2012 και άλλες προφητείες

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Μένω στο τελευταίο του Νωεύς, σύμφωνα με την Βίβλο: "«…περί εκείνης της Ημέρας ουδείς γνωρίζει, παρά μόνον ο Πατήρ ο εν ουρανοίς».

"...αλλά δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο ...και για την Ελλάδα!". Καλό, αυτό μου άρεσε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Μένω στο τελευταίο του Νωεύς, σύμφωνα με την Βίβλο: "«…περί εκείνης της Ημέρας ουδείς γνωρίζει, παρά μόνον ο Πατήρ ο εν ουρανοίς».


Γνωρίζει και ο Ρεμπεσκές, αφού έβαλε χρονοδιάγραμμα δυο χρονια μετά τη μέρα της κρίσης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

escaflowne

Νεοφερμένος

Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ποσες φορες εχει προβλεφθει το τελος του κοσμου?

απο μνημης τελειως το 1990, το 1999, το 2000 (καλα εκει δωσανε και ρεστα, θυμαται κανεις το Y2K?:P), το 2004 και τωρα το 2012.

i wouldnt loose sleep over it if i where you

αλλωστε βγαινει ταινια 2012...

Kαλα σίγουρα!Δεν το συζητώ πως τα έχουν πεί πολλές φορές αλλά,...τοσες προβλέψεις πού συμπίπτουν όλες μαζι?...αυτο με παραξενεύει...και εκτός αυτου οσον αφορα τους μάγια, τα ημερολόγια τους συμπίπτουν και πέφτουν μέσα πολύ περισσότερο απο όσο τα δικά μας!
Όταν το διάβασα αυτό ήταν που σκάλωσα.

Τα μέσα υπάρχουν όλα, για μετάβαση στο επόμενο επίπεδο εξέλιξης, πανίσχυρα μέσα, πόροι, συστήματα. Τα ίδια μέσα έχουν την ισχύ να φέρουν την ολοκληρωτική καταστροφή. Αυτή είναι η μοναδική, στην εποχη μας, πρόκληση των καιρών, για τον κάθε ενα ξεχωριστά και όλους μαζί. Είναι απλά θέμα συνολικής σκέψης, συνολικού στόχου.

Πόσους ακριβώς νομίζεις πώς θα σώσουν τα μέσα αυτά φίλε buggs?...πανω απο καμια 10αρια MIllion κοσμο δέν νομίζω...οι άλλοι θα πεθάνουν στις πρωτες εβδομάδες της προσαρμογής...λέμε τώρα!
Πιστεύω πώς εαν γίνει κατι το 2012 θα γίνει τόσο γρήγορα που οι λύσεις θα είναι ελάχιστες(ΠΧ "μετακόμιση" σε αλλον πλανήτη).

Γειάσου, αγαπητέ Esca.!



Εκείνο που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εάν η εκλογή του κάθε νέου Πάπα επηρεάζεται από αυτές τις Προφητείες. Εάν οι εκλέκτορες, δηλαδή προσπαθούν να εκπληρώσουν τις προφητείες από μόνοι τους.]

Γειάσου και σενα φίλε Νωεύς,

Αυτό ήταν και το πρώτο πράγμα που πέρασε απο το μυαλό μου!Αλλά αυτο που με προβληματίζει έιναι το ότι οι Παπές "τελειώνουν". Μετά τι?θα αλλάξει ολόκληρος ο Κοσμος!ολόκληρη η ιστορία εαν γίνει κάτι τέτοιο!Θα συνεχίσουν άραγε να εκλέγουν πάπες μετα απο αυτό?και εάν ναι με ποια κριτήρια?...:hmm:

Νομίζω ότι «κτύπησες διάνα»!

[Το τέλος του κόσμου θα έλθει με νερό.] :

Εξ ου και η «Εποχή του Υδροχόου»;

[Το Έτος 2012 δεν φαντάζει πια τόσο μακρινό...]

Ποιος δεν συμφωνεί;

[Τα τελευταία χρόνια πολλά έχουν ακουστεί για αυτή τη χρονιά…χρονοταξιδιώτες αναφέρουν ότι….]

Είμαι και του λόγου μου ένας από αυτούς… Μπορεί να είσαι και εσυυύ!

[Ο John Titor εμφανίστηκε το 2000 σε κάποιο φόρουμ στο ίντερνετ υποστηρίζοντας οτι είναι χρονοταξιδιώτης και ήρθε απο το 2036…]

Ο υποφαινόμενος, έχω τα πρώτα μου γενέθλια το 2035 …και δεν κάνω πλάκα!
Λοιπόν, για τις 15 Ιουλίου 2035, σας καλώ όλους στο πάρτι. Θα γίνει σίγουρα, σε βουνοκορφή: Άρα ο κόσμος δεν θα έχει καταστραφεί …μέχρι τότε!

Απίστευτο!Αυτο με τον χρονοταξιδιώτη δεν το ειχα ακούσει!Βέβαια όλα αυτά θα μπορούσαν να είναι ισχυρισμοί αλλά...το να το πάει κάποιος τόσο μακριά ειναι κάπως πιστέυω...
Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ φιλε Νωεύς που ακριβώς βρήκες πληροφορίες για τον Κ.Titor? θα με ενδιέφερε να το δω το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Το 2012 δεν προκειται να καταστραφη ο κοσμοs μαs.Το τελοs του κοσμου με την εννοια που ολοι μαs την φανταζομαστε αργει παρα πολυ ακομη και θα παρει τουλαχιστον χιλιαδεs χρονια μεχρι να φτασουμε σε εκεινο το σημειο.Προεχουν πρωτα παρα πολλα αλλα γεγονοτα πριν απο αυτο,καταρχην δεν θα πρεπει να ξεχναμε αυτο που ειπε ο χριστοs μαs. για την ελευση του τελευταιου χριστου πανω στην γη τον παρακλητο(Αγιο Πνευμα) που θα ειναι ερθει περι το τελοs αυτηs τηs χιλιετιαs και θα ερθει να μαs μιλησει για τελευταια φορα για την αγαπη και το λογο του θεου.Για αυτο οι καθε λογοιs καταστροφολογοι καθε εποχηs θα πρεπει να περιμενουν δυστυχωs για εκεινουs και ευτυχωs για εμαs παρα πολυ καιρο ακομα για να δικαιωθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το 2012 δεν προκειται να καταστραφη ο κοσμοs μαs.Το τελοs του κοσμου με την εννοια που ολοι μαs την φανταζομαστε αργει παρα πολυ ακομη και θα παρει τουλαχιστον χιλιαδεs χρονια μεχρι να φτασουμε σε εκεινο το σημειο.Προεχουν πρωτα παρα πολλα αλλα γεγονοτα πριν απο αυτο,καταρχην δεν θα πρεπει να ξεχναμε αυτο που ειπε ο χριστοs μαs. για την ελευση του τελευταιου χριστου πανω στην γη τον παρακλητο(Αγιο Πνευμα) που θα ειναι ερθει περι το τελοs αυτηs τηs χιλιετιαs και θα ερθει να μαs μιλησει για τελευταια φορα για την αγαπη και το λογο του θεου.Για αυτο οι καθε λογοιs καταστροφολογοι καθε εποχηs θα πρεπει να περιμενουν δυστυχωs για εκεινουs και ευτυχωs για εμαs παρα πολυ καιρο ακομα για να δικαιωθουν.

Έχω μία φίλη πολύ αγαπημένη μου, η οποία είναι Μάρτυρας του Ιεχωβά. :) Σε μία συζήτηση που είχαμε κάνει, μου είχε πει πως, γι αυτούς, ο Χριστός έχει ξαναέρθει, με τη μορφή προφητών ή κάτι τέτοιο- δεν το θυμάμαι πολύ καλά, θα σας γελάσω... Θυμάμαι πάντως ότι μου είπε ότι έχει ξαναέρθει, γιατί μου είχε κάνει εντύπωση.
Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενά σου, η θρησκευτική ομάδα στην οποία ανήκει η φίλη μου δεν έχει τίποτα άλλο να περιμένει και θα μπορούσε κάλλιστα γι αυτούς να έρθει το τέλος του κόσμου αύριο. Ή χθες... Ή τον προηγούμενο μήνα... χμ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόιντ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Έχω μία φίλη πολύ αγαπημένη μου, η οποία είναι Μάρτυρας του Ιεχωβά. :) Σε μία συζήτηση που είχαμε κάνει, μου είχε πει πως, γι αυτούς, ο Χριστός έχει ξαναέρθει, με τη μορφή προφητών ή κάτι τέτοιο- δεν το θυμάμαι πολύ καλά, θα σας γελάσω... Θυμάμαι πάντως ότι μου είπε ότι έχει ξαναέρθει, γιατί μου είχε κάνει εντύπωση.
Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενά σου, η θρησκευτική ομάδα στην οποία ανήκει η φίλη μου δεν έχει τίποτα άλλο να περιμένει και θα μπορούσε κάλλιστα γι αυτούς να έρθει το τέλος του κόσμου αύριο. Ή χθες... Ή τον προηγούμενο μήνα... χμ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόιντ μου...
Ναι kalypso καταλαβαινω αλλα ειναι πολυ νωριs για να μιλαμε για το τελοs του κοσμου οταν θα συμβει αυτο η ανθρωποτητα θα εχει φυγει ηδη μακρια σε αλλα αστρα και σε αλλουs κοσμουs.Ο πολιτισμοs μαs οπωs τον γνωριζουμε σημερα θα ανηκει πλεων σε καποια μακρινη προιστορικη εποχη και σε ενα πολυ μακρινο παρελθον σχεδον ξεχασμενο απο τουs ανθρωπουs εκεινηs τηs εποχηs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Λοιπόν,
για το ημερολόγιο των Μάγιας υπάρχουν δυο εκδοχές.

Η πρώτη είναι ότι «τέλος ημερολογίου» δεν σημαίνει κατά τους Μάγιας τέλος του πλανήτη, αλλά τέλος του παρόντος πολιτισμού. Μετά τον κατακλυσμό, ακολουθεί η «Χρυσή Εποχή», με ό,τι μπορεί να φαντάζεται κανείς ως αναγέννηση.
Η δεύτερη είναι ότι, μολονότι οι ιερείς των Μάγιας όρισαν ως απαρχή του πολιτισμού τους το 3113 π.Χ., έχουν καταγράψει στο ημερολόγιό τους και ημερομηνίες κατά πολύ παλαιότερες, που ανάγονται σε χιλιάδες χρόνια πριν! Αυτό σημαίνει ότι αναγνώριζαν την ύπαρξη άλλων πριν από τον δικό τους λαό - άλλωστε, το ημερολόγιο το είχαν πάρει από τους παλαιότερους Ολμέκους. Απλώς αυτοί έθεταν μια αρχή για όσα αφορούσαν τον «δικό τους κόσμο». Μέσα από αυτό το πρίσμα, και το τέλος που προβλέπουν για το 2012 αφορά κυρίως τους ίδιους. Και, όντως, έχει ήδη υπολογισθεί ότι από την τήξη των πάγων μεταξύ των πρώτων που θα βουλιάξουν είναι η χερσόνησος του Γιουκατάν, η Φλόριδα και το Δέλτα του Νείλου.
Αρα, οι σίγουρα προσευχόμενοι για την «επόμενη ημέρα» είναι τα έξι εκατομμύρια των Μάγιας, που ζουν ακόμη σήμερα στη Γουατεμάλα, στο Μπελίσε, στη Δ. Ονδούρα και στο Ν. Μεξικό. Οι λοιποί... αποφεύγουμε την παραλία χειμώνα καιρό!


Η πρώτη αναφορά «επιστημονικής αντιστοίχησης» των ημερολογίων των Μάγιας με τα συμβαίνοντα στον πλανήτη μας προήλθε από έναν έγκριτο ερευνητή των πάγων, το 2006: αναλύοντας δείγματα πάγου της Αρκτικής με ραδιοϊσότοπα ο καθηγητής του αμερικανικού Πανεπιστημίου του Οχάιο και ερευνητής του Πολικού Κέντρου Ερευνών Byrd Λόνι Τόμσον (Lonnie Thompson) αποφάνθηκε ότι πριν από 5.138 χρόνια, με περιθώριο σφάλματος +-45 χρόνια, ο πλανήτης μας έζησε μια απότομη κλιματική αλλαγή η οποία προήλθε από απότομη διαφοροποίηση της λαμπρότητας του Ηλιου. Η χρονολόγηση του φαινομένου οδηγεί στο έτος 3132 π.Χ., άρα... στην αρχή του ημερολογίου των Μάγιας.
Δεν μείναμε όμως με την έκπληξη μισή: στις 12 Δεκεμβρίου 2007 η NASA ανακοίνωσε με πολλή ανησυχία τα πορίσματα του συνεδρίου της Ενωσης Αμερικανών Γεωφυσικών. Συνοπτικά, οι πρόσφατες φωτογραφίες των δορυφόρων της είχαν αποκαλύψει ότι η τήξη των πάγων του Βορείου Πόλου είναι πολύ ταχύτερη από ό,τι πιστευόταν. Στο τέλος του προηγούμενου καλοκαιριού ο συνολικός όγκος του πάγου στην Αρκτική ήταν μόλις ο μισός από ό,τι πριν από τέσσερα χρόνια. Οσο για τη Γροιλανδία, αυτή έχασε περίπου 552 δισεκατομμύρια τόνους πάγου το καλοκαίρι, 15% περισσότερο από τον μέσο ετήσιο όρο των προηγούμενων ετών - ή το τετραπλάσιο όσου έχανε πριν από 15 χρόνια! Ακόμη χειρότερα, το εναπομείναν στρώμα πάγου κρίνεται ασυνήθιστα λεπτό. Αρα, μπορεί να λιώσει και αυτό ταχύτατα. Και όπως όλοι έχουμε πλέον πληροφορηθεί, αν λιώσουν οι πάγοι της Γροιλανδίας η στάθμη της θάλασσας μπορεί να ανέλθει πάνω από έξι (6) μέτρα... όπερ ο κατακλυσμός παύει να αποτελεί σενάριο του Χόλιγουντ.
Ολοι οι επιστήμονες του συνεδρίου εξέφρασαν στη συνέντευξη Τύπου την κατάπληξή τους για την ταχύτητα εξέλιξης του φαινομένου. Οταν ερωτήθηκαν για το πότε αναμένουν να επέλθει η πλήρης τήξη, ο κλιματολόγος Τζέι Ζουάλι (Jay Zwally) απάντησε: «Με αυτόν τον ρυθμό ο Αρκτικός Ωκεανός θα μπορούσε να μείνει χωρίς πάγους ως το καλοκαίρι του 2012»! ΥΓ.: Η ανησυχία της NASA είναι τέτοια ώστε να σχηματίσει ειδική ιστοσελίδα ενημέρωσης για στοιχεία που καταδεικνύουν «πόσο κοντά είμαστε στο σημείο κορύφωσης» («Earth's "Tipping Points": How Close Are We?», στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.nasa. ov/topics/earth/tipping-points. html).

Όπως καταλαβαίνεις ο πολιτισμός μας θα έρθει κάποια στιγμή στο τέλος του διότι εμέις οι ίδιοι είμαστε εχθροί του εαυτού μας και θα τον καταστρέψουμε, το πότε θα καταστραφεί κάνεις δεν το ξέρει, η τήξη των πάγων όμως με τόσο γρήγορο ρυθμό είναι όντως ανησυχιτικό γεγονός. Ίσως να μην είναι πολύ αργά για να αντιδράσουμε.

P.S Το απόσπασμα είναι απο την εφημερίδα ''ΤΟ ΒΗΜΑ"
https://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15284&m=H06&aa=1 - 65k
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Έχω μία φίλη πολύ αγαπημένη μου, η οποία είναι Μάρτυρας του Ιεχωβά. :) Σε μία συζήτηση που είχαμε κάνει, μου είχε πει πως, γι αυτούς, ο Χριστός έχει ξαναέρθει, με τη μορφή προφητών ή κάτι τέτοιο- δεν το θυμάμαι πολύ καλά, θα σας γελάσω... Θυμάμαι πάντως ότι μου είπε ότι έχει ξαναέρθει, γιατί μου είχε κάνει εντύπωση.
Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενά σου, η θρησκευτική ομάδα στην οποία ανήκει η φίλη μου δεν έχει τίποτα άλλο να περιμένει και θα μπορούσε κάλλιστα γι αυτούς να έρθει το τέλος του κόσμου αύριο. Ή χθες... Ή τον προηγούμενο μήνα... χμ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόιντ μου...
Οι Ιεχωβάδες δηλαδή πιστεύουν ότι μετα την Δευτέρα Παρουσία η οποία έχει γίνει κατα τα λεγόμενα τους θα καταστραφεί ο κόσμος? Και ήρθε μόνο για αυτούς αλλά εμάς τους χριστιανούς είπε ε οκ αστους αυτούς τώρα κατεβαίνω μόνο για τους Ιεχωβάδες τους άλλους θα τους δώ στην τρίτη παρουσία μου.lol Σορρυ δεν υποτιμώ καμία θρησκεία αλλα μου φαί
νεται αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται λογικο. Καθε θρησκεια εχει τα δικα της γεγονοτα και προφητικες. Γι αυτους εχει γινει η δευτερα παρουσια, για τους χριστιανους οχι, για τον εβραισμο δεν εχει γινει ουτε η πρωτη ακομη... Πρεπει να υπαρχει ποικιλια για να μη βαριομεθα.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Έχω μία φίλη πολύ αγαπημένη μου, η οποία είναι Μάρτυρας του Ιεχωβά. :) Σε μία συζήτηση που είχαμε κάνει, μου είχε πει πως, γι αυτούς, ο Χριστός έχει ξαναέρθει, με τη μορφή προφητών ή κάτι τέτοιο- δεν το θυμάμαι πολύ καλά, θα σας γελάσω... Θυμάμαι πάντως ότι μου είπε ότι έχει ξαναέρθει, γιατί μου είχε κάνει εντύπωση.
Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενά σου, η θρησκευτική ομάδα στην οποία ανήκει η φίλη μου δεν έχει τίποτα άλλο να περιμένει και θα μπορούσε κάλλιστα γι αυτούς να έρθει το τέλος του κόσμου αύριο. Ή χθες... Ή τον προηγούμενο μήνα... χμ.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόιντ μου...
Για να συνεχισω και να ολοκληρωσω αυτο που ηθελα να πω kalypso ειναι οτι το τελοs αυτου του κοσμου ειναι δεδομενο οτι καποια στιγμη θα ερθει μοιραια και εξηγουμε.Οταν εγινε καποτε το λεγομενο μπιγκ μπαν η νομοι η αρχεs και οι κανονεs ηταν πολυ διαφορετικοι απο τουs σημερινουs νομουs που διεπουν το σημερινο συμπαν τοτε υπηρχε μονο το καλο, και καλο ειναι οτι γινεται με την παρεμβαση του δημιουργου θεου γιατι ειναι και αιωνιο.Μετα την αποστασια του διαβολου απο το αγγελικο συστημα ο αρχων του σκοτουs συμφωνα με το συμπαντικο δικαιο απεκτησε και αυτοs εξουσια πανω στην υλη, με αυτην του ομωs την παρεμβαση ουσιαστικα εκεινη την στιγμη καταδικασε το ιδιο το συμπαν σε αργο θανατο γιατι το κακο ειναι χτιστο και αρα καταδικασμενο εξαρχηs να καταστραφη. Ετσι αλλαξε το status quo που υπηρχε μεχρι εκεινη την στιγμη στο συμπαν να ειναι δηλαδη αφθαρτο και αιωνιο.Η συντελεια του κοσμου εχει και αυτο το νοημα, δεν ειναι μονο η μεγαλη κριση που θα επελθει για εμαs τουs ανθρωπουs αλλα εχει και την εννοια οτι μεσα απο τιs σταχτεs τηs θα αναγεννηθει εναs νεοs καινουργοs κοσμοs με τηs πρωταρχικεs ιδιοτητεs που ειχε ο προηγουμενοs χωριs την παρουσια του κακου, αφου θα εχει νικηθει, εναs κοσμοs δηλαδη αφθαρτοs και αιωνιοs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται λογικο. Καθε θρησκεια εχει τα δικα της γεγονοτα και προφητικες. Γι αυτους εχει γινει η δευτερα παρουσια, για τους χριστιανους οχι, για τον εβραισμο δεν εχει γινει ουτε η πρωτη ακομη... Πρεπει να υπαρχει ποικιλια για να μη βαριομεθα.. :P

woooooooow περίμενε. Απο πότε οι εβραίοι πιστεύουν στον Χριστό? Μάλλον έχω χάσει επεισόδια lol.Η αυτό που θές να πείς είναι ότι πιστεύουν στον ερχομό του και όχι στον ίδιο?Μα πως έχει γίνει η δευτέρα παρουσία πότε ποιά εποχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αναφερθηκα πουθενα στον Χριστο και μου διεφυγε? :confused:

Το point που υποβοσκει (τι υποβοσκει, μπαμ κανει δηλ :P) ειναι πως καθε θρησκεια μπορει να εχει ορισει το δικο της τελος του κοσμου. Αυτο δεν σημαινει πως επειδη ο καθε προφητης-πυθια που ηταν υπο την επηρεια ξυδιων μυδιων ειχε προβλεψει και καταγραψει το τελος του κοσμου, τοτε το τελευταιο θα λαβει χωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ο αρχων του σκοτουs συμφωνα με το συμπαντικο δικαιο


Tι απύθμενη ξεφτίλα,
ακόμα και η επανάσταση πρέπει να ακολουθεί τους νόμους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Tι απύθμενη ξεφτίλα,
ακόμα και η επανάσταση πρέπει να ακολουθεί τους νόμους. :P
Φιλε μου rempeske ακομα και το κακο εχει κατι καλο μεσα του,την ελευθερη βουληση,επομενοs μεχρι ενοs σημειου εχει και αυτο δικαιωμα σε αυτο τον κοσμο.Συμβουλη μου απεφυγε το οσο μπορειs, εχουμε την νοημοσυνη για να το αναγνωρισουμε και να το αποφυγουμε,δεν μαs το επιβαλει κανειs με την βια να το ακολουθησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αν υπαρχει ο θεος της χριστιανικης θρησκειας, αυτον ποιον θα τον κρινει για το κακο μεσα του? Γιατι καποιος εφτιαξε το κακο κι ο θεος ειναι παντογνωστης και παναγαθος...

Εξακολουθω παντως να μην καταλαβαινω (κι ας μου αφαιρεσαν τα εξαιρετικα οφτοπικ περι θωδης :P) πως τη βρισκετε με μια επιβεβλημενη ηθικη πανω απο το κεφαλι σας να σας λεει τι ειναι κακο και τι οχι... Παντα πρεπει να υπαρχει μια αρχη για να κουναει τα πολυποθητα νηματα μας, να μας υποσχεται τον υπερανθρωπο (εστω και με μειωμενη εξουσια...)...?

Πολυ τεμπεληδες εχουμε γινει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αν υπαρχει ο θεος της χριστιανικης θρησκειας, αυτον ποιον θα τον κρινει για το κακο μεσα του? Γιατι καποιος εφτιαξε το κακο κι ο θεος ειναι παντογνωστης και παναγαθος...
Ο θεοs ειναι καλοs κατα βουλησιν και δεν εχει πραξει κανενα κακο, μονο σου τον ειπεs παντογνωστη και παναγαθο και αυτο εχει το καλο μεσα του.Οσο για το ποιοs εφτιαξε το κακο η απαντηση ειναι κανειs. Κακο ειναι οτι εναντιωνεται στην φυση του παναγαθου θεου και τα θεαρεστα εργα του, που τα παντα εν σοφια εποιησε και ειναι ουσιαστικα αυτο το κακο μια ψευδαισθηση που επιστρεφει παντα στο καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κακό είναι η απουσία του καλού, όπως σκοτάδι είναι η απουσία του φωτός.
Ο Θεός είναι αγάπη, και η απουσία της αγάπης είναι το κακό.
Δεν έφτιαξε λοιπόν ο Θεός το κακό (λίγο off-topic αλλά πιστεύω διευκρινιστικά, χωρίς να είμαι ειδήμων στην ελληνική γλώσσα τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φωτη, τα θρησκευτικα τωρα ειναι θεμα του καθενος αμα τα πιστευει... Δλδ για τους Βουδιστες δεν θα υπαρξει τελος;
Πολυ πιο απλα, και περα απο θρησκευτικα θεματα, καπια στιγμη ο Ηλιος θα γινει τοσο μεγαλος που θα καταπιει τον ερμη και την αφροδιτη, και τοτε οι συνθικες στην γη θα ειναι τετιες που δεν θα μπορει να επιζεισει ο ανθρωπος, και εκτος αυτου μετα απο αυτο ο ηλιος θα μικρηνη και θα σβησει και θα γινει ενας νανος, οποτε δεν υπαρχει ζωη επ απειρων στο ηλικο μας συστιμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
1]Επομενως ο θεος δεν ειναι παντοδυναμος αφου το καλο απουσιαζει στις περιοχες του κακου?
2]Αν ο θεος ειναι αγαθος κατα βουληση (επιλεκτικα) τοτε εξακολουθει να ειναι παναγαθος αφου κανει διακρισεις?
3]Αν τωρα δε γνωριζει που βρισκεται ελλειψη καλου για να εξακολουθησει να ειναι παντοδυναμος, παυει να ειναι παντογνωστης.
4]Αν γνωριζει που βρισκεται και ειναι παντοδυναμος τοτε ειναι υποκριτης, επομενως οχι παναγαθος... (go to 2)

Να επιστρεψω και στο αρχικο επιχειρημα. Ο σατανας κι επομενως η ενσαρκωση του κακου επεσε απο τον παραδεισο. Ο θεος γνωριζε τα πεπραγμενα αφου εχουν ηδη συμβει στο νου του, αλλα δεν εκανε καμια ενεργεια για ενα συμβαν που επροκειτο να συμβει, τη δημιουργια του κακου, επομενως εκανε διακριση. Αν δεν υπηρχε κακο μεσα του, που ειναι αδυνατο γιατι αν δεν υπαρχει το κακο παυει να υπαρχει το σημειο αναφορας για την υπαρξη του καλου, τοτε θα εμποδιζε τη δημιουργια του. Εκτος αν ηθελε με τη δημιουργια του κακου να αποκτησει αυτος την εικονα του καλου, επομενος καταληγουμε παλι στο μη αγαθος αφου εδρασε ως προς το συμφερον του. Δηλαδη αν δεν ειχε δημιουργηθει ο σατανας, αναγκαστικη προυποθεση για τη δημιουργια μιας τετοιας θρησκειας, δεν θα υπηρχε η ελλειψη του καλου ομως ουτε το ιδιο το καλο γιατι χανει την υποσταση του σαν να λες οτι υπαρχει φως χωρις να υπαρχει η ελλειψη του. (Δηλαδη ενα συμπαν που σε καθε σημειο του εχει ενα φωτονιο χωρις ν' αφηνει χωρο για τιποτα αλλο γιατι δεν μπορει να μην υπαρχει καπου). Τοτε Επομενως ο θεος για να μπορει να ειναι καλος πρεπει ταυτοχρονα να εχει το κακο μεσα του, διαφορετικα θα ηταν ενας προβληματισμενος θεος, μη παντογνωστης ισως.

Επομενως πως ειναι δυνατο να γινει η συντελεια του κοσμου με τετοιο τροπο που να σταματησει να υπαρχει το κακο. Γιατι για να σταματησει να υπαρχει πρεπει να σβηστει απο τις μνημες ολων, απο καθε του δυνατη υποσταση αλλιως θα ηταν κτισμενο ως μνημη κι ανα πασα στιγμη θα μπορουσε να υλοποιηθει εστω ως σκεψη. Πως θα αναγνωριζεται το καλο ομως επειτα? Ασε που δεν θα υπαρχει πια ελευθερη βουληση αφου ολοι θα ειναι αναγκασμενοι να πραττουν το καλο...(οχι οτι τωρα υπαρχει συμφωνα με τη δεδομενη θρησκεια που υποστηριζει τη παντογνωσια του θεου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ο θεοs ειναι καλοs κατα βουλησιν και δεν εχει πραξει κανενα κακο, μονο σου τον ειπεs παντογνωστη και παναγαθο και αυτο εχει το καλο μεσα του.Οσο για το ποιοs εφτιαξε το κακο η απαντηση ειναι κανειs. Κακο ειναι οτι εναντιωνεται στην φυση του παναγαθου θεου και τα θεαρεστα εργα του, που τα παντα εν σοφια εποιησε και ειναι ουσιαστικα αυτο το κακο μια ψευδαισθηση που επιστρεφει παντα στο καλο.

Το καλό με το κακό πάνε πάντα μαζί. Χωρίς κακό δεν μπορεί να υπάρξει καλό διότι ΔΕΝ μπορεί να ξεχωρίσει το καλό χωρίς την ύπαρξη κακού.
Χωρίς ασχήμια δεν υπάρχει ομορφιά.Άρα το κακό είναι και αυτό δημιουργία του Θεού για να ξεχωρίσει το καλό. Ίσως είναι μια ψευδαίσθηση όπως λές ενώ το καλό είναι η πραγματικότητα άρα η ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top