• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αγχώδη ερωτήματα σχετικά με το κοινωνικά αποδεκτό βάρος

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βικ: να τα θυμάσαι, και να είσαι περήφανη για σένα και τα όσα κατάφερες. Γιατί το περιτύλιγμα άλλαξε, το μέσα όμως έμεινε ίδιο.. :)
Κι εγώ έχω θέμα με το βάρος μου- όχι τόσο σημαντικό βέβαια.. Είναι γύρω στα 6 κιλά, τα οποία δε μπορώ ή δε θέλω να χάσω. Όλοι μου λένε πόσο πιο ωραία θα ήμουν αν τα έχανα, επειδή κατα τα άλλα το σώμα μου είναι σφιχτό λόγω αρκετών χρόνων που έκανα κολύμβηση- η μαμά μου με προειδοποιεί συνεχώς να μη γίνω σαν εκείνη (που έχει αρκετά παραπανίσια κιλά) και μετράει τις μπουκιές μου, ενώ η αδελφή μου τρώει δίπλα μου ό,τι της έρθει, σε απίστευτες ποσότητες, κι όμως διατηρεί αναλογίες μοντέλου!
Μετά από χρόνια τύψεων και απολογιών στους "άλλους" για το δικό μου σώμα, συνειδητοποίησα κάτι- ότι εγώ νιώθω ασφαλής μέσα σε αυτό. Κι αν σε εκείνους δεν αρέσει, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου. :)

Αυτό που θέλω να πω είναι, προσπάθησε να βρεις μία ισορροπία με το μέσα σου. Ό,τι κάνεις να το κάνεις για σένα. :)
Και να μη σε νοιάζει πως σε βλέπουν οι άλλοι, αλλά να σκέφτεσαι μόνο το πώς βλέπεις εσύ τον εαυτό σου. Αν σου αρέσεις, άσε τα μαρούλια και τα καρότα και τα μπρόκολα και φάε ένα καλό γεύμα, ισορροπημένο, που θα σε κρατήσει και -γιατί όχι- θα σε βάλει σε ένα δρόμο πιο υγιεινής διατροφής.


Ειλικρινά πιστεύω πως η δίαιτα είναι σαν τιμωρία που επιβάλλουμε στον εαυτό μας. Επιτρέπουμε να κάνει μια μικρή παρασπονδία και μετά τον ταλαιπωρούμε, σαν να πρέπει να πληρώσει για την κάθε αμαρτωλή μπουκιά που έφαγε.. that's just not right :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
To 90-60-90 αντιστοιχεί σε αναλογίες μοντέλου? Σαν πολύ μου φαίνεται!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
να μη σε νοιάζει πως σε βλέπουν οι άλλοι

Οι μονοι ανθρωποι που μπορουν γνησια να το ισχυριστουν αυτοι ειναι οσοι πασχουν απο αντικοινωνικη διαταραχη οι ψυχοπαθεις. Εσυ απλα αποδεχτηκες οτι 6 κιλα παραπανω δεν σε ενοχλουν (πραγμα που ειναι αληθεια, δεν ειναι απολυτος κανενα προβλημα, ουτε αισθητικο, ουτε υγειας), αν ηταν 26 ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

believable

Νεοφερμένος

Η believable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ινες σε καταλαβαινω..εχω βαρεθει ολα αυτα τα ηληθια προτυπα που μας παρουσιαζουν ως ιδανικα!τα ''καλαμακια'' που μας παρουσιαζουν για ποδια!και τις καμπλυλες ως καταρα! ελεος πια,να σκεφτεσαι καθε μπουκια σοκολατας ειναι μαρτυριο!και μετα σου λεει να εκτιμας αυτα που εχεις..αλλοι πεθαινουν απο ασιτια.αχαριστια παντου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλοι πεθαινουν απο ασιτια.

lol οποτε εμεις πρεπει να φαμε μεχρι να γινουν οι κοιλαρες μας σαν μπαουλα για να τιμησουμε αυτους που παιθαινουν απο ασητια (ωστε εμεις να γινομαστε μπαουλα)

ξερεις ποσα λεφτα πρεπει να στειλεις στην unicef για να σωσεις τη ζωη ενος παιδιου?

3 δολαρια (1.7ευρω)...

https://www.supportunicef.org/site/pp.aspx?c=9fLEJSOALpE&b=258155

οριστε στο εκανα και ευκολο.

...
...
...

didnt think so...εκλογικευσες, στην αρχη σοκαριστικες αλλα μετα αρχισες να λες "ναι σιγα μην τα παρουν τα παιδακια, καποιος λεφτας θα τα παρει" κτλ κτλ. Γιατι ΤΟΣΟ πολυ θα σου λειψουν 3 δολαρια. Θεωρησες οτι το να χασεις 1.7 ε δεν αξιζει την μακρυνη εστω πιθανοτητα να σωσεις μια ζωη.

Συνεπως την απομενη φορα που θα κοιταξεις τον καθρευτη μην σκεφτεις "αλλοι πεινανε" ειναι υποκριτικο. Να σκεφτεις "εγω πειναω" και τελειωνει εκει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπραβο μικρη μου ωραια τα λες!
Δε χρειαζονται αγχη και φρικη με τα κιλα!
εχω πολλα παραδειγματα στον περιγυρω μου που ειχαν αρνητικα αποτελεσματα με το αγχος των κιλων!
σημασια εχει να νιωθουμε καλα με τον εαυτο μας, κι οπως εχω πει σε αλλο θεμα μου, ουδεποτε εκανα διαιτα παρα μονο αν φουσκωνα το εκλεινα το στομα, αλλωστε ο ανθρωπος οσο εχει συνηθισει τρωει.
επισης εχω τονισει πως αυτο με τα κιλα και τις γυναικες πρεπει να σταματησει να ειναι τετοια ταλαιπωρια.
δεν ευχαριστειεσαι και τιποτα αν αγχωνεσαι για σαχλαμαρες γιατι σαχλαμαρες τπ θεωρω.
την υπερβολη ποτε μου δεν ενεκρινα! τρωμε οσο θελουμε αλλα να τρωμε υγιεινα.

οσο για το αν θα ηθελες να εισαι παχουλη, εγω δε θα το ηθελα, πρωτον γιατι δε μου παει και δε νιωθω ανετα, δειτερον ειναι θεμα υγειας κι ευλυγισιας, θελω να πεταω στα ρουχα μου και να περπαταω χωρις να πριζομαι, οποτε απο αποψη υγειας καλο ειναι ναμαστε στα κανονικα μας κιλα.
μακρια το αγχος απο τετοια πραματα, εχουμε τοσα αλλα να σκεφτουμε εκει θα κολλησουμε?
(λιγο ραψιμο βεβαια δε κανει κακο ας μην υπερβαλλουμε, καμια δε θελει να ναι υπερβαρη με προβληματα)

οσο για τα προτυπα καποτε ηταν οι στρουμπουλες και τροφαντουλες με πιασιματα δες παλιες ελληνικες ταινιες, σημερα ειναι οι σκελετοι. ε παιδια, αμα σας αρεσουν οι σκελετοι παω πασο, εμενα δε μαρεσουν ουτε στις γυναικες ουτε στους ανδρες.
ολα στο μυαλο ειναι, μην παρασυρομαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόν,πρώτα απ΄όλα να αναφέρω οτι έχω ύψος 1.55 και 57 κιλά.Θεωρείται πολύ ή φυσιολογικό;! Ολοι μου λένε ότι είμαι ΟΚ και δεν χρειάζομαι δίαιτες και τέτοια.Αλλά γιατί νιώθω οτι είναι..πολλά.Βέβαια ο ΔΜΣ είναι νορμάλ αλλά γιατί άλλες πχ με 1.75 και βάρος 56 κιλά λένε οτι πρέπει να χάσω βάρος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tι νούμερο τζιν φοράς?
Το βάρος σε σχέση με το ύψος δεν είναι καλός τρόπος να υπολογίζεις το που βρίσκεσαι. Μπορεί τα κιλά να είναι λίπος, μύες, κόκκαλα, υγρά, κλπ. Σημασία έχει να μην έχεις παραπάνω λίπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Tι νούμερο τζιν φοράς?
Το βάρος σε σχέση με το ύψος δεν είναι καλός τρόπος να υπολογίζεις το που βρίσκεσαι. Μπορεί τα κιλά να είναι λίπος, μύες, κόκκαλα, υγρά, κλπ. Σημασία έχει να μην έχεις παραπάνω λίπος.

36 στα περισσότερα.Απο μπλουζάκια S ή M
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω? όΤαν φοράς μαγιό νιώθεις άνετα με το σωμα σου?
Αυτό παίζει ρόλο να νιώθεις άνετα!
Μια χαρα είναι στα "χαρτια" οι αναλογίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι και 20 κιλά να ημουνα οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Κανε καποιο ειδος γυμναστικης τοτε ωστε να βελτιωσεις την εικονα του σωματος σου. Οποια διαιτα και να ακολουθησεις εαν δεν εχεις ενα καλο καλουπι που προσφερει η γυμναστικη θα εχεις τις ιδιες ανασφαλειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Λοιπόν,πρώτα απ΄όλα να αναφέρω οτι έχω ύψος 1.55 και 57 κιλά.Θεωρείται πολύ ή φυσιολογικό;! Ολοι μου λένε ότι είμαι ΟΚ και δεν χρειάζομαι δίαιτες και τέτοια.Αλλά γιατί νιώθω οτι είναι..πολλά.Βέβαια ο ΔΜΣ είναι νορμάλ αλλά γιατί άλλες πχ με 1.75 και βάρος 56 κιλά λένε οτι πρέπει να χάσω βάρος;;


https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...3zeFqgQ8WMzl-vA&bvm=bv.43287494,d.ZWU&cad=rja
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Εμένα μου βγάζει κάτι ανάμεσα στο χαμηλό και το κανονικό βάρος.:P
(56 κιλά, 1,62 και κάτι ψιλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μια χαρά νούμερο φοράς, δεν είσαι κόκκαλο δεν είσαι ούτε χοντρή. Μήπως έχεις "σωσίβιο" ή "ψωμάκια" και για αυτό σκας? Να ξέρεις πως το περιττό λίπος ακόμα και αν είναι τοπικό, φεύγει μόνο με αεροβική γυμναστική. Τώρα που φτιάχνει ο καιρός μπορείς να κάνεις ποδήλατο, τρέξιμο, κολύμβηση, σχοινάκι και διάφορα άλλα για να βελτιώσεις την συνολική εικόνα του σώματος. Μην σκέφτεσαι πως πρέπει να χάσεις κιλά, αλλά λίπος.
Αν δεν έχεις αυτά που λέω, απορώ πραγματικά γιατί ξεκίνησες το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κοίτα η αλήθεια είναι πως ένας γενικός κανόνας είναι να είμαστε 10 κιλά κάτω από το ύψος μας.
Δηλαδή αν καποια κοπέλα είναι 1.60, να είναι 50 κιλά.
Η αλήθεια είναι πως εσύ είσαι δύο κιλά ΠΑΝΩ από το ύψος σου. Οπότε γι αυτό ίσως σου λένε οι αδύνατες κοπέλες ότι έχεις θεματάκι.
Απλά αυτός ο κανόνας είναι υπεβολικά γενικός και δεν εξετάζει επιμέρους παράγοντες. Αν για παράδειγμα είσαι πολύ γυμνασμένη και έχεις γράμμωση, τότε το βάρος σου θα είναι αυξημένο όμως η σωματική σου μάζα θα είναι πιο μικρή.
Αν εσύ από την άλλη έχεις μια ωραιότατη κατακράτηση, πάλι η ζυγαριά θα δείχνει προς τα πάνω.

Βασικά είναι και αισθητικό το θέμα, θέμα γούστου καθαρά. Ο δείκτης μάζας σώματος, δείχνει σε φυσιολογικο βάρος δυο κοπέλες που έχουν το ίδιο ύψος αλλά έχουν και δέκα κιλά βάρους διαφορά. Γιατί και οι δύο είναι μέσα στο όριο του "φυσιολογικού".

Στα δικά σου μάτια όμως τί σου αρέσει? Εμένα μου αρέσει το πολύ αδύνατο, όχι το ανορεκτικό, αλλά το αδύνατο των μοντέλων. Σε άλλες κοπέλες που το χω συζητήσει, ακόμα και το αδύνατο των μοντέλων τους φαίνεται άρρωστο.

Οπότε είναι θέμα γούστου. Να αποφασίσεις τί σου αρέσει εσένα και αυτό να κάνεις, χωρίς να ρωτάς τη γνώμη κανενός άλλου ατόμου.

Στην τελική είναι το δικό σου σώμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τον έχω ακούσει κι εγώ αυτόν τον κανόνα, αλλά υποδεικνύει αδύνατη γυναίκα. "Κανονική" γυναίκα μπορεί να έχει την ίδια δεκάδα στα κιλά της όσο και στο ύψος της, δηλαδή αν είσαι 1.70, μέχρι 70 κιλά είσαι κανονική.
Για μένα το BMI είναι καλή ένδειξη, κι από εκεί και πέρα το πού συσσωρεύεις τα κιλά. Μία φίλη μου τα παίρνει πάντα στην κοιλιά και το στήθος, κι ας είναι πολύ αδύνατη στα πόδια... Το πρόβλημα ήταν όταν εμφάνισε καρκίνο του μαστού, κάτι στο οποίο έπαιξε ρόλο το λίπος στο στήθος της. Πλέον είναι καλά, αλλά όταν πια είδαν ότι το ξεπέρασε, οι γιατροί τη μάλωσαν που αφηνόταν, ενώ ήξερε ότι παίρνει τα κιλά στην κοιλιά. Της μίλησαν για προβλήματα καρδιάς κλπ, και πλέον προσέχει πολύ.
(Όσο για τα μοντέλα, Gilda μου, ομολογώ ότι κι εγώ βρίσκω τα περισσότερα υπερβολικά αδύνατα. Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι οι μηροί μίας γυναίκας το ίδιο παχείς με τις γάμπες τις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τούμπανο είσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
(Όσο για τα μοντέλα, Gilda μου, ομολογώ ότι κι εγώ βρίσκω τα περισσότερα υπερβολικά αδύνατα. Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι οι μηροί μίας γυναίκας το ίδιο παχείς με τις γάμπες τις)

Αυτό που περιγράφεις είναι ανορεκτικό Γιδάκι μου. Τα μοντέλα συνήθως είναι απλά πολύ αδύνατα. Βέβαια ξαναλέω, γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσουν οι αδύνατες κοπέλες, οι "κανονικές" μου φαίνονται μπαμπάτσικες. :)
Πάνω απ όλα όμως, πέρα από αδύνατα πόδια, λεπτή μεσούλα και στενή λεκάνη, πιο πολύ μου αρέσουν οι άνθρωποι που αγαπούν το σώμα τους, και τα χουν καλά με τον εαυτό τους, είτε είναι παχουλοί, είτε αδύνατοι, είτε κανονικοί. :) Στην τελική η ψυχή μετράει, όχι το περιτύλιγμα.

Εύχομαι η φίλη σου να ναι παντα σιδερένια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
υπέρβαρη δεν είσαι με την καμία.αν πας 50-52 κιλά ίσως είναι λίγο πιο ιδανικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top