Ψήφος και ιθαγένεια σε νόμιμους και νομιμοποιημένους μετανάστες

Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, συμφωνώ

    Ψήφοι: 43 46.2%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 42 45.2%
  • Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν αποφασιστεί

    Ψήφοι: 8 8.6%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Χαίρομαι που μου απάντησες με σεβασμό και ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε απλά. Εγώ πάντως δε θεωρώ τις απόψεις μου έλλειψη σεβασμού ή ρατσισμό προς το ανθρώπινο είδος αλλά ορθολογισμό και λογική. Όταν είπα "είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν" εννοούσα να φύγουν από τη χώρα κι όχι φυσικά να πεθάνουν, εννοείται νομίζω! Πάντως ναι, πολλές φορές το ύφος μου μπορεί να είναι σκληρό και αυστηρό, το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τελικά ο Έλληνας...
Είναι αυτός που γεννιέται εντός των συνόρων και απο γονείς έλληνες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τελικά ο Έλληνας...
Είναι αυτός που γεννιέται εντός των συνόρων και απο γονείς έλληνες;;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αντί να βλέπουμε αυτά που μας καίνε κοιτάμε τι θα κάνουν οι μετανάστες. Ας βάλουμε επιτέλους τα προβλήματα σε προτεραιότητα!:mad:
Είδα τη διαφήμιση με τα μαυράκια που μιλάνε ελληνικά. Η προπαγάνδα σε όλο της το μεγαλείο...

Όταν πριν λίγους μήνες συζητιόταν το όλο θέμα για τη σκούπα και τους φράχτες για να "καθαρίσει" η χώρα από τους "λαθραίους", δεν σας άκουσα να λέτε για "προτεραιότητες" και μαλακίες όμως. Πιστοί στις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τους τελευταίους μηνες εχει γινει πολύ καλη δουλεία στο κέντρο της Αθήνας, με τα κεντρα φιλοξενίας και τις σκούπες οχι μονο σταμάτησε η ανεξέλεγκτη είσοδος μεταναστών απο τον εβρο(αφου πλεων ξέρουν οτι θα τους πιάσουν) αλλα και η περιοχή της ομόνοιας και του κέντρου δεν παρουσιάζει την εικόνα που ειχε πριν 2 χρόνια.

πολλοί απο τους μετανάστες εχουν δηλωσει και εχουν φυγει εθελοντικά για τις χώρες τους, με κρατικα εξοδα. δεν ξερω ακριβώς νούμερα, αλλα τουλαχιστον για το κέντρο της Αθήνας η διαφορά ειναι αισθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το αστείο ξέρετε ποιό είναι;
Πώς τους φόρους απο τους αλλοδαπούς μία χαρά ξέρει να τους απαιτεί η χώρα...
Μία ιθαγένεια όμως δεν δίνει...
Αλλά βέβαια...όταν είναι να πάρεις λεφτά,όλοι είναι ίσοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
τους τελευταίους μηνες εχει γινει πολύ καλη δουλεία στο κέντρο της Αθήνας, με τα κεντρα φιλοξενίας και τις σκούπες οχι μονο σταμάτησε η ανεξέλεγκτη είσοδος μεταναστών απο τον εβρο(αφου πλεων ξέρουν οτι θα τους πιάσουν) αλλα και η περιοχή της ομόνοιας και του κέντρου δεν παρουσιάζει την εικόνα που ειχε πριν 2 χρόνια.

πολλοί απο τους μετανάστες εχουν δηλωσει και εχουν φυγει εθελοντικά για τις χώρες τους, με κρατικα εξοδα. δεν ξερω ακριβώς νούμερα, αλλα τουλαχιστον για το κέντρο της Αθήνας η διαφορά ειναι αισθητή.

Ναι έφυγαν ευτυχώς, τώρα έχουμε όλοι δουλειές, λεφτά, η ανεργία έφτασε το 2%, νέες θέσεις εργασίας, νέες επιχειρήσεις, το χρήμα ρέει και όλα αυτά χάρη στην έξοδο των μεταναστών.
Τώρα είμαστε στον παράδεισο. Ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τώρα είμαστε στον παράδεισο. Ισχύει.
οχι, ''παράδεισος'' δεν γίναμε, αλλα για την Αθήνα και τους κατοικους του κεντρου τουλάχιστον οι συνθήκες ειναι κάπως καλλίτερες απο πριν.

σχετικά με τον οικονομικό τομέα και την ανεργία που αναφέρεις, αν και κανονικά ειναι άσχετα με τα μέτρα που πάρθηκαν για τους μεταναστες,
(δηλαδή επειδη έχουμε κρίση δεν θα κοιτάμε να φτιάξουμε τπτ αλλο?)

τελικά το αίσθημα οτι η Ελλάδα γινετε επιτέλους ενα κράτος με κανόνες και μπαίνει μια ταξη στο μπάχαλο των προηγούμενων ετών, σίγουρα θα βοηθήσει στο θεμα ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πολλοί απο τους μετανάστες εχουν δηλωσει και εχουν φυγει εθελοντικά
Εθελοντικά; Όσοι φεύγουν εθελοντικά φεύγουν γιατί δεν βρίσκουν δουλειά... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ενας μεγαλος αριθμός μεταναστών ηταν εγκλωβισμένοι εδω.
δηλαδή δεν ειχαν τα χρήματα για να πληρώσουν τα εξοδα να επιστρέψουν στις χωρες τους, δεν υπήρχε τροπος να γυρίσουν νόμιμα, δεν έβρισκαν εδω δουλεία, και οι πιο πολλοι ουτε καν γνωριζαν την διαδικασία για να επιστρέψουν..

πλεων το κράτος με 25% και η εε 75% πληρώνει τα εξοδα για οποιον απο αυτους θελήσει να επιστρέψει σε συνεννόηση με τις χώρες απο τις οποιες κατάγονται.
https://www.naftemporiki.gr/story/385735
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ολοι καταλληγουμε στο συμπερασμα ότι αν υπήρχε κράτος τα τελευταία 25 χρόνια τουλάχιστον, προβλήματα όπως το μεταναστευτικό δεν θα υπήρχαν ή θα υπήρχαν σε πάρα πολύ χαμηλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.

..... και όλοι θα ήταν καλό να καταλήξουμε στο συμπερασμα ότι εδώ και αιώνες έχει καταστεί αδυσώπητη η ανάγκη να εξαλειφθούν απ' τον παγκόσμιο χάρτη όλα τα φασιστάκια.

(και όχι μόνο)


:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
δεν έβρισκαν εδω δουλεία


για δουλειά παίζεται,
... δουλεία όμως σίγουρα έβρισκαν εδώ αγαπητέ gaspar

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε θεωρώ τις απόψεις μου έλλειψη σεβασμού ή ρατσισμό προς το ανθρώπινο είδος αλλά ορθολογισμό και λογική. Όταν είπα "είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν" εννοούσα να φύγουν από τη χώρα κι όχι φυσικά να πεθάνουν, εννοείται νομίζω!

Ισχύει αυτό που λες. Μόλις πεις κάτι, αμέσως σε αποκαλούν ρατσιστή. Μάλλον είναι μόδα or something.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λες. Μόλις πεις κάτι, αμέσως σε αποκαλούν ρατσιστή. Μάλλον είναι μόδα or something.

Μη βιάζεσαι να γενικεύσεις.
Η συγκεκριμένη έχει παραδεχτεί σε παλιότερο ποστ της πως είναι ξεκάθαρα ρατσίστρια, δεν είναι λόγια κάποιου άλλου αυτά.

Εγώ πάντως δε θεωρώ τις απόψεις μου έλλειψη σεβασμού ή ρατσισμό προς το ανθρώπινο είδος αλλά ορθολογισμό και λογική. Όταν είπα "είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν" εννοούσα να φύγουν από τη χώρα κι όχι φυσικά να πεθάνουν, εννοείται νομίζω!

ο ορθολογισμός χρησιμοποιεί λογικά επιχειρήματα ενώ εσύ χρησιμοποιείς παραδείγματα σχεδόν αστεία μα και προσωπικές εμπειρίες. Btw, δε παρεξήγησε κανείς τα λόγια σου, η επεξήγησή σου αχρείαστη. Αυτό έλειπε να πεις δηλαδή... έλεος.

Χαίρομαι που μου απάντησες με σεβασμό και ας συμφωνήσουμε οτι διαφωνούμε απλά.

Himela and etc., υπογράμμισα το παραπάνω γιατί το να διαφωνήσουμε τόσο ... "απλά" όπως λες, δε γίνεται. Αυτό είναι και το πρόβλημά μας. Στο όνομα της ελευθερίας του λόγου έχουν ακουστεί οι μεγαλύτερες ανοησίες. Παραθέτω το εξής(αν θεωρείτε πως βγαίνω οφφ θα προτιμούσα να δημουργηθεί σχετικό θέμα):

Paradox of tolerance

+ μια μικρή επεξήγηση στα ελληνικά που βρήκα βιαστικά από γκουγκλάρισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
.... Όταν είπα "είμαστε πολλοί, κάποιοι πρέπει να φύγουν" εννοούσα να φύγουν από τη χώρα κι όχι φυσικά να πεθάνουν, εννοείται νομίζω!

ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ...ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ! :mastigio:angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 2012-17-ioyl-nazi-xrysh-aygh-2.jpg
    2012-17-ioyl-nazi-xrysh-aygh-2.jpg
    246.1 KB · Εμφανίσεις: 90

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μια φορά είμασταν σε μια ταβέρνα και μας έτυχε κάτι (ενός φίλου του έκλεψε το κινητό ένας που πούλαγε λουλούδια - νομίζω τσιγγάνος). Τέλος πάντων, μόλις το αντιληφθήκαμε, βρήκαμε δύο αστυνομικούς και με τα πολλά αφού τους είπαμε τί ειχε συμβεί, πιάσαμε τη συζήτηση μαζί τους. Ε μας είπαν ότι αυτή η διαφήμιση που καλούσε τους μετανάστες να πάνε να δηλώσουν ότι θέλουν να πάνε στη χώρα τους αλλά δεν έχουν χρήματα / χαρτιά κτλ, είναι εντελώς ψέμα και ένα πολύ ωραίο δόλωμα για να πάνε εκεί και να τους μαγκώσουν. Δεν θα επέστρεφαν στην πατρίδα τους με μια ωραία πτήση και τη βαλίτσα τους γεμάτη καρτ ποστάλ αλλα υπό πολύ χειρότερες συνθήκες.

Επίσης είχα δει μια εκπομπή του Σρόιτερ (νομίζω) για το πως φέρονται στους λαθρομετανάστες, αφότου τους μαζέψουν με τον Ξένιο Δία. Κρύο νερό, έλλειψη φαγητού κτλ.

Να φυλακιστούν όλα τα κακοποιά στοιχεία, είτε είναι αλλοδαποί, είτε είναι Έλληνες. Γιατί έχω δει και τα δικά μας τα μπουμπούκια. Όταν όλοι αυτοί τιμωρηθούν, ίσες ευκαιρίες για όλους.
Δεν νομίζω ότι καποιος θα άφηνε την χώρα του αν είχε καλές συνθηκες ζωής εκεί.
Επίσης είμαστε οι επόμενοι που ίσως κληθούμε να την αφήσουμε, οπότε όποιος δεν δίνει ανθρωπιά, καλό είναι να μην την περιμένει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τὸ ἐρώτημα εἶναι καυτὸ καὶ παραμένει· γιὰ ποιόν ἀκριβῶς λόγο πρέπει ἡ Ἑλλάδα τῶν 132.000 τ.χμ. καὶ τῶν 11.000.000 κατοίκων νὰ χωρέσῃ ὅλη τὴν δυστυχία καὶ τὸν πόνο τῆς Κεντρικῆς Ἀσίας καὶ τῆς Ἀφρικῆς; Μήπως γράφουμε πουθενὰ στὸ ἐθνόσημο «Ἐδῶ χωρᾶνε ὅλοι οἱ πεινασμένοι καὶ οἱ κατατρεγμένοι τῆς γῆς καὶ παίρνουν καὶ ἰθαγένεια γιατὶ εἴμαστε πολὺ λαρτζ τύποι ἄμα λάχῃ νὰ 'οὔμ...»

Μὴν τρελαθοῦμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Himela and etc., υπογράμμισα το παραπάνω γιατί το να διαφωνήσουμε τόσο ... "απλά" όπως λες, δε γίνεται. Αυτό είναι και το πρόβλημά μας. Στο όνομα της ελευθερίας του λόγου έχουν ακουστεί οι μεγαλύτερες ανοησίες. https://ratiovincit.com/tag/charles-james-napier/

Θα προτιμούσα σε παρακαλώ να μη με συγκαταλέγεις σε απόψεις άλλων ανθρώπων, έχω μυαλουδάκι και κρίση να σκεφτώ τις δικές μου και δεν χρειάζομαι κάποιο κόμμα να μου υποδείξει τι να πιστεύω. Από κει κι έπειτα, αφού η διαφωνία μας θεωρείται τόσο σοβαρή από σένα νομίζω δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε. Εκτός φυσικά οτι, αν και το ξεχνάμε καμιά φορά, δημοκρατία έχουμε κι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει. Στην πρωθυπουργία δε θα φτάσω ποτέ οπότε μην ανησυχείς οτι οι απόψεις μου θα γίνουν ποτέ πραγματικότητα. Keep walking...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

για δουλειά παίζεται,
... δουλεία όμως σίγουρα έβρισκαν εδώ αγαπητέ gaspar

και θανατο μη σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top