Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό το θέμα των οικιακών εργασιών δηλαδή, αποτελεί για εμένα όπως και για πολλούς άλλους φαντάζομαι, casus belli.
Αν ερχόταν περίοδος που είτε συζούσα με τον φίλο μου είτε με μία φίλη μου, θα έκανα έναν διακανομισμό, που να έλεγε αναλυτικά τις δουλειές που θα αναλάμβανε ο καθένας. Από κοινού και ίσες δουλειές (εκτός αν τον άλλο τον νφτιάχνει να καθαρίζει, οπότε θα του έκανα την χάρη:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν είναι δουλειά της γυναίκας να καθαρίζει το σπίτι φυσικά. Και δεν έχει να κάνει με το φύλο!
Εγώ πχ, αν μένω μόνη μου, πρώτον δεν θα αντέχω να έχω βρώμικο το σπίτι μια βδομάδα μέχρι να έρθει η γυναίκα για τις δουλειές, και δεύτερον δεν θα δέχομαι να δίνω λεφτά έτσι χωρίς λόγο! Χεράκια έχω, ποδαράκια έχω, γιατί να μην καθαρίζω εγώ?:worry:
Και είναι στον άνθρωπο.. Άντρες που θέλουν να είναι το σπίτι τους στην τσίτα μια χαρά σκουπίζουν, και σφουγγαρίζουν, και όλα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Άντρες που θέλουν να είναι το σπίτι τους στην τσίτα μια χαρά σκουπίζουν, και σφουγγαρίζουν, και όλα:clapup:
Ή απλώς χώνουνε ένα σκαμπίλι στη γυναίκα τους και λένε "ώρα να παίξεις!".
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια βαση ..
το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι ζητας απο καποιον.
δεν θελει παιδια ουτε να στερειται ολες τις γοησες για μια που βαριεται να την ξανα απαυτωσει
εντελως φιλικα τα λεω ολα και ξερω οτι ακουγεται καπως εγωιστικο
αλλα ειναι σαν να εχω παρει μια βαρκα και να ζηταω απο την γυναικα μου να καθαριζει την μιση

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΒΑΡΚΑ ...ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙΝΗ !!!!!!!!!
και ειναι και παραλογο να της κοπαναω οτι ειμαι πιο καλος βαρκαρης και ψαρας [ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ]
δεν περιμενω απαντηση απλα προσπαθω να οδηγησω καπου τις σκεψεις ορισμενων..:hmm:

εμένα προσωπικά μου οδηγήθηκαν κάπου οι σκέψεις μου - για να το θέσω με ναυτική ορολογία , θα μείνεις με την βάρκα στο χέρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Ή απλώς χώνουνε ένα σκαμπίλι στη γυναίκα τους και λένε "ώρα να νοιώσεις γυναίκα".
:clapup:

Fixed:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Αχ εμενα ο δικος μου δεν κανει σχεδον τιποτα περα απο τα πιατα που θα πλυνει μετα απο πολλα βρισιδια. :mad::mad:
Το να βαλει τα ρουχα του καποιος στα απλυτα,να πεταξει τα σκουπιδια φευγοντας ή να βαλει το πιατο του στο νεροχυτη δεν το θεωρω βοηθεια,το θεωρω ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ για ολους οσους ζουνε μεσα σε ενα σπιτι,ειτε ειναι παιδια ειτε ενηλικοι και δειχνει απλα καλη συμπεριφορα. Το να μην τα κανει ολα αυτα ειναι ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ. Οπως επισης και να μαγειρευει ο ενας και ο αλλος να μην σηκωνεται απο τον καναπε να πει "Θελεις βοηθεια σε κατι? Να κοψω τις πατατες?" ή να σηκωθει απο μονος του να πλυνει τα πιατα παραλληλα. Οσο για το πληντυριο...ενα γαμημ@@νο κουμπακι ειναι..οποτε δεν ανεχομαι καν δικιολογιες του στυλ "Δεν ξερω πως να βαζω πληντυριο!"
Ο δικος μου πολλες φορες μετα το φαι σηκωνεται και παει και ξαπλωνει και τα παραταει ολα οπως εφαγε!!Ε τοτε γινεται της πουτ@ν@ς!Ειναι υποτιμητικο,ειναι σα να σου λεει "φευγω,παω να ξαπλαρω και παρτα στη μουρη κατσε και καθαρισε εσυ!"
Τι λε ρε φιλε που θα φυγεις απο το τραπεζι χωρις να βαλεις το πιατο σου και το ποτηρι στο νεροχυτη?!?
Και ναι εγω θελω τον αντρα να βαζει και σκουπα και να σφουγγαριζει κιολας ιδιως οταν τα κανει μπουρδ@@λο με τον καπνο ή με τα παπουτσια του. Γιατι δηλαδη να ειναι γυναικεια δουλεια το σκουπισμα και το σφουγγαρισμα οι αντρες δηλαδη δεν λερωνουν το πατωμα???
Για να τα παει καλα ενα ζευγαρι στη συγκατοικηση πρεπει και οι δυο να φροντιζουν τα του σπιτιου,οχι μονο ο ενας αλλιως αυτο δεν ειναι σχεση και θα υπαρχουν προβληματα.
Και αυτα ξεκαθαριζονται απο την αρχη,γιατι ο ενθουσιασμος και ο ερωτας περνανε πολυ γρηγορα.Αν δεν υπαρχει ισοτιμια και σεβασμος δεν θα μεινεις με τον αλλον ουτε δυο χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Γιατί δεν τα συζητάς αυτά μαζί του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
οποιος μπορει
Απο τη στιγμη που κανενας απο τους δυο δεν ειναι αναπηρος και οι δυο θεωρητικα μπορουνε,αρα οι δουλειες πρεπει να μοιρασουνε και στους δυο ανεξαρτητως φυλλου.

Γιατί δεν τα συζητάς αυτά μαζί του;
Τα εχουμε συζητησει αλλα οπως ειπα παραπανω μετα απο πολυ κραξιμο θα κανει κατι ή θα πει οτι θα κανει δουλειες κι αυτο θα κρατησει δυο μερες.:devil:
Τελικα οι μαμαδες των αγοριων φταινε για ολα,αυτες τα καλομαθαινουν.Ποτε δεν θα γινω τετοια μανα για τα παιδια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
οπως τα λεει το κουνελακι ειναι... Εμεις μενουμε 4 μηνες μαζι (επισημα γιατι ουσιαστικα ενα χρονο σπιτι μου κοιμομασταν) και η ισορροπια δεν εχει βρεθει. Φταιει και το οτι προηγουμενως εμενα μονη μου οποτε τις εκανα εγω τις δουλειες και τωρα ηρθε κι εκεινος (ξενοικιασε το αλλο) και ισως δεν το νιωθει ακομα και δικο του σπιτι. Τσακωνομαστε αρκετα συχνα, φταιω κι εγω βεβαια γιατι δεν ειμαι 100% συνεπης αλλα περιμενω απο εκεινον να ειναι, ελπιζω στο καινουριο σπιτι θα τα βρουμε καπως καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
οπως τα λεει το κουνελακι ειναι... Εμεις μενουμε 4 μηνες μαζι (επισημα γιατι ουσιαστικα ενα χρονο σπιτι μου κοιμομασταν) και η ισορροπια δεν εχει βρεθει. Φταιει και το οτι προηγουμενως εμενα μονη μου οποτε τις εκανα εγω τις δουλειες και τωρα ηρθε κι εκεινος (ξενοικιασε το αλλο) και ισως δεν το νιωθει ακομα και δικο του σπιτι. Τσακωνομαστε αρκετα συχνα, φταιω κι εγω βεβαια γιατι δεν ειμαι 100% συνεπης αλλα περιμενω απο εκεινον να ειναι, ελπιζω στο καινουριο σπιτι θα τα βρουμε καπως καλυτερα...
Και εμενα αυτη τη δικιολογια λεει καμια φορα...οτι δεν το νιωθει σπιτι του. Ισα ισα οταν ΔΕΝ το νιωθεις σπιτι σου και νιωθεις σαν φιλοξενουμενος,τοτε ειναι που σηκωνεσαι απο τον καναπε και βοηθας! Αρα..μαλλον μπουρδες λενε και απλα εχουνε ψιλοβολευτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
ναι αλλο αυτο, δε νιωθει ξενος ωστε να πρεπει να μαζεψει το πιατο του (αν και οκ, αυτο το κανει) αλλα δε νιωθει πως ειναι δικια του δουλεια να βαλει σκουπα πχ... Τεσπα θελει επιμονη και υπομονη, ο αντρας και το σκυλι ειναι οπως τα μαθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
κακως που ανεχεστε να σας ριχνουν με τετοιες φθηνες δικαιολογιες. Οι δουλειες πρεπει να μοιραζονται αναλογα με το φορτιο του καθενος. Αν δουλευουν και οι 2, τοτε οι δουλειες πρεπει να μοιραζονται 50-50, ειτε τους αρεσει ειτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
όποιος μπορει καλυτερα..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
παντως εγω ξερω ζευγαρι που χωρισε γιατι ενας απο τους λογους ηταν οτι η κοπελα δεν εκανε τιποτα και ολες τις δουλειες τις εκανε αυτος. σε καποια φαση λουλαθηκε ο αλλος βαρεθηκε και προφανως και λογω αλλων θεματων αποκλειεται να ηταν μονο αυτο χωρισανε.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
παντως εγω ξερω ζευγαρι που χωρισε γιατι ενας απο τους λογους ηταν οτι η κοπελα δεν εκανε τιποτα και ολες τις δουλειες τις εκανε αυτος. σε καποια φαση λουλαθηκε ο αλλος βαρεθηκε και προφανως και λογω αλλων θεματων αποκλειεται να ηταν μονο αυτο χωρισανε.. :hmm:

Δηλαδή τόσους αιώνες που έκαναν μόνο οι γυναίκες τις δουλειές ήταν καλά ε?!?!?!?!?
:boxing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δηλαδή τόσους αιώνες που έκαναν μόνο οι γυναίκες τις δουλειές ήταν καλά ε?!?!?!?!?
:boxing:
καλα ισοτητα ζητησαμε, δε ζητησαμε και αντιστροφη. Το θεμα με το ζευγαρι εχει να κανει με τη γαιδουρια, δεν εχει σημασια ποιος απο τους δυο ειναι γαιδουρι, ο αλλος εχει ενα οριο ανοχης.
Και τους αιωνες στους οποιους αναφερεσαι, οι γυναικες εκαναν ολες τις δουλειες και οι αντρες εφερναν ολα τα λεφτα. Αν για καποιο λογο δεν εργαζομουν, εννοειται πως θα εκανα ολες τις δουλειες στο σπιτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αυτο ειπα και γω. δεν εχει σημμασια ποιος ειναι το γαιδουρι. σημμασια εχει να μην εισαι γαιδουρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kounelaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
κακως που ανεχεστε να σας ριχνουν με τετοιες φθηνες δικαιολογιες. Οι δουλειες πρεπει να μοιραζονται αναλογα με το φορτιο του καθενος. Αν δουλευουν και οι 2, τοτε οι δουλειες πρεπει να μοιραζονται 50-50, ειτε τους αρεσει ειτε οχι.
Ακομη κι αν δουλευει 8ωρο ο ενας και ο αλλος ειναι ανεργος,ακομα και τοτε πιστευω οτι θα πρεπει να βοηθαει.Και φυσικα να μη βγαζει εξτρα δουλειες!!!
Θελω να ρωτησω κατι: Αν ο αντρας σας (αναφερομαι στις γυναικες) ητανε ανεργος κι εσεις δουλευατε θα περιμενατε να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου και να σας περιμενει με ενα ζεστο πιατο φαι ή οχι?
Αν οχι, τοτε γιατι να απαιτουνε οι αντρες απο εμας το ιδιο ακριβως?
Εγω εχω την εντυπωση πως ακομα κι αν ο αντρας μου ηταν ανεργος κι αν εγω δουλευα πολλες ωρες, θα γυρναγα σπιτι και θα ξεκωλ@@μουν στις επιπλεον δουλειες απλα γιατι δεν θα εκανε τιποτα ή θα εκανε ελαχιστα!
Και ξερω πολλες γυναικες που κανουν ακριβως το ιδιο.Για μενα ειναι απλα θυματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω κατι: Αν ο αντρας σας (αναφερομαι στις γυναικες) ητανε ανεργος κι εσεις δουλευατε θα περιμενατε να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου και να σας περιμενει με ενα ζεστο πιατο φαι ή οχι?
εγώ πάντως ναι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν περιμενω απο κανενα αντρα προσωπικα να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου γιατι δεν μ'αρεσει κιολας σαν εικονα. απλα θα περιμενα να με βοηθουσε οσο περιμενω απο εναν εργαζομενο να με βοηθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top