Τρίτη ηλικία

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχικά ήθελα να το τιτλοφορήσω "Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν" αλλά νομίζω δεν θα γινόταν σαφές το θέμα:P
Αφορμή είναι τα όσα διάβασα σε άλλο ποστ περί γηροκομείων.
Οι δικοί μου οι γονείς είναι ακόμη νέοι, ζουν πλέον χωριστά απο τα παιδιά τους αλλά έχουν τις δουλειες τους, τα ενδιαφέροντα τους, τις παρέες τους και κυρίως ο ένας τον άλλον.
Σκέφτομαι όμως πως θα έρθει κάποια μέρα που η ηλικία τους δεν θα τους επιτρέπει να κάνουν τα όσα συνήθιζαν και πολλές φορές να αυτοεξυπηρετηθούν σε κάποια πράγματα.Και κυρίως θα νοιώσουν μοναξιά αφού μοιραία ένας απο τους δύο θα "φύγει" πρώτος. Και αν και ποτέ δεν είχα ιδανικές σχέσεις μαζί τους ειλικρινά με πονάει το γεγονός να τους φαντάζομαι ως μοναχικά γεροντάκια σε ένα άδειο σπίτι ή σε ξένα χέρια.
Απο την άλλη δεν μου αρέσουν και οι οικογένειες που ζουν με τους παππούδες μέσα στο σπιτι τους.
Βλεπω και την γιαγιά μου που ζει κατώ απο το πατρικό μου σε ανεξάρτητο διαμέρισμα, την επισκέπτονται όλοι συχνά και ενώ προσπαθούν να μην της λείψει τίποτα, λόγω της δουλειάς δεν έχουν τον απαιτούμενο χρόνο και κουράγιο να την περιποιηθούν και έχουν μια γυναίκα για την συντροφιά της.Εκείνη καμμιά φορά παραπονιέται πως την ξεχνάνε αν και λέει πως τους καταλαβαίνει, δεν κρύβει το παραπονο της.
Φαντάζομαι πως λόγω και της ηλικίας μας οι γονείς των περισσοτέρων είναι ακόμη νέοι, δεν ξερώ αν έχετε φανταστεί ποτέ πως θα εξελιχθούν τα πράγματα όταν εκείνοι γεράσουν κι εσείς έχετε διμιουργήσει οικογένεια και ένα σωρό υποχρεώσεις ή ακόμη παραπέρα όταν εσείς γεράσετε και βιώσετε στο πετσί σας το τόπο στα νιάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν ξέρω.....
Ο πατέρας μου είναι και πολύ διαφορετικός απ τη μάνα μου.....
Η μητέρα μου είναι ιδιαίτερα κοινωνικό πλάσμα (απ αυτή πήρα :P) έχει τις άπειρες φιλενάδες, παίζουν έως πρωινές ώρες μπιρίμπα κλπ και δεν την φοβάμαι....
Ξέρω ότι όσο περνάνε τα χρόνια περνάει και καλύτερα (με εξαίρεση την ασθένεια της) και γενικώς έχει πολύ γεμάτη ζωή ....
Είναι ο τύπος της γυναίκας που θα πάει με μια φίλη της ταξίδι, που δεν περιμένει απ τους άλλους να "γεμίσουν" την ζωή της αλλά που ψάχνει τρόπο να βρει επιπλέον ελεύθερο χρόνο για να κάνει αυτά που γουστάρει!

Ο πατέρας μου απ την άλλη.... δύσκολη κατάσταση... :(
Δεν ξέρει (και δεν θέλει να μάθει :P) ουτε ξερή.... δεν έχει κανένα ενδιαφέρον πέρα απ τη δουλειά του ή το να καταπιαστεί με κάποια χειρονακτική εργασία στην αυλή...
Γερνόντας λοιπόν και μην επιτρέποντας του το σώμα του να κάνει αυτά που τον γεμίζουν, σίγουρα θα αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα... που θα το λουστεί η μάνα μου :P

Δεν ξέρω ειλικρινά τι θα κάνω αν γεράσουν τόσο πολύ ώστε να μην μπορούν να φροντίζουν τον εαυτό τους και να χρειάζονται κάποιον για να τους πλένει ή να τους ταΐζει... :(
Αμάν βρε κέφτρα :P θέμα ειναι αυτό? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Σιγουρα αυτο ειναι ενα πολυ συμαντικο θεμα το οπιο ειναι και προβλημα για καπιους.
Εγω θα δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα και μαλλον θα παρω τον πατερα μου κοντα μου (ειτε εχω οικογενια ειτε οχι) απο καπια στιμγη και μετα. Ειναι ανθρωπος που θα εχει πραγματα να κανει, και οσο εχει την υγεια του θα μπορει να φροντισει τον εαυτο του. Αλλωστε εχω τελειες σχεσης μαζι του η οπιες δεν νομιζω πως θα χαλασουν και παντα θα τον επισκεπτομαι οποτε μπορω. Αλλωστε αν ζω στην Ροδο θα μενω συγουρα μαζι του μεχρι να παντρευτω, ισως και αφοτου παντρευτω.
Η γιαγια μου και ο παπους μου μενουν σε ενα διαμερισμα, στον απο πανω οροφο η θεια μου και στον ακομα πιο πανω ο θειος μου, οποτε παντα θα υπαρχει καπιος εκει γυρο. Ομως με προβληματιζει το οτι αν η γιαγια μου δεν μπορει να κανει δουλιες του σπιτιου απο καπια στιμγη και μετα δεν θα εχει τπτ να κανει, οπως και ο παπους μου αν δεν μπορει να παει ψαρεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
αχ τι μου έκανες τωρα πρωινιατικα... το σκεφτομαι συνεχεια αυτο, ειδικα αφότου έχασα τον μπαμπά μου.. :'( γιαγιαδες-παππουδες δεν εχω.. η αδερφη της μαμας μου μενει σχετικα μακρυα μας, δλδ 25-30 λεπτα με το αυτοκινητο.. ο αδερφος της μενει σε νησι.. εγω ετοιμαζομαι να φυγω ωσονουπω... και το μονο που σκεφτομαι ειναι αυτο.. "τι θα κανει η μαμα μου αν φυγει και ο αδερφος μου και παει να μεινει μονος του"... ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι, μονο στεναχωριεμαι... ουφφφφφφ... τι τα θυμηθηκα τωρα παλι... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν υφισταται τετοιο ζητημα για μενα.
Το να παρατησω τους δικους μου σε καποιο γηροκομειο, δεν παιζει με τιποτα!! Το να παρω μια γυναικα στο σπιτι να τους φροντιζει τις ωρες που ισως εγω να μην μπορω να βρισκομαι εκει, οκ. Παρολο που οι δικοι μου ειναι αρκετα μικροι και περα απο αυτο πολυ δραστηριοι γενικα, δεν νομιζω να υπαρξει τετοια "αναζητηση" αλλα κι αν ακομα υπαρξει, ειμαστε 3 γομαρες. Δεν πιστευω οτι μπορουμε να αντεξουμε/ανεχτουμε να τους αφησουμε καπου.

Γενικα, θεωρω απανθρωπο (οκ, οχι τοσο βαρια, αλλα..) το να παρατουν τα παιδια τους γονεις τους σε γηροκομεια, οπου στο μεγαλυτερο ποσοστω αυτων οι συνθηκες -οχι μονο υγιεινης- ειναι απαραδεκτες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top