Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν δεν κάπνιζα δε θα έμπαινα απλά σε μαγαζί που επιτρέπεταιτο κάπνισμα, όπως τώρα δεν μπαίνω σε κάποιο που απαγορεύεται. Δεν μπορώ να διανοηθώ οτι θα πάω για καφέ ή φαγητό ή ποτό και δε θα καπνίσω. Είναι σαν φαγητό χωρίς αλάτι: θα το φας, θα χορτάσεις, αλλά δε θα το ευχαριστηθείς. Δεν καταλαβαίνω προς τι τόση υστερία.

Εχεις δικιο. Αρα εγω, θα πρεπει απο δω και περα να πηγαινω ή στο γηπεδο 5x5 (που ειναι και καμια 10αρια χιλιομετρα μακρια μου :P) ή σε ενα sports bar σε αλλη περιοχη για να πιω καφε. Γιατι εδω και τοσους μηνες που εφαρμοζεται το μετρο, μονο εκει μας εχουν αναφερει οτι δεν επιτρεπεται το καπνισμα. Σε ολα τα υπολοιπα μαγαζια, παροτι νομικα απαγορευεται (στην πλειοψηφια αυτων), καπνιζουν κανονικα.

Κατα τα αλλα, προς τι τοση υστερια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το μέτρο αυτό, πιστεύω, ότι αποσκοπεί στην πρόληψη της υγείας των ανθρώπων..
Είπα παραπάνω πως θεωρώ ότι όλα τα προιόντα είναι ανθυγιεινά..Είναι ανθυγιεινά όμως για τον εκάστοτε χρήστη,γιατί λοιπόν να κάνεις χρήση ενός αγαθού θέτοντας σε κίνδυνο έναν παθητικό καπνιστή;
Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του και πρέπει να σεβόμαστε και τον διπλανό μας...

Άλλωστε η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ πάντως αν δεν κάπνιζα δε θα έμπαινα απλά σε μαγαζί που επιτρέπεταιτο κάπνισμα, όπως τώρα δεν μπαίνω σε κάποιο που απαγορεύεται.
Από τότε που ισχύει ο νέος νόμος έχεις δει πώς είναι το τεράστιο αυτοκόλλητο που υποχρεούνται να φέρουν τα μαγαζιά στα οποία είναι ορισμένα σαν "καπνιστών"; Αν ναι είσαι η πρώτη απο όλους όσους έχω ρωτήσει. Επίσης αν πήγαινες κάπου που επιτρεπόταν το κάπνισμα θα το καταλάβαινες από τις ταυτότητες που θα τσέκαραν στην πόρτα στους πιτσιρικάδες (γιατί απαγορεύεται η είσοδος σε ανήλικο σε τέτοιο μαγαζί).

Η υστερία Himela είναι πράγματι too much για το θέμα μόνο του καπνίσματος. Τόσα και τόσα ανθυγειινά πράγματα κάνουμε κάθε μέρα. Είναι ενοχλητικό το κάπνισμα, δε λέω αλλά εντάξει. Το σοβαρό θέμα είναι η έλλειψη σεβασμού προς τα νομικά δικαιώματα των άλλων. Όχι μόνο το δικαίωμα που έχω εγώ να μην αναπνέω καπνό αλλά και το δικό σου δικαίωμα να καπνίζεις. Ο νόμος αποτελεί την αποκρυστάλλωση του κοινού περί δικαίου αισθήματος. Κάπως, υποτίθεται με δημοκρατικές διαδικασίες, ζυγίστηκαν τα πράγματα και μπήκαν κάποια όρια στη συμπεριφορά μας που πρέπει να αντικατοπτρίζουν αυτό που νομίζουμε οι πολλοί σωστό. Αν οι περισσότεροι θέλουν να καπνίζουν όπου βρούν, ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξει ο νόμος για να γίνει αυτό, και όχι απλά να τον αγνοήσουμε. Τόσο για να προστατευθώ εγώ αν υπάρχει πράγματι λογος να με προστατεύσει κάποιος απο τον καπνό, όσο και για να προστατευτείς εσύ όταν εκεί που θα κάθεσαι σε μια καφετέρια μπει κάποιος και αρχίσει και μοιράζει κλίσεις γιατί κανείς δεν μπήκε στον κόπο να κάνει τα τυπικά, αλλα όλοι επαναπαυθηκαν στο "δε βαριέσαι, ποιος θα μας πει κάτι".
Αυτή η ασέβεια στο νομικό πλαίσιο με εξοργίζει πιο πολύ από αυτόν μου θα μου φυσήξει τον καπνό στα μούτρα. Περισσότερο θυμώνω με το θράσσος που έχει αυτός που παρανομεί απροκάλυπτα παρά εξοργίζομαι για τον ίδιο τον καπνό. Στο πρόσωπό του βλέπω τον κάφρο που μου κλείνει το γκαραζ, που κλέβει την εφορία και μετά φορομπήγεται ο κόσμος, που θα πάρει φακελάκι για να δώσει έγκριση σε ένα επισφαλές τρόφιμο και που θα πάρει φακελάκι για να χειρουργήσει κάποιον επειδή "όλοι το κάνουν". Άμα άκουγα αύριο ότι οι καπνιστές κάνουν κίνημα, πορείες, διαδηλώσεις, στάσεις εργασίας για να διεκδικήσουν το δικαίωμά τους να καπνίζουν θα το έβλεπα πολύ θετικότερα απο ότι βλέπω τώρα την σιωπηλή απόφαση να προσποιηθούμε ότι ο νόμος αυτός δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προσωπικα μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα στα μαγαζια, δε μου χουν πει κατι οσες φορες εχω αναψει τσιγαρΑ(εδω φουγαρο:D). Αν μου πουν δε θα οχληθω, θα το σβησω, ειδικοτερα αν μου το ζητησει πελατης. Ειμαι υπερ αυτου του νομου παροτι φανατικη καπνιστρια εδω και αρκετα χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Αυτή η ασέβεια στο νομικό πλαίσιο με εξοργίζει πιο πολύ από αυτόν μου θα μου φυσήξει τον καπνό στα μούτρα. Περισσότερο θυμώνω με το θράσσος που έχει αυτός που παρανομεί απροκάλυπτα παρά εξοργίζομαι για τον ίδιο τον καπνό. Στο πρόσωπό του βλέπω τον κάφρο που μου κλείνει το γκαραζ, που κλέβει την εφορία και μετά φορομπήγεται ο κόσμος, που θα πάρει φακελάκι για να δώσει έγκριση σε ένα επισφαλές τρόφιμο και που θα πάρει φακελάκι για να χειρουργήσει κάποιον επειδή "όλοι το κάνουν". Άμα άκουγα αύριο ότι οι καπνιστές κάνουν κίνημα, πορείες, διαδηλώσεις, στάσεις εργασίας για να διεκδικήσουν το δικαίωμά τους να καπνίζουν θα το έβλεπα πολύ θετικότερα απο ότι βλέπω τώρα την σιωπηλή απόφαση να προσποιηθούμε ότι ο νόμος αυτός δεν υπάρχει.

ειμαστε στην ελλαδα του "δεν βαριεσαι" αδερφε και της μαγκιας.ειναι ακριβως οπως στην περιπτωση οσων οδηγουν μηχανη και εκνευριζονται με το προστιμο οταν δεν φορουν κρανος με το προσχημα οτι "αν θελω να πεθανω ρε αδερφε εσενα τι σε νοιαζει; " αφου βρε βλημα δεν εισαι σε θεση να προστατευσεις τον εαυτο σου και τους γυρω σου ασε τους νομους να το κανουν.
προφανως και δεν πιστευω προσωπικα οτι "το κρατος" νοιαζεται για την υγεια των πολιτων ,τουλαχιστον οσο αφορα στο θεμα του τσιγαρου ,πιστευω οτι και παλι απο αυτον τον νομο με εμμεσο τροπο προστατευονατι οι καπνοβιομηχανιες (ακριβως οπως και με τα σηματα πανω στα ποακετα του στυλ:"το καπνισμα σκοτωνει" ) ωστοσο συμφωνω απολυτως με τον γκαντεμη οτι η εφαρμογη ενος νομου απο τους πολιτες ειναι θεμα σεβασμου.
επαθα πλακα οταν το σαββατο βγηκα για φαγητο ,δεν πηρα τσιγαρα μαζι μου γιατι λεω σιγα ετσι κι αλλιως δεν θα μπορεσω να καπνισω και μπαινοντας μεσα στο μαγαζι ειδα οτι ολοι καπνιζαν κανονικα.οταν ρωτησα τον σερβιτορο :"το κανατε για καπνιστες το καταστημα;" ειδα το απαστραφτον χαμογελο του να μου λεει:"ελα τωρα μεταξυ μας ειμαστε" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Επειδή ακριβώς δε ζούμε σε ένα κράτος που όλοι οι νόμοι τηρούνται ευλαβικά, δεν μπορούμε να διεκδικούμε να λειτουργήσει ο νόμος για το κάπνισμα ευλαβικά. Δε θα πω το κλασσικό "Έλληνες είμαστε, καφές χωρίς τσιγάρο γίνεται;". Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω οτι δεν υπάρχουν μαγαζιά που να απαγορεύεται το κάπνισμα. Πρόσφατα βγήκα με 3 φίλους, φανατικοί αντικαπνιστές. Φτάνουμε σε ένα μαγαζί που πάμε συχνά, λέω "μέσα δεν κάθομαι, δε θα μπορώ ν καπνίσω". Μου έλεγαν οτι κρυώνουν, γκρίνιαζα εγώ, τελικά με έπεισαν να κάτσουμε μέσα. Έβγαινα κάθε τρεις και λίγο για τσιγάρο. Εντάξει, δεν το θεωρώ και τόσο τραγικό. Εν γν΄΄ωσει μου μπήκα σε αυτό το μαγαζί, ήξερα τι θα γινόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ρε παιδια στην αμερική το καπνισμα απαγορευεται χρόνια στα μαγαζιά. οι άνθρωποι δεν έχουν πάθει κάτι...

στην ιταλία που πήγα, πήγαμε σε κλαμπ και δεν κάπνιζε κανείς μέσα!

έφυγα από το κλαμπ και δεν είχα ποτίσει καπνό!

όλοι όσοι κάπνιζαν απλά έβγαιναν για 5 λεπτά έξω και έκαναν και γνωριμίες πιο ευκολα

οι καπνιστές δεν την καταλαβαίνουν τη διαφορά γιατί δεν τον μυρίζουν τόσο τον καπνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να πουμε και για τα πουρα που ωρες ωρες υπαρχουν κατι μυρωδιες που μου ρχεται να ξερασω:sick: ασε που αμα δεις και τη φατσα αυτου που το πινει και την αλυσιδα στον λαιμο λες και ειναι ροντβαιλερ παλι σου ρχεται να ξερασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
έφυγα από το κλαμπ και δεν είχα ποτίσει καπνό!

σοκ Ε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.

όχι σοκ αλλά χαρά!! και όχι μόνο από εμένα αλλά και από τις φίλες μου που δεν καπνίζουν:)

έχει μεγάλη διαφορά παιδιά. really...
εδώ σε ένα σπίτι να πας για καφέ που καπνίζει μόνο ένας, όταν φευγω μου μυρίζουν τα μαλλια και τα ρούχα, και μιλώ για έναν καπνιστη.


καλά για το πούρο δεν μιλώ :sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Επειδή ακριβώς δε ζούμε σε ένα κράτος που όλοι οι νόμοι τηρούνται ευλαβικά, δεν μπορούμε να διεκδικούμε να λειτουργήσει ο νόμος για το κάπνισμα ευλαβικά.
Μπορούμε να διεκδικούμε ο,τι θέλουμε. Και οι καπνιστές μπορούν να διεκδικήσουν την ελευθερία τους να καπνίζουν , και το κάνουν. Το αστείο είναι ότι πρέπει να διεκδικήσουμε οι μη καπνιστές ένα ήδη αναγνωρισμένο από το νόμο δικαίωμα, πράγμα που κανονικά θα ήταν αυτονόητο. Αλλά πέραν τούτου βεβαίως και μπορώ να το διεκδικήσω, και πρέπει να το κάνω, απλά δεν περιμένω να το πετύχω, τουλάχιστον αμέσως.
Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω οτι δεν υπάρχουν μαγαζιά που να απαγορεύεται το κάπνισμα.
Υπάρχουν, σε ΟΛΑ τα μαγαζιά απαγορεύεται a priori το κάπνισμα, εκτός αν κάνουν αίτηση για να αλλάξουν το γεγονός αυτό. Για να καπνίσεις σε μαγαζί πρέπει να συμβαίνει ένα από δύο πράγματα.
1) Να έχει μισό μισό χώρο καπνιστών / μη καπνιστών πλήρως διαχωρισμένο ή
2) Να είναι μικρότερο από 70 τετραγωνικά, να έχει κάνει αίτηση για να πάρει status μαγαζιού καπνιστών και να το έχει πάρει. Πρίν 2 μήνες δεν είχε αποφασιστεί ποια υπηρεσία το κάνει αυτό. Επίσης αν κάνεις αυτό μετά ζητάς απο τους πελάτες ταυτότητα γιατι απαγορεύεται να βάλεις μέσα ανήλικο.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση υπάρχει ξεκάθαρη σήμανση για το γεγονός ότι είσαι σε χώρο καπνιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
«Τέλος» στο κάπνισμα σε δημόσιους χώρους από 1η Σεπτεμβρίου


Με την ευχή να είναι η τελευταία φορά που δημοσιεύουμε σε αυτό το θέμα μια τέτοια είδηση. :P
Άιντε να δούμε και αυτή τη φορά.. γιατί για αυστηρά μέτρα έχουμε ξανακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο τιτλος ειναι λαθος..

απαγορευση στους κλειστους δημοσιους χωρους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ο τιτλος ειναι λαθος..

απαγορευση στους κλειστους δημοσιους χωρους..

ωχωχωχ, ξεκινάει και ο χειμώνας με το κρύο και το αγιάζι, ξεροστάλιασμα που περιμένει μερικούς, το πούλ# αδέρφια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εδω ειμαστε Ελλαδα με καλο καιρο και τραπεζακια εξω..
τι να πουν οι αμερικανοι και βορειοευρωπαιοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Όταν λέμε "κλειστοί δημόσιοι χώροι" τι ακριβώς εννοούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μαγαζια,δημοσια κτηρια κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Οπουδήποτε λοιπόν εκτός από το δρόμο και το σπίτι μας έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όταν λέμε "κλειστοί δημόσιοι χώροι" τι ακριβώς εννοούμε;

Κτήρια που δεν έχουν ιδιωτική χρήση, δηλαδή που δεν είναι το σπίτι σου ή το σπίτι φίλου σου στο οποίο είσαι καλεσμένη :P
Δεν περιλαμβάνεται ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος του καταστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top