Απορίες για τα Blogs

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Πιθανόν να μη το βάζω στη σωστή κατηγορία.Έχω μία ερώτηση μόνο.Τι είναι blog?(είμαι λίγο άσχετος σ'αυτά):P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μιλάς με το κατάλληλο άτομο! Διατηρώ blog εδώ και 2 χρόνια και πλέον έχω καταλήξει σε κάτι πολύ απλό: "Blog είναι ότι θέλεις εσύ να είναι"

Με άλλα λόγια, blog είναι μία προσωπική σελίδα στην οποία γράφεις, όποτε θέλεις, για ότι σε ενδιαφέρει. Και γι'αυτό μπορεί να είναι ότι θέλεις εσύ. Μπορείς να γράφεις τις σκέψεις σου, τα μυστικά σου, να σχολιάζεις ειδήσεις, να παρουσιάσεις την δουλειά σου κτλ. Αυτό που διαφοροποιεί ουσιαστικά τα blogs από τα απλά sites είναι το γεγονός πως εισάγεις αυτόματα το νέο κείμενο που θέλεις, έχεις άμεση επικοινωνία με τους αναγνώστες (αν το θέλεις βέβαια) και μπορείς να χρησιμοποιείς πολύ απλή γλώσσα...

Το blogging τον τελευταίο καιρό αρχίζει να αποκτά πολλές διαστάσεις. Πλέον άρχισαν να γίνονται και "φωνητικά" blogs (σε στυλ ραδιοφωνικής εκπομπής), τα λεγόμενα podcasts, ή ορισμένοι βγάζουν σε βίντεο (videocast) ή ακόμη και meta-blogging καταστάσεις (όπως το περιοδικό που έχω Link στην υπογραφή μου) όπου προωθείται η ίδια η ιδέα του blogging...

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο, μη φοβηθείς να ρωτήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Κάτι σαν ηλεκτρονικό ημερολόγιο ή ηλεκτρονική εφημεριδούλα. Κάθε δημοσίευση στο blog γίνεται με τη μορφή post, έπειτα δημοσιεύεται στο χώρο που έχουμε εμείς ορίσει εξ αρχής και επιδέχεται σχολιασμό από τους επισκέπτες ή και άλλους κατόχους blog. Η τελευταία πρόταση είναι παραμετροποιήσιμη κατά βούληση του κατόχου του blog.

Σημαντικός δικτυακός τόπος που θα σε βοηθήσει να στήσεις ενα blog ή να μάθεις για τα blog:
www.blogger.com

Πάμε γερά!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δύο!Με καλύψατε απόλυτα:thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μετεφερα τον θεμα αλλα και του αλλαξα τιτλο ωστε οχι μονο να ειναι στην σωστη θεση αλλα να εχει και πιο εξιδικευμενο τιτλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ερώτηση: το blog διαβάζετε άπο όποιον είναι στο δίκτυο; έχω πρόβλημα λίγο με τα αγγλικά και ενδιαφερόμουν να το δώ, απλά η σελίδα είναι αγγλικά και δυσκολέυομαι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ερώτηση: το blog διαβάζετε άπο όποιον είναι στο δίκτυο; έχω πρόβλημα λίγο με τα αγγλικά και ενδιαφερόμουν να το δώ, απλά η σελίδα είναι αγγλικά και δυσκολέυομαι:redface:

Τι εννοείς "διαβάζεται από όποιον είναι στο δίκτυο"; Εννοείς αν ο καθένας μπορεί να διαβάζει το blog σου;:hmm:

Αν ρωτάς αυτό πάντως, η απάντηση είναι ναι. Αλλά μη μασάς με τα αγγλικά. Δεν θα σου χρειαστούν, εφόσον συντηρείς το blog στα ελληνικά. Δεν πρόκειται να σου απαντήσει κανένας και να σου πει "please translate me this post" :P

Η "πελατεία" σου θα είναι οι Έλληνες bloggers. Α! Για να αυξήσεις την επισκεψιμότητά σου θα σου πρότεινα να προσθέσεις το blog σου στους εξής καταλόγους ελληνικών blogs:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι εννοείς "διαβάζεται από όποιον είναι στο δίκτυο"; Εννοείς αν ο καθένας μπορεί να διαβάζει το blog σου;:hmm:

Αν ρωτάς αυτό πάντως, η απάντηση είναι ναι. Αλλά μη μασάς με τα αγγλικά. Δεν θα σου χρειαστούν, εφόσον συντηρείς το blog στα ελληνικά. Δεν πρόκειται να σου απαντήσει κανένας και να σου πει "please translate me this post" :P

Η "πελατεία" σου θα είναι οι Έλληνες bloggers. Α! Για να αυξήσεις την επισκεψιμότητά σου θα σου πρότεινα να προσθέσεις το blog σου στους εξής καταλόγους ελληνικών blogs:
:)

Δηλαδή θα ενημερώνει όπωτε έχω νέα; :)

Υπάρχουν καθόλου κύνδυνοι; είναι πρώτη φορά που φτιάχνω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω, πάντος ελληνικά δεν είναι, αγγλικο είναι αυτό που έβαλα, δεν είχε πουθενα στις γλώσσες ελληνικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Δηλαδή θα ενημερώνει όπωτε έχω νέα; :)
Ναι.. Όταν προσθέσεις το blog σου στις υπηρεσίες που σου είπα, αυτές αναλαμβάνουν να ενημερώνουν αυτόματα το κοινό τους όποτε ανεβάζεις ένα νέο κείμενο.

Υπάρχουν καθόλου κύνδυνοι;
Κανένας κίνδυνος. Δημοσιοποιείς μόνο όσα πράγματα θες εσύ για τον εαυτό σου (αν φοβάσαι για τα προσωπικά σου δεδομένα). Αν πάλι φοβάσαι μήπως υπάρχει κίνδυνος για το blog σου, όχι δεν υπάρχει γιατί μόνο εσύ έχεις πρόσβαση στα δεδομένα του...

είναι πρώτη φορά που φτιάχνω κάτι τέτοιο και δεν ξέρω, πάντος ελληνικά δεν είναι, αγγλικο είναι αυτό που έβαλα, δεν είχε πουθενα στις γλώσσες ελληνικα:)

Ναι, βασικά το Blogger δεν υποστηρίζει ακόμη ελληνικό περιβάλλον. Αλλά δεν έχει σημασία τι γλώσσα δήλωσες. Εφόσον γράφεις στα ελληνικά η επισκεψιμότητά σου θα περιοριστεί στον ελληνόφωνο πληθυσμό. Όχι ότι δεν θα μπορούν οι αλλόγλωσσοι να μπουν, απλά δεν θα έχει νόημα γιʼ αυτούς.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ BLOG!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι.. Όταν προσθέσεις το blog σου στις υπηρεσίες που σου είπα, αυτές αναλαμβάνουν να ενημερώνουν αυτόματα το κοινό τους όποτε ανεβάζεις ένα νέο κείμενο.


Κανένας κίνδυνος. Δημοσιοποιείς μόνο όσα πράγματα θες εσύ για τον εαυτό σου (αν φοβάσαι για τα προσωπικά σου δεδομένα). Αν πάλι φοβάσαι μήπως υπάρχει κίνδυνος για το blog σου, όχι δεν υπάρχει γιατί μόνο εσύ έχεις πρόσβαση στα δεδομένα του...



Ναι, βασικά το Blogger δεν υποστηρίζει ακόμη ελληνικό περιβάλλον. Αλλά δεν έχει σημασία τι γλώσσα δήλωσες. Εφόσον γράφεις στα ελληνικά η επισκεψιμότητά σου θα περιοριστεί στον ελληνόφωνο πληθυσμό. Όχι ότι δεν θα μπορούν οι αλλόγλωσσοι να μπουν, απλά δεν θα έχει νόημα γιʼ αυτούς.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΟ BLOG!:clapup:

Χιλια ευχαριστώ, μόλις έκανα και άλλες 3 ανημερώσεις και θα κάνω κάθε μέρα, μου αρέσει να μπορούν να μπούν για να χαμογελάσουν με βίντεο ανεκδοτα και πολλά άλλα,:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι αλλο;

Μπορω να φτιαξω ενα blog στο οποιο να μπορει να μπαινει μονο οποιος επιτρεπω εγω; Οποιος εχει το λινκ δηλαδη;

Επισης αν φτιαξω ενα blog και δεν το δημοσιευσω πουθενα, μπορει καποιος να το βρει στο ασχετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι αλλο;

Μπορω να φτιαξω ενα blog στο οποιο να μπορει να μπαινει μονο οποιος επιτρεπω εγω; Οποιος εχει το λινκ δηλαδη;

Ναι, μπορείς να κάνεις ένα blog το οποίο μπορούν να το βλέπουν μόνο συγκεκριμένα πρόσωπα, αν το ανοίξεις στο Wordpress.com

Πιο συγκεκριμένα η πλατφόρμα αυτή σου δίνει τις εξής δυνατότητες:
1)Να προστατεύεις συγκεκριμένα posts με password (μπορείς παντού να βάλεις το ίδιο ή σε κάθε Post διαφορετικό) ώστε μόνο όσοι έχουν το password να μπορούν να τα δουν
2)Να επιλέξεις το blog σου να είναι κλειστό για το κοινό και μόνο συγκεκριμένοι χρήστες του wordpress να μπορούν να το δουν. Για να το δουν οι φίλοι σου θα πρέπει να εγγραφούν (δωρεάν) στο wordpress.com

Επισης αν φτιαξω ενα blog και δεν το δημοσιευσω πουθενα, μπορει καποιος να το βρει στο ασχετο;
Ναι. Οι μηχανές καταχώρησης blogs (ελληνικές και ξένες) βρίσκουν αυτόματα blogs κατά καιρούς και τα προσθέτουν στο αρχείο τους. Επίσης τα bots των μηχανών αναζήτησης θα ανακαλύψουν το blog σου αργά ή γρήγορα.

Και τα δύο όμως μπορείς να τα αποφύγεις κάνοντας το blog σου κλειστό με τους τρόπους που εξήγησα πιο πάνω. Βέβαια το blog σου αργά ή γρήγορα θα καταχωρηθεί σε κάποιον κατάλογο blogs, αλλά δεν θα μπορεί να διαβαστεί, εφόσον το έχεις κλειδώσει!

Α! Επίσης, αν θέλεις να αποφύγεις οι μηχανές αναζήτησης να ψάχνουν στο blog σου και να το βγάζουν στα αποτελέσματα αναζήτησης, υπάρχει σχετική επιλογή στο wordpress.com που δεν επιτρέπει το scan των σελίδων σου από τα bots των μηχανών αναζήτησης, είτε το έχεις δημόσιο, είτε κλειδωμένο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Η "πελατεία" σου θα είναι οι Έλληνες bloggers. Α! Για να αυξήσεις την επισκεψιμότητά σου θα σου πρότεινα να προσθέσεις το blog σου στους εξής καταλόγους ελληνικών blogs:
:)

Τί ακριβώς είναι αυτά;
Και σε τί χρησμεύουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Βασικά είναι blog agreegators. Αυτό που κάνουν είναι να ελέγχουν όλα τα blogs που έχουν περασμένα στην βάση δεδομένων τους και μόλις υπάρχει κάποιο νέο post το εμφανίζουν πρώτο στη λίστα τους στην κεντρική σελίδα. Κάτι όπως τα "Νέα Μηνύματα" που έχει το steki.

Έτσι δεν χρειάζεται να τριγυρνάς ενα - ένα σε ολα τα blogs για να δεις πιο ανανεώθηκε, αλλά τα έχεις όλα σε μια σελίδα.

Ειδικά στο sync μπορείς να κάνεις μια σελίδα με τα αγαπημένα σΟυ blogs και να βλέπεις αν ανανεώθηκε κάτι ειδικα από αυτά τα blogs, αποφεύγοντας όλα τα άσχετα που δεν σε ενδιαφέρουν... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τα blogs υπέροχα και έχω κι εγώ ένα για τη μουσική, αλλά μου φαίνεται κάπως δώρον άδωρον η όλη υπόθεση γιατί δεν τολμάς να τα έχεις public και ορμάνε και σου βουτάνε ό,τι θέλουν. Με τις φωτογραφίες τι γίνεται ? Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μπλοκάρεις την αντιγραφή φωτογραφικής δουλειάς αν το'χεις public ? 'Εχω δει κάποιες ιστοσελίδες που όταν πάς να κάνεις copy τις φώτο σε μπλοκάρει. Αυτό θα με ενδιέφερε πολύ αν ξέρει κανείς από με ποιό τρόπο γίνεται, γιατί δεν λέει και να κρατάω prive ένα blog μια ζωή. 'Η το'χω ή δεν το'χω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μια καλή ιδέα είναι εφόσον το blog σου είναι αποκλειστικά για φωτογραφίες να χρησιμοποιείς το www.Scrapblog.com που επιτρέπει να ανεβάζεις τις φωτογραφίες σε μορφή flash παρουσίασης που δεν επιτρέπει έτσι και αλλιώς το δεξί κλικ -> αποθήκευση. Αυτό το προτείνω αν θες να κάνεις κάτι πιο δημιουργικό με τις φωτογραφίες σου... Α! Με το scrapblog μπορείς να έχεις το blog σου απευθείας εκεί, χωρίς να χρειάζεται να βάζεις το slideshow μέσα στο blog σου π.χ. στο blogspot.com

Αν θες απλά να τις παραθέτεις, τότε μια άλλη καλή λύση είναι το www.photobucket.com. Σου δίνει 1GB ελεύθερο χώρο να ανεβάσεις τις φωτογραφίες σου και σου επιτρέπει, με την υπηρεσία "Mix" να κάνεις ένα απλό slideshow σε flash (πολύ πιο απλό από το scrapblog), το οποίο μπορείς να προσθέσεις στο κανονικό σου blog.

επέλεξε αυτό που σου ταιριάζει...

ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ SCRAPBLOG
ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΓΙΑ HOW TO + ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ PHOTOBUCKET REMIX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Wow !! Ευχαριστώ πολύ Μοναχέ. Δεν είχα ιδέα για όλα αυτά. 'Ομως ξέρεις τι με φοβίζει ? Κάποιος αμερικάνος πρόσφατα μου είπε τρόπο να αντιγράφονται φωτογραφίες χρησιμοποιώντας το πλήκτρο ctrl σε συνδυασμό με κάτι άλλα, ακόμα κι αν έχει φροντίσει κανείς να τις κάνει απροσπέλαστες για το κοινό. Είναι τσακάλια και μου φαίνεται ότι δεν υπάρχουν εγγυήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
μπορεί αυτό να ισχύει, αλλά όχι για όσες φωτος είναι μέσα σε flash... Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω τρόπο να αποθηκεύεις φωτο από flash... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
ναι δίκιο έχεις λογικά το flash δεν αντιγράφεται. 'Εχεις pm από μένα, κοίτα το αν μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί δεν προσθέτεις ένα υδατογράφημα σε όσες φωτογραφίες ανεβάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top