Πόσο μου λείπουν τα ''Ουφάδικα''

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Οι παλαιότεροι θα τα θυμούνται καλά, οι νεότεροι, δε μπορεί θα τα έχουν ακούσει. Μιλώ για τους προδρόμους των Ίντερνετ-καφέ, τα λεγόμενα ''ουφάδικα''. Κατα κόσμον τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά παιχνίδια που παίρναν κέρματα. Άνθισαν τη δεκαετία του 80 και είχαν μεγάλη πέραση και τη δεκαετία του 90, μέχρι μου καταργήθηκαν με νόμο του κράτους, κάπου μετά το 2000. :( :mad: Αλήθεια πόσοι από εμάς δε πέρασαν πολλές ώρες μπροστά από εκείνες τις παιχνιδομηχανές με κέρματα? Δυστυχώς τα κατάργησαν με το σκεπτικό ότι κάποιοι αετονύχηδες, τα τροποποιούσαν και τα έκαναν μηχανές με φρουτάκια. Το κράτος εφαρμόζοντας το πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι, τα κατήργησε. Λες και αυτό θα έλυνε το πρόβλημα... :/: Λες και οι αετονύχηδες, δε χρησιμοποιούν τα ίντερνετ - καφέ για τις βρομωδουλειές τους... Αλήθεια σε μια φάση, υπήρχε και το σκεπτικό για κατάργηση και αυτών, αλλά οι αντιδράσεις ήταν μεγάλες και τελικά ευτυχώς δεν ευδοκίμισε αυτή η σκέψη.

Μου λείπουν τα ''ουφάδικα'' πολύ. Όχι τόσο επειδή έπαιζα ποτέ μανιωδώς εκεί - έχω πισι και μπορώ να παίξω πολύ ανώτερης ποιότητας παιχνίδια, αλλά διότι μαζί με αυτά, χάθηκε και ένα κομμάτι της ιστορίας των ''Gamers''. Οι εποχές ευτυχώς ή δυστυχώς αλλάζουν και εξελίσονται. Είναι πολύ πιθανό, ακόμα και αν δεν τα είχε καταργήσει το επίσημο κράτος, να όδευαν από μόνα τους προς εξαφάνιση, λόγω της εμφάνισης των Ίντερνετ-καφέ. Αυτό πλέον που μένει στους κάπως παλαιότερους, είναι η γλυκιά ανάμνηση εκείνων των εποχών. Της αίθουσας με τα Ηλεκτρονικά, που συνήθως περιλάμβανε και λίγα τραπέζια μπιλιάρδου... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Τι μου θύμισες ρε Crow!!! :)
Έχω περάσει ώρες μπροστά από το tetris, τόσο που για καμιά ώρα μετά έβλεπα ακόμα τετράγωνα μπροστά μου..Ωραίες εποχές!!Τι να σου κάνουν τα net cafes τώρα..
Φαντάζομαι λες για τα μαγαζιά που απαγορευόταν η είσοδος στους κάτω των 16...με είχαν πιάσει μια φορά όταν ήμουν γυμνάσιο και μου πήραν τα στοιχεία..λες να έχω κανένα φάκελο??:hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και μένα μου αρέσανε, έπαιζα φανατικά πακμαν:clapup: :clapup: :clapup:
Όπου το πετύχαινα, σε μαγαζιά, σε καράβια,στο ατάρι :D :D :D :D
Θυμάμαι είχε ένα μαγαζί έξω απο το φροντιστήριο αγγλικών και πήγαινα ένα μισάωρο νωρίτερα για να παίξω, αφού καμμιά φορά αργούσα να μπω για μάθημα γιατί πέρναγα πίστα:redface: :redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Οι παλαιότεροι θα τα θυμούνται καλά, οι νεότεροι, δε μπορεί θα τα έχουν ακούσει. Μιλώ για τους προδρόμους των Ίντερνετ-καφέ, τα λεγόμενα ''ουφάδικα''. Κατα κόσμον τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά παιχνίδια που παίρναν κέρματα. Άνθισαν τη δεκαετία του 80 και είχαν μεγάλη πέραση και τη δεκαετία του 90, μέχρι μου καταργήθηκαν με νόμο του κράτους, κάπου μετά το 2000. :( :mad: Αλήθεια πόσοι από εμάς δε πέρασαν πολλές ώρες μπροστά από εκείνες τις παιχνιδομηχανές με κέρματα? Δυστυχώς τα κατάργησαν με το σκεπτικό ότι κάποιοι αετονύχηδες, τα τροποποιούσαν και τα έκαναν μηχανές με φρουτάκια. Το κράτος εφαρμόζοντας το πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι, τα κατήργησε. Λες και αυτό θα έλυνε το πρόβλημα... :/: Λες και οι αετονύχηδες, δε χρησιμοποιούν τα ίντερνετ - καφέ για τις βρομωδουλειές τους... Αλήθεια σε μια φάση, υπήρχε και το σκεπτικό για κατάργηση και αυτών, αλλά οι αντιδράσεις ήταν μεγάλες και τελικά ευτυχώς δεν ευδοκίμισε αυτή η σκέψη.

Μου λείπουν τα ''ουφάδικα'' πολύ. Όχι τόσο επειδή έπαιζα ποτέ μανιωδώς εκεί - έχω πισι και μπορώ να παίξω πολύ ανώτερης ποιότητας παιχνίδια, αλλά διότι μαζί με αυτά, χάθηκε και ένα κομμάτι της ιστορίας των ''Gamers''. Οι εποχές ευτυχώς ή δυστυχώς αλλάζουν και εξελίσονται. Είναι πολύ πιθανό, ακόμα και αν δεν τα είχε καταργήσει το επίσημο κράτος, να όδευαν από μόνα τους προς εξαφάνιση, λόγω της εμφάνισης των Ίντερνετ-καφέ. Αυτό πλέον που μένει στους κάπως παλαιότερους, είναι η γλυκιά ανάμνηση εκείνων των εποχών. Της αίθουσας με τα Ηλεκτρονικά, που συνήθως περιλάμβανε και λίγα τραπέζια μπιλιάρδου... :/:

δε χαθηκαν ακομα υπαρχουν ηλεκτρονικα παιχνιδια σε μαγαζια πχ στα stadium
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Εγώ έπαιζα MAME κάποτε.Τα ''Ουφάδικα'' τα ξέρω αλλά δεν έχω παίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πω πω τι μου θυμισες.. μικροί με τον αδερφό μου παίζαμε μανιωδώς.. όλη μέρα όμως.. τότε έπαιρναν εικοσάρικα, εκείνα τα μεγάλα τα ασημένια.. tetris, pacman και το καλύτερό μου: Double Dragon!!!! τέλος!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
δε θα έλεγα ότι μου λείπουν..γιατί απλα δεν είχα πατήσει ποτέ...είχα εναν amiga και μαμακιζόμουν σπίτι μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν μου εχουν λειψει καθ' αυτο τα παιχνιδια (μπασκετακια,powerspikes,tetris,DD,paxman,S.Fighter,BUBBLE BOBBLE,SnowBros κτλ κτλ) οσο το ολο μερος σαν χωρος συναντησης...πολλες φορες κρυφα απο τους δικους μας, να πηγαινουμε εκει με την ελπιδα οτι θα βλεπαμε το κοριτσι που μας αρεσε (και το οποιο ηταν σχεδον παντα με την παρεα των "νταηδων"..., να δουμε φιλους και γνωστους, τους "μαγκες" που αντιπαθουσαν τους παντες και δεν εχαναν ευκαιρια για αγριοκοιταγματα,τους γνωστους τρακαδορους....και παει λεγοντας.:)
Ηταν μια αλλη φαση, να μπαινεις σ' αυτο τον χωρο κα να ζεις διαφορες καταστασεις...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από paikths:
δε χαθηκαν ακομα υπαρχουν ηλεκτρονικα παιχνιδια σε μαγαζια πχ στα stadium

Είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις, ( Προσωπικά δεν έχω πετύχει τέτοιο μαγαζί ) αλλά τα κλασικά μαγαζιά της γειτονιάς ( Με παιχνιδομηχανές, Μπιλιάρδα και κανα τραπεζάκι για καφέ ή μπύρα) έχουν εξαφανιστεί. Όλα όσα ήξερα (Και πίστεψέ με δεν ήταν λίγα) εξαφανίστηκαν σαν τους δεινόσαυρους. :(

Μάριε και εμένα δε μου άρεσε τόσο το μέρος για να παίζω, όσο η ατμόσφαιρα του χώρου και το μέρος σαν τόπος συνάντησης με φίλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Για όλα αυτά φταίει ο @!%!%#@%@#%@# Τριανταφυλλόπουλος που μαζί με τα ξερά (φρουτάκια) έκαψε και τα χλωρά (arcade games). :(:(:(:(:mad::mad::mad::mad::mad:

Άπειρα λεφτά κυρίως για PANG... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω δυστιχος δεν τα προβαλα τα ουφαδικα. Ο πατερα μου περαναγε πολλες ωρες κατα την δεκαετια του 80.Στο pac man τρωει και εμενα και τον ξαδερφο μου (που μια εποχη ητανε "αγριος" παιχτεις) ακομα και σημερα
Ωστοσο μια εποχη ειχα σπιτι μου ενα απο αυτα τα μηχανακια, ειχε μεσα pac man, Dragoninja και street fighters ΙΙ. Οσπου μια μερα χαλασε και δεν βρισκαμε τεχνικο να το φτιαξουμε. Επισης εχω φαΐ πολλες ωρες με τα pinball. Εχει ενα μαγαζι κοντα μου που ειχε παλια και επεζα, ειμουν μονος μου μεσα στην δεκαδα συνεχος:D
Το μεγαλο μου ομως κολιμα ειναι το amiga. Το ειχε ο ξαδερφος μου οταν ειμουν μικρος και πραγματικα εκει εμαθα να παιζω video παιχνιδια. Πλεων εχω και εγω ενα, αλλα εχει προβλημα η οθονη του και ψαχνω για ενα ανταλακτικο και δυστιχος δεν εχω βρει ακομα.

Επισης μου λειπει ο super mario που επεζα σε μια ψευτοκονσολα που ειχα. Δεν βρισκω πια τετιες... Καταραμενη sony και microsoft, με αφησατε χωρις Super Mario
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Για όλα αυτά φταίει ο @!%!%#@%@#%@# Τριανταφυλλόπουλος που μαζί με τα ξερά (φρουτάκια) έκαψε και τα χλωρά (arcade games). :(:(:(:(:mad::mad::mad::mad::mad:

Άπειρα λεφτά κυρίως για PANG... :D

Δεν νομίζω ότι φταίει μόνο αυτός, λόγω ίντερνετ αυτα τα μαγαζιά θα πέθαιναν ούτως ή άλλως ή θα μετατρέπονταν σε νετ καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κωδικός για τσίχλα και παπoυτσάκια μονίμως και τερματισμός ΦΥΣΙΚΑ με ένα κέρμα το ένα και μοναδικό BUBBLE BOBBLE!
Και Lady Bug βεβαιως βεβαιως 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Απίστευτες εποχές! Είχα λιώσει και εγώ εκεί μέσα! Μου φαίνεται τόσο περίεργο που οι "μικροί" της παρέας δεν έχουν παίξει (π.χ.ο Bill_Slayer) επειδή εμένα δεν μου φαίνεται κ τόσο μακρινή εκείνη η περίοδος της ζωής μου. Σαν χθες το θυμάμαι.

Βέβαια όταν μεγάλωσα λίγο το έριξα στις παιχνιδομηχανές και στα PC, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με εκείνες τις εμπειρίες. Κυνηγούσαμε από πίσω τους θείους, τις γιαγιάδες και τους παπούδες για κανένα 20άρικο (μετά 50άρικο) για να παίξουμε 5-10 λεπτά. Εγώ θυμάμαι έπαιζα εκείνο με τα παιδάκια που κυνηγούσαν φαντάσματα σε όλο τον πλανήτη και τα ρουφούσαν στις σκούπες τους.

ΑΧ!!!!!!!!!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Κυνηγούσαμε από πίσω τους θείους, τις γιαγιάδες και τους παπούδες για κανένα 20άρικο (μετά 50άρικο) για να παίξουμε 5-10 λεπτά.
Εγω θυμαμε της λιγες φορες οταν ειμουν πολυ μικρος που ηθελα να παιξω και ζηταγα απο τον μπαμπα μου κερματα που εβγαζε απο την τσεπη του και μου εδινε κανα χιλιαρικο (με 100 δραχμες το παιχνιδι τοτε) και οτι ψηλα ειχε και μου λεγε "πηγενε στην κοπελα να σου δωσει κατοσταρικα" και τον ειχα σαν θεο!:D και να με κυνιγαει η αδερφη μου να της δωσω το τελευτεο κατοσταρικο επειδη ηθελε να παιξει το ταδε παιχνιδι και εγω να μην της το δινω γιατι δεν μου αρεσε το παιχνιδι που ηθελε να παιξει:P.Και μετα της εδινε ο πατερας μου και εγω θυμονα :P (τελικα ειμαι κολ*παιδο...) . Αλλα η φορα που μου εχει μεινει πιο πολυ ειναι οταν ειμουν 4-5 χρονων. Ειχα παει με τον πατερα μου σε ενα μπιλιαρδαδικο (τοτε ο πατερας μου επαιζε καθε μερα, ητανε και φιλαρακια με τον τυπο που το ειχε) και ο ιδιωκτιτης ανοιξε το πορτακι απο οπου επερνε τα χρηματα και μου ειπε να ριχνω το κερμα και να το πιανω. Πρωτη και τελευτεα φορα που αφησα τα καιμενα τα μπιλιαρδα ισιχα:P Μεχρι και πανω σκαρφαλωνα και επαιζα ποδοσφαιρο με την μπαλες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Kαι εγώ είμαι ένας από αυτούς που είχαν λιώσει εκεί μέσα!!!
BUBBLE BOBBLE και PONG τα αγαπημένα μου!!!
Εκείνο το ποδοσφαιράκι που ήταν χαμηλό σαν τραπεζάκι και οι δύο αντίπαλοι ήταν απέναντι το θυμάται κανείς;;
Κλασσικό παιχνίδι για κόντρες με την παρέα!!!:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cuto

Νεοφερμένος

Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
πω πω τι μου θυμησατε τωρα!μπραβο στον starter του thread.εγω ισα που με θυμαμαι να παιζω ενα με κατι διαστημοπλοια κ μια φορα street fighter οταν ειχαμε παει θασο οικογενειακως :P .αλλες εποχες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εμένα δε μου λείπουν καθόλου. :P πήγαινα και τράβαγα το αδέρφι από τα πόδια, να αφήσει το μπαμπλμπαμπλ και να γυρίσει σπίτι. τον είχα του χεριού μου τότε...ωραίες εποχές:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν νομίζω ότι φταίει μόνο αυτός, λόγω ίντερνετ αυτα τα μαγαζιά θα πέθαιναν ούτως ή άλλως ή θα μετατρέπονταν σε νετ καφέ.

Κι όμως αυτό είναι βεβιασμένο συμπέρασμα. Εγώ ξέρω ότι κόπηκαν μαχαίρι μετά τις μλκίες του και όχι σαν σταδιακή εξέλιξη της ανθρωπότητας. Το επόμενο καλοκαίρι δεν είχε πια ηλεκτρονικά στο καράβι που έπαιρνα κάθε χρόνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω πιστευω οτι θα αποσερνοντουσαν καπια φορα, αλλα θα αργουσανε λιγο παραπανω. Δες και στο εξωτερικο που δεν τα απαγορεψανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top