Πολυμηχάνημα

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πώς, καλέ, στέλνω fax από το pc;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Πώς, καλέ, στέλνω fax από το pc;;;;;

Χρησιμοποιώντας το 56k modem που (πιθανότατα) ήδη έχεις, και ένα πρόγραμμα των windows που επίσης ηδη έχεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θες να μου εξηγήσεις;;;;

Έχω το speedstream router αυτή τη στιγμή, έχω σύνδεση με tellas. Έχω και το modem που λες πάνω στο pc.








https://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αν εχεις adsl συνδεση δες εδω : https://www.myfax.com/free/
Αν εχεις pstn , οτι σου λεει ο djohn.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
adsl έχω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Θες να μου εξηγήσεις;;;;

Έχω το speedstream router αυτή τη στιγμή, έχω σύνδεση με tellas. Έχω και το modem που λες πάνω στο pc.
Ναι, δεν εννούσα αυτό το "μόντεμ" τέσπα, δες αν σε βολέψει αυτό που είπε ο συνάδελφος, κι αν όχι βλέπουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Τι μόδεμ εννοούσες;:(
Ευχαριστώ, παιδιά. Θα το δοκιμάσω. :kiss::kiss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Τι μόδεμ εννοούσες;:(
Ευχαριστώ, παιδιά. Θα το δοκιμάσω. :kiss::kiss:

(56K, ή pstn αν προτιμάς. Όλα τα λαπ έχουν ένα τέτοιο ενσωματωμένο, επίσης αρκετά desktops (οι μητρικές τους) έχουν ενσωματωμένο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Όταν αγόρασα το πσ είχε ενσωματωμένο μόντεμ για σύνδεση pstn. Αυτό εννοείς;
Τώρα που έχω σύνδεση adsl , όμως, τι γίνεται;
Nicht verstehen..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Όταν αγόρασα το πσ είχε ενσωματωμένο μόντεμ για σύνδεση pstn. Αυτό εννοείς;
Τώρα που έχω σύνδεση adsl , όμως, τι γίνεται;
Nicht verstehen..:(

Ναι αυτό το μόντεμ. Δοκίμασε πάντως το λινκ του συναδέλφου και αν δεν κάνεις δουλειά τότε φτιάχνουμε το άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ενταξει οτι πεις, μην βαλεις τα κλαματα και εχω τυψεις μετα...
ναι θα ΄θελεσ.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Επειδή αυτό που έχω τα έχει τινάξει λιγουλάκι, τι πρέπει να προσέξω σε ένα πολυμηχάνημα;
Δεν έχω πολλές απαιτήσεις, να κάνει τη δουλειά του θέλω. :P
Καμία πρόταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Επαναφερω το θεμα.Ενδιαφερομαι για ενα πολυμηχανημα.Το χρειαζομαι μονο για εκτυπωσεις και φωτοτυπιες κειμενων.Φωτογραφιες δεν με νοιαζουν αλλα δεν με χαλαει να ειναι εγχρωμος.wifi καλοδεχουμενο και αν ειναι με μελανη καλο θα ειναι να εχει 4 δοχεια.Δεν το θελω για τεραστιο ογκο σελιδων.Λογικα μεχρι 70-100 το μηνα εκτος καποιων περιπτωσεων.Μετα απο μια ερευνα αγορας δεν κατεληξα καπου.Δεν ξερω ουτε αν θα ειναι injekt η laser.Δεν θελω να φαω τα λεφτα στα μελανια και αυτο δεν νομιζω να το αποφυγω.Βεβαια υπαρχει και η λυση να πηγαινω σε μαγαζι να εκτυπωνω αφου μαλλον θα ειναι πιο φθηνα αλλα ενας εκτυπωτης βολευει σε αναγκαιες τιμες και ειναι γενικα πιο πρακτικος.Καμια προταση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμένα κάποιος που εκτυπώνει πολλές σελίδες (πάνω από 500 το μήνα) τον συμφέρει ένας laser. Το δύσκολο με τους laser όταν πρέπει να προσέξεις και την τιμή του toner, αφού υπάρχουν toner με 40€ αλλά και με 100€.

Τώρα, αν χρειάζεσαι απλά φωτοτυπίες και που και που ίσως όντως να σε συμφέρει να πηγαίνεις σε αντίστοιχο κατάστημα, αλλά και πάλι π.χ. ένα πολυμηχάνημα της lexmark παίρνει μελάνια αξίας των 10-15€ (ανά χρώμα). Αν εκτυπώνεις μόνο μαύρο και θεωρώντας ότι σε νορμαλ ποιότητα το μαύρο βγάζει τουλάχιστον 200 σελίδες, τότε η σελίδα θα σου βγαίνει 5cent
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βασικα νομιζω οτι χρειαζεται ενα πολυμηχανημα σε εναν φοιτητη.Δεν θα το χρησημοποιω καθε μερα αλλα 1-2 φορες την εβδομαδα θα χρειαστει να εκτυπωσω κατι.Και σε ορισμενες περιπτωσεις -οπως τωρα-χρειαζομαι να εκτυπωσω μεγαλυτερο ογκο σελιδων περιπου 200 σελιδες.Και πραγματικα δεν ξερω τι με συμφερει.

Υ.Γ.Σε μαγαζι με φωτοτυπιες μπορεις και να εκτυπωσεις αν του πας flash usb?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Επειδή αυτό που έχω τα έχει τινάξει λιγουλάκι, τι πρέπει να προσέξω σε ένα πολυμηχάνημα;
Δεν έχω πολλές απαιτήσεις, να κάνει τη δουλειά του θέλω. :P
Καμία πρόταση;

αναλογα το τι θελεις τι απαιτησεις εχεις και τι χρηματα διαθετεις
π.χ 1.αν δεν εχεις ιδιαιτερες απαιτησεις τοτε τα απλα φτηνα πολυμηχανηματα θα σου κανουν την δουλεια οποιο και αν παρεις
2. αν εχεις γραφειο και θα χρειαστεις να βγαλεις και καμια φωτοτυπια παραπανω και να σκαναρεις και να στελνεις και να παιρνεις φαξ τοτε πας σε λειζερ εκτυπωτη .
3 αν εχεις πολλες απαιτησεις τοτε εκει ξεφευγουμε ... και σε τιμες και σε δυνατοτητες

επισης σου τονιζω πως τα φαξ μπορεις και να παιρνεις και να στελνεις και να αποθηκευονται στον υπολογιστη μεσω ενος απλου μοντεμ 56κ και ενος προγραμματας (winfax) υπαρχουν και αλλα προγραμματα βεβαια . αλλα με αυτον τον συνδυασμο γλιτωνεις απο χαρτουρα
θα τα εχεις ολα σε ψηφιακη μορφη και το πιο καλο θα μπορεις να γραφεις στο word και να το στελνεις με την μια..

Αρα σου προτεινω ενα απλο πολυμηχανημα ( βρισκεις κανον μεχρι 100 ευρω αρκετα καλα μοντελα ) και με το winfaχ και με ενα απλο μοντεμ (40 ευρω περιπου) κανεις την δουλεια σου με τα φαξ
ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οι απαιτησεις μου ειναι απλες δεν εχω γραφειο κλπ.Fax δεν με ενδιαφερει δεν χρειαζομαι. Η προφανης λυση ειναι ενα φθηνο πολυμηχανημα.Αλλα φοβαμαι μην φαω τα λεφτα στα μελανια.Αν σκεφτεις δηλαδη οτι με το που το αγοραζεις πρεπει να αγορασεις και μελανια οποτε ανεβαινει το κοστος.Αν παρω εναν injekt canon που λες,πχ αυτος που φαινεται καλος https://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/Canon-Inkjet-Pixma-MP495-4499B009.htm
Αλλα τα χρωματα δεν τα εχει ξεχωριστα και αν τελειωσει καποιο πρεπει να τα αλλαξω ολα.Δεν εχω βρει canon που να τα εχει ξεχωριστα.Και οπως ειπα μπορει να χρειαστει καποια φορα να εκτυπωσω 150 σελιδες τοτε θα καταναλωσω πολυ μελανι.Ακομη τα μελανια μπορει να ξεραθαουν η να χαλασει η κεφαλη(ειχα injekt epson και δεν μου αφησε καλη εντυπωση).Θελω να πω οτι o injekt εχει αρκετα μειονεκτηματα λογω μελανιων ειδικα αν κοστιζει 50 ευρω και το κοστος μπορει μακροχρονια να ξεφυγει.

Απο την αλλη laser βρισκεις απο 135 ευρω.Ειναι μονοχρωμος αλλα γρηγορος.Δεν χρειαζεται να τρεχεις για μελανια και το Toner συμφωνα με την δικια μου χρηση θα αγορασω 1 το πολυ στα 4 χρονια.Βεβαια κοστιζει περισσοτερο,ειναι για χρηση γραφειου απο οτι λενε και για την ποιοτητα δεν ξερω τι παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Οι απαιτησεις μου ειναι απλες δεν εχω γραφειο κλπ.Fax δεν με ενδιαφερει δεν χρειαζομαι. Η προφανης λυση ειναι ενα φθηνο πολυμηχανημα.Αλλα φοβαμαι μην φαω τα λεφτα στα μελανια.Αν σκεφτεις δηλαδη οτι με το που το αγοραζεις πρεπει να αγορασεις και μελανια οποτε ανεβαινει το κοστος.Αν παρω εναν injekt canon που λες,πχ αυτος που φαινεται καλος https://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers---Mfp/Mfp/Canon-Inkjet-Pixma-MP495-4499B009.htm
Αλλα τα χρωματα δεν τα εχει ξεχωριστα και αν τελειωσει καποιο πρεπει να τα αλλαξω ολα.Δεν εχω βρει canon που να τα εχει ξεχωριστα.Και οπως ειπα μπορει να χρειαστει καποια φορα να εκτυπωσω 150 σελιδες τοτε θα καταναλωσω πολυ μελανι.Ακομη τα μελανια μπορει να ξεραθαουν η να χαλασει η κεφαλη(ειχα injekt epson και δεν μου αφησε καλη εντυπωση).Θελω να πω οτι o injekt εχει αρκετα μειονεκτηματα λογω μελανιων ειδικα αν κοστιζει 50 ευρω και το κοστος μπορει μακροχρονια να ξεφυγει.

Απο την αλλη laser βρισκεις απο 135 ευρω.Ειναι μονοχρωμος αλλα γρηγορος.Δεν χρειαζεται να τρεχεις για μελανια και το Toner συμφωνα με την δικια μου χρηση θα αγορασω 1 το πολυ στα 4 χρονια.Βεβαια κοστιζει περισσοτερο,ειναι για χρηση γραφειου απο οτι λενε και για την ποιοτητα δεν ξερω τι παιζει.

να σε πω ο κανον που μου δειχνεις για την δουλεια που θα τον εχεις θα σου κανει πολλη καλη δουλεια .
κοιτα τα ιντζεκτ δεν ειναι τοσο ασχημα οσο μου λες ... για μια και δυο εκτυπωσεις 150 σελιδων αντεχουν .
εξαλλου αν καποια στιγμη τελειωσει το μαυρο τοτε μεσα απο τις επιλογες κανει το μαυρο με μιξη χρωματων .
οταν τον αγορασεις εχει μελανια . ( στους HP εχει το μισο για να μειωσουν το κοστος )
περιπου με το μαυρο μελανι εκτυπωνεις (το λιγοτερο) στις 800 - 1000 σελιδες
αρα 800/50 = 35 λεπτα την σελιδα το χειροτερο . ( στην χειροτερη )
στην καλυτερη περιπου 15 λεπτα την σελιδα (αναλογα την ποιοτητα που θα επιλεξεις)
ελπιζω να βοηθησα
υ.γ μακρια απο HP μεγαλο κοστος για ενα καλο μηχανημα - μεγαλο κοστος σε μελανακια

για τα λειζερ που λες δεν νομιζω οτι θα σου χρειαστει γιατι θα εχεις μονο ασπρομαυρη εκτυπωση και θα χρειαστεις μερικες φορες να εκτυπωσεις και εγχρωμες
οποτε θα σου αυξηθει το κοστος .
το τονερ για λειζερ βγαζει περιπου 3000-4000 σελιδες αλλα να ξερεις πως απο ενα σημειο οταν θα τελειωνει το τονερ στα ακρα της εκτυπωμενης σελιδας δεν θα εχεις καλη εκτυπωση .
αρα αφου δεν εχεισ γραφειο και εισαι φοιτητης ιντζεκτ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αυτο δεν το καταλαβα με τα μελανια.Πως μονο μετο μαυρο μελαι εκτυπωνεις 400 τουλαχιστον σελιδες?Βρηκα αυτα τα μελανια https://www.plaisio.gr/wizards/FindYourCartridge.aspx ,που ειναι για τον canon που σου εδειξα αλλα και για ολους τους canon τετοιες ειναι οι τιμες.Εκει ομως λεει οτι τα μεγαλα μελανια ειναι για 400 σελιδες το μαυρο και 350 το εγχρωμο.Και να κανει την μιξη χρωματων βγαινουν λιγοτερες απο 800.Επισης αν τελειωσει καποιο χρωμα δεν τυπωνει και θελει αλλαγη.Και αφου εχει 2 δοχεια αντι για 4 πρεπει να αλλαξω ολο το δοχειο των εγχρωμων αν τελειωσει καποιο χρωμα.Αρα θα βγουν αρκετα λιγοτερες απο 800.Τελικα εσυ πως ενοουσες οτι φτανει τις 800-1000?
Παντως καθε φορα που θα αλλαζω μελανια θα μου κοστιζουν κοντα στα 40 ευρω πολλα χρηματα αφου το πολυμηχανημα κανει 70.Εχω βρει και με 50 ευρω canon https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407311
Υ.Γ.εκτος απο τους canon προτεινεις κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ο κανον που βρηκες αμα σου πω οτι μου αρεσει και εμενα ..... τεσπα .. τα μελανια θα σου κρατησουν αναλογα με την ποιοτητα που θα βαλεις..
αυτα που λεει ειναι ( μαλλον το μαξιμουν απο μαυρες σελιδες που μπορει να βγαλει - δηλαδη εκτυπωνει 200 μαυρες σελιδες σκετες )
ο γενικος κανονας ειναι οτι απλα με ιντζεκτ εχεις περιπου στις 1000 σελιδες (μινιμουμ εγω με τον παλιο μου εκτυπωτη ειχα βγαλει πανω απο 1000 σε χαμηλη ποιοτητα) με λειζερ πας στις 4000 .... εκτυπωσεις .. παντως ο κανον που μου εδειξες ειναι καλος και θα τον βαλω στα υπ'οψιν μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top