Οδηγίες χρήσεως: Τις διαβάζετε;

Πως διαβάζετε τις οδηγίες χρήσεως;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Για να δω τι μελετηροί που είστε. Αγοράζετε μια νεα ηλεκτρονική συσκευή και συνοδεύεται απ το καλό παχύ βιβλιαράκι οδηγιών χρήσεως. Το ανοίγετε (ή το χετε για σουβέρ) ; Και αν ναι πως το διαβάζετε; Μονοκοπανιά και μετά παίζετε με τη συσκευή, ταυτόχρονα, ή αν τύχει κανένα πρόβλημα τότε το διαβάζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπα... αρχιζω τα πειραματα με την μια. Ολο και κατι θα μου βγει.. Δεν εχω διαβασει ποτε στην ζωη μου οδειγιες χρησεις, οπου υπαρχουν ηλεκτρονικες συσκευες τα ανακαλιπτω ολα μονος μου, και το κανω επειδη μου αρεσει, αλλα εχω και την τεχνολογικη φυσι μου. Ακομα και αν δεν ξερω πως λειτουργει κατι αμα εχει να κανει με ρευμα (και ειδηκα αμα εχει πλακετες και θελει προγραματισμους) μου βγαινουν. Σημερα πχ ειχε προβληαμ το κινιτο της θρησκευτικου μου, προσπαθισαν καμποσα παιδια να το βρουνε (σημ. απο λειτουγια κινιτων δεν εχω ιδεα) αλλα οταν το επιασα εγω το εφτιαξα. Αλλα και μικρος ετσι ειμουν, 4 χρονων σκ@το ηξερα πως να βρησκω καναλια στην τηλεωραση, πως να τα αποθηκευω και ειμουν και ο μονος στην οικογενια:P
Ασε που οτι βρω μπροστα μου που να μην λειτουργει το ξεκιλιαζω, και εχω μαθει αρκετα με αυτον τον τροπο, ασε που καμια φορα τα φτιαχνω κιολας χωρις να το καταλαβω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Χιχιχιχιχι...το περιμενα ενα τετοιο θεμα...:D
Ειλικρινα σου μιλαω!;)
Προσωπικα συνηθως τις διαβαζω ενω ταυτοχρονα πειραματιζομαι με την συσκευη και απο την αρχη.(οχι τιποτα αλλο αλλα γιατι αν δεν το κανω στην αρχη σιγουρα δεν θα το κανω ποτε)
Δεν καθομαι π.χ. να διαβασω πρωτα το βιβλιαρακι και μετα να πιασω την συσκευη στα χερια μου.
Ταυτοχρονα παντα και οχι ολες τις οδηγιες χρησεως.
Μονο αυτα που ξερω οτι μπορει να μου θεσουν "ερωτηματικα" και οτι ειναι ακρως απαραιτητα.
Τωρα π.χ. αν παρω ενα κινητο δεν θα κατσω να διαβασω τι κανει το καθε πληκτρο και πως βγαινει η μπαταρια κτλ κτλ.
Αλλα γενικα το σωστο ειναι να διαβαζονται!:)

Γιατι δεν βαζεις και καμια δημοσκοπηση;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Έγω και τις διαβάζω και πειραματίζομαι όπως είπε και ο Μαριούλης. Γενικά στην αρχή πωρώνομαι και πέφτω με τα μούντρα (καινούργιο κοσκινάκι μου...) μετά βέβαια από λίγο καιρό έχω ξεχάσει τα μισά....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω απλως διαβαζω τα πρωτα βημα ωστε να μην κανω πολυ ωρα να βρω πως πχ βγαινει η μπαταρια.
Ωστόσο ΠΑΝΤΑ διαβάζω (συνήθως μια εβδομαδα μετα) ότι αφορά την εγγυήση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σπανίως και μόνο αν δεν καταφέρω να βρω μόνος μου πως κάνω κάτι...
(πράγμα σπάνιο...):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οδηγίες κινητών δεν διαβάζω τώρα πια...πετιούνται μαζί με την συσκευασία.

Για πιο πολύπλοκες συσκευές, τις διαβάζω και παίζω ταυτόχρονα (όχι μονοκοπανιά, λίγα-λίγα τη φορά:P)

εκεί που ξεφεύγει κανείς είναι τα εγχειρίδια στις ψηφιακές βιντεοκάμερες, δεν υπάρχει περίπτωση να τα μάθεις όλα όσα λέει το βιβλίο :)

εγώ πάντως έχασα τη μπάλα στον συναγερμό του σπιτιού ...να φανταστείτε, φοβόμουν να τον βάλω μπροστά γιατί δεν ήξερα τι γίνεται αν αρχίσει να χτυπάει και εγώ δεν είμαι σπίτι:P το πιο σημαντικό δεν το έγραφε το μάνιουαλ!!!

αλήθεια, μήπως ξέρει κανείς αν σταματάει μόνο του, όπως στα αυτοκίνητα? εγώ πάντως το έβαλα μπρος, και δε πάν να κουφαθούν οι γείτονες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Στο 'να χέρι το έργαλείο, στ΄άλλο χέρι το βιβλίο :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Κι εγώ ταυτόχρονα
βέβαια δεν διαβάζω όλο το βιβλιαράκι μόνο οτι δεν γνωρίζω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν τις διαβάζω λέει! Σαν λογοτεχνικό βιβλίο! Πρώτα θα κάτσω και θα ξεψειρίσω τις οδηγίες και μετά θα πιάσω αυτό που αγόρασα να το χειριστώ! Όχι επειδή δεν πιστευω οτι θα τα έβγαζα πέρα χωρίς αυτές αλλά γιατί μου αρέσει να τις διαβάζω, όσο περίεργο κι αν ακούγεται! Υπάρχουν βέβαια κάποιες εξαιρέσεις, όπως πχ το pc που δεν διαβάζω ποτέ τις υποτυπώδεις οδηγίες που έρχονται με αυτό. Είπαμε, μιας και τις διαβάζω σαν λογοτεχνικό βιβλίο, θέλω να είναι και αντάξιες του εμφανισιακά, δλδ αρκετά προσεγμένες και μπόλικες. :)
Το να καταπιαστείς πάντως με το εργαλείο χωρίς να έχεις διαβάσει τις οδηγίες είναι μερικές φορές σαν να ξεκινάς να λύσεις ασκήσεις χωρίς να έχεις ιδέα απο τη θεωρία :P (μετεξεταστικης σύνδρομο εδώ :P)

Αα επίσης οι οδηγίες χρήσεως είναι το ιδανικό ανάγνωσμα για την τουαλέτα!! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Αν τις διαβάζω λέει! Σαν λογοτεχνικό βιβλίο! Πρώτα θα κάτσω και θα ξεψειρίσω τις οδηγίες και μετά θα πιάσω αυτό που αγόρασα να το χειριστώ! Όχι επειδή δεν πιστευω οτι θα τα έβγαζα πέρα χωρίς αυτές αλλά γιατί μου αρέσει να τις διαβάζω, όσο περίεργο κι αν ακούγεται! Υπάρχουν βέβαια κάποιες εξαιρέσεις, όπως πχ το pc που δεν διαβάζω ποτέ τις υποτυπώδεις οδηγίες που έρχονται με αυτό. Είπαμε, μιας και τις διαβάζω σαν λογοτεχνικό βιβλίο, θέλω να είναι και αντάξιες του εμφανισιακά, δλδ αρκετά προσεγμένες και μπόλικες. :)
Το να καταπιαστείς πάντως με το εργαλείο χωρίς να έχεις διαβάσει τις οδηγίες είναι μερικές φορές σαν να ξεκινάς να λύσεις ασκήσεις χωρίς να έχεις ιδέα απο τη θεωρία :P (μετεξεταστικης σύνδρομο εδώ :P)

Αα επίσης οι οδηγίες χρήσεως είναι το ιδανικό ανάγνωσμα για την τουαλέτα!! :lol:

Μια από τα ίδια και για μένα. RTFM rulez!!! (Read The Fuc**** Manual)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνήθως ανακαλύπτω τη συσκευή σιγά,σιγά.Τις οδηγίες τις διαβάζω στα δύσκολα.:P
Για να τις διαβάσω ολόκληρες χωρις λόγο πρεπει να βαριέμαι απίστευτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν κάτι το περίμενα καιρό (πχ καινούριο κινητό) ή είναι αρκετά σοβαρό και δεν θα ήθελα να πάθει τίποτα πάντα διαβάζω πρώτα τις οδηγίες χρήσεως. Αν είναι κάτι της πλάκας, ή υπερβολικά απλό, δεν τις κοιτάζω ίσως ποτέ. :)

Μάλιστα όταν πρόκειται για κάτι ακριβό τις κρατάω μαζί με το κουτί για πάρα πολύ καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Τι είναι οδηγίες; Αυτές που εκδίδει η ΕΕ;
Χαχχα0χ0ααχα. Νταξ, είπαμε, όχι κ έτσι.

Απλά συνήθως τις παραμερίζω επειδή δεν κρατιέμαι να ψάξω τη συσκευή.
Αλλά τις κρατάω κάπου για τη σπαστική στιγμή που θα κολλήσει η συσκευή.
Ανάλογα και τη συσκευή βέβαια.

Βασικά νομίζω είναι συσκευές που χρειάζονται οδηγίες μαζί και άλλες που είναι άχρηστες.
Πχ ο αποχυμωτής που αγόρασα την προηγούμενη βδομάδα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ανάλογα τα κέφια και την πολυπλοκότητα της συσκευής. Σπάνια πάντως τις διαβάζω, βαριέμαι απίστευτα... Θα ανατρέξω στις οδηγίες μόνο αν κολλήσω κάπου και δεν ξέρω πώς να το φτιάξω. Αν αναγκαστώ να τις διαβάσω, θα κοιτάξω πρώτα τις εικόνες μήπως βοηθηθώ από εκεί και μετά θα διαβάσω το κείμενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε τις διαβάζω ποτέ... Βαριέμαι και έχει περισσότερη πλάκα να τα βρίσκεις μόνος σου... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εγω απλως διαβαζω τα πρωτα βημα ωστε να μην κανω πολυ ωρα να βρω πως πχ βγαινει η μπαταρια.
Ωστόσο ΠΑΝΤΑ διαβάζω (συνήθως μια εβδομαδα μετα) ότι αφορά την εγγυήση. :)

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ, εκτός αν πρόκειται για κάτι πολύ σύνθετο. Για παράδειγμα με ένα κινητό-pda που πήρα τις διάβαζα για μια εβδομάδα για να καταφέρω να το μάθω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ποτε! Δοξα να εχει το trial and error! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν τις διαβάζω, βαριέμαι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εξαρτάται το πόσο θέλω να χρησιμοποιήσω αυτό που αγόρασα
μεγάλη ανυπομονησία = αγνοημένη οδηγία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top