Aπαγόρευση των Μιναρέδων στην Ελβετία

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Η ίδια είδηση από άλλη πηγή:

"Υπέρ της απαγόρευσης, την οποία στηρίζει το δεξιό Λαϊκό Κόμμα της Ελβετίας (SVP), τάχθηκε το 58% όσων μετείχαν στο δημοψήφισμα, ανοίγοντας το δρόμο για τη θεσμοθέτησή της. Στις κάλπες προσήλθε, όμως, μόνο το 53% των Ελβετών."

:hmm:

Άρα, το άλλο πρόβλημα που υπάρχει είναι η ελλειπής συμμετοχή του εκλογικού σώματος. Αδιαφορία? Θεωρούν ότι δεν τους αφορά όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα?
Το θέμα είναι ότι αυτοί που σηκώθηκαν και πήγαν να ψηφίσουν ήταν αυτοί που θεώρησαν ότι έπρεπε να εκφράσουν κάτι και το πέτυχαν. Κοπαδάκι ή όχι, το συμπέρασμα για μένα είναι ότι η αδιαφορία και η αποχή (γενικώς) πληρώνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Κοπαδάκι ή όχι, το συμπέρασμα για μένα είναι ότι η αδιαφορία και η αποχή (γενικώς) πληρώνονται...

!!!...και τις περισσότερες φορές ανεκτίμητα ακριβά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πως και από τι συνάγεται αυτό, φίλε Πιτ; Είν' αλήθεια, πως αυτή ήταν και η τακτική των χριστιανών, όταν έκτιζαν ναούς τους, πάνω στους ελληνικούς, κάτι που αποδεικνύεται με την αρχαιλογική σκαπάνη. Αλλά τώρα, το κτίσιμο ενός μιναρέ πχ στην Ουάσιγκτον, να σημαίνει επιδίωξη "ολοκληρωτικής επικράτησης του ισλαμισμού", μόνον μυαλά σαν του Μπους (τζούνιορ) θα "συγχωρούνταν" να σκεφτούν. Γι' αυτό μου είναι απορίας άξιον να το ισχυρίζεσαι κι εσύ, που μέχρι τώρα έχεις επιδείξει δείγματα γραφής κατά πολύ ευφυέστερου ανθρώπου...

Φίλε Νωεύ, το θέμα με το Χριστιανισμό και τον Παγανισμό είναι τελείως διαφορετικό από αυτό το οποίο συζητούμε τώρα και καλύτερα θα ήταν να το θίξουμε σε ένα άλλο θέμα. Όσον αφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα, νομίζω ότι η σύγκριση με τη Νέα Υόρκη είναι τελείως άστοχη. Η Ν.Υ. ευθύς εξ αρχής ήταν μια πολή «χωνευτήριο» όπου κατέφθαναν μετανάστες από κάθε περιοχή της γης. Και πάλι όμως, δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσαν οι μη μουσουλμάνοι κάτοικοι της Ν.Υ. αν άρχιζαν να ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια μιναρέδες σε αυτήν την πόλη. Όπως και να το κάνουμε, ο μιναρές είναι πολύ επιβλητικό (και κιτς κατ' εμέ) οικοδόμημα και αλλάζει άρδην το χαρακτήρα μιας πόλης. Γι' αυτό άλλωστε και οι μουσουλμάνοι τους χτίζουν στις χώρες τους. Ώστε μπαίνοντας ο επισκέπτης να καταλαβαίνει ευθύς εξ αρχής ότι βρίσκεται σε μουσουλμανική χώρα. Είναι παράλογο λοιπόν οι Ελβετοί να μη θέλουν όταν μπαίνει κάποιος σε μια πόλη τους να μη νομίζει ξαφνικά ότι επισκέπτεται τη Μέκκα; Ειλικρινά, προσπαθώ να βρω πού είναι το παράλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Οι Ελβετοί έχουν και το σταυρό στη σημαία τους, να τον βγάλουν να μην ενοχλούν τους μουσουλμάνους;
Αυτό που δηλώνουν είναι ότι δεν θέλουν να αλλοιωθεί η ταυτότητα της χώρας τους κάτι που θα αλλάξει με την ύπαρξη των μιναρέδων (που είναι ψηλά και επιβλητικά κτίσματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι Ελβετοί έχουν και το σταυρό στη σημαία τους, να τον βγάλουν να μην ενοχλούν τους μουσουλμάνους;
Αυτό που δηλώνουν είναι ότι δεν θέλουν να αλλοιωθεί η ταυτότητα της χώρας τους κάτι που θα αλλάξει με την ύπαρξη των μιναρέδων (που είναι ψηλά και επιβλητικά κτίσματα).

Περνάς από το ένα στο άλλο χωρίς συνάρτηση.
Ο μιναρές δεν πρέπει να είναι ψηλός κι επιβλητικός, δεν είναι πλέον τα παρατηρητήρια του παρελθόντος. Όπως άλλωστε οι 4 μιναρέδες που ήδη υπάρχουν στην Ελβετία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Φωτογραφίες υπάρχουν από τους ήδη υπάρχοντες μιναρέδες στην Ελβετία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Olten, Wangen (6m):





Winterthur (4m):


Γενεύη (22m):


Ζυρίχη (18 m)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Πράγματι, δεν είναι τόσο μεγάλοι όσο είναι π.χ. στην Κων/πολη την οποία έχω επισκεφθεί. Παρ' όλ' αυτά όμως, αν αρχίσουν να ξεφυτρώνουν μιναρέδες έστω και των 15 ή 20 μέτρων, αλλάζουν το τοπίο της πόλης. Και ας μην ξεχνούμε ότι στους μιναρέδες 4 φορές την ημέρα όπως είπε κι ο Achilles, βγαίνει ο Μουεζίνης (ή η κασέτα που έχουν βάλει:P) και καλεί τους μουσουλμάνους για προσευχή. Αν και προσωπικά μου αρέσει αυτή η μουσική καθ' ότι είμαι λάτρης της ανατολικής μουσικής, εντούτοις όμως οι κάτοικοι της πόλης δε νομίζω ότι θα είναι πολύ ευχαριστημένοι να ακούν συνεχώς τους ύμνους των Μουσουλμάνων και να σταματάει η κυκλοφορία στις λεωφόρους κάθε φορά που ακούγεται ο μουεζίνης και πέφτουν οι μουσουλμάνοι να προσκυνήσουν (ναι, έχουν συμβεί και τέτοια)

Όσον αφορά στις αντιδράσεις για το δημοψήφισμα, αντιλαμβάνομαι την αντίδραση των Ευρωπαϊκών χωρών οι οποίες θέλουν να κάνουν δουλειές με τις μουσουλμανικές χώρες. Μην ξεχνούμε ότι ενώ πριν από μερικά χρόνια στη Γαλλία απαγορευόταν οι γυναίκες να φοράνε μαντίλα, τώρα εξετάζεται και το ενδεχόμενο να επιτραπεί η μπούρκα(!) Αντιλαμβάνομαι επίσης και την αντίδραση του Πάπα ο οποίος θέλει να κάνει δημόσιες σχέσεις με τους μουσουλμάνους. Αυτοί όμως οι οποίοι είναι οι τελευταίοι οι οποίοι οφείλουν να διαμαρτύρονται είναι όσοι ηγούνται μουσουλμανικών κρατών. Μου έχει πει άνθρωπος που πήγε κι έκανε Ανάσταση στην Αλεξάνδρεια στο ναό του Αγίου Γεωργίου, ότι ο ναός ήταν ανάμεσα σε πολυκατοικίες και πάνω στις πολυκατοικίες ήσαν άνθρωποι με όπλα και τους φυλάγανε...

Και μια σημείωση: Δε θέλω να γίνομαι μάντης κακών, αλλά αυτή η κατάφωρη παραβίαση της λαϊκής βούλησης και η επιβολή εξαιτίας πολιτικών σκοπιμοτήτων «πολιτικώς ορθών» αποφάσεων είναι αυτή η οποία οδηγεί συνήθως στην ανάρρηση ολοκληρωτικών καθεστώτων. Σκεφτείτε τον απλό Ελβετό, ακόμα και αυτόν ο οποίος ψήφισε να επιτρέπεται η ανέγερση μιναρέδων, να βλέπει να καταπατείται κατάφωρα η ετυμηγορία της πλειοψηφίας του λαού. Όπου υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση λένε οι φυσικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
https://www.tsr.ch/tsr/index.html?siteSect=500000&channel=#vid=11366248

Μια πάρα πολύ καλή εκπομπή της ελβετικής τηλεόρασης που ξεκινάει με μια παράθεση σχεδόν πλήρη ιστορικών, κοινωνιολογικών, στατιστικών στοιχείων και των απόψεων ποικίλλων εμπλεκόμενων στο θέμα και συνεχίζει με τη συζήτηση στο στούντιο μεταξύ ενός εκπροσώπου του κόμματος που ξεκίνησε την πρωτοβουλία του δημοψηφίσματος και του εκπροσώπου των προτεσταντικών εκκλησιών της χώρας που αντιτίθεται σε αυτήν με συντονιστή δημοσιογράφο.
Ή εκπομπή είναι στα γαλλικά :redface: και μην κάνετε συγκρίσεις για την ποιότητα του διαλόγου με ελληνικές εκπομπές, θα στενοχωρηθείτε, εγώ σας το είπα...
Νομίζω ότι είναι από τις πλέον αξιόπιστες και συνοπτικές πηγές για την αρχική παρουσίαση του θεματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι ένα πράγμα η ολική απαγόρευση και άλλο το να επιτρέψεις κάτι υπό συνθήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και ας μην ξεχνούμε ότι στους μιναρέδες 4 φορές την ημέρα όπως είπε κι ο Achilles, βγαίνει ο Μουεζίνης (ή η κασέτα που έχουν βάλει:P) και καλεί τους μουσουλμάνους για προσευχή.

:offtopic:
5 φορές.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν είχα καταλάβει κι εγώ ότι επρόκειτο για απαγόρευση των μιναρέδων κι όχι των τόπων λατρείας γενικότερα. Στ' αλήθεια, δεν μ' ενοχλούν οι μιναρέδες που βλέπω γύρω απ' τη Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη, από αρχιτεκτονικής απόψεως, αλλά ν' άκουγα όλη μέρα τον μουεζίνη να ψέλνει, μάλλον θα ήταν λίγο άκοσμο σε σχέση με την εικόνα μιας μέσης δυτικής χώρας. Δεν ξέρω, άρχισα να το σκέφτομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σας παραθέτω τη φωτογραφία της Regula (αυτής που μας ξυπνούσε κάθε δεκαπέντε λεπτά και σίγουρα στις 7), και ένα άρθρο στα γερμανικά με συνοπτική μετάφραση:
«Bin ich auch ein Minarett?»
Eine reformierte Kirche in Zürich greift zu ungewöhnlichen Mitteln, um gegen die Annahme der Minarett-Initiative zu protestieren. An der City-Kirche hängt seit den Morgenstunden ein Banner mit einer provokativen Aufschrift.

Ο Anselm Burr, πάστορας της εκκλησίας St. Jakob στη Ζυρίχη, ξέρει πώς να προκαλέσει: Έχει ήδη πραγματοποιήσει μια βραδιά ντίσκο στην Εκκλησία του Ιησού Χριστού ή εμφανίστηκε σε μια έκθεση σε ένα γκέι κοινότητας. Από σήμερα αναρτάται στο καμπαναριό της εκκλησίας ένα πανώ "Είμαι κι εγώ ένας μιναρές"
«Μετά την αποδοχή της απαγόρευσης των μιναρέδων, η Εκκλησία πρέπει να κάνει αισθητή την παρουσία της και να πάρει θέση στο θέμα της ελευθερίας της θρησκείας", λέει ο Burr.

Επιπλέον, οργάνωσε μία Ημέρα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων αύριο... "Θα περιοριστούν και οι Χριστιανικές εκκλησίες στις δραστηριότηές τους;" διερωτάται.
Εάν κι άλλες εκκλησίες σκοπεύουν να συμμετάσχουν στην εκδήλωση διαμαρτυρίας, είναι άγνωστο. «Δεν άκουσα κάτι, αυτό είναι μέχρι στιγμής μόνο μία πρωτοβουλία της εκκλησίας μας."

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εδώ κολλάει μάλλον η περίφημη λέξη την οποία έχουμε την τιμή και το καμάρι να λέμε εδώ στην Πάτρα...

«Είμαι κι εγώ ένας μ****ας (με η,ν,α και ρ)»:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και ας μην ξεχνούμε ότι στους μιναρέδες 4 φορές την ημέρα όπως είπε κι ο Achilles, βγαίνει ο Μουεζίνης (ή η κασέτα που έχουν βάλει:P) και καλεί τους μουσουλμάνους για προσευχή. Αν και προσωπικά μου αρέσει αυτή η μουσική καθ' ότι είμαι λάτρης της ανατολικής μουσικής, εντούτοις όμως οι κάτοικοι της πόλης δε νομίζω ότι θα είναι πολύ ευχαριστημένοι να ακούν συνεχώς τους ύμνους των Μουσουλμάνων και να σταματάει η κυκλοφορία στις λεωφόρους κάθε φορά που ακούγεται ο μουεζίνης και πέφτουν οι μουσουλμάνοι να προσκυνήσουν (ναι, έχουν συμβεί και τέτοια)

Στ' αλήθεια, δεν μ' ενοχλούν οι μιναρέδες που βλέπω γύρω απ' τη Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη, από αρχιτεκτονικής απόψεως, αλλά ν' άκουγα όλη μέρα τον μουεζίνη να ψέλνει, μάλλον θα ήταν λίγο άκοσμο σε σχέση με την εικόνα μιας μέσης δυτικής χώρας. Δεν ξέρω, άρχισα να το σκέφτομαι...

Εδώ δίπλα στο σπίτι έχει μια εκκλησία. Κάθε πρωί στις 7.30 χτυπάνε οι καμπάνες, καθημερινές και αργίες... Αν έχει και κανένα γάμο, ακούγονται και ψαλμωδίες.

Λίγο πιο κάτω, έχουμε έναν άλλο "ναό", αυτόν του Άρη! :D Όταν μπαίνει κανένα γκολ σείεται όλη η περιοχή... Σκέψου να ήμασταν και μπαοκτζήδες...

Πιο πέρα, έχουμε το αεροδρόμιο. Πάνε κι έρχονται όλη μέρα τ' αεροπλάνα.
Στο ακριβώς από κάτω διαμέρισμα έχουμε μια βιολονίστα! Γρατζουνάει η έρμη, μαθαίνοντας τα παιδάκια.

Να μη σας πω για το σούπερ μάρκετ ακριβώς απέναντι και μια κεντρική οδό με κίνηση, κορναρίσματα και νέφος...

Όλα τα παραπάνω, περιγράφουν την εικόνα μιας μεγαλούπολης.
Λέτε στ' αλήθεια όσοι ψήφισαν αρνητικά ως προς την ανέγερση νέων μιναρέδων, να το έκαναν από λόγους ενόχλησης, αισθητικής ή άλλης; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αγαπητή Isiliel εδώ στην Ελλάδα οι περισσότεροι είμαστε Χρ. Ορθόδοξοι (ακόμα). Δεν είναι το ίδιο πράγμα. (Αυτά ως προς την Εκκλησία που ανέφερες)

Η τυπική εικόνα πάντως μιας ελβετικής μεγαλούπολης είναι τελείως διαφορετική απ' ό,τι μιας Ελληνικής απ' όσο ξέρω

Σ.σ. Προσωπικά πάντως είμαι αντίθετος με τα μεγάφωνα στις Εκκλησίες για τελείως όμως διαφορετικούς λόγους (υποθέτω) απ' ό,τι εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top