6630 vs 6680

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τι λετε επι του θεματος; Βασικα ηρθε η ωρα μου να αλλαξω κινιτο, τα επεξε πια το καΐμενο το 3660:'(. Ομως, με το 6630 εχω κολισει εδω και καιρο(δεν ξερω ομως αν μπορω να το βρω ακομα, στο site του Γερμανου υπαρχει αλλα στο καταστιμα μου λενε οτι τελιωσε), αλλα απο την αλλη η διαφορα του στην τιμη με το 6680 ειναι ελαχιστη. Η διαφορες τους ειναι μεγαλες; Εκτος απο την διπλη καμερα υπαρχει διαφορα τελικα;

Μηπος να το σκευτω για καπιο αλλο; Βασικα με ενδιαφερει να ειναι Series 60, Απο εκει και περα να μην ειναι και μαπα αλλα μην ειναι και σαν το Ν80 που εχει 600+ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αν η διαφορά είναι μικρή πάρε το 6680.Δε νομίζω ότι υστερεί σε κάτι από το 6630 και πρέπει να υπερτερεί σε αρκετά σημεία.Το 6680 έχει symbian 8 ή 9 δε θυμάμαι τώρα, οπότε μην ανησυχείς περί series 60.
Προσωπικά, μου αρέσει το 6680 και εμφανισιακά περισσότερο από το 6630.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Θα βάλει κανείς καμμιά εικόνα να δούμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
(δεν ξερω ομως αν μπορω να το βρω ακομα, στο site του Γερμανου υπαρχει αλλα στο καταστιμα μου λενε οτι τελιωσε)

Αν τελειωσε και δεν υπαρχει δυνατοτητα παραγγελιας, τοτε τι το συζητας?
Αναγκαστικα θα παρεις το αλλο (αναμεσα στα δυο που δινεις).

Εμενα παντως δεν μου αρεσει κανενα (γουστα ειναι αυτα :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οι διαφορες τους ειναι ελαχιστες.Απλως στο 6680 εβαλαν αυτο που "ξεχασαν" να βαλουν στο 6630...την δευτερη καμερα.
Οποτε καθαρα ειναι θεμα γουστου.
Την προσοχη σου ομως θα πρεπει να την εστιασεις αλλου.
Στην οθονη!
Η ιδια η ΝΟΚΙΑ ανακοινωσε οτι βαζει τελος στις οθονες αναλυσης 176Χ208 ακομα μαλιστα και σε αυτες που φορουσαν τα N90, N80, E60 και E70 και ηταν αναλυσης 352Χ416!
Η Νοκια με την ελευση του S60 3rd Edition Feature Pack πλεον εγκαταλειπει τις παραπανω αναλυσεις και στρεφεται στην κλασσικη QVGA (320Χ240), την VGA (640X480) και HVGA (640 x 240).
Oποτε να ξερεις οτι αγοραζοντας ενα απο τα παραπανω κινητα ναι μεν θα εχεις πληθωρα εφαρμογων, αλλα με την ελευση του 3rd Edition Feature Pack και που απ' οτι ακουγεται οι εφαρμογες θα περασουν σε αλλο επιπεδο, τα κινητα σου θα ειναι μη συμβατα.
Βεβαια αυτο δεν θα γινει μεσα σε μια στιγμη οποτε δεν τρεχει ιδιαιτερη ανησυχια.;)
Απο τα παραπανω δυο οπως σου ειπα ειναι ιδια πανω κατω τα κινητα.
Λιγο πιο σταθερο βγηκε το 6680 και εχει και την δευτερη καμερα.

P.S. και των δυο το O.S. ειναι- Symbian OS 8.0a , Series 60 UI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δλδ την εκατσα χαρη στις οθονες; Ναι μεν δεν θα αλαξουν ολα απο την μια στιγμη στην αλλη αλλα οπως και να εχει... Γιατι τις αλλαζει ομως;
Αν περασω ομως στα Ν απο την αλλη θελω 500?+.. λαλακια κατα την γνωμη μου να δωσω τοσα λευτα για κινιτο.
Αρε 3660 τι μου εκανες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμβουλη δικια μου:
Παρε κανενα φτηνο κινητο ... και περιμενε να πεσουν οι τιμες ωστε να παρεις κατι που θα αντεξει στο χρονο ... ειναι κριμα να παρεις smartphone που εχει τελειωσει η ζωη του :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τις αλλαζουν για τον λογο που σου ειπα.Γιατι το καινουργιο feature pack και οι καινουργιες εφαρμογες θελουν τετοιες οθονες.
Κι ενταξει εσυ...αυτοι π.χ. που πηραν το Ν80 π.χ. τιιιιιι κανουν, που τους ειπε η Νοκια το παραπανω;;;:/:
Και παραλιγω να το επαιρνα κι εγω...:whistle:
Μπορεις να δεις το 6280 π.χ. του οποιο η τιμη στον Γερμανο ειναο καπου στα 395?

Βεβαια δεν ξερω ποσο κοστιζουν τα πρωτα που παραθεσες.
Και αυτο εχει βασικες διαφορες απο τα αλλα:
Kαλυτερη camera-Αναλυση και ποιοτητα.(2ΜΡ)
Καλυτερη οθονη (320Χ240)
Καλυτερη ποιοτητα ηχου
ΒLuetooth v2.0 (oxi 1.2)
USB pop port v.2.0
irDA

To μονο με αυτο ειναι οτι επειδη αποτελειτε απο κινουμενα μερη, δεν θα σου δωσει την αισθηση της στιβαρης συσκευης οπως καποιο αλλο.Μετα απο καιρο ισως χαλαρωσει λιγο το πληκτρολογιο, αλλα οχι οτι θα υπαρχει προβλημα να μην δουλευει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
@exp απο το να παρω μια φτηνη καλυτερα να φτιαξω το 3660, μονο που πλεων χαλαει συνεχια, πριν 1,5 μηνα του εκανα αναβαθμιση, τωρα θελει μπαταρια αλλα και μια μικροδιωρθοσουλα με τα πληκτρα και την MMC (αυτα ευτιχος μπορω να τα φτιαξω μονος) αλλα ειναι κινιτο που εχει τραβιξει πολλα οποτε αν καθε 1,5 μηνα βγαζει ζημιες και σκαω 30-50 ? τοτε καλυτερα να παρω ενα καινουργιο.

@Mario ρητωρικη ητανε η ερωτιση :P
Αυτοι την κατσανε ασχημα οι καΐμενοι...
Τα κινιτα που ειναι σε αυτο το στυλ δεν τα μπορω, μου την σπανε... Δεν ξερω γιατι αλλα απο την πρωτη στιγμη που ειδα τετιο τα μισισα κατα καπιον τροπο.
Το 6630 εχει 297 στο musick box και το 6680 319.Αλλα αμα παρω το 6680 θα χρειαστω το λιγοτερο καμια 50αρα ακομα μαλλον...
Μηπος να περιμενο μερικες μερες να παρει ο πατερας μου κινιτο με επιδωτισει να βαλω την μπαταρια του (μην δεινω και 30 ευρα για πειραματισμους) και να δω αν δεν εχει αλλα προβληματα το 3660:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κρόνος δεν εχει καποιος φιλος σου παρομοιο κινητο να του δανιστεις την μπαταρια; Φοβαμαι οτι αν παρει ο πατερας σου κινητο δεν θα ειναι συμβατη η μπαταρια με το κινητο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο που θελω ειναι να το δοκιμασω για βδομαδα+ για να ειμαι συγουρος οποτε με φιλο λιγο δυσκολα τα πραγματα. Αλλα το συγκεκριμενο κινιτο που θα παρει ο πατερας μου εχει την ιδια μπαταρια με αυτο που εχει τωρα και με το δικο μου, οποτε δεν υπαρχει πρβλημα αφου ουτος η αλλως μια απο της συσκευες δεν θα χρησιμοποιητε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως εγω επιμενω ... ειναι κριμα να παρεις smartphone που σε λιγοτερο απο 10 μηνες δεν θα μπορει να τρεξει νεες εφαρμογες. Και απο τι εχω καταλαβει εισαι και τυπος που δεν αλλαζει συχνα κινητο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ακυρο, μαμω την συνδεση μου μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για τις εφαρμογες δεν ξερω, δεν ασχολουμαι και τοσο, μπορει ναμου φτανουν αυτες που υπαρχουν ειδι...
Πραγματι δεν αλλαζω συχνα κινιτο, οταν περνω ενα κινιτο ειμαι ερωτευμενος μαζι του και οσο περανει ο καιρος το ερωτευομαι ολο και περισοτερο. το 3660 το εχω 2 χρονια και αν δεν εβγαζε προβληαμτα θα το κραταγα κιαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμ αν δεν σε ενδιαφερουν οι εφαρμογες τι να πω ... δεν ξερω ... παντως για εμενα ειναι πολυ συμαντικο αν ενα κινητο ειναι νεκρο ή οχι (Εννοω κατα ποσο η ιδια η εταιρια αλλα και οι χρηστες του ασχολουνται μαζι του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με ενδιαφερουν απλος δεν ειμαι ατομο που το γεμιζει εφαρμογες. Απλα θα βαλω καπιες σταντραντ εφαρμωγες που παντα τις θελω μεσα και απο εκει και περα αμα ποτε πεσει το ματι μου πανω σε κατι που με ενδιαφερει το δοκιμασζω. Εγω στο κινιτο ασχολουμαι με αλλα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Οι εφαρμογες στα symbian ειναι η μιση++ δουλεια τους σαν κινητα.
Το δεχομαι οτι δεν σε πολυ ενδιαφερουν, απλως εαν δεν σε απασχολει να βαλεις εφαρμογες παιρνεις ενα "συμβατικο" τα οποια καινουργια πλεον εχουν πολλα πραγματα προεγγατεστημενα που καποιον που δεν τον ενδιαφερουν οι εφαρμογες, δεν προκειτai να σκεφτει
"Αχ...μου λειπει αυτο!Κριμα να μην μπορω να το βαλω."
Καταλαβαινω ομως οτι θες σε περιπτωση "αναγκης" ας το πουμε, να εχεις την δυνατοτητα να του βαλεις κατι "extra".
Λοιπον απο τα δυο συγκεκριμενα κινητα εγω θα πηγαινα για το 6680.Και μερικα bugακια του 6630 διορθωσαν, και 2η καμερα εχει και hotswap.
Το βασικο πλεονεκτημα να ξερεις με το καινουργιο F.P. στα symbian ειναι οτι οι αφαρμογες γινονται πιο επαγγελματικες, και πανε ενα σκαλι πιο πανω.
Μην σκεφτεις οτι εαν παρεις ενα απο αυτα δεν θα εχεις εφαρμογες...Υπαρχουν και παρα πολλες!!!!!
Απλως να περιμενεις οτι αργα ή γρηγορα οι developers θα στρααφουν προς την αλλη κατευθυνση.;)
εαν βρεις μπαταρια για το 3660 και δουλεψει εχει καλως.Κρατα το μεχρι να πεθανει τελειως και μετα το τοπιο γυρω απο την ΝΟΚΙΑ και θα ειναι ακομα πιο καθαρο.(Οχι οτι τωρα δεν ειναι, απλως τα πραγματα θα εχουν δρομολογηθει καλυτερα.)
Εγω παλι σκεφτομαι (δηλαδη θα το κανω) να παρω το Ν71.Εχω ενα MS, εχω 4 συμβατικα, ε ας παρω κι ενα symbian...:P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Mario ποιος MS εχεις;

Σορρυ για το οφφτοπικ αλλα δεν κρατήθηκα :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το ΕΤΕΝ Μ500.(Το πηρα πριν καιρο μαζι με τον αδερφο μου.(O οποιος το ειχε αναφερει καπου εδω...μετα σταματησε να ποσταρει γιατι τον εφαγε η Ιατρικη! :P)
Το δικο του το κλεψανε και το δικο μου τα εχει ψιλοφτυσει...Μετρια συσκευη με μερικα καλα στοιχεια αλλα και πολλα αρνητικα...:|. Αν θες στα λεω.)
Ισως το κρατησω απλως σαν PDA και το Ν71 σαν τηλεφωνο με οποια παρελκομενα μου προσφερει.
Νταξ' δεν πειραζει αν πουμε μερικα εξτρα.Φυσικα το θεμα του κρονου ερχεται σε πρωτη θεση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top