Ζήλεια & Σχέση

Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 109)
  • Ναι και μάλιστα πάρα πολύ.

    Ψήφοι: 26 23.9%
  • Ναι, αλλά πιστεύω ότι είναι μέσα σε κάποια λογικά όρια

    Ψήφοι: 61 56.0%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 22 20.2%

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δώ-στε φλέ-ι-μς στο λα-ό!!!!! :P:P








μι νο ζήλεια, νο νο νο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
δώ-στε φλέ-ι-μς στο λα-ό!!!!! :P:P

Πού τα είδες τα flames? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δε τα είδα, είπα "δώστε":P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι ζηλεύω αλλά μέσα σε κάποια όρια :P

Η ζήλια έχει δύο παράγοντες που ξεκινάει να υπάρχει ως δεδομένο μέσα σε μια σχέση...
Δημιουργείται ή όταν ο ένας απ τους δύο νοιώθει ανασφάλεια από μόνος του ή όταν ο άλλος του δίνει πατήματα για να νοιώθει ανασφάλεια με συνέπεια να ζηλέψει.

έχω περάσει από σχέση που ζήλευα αρωστημένα και ο λόγος ήταν ότι ήμουν τρομερά ανασφαλής!
Απ την αρχή της σχέσης, θεωρούσα ότι ήταν πάρα πολύ καλός για μένα (ω ναι έχω περάσει και τέτοια ηλίθια φάση :P ) με αποτέλεσμα φυσικά να νοιώθω ένα τίποτα και το παραμικρό να μου φαίνεται ως ύποπτο και απειλή :P
Φυσικά έχω περάσει και από σχέση που ο άλλος με την συμπεριφορά του με έκανε (νομίζω σκόπιμα κι όλας) να ζηλεύω ακατάπαυστα!
όταν ο άλλος αρχίζει να μιλάει χαμηλόφωνα στο τηλέφωνο με την φίλη που τον πήρε... ή να κοιτάει σαν ξελιγωμένος από δω και από κει παρουσία μου, ε νομίζω ότι με "προκαλεί" να βάλω ψύλλους στα αυτιά μου :P

Η εμπιστοσύνη σαφώς και έχει άμεση σχεση με τη ζήλια αλλά ως ένα βαθμό πάντα.
Πλέον είμαι υπερ του "του έχω εμπιστοσύνη, αλλά να έχουμε και το νου μας... μην τρελαθούμε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πιστευετε; οτι ειναι απαραίτητη σε μια σχεση; ή μηπως μονο προβλματα δημιουργει;
Υπαρχουν ορια στην ζηλια; Πρεπει να υπαρχουν;
Η ζηλια εχει σχεση με την εμπιστοσυνη;
Τελος εσεις ζηλευετε τον/την συντροφο σας;

H ζήλια εχει θετικα και αρνητικα.Η ζηλια μπορει να βοηθησει μια σχεση ή να την καταστρεψει γιατι οταν ζηλευει ο ενας τον αλλο καμια φορα ο ερωτας και το συναισθημα χτυπανε κοκκινο αλλες φορες ομως η ζηλια μπορει να φτασει ενα ζευγαρι στο χωρισμο.Επισης η ζηλια ειναι ψυχοφθορα τις περισσοτερες φορες.Αν καποιος ζηλευει τον συντροφο του ας τον ζηλευει με μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Και εγώ ζηλέυω,αλλά πάρα πολύ λίγο.Θεωρώ την υπερβολική ζήλεια,τρομερό αγκάθι σε μια σχέση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Προσπαθώ να είμαι cool και άνετος στο συγκεκριμένο θέμα. Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ζηλεύουμε επειδή μας κάνουν να ζηλεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που ζηλεύουν πολύ! Αλλά πάρα πολύ. Ευτυχώς ο Γιάννης δεν μου δίνει πατήματα, διαφορετικά θα πάθαινα καθημερινά εγκεφαλικά επεισόδια. Το έχω ψάξει μέσα μου και έχω καταλήξει σε αυτό που είπε η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (ανασφάλεια) αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους. Δεν νιώθω ότι είναι πολύ καλύτερος από μένα και φοβάμαι μην τον χάσω, έχει να κάνει με τον φόβο της απόρριψης που έχω σε κάθε τομέα της ζωής μου (αμαρτίες γονέων)....Από ερωτικές μέχρι φιλικές σχέσεις....
Η ζήλεια τώρα προκύπτει γιατί το μυαλό μου έχει την φοβερή ικανότητα να δημιουργεί απίθανα σενάρια με μηδέν αφορμή. Απάντησε στο κινητό του μετά από 4 χτυπήματα και όχι μετά από 2? Γιατί? Πού ήταν? Με ποια? Τι κάνανε?
Το μόνο θετικό (για τον άλλον) είναι ότι την επιστημονική φαντασία του μυαλού μου, την κρατάω για τον εαυτό μου. Ουδέποτε έχω κάνει σκηνικό ζήλειας, ούτε καβγά.....τίποτα. Τα κρατάω μέσα μου και τυρρανιέμαι μόνη μου, αν και κατά βάθος ξέρω πως όλα αυτά είναι δημιουργήματα του μυαλού μου..... Μόλις ηρεμίσω λίγο, τοτε επανέρχεται η λογική μου....
Τραβάω μεγάλο ζόρι με τον εαυτό μου πάντως.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι η ζήλεια σχετίζεται κατά κύριο λόγο με την ανασφάλειά μας, η οποία μπορεί εν μέρει να έχει να κάνει με τα βιώματά μας.

Π.χ. στην προηγούμενη σχέση μου, μπορώ να πω ότι ζήλευα κατά ένα ποσοστό 5% (αν θεωρήσουμε ότι 0% = καθόλου και 100% = άρρωστη). Στην τωρινή μου σχέση νομίζω ότι ζηλεύω κατά 40% και αυτό πιστεύω έχει να κάνει φυσικά με την ανασφάλειά μου, η οποία έχει μεγαλώσει από τον τρόπο που ξεκίνησε αυτή η σχέση και από τον τρόπο που τελείωσε η προηγούμενή μου... Με λίγα λόγια, μάλλον φοβήθηκα τον εαυτό μου (από αυτό που έκανε πριν) και τώρα δε θέλω να μου γυρίσει μπουμερανγκ.

Ως προς την αντιμετώπιση μιας κατάστασης που μπορεί να δημιουργήσει ζήλεια, αν δε γίνεται εσκεμμένα από την άλλη πλευρά (δλδ περισσότερο είναι δημιούργημα του μυαλού μου), καλύτερο είναι πιστεύω να το αναφέρεις σε στυλ αστείου, ώστε ο άλλος να μη νομίζει ότι είσαι και χάνος, αλλά και να μην αισθάνεται την πίεση.

... Αυτά και άλλα πολλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που ζηλεύουν πολύ! Αλλά πάρα πολύ. Ευτυχώς ο Γιάννης δεν μου δίνει πατήματα, διαφορετικά θα πάθαινα καθημερινά εγκεφαλικά επεισόδια. Το έχω ψάξει μέσα μου και έχω καταλήξει σε αυτό που είπε η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ (ανασφάλεια) αλλά για τελείως διαφορετικούς λόγους. Δεν νιώθω ότι είναι πολύ καλύτερος από μένα και φοβάμαι μην τον χάσω, έχει να κάνει με τον φόβο της απόρριψης που έχω σε κάθε τομέα της ζωής μου (αμαρτίες γονέων)....Από ερωτικές μέχρι φιλικές σχέσεις....
Η ζήλεια τώρα προκύπτει γιατί το μυαλό μου έχει την φοβερή ικανότητα να δημιουργεί απίθανα σενάρια με μηδέν αφορμή. Απάντησε στο κινητό του μετά από 4 χτυπήματα και όχι μετά από 2? Γιατί? Πού ήταν? Με ποια? Τι κάνανε?
Το μόνο θετικό (για τον άλλον) είναι ότι την επιστημονική φαντασία του μυαλού μου, την κρατάω για τον εαυτό μου. Ουδέποτε έχω κάνει σκηνικό ζήλειας, ούτε καβγά.....τίποτα. Τα κρατάω μέσα μου και τυρρανιέμαι μόνη μου, αν και κατά βάθος ξέρω πως όλα αυτά είναι δημιουργήματα του μυαλού μου..... Μόλις ηρεμίσω λίγο, τοτε επανέρχεται η λογική μου....
Τραβάω μεγάλο ζόρι με τον εαυτό μου πάντως.......
Γιατι τα κρατας μεσα σου; :worry: Εγω προσωπικα αρχισω και πεταω υπονοουμενα πχ γιατι αργησες να το σηκωσεις κτλ. Συνηθως αυτο μου βγαινει υπερ μου επειδη η απαντηση με ηρεμει και καταλαβαινω οτι πρεπει να παψω να φτιαχνω σεναρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλέ εδω εγώ μια φορά του είπα οτι είμαι στον Παπασωτηρίου και αυτός κατάλαβε οτι ήμουν με άντρα στην αρχη!! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γιατι τα κρατας μεσα σου; :worry: Εγω προσωπικα αρχισω και πεταω υπονοουμενα πχ γιατι αργησες να το σηκωσεις κτλ. Συνηθως αυτο μου βγαινει υπερ μου επειδη η απαντηση με ηρεμει και καταλαβαινω οτι πρεπει να παψω να φτιαχνω σεναρια.


Τα παρανοϊκά σενάρια του μυαλού μου, δεν είναι να τα μοιράζομαι με κανέναν, ακριβώς επειδή είναι παρανοϊκά. Τώρα αν ο Γιάννης μου δώσει πάτημα να ζηλέψω, σαφώς και θα το κουβεντιάσω μαζί του και δεν θα κάτσω να ψηθώ μόνη μου! Αυτό όμως συμβαίνει σπάνια, οπότε δεν έχω πρόβλημα.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Καλέ εδω εγώ μια φορά του είπα οτι είμαι στον Παπασωτηρίου και αυτός κατάλαβε οτι ήμουν με άντρα στην αρχη!! :lol:

Super! Νόμιζε πως ήσουν με κάποιον που τον λένε Παπασωτηρίου? :hehe: :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Super! Νόμιζε πως ήσουν με κάποιον που τον λένε Παπασωτηρίου? :hehe: :hehe: :hehe:

ΝΑΙ!!! :lol: :lol: Του κόπηκε λέει η αναπνοή όταν είδε το μήνυμα!! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
ΝΑΙ!!! :lol: :lol: Του κόπηκε λέει η αναπνοή όταν είδε το μήνυμα!! :lol:


:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Ελπίζω να μην παθαίνει τα ίδια και με τα σουπερμαρκετ? Και τα άτιμα έχουν σχεδόν όλα αντρικά ονόματα..... Βασιλόπουλος, Βερόπουλος, Σκλαβενίτης......!!!!!!

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, εκεί του λέω οτι είμαι στο σούπερμάρκετ και τελείωσε το θέμα, δεν το λέω με το όνομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μπα, εκεί του λέω οτι είμαι στο σούπερμάρκετ και τελείωσε το θέμα, δεν το λέω με το όνομα :P

Σωστή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Michelle το παιδι θα το παιθανεις!!!Προσεχε τι του λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Λοιπόν,ζήλια στην σχέση..Θεωρώ ότι είναι καλό να υπάρχει σε μια σχέση σε φυσιολογικά πλαίσια όμως και χωρίς ακραίες αντιδράσεις...Γιατί η ζήλια είναι ένα στοιχείο ότι ο άλλος ενδιαφερεται όπως και να έχει..Απλώς υπάρχουν άνθρωποι που το εκδηλώνουν και άλλοι όχι.Όμως η υπερβολική ζήλια δηλητηριάζει και και μπορεί να αποβεί μοιραία για την σχέση..Παύεις να την ζεις και να εισαι ευτυχισμένος πραγματικά και ζεις με έναν φόβο..Γι'αυτό δεν πρέπει να παρασυρόμαστε πάντα από το συναίσθημα αλλα να χρησιμοπούμε και λίγο την λογική και να ζυγίζουμε τα ππάγματα..Είναι σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις..
Εννοείται πως στισ σχέσεις μου ζήλευα αλλά σε λογικά πλαίσια πάντα..εκτός από μια που έφτασα στα όρια της υπερβολής ακριβώς επειδή είχε φτάσει αυτός,από αντίδραση..Λάθος μου το ξέρω απλώς ασυναίσθητα μπορεί ο άλλος να σου περάσει πράγματα..Και ήταν μοιραίο και για τους δυο..Ευτυχώς δεν το συνέχισα στην επόμενη μου σχέση..Αν και τις περισσότερες φορές πλέον το κρατάω μέσα μου και δεν είναι καλο αυτο..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikita13:
Γιατί η ζήλια είναι ένα στοιχείο ότι ο άλλος ενδιαφερεται όπως και να έχει..

Κάτσε βρε, εγώ δηλαδή που δεν ζηλεύω δεν ενδιαφέρομαι; I don't think so...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Κάτσε βρε, εγώ δηλαδή που δεν ζηλεύω δεν ενδιαφέρομαι; I don't think so...
Δεν νομίζω πως δεν ζηλεύεις καθόλου..Όπως αυτό που ανέφερες για τον φίλο σου που θα έφευγε Αμβούργο η κάτι άλλο που ανέφερες παλιότερα..Απλώς μάλλον δεν υπάρχουν οι συνθήκες να ζηλεψεις..Βασικά όταν δεν ζηλευεις τον άλλον πλέον είναι και πολλές φορές ένδειξη ότι τον θεωρείς δεδομένο..Αυτο το βλέπω καθημερινά σε σχέσεις φίλων μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top