Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

trifyllenia

Νεοφερμένος

Η trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ποιος έχει πρόβλημα με τον υπολογιστή του? Χμ...Όχι πάντως εγώ!:clapup:

Παρ'όλ'αυτά θέλω να ρωτήσω κάτι περί bad blocks...Τα οποία έψαξα να βρω στο internet τί είναι , κατάλαβα περίπου αλλά πουθενά δε βρήκα αυτό πού ζητάω...:(

Έχω γράψει που λέτε κάποια DVDs(ΕΜTEC-ούτε η μάνα της δε τη ξέρει μάλλον...) και ταχω δώσει σε διάφορα παιδιά , ποτέ τίποτα κανένα πρόβλημα όλα ωραία και καλά:)..DVDs που περιέχουν απλά manga , anime και τέτοια:redface:...Και που λέτε τα δίνω και στο αγόρι μου , βλέπει κάποια επεισόδια ωραία και καλά....και ξαφνικά χτυπάει το τηλ και μου λέει..."Αχ κρίμα δε μπορώ να δω τα υπόλοιπα γιατί σε μερικά υπάρχουν bad blocks.."Του λέω λοιπόν κ εγώ "Ε?Σου τόχει ξανακάνει αυτό με τίποτα άλλα dvd ή μήπως φταίει η μάρκα η δικιά μου?" Μου απαντάει "Μου τόχει ξανακάνει και με μιά άλλη μάρκα από ένα άλλο παιδί..."

Μήπως ξέρετε ρε παιδιά τι φταίει?Δηλ είναι θέμα τίποτα ασυμβατότητας ή πετάω μπαρουφίτσες? Να δοκιμάσω με καμμιά άλλη μάρκα dvd ή απλά φταίει ο δικός του υπολογιστής?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πολλά μπορεί να φταίνε για το συγκεκριμένο πρόβλημα...
...να έχει γραντζουνιστει η επιφάνεια του DVD... (δε νομίζω ότι φιάχνεται)
...να έχει απλά βρωμίσει και να θέλει λίγο καθάρισμα...(με ένα μαλακό-υγρό πανάκι λύνεις το πρόβλημα)
...το DVD-ROM του φίλου σου να μην συνεργάζεται καλά με τη συγκεκριμένη μάρκα...(του έχεις ξαναδώσει DVD της ίδιας μάρκας, γραμμένα απο σένα; Είχε πάλι προβλήματα;)
...το DVD-R σου να μην γράφει καλά τη συγκεκριμένη μάρκα...
(μάλλον όχι αφού είπες ότι τα χρησιμοποιείς καιρό)

Αν το συγκεκριμένο DVD μπορείς να το δεις στον υπολογιστή σου χωρίς πρόβλημα, τότε το πρόβλημα είναι στον δικό του υπολογιστή. Αν έχεις και εσύ πρόβλημα, τότε το πρόβλημα είναι στο δισκάκι...


Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να πέρνεις καλής ποιότητας DVD, ειδικά όταν πρόκειται για back-up... δεν είναι να το διακινδυνεύεις να χάσεις 4,5GB δεδομένων λόγω κακής ποιότητας DVD...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δυστυχώς tryfillenia μερικά DVD ROMs, ειδικά παλιότερα, ειναι λιγο εκλεκτικά με το τι θα διαβασουν, και μου ακούγεται μάλλον για τέτοιο προβλημα, αν και δεν αποκλείω τις αλλες περιπτώσεις που λέει ο giostau. Δοκίμασε κι εσυ μια πιο καλη μάρκα DVD, εχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να μήν έχουν πρόβλημα. Ειδικά με το anime το ρισκάρεις να το χασεις;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trifyllenia

Νεοφερμένος

Η trifyllenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Thanx ... Την επόμενη φορά που θα αγοράσω dvdάκια θα προσέχω πιο πολύ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Tayo Yuden Gold MADE IN JAPAN από Disk Impex. Σου φέρνουν τις κατοστάδες με ενα τηλεφώνημα σπίτι σου και γύρω στα 30 ευρώ παρακαλώ. Θα με ευγνωμονείς για αυτή μου την πρόταση... κάτι ξέρω και στο λεω!:) Η ποιότητα η ίδια!

Emtec = τα άλλοτε BASF (αν και μακράν γερμανόφιλος στο θέμα αλλοδαπών προϊόντων, αυτά δε μου άφησαν καλή εικόνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Παιδια εχω 60αρι σκληρο ide και τωρα ποια που τον εχω γεμισει σχεδόν ολον (43,8 παισμενος χωρος και 13,4 αδιος) μου κολαει το συστημα και γενικα ο σκληρος δεν μου δουλευει παντα σωστα.Σαν να υπολειτουργει.Ο σκληρος φταιει επειδη ειναι σχεδον γεματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Παιδια εχω 60αρι σκληρο ide και τωρα ποια που τον εχω γεμισει σχεδόν ολον (43,8 παισμενος χωρος και 13,4 αδιος) μου κολαει το συστημα και γενικα ο σκληρος δεν μου δουλευει παντα σωστα.Σαν να υπολειτουργει.Ο σκληρος φταιει επειδη ειναι σχεδον γεματος?

Καλά ναι, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Παίζει και πως τα χεις τα data μέσα....εννοώντας αν κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου ή τον έχεις σκορποχώρι απ τη μέρα που τον πήρες. Κανα φορματάκι τραβήξαμε πρόσφατα; Επίσης, μήπως τρέχεις πολλά προγράμματα μαζί και δε τα σηκώνει η μνήμη ή -ακραίο σκηνικό- ο επεξεργαστής; Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να προκαλούν αυτή τη μαστούρα του υπολογιστή σου και η εξήγηση μια: Το σύστημά σου είναι ασταθές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Λοιπόν...Οσον αφορα την μνημη μου είναι ελευθερη μονο το 40%-50%.Δεν νομίζω να φταλιει αυτό.Η cpu ειναι p4 2.4ghz και δεν νομιζω να φταιει αυτό.Ανασυγκροτηση εχω κανει και καθαρισμο με το ccleaner και επιδιορθωση του registry.Αλλα τίποτα.Βασικα δεν ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο το πραγμα και αλλες φορες πριν που εκανα φορματ γι αυτον τον λογο το ιδιο γινοταν οταν γεμιζα τοσο πολύ τον σκληρό.
Πιστεύω οτι το συστημα μου ειναι προβληματικο αν και το πηγα για ελεγχο hardware δεν μου βρηκαν τιποτα.Το μονο προβλημα ειναι οτι το μοντεμ μου ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ και μπαινω με μικρη ταχυτητα.Δεν ξαναπαιρνω crypto :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
1. Μια ανασυγκρότηση με Diskeeper ή με την αντίστοιχη εφαρμογή των Windows.
2. Ο Υπολογιστής μου> [δεξί click στο σκληρό δίσκο] > Ιδιότητες /Εργαλεία = Έλεγχος για σφάλματα
Σε αυτό το σημείο κάνε tick το πρώτο checkbox και πάτα Εκκίνηση: Θα σου εμφανιστεί ένα μήνυμα το οποίο θα σε ρωτάει αν θέλεις να γίνει ο έλεγχος για σφάλματα στο file system μετά την επανεκκίνηση [πάτα ΝΑΙ]. Στη συνέχεια κάνε tick στο 2ο check box και πάτα Εκκίνηση. [Επειδή οι διαδικασίες αυτές χρειάζονται ώρες για να ολοκληρωθούν,ξεκίνα τες κάποια στιγμή που δε θα είσαι στο PC [πχ πριν πας για ύπνο] κτλ..... μετά τον έλεγχο, κάνε ένα restart για να γίνει και ο έλεγχος του file system και είσαι ok.




;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
1. Μια ανασυγκρότηση με Diskeeper ή με την αντίστοιχη εφαρμογή των Windows.
2. Ο Υπολογιστής μου> [δεξί click στο σκληρό δίσκο] > Ιδιότητες /Εργαλεία = Έλεγχος για σφάλματα
Σε αυτό το σημείο κάνε tick το πρώτο checkbox και πάτα Εκκίνηση: Θα σου εμφανιστεί ένα μήνυμα το οποίο θα σε ρωτάει αν θέλεις να γίνει ο έλεγχος για σφάλματα στο file system μετά την επανεκκίνηση [πάτα ΝΑΙ]. Στη συνέχεια κάνε tick στο 2ο check box και πάτα Εκκίνηση. [Επειδή οι διαδικασίες αυτές χρειάζονται ώρες για να ολοκληρωθούν,ξεκίνα τες κάποια στιγμή που δε θα είσαι στο PC [πχ πριν πας για ύπνο] κτλ..... μετά τον έλεγχο, κάνε ένα restart για να γίνει και ο έλεγχος του file system και είσαι ok.;)

Ναι το ξερω αυτό αλλά δυστυχως δεν το εχω κάνει ακόμη αλλά δεν νομιζω να διορθώσει τιποτα.Ποτε δεν με βοηθησε.Θα το κάνω ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Βασικά εχω κανει τραγικα πολλά φορματ στο σκληρο μου αλλα τουλαχιστον δεν ζεσταίνεται πολυ για να πεις οτι εχει χαλασει απο την θερμοκρασι α.Παντα χλιαρος ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Βασικά εχω κανει τραγικα πολλά φορματ στο σκληρο μου αλλα τουλαχιστον δεν ζεσταίνεται πολυ για να πεις οτι εχει χαλασει απο την θερμοκρασι α.Παντα χλιαρος ειναι

Σε ενα χρόνο το πολύ ετοιμάσου να τον θάψεις αξιοπρεπώς.

Γραφείο Τελετών και Μνημοσύνων - Το Καλό Ταξίδι

Φέρετρα κόντρα πλακέ, φέρετρα MTF, φέρετρα μαόνι, στοκαρισμένα χωρίς περιττές σκλήθρες, γιατί ο συγχωρεμένος, κυρίες και κύριοι, έχει ψυχή.... Καλό ταξίδι και ζωή σε σας!:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
ΟΚ καταλαβα πρεπει να εχει χαλασει...εχω κλεισει χρονο.Λεω να το παω το συστημα για ενα check up!Και ο προηγουμενος σκληρος που ειχα μου χαλασε απο τα πολλα φορματ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ανασυγκροτηση πρωτα, και μετα κανε και μια ανασυγκροτηση και μετα κανε ανασυγκροτηση το paging file αλλα και το MFT.

Κατι μου λεει οτι θα γινει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Εγω θα σου προτεινα να κανεις μια ανασυγκροτηση πρωτα, και μετα κανε και μια ανασυγκροτηση και μετα κανε ανασυγκροτηση το paging file αλλα και το MFT.

Κατι μου λεει οτι θα γινει :)

Ανασυγκροτηση εχω κανει αλλά απο τι θυμάμαι το συμβατικο προγραμμα των windows δεν κανει ανασυγκρότηση στο paging file.Δικιο δεν εχω?Εχεις να μου προτεινεις ενα καλο προγραμμα για ανασυγκροτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αν εχεις το diskeeper , εχει επιλογη ... αλλιως δοκιμασε το pagedefrag που ειναι freeware
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Για σας.Θα ηθελα την αποψη σας για την παρακατω συνθεση (η συνθεση αυτη αφορα gaming):

case: Thermaltake VA8000BWS ARMOR black
cpu: Intel Pentium Prescott M2630 3,0ghz L2 2mb FSB 800 Mhz
ram: 2x GEIL 512 mb ULTRA Pc 5300 DDR 2 667 Mhz
mother board: Microstar MSI 945P NEO-F
vga: ASUS EN6800GT EXTREME 256 MB DDR3 PCI express
hard disk: Western digital 250 GB SATA 2-cache 16mb 7200 rpm
power supply: TAGAN EASY CONNECT 580W black

Ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akpe

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Για σας.Θα ηθελα την αποψη σας για την παρακατω συνθεση (η συνθεση αυτη αφορα gaming):

case: Thermaltake VA8000BWS ARMOR black
cpu: Intel Pentium Prescott M2630 3,0ghz L2 2mb FSB 800 Mhz
ram: 2x GEIL 512 mb ULTRA Pc 5300 DDR 2 667 Mhz
mother board: Microstar MSI 945P NEO-F
vga: ASUS EN6800GT EXTREME 256 MB DDR3 PCI express
hard disk: Western digital 250 GB SATA 2-cache 16mb 7200 rpm
power supply: TAGAN EASY CONNECT 580W black

Ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!!!
Αφού μιλάμε για gaming θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς Athlon64, απλό ή διπύρηνο, καθώς και κάποια μητρική που να σου δίνει τη δυνατότητα να αναβαθμίσεις σε SLi όποτε θελήσεις 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Pentium 4 δεν είναι καθόλου αποδοτικός συγκρινόμενος με τους Athlon64 και παράλληλα είναι πιο οικονομικοί.

Σωστός ο akpe για το SLi καθώς να πάρεις κάτι που να σου μείνει.Πάντως μακριά από Pentium 4,θα έχεις και προβλήματα με υπερθέρμανση (+το κόστος μίας καλής ψύκτρας).

Πάρε AMD να βρείς την υγειά σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες. AMD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top