Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κουεδίνο, επειδή τα δωμάτια των μωρών μας είναι μικρά, σκέψου τη λύση του 7αριού (όχι 9αρι).

Επίσης, αν έχεις το κλιματιστικό στο σαλόνι ανοιχτό, δεν φτάνει στο δωμάτιό του?


υπάρχουν κι 7αρια???!!!!! δεν το ήξερα αυτό!!!!

το να ανοίξω το κλιματιστικό στο σαλόνι που είναι 18άρι και να δουλεύει φουλ για να φτάσει στου μικρού το βρίσκω ανοικονόμητο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
υπάρχουν κι 7αρια???!!!!! δεν το ήξερα αυτό!!!!

το να ανοίξω το κλιματιστικό στο σαλόνι που είναι 18άρι και να δουλεύει φουλ για να φτάσει στου μικρού το βρίσκω ανοικονόμητο :/:

Σωστά και θα έχει και πολλές απώλειες!
Ενα inverter στο δωμάτιο του μωρού θα ήταν ότι καλύτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
α και κάτι άλλο που μου ήρθε: έξω από το παράθυρο του Ωρίωνα είναι τοίχος ε? θα βγει ο μάστορας να κρεμάσει την εξωτερική μονάδα??? πώς θα το κάνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
α και κάτι άλλο που μου ήρθε: έξω από το παράθυρο του Ωρίωνα είναι τοίχος ε? θα βγει ο μάστορας να κρεμάσει την εξωτερική μονάδα??? πώς θα το κάνετε?
θα τη βάλουμε στην ταράτσα ;) (είμαστε δεύτερο κι από πάνω έχει ταράτσα)
τα έχουμε σκεφτεί όλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμ, αφενός είναι κοινόχρηστος χώρος, αφετέρου δεν είναι λειτουργικό η εξωτερική μονάδα να απέχει τόσο πολύ από την εσωτερική και να είναι και πολύ ψηλότερα (θα δουλεύει, αλλά με ζημιογόνο τελικά τρόπο). Ρωτήσατε και σας είπαν για ταράτσα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
μήπως δεν είναι υγιεινό? ειδικά για τόσο μικρή ηλικία? το λέω γιατί ξέρω πολλούς ενήλικες που λένε ότι έχουν πρόβλημα με το air condition, ακόμα κι αν δεν είναι ισχυρή η ψύξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
υπό ορισμένες συνθήκες:
-να μην πέφτει ο κρύος αέρας απευθείας πάνω στο μωρό
-η θερμοκρασία να είναι ρυθμισμένη στους 26-28 βαθμούς
-να είναι ανοιχτή δύο δάχτυλα μία πόρτα (ή παραθυρο) για ανανέωση του αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εμ, αφενός είναι κοινόχρηστος χώρος, αφετέρου δεν είναι λειτουργικό η εξωτερική μονάδα να απέχει τόσο πολύ από την εσωτερική και να είναι και πολύ ψηλότερα (θα δουλεύει, αλλά με ζημιογόνο τελικά τρόπο). Ρωτήσατε και σας είπαν για ταράτσα???

το 1/2 της ταράτσας (εκεί που θα μπει και το κλιματιστικό) μας ανήκει με συμβόλαιο λόγω του δώματος που μας ανήκει κι αυτό και το υπόλοιπο 1/2 είναι κοινόχρηστο (δηλαδή κι αυτό δικό μας και του από κάτω μας, δύο διαμερίσματα γαρ)

όσο για λειτουργικό δεν το γνώριζα αυτό... η επόμενη εκδοχή είναι να μπει στο μπαλκόνι της κουζίνας που είναι απλά 5 μέτρα πιο κει στην ίδια πλευρά κι απλά παρεμβάλλεται ένα δωμάτιο μεταξύ τους (να τρέχουν δλδ οι σωλήνες 5 μέτρα) αυτό είναι καλύτερο?


υπό ορισμένες συνθήκες:
-να μην πέφτει ο κρύος αέρας απευθείας πάνω στο μωρό
-η θερμοκρασία να είναι ρυθμισμένη στους 26-28 βαθμούς
-να είναι ανοιχτή δύο δάχτυλα μία πόρτα (ή παραθυρο) για ανανέωση του αέρα.

- εννοείται
- εννοείται
- εννοείται


:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,873 μηνύματα.
Λόγω δουλείας θα σου πώ ότι αυτή την υγροποίηση στο εσωτερικό που σου εμφανίζει ... πρέπει να την κοιτάξεις οποσδήποτε!!!
Προφανώς θέλουν σφήξιμο οι εξωτερικές συνδέσεις του μηχανήματος...αν δεν το φτιάξεις μπορεί και να σου δημιουργήσει αργότερα βλάβη...
Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό είναι, πρίν τη φούρια του καλοκαιριού, να ειδοποιήσεις έναν καλό ψυκτικό!

Υ.Γ. Δεν είμαι ψυκτικός αλλά η επιχείρησή μου ασχολείται με κλιματισμό... :D

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ νίνα μου για την βοήθεια! :D Αυτό θα κάνω, θα φέρω μαστορόπουλο!:)

κανονικά θα έπρεπε ο σωλήνας που βγάζει τον υγροποιημένο αέρα να έχει καθοδική πορεία, δηλαδή η μέσα τρύπα να είναι υψηλότερη από την εξωτερική. Αλλιώς, κινδυνεύεις να γυρνάει νερό προς το μηχάνημα, το οποίο δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλό.
βαλντεράκι, φώναξε ψυκτικό asap.

Να ταν μόνο αυτό, έχω ξύλινο πάτωμα και το βρέχει (άρα και φουσκώνει αν δεν το σφουγγαρίσω τακα τακα), τέσπα θα το σιάξω το μαντζαφλάρι, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ κι εσένα doolinακι μου!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
το καλύτερο θα ήταν να "κρεμόταν" έξω από το παράθυρο, αλλά αφού ακριβώς από πάνω είναι η ταράτσα, είναι προτιμότερο αυτό από τα 5 μέτρα σωλήνες :P
εξάλλου τα κλιματιστικά έχουν πιεστικό, οπότε βάλτε το ταράτσα και ησυχάσατε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ταράτσα είναι η καλύτερη επιλογή αφού δεν θα σας πιάνει και χώρο στο μπαλκόνι...είναι εύκολο να πάει στην ταράτσα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Καταραμένοι Γιαπωνέζοι! :cry_x:
Το 9άρι κλιματικό μου, το οποίο προσφάτως έκλεισε τα 3 χρόνια λειτουργίας του μας άφησε ξαφνικά. Ήταν ινβερτερ και έκανε 680 ευρώ περίπου. -.-'
Το θέμα της εγγύησης είναι μια... πονεμένη ιστορία καθώς η μαμά δεν ξέρει τι έκανε την απόδειξη. :P
Η φουτζίτσου λοιπόν από εδω και πέρα Χ, πεταμένα λεφτά. Βέβαια όλα στην Κίνα δεν φτιάχνονται πια? πφφφ

Κοίταζα για τογιοτομι ωστόσο δεν ξέρω πια τι να διαλλέξω ινβερτερ ή κλάσης Α? Κάπου διάβασα πως τα ινβερτερ είναι ευαίσθητα στις αυξομειώσεις ρεύματος και γιαυτό χαλάνε. Από την άλλη τι οικονομία θα έχω με ένα συμβατικό κλιματιστικό?

Βασικά, είναι κανείς ξύπνιος να μου απαντήσει άμεσα, γιατί η μαμά θα πάει νωρίς το πρωί να το πάρει? :P Υγεία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Καταραμένοι Γιαπωνέζοι! :cry_x:
Το 9άρι κλιματικό μου, το οποίο προσφάτως έκλεισε τα 3 χρόνια λειτουργίας του μας άφησε ξαφνικά. Ήταν ινβερτερ και έκανε 680 ευρώ περίπου. -.-'
Το θέμα της εγγύησης είναι μια... πονεμένη ιστορία καθώς η μαμά δεν ξέρει τι έκανε την απόδειξη. :P
Η φουτζίτσου λοιπόν από εδω και πέρα Χ, πεταμένα λεφτά. Βέβαια όλα στην Κίνα δεν φτιάχνονται πια? πφφφ

Κοίταζα για τογιοτομι ωστόσο δεν ξέρω πια τι να διαλλέξω ινβερτερ ή κλάσης Α? Κάπου διάβασα πως τα ινβερτερ είναι ευαίσθητα στις αυξομειώσεις ρεύματος και γιαυτό χαλάνε. Από την άλλη τι οικονομία θα έχω με ένα συμβατικό κλιματιστικό?

Βασικά, είναι κανείς ξύπνιος να μου απαντήσει άμεσα, γιατί η μαμά θα πάει νωρίς το πρωί να το πάρει? :P Υγεία!!!
Από την εμπειρια μου, εχουν επιβιωσει οι μαρκες..
Θυμαμαι δηλαδη, στο δωματιο μου πριν απο το τωρινο, ειχαμε ενα ¨"Nakassi"-"Nakassai" κάτι τέτοιο, και άντεξε δυο καλοκαιρια (και το δευτερο με μειωμενη "αποδοτικοτητα")..
Τώρα έχω ενα Samsung inverter, που το ειχαμε παρει τοτε με τις επιδοτησεις για τα inverter, και κλεινει τριτο καλοκαιρι νομιζω (το χειμωνα δεν το χρησιμοποιω και τοσο..)
Οποτε πλεον ειμαι της αποψης "μαζεψε λεφτα για να παρεις καποια μαρκα"..
Παρολα αυτα, γενικα οι "μουφες" ειναι κατι με ρισκο.. Μπορει να το παρεις και να σου βγει διαμαντι δηλαδη..
Οπως και να ΄χει το σημαντικοτερα στα κλιματιστικα ειναι η συντηρηση-καθαρισμα φιλτρων και αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Θενκιου Ηλία, αλλά εγώ ρωτάω για τογιοτομι (που καλή μάρκα τη λες), απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, ινβερτερ ή νον ινβερτερ αλλά ενεργειακής κλάσης Α? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,108 μηνύματα.
Θενκιου Ηλία, αλλά εγώ ρωτάω για τογιοτομι (που καλή μάρκα τη λες), απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, ινβερτερ ή νον ινβερτερ αλλά ενεργειακής κλάσης Α? :P
Δεν το ξερω αυτο.. Γιατι πολυ απλα, οποτε παιρναμε μη inverter στο σπιτι, δεν ηταν μαρκα! :P
Το να ειναι ενεργειακης κλασης Α παντως, οπως και να 'χει καλο ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Καταραμένοι Γιαπωνέζοι! :cry_x:
Το 9άρι κλιματικό μου, το οποίο προσφάτως έκλεισε τα 3 χρόνια λειτουργίας του μας άφησε ξαφνικά. Ήταν ινβερτερ και έκανε 680 ευρώ περίπου. -.-'
Το θέμα της εγγύησης είναι μια... πονεμένη ιστορία καθώς η μαμά δεν ξέρει τι έκανε την απόδειξη. :P
Η φουτζίτσου λοιπόν από εδω και πέρα Χ, πεταμένα λεφτά. Βέβαια όλα στην Κίνα δεν φτιάχνονται πια? πφφφ

Κοίταζα για τογιοτομι ωστόσο δεν ξέρω πια τι να διαλλέξω ινβερτερ ή κλάσης Α? Κάπου διάβασα πως τα ινβερτερ είναι ευαίσθητα στις αυξομειώσεις ρεύματος και γιαυτό χαλάνε. Από την άλλη τι οικονομία θα έχω με ένα συμβατικό κλιματιστικό?

Βασικά, είναι κανείς ξύπνιος να μου απαντήσει άμεσα, γιατί η μαμά θα πάει νωρίς το πρωί να το πάρει? :P Υγεία!!!
ειναι σιγουρο οτι χρειαζεστε την αποδειξη; Οσες φορες μου εχουν χαλασει συσκευες και εχω επικοινωνησει με τις εταιριες τους, δεν μου ζητησαν ουτε μια φορα αποδειξη. Συνηθως ζητουν το serial number της συσκευης. Στην θεση σου θα επικοινωνουσα με την εταιρια πρωτα και αν δεν εβγαζα ακρη, τοτε θα προχωρουσα στην αγορα νεου κλιματιστικου. Ψαξε και για επισκευη, μπορει να οφειλεται σε κατι που διορθωνεται ευκολα και χωρις μεγαλο κοστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχεις σκεφτει να βαλεις ανεμιστηρες οροφης?

εγω εναν απο πανω μου τωρα που μιλαω,,και σε καθε δωματιο
και δεν εχω καθολου αιρ κουνισιον
δροσιζουν μια χαρα το 80% του χρονου..
και θα χρειαστεις ελαχιστα εως καθολου air..(καμια σχεση σε αισθηση με τους επιτραπεζιους ανεμιστηρες που πουντιαζεις,,εγω δεν εχω κανεναν επιτραπεζιο πια..)
μονο τωρα στις 1-2 εβδομαδες σκληρου καυσωνα μπορει να χρειαστεις air,,για βοηθεια..και παλι για ελαχιστο χρονο)

ασφαλεστατοι,φθηνοι,καινε ελαχιστα (απο 1200 και για air καινε 160 watt το πολυ..)και δεν ψοφαν ποτε..
και τους βαζεις και μονο σου,,με 2 τρυπες στο ταβανι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Παιδιά μένω στην πρωτεύουσα και ο ήλιος καίει για εμάς τους "πρωτευουσιάνους"! :lol:
Τι να μου κάνει με 40 βαθμούς ο ανεμιστήρας οροφής?

Ψυκτικός ήρθε χτες και μας είπε ότι κάηκε η πλακέτα και δεν φτιάχνεται. Η μαμά μου δεν έχει κρατήσει καθόλου χαρτιά από το κλιματιστικό δεν ασχολήθηκε καθόλου όσον αφορά την εγγύηση.

Τελικά πήραμε αυτό! Υγεία! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
ειναι σιγουρο οτι χρειαζεστε την αποδειξη; Οσες φορες μου εχουν χαλασει συσκευες και εχω επικοινωνησει με τις εταιριες τους, δεν μου ζητησαν ουτε μια φορα αποδειξη. Συνηθως ζητουν το serial number της συσκευης. Στην θεση σου θα επικοινωνουσα με την εταιρια πρωτα και αν δεν εβγαζα ακρη, τοτε θα προχωρουσα στην αγορα νεου κλιματιστικου. Ψαξε και για επισκευη, μπορει να οφειλεται σε κατι που διορθωνεται ευκολα και χωρις μεγαλο κοστος.

Αυτό ισχύει, με την προϋπόθεση όμως ότι κατά την αγορά καταχώρησαν τα στοιχεία σου στο σύστημα τους (ονομα, διευθυνση κλπ) και το SN φυσικά. Έτσι ναι. Αν όμως πάρει κάποιος απόδειξη πελάτη λιανικής (πολλές φορές και χωρίς το SN) την πάτησε μάλλον.

Τελικά πήραμε αυτό! Υγεία! ^^

Καλή μάρκα πρέπει να είναι. Άντε και καλές δροσιές ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Ψάχνω για κλιματιστικό 18.000 - 24.000 ΒΤU και οικονομικό, δηλαδή λιγότερο από 1000€.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 24 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top