Το PC μου, τα ? μου, κι εγω! Μια ιστορία με πολύ αίσθημα!

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Ασχολούμαι με ηλεκτρονικούς υπολογιστές από το 1992 (σε σοβαρό επίπεδο από το 1997 και ύστερα) και ειλικρινά νιώθω απόψε να πνίγομαι με όσα βλέπω στα "στέκια των Η/Υ" (καταστήματα πληροφορικής δηλαδή).

Η αιτία:

Η κάρτα γραφικών μου (Asus N6600 256MB AGP 8x) η οποία -αγορασμένη από το Πλαίσιο- μου εμφανίζει τραγικά πολλά artifacts στα παιχνίδια (και μόνο εκεί).

Η αφορμή:

Το Galactic Civilizations II (Ενα ολοκαίνουριο καταπληκτικό Turn-Based παιχνίδι στρατηγικής....ναι ναι υπάρχει ακόμα αυτό το είδος ευτυχώς!!!) που παρουσιάζει αυτά τα artifacts και δε μπορώ να το απολαύσω!!!

Το -βασικό- μηχάνημα μου:

PSU: Enermax Noistaker 480Watt
Mobo: MSI K7NL (αν τα λεω σωστά μετά το Κ7)
CPU: AMD Athlon 2400+
Memory: 512MB (266/333 MHZ δε θυμάμαι, μάλλον 333)
HDD: WD 120GB 8MB cache
VGA: ASUS N6600 256MB AGP 8x

και εχω επάνω κάρτες ήχου, τηλεόρασης, 2 dvd-rom/rw drives, bluetooth dongle, MMC reader, External HDD 320GB...blah blah blah

Η καθημερινότητα:

Ίντερνετ, ταινίες, κατέβασμα αρχείων, αναπαραγωγή μουσικής, Office, Atomix V-DJ στα κέφια μου για μιξαρίσματα, και άλλα απλά πράγματα.

Τι γίνεται όμως όταν θέλουμε να παίξουμε ενα αξιοπρεπές παιχνιδάκι όπως το προαναφερθέν:

Τρελένεται ο Αχιλλέας και ο Τηλέμαχος και χορεύουν χασαποσέρβικο στον κάτω κόσμο μαζί με τα artifacts της βρωμερής και τρισάθλιας κάρτας που μου προμήθευσε το Πλαίσιο.:mad:

Και τότε αρχίζει το γνωστό ποιήμα:

Η κάρτα γραφικών πρέπει να αλλαχτεί. Ωραία είναι στην εγγύηση, πες πως αύριο πρωί παω και την αλλάζω με την ΑΤΙ ΧΥΖ (γιατί δεν πρόκειται όπως το κόβω να ξαναγοράσω NVIDIA πόσο μάλλον από τον προμηθευτή ASUS) η οποία ΑΤΙ ΧΥΖ λέμε τώρα, πρέπει να κάθεται σε δίαυλο AGP γιατί εχω παλιά μητρική.

Το κάνεις έτσι; Το κάνεις! Για πόσο θα τρέχεις το αγαπημένο σου παιχνίδι; Για 1 μήνα, 2 μήνες; 3 μηνες και δε το βαρέθηκες;:worry: Θα βγει κανα άλλο με απαιτήσεις 768 ΜΒ σε μνήμη (απο μόνο του) οπότε μοιραία που πας με την 512 μνήμη ρε γκιόζη;;;:whistle:

Πάμε να βάλουμε άλλο 1 GB μνήμης λοιπόν το οποίο θα είναι χρονισμένο στα 400MHZ. Εδω τι κάνεις; Πετάς τα παλιά 512 επειδή είσαι κουβαρντάς και ματσό;:mad: Τις βάζεις και τις 2 να δουλέψουν παρέα; Και πες πως το κάνεις! Θα δουλέψουν ή θα πάρεις τον Γκιώνη τον Περαχωρίτη; (Μη με ρωτάτε ποιός είναι ο κύριος, απλά είναι οικογενειακή έκφραση -κειμήλιο- για να μη λέμε πάρε κάτι άλλο). Κι αν θα δουλέψουν, θα δουλέψουν στη χαμηλότερη συχνότητα της 2ης μνήμης, δηλαδή τα 333... Πάρε κι άλλα 5 να μη στα χρωστάω να γίνουν 338!:mad:

Είσαι ενας περιχαρής κάτοχος ενος νεκραναστημένου PC! Συγχαρητήρια!

Ο άλλος δρόμος....



Τσούζει όμως σε χρήμα και σε κόπο. Βγάζε και εξαρτήματα από το παλιό και βάζε τα στο νεο και κάνε και το σπίτι μουσείο από τα πισιά-αμφορείς!!


Ακούω γνώμες! Τι από τα 2 θα κάνατε εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πάρε 1 τζιμπι μνήμη στα 400, και πούλα το 512αρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
πάρε 1 τζιμπι μνήμη στα 400, και πούλα το 512αρι :P
Πάρε έναν επεξεργαστή AMD 3500+ που θα έρθει φθηνότερα, μια καλύτερη μητρική και 2Χ 512 Kingston 400 για να δουλεύουν στα 128bit, κάνε update τους οδηγούς της μητρικής και το Bios, καθώς και τους οδηγούς της κάρτας γραφικών, δοκίμασέ τα με την κάρτα γραφικών που ήδη έχεις και προχώρησε μετά σε άλλες βελτιώσεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Valder, θα διαφωνησω οτι ο υπολογιστης που παιρνεις θα αντεξει 3 χρόνια. Η τεχνολογια ανανεωνεται καθε 6 μηνες τουλαχιστον. Τωρα βεβαια αν εσενα θα σε ικανοποιει ειναι αλλο θεμα. Και εγω ενα ενα τρισαθλιο υπολογιστη εχω.

Στην θεση παντως εγω θα επερνα 1GB τουλαχιστον ram στα 400mhz, και παραπανω αν το αντεχε η μητρικη μου. Όσο για την καρτα θα αγοραζα μια αλλή ΑΤΙ.


Τωρα αν θες καινουριο μηχανημα εγω στην θεση σου θα αγοραζα DDR2 και τουλαχιστον 1GB. Προτιμω τα 2GB.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το μηχανάκι που έχεις, αν του βάλεις άλλο μισό γίγα RAM και μια καλύτερη κάρτα γραφικών, μπορεί να σε κρατήσει κάνα χρόνο ακόμα... ίσως και 2...
(βάζοντας RAΜ, υψηλότερου χρονισμού από αυτή που έχεις, θα δουλεύουν και οι δύο στη χαμηλή συχνότητα. Μια λύση είναι να βάλεις καινούριο 1G και πουλήσεις την παλιά)

Τώρα αν θες να πάρεις καινούριο, θα σου πρότεινα να πάρεις μια καλή μητρική (αυτή που έχεις προτείνει είναι πολύ καλή), 1GB RAM (όχι 2χ512 όμως) και έναν επεξεργαστή αρκετά χαμηλότερο από αυτόν που προτείνεις. Η τεχνολογία των επεξεργαστών και των μητρικών δε νομίζω ότι θα αλλάξει πολύ τα επόμενα 2-3 χρόνια. Οπότε έχοντας μια καλή βάση (μητρική) μπορείς να αναβαθμίσεις τον επεξεργαστή και τη μνήμη σου αργότερα, όταν θα τα χρειάζεσαι.
Για την κάρτα γραφικών τώρα... είτε NVIDIA είτε ΑΤΙ και ανάλογα τα λεφτά που θες να δώσεις. (αυτή που προτείνεις πιστεύω ότι θα σε καλύψει για κάποιο καιρό...)


Τώρα για το μέγεθος της RAM που είπε ο Πάνος... ναι μεν 512 είναι λίγα... αλλά 2G είναι πολλά! Πίστεψέ με αυτή τη στιγμή δε σου χρειάζονται με τίποτα! Γι' αυτό εγώ θα σου έλεγα να βάλεις 1G και όταν το χρειαστείς βάζεις και άλλο!


Η άποψή μου πάντως είναι να μην πετάξεις πολλά λεφτά για κάτι που δε σου χρειάζεται πραγματικά.
Μην ξεχνάς πως ότι βγάλεις από το PC μπορείς να το πουλήσεις και να καλύψεις έτσι ένα μέρος των εξόδων σου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή τα λεφτά δεν είναι για να τα σκορπάμε έτσι, σκέφτηκα να το αφήσω ως το Σεπτέμβρη μετέωρο το θέμα της ολικής αναβάθμισης. Θα αγοράσω κάποια στιγμή 1 γίγα μνήμης και θα αντικαταστήσω την τωρινή AGP κάρτα μου με μια άλλη ίσης αξίας αφού είναι μέσα στην εγγύηση. (Αλήθεια αντικαθιστούν κάρτες στο Πλαίσιο με πρόβλημα artifacts?). Την παλιά 512αρα μνήμη μπορεί να την αφήσω μέσα, ή αν έχω απώλειες θα τη δώσω στον αδερφό μου να την ταιριάξει με την δικιά του 512αρα που είναι όμοια, να φτάσει το 1 γίγα κι εκείνος (εντάξει δε νομίζω 77Mhz να είναι τρελή απώλεια και από τις δυο μνήμες οπότε ίσως την κρατήσω).

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τον πολύτιμο χρόνο που αφιερώσατε για το θέμα μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top