Αγορά tv-tuner τι πρεπει να προσεξω;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην αγορα tv-tuner ποια χαρακτιριστικα πρεπει να προσεξω;

Επισης μια εταιρια που θεωρειτε καλη για τα tv tuner της και για την ποιοτητα της μπορειτε να μου πειτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Στην αγορα tv-tuner ποια χαρακτιριστικα πρεπει να προσεξω;

Επισης μια εταιρια που θεωρειτε καλη για τα tv tuner της και για την ποιοτητα της μπορειτε να μου πειτε;

Το WinFast και το Haupauge έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία. Έχουν και video in και με δυνατότητα τηλεκοντρόλ. Στα προγράμματα περιλαμβάνεται και χρήση σε συστήματα ασφαλείας με ανίχνευση κίνησης.
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησα είναι πολύ εύχρηστα συστήματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βασικα με ενα ψαξιμο που εκανα στο google και Msn αρχισω και σκεφτομαι να αγορασω καποια που εχει και ψηφιακο δεκτη επανω. Τι λετε αξιζει τον κοπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MadAboutYou

Νεοφερμένος

Η MadAboutYou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ειχα ρωτησει καποιον για tv-tuner ο οποιος ξερει παρα πολλα απο υπολογιστες και μου ειπε να προσεξω να παρω καρτα που να εχει απο μονη της μνημη ετσι ωστε να μην τρωει τη RAM του υπολογιστη. Δεν εχω αγορασει ακομα, αν παρεις πες μου τι πηρες κ ποσο κοστισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
εγώ έχω εδώ και χρόνια μία κάρτα της pinnacle και μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!
έχει τηλεκοντρόλ, teletext (αν και δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!), κάνει capture με διάφορες ποιότητες (από πολύ καλή έως πολύ μέτρια), είναι αρκετά ελαφρύ το πρόγραμμά της, παίζει σε παράθυρο... αυτά! (καφέ δεν κάνει!:P)
την έχω 5-6 χρόνια και παίζει απροβλημάτιστα!

μάλιστα το τηλεκοντρόλ της μπορεί να προγραμματιστεί να δουλεύει και με άλλα προγράμματα. εγώ το έχω φιάξει για winamp, bsplayer και powerdvd!!!

γενικά πάντως η pinnacle είναι από τις κορυφαίες εταιρίες σε αυτόν τον τομέα hardware...


ΥΓ>Δε μπορώ να πω για αυτή που πρότεινε ο dare, καθώς ζητάει εγγραφή το site και βαριέμαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Έχω εδω και 6 χρόνια την Pinnacle PCTV pro (με ραδιόφωνο) και τηλεκοντρόλ κι απ' όλα αλλά στον τομέα των προγραμμάτων η εταιρεία χωλαίνει. Τραγική! Μια δε δείχνει εικόνα, μια αποσυντονίζει το ραδιόφωνο... Και το υλικό να πεις, δε φταίει σε τίποτα. Απλά κορυφαίο! Οτιδήποτε άλλο είναι ιεροσυλία αλλά το πρόγραμμα της κάρτας είναι για τον πούλο καβάλα. Εχω βάλει για πρόγραμμα το Chris TV (δυστυχώς δεν υποστηρίζει ραδιόφωνο) και ησύχασα.

Κανα προγραμματάκι για να εκμεταλλευτούμε τον ραδιοφωνικό δέκτη της κάρτας, υπάρχει (να προτείνετε εννοώ); Ακόμα και εμπορικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Έλα ρε Βαλ... σοβαρά έχεις πρόβλημα;
εμένα δεν μου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα το λογισμικό!
Ούτε αποσυντονισμούς ούτε κολλήματα ούτε τίποτα!!
Εγώ έχω την απλή, χωρίς ράδιο με τηλεκοντρόλ... αλλά νομίζω ότι το λογισμικό είναι το ίδιο...
Περίεργα πράγματα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
dare devil,
αν σου ειναι ευκολο δωσε απλως τα μοντελα, το σιτε ζηταει εγραφει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Καλυτερα κανε εγγραφη στο σαιτ γιατιδεν ειναι ευκολο να σου περιγραψω την καθε καρτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μα το μοντελο μονο σου ζητησα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rkd-mage

Νεοφερμένος

Ο rkd-mage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν διαθέτεις καλό σύστημα με ισχυρό επεξεργαστή προτίμησε τις κάρτες της Pinnacle. Θα κατα-ευχαριστηθείς τις εφαρμογές που διαθέτουν, αλλά είναι κάπως βαριές για παλιά συστήματα. Αν θέλεις να γράφεις τα τηλεοπτικά προγράμματα σε MPEG2 χωρίς να ζορίζεις τον επεξεργαστή, πάρε κάποια κάρτα που ενσωματώνει ειδικό chipset με hardware κωδικοποίηση. Έχω δεί τέτοιες από την Leadtek και την Hauppague. Βρες το τεύχος 258 του "Computer για όλους" (φεβρουάριου), και δες ανάλογο συγκριτικό.
Κατά την γνώμη μου βρες μία κάρτα TV ή οποία μπορεί να κάνει λήψη αναλογικών και ψηφιακών προγραμμάτων DVB-T όπως της ΕΡΤ. Είναι ακριβότερη αλλά θα την κρατήσεις για πολλά χρόνια, αφού όλοι θα το γυρίσουν στην digitan tv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από rkd-mage:
Αν διαθέτεις καλό σύστημα με ισχυρό επεξεργαστή προτίμησε τις κάρτες της Pinnacle. Θα κατα-ευχαριστηθείς τις εφαρμογές που διαθέτουν, αλλά είναι κάπως βαριές για παλιά συστήματα. Αν θέλεις να γράφεις τα τηλεοπτικά προγράμματα σε MPEG2 χωρίς να ζορίζεις τον επεξεργαστή, πάρε κάποια κάρτα που ενσωματώνει ειδικό chipset με hardware κωδικοποίηση. Έχω δεί τέτοιες από την Leadtek και την Hauppague. Βρες το τεύχος 258 του "Computer για όλους" (φεβρουάριου), και δες ανάλογο συγκριτικό.
Κατά την γνώμη μου βρες μία κάρτα TV ή οποία μπορεί να κάνει λήψη αναλογικών και ψηφιακών προγραμμάτων DVB-T όπως της ΕΡΤ. Είναι ακριβότερη αλλά θα την κρατήσεις για πολλά χρόνια, αφού όλοι θα το γυρίσουν στην digitan tv.
Σε καμια τριετια ισως...Και εγω ημουν σε αυτο το διλημα οταν ηθελα να παρω tv tuner και η ERT μολις ειχε ανακοινωσει τα τρια ψηφιακα καναλια. Τελικα πηρα μια αναλογικη, μιας και το ψηφιακο σημα θα το χαρω στην περιοχη μου εστω και πιλοτικα σε ενα χρονο...Και δεν τρελαινομαι κιολας. Δεν ειναι καν HD ωστε να πω οτι αξιζει κιολας και θα δω διαφορα... Και σε 2-3 χρονια που θα θελω ψηφιακο σημα, θα εχω αλλαξει pc και δεν νομιζω οτι θα υπαρχει πια το απλο pci για να τη βαλω επανω αυτη που πηρα,σε νεα μητρικη...Ηδη καρτες ηχου βγαινουν σε pci-x και νομιζω και τα tv tuner σιγα σιγα.Παντως αν ειχα κανει την αγορα μου τωρα θα επαιρνα μια τριπλη καρτα της lifeview νομιζω. DVB-T,αναλογικη και δορυφορικη μαζι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top