Πόσο μου λείπουν τα ''Ουφάδικα''

^^Vampire^^

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,085 μηνύματα.
Έχω ταΐσει ένα golden axe αμέτρητες φορές... (όσες φορές δηλαδή μπορούσα να μπω σε τέτοιο μαγαζί. Πως και πως περίμενα να γίνω 16 χρονών) :D
Αλλά κι όταν απέκτησα το Mame32 ευχαριστημένη ήμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness:
Είναι πολύ πιθανό, ακόμα και αν δεν τα είχε καταργήσει το επίσημο κράτος, να όδευαν από μόνα τους προς εξαφάνιση, λόγω της εμφάνισης των Ίντερνετ-καφέ. Αυτό πλέον που μένει στους κάπως παλαιότερους, είναι η γλυκιά ανάμνηση εκείνων των εποχών. Της αίθουσας με τα Ηλεκτρονικά, που συνήθως περιλάμβανε και λίγα τραπέζια μπιλιάρδου... :/:
Αυτό πιστέυω κι εγώ. Ο Τριανταφυλλόπουλος απλά έδωσε το τελειωτικό χτύπημα.

Double dragon και street fighter για μένα.Αν και μ'αρεσαν και τα ποδοσφαιράκια.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Εκείνο το ποδοσφαιράκι που ήταν χαμηλό σαν τραπεζάκι και οι δύο αντίπαλοι ήταν απέναντι το θυμάται κανείς;;
Κλασσικό παιχνίδι για κόντρες με την παρέα!!!:clapup: :clapup:
Εννοείται :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω παίξει σε "Ουφάδικα" αλλά πριν 2 περίπου χρόνια έπαιζα Mame32.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Όταν έπαιζα, από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ήταν το Sega Rally, το Jurassik Park (Είχες και πλαστικό πιστόλι), κάποια ποδοσφαιράκια που δε θυμάμαι τα ονόματά τους, το Pacman, το Street Fighter ( :worship: :worship: :worship: ), κάποιοι εξομοιωτές Μοτοσυκλετών και Αεροπλάνων του Β Παγκοσμίου, το ΤΟΚΙ και άλλα που δε θυμαμαι τα ονόματά τους τώρα. Ένας Θεός ξέρει μόνο πόσα κέρματα τα τάισα συνολικά και κυρίως όταν ήμουν μικρότερος και έπαιζα περισσότερο. Καμιά φορά παίζαμε και μπιλιάρδο, αλλά πιο σπάνια γιατί ήτανε ακριβό. :( Όταν μεγαλώσαμε κάπως περισσότερο μαζευόμασταν εκεί για κανα αναψυκτικό ή καφέ, παρά για να παίξουμε.

Υ.Γ. Απ' ότι θυμάμαι το όριο για να μπείς, ήταν 17 χρονών και όχι 16. Εννοείται βέβαια πως η ταμπέλα ήταν μόνο διακοσμητική. Παντού η πλειοψηφία ήταν κάτω του ορίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Kαι εγώ είμαι ένας από αυτούς που είχαν λιώσει εκεί μέσα!!!
BUBBLE BOBBLE και PONG τα αγαπημένα μου!!!
Εκείνο το ποδοσφαιράκι που ήταν χαμηλό σαν τραπεζάκι και οι δύο αντίπαλοι ήταν απέναντι το θυμάται κανείς;;
Κλασσικό παιχνίδι για κόντρες με την παρέα!!!:clapup: :clapup:
Tehkan World Cup!! Πωπω τι μου θύμισες τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
τι ειπες τωρα...

Cabal, Snowbross, Pong, Power Spikes, Double Dragon, World Cup '90 κολαση!!!

και ενοείτε πως είχα και καμια 10αρια πετονιές για κάθε μοντέλο UFO!!! χεχεχεχεχε ξέρετε απο πετονιές έτσι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
δεν ειναι η νομοθεσια, ειναι οτι τα arcades ξεπεραστικαν. Οταν το Ps2 εχει περισοτερα και καλυτερα παιχνιδια ποιος θα δωσει 2 ευρω για να παιξει sega raly (το grand turismo ειναι σαφως καλυτερο).

απο το 98 και μετα μαλιστα τα arcades αρχισαν να γινονται tuned up εκδοσεις των κονσολων, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Παντος τα τελευταια boards που υπαρχουν, οπως το chihiro και το Lindbergh της sega ειναι το xbox και ενα pc αντοιστιχα.

τα arcade παιθαναν, ειναι πλεον ενα κοματι της ιστοριας, δεν εχουν κοινο και λογο υπαρξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω παίξει σε "Ουφάδικα" αλλά πριν 2 περίπου χρόνια έπαιζα Mame32.
Για όποιον δεν ξέρει το MAME είναι ένας εξομοιωτής που σου επιτρέπει να παίξεις εκείνα τα παλιά παιχνίδια στον υπολογιστή σου με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά!
Για να σας δώσω να καταλάβετε, πριν παίξεις η οθόνη γράφει INSERT COIN :D



Το δικό μου αγαπημένο ήταν το Phoenix.

Όταν με πιάνει η νοσταλγία ανοίγω το MAME και παίζω λίγο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crow_of_Darkness

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
δεν ειναι η νομοθεσια, ειναι οτι τα arcades ξεπεραστικαν. Οταν το Ps2 εχει περισοτερα και καλυτερα παιχνιδια ποιος θα δωσει 2 ευρω για να παιξει sega raly (το grand turismo ειναι σαφως καλυτερο).

Όντως δε πιστεύω ότι ευθύνεται η νομοθεσία. Τουλάχιστον απόλυτα. Θα εξαφανίζονταν από μόνα τους σα τους Δεινοσαύρους. Άντε να ζούσαν λίγο ακόμα στη καλύτερη των περιπτώσεων. Πάντως το sega rally, άξιζε τα 2 ευρώ, δεδομένου ότι έπαιζες σε κανονικό εξομοιωτή οδήγησης, και όχι σε μια ''φτωχή'' κονσόλα στη τηλεόρασή σου. Άσχετα βέβαια αν το άξιζε όπως και άλλα παιχνίδια, το οικονομικό είναι ένας σοβαρός αποτρεπτικός παράγοντας για τους gamers... :(

Αρχική Δημοσίευση από epote:
απο το 98 και μετα μαλιστα τα arcades αρχισαν να γινονται tuned up εκδοσεις των κονσολων, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Παντος τα τελευταια boards που υπαρχουν, οπως το chihiro και το Lindbergh της sega ειναι το xbox και ενα pc αντοιστιχα.

Αυτό ξαναπές το. Τόσες και τόσες συλλογές έχουν κυκλοφορήσει με παλαιότερα παιχνίδια, με πρωταγονιστή το Playstation-2. Τί να πρωτοθυμηθώ. Από τη συλλογή με παιχνίδια σόνικ έως συλλογές με Retro. Οι κονσόλες έριξαν πολλές φτυαριές θαψίματος στα ουφάδικα, είναι γεγονός. (Δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι) :|

Αρχική Δημοσίευση από epote:
τα arcade παιθαναν, ειναι πλεον ενα κοματι της ιστοριας, δεν εχουν κοινο και λογο υπαρξης

Θα μου επιτρέψεις να πώ ότι τα Arcade δεν πέθαναν. Αυτό το βλέπουμε από τις πωλήσεις τους για κονσόλες και πίσι. Αυτό που πέθανε είναι τα Retro Arcade. Ακόμα η εξέλιξη των παιχνιδομηχανών (Ήδη από την εποχή του Playstation-1) μετατόπισε το ενδιαφέρον των παιχνιδόφιλων και έστρεψε αλλού το ενδιαφέρον των παιχνιδοβιομηχανιών. Οι πανίσχυρες κονσόλες και η εξέλιξη των πίσι, ήταν που έκλεισαν τα ουφάδικα στο χρονοντούλαπο της λήθης... :| (Πάλι δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^:
Έχω ταΐσει ένα golden axe αμέτρητες φορές... (όσες φορές δηλαδή μπορούσα να μπω σε τέτοιο μαγαζί. Πως και πως περίμενα να γίνω 16 χρονών) :D
Αλλά κι όταν απέκτησα το Mame32 ευχαριστημένη ήμουν.

Xιχιχιχι!Κι εδω αλλο ενας λατρης του golden axe!!!:clapup: :D
Εγω επαιρνα τον Νανο τις περισσοτερες φορες!;)
Founes αγορι μου κι εσυ τα κολπακια με τις πετονιες;;;OEO!!!!!:D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
εεετσι...

ενα κομμάτι χοντρή πετονιά + ενας αναπτήρας = αμέτρητες ωρες snowbross!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Founes:
εεετσι...

ενα κομμάτι χοντρή πετονιά + ενας αναπτήρας = αμέτρητες ωρες snowbross!!!

Δεν σας περνανε χαμπαρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ατελειωτο λιωσιμο σε pacman, tetris και bubble bobble! Τελειες εποχες..
Μου χει μεινει η συνηθεια, και ορμαω οπου βλεπω photoplay τωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epidromi

Νεοφερμένος

Ο epidromi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Είναι χαζό να λέμε ότι φταίει ο Τριανταφυλλόπουλος φταίει για την απαγόρευση των ουφάδικων. Όταν έδειξε το "Τι είσαι;":hehe: :hehe: απαγορεύτηκε το σεξ; :jumpy: Οι υποκριτές βουλευτές φταίνε ΚΥΡΙΩΣ που ψήφισαν τον πανηλίθιο νόμο που έκανε παράνομο ακόμα και τον ναρκαλιευτή των Windows, ενώ άφησαν άθικτα καζίνο, στοιχήματα του ΟΠΑΠ κ.λπ :whatever: :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epidromi:
Είναι χαζό να λέμε ότι φταίει ο Τριανταφυλλόπουλος φταίει για την απαγόρευση των ουφάδικων. Όταν έδειξε το "Τι είσαι;":hehe: :hehe: απαγορεύτηκε το σεξ; :jumpy: Οι υποκριτές βουλευτές φταίνε ΚΥΡΙΩΣ που ψήφισαν τον πανηλίθιο νόμο που έκανε παράνομο ακόμα και τον ναρκαλιευτή των Windows, ενώ άφησαν άθικτα καζίνο, στοιχήματα του ΟΠΑΠ κ.λπ :whatever: :whatever:
+1

αλλά το θέμα ειναι ακριβώς εκει....
αν παίζεις ναρκαλιευτή στα παραθυρια της Μαϊκροσοφτ... δε θα έχεις "ανάγκη" να ξεδώσεις παιζοντας φρουτάκια στην Πάρνηθα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Τα ουφάδικα είναι αυτοί οι κύριοι που έχουν διάφορους κερματοφάγους μέσα σε στα άθλια μαγαζιά τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι

να σου πω την αληθεια μου εγω ψιλοχαιρομαι. Εχω αυτη τη γλυκια νοσταλγια του Pcman και του kick off αλλα παιχνιδια οπως το tomb raider και το resident evil σε arcade δεν θα μπορουσαμε ποτε να δουμε, πολυ απλα γιατι τα arcades εχουν ενα προβλημα: πρεπει να μπορεις να παιξεις κατ ευθειαν. Οποτε δεν υπαρχει χωρος για ιστορια, αναπτυξη χαρακτηρων, ατμοσφαιρας κτλ κτλ.

Επι της ουσιας τα arcades περιοριζονται σε μη ρεαλιστικους drive simulators, beat em up και σε railway shoot em up. Δεν εχει αλλα...αλλα αυτα τα εχουμε παιξει 1000 φορες το καθε ενα, τι να αλαξει τα γραφικα?
Αυτό που πέθανε είναι τα Retro Arcade

οταν λεω arcade εννοω τα cabinets το ουφαδικο το μηχανιμα με τα κερματα δηλαδη.

παντος εγω πακμαν και bubble bobble παιζω ακομα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
παντος εγω πακμαν και bubble bobble παιζω ακομα:p

δεν είσαι ο μόνος... δεν είσαι ο μόνος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
τι μου θυμισες τωρα ποσα λεφτα ειχα χαλασει σε αυτα τα μαγαζιαπωπωπω αφου τωρα εχω το μαμε για να τα θυμαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
καπου ειχα βρει ενα site που ενας τυπος έδινε οδηγίες για το πως εφτιαχε ενα παλιο pc σε στθλ ufo στο σπιτι του! πολύ καλή φάση, να είχα και χώρο ρε γμτ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top