Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,220 μέλη και 2,423,165 μηνύματα σε 75,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 481 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πότε μπορούμε να πούμε οτι ξέρουμε μια γλώσσα προγραμματισμού;

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 20:39, 07-03-06:

Αλήθεια, πότε μπορούμε να πούμε οτι "γνωρίζουμε" μια γλώσσα προγραμματισμού; Πότε μπορούμε να πούμε οτι τη γνωρίζουμε καλά;
Αυτό είναι ένα ερώτημα που με προβληματίζει αρκετά.
Εντάξει στο βιογραφικό όλοι κάπως υπερβάλλουμε. Στη ζωή όμως;
Και πριν βιαστείτε να πείτε "τι σημασία έχει", έχει. Γιατί θέλω να ξέρω τις ικανότητες μου και μέχρι που φτάνουν, και απόλυτα και σχετικά, και φαντάζομαι δεν είμαι η μόνη.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:42, 07-03-06:

Για εμενα ξερει καποιος καλον προγραμματισμο οταν με ενα documentation διπλα μπορει να βγαλει στην επιφανεια αυτο που εχει στο μυαλο του.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,465 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 20:51, 07-03-06:

Εξαρτάται όμως και τι έχει στο μυαλό του.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:56, 07-03-06:

Επιμενω, απο την στιγμη που μπορει καποιος να βγαλει αυτο που εχει μεσα του εξω, για εμενα ξερει προγραμματισμο. Τωρα δεν μιλαμε για προγραμματα που μετρουν την ραμ ή γραφουν Hello
Παράθεση

Lexx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Lexx (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε: στις 01:48, 08-03-06:

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι κάποιος μπορεί να πει ότι ξέρει μια γλώσσα καλά όταν πάρει έναν παλιό του κώδικα που έπιανε 1 σελίδα και τον κάνει 5 γραμμές.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 08:15, 08-03-06:

Ποτέ. Δεν υπάρχει ο τέλειος προγραμματιστής.

η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν "πότε μπορούμε να πούμε ότι ξέρουμε καλά μια γλώσσα προγραμματισμού".
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 10:17, 08-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo

η ερώτηση θα έπρεπε να ήταν "πότε μπορούμε να πούμε ότι ξέρουμε καλά μια γλώσσα προγραμματισμού".
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αλήθεια, πότε μπορούμε να πούμε οτι "γνωρίζουμε" μια γλώσσα προγραμματισμού; Πότε μπορούμε να πούμε οτι τη γνωρίζουμε καλά;
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 10:20, 08-03-06:

στον τίτλο πάει η διόρθωση
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 10:24, 08-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo

Θα διαφωνησω. Γιατι να μην μπορουμε; Αν καποιος ασχοληθει με μια γλωσσα σοβαρα και δεν θα αρκεστει σε αυτα που δινει μια σχολη ή ενα βιβλιο καποτε θα ειμαι σιγορους οτι θα ξερει την γλωσσα
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 10:31, 08-03-06:

εξπ, όχι σε μια γλώσσα με πάρα πολλά libraries, που συνεχώς εμπλουτίζονται ή γίνονται redundant.
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 10:37, 08-03-06:

Θα συμφωνίσω με τη Ντου!!

Μπορείς να πεις ότι ξέρεις τις αρχές προγραμματισμού μιας γλώσσας πολύ καλά, αλλά όχι την ίδια τη γλώσσα!
πχ η C έχει τις άπειρες βιβλιοθήκες!
Είναι αδύνατο να τις ξέρεις όλες!

Αλλά αν ξέρεις τον τρόπο πώς δουλεύουν οι βιβλιοθήκες γενικά, και τον τρόπο που συντάσεται ένα πρόγραμμα στη C, τότε, και με τη βοήθεια του manual, μπορείς να κάνεις αυτό που θες!
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 10:40, 08-03-06:

όπου C, βάλε επίσης java, vb, .net, κλπ..

ψου. γιος πόσες και σήμερα?
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 10:42, 08-03-06:

Μα οταν ασχολησε σε μια γλωσσα δεν μενεις για παντα στις ιδιες γνωσεις. Αυτο ειναι το νοημα τις Δια Βίου Εκπαίδευση
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 10:44, 08-03-06:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Θα συμφωνίσω με τη Ντου!!

Μπορείς να πεις ότι ξέρεις τις αρχές προγραμματισμού μιας γλώσσας πολύ καλά, αλλά όχι την ίδια τη γλώσσα!
πχ η C έχει τις άπειρες βιβλιοθήκες!
Είναι αδύνατο να τις ξέρεις όλες!

Αλλά αν ξέρεις τον τρόπο πώς δουλεύουν οι βιβλιοθήκες γενικά, και τον τρόπο που συντάσεται ένα πρόγραμμα στη C, τότε, και με τη βοήθεια του manual, μπορείς να κάνεις αυτό που θες!
Μα εγω δεν μιλησα χωρις documantion (αποδειξη)
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 10:45, 08-03-06:

το ίδιο πράγμα λέμε εξπι. ξέρω = γνωρίζω = έχω γνώση. Η δια βίου εκπαίδευση δε σημαίνει ότι έχω γνώση, αλλά ότι ακόμα προσπαθώ να την αποκτήσω.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 10:51, 08-03-06:

Μα η δια βιου εκπαίδευση βοηθαει να μαθεις τις νεες προσθηκες. Επιμενω απο την στιγμη που μπορεις να βγαλεις την σκεψη σου με την βοηθεια του google ή το msn ή καποιο βιβλο ΞΕΡΕΙΣ την γλωσσα. Μπορει να μην ξερεις ολες τι βιβλιοθηκες αλλα μολις διαβασεις για αυτην θα εισαι σε θεση να την χρησιμοποιησεις
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 11:29, 08-03-06:

Βρε παιδία, αν ήθελα να φιλοσοφήσουμε γύρω απο το θέμα, θα το έβαζα στη "φιλοσοφία και θεολογία". Σαφώς και δεν μπορείς να πεις ποτέ θεωρητικά οτι ξέρεις μια γλώσσα. Το θέμα είναι πρακτικά πότε μπορείς να το πεις χωρίς να λες αερολογίες. Γιατί οτι λέγεται, λέγεται και το ξέρετε. Και πολλές φορές το έχω ακούσει ακόμα και απο άτομα που ούτε ένα if δεν ξέρουν να συντάξουν. (δεν αναφέρομαι σε κανένα στεκίτη, αλλά γενικά έχω συναντήσει τέτοιες περιπτώσεις).
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 11:33, 08-03-06:

Ειδικά στις γλώσσες προγραμματισμού θεωρώ ότι ισχύει η δια βιου εκπαίδευση..Ειναι κάτι που δεν μένει ποτέ στάσιμο και διαρκώς εξελίσσεται..
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 11:41, 08-03-06:

όταν γράφει κανείς στο βιογραφικό του για γλώσσες προγραμματισμού, σαφώς και δεν εννοείται ότι τις ξέρει τέλεια. Απλά έχει κάνει έναδύοπέντεδέκα πράγματα με αυτές σε βαθμό που να τις κατέχει και να μπορεί να μπει στο παιχνίδι χωρίς να του μάθει ο εργοδότης τι εστί if block.

(δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που άλλα γράφουν στο βιογραφικό και άλλα ξέρουν..άλλωστε οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους σήμερα, κάνουν και μια δυο ερωτήσεις προγραμματισμού, αν το απαιτεί η θέση βέβαια).

Η εμπειρία τελικά καθορίζει πόσο καλά ξέρει κάποιος να προγραμματίζει.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:21, 08-03-06:

@doo αν εχει γραψει στο βιογραφικό του οτι ηταν lead programmer στην χ εταιρία ή ήταν στην ομάδα δημιουργίας του χ πιστεύω οτι είναι αρκετά καλη απόδειξη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-11-08 στις 18:38.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια