Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
montpellier διπλα στη μασσαλια.ενταξει παρισι αλλη φαση.κοιτα να εχεις παρεα να μην πληξεις τον πρωτο καιρο.και να βρεις δωματιο σε εστια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πωωωωωωωω πλάκα κάνεις........!!?!!! Τρελό μέρος.... από τη μία εξόρμηση προς Κυανή Ακτή, από την άλλη όμορφο ταξιδάκι Βαρκελώνη και προς τα βόρεια με TGV για σκί στις Άλπεις (αν αντέχει βέβαια ο προυπολογισμός του μήνα!) Όσο για κλίμα φαντάζομαι πρέπει να είναι γαμάτο...

Έριξα λιγάκι μια ματιά στο σάιτ του πανεπιστημίου σου μου φάνηκε καλή φάση. Ρε σύ κάτι που δεν κατάλαβα είναι αν τα μάστερ των οικονόμικών που έχει (και μου φαίνονται καλά) προσφέρονται και στα αγγλικά. Τέλος πάντων ακόμα κι αν δε το ξέρεις αυτό συγκεκριμένα έχεις ακούσει κανένα μάστερ να είναι στα αγγλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γενικα στη γαλλια δυσκολο να βρεις μαστερ στα αγγλικα(σε ποιο σαιτ μπηκες?).εγω ειμαι στο université de montpellier 2,τα οικονομικα πρεπει να ειναι στο université de montpellier 1 που ειναι ενα φανταστικο κτιριο σε ενα φανταστικο μερος. οσο για το κλιμα δεν θα το ελεγα.ειναι πολυ πιο κρυο απο την ελλαδα.αν δεις στον χαρτη ποσο βορεια εινσι σε σχεση με την ελλαδα θα καταλαβεις.σκοπευω να παω παρισι,ειναι 3,5 ωρες με το tgv αλλα κυανες ακτες και μασσαλιες τι να τις κανεις χειμωνιατικα?επισης η βαρκελωνη ειναι 4 ωρες απο εδω με το τρενο αλλα δεν ξερω αν θα εχω τον χρονο να παω.βλεπεις μεχρι μεσα γεναρη θα ειμαι εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μάλλον εγώ μπήκα στο université de montpellier 1 https://en.www.univ-montp1.fr/autres_langues/welcome_to_montpellier_1_university_um1/education το οποίο παρότι έχει αγγλική έκδοση στι σάιτ του και σου δίνει την εντύπωση ότι έχει και αγγλικά τμήματα μάλλον κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αν πας δηλαδή κάτω κάτω στην παραπάνω διεύθυνση (στο further information) σε πετάει στην επόμενη σελίδα με τα τμήματα που είναι μόνο στα γαλλικά.... Κρίμα γιατί έχει καλά μάστερ... και μάλλον τα γαλλικά μου δεν ανταποκρίνονται...

Εσύ τι ακριβώς κάνεις? απότι είδα στο université de montpellier 2 παίζουν πολύ "βιολογικά" και "φυσικά" τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
διατηρηση της βιοποικιλοτητας ελληνογαλλικο μεταπτυχιακο. θα μπορεις να παρακολουθησεις εκει καποια εντατικα μαθηματα γλωσσας.αλλα αν ακουσεις γαλλο να μιλαει αγγλικα δε θα καταλαβεις τιποτα.χαχα.μπορεις παντως να κανεις μαθηματα μεχρι να πας εκει. τον σεπτεμβρη σκοπευεις να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ναι αν κάνω κάτι σκέφτομαι να το αρχίσω από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη. Το μοναδικό αγγλόφωνο μάστερ που βρίσκω σε γαλλικό έδαφος είναι το πραγματικά αξιόλογο MBA in hospitality management στο ESSEC που είναι ή μέσα ή σε μικρή απόσταση από το Παρίσι. Βάβαια φαίνεται πως είναι τόσο καλό που το κόστος ανέρχεται στο διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 30.000 ευρώ:worry:. Ωραίο είναι και κάτι περίπου αντίστοιχο στο Universite Montpellier 1 το Management restauration et hôtellerie, Tourisme πάντως εδώ το τεράστιο ερώτημα είναι αν έχω τα κότσια μέσα στους επόμενους μήνες να ανεβάσω το επίπεδο των Γαλλικών μου τουλάχιστον σε Sorbonne....

Πράγματι αυτό που λες για τους Γάλλους και τη σχέση τους με τα αγγλικά είναι στάνταρ.... :) Γι αυτό τους καταλαβαίνω όταν αποφεύγουν να τα μιλάνε, διότι αφενός δεν τα γουστάρουν αφετέρου όταν τα μιλάνε τα σκοτώνουν:D.

Γι αυτό λοιπόν (παρότι ξέρεις γαλλικά) όταν ανέβεις Παρίσι πες. Θα σου συστήσω το εργαλείο που συνέστησα και σε ένα φιλαράκι που το επισκέφτηκε πριν από 2 εβδομάδες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
τι εννοεις εργαλειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σου στέλνω το site όπου θα βρεις τα σημαντικότερα αξιοθέατα στο Παρίσι αλλά και αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την μοναδική πόλη του φωτός!

Είναι αλήθεια πως όσοι γνωστοί μου έχουν πάει γυρίζοντας μου περιέγραφαν την εμπειρία τους ως κάτι ξεχωριστό, να ξέρεις όμως ότι θα ήταν καλύτερο να αφιερώσεις κάτι παραπάνω από τρεις ή τέσσερις μέρες ώστε να μπεις πραγματικά στο κλίμα της πόλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ζήσω μόνιμα στην Αγγλία και πιο συγκεκριμένα στο Λονδίνο...
Ενθουσιάστηκα όταν πήγα, η πόλη είναι υπέροχη και από άποψη ευκαιριών εργασίας και ποιότητας ζωής, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.
Άσε που και από την άλλη στο εξωτερικό υπάρχει αξιοκρατία. Και μόνο αυτό για εμένα είναι αρκετό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
χμμν. -1 εχει τωρα το παρισι..ασε θα παω το καλοκαιρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το Λονδίνο βέβαια είναι λίγο μουντό σε σχέση πχ. με την Πόλη του Φωτός...... Θα μου πεις ως "φιλο-γάλλος" δεν είσαι αντικειμενικός αλλά παρότι δεν έχω πάει κάτι τέτοιο μου βγάζει...

Λαμβάνοντας υπόψιν τα κεντροευρωπαϊκά δεδομένα το -1 μάλλον είναι καλό πρόσφατα άκουσα για κάτι -15 εκεί γύρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ θέλω σαν τρελλός να πάω στην Αυστραλία να μείνω(Μελβούρνη)! Αχχ μακάρι να τα καταφέρω κάποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathwander

Νεοφερμένος

Ο deathwander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδιά εγώ δεν θα ήθελα να παρατήσω την χώρα μου για κανένα λόγω διότι είναι μια χώρα με πάρα πολλά προσόντα τα οποία κατά την γνώμη μου δεν θέλουμε να τα γνωρίσουμε επειδή ο καθένας κάνει ότι θέλει και κοιτάει μόνο το προσωπικό του συμφέρον εγώ θα έφευγα από την ελλάδα άμα βρισκόταν η οικογένειά μου σε τεράστια οικονομική κατάσταση και έπρεπε αναγκαστικά να φύγουμε μόνο τότε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
παιδιά εγώ δεν θα ήθελα να παρατήσω την χώρα μου για κανένα λόγω διότι είναι μια χώρα με πάρα πολλά προσόντα τα οποία κατά την γνώμη μου δεν θέλουμε να τα γνωρίσουμε επειδή ο καθένας κάνει ότι θέλει και κοιτάει μόνο το προσωπικό του συμφέρον εγώ θα έφευγα από την ελλάδα άμα βρισκόταν η οικογένειά μου σε τεράστια οικονομική κατάσταση και έπρεπε αναγκαστικά να φύγουμε μόνο τότε!

τα οποία είναι; Η κρίση, η κοροϊδία, εκμετάλλευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μείνω μόνιμα είτε στο Λονδίνο, είτε στο Λος Άντζελες...
keep dreaming vicky, αλλά θα το προσπαθήσω..ακόμα ούτε τα 18 δεν έχω κλείσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μείνω μόνιμα είτε στο Λονδίνο, είτε στο Λος Άντζελες...
keep dreaming vicky, αλλά θα το προσπαθήσω..ακόμα ούτε τα 18 δεν έχω κλείσει..

εσύ 17, εγώ 14... οι ηλικίες δε λένε κάτι! Μην το σκέφτεσαι σαν όνειρο αλλά κοίτα να το πραγματοποιήσεις!! Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο! Εγώ ξέρω πως αν θες κάτι κάνεις τα πάντα για να το πετύχεις! Εσύ τουλάχιστον θα είσαι σε λίγο 18 και μπορείς να πραγματοποιήσεις αυτή σου την επιθυμία σύντομα;) εγώ τι να πω?! Στο LA γιατί θες να πας παρεμπιπτόντως;; Καλή τύχη σε ό,τι και να αποφασίσεις να κάνεις! Κοίταξε αυτή την ιστοσελίδα μπορεί να σε βοηθήσει https://www.patriotaki.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Έχω περάσει ένα διάστημα στο εξωτερικό, μικρό βέβαια για να βγάλω συμπεράσματα, μόλις 2 εβδομάδες, αλλά μου φάνηκαν όλα πιο ήρεμα και οργανωμένα σε σχέση με αυτό που βλέπω εδώ. Τελείως διαφορετικός τρόπος ζωής. Αν μου δινόταν η ευκαιρία, θα ζούσα μόνιμα σε μια άλλη χώρα, αρκεί βέβαια να γνώριζα καλά τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν αλλάζω την χώρα μου με καμία στον κόσμο.
Κι αν τώρα περνάει κάποιες δυσκολίες, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αφήσω την ωραιότερη χώρα του κόσμου, με την θάλασσα, με τις φυσικές ομορφιές της και όλα τα καλά της.
Εξάλλου και οι άλλες χώρες αντιμετωπίζουν προβλήματα, εδώ μία ολόκληρη Αμερική είναι έτοιμη για χρεωκοπία.
Ελλάδα, και μόνο Ελλάδα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ουτε που μου περασε απο το μυαλο να μεινω σε χωρα εκτος Ελλαδας,εστω και για εναν χρονο!
Ειμαι μικρος ακομη αλλα οπως λενε:απο μικρο κι'απο χαζο μαθαινεις την αληθεια!
Εχω ενα χοντρο κολλημα με το Lauterbrunnen της Ελβετιας αλλα μονο για(μια βδομαδα)διακοπες θελω να παω εκει!
Και με την Αγγλια εχω κολλημα αλλα και εκει μονο για διακοπες θελω να παω!
Γενικα,θελω να παω σε ολη την Ευρωπη αλλα μονο για διακοπες και για τιποτα περισσοτερο!

:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ουτε που μου περασε απο το μυαλο να μεινω σε χωρα εκτος Ελλαδας,εστω και για εναν χρονο!
Ειμαι μικρος ακομη αλλα οπως λενε:απο μικρο κι'απο χαζο μαθαινεις την αληθεια!
Εχω ενα χοντρο κολλημα με το Lauterbrunnen της Ελβετιας αλλα μονο για(μια βδομαδα)διακοπες θελω να παω εκει!
Και με την Αγγλια εχω κολλημα αλλα και εκει μονο για διακοπες θελω να παω!
Γενικα,θελω να παω σε ολη την Ευρωπη αλλα μονο για διακοπες και για τιποτα περισσοτερο!
:bigarmhug

Υπάρχουν ακόμη νεα παιδιά που πιστευουν σε αυτή την (να μην ξεκιναω χρακτηρισμούς) χώρα... Εκπλήσσομαι:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top