Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Δεν είναι δυνατόν να ζούμε στο σήμερα και να λέμε ότι τις δουλειές θα τις κάνει η γυναίκα. Ακόμα και η φράση "Εγώ βοηθάω τη γυναίκα μου" είναι εξοργιστική.

Ας δούμε τι λέει το λεξικό για το λήμμα "βοηθώ": Διευκολύνω κάποιον, πραγματοποιώντας μέρος της δουλειάς του, σε βαθμό μικρότερο από αυτόν της εργασίας του πρώτου, κύριου, ασκούντος.

Οπότε το να βοηθάς είναι ένα τίποτα, είναι μέθοδος για να ξεφεύγει κανείς πέφτοντας στα μαλακά.

Όχι, η λύση δεν είναι η βοήθεια. Η λύση είναι ο διαχωρισμός των σπιτικών εργασιών σε δύο ίσα μέρη.

Υ.Γ. Για το συγκεκριμένο θέμα είχα φάει πολύ βρίσιμο στο σχολείο (από τα άλλα αγόρια σαφώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι είναι ότι δεν έχει κανένας το δικαίωμα να ....λουφάρει ....

οι περισσότεροι το κάνουν ενσυνείδητα και πολλοί άλλοι γιατί νομίζουν ότι έτσι πρέπει ...

στους δεύτερους απευθυνόμαστε ....

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό!
εκτός του ότι τα παιδιά δλδ πως τα μεγαλώνει μόνη της...τα ποτίζει και ψηλώνουν?

Μακάρι οι γυναίκες να ξαναγύρναγαν στον φυσικό τους χώρο...το σπίτι!
Η κοινωνία μας θα γινόταν πολύ καλύτερη!
Όχι από θέμα μισογυνισμού (τράβα μωρη να πλύνεις κάνα πιάτο και τέτοια) αλλά από θέμα ανατροφής παιδιών,αξιών,ιδανικών κ.λπ.!

Μεγαλώνω τα παιδιά = τα φροντίζω, τα διαβάζω, τα πλένω και ένα σωρό άλλα πράγματα.
Τα υπόλοιπα απλά τα αφήνω ασχολίαστα γιατί έχω αντίθετη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Όταν κάποιος μένει μόνος του τα πάντα είναι απλά, όσος κόσμος κι αν μπαινοβγαίνει στο σπίτι. Όταν συμβιώνεις με το σύντροφό σου τα πράγματα αρχίζουν να περιπλέκονται, ειδικά από τη στιγμή που δουλεύουν και οι δυο... Και αν υπάρχουν και παιδιά η κατάσταση δυσκολεύει ακόμη πιο πολύ! Οι ώρες που είναι αφιερωμένες σε δουλειές του σπιτιού περιορίζονται πολύ ενώ αντίθετα οι δουλειές πληθαίνουν! Είδα σε κάποιο ποστ για δυο πλυντήρια τη βδομάδα... Εγώ έχω δυο αγόρια και βάζω 8 σίγουρα! Κι αυτά είναι μόνο τα τακτικά, γιατί αν βάλουμε και κάτι έκτακτα...σε πιάνει τρέλα μόνο από πλύσιμο και σίδερο! Το ίδιο ακριβώς γίνεται και με το συμμάζεμα, τα πιάτα, το μαγείρεμα... όλα πληθαίνουν εκτός από το διαθέσιμο χρόνο! Το θεωρώ απόλυτα λογικό οι δουλειές και εντός σπιτιού να είναι ευθύνη όλων (ναι και τα παιδιά πρέπει να αρχίσουν να συμμετέχουν σιγά σιγά, κατά το μέτρο των δυνατοτήτων τους). Δεν είναι λογικό σε μια τετραμελή οικογένεια 4 να λερώνουν και 1 να καθαρίζει ενώ οι υπόλοιποι κάθονται! Τώρα το πώς θα μοιραστούν...εδώ δεν υπάρχει συνταγή! Ανάλογα με τους ανθρώπους και τις ιδιοσυγκρασίες τους. Όταν υπαρχει συνεννόηση πάντα βρίσκεται τρόπος να τηρηθούν οι ισορροπίες, χωρίς να υπάρξει γκρίνια. Εξάλλου αυτό που για εμένα και το σύντροφό μου είναι καλό και λογικό μπορεί να είναι απαράδεκτο για το ζευγάρι που μένει δίπλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
(ναι και τα παιδιά πρέπει να αρχίσουν να συμμετέχουν σιγά σιγά, κατά το μέτρο των δυνατοτήτων τους).

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό!
Και πιστεύω ότι θα με είχε βοηθήσει πολύ αν οι γονείς μου πέρα από το να με μορφώσουν, ασχολιόντουσαν και λίγο με το να με μάθουν από μικρή να κάνω κάποια βασικά πράγματα στο σπίτι χωρίς να βαριέμαι τόσο. Δεν θα είχα γίνει τόσο ακατάστατη. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μοιράζομαι συστηματικά τις δουλειές του σπιτιου σε ολες τις σχέσεις που ειχα απο τότε που εφυγα απο το σπιτι της οικογενείας μου. Δεν το βρίσκω πρόβλημα. Μάλιστα πιστεύω ότι για τον άντρα, το να ξέρει να μαγειρεύει καλά είναι μια δύναμη παράμιλλη μ'αυτή που ενοιωσαν οι γυναίκες όταν πρωτοάρχισαν να βγάζουν κάποια καλά λεφτά μόνες τους. Δεν τις έχει απαραίτητη ανάγκη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται , ο άντρας πρέπει να βοηθάει από τη στιγμή που εργάζεται εξίσου και η γυναίκα αλλά όπως και να το κάνουμε τις περισσότερες φορές η ζυγαριά γέρνει προς την πλευρά της γυναίκας. Εγώ μέχρι ώρας είμαι ευχαριστημένη με το ότι ο άντρας μου θα κάνει τα ψώνια του σπιτιού και θα βάλει και καμιά φορά την ηλεκτρική σκούπα. Κατά τα αλλα άσχετος τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μοιράζομαι συστηματικά τις δουλειές του σπιτιου σε ολες τις σχέσεις που ειχα απο τότε που εφυγα απο το σπιτι της οικογενείας μου. Δεν το βρίσκω πρόβλημα. Μάλιστα πιστεύω ότι για τον άντρα, το να ξέρει να μαγειρεύει καλά είναι μια δύναμη παράμιλλη μ'αυτή που ενοιωσαν οι γυναίκες όταν πρωτοάρχισαν να βγάζουν κάποια καλά λεφτά μόνες τους. Δεν τις έχει απαραίτητη ανάγκη :D
Σωστότατο..
Αλίμονο αν έπρεπε να σπιτώσουμε μια γυναίκα μόνο και μόνο για να μας μαγειρεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Πολύ σοβαρός λόγος να μην παντρευτώ.Δεν έχω σκοπό να κάνω και πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ μέχρι στιγμής μένω με τους γονείς μου και δεν κάνω και πολλά, σχεδόν τίποτα δηλαδή δεν κάνω. Η μαμά μου είναι της άποψης ότι δεν πρόκειται να γλιτώσω από τις δουλειές του σπιτιού, επομένως τώρα δε χρειάζεται να κάνω κάτι. Αν και όταν μείνω με τον φίλο μου σε δικό μας σπίτι εννοείται ότι θα μοιραζόμαστε τις δουλειές. Από τη στιγμή που θα δουλεύουμε και οι δύο και θα κουραζόμαστε το ίδιο δεν το θεωρώ δίκαιο να ασχολείται μόνο ο ένας με το σπίτι. Αυτό βέβαια δε θα σημαίνει ότι δε θα βοηθάει ο ένας τον άλλον σε περίπτωση που κάποιος έχει περισσότερη δουλειά, ή δεν έχει χρόνο. Απλά έχει περάσει ο καιρός που η γυναίκα είναι η αποκλειστικά υπεύθυνη για την καθαριότητα του σπιτιού. Ό,τι αφορά τη διακόσμηση όμως θα είναι δική μου απόφαση :whistle::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
τα ψωνια τα κανουμε μαζι,μαγειρεμα και οι δυο αλλα συνηθως αυτος,μαζεμα τραπεζιου παντα αυτος, το μπανιο παντα εγω(εχω ψυχωση) και τα υπολοπα και οι δυο αλλα συνηθως εγω.δεν θα μ αρεσε να βλεπω το αγορι μου να ξεσκονιζει και ουτε εκεινου θα τπυ αρεσε να με δει ν αλλαζω λαμπα.δηλαδη σε καποια πραγματα ειμαι καπως παραδοσιακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλλάζω λάμπες, (και τα φώτα σας αλλάζω άμα θέτε :devil:) αλλάζω και πρίζες, λύνω και δένω τον υπολογιστή μου μόνη μου (που να δεις άμα κάνω λάθος με τα τζαμπεράκια τι γίνεται...) χρησιμοποιώ πριόνια, τανάλιες, κατσαβίδια, επισκευάζω ξυπνητήρια (αυτό το έκανα από τα 11 μου.. :P )περνάω καλώδια (και τα στερεώνω με εκείνα τα κ@λαράκια, όπως τα λένε οι ηλεκτρολόγοι :P) α! ...και φοράω και παντελόνια.
Την Καθαρή Δευτέρα, ανέβασαμε τον Χαρταετό μαζί με την κόρη μου, μόνες μας ανάμεσα σε κάμποσους πατεράδες που μας κοιτούσαν κάπως έκπληκτοι...

Να ανησυχήσω; :worry:
Αγόρια σας τρομάζω; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
χαχα..εισαι ο αντρας της ζωης σου!!!

αστειευομαι...εγω παλι ειμαι ψιλοαχρηστη...μια φορα οταν εμενα μονη μου επεσε ο γενικος και εμεινα στα σκοταδια μεχρι ν αποφασισω να φωναξω τον γειτονα:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αλλάζω λάμπες, (και τα φώτα σας αλλάζω άμα θέτε :devil:) αλλάζω και πρίζες, λύνω και δένω τον υπολογιστή μου μόνη μου (που να δεις άμα κάνω λάθος με τα τζαμπεράκια τι γίνεται...) χρησιμοποιώ πριόνια, τανάλιες, κατσαβίδια, επισκευάζω ξυπνητήρια (αυτό το έκανα από τα 11 μου.. :P )περνάω καλώδια (και τα στερεώνω με εκείνα τα κ@λαράκια, όπως τα λένε οι ηλεκτρολόγοι :P) α! ...και φοράω και παντελόνια.
Την Καθαρή Δευτέρα, ανέβασαμε τον Χαρταετό μαζί με την κόρη μου, μόνες μας ανάμεσα σε κάμποσους πατεράδες που μας κοιτούσαν κάπως έκπληκτοι...

Να ανησυχήσω; :worry:
Αγόρια σας τρομάζω; :worry:

black&decker χρησιμοποιείς;;; Αν ναι σε παντερύομαι!!!:P (και μάλλον θα τσακωθώ με τη Λαλούνα για τα μάτια σου!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη :P ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι:) ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση;)

Πολύ καλή ερώτηση ή θέμα προς συζήτηση.
Ας είμαστε λίγο ειλικρινείς και οι μεν και οι δε!! Ο ρόλος της γυναίκας σήμερα έχει φορτωθεί πάρα πολύ. Εδώ όμως φταίτε κι εσείς ( με την καλή έννοια ) διότι σαν οντότητες ασφαλώς πρέπει να εξελίσσεστε και να ολοκληρώνεστε και κάπως έτσι κάποια στιγμή έπρεπε να διεκδικήσετε το δικαίωμα της ανεξαρτητοποίησης και της ελεύθερης βούλησης. Κακά τα ψέματα η γυναίκα πρέπει να είναι υπεύθυνη για την διαμόρφωση τόσο του χαρακτήρα των παιδιών ( μας ) όσο και της εικόνας του σπιτιού, ενώ ο άντρας είναι υπεύθυνος για το μέρος εκείνο που αφορά την εξυπηρέτηση των όποιων αναγκών θεωρούνται πρώτες για την ευκατάστατη διαβίωση των μελών μιας οικογένειας με ότι επακόλουθα αυτό έχει. Με τον καιρό όμως και με τις αλλαγές στην ισορροπία μεταξύ των δυο φύλλων και με την πλάστιγγα να γέρνει κυρίως προς τις γυναίκες άρχησαν να αυξάνονται και οι υποχρεώσεις σας τόσο σε προσωπικό όσο και οικογενειακό επίπεδο. Για να μη σας κουράζω ο άντρας έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα έχει βγάλει την ουρά του σε πολλά θέματα που '' δεν τον αφορούν'' σχετικά με το σπίτι που όλοι βρίσκουμε σαν αποκούμπι να λέμε - οι δουλιές του σπιτιού είναι θέμα της γυναίκας - . Μπορεί να είναι θέμα της γυναίκας αλλά έχει κι εκείνη δικαιώματα, κι όταν βλέπει οτι ο άντρας τα έχει φορτώσει στον κόκορα κάποια στιγμή θα σκάσει και θα πεί - για βάστα ρε φίλε!! Επομένως κυρίες και κύριοι, πιστεύω οτι οι δουλιές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται και όχι με τρόπο του στυλ - δυο δικές σου , δυο δικές μου.... ΟΧΙ!! Βλέπεις τη γυναίκα σου και γίνεται χίλια κομμάτια ενώ εσύ βλέπεις τηλεόραση ή διαβάζεις την εφημερίδα σου ; Σήκω βοήθησε την, πλύνε τα πιάτα όταν εκείνη κάνει κάτι άλλο. Βοήθησε την!! Έτσι θα υπάρχει ισορροπία στην σχέση και στην ψυχή του ζευγαριού. Με τα έργα και την αλληλοστήριξη πηγαίνουν οι άνθρωποι μπροστά. Τα λόγια και το σ αγαπώ το λένε όλοι, στα έργα όμως είναι το θέμα. ΑΥΤΑ!!!! ( μετά απο ένα τέτοιο κείμενο λέω να ξεκουραστώ για κανένα μήνα - μην ενοχλείτε δεν είμαι εδώ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Kedros, σε παντρεύομαι! :loltooth:
Εσύ δεν ξέρω...
Θεωρητικά κι εγώ πιστεύω στην ισότητα στις "δουλειές", έλα όμως που δεν μπορώ να το εφαρμόσω. Το να συγυρίσω το σπίτι είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Να φανταστείς, δεν έχω στρώσει ποτέ το κρεβάτι μου και μια φορά που το έκανα πέρυσι η μαμά μου με ρώτησε τι έχω, αν είμαι καλά. Δεν ξέρω, ίσως αν μείνω μόνη μου σε δικό μου σπίτι ή συζήσω με κπ...:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kedros

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Interior designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Kedros, σε παντρεύομαι! :loltooth:
Εσύ δεν ξέρω...
Θεωρητικά κι εγώ πιστεύω στην ισότητα στις "δουλειές", έλα όμως που δεν μπορώ να το εφαρμόσω. Το να συγυρίσω το σπίτι είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Να φανταστείς, δεν έχω στρώσει ποτέ το κρεβάτι μου και μια φορά που το έκανα πέρυσι η μαμά μου με ρώτησε τι έχω, αν είμαι καλά. Δεν ξέρω, ίσως αν μείνω μόνη μου σε δικό μου σπίτι ή συζήσω με κπ...:ermm:

Αν σκεφτείς οτι έχω ακριβώς τα διπλάσια χρόνια σου δεν θα θέλεις να με παντρευτείς, πίστεψε με.
Όσο για το πόσο σε απασχολεί που θα ήθελες να είσαι πιο επιρεπής στο συγύρισμα του δωματίου σου κούλαρε - είσαι μόλις 16 χρονών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όσο για το πόσο σε απασχολεί που θα ήθελες να είσαι πιο επιρεπής στο συγύρισμα του δωματίου σου κούλαρε - είσαι μόλις 16 χρονών.

Ναι μωρέ, μην αγχώνεσαι... Είμαι της άποψης ότι όσο μένουμε με τους δικούς μας, αφού τουλάχιστον δεν απολαμβάνουμε την ανεξαρτησία μας, τουλάχιστον να κάνουμε κάποια πράγματα λιγότερα. Παρόλα αυτά όταν δημιουργηθεί οικογένεια πιστεύω ότι πρέπει να προσφέρουν εξίσου και οι δύο. Εγώ έχω αρχίσει την επιμόρφωση από τώρα: μαγείρεμα, πλύσιμο πιάτων, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, πλύσιμο τζαμιών, σιδέρωμα, βάψιμο τοίχων και ταβανιών. Όχι πώς τα κάνω σε καθημερινή βάση (δε σφάξανε:P) αλλά μία στο τόσο για να συνηθίζεις δε βλάπτει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
χαχα..εισαι ο αντρας της ζωης σου!!!
Χα χα χα!!! Γέλασα πολύ μ'αυτό! :D Έτυχε να είμαι έτσι από μικρό παιδί, να μ'ενδιαφέρουν τα μαστορέματα που καταπιανόταν ο πατέρας μου που υπεραγαπούσα! Αναρωτιέμαι όμως, όπως κάποιες κοπέλες λένε: "Δε θα μου άρεσε να βλέπω το αγόρι μου με σφουγγαρίστρα" μήπως αντίστοιχα δε θα άρεσε σε έναν άντρα να βλέπει το κορίτσι του με black&decker; :worry:

black&decker χρησιμοποιείς;;; Αν ναι σε παντερύομαι!!!:P (και μάλλον θα τσακωθώ με τη Λαλούνα για τα μάτια σου!!!)
:lol::lol: Δε χρησιμοποιώ black&decker, αλλά εκτός αυτού σας πρόλαβε άλλος κορίτσια :bleh:

Βλέπεις τη γυναίκα σου και γίνεται χίλια κομμάτια ενώ εσύ βλέπεις τηλεόραση ή διαβάζεις την εφημερίδα σου ; Σήκω βοήθησε την, πλύνε τα πιάτα όταν εκείνη κάνει κάτι άλλο. Βοήθησε την!! Έτσι θα υπάρχει ισορροπία στην σχέση και στην ψυχή του ζευγαριού. Με τα έργα και την αλληλοστήριξη πηγαίνουν οι άνθρωποι μπροστά. Τα λόγια και το σ αγαπώ το λένε όλοι, στα έργα όμως είναι το θέμα.

Καλοσόρισες στο στέκι kedros! :) Εκτος των άλλων που ήδη ανέφερες, όταν οι δουλειές μοιράζονται, μένει περισσότερος χρόνος και στους δύο για να απολαύσουν ο ένας τον άλλο. Στις μέρες μας που όλοι τρέχουμε σαν τρελοί δεξιά και αριστερά και ο ελεύθερος χρόνος είναι είδος προς εξαφάνιση, ο "κοινός ελεύθερος χρόνος" του ζευγαριού είναι πολύτιμος από κάθε άποψη και βοηθά κατά τη γνώμη μου το ζευγάρι να μην αποξενωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Τώρα που δουλεύουν και οι 2, όποιος έχει ελεύθερο χρόνο κάνει τις δουλειές. Προσωπικά εξαιρώ το σίδερο από τις εργασίες μου.
Αν έχουν και οι 2 ελεύθερο χρόνο, τότε η γυναίκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top