Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,240 μέλη και 2,424,070 μηνύματα σε 75,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε: στις 17:23, 29-09-09:

Πανω στην ωρα..Αυτο σκοπευα να ψαξω...
Μανο για το αν εχει η σχολη μου msdn subscription θα το μαθω απο την γραμματεια?Δεν ειναι και ασχημα να κατεβασουμε τα 7 for free
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kl1993

Νεοφερμένος

Ο kl1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kl1993 έγραψε: στις 20:22, 11-12-09:

Θέλω να αγοράσω έναν καινούριο υπολογιστή και είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα.

α) PC DELL OPTILEX 360MT E7500 WIN 7
http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=121043

B) Multirama - HQ i-Power 9295 - Intel Core i5 750 2.66GHz
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0436238&catid=010100

Ξεκαθαρίζω ότι δεν παίζω παιχνίδια ούτε απλά ούτε πολλών προδιαγραφών.
Χρησιμοποιώ όμως photoshop( σχετικά βαριά εφαρμογή) και κάνω επεξεργασία και εγγραφή video.

Ο υπολογιστάκιας της γειτονιάς μου μου είπε ότι της dell το μηχανάκι ειναι όλα τα λεφτά και εξερετικής ποιότητας με τέλειο σερβις κά

Με μια πρώτη ματια λες το multirama αλλα είναι καλά σαν της dell?
Τι λέτε εσείς; Είχατε εμπειρία σε κάποια από αυτές της εταιρίες;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

O garch έγραψε: στις 21:15, 11-12-09:

Τα Dell είναι γαϊδούρια, δεν καταλαβαίνουν Χριστό και έχουν και μαμάτο σέρβις.
Βέβαια και το multirama φαίνεται να έχει καλές προδιαγραφές, αλλά τα multirama δεν φημίζονται για την ποιότητά τους...

Κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ, το downgrade είναι υποχρεωτικό ή όχι?
Παράθεση

kl1993

Νεοφερμένος

Ο kl1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kl1993 έγραψε: στις 23:31, 11-12-09:

οχι δεν είναι
-----------------------------------------
ναι το ενα εχει core 2 duo το άλλο έχει ι5
το ένα έχει 320gb hdd και το αλλο 1TB
επίσης 2gb ram vs 4 gb ram

τι να κάνω??
Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε: στις 23:48, 11-12-09:

Ακομα το σκεφτεσαι?
Το multirama φυσικα..
Παράθεση

dk13

Δραστήριο Μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O dk13 έγραψε: στις 08:33, 12-12-09:

τι λετε μορε multirama και σαχλαμαρες παρε gigabite
Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

O garch έγραψε: στις 15:48, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από kl1993
οχι δεν είναι
-----------------------------------------
ναι το ενα εχει core 2 duo το άλλο έχει ι5
το ένα έχει 320gb hdd και το αλλο 1TB
επίσης 2gb ram vs 4 gb ram

τι να κάνω??
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι το ένα έχει καλύτερες προδιαγραφές, αλλά λιγότερη αξιοπιστία.

Με επιφύλαξη λέω το multirama. Κατά τη γνώμη μου, κοίταξε πρώτα αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο Dell βέβαια.
Παράθεση

KostasTheGreek

Πολύ δραστήριο μέλος

O KostasTheGreek έγραψε: στις 17:38, 12-12-09:

Εφοσον ασχολεισαι με επεξεργασια βιντεο και τις σχετικες βαριες εφαρμογες πας σε i5 με dedicated vga aka multirama..
Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O johnykim έγραψε: στις 18:54, 12-12-09:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φτιάξεις μια σύνθεση με s1156 ή AM3.Αν θες πες μας το ποσό που διαθέτεις για να σου προτείνουμε μερικές.

Τα έτοιμα κουτιά καλύτερα να αποφεύγονται λόγου χαμηλής ποιότητας σε σχέση με την τιμή.

Tα 584 euro με Core2Duo της Dell δεν δικαιολογούνται με τίποτα και φυσικά αυτήν την εποχή σε s775(πλατφόρμα της intel C2D και C2Q) δεν πας..

Μεταξύ των δυό, σαφώς καλύτερο pc είναι το δεύτερο απο multirama..

Επίσης παιδιά, όταν λέμε pc απο multirama δεν εννοούμε οτι τα φτιάχνει το multirama.

Αρχική Δημοσίευση από dk13
τι λετε μορε multirama και σαχλαμαρες παρε gigabite
Gigabyte μπορεί να φοράει και το pc του multirama, αλλά δεν βλέπω να έχει πληροφορίες για την motherboard στην περιγραφή...
Παράθεση

constantine10346 (Κωνσταντίνος)

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O constantine10346 έγραψε: στις 19:29, 13-12-09:

Ο υπολογιστάκιας της γειτονιάς μου μου είπε ότι της dell το μηχανάκι ειναι όλα τα λεφτά και εξερετικής ποιότητας με τέλειο σερβις κά
Πως φαίνεται ότι ξέρει πολλά από computers ο υπολογιστάκιας της γειτονιάς σου..............
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 07:18, 15-12-09:

Θέλω να αγοράσω έναν καινούριο υπολογιστή και είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα.

α) PC DELL OPTILEX 360MT E7500 WIN 7
http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=121043

B) Multirama - HQ i-Power 9295 - Intel Core i5 750 2.66GHz
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0436238&catid=010100

Ξεκαθαρίζω ότι δεν παίζω παιχνίδια ούτε απλά ούτε πολλών προδιαγραφών.
Χρησιμοποιώ όμως photoshop( σχετικά βαριά εφαρμογή) και κάνω επεξεργασία και εγγραφή video.

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Τετραπύρηνo Xeon με 12GB ram και Quadro FX :p

Πόσο σοβαρά χρησιμοποιείς photoshop/video δεν μας είπες; Σίγουρα δεν θες καθόλου games; Στο photoshop, τι κάνεις; Για αυτές τις δουλειές με την πρώτη ματιά θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια σύνθεση δική σου με i7 και αρκετή μνήμη. Βαλε και καμιά nvidia αν τα προγράμματα σου υποστηρίζουν CUDA.
Παράθεση

johnykim (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O johnykim έγραψε: στις 15:36, 19-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Τετραπύρηνo Xeon με 12GB ram και Quadro FX :p

Πόσο σοβαρά χρησιμοποιείς photoshop/video δεν μας είπες; Σίγουρα δεν θες καθόλου games; Στο photoshop, τι κάνεις; Για αυτές τις δουλειές με την πρώτη ματιά θα σου πρότεινα να φτιάξεις μια σύνθεση δική σου με i7 και αρκετή μνήμη. Βαλε και καμιά nvidia αν τα προγράμματα σου υποστηρίζουν CUDA.
Κοίτα μπορεί να κάνεις πλάκα ,αλλά πρόσεχε λίγο με τις γλώσσες γιατί μπορεί κάποιοι να μην τις βλέπουν..

Για επεξεργαστή προτείνω i5 750 ή i7 860.

Πάντως @kl1993 ,αν δεν έχεις πάρει ακόμα το pc πες μας budget..

edit: Με γεια η καινούργια ενότητα Hardware..
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,472 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε: στις 17:58, 19-12-09:

πηγαινε πλαισιο.
Οι καλυτεροι ετοιμοι υπολογιστες σε σχεση με τιμη ειναι εκει.
Σοβαρα τα εχω κοιταξει!
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 19:28, 28-12-09:

http://www.ocshrine.com/
Το δεύτερο...είναι σε σοκαριστική τιμή!!Αξίζει!
Παράθεση

Zod (Κώστας)

Δραστήριο Μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Δουλεύω κόσμο . Έχει γράψει 430 μηνύματα.

O Zod έγραψε: στις 19:52, 28-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Silent_Killer
http://www.ocshrine.com/
Το δεύτερο...είναι σε σοκαριστική τιμή!!Αξίζει!
To titan όντως αξίζει! Βέβαια ο cpu είναι οverclocked, αλλά με καλή ψύξη είσαι gg.
Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε: στις 20:06, 28-12-09:

Μια χαρά είναι!!Εγώ μάλλον θα αγοράσω το δεξιά!Είναι σε πολύ καλή τιμή και είναι καλό μηχάνημα
Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε: στις 20:36, 28-12-09:

(το να αγοράσει κάποιος οverclocked μηχάνημα, είναι επιεικώς ΜΑΛΑΚΙΑ)
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 21:41, 28-12-09:

Ε, αν έχει καλή εγγύηση δεν είναι τόσο κακή ιδέα. Εγώ δε θα το έκανα βέβαια.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 23:03, 28-12-09:

Μα γιατί να αγοράσει κανείς έτοιμο υπολογιστή και να μην τον φτιάξει μόνος του να του 'ρθει και πιο φθηνά;
ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό.
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 16:25, 29-12-09:

Για την εγγύηση και το after-sales support του μαγαζιού από το οποίο το αγοράζεις.

Πιο φτηνά δε θα σου 'ρθει μάλλον αν το φτιάξεις μόνος σου, απλά θα μπορείς να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τα λεφτά που δίνεις για να φτιάξεις μια σύνθεση που ανταποκρίνεται πλήρως στις δικές σου ανάγκες. Διαλέγεις κιόλας μόνος σου τα κομμάτια και μπορείς να φροντίσεις να είναι ποιοτικά όλα, αν έχεις βέβαια τις κατάλληλες γνώσεις.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια