Βησσαρίων: θαύμα ή απάτη;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Βρήκα αυτό το άρθρο :

"Ο κ. Γιαμαρέλος θεωρείται ως ένας απ τους κορυφαίους ιατροδικαστές της Ελλάδας, με 50 χρόνια εμπειρίας στις πλάτες του. Βάζω τις φωτογραφίες του "Αγιου" Βυσσαρίωνα που δημοσίευσε η Esspreso για να δούν όλοι τι χαρακτήρισε ο κ. Γιαμαρέλος ως "ολοζώντανο", "καμία διαφορά απο ζωντανό άνθρωπο" κλπ. Πόσα εγκλήματα να έχουν περάσει κάτω απο την μύτη ενός τέτοιου "επιστήμονα" άραγε; Ευτυχώς οι διωκτικές αρχές της αγαπημένης μας χώρας φροντίζουν να αυτογελοιοποιούνται σε όλους τους κλάδους τους, μέχρι και στην ιατροδικαστική υπηρεσία. Μαζί με τις φωτογραφίες του "ολοζώντανου Βυσσαρίωνα" έβαλα και τον άντρα του Tollund, ενα bog body που υπολογίζεται να έχει πεθάνει γύρω στο 350 πΧ, τον Dashi Itigelov, έναν ρώσσο βουδιστή που πέθανε το 1927 και είναι σαφώς καλύτερα παστωμένος απο τον Βυσσαρίωνα και μαζί με αυτούς ένα σαπωνοποιημένο πτώμα που θάφτηκε γύρω στο 1960-70 που είναι και το καλύτερο δείγμα απ όλα χωρίς ίχνος ιερότητας βέβαια. "



Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το περιβόητο "θαύμα" του Μοναχού Βυσσαρίωνα, της ιατροδικαστικής απόφασης του κ. Γιαμαρέλου (ο οποίος αποφάνθηκε απλά ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ το πτώμα και όχι εξετάζοντάς το) και της στάσης της εκκλησίας που παροτρύνει τον κόσμο να προσκυνήσει τον "Άγιο τάφο" του Μοναχού, με το αζημείωτο πάντα (κεράκια, καντηλάκια, εικονίτσες, μαγνητάκια, κούπες και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί)!

Τελικά τι είναι αυτό που μας κάνει Άγιους? Η μετά-θάνατον κατάληξη του σώματος μας ή εν ζωή πορεία μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για εμενα καποιος ειναι αγιος, ασχετα αν δεν πιστευω, απο την εν ζωη πορεια του.

Οταν ακουσα την ειδηση το πρωτο που μου ηρθε στο μυαλο μου ηταν, αντε καιρος ηταν να γινει και καποιο θαυμα.
Καποιες φορες ομως σκεφτομαι μηπως το ολο σκηνικο ηταν ψευτικο επειδη ενα θαυμα μπορει κανει να ξεχαστουν πολλα σκανδαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
H λύση είναι απλή, μη διαβάζετε εσπρέσσο... :P :P :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το περιβόητο "θαύμα" του Μοναχού Βυσσαρίωνα, της ιατροδικαστικής απόφασης του κ. Γιαμαρέλου (ο οποίος αποφάνθηκε απλά ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ το πτώμα και όχι εξετάζοντάς το) και της στάσης της εκκλησίας που παροτρύνει τον κόσμο να προσκυνήσει τον "Άγιο τάφο" του Μοναχού, με το αζημείωτο πάντα (κεράκια, καντηλάκια, εικονίτσες, μαγνητάκια, κούπες και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί)!

Τελικά τι είναι αυτό που μας κάνει Άγιους? Η μετά-θάνατον κατάληξη του σώματος μας ή εν ζωή πορεία μας?
Απ'ότι ξέρω, υπάρχουν κάποια κριτήρια σύμφωνα με τα οποία κάποιος χαρακτηρίζεται Άγιος.Μεγαλύτερη σημασία έχει η πορεία του ατόμου στη ζωή και μετά η κατάληκη του πτώματος.Απ'ότι έχω ακούσει πρέπει να υπάρχουν και αναφορές ότι το άτομο που πρόκειται να αγιοποιηθεί έχει κάνει κάποιο θαύμα.
Τελοσπάντων, εγώ πιστεύω ότι επιχείρηση είναι η εκκλησία και κάπως πρέπει να ζήσει.Δεν είναι η πρώτη φορά που κάτι τέτοιο γίνεται.Και μέχρι να ερευνηθεί κτλ κτλ, ήδη η συγκεκριμένη εκκλησία έχει βγάλει αρκετά.Απορώ όμως, αν, όταν αποδειχθεί ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι άγιος, θα επισταρφούν τα λεφτά όσων εξαπατήθηκαν.

Καλό ε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ο Γιαμαρέλος δεν θα μπορούσε να εξετάσει το πτώμα γιατί δεν κατέχει πια την θέση του ιατροδικαστή εν ενεργεία.Εξέταση κάνουν μόνο οι διορισμένοι ιατροδικαστές κατόπιν εισαγγελικής παραγγελίας-όμως επειδή δεν υπάρχει εγκληματική πράξη δεν μπορεί επέμβει εισαγγελέας(φαύλος κύκλος ελληνικής νομοθεσίας).
Συν του ότι ο Γιαμαρέλος είναι έγκριτος επιστήμονας και σίγουρα με μια ματιά θα μπορούσε να αποφανθεί ως προς την επιδερμική κατάσταση του νεκρού(κάτι που θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε δερματολόγος) καθώς μίλησε για την όψη του κι όχι για τα ζωτικά του όργανα τα οποία φυσικά κι απαιτούν εξέταση.
Τέλος άκουσα πως για να αποφανθούν(εφόσον δεν μπορεί να γίνει εξέταση) θα τοποθετήσουν τον νεκρό σε άλλο σημείο για 2 χρόνια έτσι ώστε αν παραμείνει αναλλοίωτος θα προβούν σε εξέταση(για να αποκλείσουν το γεγονός να έπαιξαν ρόλο οι συνθήκες ταφής).
Αυτά ως προς την επιστημονική πλευρά.
Ως προς την θεολογική πλευρά ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω πέρα απο το ότι η πίστη αυτήν την εποχή δοκιμάζεται και θα ήταν πολύ βολικό ένα κατα παραγγελίαν θαύμα(το όποιο όμως θα έπρεπε να είχε τεθεί σε εφαρμογή 15 χρόνια πριν:hmm: ) για να ενισχύσει το θρησκευτικό φρόνημα των πιστών και φυσικά το ταμείο του ναού.
Απο την άλλη θα συμφωνήσω με τον ΕΧΡ κάποιος είναι άγιος απο τη εν ζωή πορεία του.
Κι όπως δείχνουν οι μαρτυρίες όσων των γνώριζαν κι όσων ευεργετήθηκαν απο αυτόν, δεν έχει καμμία ανάγκη της αγιοποίησης απο την σύνοδο,ήταν ήδη προ πολλού άγιος στις καρδιές και στις συνειδήσεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
H λύση είναι απλή, μη διαβάζετε εσπρέσσο... :P :P :P :P :P
:D :D :D :D :D :D Εγώ το άκουσα στο Πρωινό Μέγκα πιάνετε;:D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα για την είδηση! Έχω μέρες να παρακολουθήσω ειδήσεις και στην Κύπρο ιδιαίτερα είναι το τελευταίο μέρος στο οποίο κάποιος μπορεί να μάθει τι γίνεται στον κόσμο καθώς η δημοσιογραφία εδώ sucks και με το παραπάνω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ποιό θαύμα καλεεεεέ?????? δουλευόμαστε??? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ποιό θαύμα καλεεεεέ?????? δουλευόμαστε???

καλε δεν τον ειδες? Νεο παιδι ηταν, αν εξαιρεσεις το οτι ειναι μουμια ειναι σαν παλικαρακι!!



ο *ανθρωπος* καταφερε να διατηρησει στη παραπανω κατασταση ενα συνανθρωπο για τα τελευταια 82 χρονια.

ολοκληρος θεος και καταφερε το πραγμα στις εικονες τις εσπρεσο?

συγχορεστε με αλλα για καποιο λογο (μαλλον βλακας θα ειμαι) θα εναποθεσω τις ελπιδες τα πιστευω και την αγαπη μου σε αυτους που κατωρθοσαν το πρωτο οχι το δευτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
ο *ανθρωπος* καταφερε να διατηρησει στη παραπανω κατασταση ενα συνανθρωπο για τα τελευταια 82 χρονια.
Ξερεις που μπορω να βρω περισσοτερο υλικο για το παραπανω έστω και στα αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
για το μαυσολιο του λενιν?

ψαξε στο google για το εξις "lenins's body" η κατι αναλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
δυστυχώς,στην εποχή που ζούμε,έχουμε φτάσει στο σημείο,ακόμα και η εκκλησία να έχει μόνο σκοπό της,το εμπόριο και το κέρδος -με μερικές ελάχιστες εξαιρέσεις..-νομίζω κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν στην συγκεκριμένη ιστορία του μοναχού Βυσσαρίωνα πρόκειται για θαύμα και ούτε,πιστεύω,θα μπορέσουμε να μάθουμε ποτέ...πάντως όλο αυτό το σκηνικό με τους ανθρώπους να τρέχουν να προσκυνήσουν την σωρό από την 1η κιόλας μέρα που μαθεύτηκε η ιστορία και η προσπάθεια μερικών να κερδίσουν ό,τι μπορούν απ'αυτό,εκμεταλλευόμενοι τον πόνο και τις ελπίδες τόσων ανθρώπων,είναι πολύ θλιβερό...και μετά,υπάρχουν πολλοί που έχουν ακόμα την απορία γιατί αποφάσισα να φύγω απ'την σχολή Θεολογίας που είχα περάσει...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αι μετά,υπάρχουν πολλοί που έχουν ακόμα την απορία γιατί αποφάσισα να φύγω απ'την σχολή Θεολογίας που είχα περάσει...

γιατι εχεις...νοημοσινη?:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποιός Βησσαρίων... Εδώ το θαύμα είναι η Βίσση-αρίων,

που στα πενήντα της, χοροπηδάει πάνω κάτω σα να την έβαλαν στη πρίζα...

αλλά και γι' αυτό υπάρχει εξήγηση... Κόκα (κόλα)... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι βρέθηκε ότι αυτό το πτώμα δεν είναι του Βησσαρίων αλλά ένος αλλού μοναχού που πέθανε πρίν 2 χρόνια; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Είναι αλήθεια ότι βρέθηκε ότι αυτό το πτώμα δεν είναι του Βησσαρίων αλλά ένος αλλού μοναχού που πέθανε πρίν 2 χρόνια; :/:

:D:D:D

lol αν αληθεύει τότε γίνανε ρεζίλι όλοι αυτοί που πουλούσανε το όπιο (-θρησκεία) στον λαό.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου το ειπα μια φιλολογος που εκτιμω οτι το διαβασε σε εφημεριδα εγώ όμως δεν βρηκα το χρονο το ψαξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Τελικά τι είναι αυτό που μας κάνει Άγιους? Η μετά-θάνατον κατάληξη του σώματος μας ή εν ζωή πορεία μας?
Οι μοναχοί και οι μοναχές που βρίσκονται στα μοναστήρια έχουν όλοι ως σκοπό τη αγιοσύνη, αλλά λίγοι τα καταφέρνουν. Άγια γίνονται τα άτομα που ορκίζοντας στο Θεό, ξεπερνούν τα ανθρώπινα όρια και αντοχές. Έχω ακούσει για περιπτώσεις που πχ ένας πρωήν μοναχός [και πλέον άγιος] έχει σταματήσει χρησιμοποιεί το νερό [να πίνει και να πλένεται.. ] εδώ και πάρα πολλά χρόνια [δε θυμάμαι πόσα μου είχε πει ο καθηγητής] κι όμως αυτός εξακολουθεί να ζει.

Προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο κάτι τέτοια και μάλλον δεν τα πιστεύω..
Οι μοναχοί και οι άγιοι, είναι άτομα που δεν τα πήγαν καλά με τη ζωή και αφωσιώθηκαν στο θεό, αλλά όπως και να χει προσωπικά θα προτημούσα τον θάνατο από μια τέτοια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
έχει σταματήσει χρησιμοποιεί το νερό [να πίνει και να πλένεται.. ] εδώ και πάρα πολλά χρόνια [δε θυμάμαι πόσα μου είχε πει ο καθηγητής] κι όμως αυτός εξακολουθεί να ζει.

riiiiiiiigggghhhhhttt

προσωπικά θα προτημούσα τον θάνατο από μια τέτοια ζωή.

και αυτοι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
έχει σταματήσει χρησιμοποιεί το νερό [να πίνει και να πλένεται..... ]

omg!
Και ποιός είχε το κουράγιο να τον πλησιάσει για να διαπιστώσει ότι είναι ζωντανός???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top