Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω παντως δεν μιλησα φαλλοκρατικα...Μιλησα πρακτικα και επιστημονικα..Είναι φαλλοκρατικο ότι η τεστοστερονη δινει πλεονεκτηματα στον άνδρα έναντι της γυναικας τη στιγμη της "μαχης ή φυγης" όπως λενε και οι επιστημονες?Το ότι κατηγορω και αντιπαθω τις φεμινιστριες δεν σημαινει ότι είμαι φαλλοκρατης..Εγω απλα λεω ,εκαστος στο είδος του...Να βλεπουμε τα συν και τα πλην μας,ρεαλιστικα....Είναι φαλλοκρατισμος ότι στον πολεμο ,στην καρδια της μαχης ούτε οι αμερικανοι δε στελνουν στρατιωτινες?Και όσες πιαστηκαν ήταν βοηθητικες...Η γυναικα δεν είναι φτιαγμενη για φυσικη μαχη..μαχη επικοινωνιας και συναισθηματικη σαφως και είναι εξπερ...Η κλιση της είναι αλλου..Σαν τη φεραρι που καποιος παλαβος μπορει να την παει στα κοτρωνια..αλλα παντα θα είναι καλυτερα στο δρομο...
Δεν μπορεις να τα έχεις όλα,!!!Αν είσαι πολυ χεροδυναμος ,θα χανεις σε ευλυγισια,αν είσαι πολυ επιθετικος ,θα χανεις σε διπλωματια,αν είσαι τεχνικο μυαλο,δεν θα πιανεις εύκολα τις αόριστες θεωριες...Κατι κερδιζεις κατι χανεις!έτσι είναι η φυση ..Τι το παραλογο βρισκετε σε αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πόλεμος; Μάχη;
Είμαστε στη στρατιά του Μεγαλέξανδρου;

όχι. Μιλάμε για κοινωνικές θέσεις. Ψήφος. Μισθός. Συμπεριφορά. Εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Οργισμένη φεμινίστρια δεν ήμουν ποτέ, κατ'αρχήν γιατί όπως λέει ο Χάος κάπου έχουν γίνει άλματα πριν από την εποχή μου. Εμένα δεν μου απαγόρευσε κανείς να σπουδάσω/δουλέψω - όπως στην μητέρα μου - αλλά ήταν χαρά για την οικογένεια μου. Εμένα δεν με παντρέψανε με το ζόρι/ δεν υπήρχε νταλαβέρι προίκας/ δεν είχε ΔΙΚΑΙΩΜΑ ο άντρας μου να με δείρει όπως άλλες γυναίκες την εποχή της μητέρας μου. Τώρα ΝΟΜΙΚΑ τα δικαιώματα μου είναι κατοχυρωμένα και όσους έχουν ιδέες ή πρακτικές που δεν μου ταιριάζουν μπορώ απλά να μην τους βάζω στην ζωή μου. Δόξα σοι ο Θεός δεν αντιμετώπισα σεξιστική συμπεριφορά στην δουλειά μου ως μηχανικός (αλλά δεν δούλεψα εργοστάσιο ή εργοτάξιο όπου το φαινόμενο είναι πιο έντονο από ότι έχω ακούσει από συναδέλφους).
Όμως την εποχή της μητέρας μου στην Ελλάδα άξιζε να είσαι οργισμένη φεμινίστρια γιατί υπήρχαν πολλά να κατακτηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πόλεμος; Μάχη;
Είμαστε στη στρατιά του Μεγαλέξανδρου;

όχι. Μιλάμε για κοινωνικές θέσεις. Ψήφος. Μισθός. Συμπεριφορά. Εκπαίδευση.

Αλλαζεις θεμα τωρα?Και η μαχη υπαρχει παντου..Αν σου ορμηξει κανενας τσαντακιας-βιαστης -κλεφτης θα του μιλησεις για δικαιωματα(και δε θα προτιμουσες τοτε,ενιωθες πιο ασφαλης σχετικα με έναν άνδρα κοντα σου?)?Γιατι οι γυναικες φοβουνται περισσοτερο απο τους άνδρες να πανε σε κακοφημα μερη τη νυχτα?Και μη ξεχναμε πριν λιγα χρονια οι βομβες σκαγανε κοντα στην ελλαδα...Για όλα τα κοινωνικα που λες ,νταξει άνδρας γυναικα είναι ισοτιμοι...Όλη η κοινωνια με τα δικαιωματα που εχουμε σημερα χτιστηκε πανω στους πολεμους και το αίμα..Μην το ξεχναμε αυτο...Και το κυριοτερο δεν είναι αυτονοητη ούτε απολυτα εξασφαλισμενη..Τυχαιο είναι που τις εποχες των πολεμων οι γυναικες ήταν πιο μαζεμενες και στις εποχες της ειρηνης όπως σημερα αποκτουν δυναμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν όλα αυτά, βρε λεβέντη μου, με το φεμινισμό;;;; Όχι, σοβαρά.
Οκ, είμαστε σωματικά πιο αδύναμες. ΚΑΙ; Να μην ψηφίζουμε;
Απ' ό,τι θυμάμαι, το τελευταίο που ανέφερα και σε σχολίασα ήταν η παρερμηνεία εκ μέρους σου του φεμινισμού. Κι από εκεί συνεχίζω.

Άλλωστε πόλεμο δεν έχουμε. ΑΝ είχαμε, ίσως πολεμούσαν και γυναίκες. Ποιος ξέρει, αλλού έχουν στρατιωτική υποχερωτική εκπαίδευση.
Τότε ήταν η ρίζα, η κοινωνική θέση της γυναίκας άλλη. Ίσως όμως συνεισφέρουν αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...και νόμιζα κι εγώ ότι συμμετείχες στο θέμα και ήρθα να διαβάσω με ενδιαφέρον!!
Παρένθεση προς αποφυγή παρεξηγήσεων:
Αν την αρνητική την έβαλες εσύ Μάριε, ήθελα μόνο να εκφράσω το σεβασμό μου προς την άποψή σου και την προσμονή μου να τη διαβάσω. Δεν εκφράζω την αντίθεσή μου προς την (απαραίτητη) ενέργειά σου, αλλά το ενδιαφέρον μου προς τη θέση σου επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως στο θεμα στρατολογησης, δεν ειναι κ τοσο τραγικα τα πραγματα απο βιολογικης αποψης, που θα απαγόρευαν στη γυναικα να κάνει θητεία. Αλλωστε αν υπαρξουν αναγκες, μπορουν μερικες να κατεχουν και θεσεις που ειναι πιο χαλαρες, οπως συμβαινει και στην στρατιωτικη καριερα. Εκει δε τους πειραζει γενικα ο στρατος μια και ειναι θεση στο δημοσιο, ενω στη θητεια τους πεφτει βαρυς ;

Επισης το επιχειρημα οτι αν πηγαιναν οι γυναικες στρατο θα μειωνοταν ο πληθυσμος κλπ, ισχυει μεν, αλλά πλεον δεν εχουμε πολέμους οπου θα συμμετασχει και θα πεθανει ενα τεραστιο ποσοστο μαχωμενων, ωστε να ανησυχησουμε για κατι τετοιο. Αλλωστε αν χασεις τον πολεμο, το να μην εχει πολλες γυναικες ο ηττημενος ειναι ενα απο τα τελευταια του προβληματα. Βεβαια, συμφωνα με τις αποψεις που θελουν τις γυναικες πιο τσακαλια, δε θα πρεπε να ανησυχουμε τοσο για τις απωλειές τους σε ενα πολεμο, αφου οι μαχες δεν ειναι σωμα με σωμα, για να υπολλειπονται τοσο.

Ειναι γνωστο οτι δεν ειμαστε ομοιοι. Αυτο σημαινει οτι δε μπορουμε να ζηταμε ισοτητα απολυτη σε οτιδηποτε. Κατι δε συμφερει να το κανει γυναικα, και κατι δε συμφερει να το κανει γυναικα. Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να σεβαστουμε οτι ολοι εχουμε ιδια δικαιωματα και απο κει και περα να προσεγγισουμε την συνολικη ισοτητα, οσο ειναι εφικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Lorien, μιλάμε για ισότητα, όχι ομοιότητα, όπως ειπώθηκε ήδη.
Ειδικά ο στρατός είναι και θέμα χρόνου. Μήτσο κάνε εσύ ένα χρόνο στα άρματα, κι εγώ θα ασχοληθώ με την εγκυμοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειναι γνωστο οτι δεν ειμαστε ομοιοι. Αυτο σημαινει οτι δε μπορουμε να ζηταμε ισοτητα απολυτη σε οτιδηποτε. Κατι δε συμφερει να το κανει γυναικα, και κατι δε συμφερει να το κανει άνδρας. Το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι να σεβαστουμε οτι ολοι εχουμε ιδια δικαιωματα και απο κει και περα να προσεγγισουμε την συνολικη ισοτητα, οσο ειναι εφικτο.


Αυτα ακριβως λεω και εγω τοση ώρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Πω πω ένα σχόλιο έκανα και προκάλεσα... χιονοστιβάδα.:P

Το συγκεκριμένο ποστ ήταν η πρώτη μου σκέψη στα λεγόμενα του φίλου Άγγελου και την παρέθεσα αυτούσια.

Ο Άγγελος κάνοντας σύγκριση συμπεριφοράς των 2 φύλων σε κατάσταση κρίσης, χρησιμοποιώντας ατυχείς εκφράσεις για τις γυναίκες και προβάλλοντας αποκλειστικά τον παράγοντα τεστοστερόνη ως καταλύτη «υπεροχής» του άντρα εν προκειμένω μου θύμισε αστραπιαία το εξής:

Τους άντρες που εν ονόματι του «αντρισμού» τους τα ξέρουν όλα και μπορούν να ανταπεξέλθουν στα πάντα αλλά όταν έρχονται αντιμέτωποι με τα δύσκολα τρέχουν στους άλλους να τους ξελασπώσουν. Τους τζάμπα μάγκες κοινώς.
Δυστυχώς το έχω δει πολλές φορές το έργο και στη δουλειά μου και στη ζωή μου.

Το σχόλιο ήταν κυρίως μεταφορικό, ίσως ατυχές στον τρόπο διατύπωσης και ίσως άδικο στη γενίκευση αλλά διατυπωμένο στο ύφος της συζήτησης που δεν είχα ξεκινήσει εγώ, οπότε παρακαλώ να λείπουν τα σχόλια στο άτομό μου και για το επίπεδο συζήτησης που είμαι ικανή να κάνω.




Μη θεωρηθεί προσωπική επίθεση σε κανέναν, απλά επεξηγώ.


Τώρα για το αν ο άντρας είναι υπερέχον σωματικά, νομίζω είναι αδιαμφισβήτητο.

Εκεί άλλωστε πάτησε ανά τους αιώνες για να καταπιέζει τη γυναίκα.

Προσωπικά πάντως δεν με ενδιαφέρει ποιους στέλνουν στη μάχη.
Με ενδιαφέρει ότι πρέπει να προσπαθώ διπλά στη δουλειά μου για να αποδείξω την αξία μου μόνο και μόνο επειδή φοράω ταγιέρ και όχι κουστούμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προβάλλοντας αποκλειστικά τον παράγοντα τεστοστερόνη ως καταλύτη «υπεροχής» του άντρα

Μίλησα εγω ποτε για υπεροχη του άνδρα?:confused::confused:Εγω είπα τα θετικα που φερνει η τεστοστερονη στον άνδρα(φερνει και αρνητικα όπως καρδιααγγειακα προβληματα πχ )...Αντιστοιχως οι θηλυκες ορμονες στις γυναικες προστατευουν σε καρδιαγγειακα και εγκεφαλικα και δινουν τα επιπλεον χρονια ζωης εναντι των ανδρων......Μηπως ο μυγιασμενος μυγιαζεται?Εγω δεν θεωρω κανενα φυλο ανωτερο ή κατωτερο του άλλου.ως συνολο,γιατι σε επιμερους τομεις υπαρχει καταταξη...Μηπως υπαρχει καποιο συνδρομο καταπιεσης των γυναικων?Δεν μιλαω προσωπικα απαραιτητα...Ξερετε ,μπορεις να μιλας σε μια γυναικα σχετικα δυνατα πχ(επειδη έτσι είναι η φωνη σου πχ) και αυτη σου λεει:Γιατι φωναζεις επειδη είμαι γυναικα και θελεις να με φοβησεις?:confused:Γιαυτη τη νοοτροπια και κομπλεξ λεω..Που ελπιζω να το ξεπερασουν όσες γυναικες το έχουν γιατι μονο κακο τους κανει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Γράφω .."εν προκειμένω"


Αδυνατώ να επεξηγώ και την κάθε λέξη.:)

Διάβαζε σε παρακαλώ καλύτερα αυτά που λέω ή μην χρησιμοποιείς τα ποστ μου για να λες αυτά που θες να πεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω νομισα "εν προκειμένω μου θύμισε" ...:redface:
Αλλα τα άλλα για την νοοτροπια καποιων γυναικων τα εννοω...

Τους άντρες που εν ονόματι του «αντρισμού» τους τα ξέρουν όλα και μπορούν να ανταπεξέλθουν στα πάντα
εγω δεν είπα ότι είμαι θεος και τα κανω όλα...απλα ότι οι άνδρες έχουν εξοπλιστει καλυτερα απο τις γυναικες για καποιες καταστασεις....και ο άνδρας όση τεστοστερονη και να έχει μια χαρα μαμ:P μπορει να τον κανει ένα λιονταρι πχ...Απλα με την ανδρικες ορμονες αυξανει τις πιθανοτητες να τη γλιτωσει συγκριτικα με μια γυναικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αλλαζεις θεμα τωρα?Και η μαχη υπαρχει παντου..Αν σου ορμηξει κανενας τσαντακιας-βιαστης -κλεφτης θα του μιλησεις για δικαιωματα(και δε θα προτιμουσες τοτε,ενιωθες πιο ασφαλης σχετικα με έναν άνδρα κοντα σου?)?Γιατι οι γυναικες φοβουνται περισσοτερο απο τους άνδρες να πανε σε κακοφημα μερη τη νυχτα?

Να τονίσω ότι το παρακάτω που θα αναφέρω είναι καθαρά προσωπικό βίωμα...

Προσωπικά είμαι κοντούλα και δεν έχω μεγάλη σωματική διάπλαση έτσι κι αλλιώς....
Έτυχε βράδυ (τι βράδυ δηλαδή...καλοκαίρι στις 10.00 ) να περιμένω λεωφορείο όπου μου επιτέθηκε μεθυσμένος με άγριες διαθέσεις... Δίπλα μου ένας άντρας.... Ξέρεις ποιος τα έβαλε με τον μεθυσμένο; Εγώ! Εγώ χρειάστηκε να τον σπρώξω, να τον διώξω, να φωνάξω... ο Άντρας κοίταζε...απλά κοίταζε.....

Το μόνο καλό είναι ότι από μικρή έμαθα ότι πρέπει να τα αντιμετωπίζω όλα μόνη μου και να μην περιμένω από άντρα να με καλύψει ή να με βοηθήσει!

Και για να μην παρεξηγηθώ...ναι, μου αρέσει η ασφάλεια που μου προσφέρει ένας άντρας, η δύναμη που μπορεί να έχει να με προστατεύσει αλλά επειδή ξέρω ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρχει συνέχεια δίπλα μου επιβάλλεται να προστατεύσω μόνη μου τον εαυτό μου όπως μπορώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Άλλωστε πόλεμο δεν έχουμε. ΑΝ είχαμε, ίσως πολεμούσαν και γυναίκες. Ποιος ξέρει, αλλού έχουν στρατιωτική υποχερωτική εκπαίδευση.
Τότε ήταν η ρίζα, η κοινωνική θέση της γυναίκας άλλη. Ίσως όμως συνεισφέρουν αλλιώς.
To παρελθόν σε επιβεβαιώνει.
Η γιαγιά μου, που δε βρίσκεται πια εν ζωή ήταν μια από τις "Γυναίκες της Πίνδου" κατά τον πόλεμο του '40, που με κίνδυνο της ζωής τους, φορτωνόταν σα γαϊδούρια με πολεμοφόδια, ρουχισμό και τροφή και περπατούσαν για μέρες για να εφοδιάσουν τους στρατιώτες με τα απαραίτητα.Δεν ήταν λίγες οι φορές που έπιαναν και οι ίδιες τουφέκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τυγχάνει να γνωρίζω αρκετά αγόρια/άνδρες που δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα χωρίς μία "μαμά" να τρέχει από πίσω τους, είτε αυτή είναι η μητέρα τους είτε η γυναίκα τους, αργότερα...
Απλά είναι κάπως αστείο να κατηγορεί μια γυναίκα (όλους) τους άντρες για μαμάκηδες ενώ για το ότι γίνεται κάποιος μαμάκιας φταίει πιθανότατα η ίδια του η μητέρα δηλαδή μια άλλη γυναίκα. Δηλαδή "μας" κάνετε μαμάκηδες (τα αυτάκια για να δείξω ότι δεν με θεωρώ μαμάκια) και μας κατηγορείτε κιόλας. :P
Όμως την εποχή της μητέρας μου στην Ελλάδα άξιζε να είσαι οργισμένη φεμινίστρια γιατί υπήρχαν πολλά να κατακτηθούν.
Συμφωνώ απόλυτα με το post σου, γιαυτό και σου έβαλα +1 άλλωστε. Αυτό που εγώ θέλω να ρωτήσω (αλλά πλέον έχουν σταματήσει να ασχολούνται μαζί μου :P), είναι αν αξίζει καν να είσαι φεμινίστρια. Δηλαδή σε μια Ελλάδα που πλέον όπως είπε και ο Chaos, το εκκρεμές είναι από την μεριά των γυναικών, ποιος ο λόγος να βγαίνεις και να ζητάς ισότητα των γυναικών; Για να κερδίσεις ακόμα περισσότερα; :worry:
Μήτσο κάνε εσύ ένα χρόνο στα άρματα, κι εγώ θα ασχοληθώ με την εγκυμοσύνη.
Αυτό είναι τώρα σύγκριση πάλι της εγκυμοσύνης με το στρατό; Τα ίδια θα λέμε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αυτό είναι τώρα σύγκριση πάλι της εγκυμοσύνης με το στρατό; Τα ίδια θα λέμε; :confused:

Όχι. Είναι ο τρόπος μου να πω ότι η σωματική διάπλαση και γενικά τα σωματικά χαρακτηριστικά των δύο φύλων καλό είναι να μην μας μπερδεύουν, γιατί δεν έχουν να κάνουν με την κοινωνική θέση της γυναίκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι η στάση σου με προβληματίζει. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις δεν ήμουν σίγουρος αν αυτά είναι λόγια ώριμα που θα περίμενες να ακούσεις από τον κάθε 100χρονο παππού που του ζητάς την άποψη του στο θέμα, ή λόγια που σκοπό έχουν να μαγέψουν τις γυναίκες ρίχνοντας τους το καλύτερο δόλωμα, την "αναγνώριση". Έχω συναντήσει αρκετούς που κέρδιζαν την εύνοια των γυναικών με αυτόν τον τρόπο. Αποδέχονταν de facto κατωτερότητα και απολάμβαναν τα αποτελέσματα. Αρκετά αποδοτικός τρόπος ομολογώ :)
Να πάρει η οργή με ξεμπρόστιασες! :P:D

Ομολογώ, ότι για να γράψω τα όσα έγραψα, μου έταξαν σύσσωμες οι γυναίκες του στεκιού, τις ίδιες απολαύσεις που έταξε και ο Ξέρξης στον Εφιάλτη, στην ταινία "300". Αντιθέτως, εάν τολμούσα να υποστηρίξω τις θέσεις σου, με απείλησαν με...Λυσιστράτεια εκδίκηση.:clapup::P
Είναι άλλωστε γνωστό τοις πάσι, ότι δεν διαθέτω δική μου άποψη, όπως και το αναμφισβήτητο γεγονός ότι συνηθίζω να χαϊδεύω αυτιά και να γλύφω τους συνομιλητές προκειμένου να γίνω αρεστός από την πλειοψηφία. Το έχω αποδείξει κάτι τέτοιο και σωστά μου το καταμαρτυρείς.

Δεν είμαστε με τα καλά μας νομίζω... Σε τόσο δύσκολη θέση σ' έφεραν οι απόψεις μου;

(αλλά πλέον έχουν σταματήσει να ασχολούνται μαζί μου :P)
Από τη μια κατηγορείς, από την άλλη σου ξεφεύγουν! :P:P
Εγώ ασχολούμαι πάντως, δεν έχεις παράπονο...

Υποθέτοντας ότι μιλάς εκ πείρας, καταλήγω ότι απέτυχες να το αποδείξεις; :P
Δεν θα ήταν λογικό να περιμένω, ότι εκεί που πέτυχα εγώ, μπορούν να πετύχουν και όλοι οι υπόλοιποι.:hehe::hehe: Διαφορές υπάρχουν και μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλλου, όχι μόνο μεταξύ ατόμων διαφορετικού. Οι εμπειρίες μου δε, έχουν να κάνουν και με την παρατήρηση των ιστοριών των άλλων και όχι μόνο με την ομφαλοσκόπηση, όπως πιθανώς κατανοείς εσύ τον όρο.

Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...
Τι να κανουμε?Την έχουμε μεγαλυτερη!:D:P

Άντε, εκδηλώθηκε κι αυτός. Τον τελευταίο κανίβαλο τον έφαγα εγώ...:D:P


Όλα τα τεχνικα επιτευγματα που υπαρχουν γυρω μας επινοήθηκαν και φτιαχτηκαν κυριως απο άνδρες..

Επειδή συζητήθηκε αυτό το σημείο, θα υπενθυμίσω πως μέχρι σχετικά πρόσφατα (αν κάποιος θυμάται τη χρονολογία ας με συμπληρώσει) στις ΗΠΑ, οι οποίες είχαν παραδοσιακά από τις πλέον μητριαρχικές κοινωνίες, για λόγους έλλειψης γυναικών κατά την περίοδο της αποίκισης της χώρας (έχετε δει τις "Νύφες" του Βούλγαρη; ), ο νόμος δεν επέτρεπε την κατοχύρωση Τίτλου Ευρεσιτεχνίας (Πατέντα) σε γυναίκες. Οι γυναίκες δεν είχαν πρόσβαση στην παιδεία και μάλιστα στην ανώτερη κι ανώτατη για αιώνες. Δεν είχαν θέση στην αγορά εργασίας, μέχρι πρόσφατα. Πώς μπορεί κάποιος να κάνει τέτοιες συγκρίσεις τόσο αβασάνιστα; Η μαντάμ Κιουρί τι ήταν;

Εγω παντως δεν μιλησα φαλλοκρατικα...Μιλησα πρακτικα και επιστημονικα..

Επιστημονικά; Εγώ δηλαδή πώς μίλησα, ως μπακάλης; Είσαι γνώστης της επιστήμης της βιολογίας; :hmm:

(άλλωστε κανενα φυλο δεν υπηρχε πρωτο...υπηρχαν παντα και τα δυο απο όταν είμασταν πιθηκοι μεχρι όταν γιναμε άνθρωποι...)
Δεν ξέρω πώς ακριβώς αντιλαμβάνεσαι την επιστήμη, αλλά ποτέ δεν έχει αυτή υποστηρίξει ότι κάποτε ήμασταν πίθηκοι και μετά γίναμε άνθρωποι. Μέγιστη παρανόηση περί Εξελικτικής Βιολογίας.

Η γυναικα δεν είναι φτιαγμενη για φυσικη μαχη
"You fool! No man can kill me" Κάγχασε ο Νάζγκουλ, στην "Επιστροφή του Βασιλιά".
"I am not a man" Κραύγασε η Έογουιν, και τον σκότωσε!!

(Δεν μπορώ να ξεφύγω από το κόλλημα με τον Τόλκιν, δεν είναι και η Ίντριλ εδώ...Είμαι σοβαρά γιατρέ μου; :P:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
Όλα τα τεχνικα επιτευγματα που υπαρχουν γυρω μας επινοήθηκαν και φτιαχτηκαν κυριως απο άνδρες..

Για να συμπληρώσω το Χάουλα:

Πολλές γυναίκες εφευρέτριες δεν έτυχαν επίσημης αναγνώρισης διότι μέχρι τα μέσα του 19ου αιώνα, οτιδήποτε μπορούσε να εφεύρει ή να έχει στην κατοχή της μια γυναίκα, άνηκε νομικά και τυπικά στον σύζυγο της .

«Ακόμα και μετά τη νομική κατοχύρωση Πράξεων Ιδιοκτησίας έγγαμων γυναικών σε Αγγλία και Αμερική, οι γυναίκες συχνά ήταν επιφυλακτικές ως προς το να επιδεικνύουν την ευφυΐα τους και να τραβούν την προσοχή, ιδιότητες που θεωρούνταν αγενείς και αταίριαστες σε μια θηλυκή οντότητα» αναφέρει η Mary Ruthsdotter, ιστορικός και ερευνήτρια.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα πολλές γυναίκες να μην ζητούν την επίσημη κατοχύρωση των εφευρέσεών τους και να παραχωρούν τα δικαιώματα σε τρίτους ή στους συζύγους τους.
Πολλές άλλωστε από τις γυναικείες εφευρέσεις δεν θεωρήθηκαν σπουδαίες διότι αφορούσαν το νοικοκυριό.


Μερικές γυναικείες εφευρέσεις χρησιμοποιούνται ευρέως μέχρι τις μέρες μας, όπως ο υαλοκαθαριστήρας, το μπλάνκο, το πλυντήριο πιάτων...

Θα σταθώ ειδικά σε δύο εφευρέσεις για να μη σας κουράζω:

Κέβλαρ. Εφευρέθηκε το 1966 από την Stephanie Kwolek.
Η έρευνα χημικών ενώσεων υψηλής απόδοσης, για την επιχείρηση DuPont οδήγησε την Kwolek στην ανάπτυξη ενός συνθετικού υλικού αποκαλούμενου Kevlar που είναι πέντε φορές ισχυρότερο από χάλυβα του ιδίου βάρους. Το Kevlar, που κατοχυρώνεται με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας από την Kwolek το 1966, δεν οξειδώνεται ούτε διαβρώνεται και είναι εξαιρετικά ελαφρύ. Το Kevlar χρησιμοποιείται στα αλεξίσφαιρα γιλέκα, τα κράνη, τα τραμπολίνα, τις ρακέτες αντισφαίρισης, καθώς και σε πολλά άλλα ευρείας χρήσεως αντικείμενα.

Compiler (Μεταγλωττιστής ή διάταξη αποδελτίωσης(?)) Ηλεκτρονικού Υπολογιστή.
Εφευρέθηκε το 1952 από την Grace Murray Hopper.
Ένας compiler είναι λογισμικό που καθιστά ευκολότερη τη γραφή των γλωσσών προγραμματισμού. Η Hopper, ανέπτυξε επίσης μια κοινή γλώσσα με την οποία οι υπολογιστές θα μπορούσαν να επικοινωνήσουν, την αποκαλούμενη Common Business-Oriented Language ή COBOL. Στις μέρες μας είναι η ευρύτερα χρησιμοποιημένη επιχειρησιακή γλώσσα υπολογιστών στον κόσμο. Η γλώσσα COBOL επέτρεψε στις εταιρίες να εκδίδουν αυτοματοποιημένα δελτία τιμολόγησης, και άλλα έντυπα μισθοδοτικών καταστάσεων. Μια ανεπιβεβαίωτη ιστορία δηλώνει ότι η Hopper ανακάλυψε πως ένα λάθος στον πρώιμο υπολογιστή Mark ΙΙ προκλήθηκε από έναν παγιδευμένο σκώρο κι έτσι έπλασε αργότερα τον όρο "computer bug".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Lorien, μιλάμε για ισότητα, όχι ομοιότητα, όπως ειπώθηκε ήδη.
Nαι βρε, απλά σχολίασα οτι δεν ειναι 2 ασχετα πραγματα μεταξυ τους. Μερος της δυσκολίας επιτευξης του ενός, οφειλεται στην εκ φυσεως υπαρξη του άλλου :)

Ειδικά ο στρατός είναι και θέμα χρόνου. Μήτσο κάνε εσύ ένα χρόνο στα άρματα, κι εγώ θα ασχοληθώ με την εγκυμοσύνη.
Μισθός 12μηνης θητείας (οπου πρακτικά εργαζεσαι) : 8.80 ευρω/μηνα, δλδ συνολικά 105.6 ευρω.
Μισθός γυναικας σε κυηση : 10-12 μηνες άδεια, πληρωνεται, παιρνει επιδομα και γενικά βάλε οτι θα βγαζει τουλαχιστον 700 ευρω/μηνα. Δλδ 8.400 ευρω.

Ας μας πληρωναν κι εμας ενα κατωτατο μισθο και θα ταν πιο "ιση" η συγκριση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top