Ο "Ψιτ-ψιτ" και η Ε.Ο. 17Ν

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μου φαίνεται λογικό που ο ψιτ ψιτ δεν αναγνώρισε τα άτομα μετά απο 14 χρόνια. Εννοώ ο άνθρωπος αλλάζει μέσα σε 14 χρόνια ακόμα και αν δεν το επιδιώκει.
Είναι παράλογο αυτό που λέω;

Check it out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μου φαίνεται λογικό που ο ψιτ ψιτ δεν αναγνώρισε τα άτομα μετά απο 14 χρόνια. Εννοώ ο άνθρωπος αλλάζει μέσα σε 14 χρόνια ακόμα και αν δεν το επιδιώκει.
Είναι παράλογο αυτό που λέω;

Check it out
Όχι, δεν είναι παράλογο. Την ίδια δυσκολία με τον ψιτ-ψιτ στην αναγνώριση ΔΕΝ είχε ωστόσο και η αξιωματικός υπηρεσίας του Α.Τ. Βύρωνα, η οποία στο δικαστήριο αναγνώρισε αυτούς που κατά το παραπεμπτικό έπρεπε να αναγνωρίσει. Το γεγονός βέβαια ότι είχε περιγράψει το άτομο που τη συνέλαβε ως έχοντα ύψος περίπου 1,65 , ενώ στο δικαστήριο αναγνώρισε, όπως έπρεπε, το άτομο αυτό στο προσωπο του Χριστ. Ξηρού, ο οποίος είναι 30 εκ. ψηλότερος, είναι μια άλλη ιστορία... Στην ηλικία του να ψήλωσε κι άλλο είναι βέβαια απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
1.95 ειναι ο χρ. ξηρός; παλικάρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Παλικάρι με 45άρι... Στο βιντεοκλιπ πάντως της Ελένης Λεγάκη Κονιτοπούλου "τα πάντα ρει", όπου εμφανίζεται, είναι επιβλητική φυσιογνωμία:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας πω και ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο γιʼ αυτήν την υπόθεση, το οποίο δεν συνιστά κρατικό μυστικό, αλλά προέρχεται από την επιστημονική κοινότητα.

Κάποιος καθηγητής μου, των θετικών επιστημών, στον ελεύθερο χρόνο του (:D:P) έκανε μια εργασία για τη δράση της 17Ν, από στατιστικής απόψεως. Συσχέτισε τον αριθμό των χτυπημάτων και την κλιμάκωσή τους από πλευράς σοβαρότητας, με το χρόνο διεξαγωγής αυτών. Η θεωρία του ήταν ότι αυτές οι οργανώσεις, παρουσιάζουν χαρακτηριστικά ζωντανού συστήματος, άρα θα πρέπει νʼ αναπτύσσονται με τρόπο παρόμοιο με τους ζωντανούς οργανισμούς. Η έρευνα δεν είχε κανένα πολιτικό χαρακτήρα, ούτε δημοσιεύτηκε σε περιοδικό των πολιτικών επιστημών.

Πράγματι, εάν βάλει κανείς σʼ ένα σύστημα καρτεσιανών συντεταγμένων τα χτυπήματα της οργάνωσης στον άξονα των y και το χρόνο διεξαγωγής τους στον άξονα των x, παίρνει την «αρχετυπική» σιγμοειδή καμπύλη, η οποία είναι χαρακτηριστική του τρόπου ανάπτυξης ζωντανών συστημάτων, από βακτήρια σε καλλιέργεια, μέχρι την ανάπτυξη ανθρώπινων πληθυσμών, πολιτισμών κλπ.


Στην εικόνα φαίνεται η σιγμοειδής καμπύλη, μάλιστα στην περίπτωση αυτή, έχουμε εφαρμογή της ίδιας θεωρίας στο έργο του Μότσαρτ. Βλέπετε ότι λειτουργεί…

Οι σιγμοειδείς καμπύλες, ακολουθούν ένα πρότυπο τεσσάρων φάσεων. Για να γίνουν καλύτερα κατανοητές, θα υποθέσουμε την ανάπτυξη ενός πληθυσμού βακτηρίων σε καλλιέργεια.

Η πρώτη φάση
, εκεί που βλπουμε την καμπύλη, αρχικά να κινείται κοντά στον άξονα των y, παρουσιάζοντας αργή ανάπτυξη, ονομάζεται Λανθάνουσα. Στη φάση αυτή ο πληθυσμός προσπαθεί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον του, γιʼ αυτό και αναπτύσσεται αργά.

Η δεύτερη φάση
, εκεί που βλέπουμε την καμπύλη ξαφνικά να «εκτοξεύεται» προς τα πάνω, ονομάζεται Εκθετική. Ο πληθυσμός έχει προσαρμοστεί στο περιβάλλον του, το εκμεταλλεύεται με τον άριστο δυνατό τρόπο κι έτσι πλέον παρουσιάζει εκθετικό ρυθμό ανάπτυξης.

Η Τρίτη φάση
, εκεί που βλέπουμε την καμπύλη να κάμπτεται, δίνοντας το επάνω τόξο του S, ονομάζεται Στατική. Ο πληθυσμός έχει αρχίσει να εξαντλεί τις πηγές του περιβάλλοντός του, επίσης αρχίζει σταδιακά ν' ασφυκτιά μέσα στα απορρίμματά του. Αρχίζει κάτι σαν το φαινόμενο της υπογεννητικότητας που έχουμε ακούσει συχνά για τις Δυτικές χώρες, σε σχέση με το μέλλον των ασφαλιστικών τους συστημάτων.

Η τέταρτη φάση
, εκεί που πλέον η καμπύλη παίρνει κατιούσα πορεία, ονομάζεται Φάση Θανάτου. Οι παραπάνω συνθήκες έχουν γίνει πλέον ασφυκτικές και πλέον περισσότερα βακτήρια πεθαίνουν απʼ όσα γεννώνται. Κάτι σαν το φαινόμενο της «Γήρανσης Πληθυσμού» που επίσης έχουμε ξανακούσει.

Οι αντιστοιχείες με την οργάνωση της 17Ν νομίζω ότι είναι ευανάγνωστες, για να μην επεκταθούμε.

Το ζήτημα λοιπόν είναι, ότι σύμφωνα με την έρευνα, η 17Ν, την εποχή που συνελήφθη –εντός ή εκτός εισαγωγικών- είχε ήδη προ πολλού μπει στη Φάση Θανάτου. Η εργασία δημοσιεύτηκε σε ξένο επιστημονικό περιοδικό, του χώρου των μηχανικών.

Είτε την έπιαναν λοιπόν είτε όχι, η οργάνωση ήταν ήδη νεκρή. Ο κύριος Χρυσοχοΐδης και τα σαΐνια του παρουσίασαν στα έκθαμβα μάτια του τηλεοπτικού κοινού, ένα «πτώμα», το οποίο για την περίσταση ξέθαψαν από το χρονοντούλαπο της Ιστορίας, εάν μου επιτρέπεται ο μακάβριος παραλληλισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Θα ήθελα να σας πω και ένα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο γιʼ αυτήν την υπόθεση, το οποίο δεν συνιστά κρατικό μυστικό, αλλά προέρχεται από την επιστημονική κοινότητα.



Είτε την έπιαναν λοιπόν είτε όχι, η οργάνωση ήταν ήδη νεκρή. Ο κύριος Χρυσοχοΐδης και τα σαΐνια του παρουσίασαν στα έκθαμβα μάτια του τηλεοπτικού κοινού, ένα «πτώμα», το οποίο για την περίσταση ξέθαψαν από το χρονοντούλαπο της Ιστορίας, εάν μου επιτρέπεται ο μακάβριος παραλληλισμός...
Όταν πρωτόδικα ο Δημήτρης Κουφοντινας κλήθηκε να απολογηθεί, αντί απολογίας διάβασε το ποίημα "οι Πατέρες" του Κωστή Παλαμά... Όπως φαίνεται κάποιοι (ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ, ΣΕΧΤΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΠΥΡΗΝΩΝ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ...) έλαβαν το μήνυμα/παρακαταθήκη του Κουφοντίνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Υπάρχει όμως και μια άλλη πτυχή της ιστορίας:

Η οργάνωση φάντασμα, όπως είχε αποκληθεί η 17Ν, στα χρόνια της δραστηριότητάς της είχε χορέψει στο ταψί την αστυνομία, τις εγχώριες και ξένες μυστικές υπηρεσίες, είχε γίνει ο pain in the ass της πανίσχυρης CIA. Κατά τη δεκαετία του ʼ90 είχαν γίνει πλέον τόσο θρυλικοί, που υπήρξε αμερικάνικο συγκρότημα του χώρου του Hard Core, με το όνομα Ε.Ο. 17Ν!!!

Εκμηδένισαν τα μέτρα ασφαλείας στρατοπέδων, υπήρξαν άριστοι πυροτεχνουργοί, χόρευαν σαν τους ποντικούς μέσα στʼ αστυνομικά τμήματα και ο καημένος ο «Ψιτ-ψιτ» ακόμα δεν μπορεί να κοιμηθεί τις νύχτες. Όσες φορές ήρθαν σʼ επαφή με την αστυνομία, έδειξαν ότι διέθεταν δύναμη πυρός και συγκεκριμένο σχέδιο για το πώς θα τη χρησιμοποιήσουν, έτσι σε όλες τις περιπτώσεις βγήκαν νικητές και ξέφυγαν. Όλα αυτά απαιτούν σκληρή στρατιωτική εκπαίδευση και σχεδιασμό και αυτό είναι αναμφισβήτητο.

Το πρώτο πράγμα που μπορεί κάποιος να σκεφτεί, είναι ότι οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που παρουσιάστηκαν, δεν έχουν γεμίσει κανενός το μάτι πως είναι τέτοια κομμάντα (πέστε μου ότι ο Χριστόδουλος Ξηρός και ο Θεολόγος Παλιαδέλης ήταν νίντζα στα νιάτα τους και θα στείλω τον Πανίσχυρο Μεγιστάνα των Νίντζα να σας βρει, ρε την κατάρα μου να ʽχετε:hehe: :lol:) και σίγουρα δεν έχουν τη στόφα «ροκ σταρ», ούτε μοιάζουν καμωμένοι από το υλικό που φτιάχνονται οι μύθοι. Ακόμη όμως κι αν δεχτούμε ότι πράγματι όλοι αυτοί στα νιάτα τους ήταν νίντζα και στην πορεία ξέπεσαν, σε βαθμό που όλοι μαζί είχαν γίνει εντελώς αγνώριστοι, ακόμη και για τον Ψιτ-ψιτ, που τους έβλεπε μέρα παρά μέρα στον ύπνο του επί τόσα χρόνια, δεν έχουμε μάθει τίποτε σχετικά με το πού εκπαιδεύτηκαν κι από ποιους. Δεν ξέρω εάν έχετε εσείς ακούσει κάτι.

Εκείνη την εποχή, οι Αμερικάνοι πίεζαν την Ελλάδα με μοχλό την ασφάλεια των Ολυμπιακών Αγώνων. Εάν οι αμερικανικές αρχές δεν ενθάρρυναν τους Αμερικανούς τουρίστες να ταξιδέψουν στην Ελλάδα, υπήρχε κίνδυνος οικονομικής αποτυχίας, σε μια ήδη χρεωμένη χώρα, κανείς μάλιστα δεν ήθελε να σκέφεται την περίπτωση μποϋκοτάζ με την οποία οι Αμερικάνοι απειλούσαν. Τα χρήματα που διακυβεύονταν ήταν πάρα μα πάρα πολλά. Γνωρίζω ότι τα λεφτά αγοράζουν σχεδόν τα πάντα, όμως επίσης γνωρίζω ότι τα πολλά λεφτά μπορούν νʼ αγοράσουν οτιδήποτε.
Έχω σκεφτεί πολλές φορές εάν θα καθόμουν στη φυλακή για δέκα χρόνια εφόσον μου έδιναν για τον κόπο μου μερικά εκατομμυριάκια ευρώ. Γιατί όχι, όταν θα έβγαινα μάλιστα θα ήμουν και ήρωας στα μάτια πολλών. Μπορώ να υποθέσω λοιπόν ότι αυτοί που συνελήφθησαν, πήραν χοντρά λεφτά προκειμένου να αναλάβουν την ευθύνη της οργάνωσης. Είναι γνωστό ότι ακόμη και στο χώρο των νονών της νύχτας, υπάρχουν άνθρωποι που η δουλειά τους είναι να μπαίνουν φυλακή, προκειμένου να μη συλλαμβάνεται το αφεντικό τους. Πολύ δε περισσότερο εάν ήταν άνθρωποι για των οποίων τις γούνες διέθετε η ασφάλεια πολλά ράμματα από άλλες μικροοργανώσεις και δεν είχαν πιθανόν και πολλές επιλογές.

Από την άλλη και οι Αμερικάνοι είχαν κάθε συμφέρον να δεχτούν ότι η οργάνωση πιάστηκε και να δώσουν και πολλά συγχαρητήρια στην Ελληνική Κυβέρνηση, αφού από το deal της ασφάλειας των Ολυμπιακών Αγώνων, θα έβγαζαν ούτε λίγο, ούτε πολύ, 1.4 δις ευρώ!!

Είναι άραγε αυτή μια εύλογη υπόθεση, ή αποτελεί συνωμοσιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos;657463 [B:
δεν έχουμε μάθει τίποτε σχετικά με το πού εκπαιδεύτηκαν κι από ποιους[/b]. Δεν ξέρω εάν έχετε εσείς ακούσει κάτι.


Από την άλλη και οι Αμερικάνοι είχαν κάθε συμφέρον να δεχτούν ότι η οργάνωση πιάστηκε και να δώσουν και πολλά συγχαρητήρια στην Ελληνική Κυβέρνηση, αφού από το deal της ασφάλειας των Ολυμπιακών Αγώνων, θα έβγαζαν ούτε λίγο, ούτε πολύ, 1.4 δις ευρώ!!

Είναι άραγε αυτή μια εύλογη υπόθεση, ή αποτελεί συνωμοσιολογία;
Ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος στις 29 Μάη 1968 μαζί με άλλους Έλληνες φοιτητές ίδρυσε στο Παρίσι την οργάνωση "29 Μάη". Στη συνέχεια, μαζί με άλλα μέλη της οργάνωσης , αναχώρησε για την Κούβα όπου εκπαιδεύτηκε στον ανταρτοπόλεμο και στις δολιοφθορές εν γένει. Το 1970 ξαναβρέθηκε στην Αθήνα, έτοιμος πλέον για ένοπλη δράση... Το 1972, για λογαριασμό της οργάνωσης ΛΕΑ τοποθέτησε βόμβα μικρής ισχύος στην αμερικάνικη πρεσβεία. Οι πυροκροτητές που χρησιμοποιούσε η ΛΕΑ -και στη συγκεκριμένη επίθεση- ήταν νατοϊκής προέλευσης (ΝΑΙ!!!!!!) και προέρχονταν από παρτίδα του γνωστού νατοϊκού σχεδίου "stay behind" ή ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΡΟΒΙΑ (στο ελληνικό του σκέλος) και προορίζονταν για πρόκληση δολιοφθορών από "φίλιους" στρατούς σε περίπτωση εισβολής "κόκκινων"... Εδώ ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του... Πυροκροτητές από την ίδια παρτίδα χρησιμοποιούσε και η "ομάδα Άρης", ενώ σε μια αποτυχημένη τοποθέτηση βόμβας έξω πάλι από την αμερικανική πρεσβεία σκοτώθηκαν οι φοιτητές Τσίτουρας και Αντζελότι. Η δεύτερη μάλιστα (η ιταλίδα Αντζελότι) ήταν θεία του Κάρλο Τζουλιάνι, του παιδιού που σκότωσαν οι carabinieri στη Γένοβα στη σύνοδο των G8... Παρά το ότι ο Γιωτόπουλος ήταν (;;;) το μοναδικό μέλος της οργάνωσης που είχε γνώσεις ανταρτοπολέμου καταδικάστηκε πρωτόδικα και δευτερόδικα μόνο για ηθική αυτουργία σε όλες τις ενέργειες της οργάνωσης. Το δικαστήριο "σκέφτηκε" ότι είχε αναπτύξει, λόγω χαρακτήρα, με τα υπόλοιπα μέλη της οργάνωσης σχέση δεσπόζουσας προς δουλεύουσες προσωπικότητες, και έτσι τους έκανε ό,τι ήθελε :D:D:D... Κι ύστερα ήρθαν οι μέλισσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Έχω σκεφτεί πολλές φορές εάν θα καθόμουν στη φυλακή για δέκα χρόνια εφόσον μου έδιναν για τον κόπο μου μερικά εκατομμυριάκια ευρώ. Γιατί όχι, όταν θα έβγαινα μάλιστα θα ήμουν και ήρωας στα μάτια πολλών. Μπορώ να υποθέσω λοιπόν ότι αυτοί που συνελήφθησαν, πήραν χοντρά λεφτά προκειμένου να αναλάβουν την ευθύνη της οργάνωσης.

Ποιος θα κατσει μεσα 10 χρονια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ποιος θα κατσει μεσα 10 χρονια???
Αμφιβάλλεις; Έχουν κλείσει ήδη 7,5 χρόνια στα λευκά κελιά της Δημοκρατίας... Έξω είναι μόνο οι συνεργαζόμενοι και "μεταμεληθέντες"... Τέλιος, Τσελέντης και Παύλος Σερίφης.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Μπορώ να υποθέσω λοιπόν ότι αυτοί που συνελήφθησαν, πήραν χοντρά λεφτά προκειμένου να αναλάβουν την ευθύνη της οργάνωσης.

Xαος μιλας για τους "μεταμεληθεντες" η για αυτους που ειναι τωρα στη φυλακη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μιλώ γι' αυτούς που είναι ήδη στη φυλακή, όμως δεν ξέρω ειλικρινά πόσο πρόκειται να κάτσουν. Απλά, υπολόγισα πως αφού τα ισόβια σήμερα εκτίονται σε δεκαέξι χρόνια, λόγω καλής συμπεριφοράς κλπ, θα καθίσουν δέκα (το έβαλα κατά μέσον όρο, αφού δεν έχουν νομίζω όλοι καταδικαστεί με τις ίδιας βαρύτητας ποινές). Έστω, μπορεί να έκανα λάθος, ας πούμε χοντρά χοντρά δεκαπέντε.

Το μόνο πρόβλημα στη σκέψη μου, είναι ότι ακόμη κι αν πήραν τα λεφτά, δεν θα μπορούν να ζήσουν πολυτελώς, γιατί όλοι θα τους πάρουν χαμπάρι, άρα τι να τα κάνουν τα λεφτά, εάν δεν μπορούν να τα φάνε;

Δεν ξέρω ρε παιδιά, πάντως σ' όλη αυτήν την ιστορία, δεν μου κολλάνε πολλά πράγματα και τώρα θα σας πω και ακόμη ένα που με έχει προβληματίσει:

Λίγες ημέρες (δέκα έως δεκαπέντε) πριν από τη σύλληψη Ξηρού, είχα διαβάσει σε απογευματινή εφημερίδα, ότι σύμφωνα με διαρροές από το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης, επίκεινται συλλήψεις για τη 17Ν, αφού οι διωκτικοί μηχανισμοί τους έχουν λέει στριμώξει.

Μετά λοιπόν από λίγες μόλις ημέρες κι ενώ η σύλληψη είχε προαναγγελθεί, ξαφνικά όλως "τυχαίως" σκάει μία βόμβα στα χέρια του Σάββα Ξηρού. Αυτός ήταν και ο λόγος για τον οποίο σε παραπάνω ποστ μου ρωτούσα: Έτυχε ή "έτυχε", ή μήπως "πέτυχε";

Πολλές συμπτώσεις, κενά, ανεξήγητα γεγονότα. Ο εγκέφαλος εκπαιδεύτηκε στην Κούβα, οι εκτελεστές δεν εκπαιδεύτηκαν πουθενά. Εκτός εάν τους εκπαίδευσε ο Γιωτόπουλος στα όμορφα βουνά της Ελλάδος. Όσο για την επιχείρηση Κόκκινη Προβιά (Gladio στην Ιταλία) έχει γράψει πολλά ο Κλεάνθης Γρίβας περί της σύνδεσης "Ακροαριστερής" και "Ακροδεξιάς" τρομοκρατίας κι αυτής της οργανωμένης από τους Αμερικανούς και τη CIA μυστικής επιχείρησης απόκρουστης της "Κομμουνιστικής Απειλής".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
.

Το μόνο πρόβλημα στη σκέψη μου, είναι ότι ακόμη κι αν πήραν τα λεφτά, δεν θα μπορούν να ζήσουν πολυτελώς, γιατί όλοι θα τους πάρουν χαμπάρι, άρα τι να τα κάνουν τα λεφτά, εάν δεν μπορούν να τα φάνε;
Κι όμως... ένα από τα πρώτα ονόματα που ακούστηκαν μετά την έκρηξη (?) στον Πειραιά, ο πρώτος που προσήχθη στην αντιτρομοκρατική αλλά ουδέποτε η προσαγωγή του μετετράπη σε σύλληψη, βρέθηκε λίγο μετά το αμαρτωλό εκείνο καλοκαίρι του 2002 με τρελό χρήμα... Ως γνωστόν, από τον Α΄μ.Χ αιώνα τα "μυστικά κονδύλια" διαφόρων υπηρεσιών έχουν την ιδιότητα να εξαγοράζουν συνειδήσεις. Τότε 30 αργύρια μόνο, τώρα μερικές χιλιάδες ευρώ (ή $ δολάρια)...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν έχω υπόψιν μου αυτήν την περίπτωση, μπορείς να μας πεις, για ποιον μιλάς και πώς γνωρίζουμε ότι βρέθηκε με τρελά λεφτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Δεν έχω υπόψιν μου αυτήν την περίπτωση, μπορείς να μας πεις, για ποιον μιλάς και πώς γνωρίζουμε ότι βρέθηκε με τρελά λεφτά;

Κάποιοι στη γετονιά του στο Κουκάκι βλέπουν και καταλαβαίνουν... Για να καταλάβεις για ποιόν μιλάω ρίξε μια ματιά σε δημοσιεύματα εκείνων των ημερών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top