Καλοκαιρινές διακοπές: Πού θα θέλατε να πάτε φέτος;

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
πανο ε? για να σκεφτω:hmm: γιατι κατι αλλο ειχα στο μυαλο μου:P
τι αλλο να σκεφτεις 6:30 το πρωι που φτανουμε ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
τι αλλο να σκεφτεις 6:30 το πρωι που φτανουμε ε;
προλαβαινω πριν παω δουλεια ακρυβος 7 πιανω:P σε 5 ειμαι στο hotel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αύριο φεύγω για το χωριό μου στην Εύβοια με 2 φίλους μου :D :D
Το ωραίο είναι ότι κανονίστηκε μόλις τώρα, και αύριο πρωί-πρωί φεύγουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Λεπόν, όπως προείπα θα πάω φέτος Κω και Ρόδο. Δεν έχω κλείσει δωμάτιο ακόμα, μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει ενοικιαζόμενα δωμάτια ή ξενοδοχείο με νορμάλ τιμές? (μέχρι 70 Ευρώ το δίκλινο). Αν θέλετε στείλτε ΠΜ. Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ομολογω πως την ιδεα και αφορμη για το τοπικ περι Ευρωπης την ειχα, επειδη υπηρχε η σκεψη να πανε Ευρωπη συγγενεις μας. Αλλα τους κλεψαμε την ιδεα και αποφασισαμε να παμε εμεις πρωτοι και μαλιστα με car-oh
hο,hο,hο....:devil:

Επειδη μια εικονα ειναι 999 λεξεις (επιστημονικα αποδεδειγμενο, μετα το στρογγυλεψανε) , βαζω μια εικονιτσα με το "μενου" :

Η διαδρομη με (χοντρικα) τους κομβους/στασεις ειναι :

Ανκόνα - Μιλάνο - Στρασβούργο - Μετς - Παρίσι - Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Κολωνία - Νέρμπεργκ - Αμβουργο - Βερολίνο - Γένα - Πράγα - Μόναχο - Στουτγκάρδη - Ζυρίχη - Τορίνο - Γένοβα - Πίζα - Φλωρεντία - Ανκόνα




Η διαδρομη δεν εγινε με κανενα κριτηριο. Απλα ειπαμε να ζωγραφισουμε ενα λουλουδακι στα χαρτη κιοπου κατσει :hehe: (με το αριστερο χερι το ζωγραφισαμε, οκ ; )

Νταξει 5700 χιλιομετρα. Και τι εγινε ; Το πολυ πολύ να σταματησουμε 2 φορες για τουαλετα. Αντε 3.:hehe:

Good luck to us !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Φαίνεται συνταρακτικό το ταξίδι και ζηλεύω :(
(εμείς συζητάμε για του χρόνου οδικώς Βαλένθια να δούμε και F1 :P)

Πόσες μέρες έχετε στη διάθεση σας για όλο αυτό το ταξίδι?
πόσα χιλιόμετρα έχετε προγραμματίσει να οδηγείτε την ημέρα?
(το ξέρετε φυσικά ότι δεν παίζει να βγείτε εκτός Ελλάδας, να λέει το όριο 100 και να πάτε 105 ε?)

επίσης αυτά που ξέρω σαν πληροφορίες είναι ότι όταν είσαι οδικώς πρέπει
1) από κάθε χώρα που περνάς να αγοράζεις τέλη κυκλοφορίας (μικρής διάρκειας για τους τουρίστες)
2) να έχεις έτοιμη την πιστωτική κάρτα για να πληρώνεις κλίσεις :P
3) το όχημα σου να φέρει διακριτικά από ποια χώρα προέρχεται (αν δεν φαίνεται στις πινακίδες το GR πρέπει απαραιτήτως να μπει αυτοκόλλητο αγορασμένο απ την ΕΛΠΑ και μόνο)
4) κι ένας άγραφος κανόνας είναι ότι δεν περιμένεις ΠΟΤΕ να φτάσει η βενζίνη σου στα κόκκινα για να βάλεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξαναέχεις την ευκαιρία σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μήπως πρέπει να πάρει και διεθνές δίπλωμα από την ΕΛΠΑ?

τι ωραία διαδρομή......:D
μη κατουράτε τόσο πολύ και χάσετε τις ομορφιές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το διεθνές δίπλωμα (έχω την εντύπωση) χρειάζεται μόνο για χώρες ΜΗ μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης
Θεωρητικά, το δίπλωμα μας το μπορντώ είναι ΕΕ άρα ισχύει (καλό βέβαια είναι να υπάρχουν και νέες ταυτότητες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εχουμε στη διαθεση μας 25 ημερες.

Δεν καναμε προγραματισμο με το ποσα χιλιομετρα ανα ημερα θα διανυουμε, αλλα με το ποτε θελουμε να ειμαστε που και για ποσες μερες. Παντως το μεγιστο μονοκομματο θα ειναι 6-7 ωρες αλλα συνηθως θα ειμαστε σε 3ωρα 5ωρα. Το καλο ειναι οτι εψαξα κατα μηκος ολων των διαδρομων τι εχει να δει κανεις, οποτε οπου κουραστουμε και θελουμε να σταματησουμε, να ειμαστε και σε κατι που αξιζει να δεις.

Κε αυτο που λες για το οριο ειναι σιγουρο ; Δλδ εκει ο ΚΟΚ εχει ποινη αμεσως πανω απο το οριο ; Περιεργο μου ακουγεται. Επισης στην Ιταλια ακουω φημες οτι ειναι λιγο ελαστικοι στην ταχυτητα στον αυτοκινητοδρομο. Παντως οι ωρες εχουν υπολογιστει με μια μεση ταχυτητα και νομιμη.

1) Απ οτι ξερω αυτο ισχυει για εκτος ΕΕ χωρες, και οταν μπαινεις πληρωνεις εκει.
2) νταξει θα εχουμε πιστωτικη
3) done (....i think)
4) αυτο ειναι πολυ σωστο και "το νιωσα" (οπως ο Λορεντζο) στις ΗΠΑ οπου ειχα την τυχη να κανω ενα roadtrip

Διπλωμα το ροζακι μετραει (μπορντω ; ) . Ταυτοτητες καινουργιες δεν εχουμε αλλα βγαλαμε διαβατηριο καινουργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εχουμε στη διαθεση μας 25 ημερες.

Δεν καναμε προγραματισμο με το ποσα χιλιομετρα ανα ημερα θα διανυουμε, αλλα με το ποτε θελουμε να ειμαστε που και για ποσες μερες. Παντως το μεγιστο μονοκομματο θα ειναι 6-7 ωρες αλλα συνηθως θα ειμαστε σε 3ωρα 5ωρα. Το καλο ειναι οτι εψαξα κατα μηκος ολων των διαδρομων τι εχει να δει κανεις, οποτε οπου κουραστουμε και θελουμε να σταματησουμε, να ειμαστε και σε κατι που αξιζει να δεις.

Κε αυτο που λες για το οριο ειναι σιγουρο ; Δλδ εκει ο ΚΟΚ εχει ποινη αμεσως πανω απο το οριο ; Περιεργο μου ακουγεται. Επισης στην Ιταλια ακουω φημες οτι ειναι λιγο ελαστικοι στην ταχυτητα στον αυτοκινητοδρομο. Παντως οι ωρες εχουν υπολογιστει με μια μεση ταχυτητα και νομιμη.

1) Απ οτι ξερω αυτο ισχυει για εκτος ΕΕ χωρες, και οταν μπαινεις πληρωνεις εκει.
2) νταξει θα εχουμε πιστωτικη
3) done (....i think)
4) αυτο ειναι πολυ σωστο και "το νιωσα" (οπως ο Λορεντζο) στις ΗΠΑ οπου ειχα την τυχη να κανω ενα roadtrip

Διπλωμα το ροζακι μετραει (μπορντω ; ) . Ταυτοτητες καινουργιες δεν εχουμε αλλα βγαλαμε διαβατηριο καινουργιο.

πήγε πρόσφατα εκδρομή φίλος οδικώς και τα ξέρω
έφαγε πρόστιμο και για ταχύτητα και για τα τέλη κυκλοφορίας :P (νομίζω ότι και τα δυο τα έφαγε Ιταλία αλλά δεν είμαι και 1400% σίγουρη, θα ρωτήσω αν θες)
οπότε... το νου σας!
Ναι το ροζ δίπλωμα ήθελα να πω, μπερδεύτηκα με το χρώμα του διαβατηρίου :redface:

επίσης έχετε κανονίσει δωμάτια για τις στάσεις σας ή όπου βρίσκετε σταματάτε? γιατί κι αυτό θέλει προσοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
να ρωτησω αν ξερει κανεις? για να παει καποιος με καραβι ιταλια απο πατρα? αν θελει να παει Ρωμη το καλυτερο ειναι μπαρι? η ανκονα? κ μετα εκει εχει μετρο? τρενο? για ρωμη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ομολογω πως την ιδεα και αφορμη για το τοπικ περι Ευρωπης την ειχα, επειδη υπηρχε η σκεψη να πανε Ευρωπη συγγενεις μας. Αλλα τους κλεψαμε την ιδεα και αποφασισαμε να παμε εμεις πρωτοι και μαλιστα με car-oh
hο,hο,hο....:devil:

Επειδη μια εικονα ειναι 999 λεξεις (επιστημονικα αποδεδειγμενο, μετα το στρογγυλεψανε) , βαζω μια εικονιτσα με το "μενου" :

Η διαδρομη με (χοντρικα) τους κομβους/στασεις ειναι :

Ανκόνα - Μιλάνο - Στρασβούργο - Μετς - Παρίσι - Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Κολωνία - Νέρμπεργκ - Αμβουργο - Βερολίνο - Γένα - Πράγα - Μόναχο - Στουτγκάρδη - Ζυρίχη - Τορίνο - Γένοβα - Πίζα - Φλωρεντία - Ανκόνα




Η διαδρομη δεν εγινε με κανενα κριτηριο. Απλα ειπαμε να ζωγραφισουμε ενα λουλουδακι στα χαρτη κιοπου κατσει :hehe: (με το αριστερο χερι το ζωγραφισαμε, οκ ; )

Νταξει 5700 χιλιομετρα. Και τι εγινε ; Το πολυ πολύ να σταματησουμε 2 φορες για τουαλετα. Αντε 3.:hehe:

Good luck to us !

Χωράω στο πορτμπαγκάζ; :P Θα πληρώσω εννοείται τα έξοδα που μου αναλογούν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
να ρωτησω αν ξερει κανεις? για να παει καποιος με καραβι ιταλια απο πατρα? αν θελει να παει Ρωμη το καλυτερο ειναι μπαρι? η ανκονα? κ μετα εκει εχει μετρο? τρενο? για ρωμη?
Kοιτα το Bari ειναι πιο μακρια απο Ρωμη, (455 km) αλλα κανεις πιο λιγη διαδρομη με το πλοιο. Η Ανκόνα, το αναποδο. (300 km). Oποτε παιζει ρολο ποση διαφορα ωρας εχει το πλοιο. Και αν θες περισσοτερη ωρα σε πλοιο αντι για αυτοκινητο/τρενο κλπ.

πήγε πρόσφατα εκδρομή φίλος οδικώς και τα ξέρω
έφαγε πρόστιμο και για ταχύτητα και για τα τέλη κυκλοφορίας :P (νομίζω ότι και τα δυο τα έφαγε Ιταλία αλλά δεν είμαι και 1400% σίγουρη, θα ρωτήσω αν θες)
οπότε... το νου σας!
Ευχαριστω για την συμβουλη. :)

Ξενοδοχειο κλεισαμε για τις 2 απο τις 3 πρωτες μεγαλες στασεις (Μιλανο, Παρισι). Στη 2η (Μετς) θα φιλοξενηθουμε. Τα υπολοιπα , επειδη δεν ειναι σιγουρο ποτε ακριβως θα φτασεις και αν θα αποφασισεις να κατσεις μια μερα παραπανω καπου κλπ, θα τα κλεινουμε καθοδον. (απο μια 1η ματια, υπαρχουν δωματια γενικως).

Χωράω στο πορτμπαγκάζ; :P Θα πληρώσω εννοείται τα έξοδα που μου αναλογούν! :D
Α ο χωρος αποσκευων ειναι πολυτιμος, θα δωσεις κατι παραπανω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
η ωρα στο πλοιο δεν με ενοχλει.... απλα υπαρχει εκει στο λιμανι μεταφορικο μεσο για ρωμη...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
γυρισα από 2μερο στο αγκιστρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
μήπως πρέπει να πάρει και διεθνές δίπλωμα από την ΕΛΠΑ?

Το διεθνές δίπλωμα πρέπει να συνοδεύεται από το ευρωπαϊκό (ελληνικό), αλλιώς δεν το δέχονται (at least ΗΠΑ). Χθες νοικιάσαμε αμάξι με τα δικά μου στοιχεία, κι ας είμαι η μόνη που δεν οδηγώ (είμαι η μόνη όμως που είχα ευρωπαϊκό δίπλωμα μαζί μου). Και δεν είχα βγάλει διεθνές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
λόγω πολλών επαγγελματικών ταξιδιών στις ΗΠΑ αλλά και αλλού, το πόρισμα τείνει να είναι "προσέχουμε για να έχουμε", τουτέστιν, παίρνουμε πάντα το διεθνές μαζί μας κι ας μην χρειάζεται...δε θέλουμε να ανακαλύψουμε τι θα συμβεί αν..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
η ωρα στο πλοιο δεν με ενοχλει.... απλα υπαρχει εκει στο λιμανι μεταφορικο μεσο για ρωμη...?
Eχει λεωφορειο και τρενο.

Παιδια αυτο για το διεθνες διπλωμα δε νομιζω οτι υφισταται σαν προβλημα για χωρες ΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρηκα ευκαιρια στο σπιτι που φιλοξενουμαι στην Ολλανδια, να μπω νετ , οποτε χαιρετω ολο το στεκι απο μια αραμυθενια και ανεμορφη χωρα. Καλη συνεχεια σε ολους !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Βρηκα ευκαιρια στο σπιτι που φιλοξενουμαι στην Ολλανδια, να μπω νετ , οποτε χαιρετω ολο το στεκι απο μια αραμυθενια και ανεμορφη χωρα. Καλη συνεχεια σε ολους !!
:(κ εγω θελω:( σε ποια πολυ εισαι?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top