Όταν έχετε μια γυναίκα δίπλα σας...

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
κοιταξτε, παιδια, εγω καταλαβαινω αυτα που λεει και ο κρονος και η κουε. ομως νομιζω πως οι αντρες εχουν παρατραβηξει το βασικο τους επιχειρημα. μιλαμε για ισοτιμια!!!!! ισα δικαιωματα, που δε σημαινει αυτο που λεει ο κρονος, δλδ να γινει ο αντρας γαιδουρι για φορτωμα. δεν ειναι αυτη η λογικη.
επειδη δλδ οι γυναικες διεκδικουν ισα δικαιωματα, οι αντρες το πανε στο μελοδραματικο: α και ειμαστε χαμενοι, εμεις οι καημενουληδες που μας εχουν του κλωτσου και του μπατσου, και ολοι οι αντρες εξαφανιζονται, και λοιπα δακρυβρεχτα.
αλλα οχι. η ιδεα ειναι να αποκτησεις κι εσυ αυτο που εχει ο διπλανος σου, και οχι να του το παρεις απο τα χερια και να κατακτησεις τον κοσμο.

Οπως εχω ξαναπει ειμαι υπερ αυτης τις ιδεας, απλος δεν θελω να προχωρισει στο αλλο ακρο οπως γινει σε καπιες χωρες. Απο οτι λες καταλαβενεις τα λεγομενα μου, οποτε καταλαβενεις μαλλον τι ενοω και οταν λεω αυτο το πραγμα που το εχω πει ενα σορο φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Είδες πόσο άσχημο σου φαίνεται; Σκέψου οτι για τις γυναίκες είναι έτσι στην ελλάδα στις περισσότερες περιπτώσεις.
Ευχομαι να μην υπονοεις οτι θα ηθελες αυτο που συμβαινει στην σουηδια :confused:.


-------------------
Το offtopic το θεματος θα το βρειτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
@epote συγχαρητήρια φίλε για τις επιστημονικές αλήθειες,η φύση μας είναι αυτή και δεν μπορούμε να την αλλάξουμε.Μίλησες με αδιάσιστα στοιχεία,δεν χρειάζεται να πείσεις κάποιον :)

@dark_kronos Tουλάχιστον έχεις να εκφέρεις κάποια γνώμη από εξωτερικό (τα υπόλοιπα 3 δισ γυναικών υπάρχουν εκτός της Ελλάδας) και έχεις μεγάλο δίκιο αλλά πάντα δεν μπορούμε να λάβουμε υπόψιν μας επειδή είναι μεμονωμένο περιστατικό

Όσο και να μην θέλουν κάποιοι και κάποιες,είμαστε 2 εντελώς διαφορετικά "μισά" που ο μόνος σκοπός της ζωής μας είναι να αναπαραχθούμε.'Ενα σπέρμα με ένα ωάριο,that's the ultimate goal.

Από προσωπική εμπειρία ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είδα Θηλυκό με όλη την έννοια της λέξεως να αρχίσει να συζητάει ποτέ ούτε για πλάκα "φεμινιστικές" ιδέες.Για την ακρίβεια τις θεωρούν γελοίες όλες όσες κάθονται και ασχολούνται με αυτά,για τον απλό λόγο....
Καμία γυναίκα που είναι και νιώθει γυναίκα δεν είναι ανάγκη να πάρει ψυχολογικές ενέσεις φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο,καθώς γνωρίζει ότι η κοινωνία δίνει ίσα δικαιώματα με τους άντρες και απλά το αποδεικνύει από την πλευρά της.
Ούτε λόγια ούτε τίποτα,απλά μόνο πράξεις.Και για όσες αναφέρομαι μιλάω για επιστήμονες και όχι ότι και ότι,απλά ξέρουν ότι ο σεβασμός μέσα στο εργασιακό περιβάλλον κερδίζετε με ανάλογη δουλειά και όχι με την ομορφιά (θεές και οι 2) για να ανέβεις θέσεις και να κερδίσεις την "υπόληψη" του ανδρικού κόσμου.Αυτά και εντός και εκτός της χώρας.
Mε τα λόγια παλάτια χτίζεις

Και το άλλο θλιβερό,βλέπω τις γυναίκες του φορουμ να μιλάμε για τα γυναικεία δικαιώματα και την καταπίεση των γυναικών,λες και οι συγκεκριμένες ζήσαν τις εποχές που η γυναίκα ήταν άβουλο ον,λες και δεν έχουν βγεί ποτέ στην αγορά,ποτέ δεν μπόρεσαν να βρούν δουλειά,λες και όλες δεν έζησαν από τότε που γεννήθηκαν σαν φυσιολογικοί άνθρωποι...λέτε και τώρα λύθηκε ο τούρκικος ζυγός και τρέχετε να πάρετε την "στερημένη" ελευθερία σας...tragic isnt it?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant Και το άλλο θλιβερό:
κοιτα, ειναι γεγονος οτι δεν περναμε τοσο χαλια οσο οι γυναικες αλλου και σε αλλες εποχες. παρολ'αυτα ομως, τι ειδους ηθικολογια μας εμποδιζει να νοιαζομαστε για οσα συμβαινουν στις γυναικες στον κοσμο; εγω το ξερω οτι η michelle, κουε, ZXR και οι αλλες που ενδιαφερονται, δε μιλανε για τους εαυτους τους μονο, οπως δε συμβαινει ετσι με εμενα. απλα ειναι επισης γεγονος οτι οι γυναικες πχ, στονχωρο εργασιας δε χαιρουν ισης αντιμετωπισης πρακτικα, αν νομικα ναι. με ολα τα παρεμφερη που αυτο φερνει. γιατι, οι suffragettes στην αγγλια οταν αρχισε το κινημα ειχαν κανενα σουπερ προβλημα, εκτος απο το οτι δεν ειχαν δικαιωμα ψηφου;; ειναι παγκοσμιος σκοπος, οχι μεμονομενος.

Καμία γυναίκα που είναι και νιώθει γυναίκα δεν είναι ανάγκη να πάρει ψυχολογικές ενέσεις φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο,καθώς γνωρίζει ότι η κοινωνία δίνει ίσα δικαιώματα με τους άντρες και απλά το αποδεικνύει από την πλευρά της.

αν καταλαβα καλα αυτο που λες, τοτε δε συμφωνω καθολου. μπορει εγω να βγαινω και να ειμαι το νουμερο ενα της θηλυκοτητας. και εγω να ξερω πως γναικα ειμαι και κανεις δε μου το παιρνει αυτο, και οτι τα αγορια της παρεας δεν σκεφτονται καν να ΄με υποτιμησουν. αρα στον κοινωνικο μου περιγυρο εχω οσα δικαιωματα θελω. το οτι ειμαι σουπερ θυληκο ομως δεν θα εμποδισει το μελλοντικο αφεντικο μου να μου αρνηθει τη θεση επειδη υπαρχει και αντρας υποψηφιος. και αν με προσλαβει, θα μου απαγορευσει να κανω παιδια.

τα ευκολως εννουμενα παραλειπονται.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Όλες εκφράζεστε με λύπη για τις άλλες γυναίκες του κόσμου (στα λόγια) αλλά δεν θα αλλάζατε ποτέ την θέση σας με κάποια από αυτές.Με τα λόγια καλοί είμαστε όλοι,πράξεις δεν βλέπω από αυτές που μιλούν διαρκώς.Άρα δεν μπορούμε να βάλουμε τις άλλες γυναίκες επειδή οι ελληνίδες έχουν το δικαίωμα να κάνουν πολλά πράγματα σήμερον(μην ακούω για δικαιώματα ψήφου στην Αγγλία,το κράτος είναι έτη φωτός μπροστά από την Ελλάδα και εκεί οι γυναίκες έχουν κάθε λόγο να λέγονται γυναίκες,αποδεικνύοντας την αξία τους στην δουλειά και έχοντας ισχυρές θέσεις Θάτσερ για πρωθυπουργός...σου λέει κάτι;)

Μην ακούω για Ουγκάντες...αν είναι έτσι τότε γιατί κανείς δεν μίλησε για τους άντρες εκεί που είναι όλη μέρα κάτω από τον καυτό ήλιο για να φέρουν τροφή στην οικογενειά τους;
Είναι η συνθήκες διαβίωσης πρώτα (δεν έχουν να φάνε) και μετά τους νοιάζουν τα δικαιώματα.Μην είμαστε άκυροι όταν οι ελληνίδες έχουν σπάσει ΚΑΘΕ ΡΕΚΟΡ παχυσαρκίας....και στην τελική πολλές θέλουν να μας περάσουν ότι τα "πιασιματάκια" (τα ονομάζω υπερβολική καλοπέραση) είναι και σέξυ από πάνω!Έλεος.Μέχρι και εκεί να μας αλλάξετε (στα γούστα μας) γιατί η αλλαγή πρέπει να είναι καθολική...

Χαίρομαι που πιστεύεις ότι είσαι θηλυκό,αν και αυτό θα το κρίνει αρσενικό και μόνο,αλλά μάλλον είσαι προκατελημένη.Αν είσαι τόσο άριστη που λες (είδες τον σεβασμό από την παρέα σου,δεν σε παίρνουν στο ψιλό όπως αρκετές άλλες) τότε όχι μόνο θα βρεις την δουλειά που θέλεις,αλλά και ίσως να αναλάβεις διευθυντική θέση.
Δείξε την αξία σου και βγάλε τις παρωπίδες που πιστεύεις ότι ο φαλλοκράτης διευθυντής δεν θα σε θελήσει,εξάλλου μέχρι τότε μπορεί να είναι γυναίκα στην θέση αυτή να φοβάσαι να μην σε πάρει επειδή είσαι ωραιότερη από αυτήν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,820 μηνύματα.
Ισότητα δεν μπορεί να υπάρξει. Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.
Όσο και να το παλεύετε, δε θα βρείτε άκρη μια που είναι ένα θέμα που δεν τελειώνει ποτέ.


Το μόνο που μπορείτε να κάνετε, είναι να μάθετε να συνεργάζεστε και να μειώσετε αυτόν τον ανταγωνισμό .




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κουε τρελό, ultimate respect :worship: :worship: :worship: Πολύ θα θελα τώρα να μην σου είχα δώσει 5 για να στο δώσω αυτή τη στιγμή :worship:
ines εύγε κορίτσι μου! Αν έτσι είναι οι 16χρονες θα πάμε μπροστά!! :clapup:
Πάνο, όπως σου είπα και απο κοντά, δεν εννοούσα αυτό.
Κρόνε sorry αλλά δεν διάβασα όλο το κείμενο, αν μπορείς πέρνα απο word το κείμενο όταν είναι τόσο μεγάλο, ή έστω χώριζε το με παραγράφους γιατί είναι πολύ δύσκολο στην ανάγνωση :redface:
Covenant αναμενόμενα πράγματα. Το παράξενο είναι οτι έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ιδέες με τον πατέρα μου. Μα ακριβώς ε! Πόσο είναι ο πατέρας μου;; 60 χρονών :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Όλες εκφράζεστε με λύπη για τις άλλες γυναίκες του κόσμου (στα λόγια) αλλά δεν θα αλλάζατε ποτέ την θέση σας με κάποια από αυτές.Με τα λόγια καλοί είμαστε όλοι,πράξεις δεν βλέπω από αυτές που μιλούν διαρκώς.Άρα δεν μπορούμε να βάλουμε τις άλλες γυναίκες επειδή οι ελληνίδες έχουν το δικαίωμα να κάνουν πολλά πράγματα σήμερον(μην ακούω για δικαιώματα ψήφου στην Αγγλία,το κράτος είναι έτη φωτός μπροστά από την Ελλάδα και εκεί οι γυναίκες έχουν κάθε λόγο να λέγονται γυναίκες,αποδεικνύοντας την αξία τους στην δουλειά και έχοντας ισχυρές θέσεις Θάτσερ για πρωθυπουργός...σου λέει κάτι;)

Μην ακούω για Ουγκάντες...αν είναι έτσι τότε γιατί κανείς δεν μίλησε για τους άντρες εκεί που είναι όλη μέρα κάτω από τον καυτό ήλιο για να φέρουν τροφή στην οικογενειά τους;
Είναι η συνθήκες διαβίωσης πρώτα (δεν έχουν να φάνε) και μετά τους νοιάζουν τα δικαιώματα.Μην είμαστε άκυροι όταν οι ελληνίδες έχουν σπάσει ΚΑΘΕ ΡΕΚΟΡ παχυσαρκίας....και στην τελική πολλές θέλουν να μας περάσουν ότι τα "πιασιματάκια" (τα ονομάζω υπερβολική καλοπέραση) είναι και σέξυ από πάνω!Έλεος.Μέχρι και εκεί να μας αλλάξετε (στα γούστα μας) γιατί η αλλαγή πρέπει να είναι καθολική...

Χαίρομαι που πιστεύεις ότι είσαι θηλυκό,αν και αυτό θα το κρίνει αρσενικό και μόνο,αλλά μάλλον είσαι προκατελημένη.

πρωτον μιλουσα γενικα, δεν ειχα βαλει τον εαυτο μου παραδειγμα, αλλα ολες τις γυναικες που βρισκονται σε μια ανετη θεση μεσα στον κοσμο.
και φυσικα και τιθεται θεμα φεμινισμου στις ουγκαντες αφου ναι μεν οι αντρες καιγονται στον ηλιο ομως μοιχευουν με ανεση κα ανοχη. ενω οι γυναικες θαβονται ζωντανες.
οσο για τα λογια και λοιπα, φυσικα και εν αρχη στηριζομαστε μονο σε αυτα. μην μας εχεις ομως ολες ως ιδιες γιατι πολλες εχουν μονο τα λογια ενω αλλες κανουν (η σκοπευουν μετα την ενηλικιωση) αγωνα για να βελτιωθουν οι συνθηκες παντου. αλλωστε, ελαχιστη κινητοποιηση ειναι καλυτερη απο καθολου.
επισης, αν η αγγλια ειναι εναμιση αιωνα μπροστα απο μας, τοτε πριν εναμιση αιωνα θα ηταν οπως κι εμεις τωρα. αρα υπαρχει μετρο συγκρισης. το προβλημα ειναι στην μεση ελληνιδα που δεν θελει να βγει απο το κουκουλι της να νοιαστει. δεν ειναι ετσι ομως ολες.
τελος παντων πιστευω οτι καταλαβαινεις τι νοημα θελω να βγαλω. ειναι οτι επειδη δεν υπαρχουν γενικα πραξεις στον κοσμο (αντι για λογια μονο) δε σημαινει οτι γενικα κανενας δεν κανει τιποτα.

οσο για τα πιασιματακια (ως τετοια και ουχι ως παχυσαρκια) μακαρι να ηταν και στη μοδα..........:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
....και στην τελική πολλές θέλουν να μας περάσουν ότι τα "πιασιματάκια" (τα ονομάζω υπερβολική καλοπέραση) είναι και σέξυ από πάνω!Έλεος.Μέχρι και εκεί να μας αλλάξετε (στα γούστα μας) γιατί η αλλαγή πρέπει να είναι καθολική...

Aν και ολίγον άσχετο, μιας και εσείς μιλάτε για βιολογία κλπ, ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ο άντρας προτιμά τα θηλυκά με μεγάλη λεκάνη και μεγάλο στήθος επειδή δείχνει οτι θα φέρουν πιο υγιή παιδιά στον κόσμο και θα τα θρέψουν καλύτερα. Επιφυλάσσομαι αν είναι ακριβώς έτσι, αλλά you get the point. Όπως και για τις γυναίκες ισχύουν ανάλογα πρότυπα απο βιολογικής απόψεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Covenant αναμενόμενα πράγματα. Το παράξενο είναι οτι έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες ιδέες με τον πατέρα μου. Μα ακριβώς ε! Πόσο είναι ο πατέρας μου;; 60 χρονών :hehe:
Kρίμα που οι σημερινές "σύγχρονες" γυναίκες δεν έχουν σεβασμό ούτε στους γονείς τους σαν αξία.
Προσωπικά είναι μεγάλη μου τιμή να με παρομοιάζεις με 60αρη,καθώς αυτομάτως με θεωρείς πολύ ώριμο σαν άντρα (έτσι δεν λέγαμε πάντα; ) και με εξισώνεις με αυτόν που σε έφερε στον κόσμο.
Για χάρη και μόνο να πεις κάτι, ρίχνεις το επίπεδο σου και ακόμα χειρότερα ειρωνεύσαι τον ίδιο σου το πατέρα με :lol στο τέλος...
Nα μου λείπει το βύσσινο με ασεβή θηλυκά που δεν έχουν κάποιες αξίες στην ζωή τους (οικογένεια,αξιοπρέπεια,σεβασμός) και τα καταπατούν όλα για χάρη και μόνο του ευατού τους,που τόσο καιρό ήταν καταπιεσμένος :confused:

Τουλάχιστον συμφωνούμε σε κάτι...ότι υπάρχουν 16 χρονες που μπορούν και διδάσκουν σε μεγαλύτερες τον ορισμό "θηλυκό" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Kρίμα που οι σημερινές "σύγχρονες" γυναίκες δεν έχουν σεβασμό ούτε στους γονείς τους σαν αξία.



Τουλάχιστον συμφωνούμε σε κάτι...ότι υπάρχουν 16 χρονες που μπορούν και διδάσκουν σε μεγαλύτερες τον ορισμό "θηλυκό" :)

νομιζω πως η μισελ πιθανοτατα αγαπαει πολυ τον πατερα της, και εχει καθε δικαιωμα να μη συμφωνει με τις αποψεις που αυτος εκφραζει. οχι να περασουμε και στον 18ο αιωνα οπου επρεπε να εισαι προεκταση των γονιων σου. η μισελ διαφωνει με τις αποψεις του, πραγμα που με κανεναν τροπο δεν την κανει ασεβη και κακια κορη κτλ.
επισης δεν ειδα να τα καταπαταει ολα σε καμια περιπτωση κ μαλιστα καμια κοπελα σε αυτη τη συζητηση. ο φεμινισμος δε ειναι "παραταω τα παντα για να μπορω να κανω οτι θελω". ειναι μια προσπαθεια για να εξισορροπησουμε τις δυναμεις.
οσο για τον ορισμο του "θηλυκου" καμια δε μπορει να τον μαθει σε καμια αλλη. ειναι σαν να λεει κανεις "ακου πως θα εισαι και θα σκεφτεσαι απο 'δω και περα".
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Covenant σαν μια παρένθεση σου θυμίζω οτι στη Χούντα πορεύονταν με το σύνθημα "Πατρις, θρησκεία, οικογένεια". Just food for thought, for those who digest.
Ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά. Ναι μεν οι 60ρηδες έχουν πείρα και ωριμότητα, αλλά κατα κοινή ομολογία, είναι οπισθοδρομικοί. Όχι μόνο ο πατέρας μου (που σε σχέση με άλλους συνομηλίκους του είναι μια χαρά) αλλά γενικώς τα άτομα αυτής της ηλικίας. Η ανθρωπότητα πάει μπροστά απο τους νέους, όχι απο τους γέρους. Βέβαια απο σένα λογικό μου φαίνεται το "εμπρός για πίσω". :rolleyes:
Tώρα απο που προκύπτει οτι δεν έχω αξίες κλπ επειδή αναγνωρίζω το προφανές (οτι τα μεγάλης ηλικίας άτομα κατα κανόνα είναι οπισθοδρομικά) μόνο εσύ το ξέρεις... :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
το επιπεδο εχει καταρακωθει, ελαχιστες απαντησεις εχουν ουσια και ελαχιστοι Posters καταλαβαινουν τι εννοουσα.

οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο αλλα λεμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
το επιπεδο εχει καταρακωθει, ελαχιστες απαντησεις εχουν ουσια και ελαχιστοι Posters καταλαβαινουν τι εννοουσα.

οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο αλλα λεμε τωρα...

κοιτα, προτου αναατρεξω στο αρχικο σου ποστ,για να δω τι ακρβως περιμενες απο εμας, εχω να πω κατι:
ποσες σοβαρες συζητησεις ξερεις που να μην περνανε σε διαφορετικα επιπεδα; το θεμα αλλαζει οσο παραθετει ο καθενας τις αποψεις του. αφου ειπαμε κα απαντησαμε σε αυτο που ρωτουσες, προκυπτουν νεα ζητηματα που μας ενδιαφερουν και θελουμε να συνεχισουμε. δε μιλαμε για ενα θρεντ οπου καθε χρηστης αναφερει την αποψη του,αλλα για ενα θρεντ που εξελισσεται με την αποψη του καθε χρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
οσο για τον ορισμο του "θηλυκου" καμια δε μπορει να τον μαθει σε καμια αλλη. ειναι σαν να λεει κανεις "ακου πως θα εισαι και θα σκεφτεσαι απο 'δω και περα".
:)
Για αυτό που γράφεις για την Μισελ δεν χρειάζεται να απαντήσω σε σένα,καθώς ούτε και εσύ μπορείς να μου αλλάξεις την άποψη ότι είναι λογικό και αποδεκτό να συγκρίνεις σε οποιαδήποτε περίπτωση τους γονείς σου με έναν ξένο στο νετ.Έιναι απλά άθλιο για μένα.Επίσης η Michelle συνηθίσει να χρησιμοποιεί ότι είναι διαθέσιμο για να περάσει η άποψη της,βάζοντας και την μάνα μου στο στόμα της σε παλιότερο πόστ με αποτέλεσμα η ελευθερία του λόγου της να έχει πολλές διαστάσεις.

Το λάθος σου είναι ότι από μόνη σου μπορείς να πεις οτι ναι,είμαι θηλυκό.Αυτό θα το συμπεράνεις μετά από χρόνια όταν θα αναγνωρίζουν ότι είσαι όντως θηλυκό και όχι να τους περάσεις την ιδέα ότι παραείσαι επειδή εσύ το πιστεύεις. Το ίδιο και αντιστρόφως για τους άντρες.

Καμία δεν διδάσκει τίποτα στην άλλη,παρά μόνο η καθεμία βρίσκει τον ευατό της (δεν είναι ανάγκη να είναι όλες θηλυκά μεγατόνων,η τεστοστερόνη στο σώμα τους δείχνει το άλλο...τρίχες στα χέρια,φαβορίτες μουστάκι κτλ)

Covenant σαν μια παρένθεση σου θυμίζω οτι στη Χούντα πορεύονταν με το σύνθημα "Πατρις, θρησκεία, οικογένεια". Just food for thought, for those who digest.
Ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά. Ναι μεν οι 60ρηδες έχουν πείρα και ωριμότητα, αλλά κατα κοινή ομολογία, είναι οπισθοδρομικοί. Όχι μόνο ο πατέρας μου (που σε σχέση με άλλους συνομηλίκους του είναι μια χαρά) αλλά γενικώς τα άτομα αυτής της ηλικίας. Η ανθρωπότητα πάει μπροστά απο τους νέους, όχι απο τους γέρους. Βέβαια απο σένα λογικό μου φαίνεται το "εμπρός για πίσω". :rolleyes:
Tώρα απο που προκύπτει οτι δεν έχω αξίες κλπ επειδή αναγνωρίζω το προφανές (οτι τα μεγάλης ηλικίας άτομα κατα κανόνα είναι οπισθοδρομικά) μόνο εσύ το ξέρεις... :rolleyes:
Το ξέρω πολύ καλά επειδή ο πατέρας μου δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τον δικό σου με βάση την περιγραφή σου.Μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι για να φανείς σωστή για ακόμη μία φορά,βλασφημία είναι και ιδίως όταν βάζεις τους γονείς σου στην συζήτηση.Ούτε στην χούντα έζησες όυτε τίποτα....αμάν πια να αναμάσας το ίδιο πράγμα.
Γεννήθηκες και μεγάλωσες μια χαρά από θέμα κοινωνίας (δεν είναι και καμιά μεγάλη,πιτσιρίκα είσαι ακόμα),πήγες σχολείο και τώρα είσαι στην σχολή σου με την αξία σου.Κανείς δεν σου έκλεισε καμία πόρτα πανεπιστημίου επειδή είσαι γυναίκα ούτε τίποτα.
Σου βγαίνει ένα μόνιμο παράπονο ότι έχεις χιλιοαδικηθεί εσύ και πολλές άλλες ταυτόχρονα.Λες και πριν 1 χρόνο οι γυναίκες απέκτησαν επιτέλους δικαιώματα και επιτέλους μπόρεσες να γίνεις και εσύ άνθρωπος...

Μια χαρά είμαστε όλοι και όλες απλά η γκρίνια ποτέ δεν θα σταματήσει.Αφήστε τις θεωρίες κατά μέρους και κοιτάξτε να επενδύσετε στον ευατό σας και να θέσετε τις βάσεις για την ζωή που θέλετε με βάση τα δικά σας κριτήρια.Μην αναλωνόμαστε ΜΟΝΟ σε λόγια.
Αυτά από μένα,δεν έχω προσθέσω κάτι άλλο,εξάλλου έχω μιλήσει εκτενώς για όλα αυτά με επιστημονικά τεκμήρια αλλά δεν θα επαναληθφώ επειδή το βρίσκω ανούσιο.
Και για να κλείσω με κάτι που εκφράζει τα πάντα και άκουσα πρόσφατα αυτήν την σοφότατη έκφραση :

"Στον κακό τον χορευτή, τα αρχ*δ*α τον ενοχλούν"

Να είστε καλά όλες και όλοι σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
epote όταν πιστευεις οτι κάποιο ποστ δεν θα έπρεπε να βρίσκεται εδώ για κάπιοιο λόγο υπάρχει η Αναφορά, με την οποία είναι πολύ πιο πιθανό να γίνει κάτι σε σχέση με την γκρίνια δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
το επιπεδο εχει καταρακωθει, ελαχιστες απαντησεις εχουν ουσια και ελαχιστοι Posters καταλαβαινουν τι εννοουσα.

οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο αλλα λεμε τωρα...

Το επίπεδο της κάθε κουβέντας, έχει να κάνει απόλυτα με το επίπεδο που έχει ο συντονιστής..... αυτός που ανοίγει το θέμα.... αυτός που τέλος πάντων ορίζει το τι ρωτάει και με τι τρόπο....

Στη δική μας περίπτωση η κουβέντα ξεκίνησε με το....

Αρχική Δημοσίευση από epote:
το διαβασα κανοντας ενα συντομο browse στην αρχαιολογια του φορουμ.
απο γυναικα.
το εξις μου ηρθε στο μυαλο:
-γιατι οι γυναικες προσποιουντε τον οργασμο?
-γιατι νομιζουν οτι μας νοιαζει

δεδομένου αυτού.... έκανες πάρα πολύ καλά που δεν περίμενες και κάτι καλύτερο....
οι χρήστες αυτού του χώρου έχουν επίπεδο και το δείχνουν εκεί που του... αρμόζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
@covenant : κοιτα, δεν πιστευω οτι σε συνεκρινε με τον πατερα της, αλλα τις αποψεις του με τις δικες του. και χωρις να παιρνω sides, αφου βλεπω οτι αυτη η συζητηση εχιε περασει σε προσωπικο επιπεδο, θελω να πω οτι ειναι δικαιωμα του καθενος να ασπαζεται οποιαδηποτε αποψη και με οσο παθος θελει.
επιπλεον, νταξει, δεν ειναι και οτι μας δερνουν κιολας σπιτι μας, ουτε μας υποτιμουν, ομως it is a cause worth fighting for. κατ'εμε. και τη στιγμη που θα ερθει καποιος να μου πει τι ειναι για μενα worth it θα καταλαβουμε ολοι τι επιπεδα εχει φτασει ο ανθρωπινος τροπος σκεψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
το επιπεδο εχει καταρακωθει, ελαχιστες απαντησεις εχουν ουσια και ελαχιστοι Posters καταλαβαινουν τι εννοουσα.

οχι οτι περιμενα κατι καλυτερο αλλα λεμε τωρα...


Παιδιά εγώ θα πω κάτι άλλο,
Έχει ξαναγίνει συζήτηση περι ισότητας και αυτό που είχε γίνει όπως και τώρα είναι να δημιουργούνται εντάσεις και να προσπαθούν όλοι να περνάει η δικη τους άποψη περι του θέματος.
Λοιπόν το καλύτερο είναι να ηρεμήσετε και να σταματήσουν οι διαμάχες και απο τις 2 πλευρές και τα δυο φύλα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και πρέπει να έχουν την ΙΔΙΑ αντιμετώπιση και οι 2.
Οι ικανότητες που έχει ο καθε ενας είτε άντρας είτε γύναίκα δεν εξαρτάται απο το φύλο αλλά απο τον χαρακτήρα, όλοι έχουμε δει γυναίκες πιο δυναμικές απο τους άντρες όπως και άντρες πιο δυναμικούς απο τις γυναίκες.
Εγώ αυτά είχα να πω και δε θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει ένταση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Covenant:
Πρώτον, λες οτι έπιασα τη μάνα σου στο στόμα μου. Λοιπόν, επειδή θυμάμαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι είχα πει, ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΕΙΠΑ. Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται, όσο κι αν προσπαθείς να κάνεις να φανεί έτσι λέγοντας οτι δήθεν πειράχτηκες. Scripta manent, και είναι στη διάθεση του καθενός εδω μέσα.

Επίσης, εκεί που λες οτι "έπιασα στο στόμα μου τη μάνα σου", λίγο πιο κάτω προσβάλλεις τον δικό μου πατέρα, αν είναι δυνατόν!!

Επίσης, βλασφημία γιατί είναι να αναφέρομαι στους γονείς μου; Δεν ξέρω τι διάσταση έχεις δώσει στους δικούς σου, αλλά έχω τη στοιχειώδη λογική να αναγνωρίζω οτι είναι άνθρωποι, με ο,τι αυτό συνεπάγεται. Τώρα τα περι βλασφημίας κλπ δεν με αγγίζουν. Ίσως αγγίζουν εσένα λόγω θρησκέιας, αλλά βρες κάτι άλλο για να προσβάλλεις εμένα, γιατί το παραπάνω μου φαίνεται τουλάχιστον γελοίο.

Τέλος, το γιατί παραπονιέμαι και εγώ και οι άλλες γυναίκες σε τέτοια θέματα, το δείχνουν οι απαντήσεις των ανδρών εδώ μέσα. Τι να το κάνουμε να μην μας εμποδίζει κάτι να σπουδάσουμε (όχι οτι δεν είναι σημαντικό) όταν οι περισσότεροι άνδρες, πιστεύουν οτι μας κάνουν χάρη και οτι η φυσική θέση μας είναι στην κουζίνα ή σε κατώτατες εργασιακές θέσεις και οτι οτιδήποτε άλλο είναι ενάντια στη φύση μας!!! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top