Σκηνή ή σουίτα;

Μου αρέσει να κάνω διακοπές....

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Μόνο σε πολυτελή ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις μου

    Ψήφοι: 18 18.0%
  • Σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα πιο οικονομικά

    Ψήφοι: 45 45.0%
  • Με την σκηνή μου όπου λάχει

    Ψήφοι: 26 26.0%
  • Συνήθως ακολουθώ αυτό που θέλουν οι πολλοί

    Ψήφοι: 11 11.0%

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Το ψαξιμο συνεχιζεται, αν σας ερθει κατι σφυρατε :D

Κάμπινγκ Καραβόμυλος Beach, στη Σάμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Παίδες, καθώς φέτος για πρώτη φορά θα κινήσω για camping χωρίς την οργάνωση των γονέων (όπως όταν πήγαινα μικρό μαζί τους), μπορεί κάποιος να μου πει ποια αντικείμενα είναι απαραίτητα και τί πρέπει να προσέξω; Θα προσπαθήσω να κοιτάξω και προηγούμενες απαντήσεις απ το πανάρχαιο πισι που σας γράφω που έχει την ταχύτητα γυμνοσάλιαγκα που κουβαλάει ένα βόδι στην πλάτη του (με πολύ γρήγορο ίντερνετ να έχω ένα πανάρχαιο πισι. γκρεητ).
Επίσης, δεν έχει καμία μας αυτοκίνητο από την παρέα που θα πάμε, οπότε θα πρέπει να υπολογίσουμε για 5 μέρες camping να πάρουμε τα απαραίτητα μόνο, αλλά να είμαστε και σχετικά ασφαλείς και άνετες με όσα πάρουμε. Θενκς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
1. σκηνή (μεγαλη για να έχετε χωρο για τα πράγματα
2. σλιπινγκ παγκ ή σεντονια
3. υποστρωμα
4. μαξιλάρι
5. σκοινί
6. φακοί τουλάχιστον 2
7.μπαταρίες
8. ψυγειακι
9. κατι σαν σεντόνι για να βάλετε πάνω την σκηνή ώστε να μη βρωμίζει
10. παρεό ή κατι αντίστοιχο για σκια
11.σαμπουαν, μαγιώ, και λίγα ρούχα.
12. χαρτί τουαλέτας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη ερωτηξης(παλι:redface:) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?:worry:
2. που πλενεις δοντια?:worry:
3. που κανεις μπανιο?:worry:
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται? :hmm:
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων? :'(
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
συγνωμη ερωτηξης(παλι:redface:) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?:worry:
2. που πλενεις δοντια?:worry:
3. που κανεις μπανιο?:worry:
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται? :hmm:
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων? :'(
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους? :hmm:


  1. Σε οργανωμένα καμπινγκ υπάρχουν εγκαταστάσεις με τουαλέτες και ντουζιέρες με ζεστό νερό. αν σιχαίνεται κάποιος το πολύ πολύ παίρνει ένα πανέμορφο detol spray και ησυχάζει, ή τις κλασικές μεμβράνες για τα καθίσματα της τουαλέτας που πουλάνε στα μάρκετ. Υπάρχουν και οι χημικές τουαλέτες και η κλασική σκατοκατουρλολακούβα που έσωσε πολύ κόσμο τις περασμένες χιλιετίες. Χαρτί υγείας και σαπούνι να 'χεις και τα υπόλοιπα βρίσκονται (ή θάβονται κάτω από χώμα, αρκεί να μην πατήσεις τίποτα)
  2. Δοντάκια πλένεις στις εγκαταστάσεις που προανέφερα κι αν τελειώσει η οδοντόκρεμα, υπάρχει και το μινι μάρκετ του καμπινγκ
  3. Στις ντουζιέρες, με το μαγιό σου αν φοβάσαι ότι θα ανοίξει κάποιος την πόρτα της ντουζιέρας (που δεν τις ανοίγουν γιατί κλείνουν με σύρτη και υπάρχουν γυναικών και ανδρών) ή τσιτσίδι αν δεν τον ενδιαφέρει τον άλλον και μετά ντύνεται εκεί μέσα. So simple.
  4. Υπάρχει μίνι μάρκετ με μαρμελάδες, ψωμάκια και ό,τι άλλο θες στα περισσότερα (στην συντριπτική πλειοψηφία των καμπινγκ) και το σνακ μπαρ-καφέ με τοστάκια και λοιπά όμορφα.Αράζεις, τρως πρωινάκι, χωνεύεις και πας για μπανάκι.Επίσης, κανένα κάμπινγκ δεν είναι τελείως απομονωμένο, το πολύ πολύ πετάγεσαι στο διπλανό χωριό ή δεν ξέρω τι και εφοδιάζεσαινα 'χεις να μαγειρεύεις αν δεν θες να αγοράζεις εντός της κατασκήνωσης τρόφιμα.
  5. Φυσικά και υπάρχει τέτοια περίπτωση, γι αυτό και πηγαίνεις σε οργανωμένα κάμπινγκ, φροντίζεις να πάρεις εντομοαπωθητικά και θειάφι για τα φίδια, βαλιτσάκι πρώτης βοήθειας και οι οργανωμένες κατασκηνώσεις έχουν πάντα ένα μικρό δωμάτιο με γιατρό ή μέσο μεταφοράς σε νοσοκομείο σε περίπτωση που γίνει κάτι σοβαρό. Σε ελεύθερο κάμπινγκ φροντίζεις, όπως και στο οργανωμένο, να κλείνεις καλά την σκηνούλα, έχει κουνουπιέρες και φερμουάρ και να αλοίφεσαι και με απωθητικό για κουνούπια και είσαι άρχοντας. Τώρα δεν θα πας να κατασκηνώσεις και σε κανέναν εθνικό δρυμό ούτε στο δέλτα του Νείλου, δεν θα πετύχεις τέρατα.
  6. Για ελεύθερο κάμπινγκ και πάλι δεν νομίζω να πεταχτεί ο κάθε δράκουλας να τις ξεκοιλιάσει αφού ξεσκίσει τις σάρκες τους με ορμή, αλλά καλό είναι να πηγαίνεις με μεγάλη και καλή παρέα. Σε οργανωμένο κάμπινγκ , υπάρχουν διαχωριστικά και ασφάλεια της κατασκήνωσης, είσοδος με ρεσεψιόν και άλλες υποτυπώδεις μέθοδοι ασφάλειας των κατασκηνωτών αλλά όσες φορές έχω πάει δεν είχαμε ακούσει τίποτα δυσάρεστο και δεν μας είχε συμβεί τίποτα. Τυπικός και προσεκτικός να είναι κανείς και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Επαναλαμβάνω, εκτός και αν κατασκηνώσει πια σε καμια γερακοφωλιά ή σε καμιά απόμερη περιοχή, μακριά κι απ τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
συγνωμη ερωτηξης(παλι:redface:) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?:worry:
2. που πλενεις δοντια?:worry:
3. που κανεις μπανιο?:worry:
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται? :hmm:
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων? :'(
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους? :hmm:
Έχω κάνει μία μόνο φορά για δυο-τρεις μέρες πολύ παλιά, και κάνα-δυο Σαββατοκύριακα επί πλέον (και δεν μ' άρεσε κι όλας και δεν το ξαναέκανα), απ' ό,τι θυμάμαι λοιπόν:
1. Ήταν ελεύθερο, και δεν θυμάμαι
2. Με εμφιαλωμένο νερό και οδοντόβουρτσα.
3. Είχαμε ντουζιέρες φορητές (μην με ρωτάς που τις βρίσκεις, απ' την παρέα την είχαν)
4. Είχαμε μαζί κουτάκι νες-καφέ, σέικερ, και εμφιαλωμένο νερό.
5. Φιδάκι, γιατί χωροπηδάς από τα τσιμπίματα.
6. Αυτό δεν το ξέρω.

(ΥΓ Με πρόλαβε η whitedrums οπότε αγνόησέ το)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
συγνωμη ερωτηξης(παλι:redface:) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?:worry:
2. που πλενεις δοντια?:worry:
3. που κανεις μπανιο?:worry:
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται? :hmm:
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων? :'(
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους? :hmm:

Aν πας σε οργανωμένο έχουμε και λέμε:

  1. Στην κοινόχρηστη τουαλέτα
  2. στους κοινόχρηστους νιπτήρες
  3. στα κοινόχρηστα μπάνια
  4. Αν τρως αυγά με μπέικον, θα ταλαιπωρηθείς:P.. μπορείς να φας ό,τι θες που το πρόβλημα;
  5. Ναι αμέ. Αλλά αν έχεις καλά κλεισμένη τη σκηνή σου δε σε επισκέπτεται κανένα στον ύπνο σου
  6. Γιατί καλέ τι θα πάθουν οι κοπέλες; Μιλαμε για camping που έχουν δεκάδες/εκατοντάδες.


Αν πας σε ελεύθερο:

  1. Κάτω από κανα δέντρο.. μακριά απ΄τη σκηνή σου:P
  2. Με νεράκι με το οποίο θα έχεις εφοδιαστεί.. ένα μέτρο πιο πέρα απ΄τη σκηνή σου
  3. Ποτάμι/θάλασσα
  4. Με ψωμί τυρί και ντομάτα βολεύεσαι;
  5. Ισχύουν τα ίδια
  6. Ε αν πας στη μέση του πουθενά.. ένα θεματάκι όσον αφορά την ασφάλεια το ΄χεις.

Εγώ πάντως φέτος θα πάω ελεύθερο, γιατί εκεί που θέλουμε να κατασκηνώσουμε δεν έχει οργανωμένο.
Μια νύχτα στις πηγές του Βοϊδομάτη, μία στις πηγές Αχέροντα, μία στους Παξούς και τις υπόλοιπες στον πολιτισμό!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
θειάφι για τα φίδια
:'(:'(:'(:'(:'(

Αν πας σε ελεύθερο:

  1. Κάτω από κανα δέντρο.. μακριά απ΄τη σκηνή σου:P
  2. Με νεράκι με το οποίο θα έχεις εφοδιαστεί.. ένα μέτρο πιο πέρα απ΄τη σκηνή σου
  3. Ποτάμι/θάλασσα
  4. Με ψωμί τυρί και ντομάτα βολεύεσαι;
  5. Ισχύουν τα ίδια
  6. Ε αν πας στη μέση του πουθενά.. ένα θεματάκι όσον αφορά την ασφάλεια το ΄χεις.

Εγώ πάντως φέτος θα πάω ελεύθερο,
με το μονο που θα μπορουσα να βολευτω ειναι το 4:redface::P
παντως βρε ηρω μου σε θαυμαζω :P


πς. ευχαριστω ολα τα παιδια για τις πληροφοριες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Το camping ΔΕΝ είναι τόσο φοβερό όσο πιθανότατα πιστευετε όσοι δεν έχετε κάνει. Το ελεύθερο δε είναι μακράν καλύτερο από το οργανωμένο.
Μη φαντάζεστε ότι είναι κάτι σαν το "survivor", καμία σχέση. Όσα χρόνια κάνουμε ελεύθερο κι εγώ και φίλοι δεν αντιμετωπισαμε ποτέ θέματα...ασφάλειας, ούτε ιδιαίτερα θέματα με τα ζωύφια. Οι σκηνές έχουν σίτα κι αν φροντίζεις να είναι κλειστή δεν μπαίνει τίποτα. Δεν αφήνουμε ρούχα έξω από τη σκηνή, ούτε και τρόφιμα που πιθανόν να προσελκύσουν ποντίκια (φρούτα κλπ).

Και τώρα θα γίνω σπαστικούλα και θα υπενθυμίσω ότι αφήνουμε το μέρος που κατασκηνώσαμε καθαρότερο απότι το βρήκαμε. Κοινώς...τα κ@λοχαρτα τα θάβουμε μαζί με τα κακάκια μας, ακομα καλύτερα παίρνουμε σακουλιτσες όπου τα μαζεύουμε και τα πετάμε στον πρώτο κάδο που θα βρούμε φεύγοντας (τις σακουλίτσες δεν τις φυλάμε μεσα στη σκηνή μας :P). Το ίδιο ισχύει και για ΟΛΑ τα υπόλοιπα σκουπίδια (αποτσίγαρα, μπουκάλια νερό, κονσέρβες κλπ κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Yuki εννοειτε οτι δεν ειναι τοσο φοβερο οσο καποιοι πιστευουν,αλλα δεν ειναι και για ολο τον κοσμο..Αν η αλλη θελει να φοραει πχ τακουνια και να βγαινει στις διακοπες,ειναι σιγουρο οτι θα ξενερωσει σε ενα καμπινγκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Αν η αλλη θελει να φοραει πχ τακουνια και να βγαινει στις διακοπες

τζιζας εχει που φορανε τακουνια στις διακοπες?:worry: ε ρε μαζοχισμος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλα ρε μουν, μη φανταζεσαι και εσυ γοβα στιλετο! :P
Υπαρχουν και εσπαντριγιες :P

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν εχει μαθει κανεις να εχει τις ανεσεις του στις διακοπες του, καλυτερα να δοκιμασει πρωτα ενα οργανωμενο καμπινγκ και μετα να επιλεξει να κανει ελευθερο...
Παντως, ουσα καποτε ιδιαιτερα καλομαθημενη, ειχα κανει ελευθερο στη Σαμο για κανα δυο μερες, επειδη δεν υπηρχε οργανωμενο και δεν ηταν πια τοσο φοβερο...Βεβαια θεωρω πως για αρκετες μερες το ελευθερο δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο και ειναι για λιγους...
Για να ειμαι ειλικρινης επειδη π.χ εχω δει πολλους να κανουν ελευθερο στην Ικαρια οπου παω συχνα, η κατασταση τους ειναι δραματικη μετα απο αρκετες μερες...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εχουμε κανεναν που πηγε Αντιπαρο;
Καταληξαμε εκει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
εγώ αλλά δε σου λέω τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
μου αρεσουν και τα δυο πολυ, τα εχω κανει και τα δυο κι οπου εχω καλη παρεα κανω ο,τι ναναι!
δεν ειμαι απαιτητικη και συνηθως συμβιβαζομαι στς διακοπες και περνω πολυ καλα.
σε αυτο που δε συμβιβαζομαι ποτε ειναι η επιλογη της παρεας!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Μικρές συμβουλές για κατασκηνωτές από έναν κακόμοιρο που την έπαθε.

Αν σκοπεύουμε να πάμε χύμα σε ένα οργανωμένο camping ή έστω να απλώσουμε κάπου σκηνή και προίκα για λίγες μέρες, φροντίζουμε πάντα να έχουμε τα παρακάτω, όπωσδήποτε!
  • Sleeping bag/υπόστρωμα για να μην μας τρυπάνε τα πλευρά τα κοτρωνάκια και ξυπνήσουμε με μελανιές και νομίζουμε ότι μας χτύπαγε/δάγκωνε ο διπλανός μας στον ύπνο μας.
  • Για έξτρα ανέσεις και καλύτερο ύπνο, φουσκωτό μαξιλαράκι. Κοστίζει 2-3 ευρώ και κοιμάσαι σαν πουλάκι, απ τονα βάζεις πετσέτες και βρακιά στην κουκούλα του υπνόσακου.
  • Κάποια αλοιφή για τσιμπήματα τσούχτρας και εντόμων, μικρό κουτάκι πρώτων βοηθειών με hansaplast, ιώδιο, οινόπνευμα, μικρό μπουκαλάκι με φυσιολογικό ορό, μπεταντίν, επιδέσμους, παυσίπονα. Δεν θα κουβαλήσετε και την εντατική του Τζωρτζ Κλούνεη αλλά κάποια πράγματα χρειάζονται (όχι ο Τζωρτζ ας πούμε)
  • Η μπίχλα παραμονεύει και στα καλύτερα οργανωμένα camping. Παιδάκια κάνουν πιπί στην πόρτα, παππούδες φυσάνε τις μύξες εκεί που είναι το σαπούνι, κοπελούδες κολάνε τις σερβιέτες σε πόρτες (μην πω άλλα και χαλάσει κανενός το πληκτρολόγιο με εμετούς). Έχουμε ένα αντιβακτηριδιακό σαπουνάκι και μαντηλάκια όταν θα πηγαίνουμε στο βε-σε για την ανάγκη. Εγώ ο ψυχαναγκαστικός φλώρος κουβαλούσα ολόκληρη τσάντα με σύνεργα.Just to be sure.
  • Μανταλάκια, απορρυπαντικό, σκοινί για άπλωμα.
  • Sos, SOS : μουσαμάς και σκοινί. Ένας μεγάλος μουσαμάς για "σκεπή" κι ένας για κάτω απ τις σκηνές. Φάγαμε μια βρόχα την τρίτη μέρα, ξύπνησα με μια τσιπούρα στο μάτι και μια γαρίδα στο αυτί. Οκ, υπερβολές, αλλά οι σκηνές δεν είναι 100% αδιάβροχες και για να κοιμηθείτε σαν άνθρωποι θα πρέπει να στρώσετε και κάτω από τις σκηνές και να βάλετε αντίσκοινο από πάνω. Μέση τιμή : 9 ευρώ το 6χ9 μετρα. Σκοινάκι : φτηνό (κατατοπιστικό ε;). Τα μινι μάρκετ κοντά σε camping έχουν πάντα.
  • Κλειδαριές! Δεν θέλετε να μείνετε χωρίς βρακιά και game boy ε; Γιατί τα λεφτά τα κουβαλάμε πάντα μαζί μας ή τους βρίσκουμε καλή κρυψώνα αφού τα διαμοιράσουμε σε διάφορα μέρη στις αποσκευές.
  • Αποσμητικό. Ναι, οι συγκατασκοινωτές που κοιμούνται και μαζί μας μερικές φορές το ξεχνάνε κι εμείς υποφέρουμε.
  • Φακός που φορτίζει με μοχλό. Πουλάνε τα παιχνιδάδικα, τα super market etc. Αλλιώς θα ψάχνετε για μπαταρίες συνέχεια. Ακόμα καλύτερα αν πάρετε μεγάλη λάμπα. Αλλιώς θα χάνετε/μπερδεύετε βρακιά, μπλούζες, μπούτια το βράδυ.
  • Ψυγειάκι. Είναι γνωστό μεταξύ των κατασκηνωτών ότι οι γιούφτοι υπεύθυνοι των camping κλείνουν το βράδυ τα ψυγεία τους καμιά φορά και βρίσκεις (αν το βρεις και δεν το 'χει πιει η κυρα κούλα απέναντι) το γάλα σου να έχει γίνει γιαούρτι. Γι αυτό, παγοθήκες, ψυγειάκι και φύγαμε.
  • Κανένα μακρυμάνικο. Ακόμα θυμάμαι που ξεσκέπασα μες στον ύπνο μου την διπλανή μου και είχα ξυπνήσει με μπλε χείλη από ένα ξαφνικό κρύο.
  • SOS.Εξοπλιστείτε με υπομονή. Αναγκαστική συνύπαρξη σε μικρό χώρο με άλλα άτομα! Προσπαθούμε να αεριζόμαστε στο μπάνιο, δεν απλώνουμε τα ποδάρια μας στη μούρη του άλλου, δεν τραγουδάμε καψουροτράγουδα όταν ο δίπλα προσπαθεί να κοιμηθεί (ακόμα το θυμάμαι αυτό). Δεν πλακωνόμαστε στο ξύλο επειδή χάσαμε τα χαρτομάντηλά μας, δεν μυξοκλαίμε για την μπίχλα, δεν γκρινιάζουμε : "ποιος @$#% άφησε τις σαγιονάρες μου στην λακούβα με τις λάσπες;" . Υπομονή κατασκηνωτές, χαβ φαν.
  • Α ναι! Χαρτί τουαλέτας. Όσο περίεργο και αν σας φαίνεται, μερικά camping δεν έχουν. Και σερβιετομάνι για τις κοπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
[..]

sleeping bag/υπόστρωμα, φουσκωτό μαξιλαράκι, Κάποια αλοιφή για τσιμπήματα τσούχτρας και εντόμων, μικρό κουτάκι πρώτων βοηθειών με hansaplast, ιώδιο, οινόπνευμα, μικρό μπουκαλάκι με φυσιολογικό ορό, μπεταντίν, επιδέσμους, παυσίπονα, αντιβακτηριδιακό σαπουνάκι και μαντηλάκια, Μανταλάκια, απορρυπαντικό, σκοινί για άπλωμα, μουσαμάς και σκοινi, Κλειδαριές, Φακός που φορτίζει με μοχλό, παγοθήκες, ψυγειάκι
Να μην ξεχασουμε κονσερβες, γκαζακια, κατσαρολες, σπιρτα, αντικουνουπικα, ψαθες, σουγιαδες (ελβετικους με μαχαιροπιρουνο για τους φλορους, μονο τσεκουρι για τους χαρντ κορ) αν ειμαστε σε ελευρο φτιαρια και συναφη συμπραγκαλα για το χ*σιμο.

Τελικο κοστος: Οσο περιπου το να μηνεις σε ενα ενοικιαζομενο δωματιο με καθαρο στροματακι και AC.

Αλλα ενταξει δεν εχει το χαβαλε του καμπινγκ (χαβαλες = μεθυσμενοι που πινουν βοτκα απο καρπουζι, κλανιες, ρεψιματα και αλλα σκατολογικου τυπου ευφιολογηματα απο τους ανωθι μεθυσμενους η μη μεθυσμενους, επισις ζεστη το πρωι και κρυο το βραδι, βαρεμαρα απο τις 8-12 το προι και απο τις 6-9 το βραδυ, υπομονη ετελειοτη στα μπανια οπου θα μπεις και θα βρεις σκατα αν εισαι αντρας πεταμενα ταμπον αν εισαι γυναικα και αλλα τετοια ωραια)

Βασικα απο οσο εχω καταφερει να συλεξω, καμπινγκ κανουν οι εξις δυο κατηγοριες ανθρωπων:

1) σκληροπηρινικοι χιπιδες που δεν εχουν λεφτα (πχ οι γονεις μου).
2) φοιτητες που δεν πατανε πανω απο δυο μερες το χρονο στη σχολη και δεν ξερουν τι σημαινει δουλεια ουτε απο τη wikipedia και δεν εχουν λεφτα.

Ολοι οι υπολοιποι (βλεπε φυσιολογικοι ανθρωποι που δουλευουν - η κατα τους παραπανω κατασκηνοτες κομφορμιστες υπερκαταναλωτικα ανδρεικελα, φεραιφορα του συστηματος) νοικιαζουν δωματιακι/ξενοδοχειο γιατι θελουν στις διακοπες τους να ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αφού έχει πλάκα το camping. Και η γυφτιά και όλα χαχαχα. Ακόμα και την άνεση να μείνεις σε δωμάτιο να έχεις, δεν συγκρίνονται τα σκηνικά απείρου κάλους που περιέγραψα. Στο camping που ήμασταν είδα τύπους με λαπτοπ, τηλεόραση και φουρνάκι. Αυτούς να ρωτήσεις γιατί δεν πήγαν σε ενοικιαζόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μην ξεχάσετε πολύπριζα και μπαλαντέζες και την πατήσετε όπως το Ντράμι.

Σημαντικότατα για ένα camping, γιατί οι πρίζες είναι ελάχιστες. Με το πολύπριζο δεν κλέβεις την πρίζα του άλλου, δημιουργείς απλά περισσότερα slots. Και κάνα extension σε περίπτωση που πέσετε μακριά από πρίζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θεωρω οτι το καμπινγκ ειναι ιδανικο για 2ημερες αποδρασεις...τα χρηματα που γλυτωνεις απο το δωματιο τα διαθετεις για το φαγητο και δεν κουραζεσαι αφου ειναι για τοσο λιγο.
Το πολυημερο καμπινγκ ειναι οντως κουραστικο, ειδικα εαν ανηκεις στην κατηγορια εκεινων που εργαζονται και στις διακοπες εχουν πραγματικα αναγκη απο χαλαρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top