/μεταθανατιες εμπειριες/παραδεισοι κτλ δεν μπορουν να υπαρξουν γιατι παραβιαζουν τις γνωστες επιστημες (τις ιδιες που σου επιτρεπουν να δουλευεις στον υπολογιστη σου ξερεις - ειναι θεμα τεχνικο - αν υπαρχει ψυχη τοτε δεν θα επρεπε να υπαρχει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ξερω γω. Αρα το να παιθαινεις ειναι το ιδιο με το να μην εχεις γεννηθει.
2) Οι επιστημες οπως τις ξερουμε ειναι μια πατατα και ο παραδεισος η η κολαση η οτι αλλο διαολο θελεις μας περιμενει.

Η πρωτη επιλογη απο πλευρας συνοχης, απλοτητας, και επαληθευσημοτητας (και διαψευσημοτητας) ειναι ορθη, η δευτερη ειναι wishful thinking ενος μυαλου που δεν μπορει (και καλα κανει) να αποδεχθει την ματαιοτητα του.

Οι υπολοιπες ειρωνιες του ποστ σου με εκαναν να γελασω πραγματικα με εχεις καταλαβει σε βαθος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οι επιστημες οπως τις ξερουμε μεχρι τωρα ειναι σωστες (ελειπες αλλα σωστες) και ως εκ τουτου ψυχες/μεταθανατιες εμπειριες/παραδεισοι κτλ δεν μπορουν να υπαρξουν γιατι παραβιαζουν τις γνωστες επιστημες (τις ιδιες που σου επιτρεπουν να δουλευεις στον υπολογιστη σου ξερεις - ειναι θεμα τεχνικο - αν υπαρχει ψυχη τοτε δεν θα επρεπε να υπαρχει ηλεκτρομαγνητικο πεδιο ξερω γω. Αρα το να παιθαινεις ειναι το ιδιο με το να μην εχεις γεννηθει.

Αγαπητέ φίλε epote,
(ελειπείς αλλα σωστες οι επιστήμες),
οτιδήποτε άλλο δεν μπορεί να υπάρξει.
Πώς μπορείς να καταπιείς την θάλασσα επειδή είναι νερό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
we have a poet here.

good stuff.

μπαμ ηκουστει στον αερα και τα βολια πηγαν περα.

τιποτα ΣΧΕΤΙΚΟ με το θεμα το οποιο να μπορει να στοιχειοθετησει προκειμενη εχομε η τσουκου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Οι υπολοιπες ειρωνιες του ποστ σου με εκαναν να γελασω πραγματικα με εχεις καταλαβει σε βαθος:)

Ανασκευασμένες δηλώσεις, προσαρμόζω κι εγώ τις απαντήσεις μου.....;)

Η επιβίωση των (άλλων) ειδών όντως καλά κρατεί, αλλά ουδεμία σχέση έχει αυτό με τις αμυντικές παραισθήσεις σαν εξήγηση άρνησης αποδοχής της ματαιότητας ύπαρξης! Η αναπαραγωγή πιθανόν να έχει αιτίες σχεσιασμού αποτελέσματος με την ....συναίσθηση, αλλά με τη συνείδηση δεν το πολυκαταλαβαίνω, βέβαια, miller είναι αυτός, μπορεί να ορίσει την έννοια της συνείδησης έτσι ώστε να βολεύει την (όποια) θεωρία του, ποιός είμαι εγώ που θα τον αμφισβητήσω, μια και πλέον δεν συζητώ με τον epote αλλά με...εκείνον!:worry:

Σχετικά με την επίγνωση ή μη των υπολοίπων ζώων, ως προς τι τα περιμένει, θα συγκρατηθώ και δεν θα απαντήσω άμεσα....πάντως υπήρξαν κατά καιρούς πολλοί που καταλάβαιναν τη γλώσσα των (ζώων) ο Απολλώνιος ο Τυαννεύς καθώς και ο Ιησούς Χριστός, ήταν δυο εξ αυτών, αν και "κάποιοι" ισχυρίζονται πως είναι ένα και το αυτό πρόσωπο!
Βέβαια, οι ειδικοί (επιστήμονες) γνωρίζουν καλύτερα (ως συνήθως) άρα δεν έχει νόημα να το κουράζουμε κι αυτό, μια και οι πηγές σου περί αυτού, είναι φαντάζομαι επιστημονικές! Κάπως έτσι θα εξηγείται το γεγονός ότι τα (υπόλοιπα) ζώα θα πηδούσαν άνετα από ένα γκρεμό ή θα έπεφταν στη φωτιά πχ, δεν έχουν το....κόνσεπτ του θανάτου! Ναι, έτσι θα ναι....:hmm:

Όμως, το θέμα μας δεν είναι αν έχουν τη συναίσθηση του θανάτου, οι άνθρωποι μόνο ή και τα υπόλοιπα ζώα, αυτό που εξετάζουμε είναι σαφές, καθαρό και απογυμνωμένο!
Το τι υπάρχει μετά θάνατον για τον καθένα, μπορεί να εξαρτάται από τις πολιτικές, θρησκευτικές και....συντεχνιακές του αντιλήψεις, αλλά σαν μαζική παράκρουση και παραίσθηση του ανθρώπινου γένους, δεν το δέχομαι....:P
Ειδικά όταν κάποιοι κρατούν τις αισθήσεις για τον εαυτό τους και αφήνουν τις παραισθήσεις για τους....άλλους! Σαφές;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
πάντως υπήρξαν κατά καιρούς πολλοί που καταλάβαιναν τη γλώσσα των (ζώων) ο Απολλώνιος ο Τυαννεύς καθώς και ο Ιησούς Χριστός, ήταν δυο εξ αυτών,

lol you win i cant argue with that
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
we have a poet here.

good stuff.

μπαμ ηκουστει στον αερα και τα βολια πηγαν περα.

τιποτα ΣΧΕΤΙΚΟ με το θεμα το οποιο να μπορει να στοιχειοθετησει προκειμενη εχομε η τσουκου?

Το ότι προσπαθείς είναι θετικό.
Μου μοιάζεις με παιδάκι που προσπαθεί να μεγαλώσει την σκιά του για να φτάσει τον πατέρα του.
Όμως δεν ξέρω πώς να σε βοηθήσω.
Προφανώς χρειάζεσαι χρόνο και όχι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Το ότι προσπαθείς είναι θετικό.
Μου μοιάζεις με παιδάκι που προσπαθεί να μεγαλώσει την σκιά του για να φτάσει τον πατέρα του.
Όμως δεν ξέρω πώς να σε βοηθήσω.
Προφανώς χρειάζεσαι χρόνο και όχι μόνο.

Αγαπητέ Μάξιμε η διαφορά της ηλικίας σας δεν έχει μεγάλη σημασία και δεν νομίζω ότι όποιος δεν πιστεύει στις αξίες ενός μεσήλικα είναι και αδαής ο οποίος δεν έχει βρει το μήλο της γνώσης. Όπως θα έλεγε και ο Φρειδερίκος αυτή η θεώρηση του άλλου σαν αδύναμο τον οποίο ο καλός χριστιανός πρέπει να βοηθήσει και να συγχωρεί είναι γελοίοτητες

Αγαπητέ φίλε epote,
(ελειπείς αλλα σωστες οι επιστήμες),
οτιδήποτε άλλο δεν μπορεί να υπάρξει.
Πώς μπορείς να καταπιείς την θάλασσα επειδή είναι νερό?

Επίσης αγαπητέ Μάξιμε μιας και διορθώνεις τον συνομιλητή σου ως προς την ορθογραφία και όχι ως προς το επιχείρημα νομίζω ότι ειναι """ελλειπείς""", δύο λου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmarvel

Νεοφερμένος

Ο nickmarvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μια απορία που είχα πάντα, τι σχέση έχει ο τρόπος ταφής με τα θεολογία και εκκλησιαστικά θέματα.
Για πιο λόγο για παράδειγμα η Εκκλησία του ορθόδοξου χριστιανισμού επιτρέπει μόνο την ταφή; Και δεν είναι η μοναδική θρησκεία που επιτρέπει μόνο την ταφή.

Θεωρείται ότι στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε, ερμηνεύουμε και αποδεχόμαστε κάποια ανώτερη δύναμη, συμπεριλαμβάνετε και αν κάποιος πρέπει να επιλέξει την ταφή ή την καύση;
Είναι ένα σημαντικό θέμα, που αφορά όσους είναι βαπτισμένοι στο όνομα του Χριστού, μέσα στην Εκκλησία Του. Για τους αλλόδοξους δεν τίθεται θέμα· μπορούν να καούν μετά θάνατον αν το επιθυμούν.
Εμείς οι Ορθόδοξοι, θα πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι, τουλάχιστον, σε όσα αφορούν την πίστη μας· έτσι θα μπορούμε συνειδητά να δηλώσουμε αν θέλουμε να ανήκουμε στην Εκκλησία ή όχι.
Επειδή το θέμα είναι κεφαλαιώδες και πιστεύω ότι προσωπικά δεν επαρκώ να το αντιμετωπίσω στο σύνολό του, σας έχω μια ενδιαφέρουσα παραπομπή:
https://www.myriobiblos.gr/texts/greek/tafi_i_kaysi_ierotheos.html
Ο Ναυπάκτου Ιερόθεος θεωρείται γενικά αξιόλογος στις τοποθετήσεις του και καλός γνώστης της θεολογίας της Εκκλησίας μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θέλω να σε καλωσορίσω αρχικά και κατα δεύτερο να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για την διαφωτιστικότατη παραπομπή. Πιστεύω πως διαβάζοντάς την δίνονται ξεκάθαρα και απο έναν που εχει δικαιωματικά το λόγο να μιλήσει, όλες οι απαντήσεις στο θέμα που εξετάσαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Χελιώτης

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χελιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά,ξεκινάτε λανθασμένα τον προβληματισμό σας.Η Εκκλησία δεν επιβάλει τίποτα,απλά κάνει ότι την διέταξε ο Αρχηγός της και Ιδρυτής της, Ο Χριστός μας.Τι δηλαδή;Ο Ίδιος αν και Θεός απέθανε, ε τ ά φ η,Ανέστη! Έτσι; Άρα τα μέλη του Μυστικού του Σώματος τι πρέπει να κάνουν;Να ταφούν,προσδοκούντες Ανάσταση νεκρών.Μη λησμονείτε ότι το κάψιμο παραπέμπει στις φωτιές της κόλασης.Μη γένοιτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top