Οδηγείτε ποδήλατο;

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ποδηλάτες και ποδηλάτισσες :)

Πήγα σήμερα να αλλάξω τα λάστιχα του ποδηλάτου μου και μου είπε πως κάνουν 6 ευρώ το καθένα και σύνολο μαζί με την εργασία θα δώσω 19 ευρώ. Καλά είναι; ή ακριβά;
Έχοντας δυο χρόνια ένα ποδήλατο και χωρίς να του έχω κάνει ποτέ service τι πιστεύετε πως πρέπει να προσέξω/αλλάξω?

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ποδηλάτες και ποδηλάτισσες :)

Πήγα σήμερα να αλλάξω τα λάστιχα του ποδηλάτου μου και μου είπε πως κάνουν 6 ευρώ το καθένα και σύνολο μαζί με την εργασία θα δώσω 19 ευρώ. Καλά είναι; ή ακριβά;
Έχοντας δυο χρόνια ένα ποδήλατο και χωρίς να του έχω κάνει ποτέ service τι πιστεύετε πως πρέπει να προσέξω/αλλάξω?

:)
6 ευρω για λαστιχα ειναι αρκετα λιγα.Δεν θα ειναι καλης ποιοτητας λαστιχα.Απο 30 και πανω ειναι τα καλα.Το καθενα :P

Εξαρταται βεβαια γιατι θες το ποδηλατο,αν το εχεις απλα για βολτες δεν ειναι αναγκη να δωσεις τοσα πολλα,και τα 12 ευρω καλα ειναι.Αλλα να ξερεις,δεν θα φορας και τα καλυτερα ... παπουτσια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Χμμμ...αν πω πως το ποδήλατο μου είναι ένα σπαστό και έχει μικρά λάστιχα...? Δεν δικαιολογεί τα λίγα λεφτά; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δε ξερω ποσο επικυνδινο ειναι το ποδαλατο στην πολη παντως στο χωριο ειναι τελεια.Κανω ποδηλατο εδω και 10 χρονια και εχω οργωσει ολους τους δρομους του χωριου (μια φορα παραλιγο να τρακαρω με ενα αυτοκινητο :redface: ) . Ειναι ενας υπεροχο μεσο αθλησης , γρηγορης μετακινησης , βολτας και το ιδανικο για τα ψωνια της γιαγιας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.


Για όποιον τον ενδιαφέρει να πάει σε μία εύκολη βολτίτσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Παιδιά ψήνομαι καιρό να αγοράσω ένα ποδηλατάκι για να μετακινούμε, το κάκο είναι οτι από φίλους που ασχολούντε έμαθα πως το φτηνότερο απαρκώς αξιόλογο ποδήλατο θα το βρώ στα 250€. Τπτ φθηνότερο αλλά εξίσου αξιόλογο δεν υπάρχει; Το θέλω για να κινούμε στην πολή σε αποστάσης μέχρι 7χλμ(τόσο είναι η απόσταση Ν.Σμύρνη -Πα.Πει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ψαξε για μεταχειρισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παιδιά ψήνομαι καιρό να αγοράσω ένα ποδηλατάκι για να μετακινούμε, το κάκο είναι οτι από φίλους που ασχολούντε έμαθα πως το φτηνότερο απαρκώς αξιόλογο ποδήλατο θα το βρώ στα 250€. Τπτ φθηνότερο αλλά εξίσου αξιόλογο δεν υπάρχει; Το θέλω για να κινούμε στην πολή σε αποστάσης μέχρι 7χλμ(τόσο είναι η απόσταση Ν.Σμύρνη -Πα.Πει.)

Mήν πάρεις τίποτα ποδήλατα supermarket απο πράκτικερ,άλεξ πακ,λίντλ κτλ.
Είναι άκρως επικίνδυνα και αναξιόπιστα!!!

Δοκίμασε να βρείς κάποιο μεταχειρισμένο(όπως είπε ο Κρόνος) ή κάποιο μοντέλο παλαιότερης χρονιάς,άν έχει ξεμείνει σε κάποιο ποδηλατάδικο.
Και πολύ σημαντικό,σε οποιαδήποτε περίπτωση επιλέξεις,το ποδήλατο που θα πάρεις,να έχει το σωστό μέγεθος για σένα.Μήν κοιτάξεις μόνο την τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εγώ το δικό μου 250 το έχω πάρει..Πάρα πολύ καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Στην πεμπτη δημοτικου μου ειχαν παρει οι γονεις μου ενα ωραιο κοκκινο μαυρο ποδηλατο.Το ειχαν παρει καπως μεγαλουτσικο για να το εχω αρκετο καιρο και κοστισε 100 ευρω..
Εεε λοιπον εχει αποδειχθει αστερι...!!!!
Το εχω επτα χρονια τωρα(παμε για ογδοο) και δεν εχει παθει τιποτα..
Πραγματικα με βολευει παρα παρα παρα πολυ..Πηγαινω παντου με αυτο κανοντας ευκολα μεγαλες αποστασεις.
Το προτεινω ανεπιφυλακτα..Ειναι διασκεδαστικο,σε γυμναζει χωρις ιδιαιτερη κουραση και ειναι παρα πολυ βολικο!!
Καλα να μην πω πως το παρκαρεις παντου!!!

Μονο που θελει προσοχη στο που το παρκαρεις!!!Ο κινδυνος κλοπης παραμονευει παντου.!!!Δεσιμο και ..''παρκαρισμα'' σε πολυσυχναστα σημεια που να εχουν φως το βραδυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Σκεφτόμαι να πάρω ποδήλατο.Τα mountain είναι εντάξει για μέσα στη πόλη,έτσι?
Επίσης,έχετε να προτείνετε κάποια εταιρία που εμπιστεύεστε-στη γκάμα των100-200Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ό,τι ποδήλατο κι αν διαλέξεις, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα καλό πέταλο, μη σου πω και δύο. Ειδικά το θέμα της ασφάλειας από κλοπή ψάξε το πολύ καλά, αν δεν θέλεις να το κλαις μετά από λίγο. :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Σκεφτόμαι να πάρω ποδήλατο.Τα mountain είναι εντάξει για μέσα στη πόλη,έτσι?
Επίσης,έχετε να προτείνετε κάποια εταιρία που εμπιστεύεστε-στη γκάμα των100-200Ε?

Σε αυτό το εύρος,μόνο κανένα ποδήλατο τύπου σουπερμάρκετ θα βρείς ή κάποιο παλιό μεταχειρισμένο.Και αυτά δεν αξίζουν μία.
Γνώμη μου,αύξησε το budget κατά 50 ευρώ(στα 250) και πάνε σε ένα ποδηλατά,και πάρε ένα trekking(μπροστινή ανάρτηση),με όχι και τόσο τραχύ τακούνι στα λάστιχα.Είναι ότι πρέπει για την πόλη.Τα mountain bikes,είναι για το βουνό,μήν τα μπερδεύουμε.
Και επίσης,να προσέξεις το μέγεθος του ποδηλάτου,σε σχέση με το ύψος σου. Πάρα πολύ σημαντικό.Και οι περισσότεροι δεν ξέρουν κάν πως τα ποδήλατα έχουν μεγέθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σε αυτό το εύρος,μόνο κανένα ποδήλατο τύπου σουπερμάρκετ θα βρείς ή κάποιο παλιό μεταχειρισμένο.Και αυτά δεν αξίζουν μία.
Γνώμη μου,αύξησε το budget κατά 50 ευρώ(στα 250) και πάνε σε ένα ποδηλατά,και πάρε ένα trekking(μπροστινή ανάρτηση),με όχι και τόσο τραχύ τακούνι στα λάστιχα.Είναι ότι πρέπει για την πόλη.Τα mountain bikes,είναι για το βουνό,μήν τα μπερδεύουμε.
Και επίσης,να προσέξεις το μέγεθος του ποδηλάτου,σε σχέση με το ύψος σου. Πάρα πολύ σημαντικό.Και οι περισσότεροι δεν ξέρουν κάν πως τα ποδήλατα έχουν μεγέθη.


από την άλλη, μπορείς να μειώσεις το μπάτζετ κατά πολλά ευρώ, και να πάρεις ένα ποδήλατο στατικό για το σπίτι,
και την άσκηση να κάνεις, και φραπέ να πίνεις παράλληλα, και να βλέπεις και τατιάνα στην τιβι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν ξέρω να κάνω ποδήλατο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω. Μικρή έπεσα πολλές φορές καθώς μάθαινα, μετά φοβήθηκα, το παράτησα, και όταν το ξαναθυμήθηκα πριν λίγα χρόνια δεν χωρούσαν τα πόδια μου στο μικρό ποδηλατάκι... :redface: Όλοι λένε ότι είναι ευκολο αλλά εγώ το πήρα από φόβο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Προχθές, μάθαμε σε ακόμα μία φίλη μου που είναι 23 χρονών. ΌΛΟΙ μπορούν να μάθουν ποδήλατο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Το ποδήλατο είναι σαν το σεξ:hehe:
Αν το κάνεις μία φορά,σου αρέσει και θές και άλλο:P
Δεν χρειάζεται να το πάρεις με φόβο.
Αρχικά,άν κάνεις σε ποδήλατο φίλου,(αρκεί βέβαια να σου κάνει το μέγεθός του) κατέβαζε την σέλα μέχρι κάτω,για να είσαι πιό σίγουρη.
Και στην αρχή απλά ξεκίνα να τσουλάς με τα πόδια,για να αποκτήσεις ισορροπία.Και για όνομα του ανύπαρκτου θεού,μήν κοιτάς κάτω!!!
Μετά αφού πάρεις το κολάι,κάνεις και πετάλι,ήρεμα στην αρχή.Και αργότερα σηκώνεις και την σέλα κάθε φορά λίγο λίγο(1 εκ) μέχρι να φτάσει το πόδι σου να είναι ελάχιστα λυγισμένο όταν θα είναι μέχρι κάτω το πετάλι.
Και μετά δεν θα ξεκολλάς,trust me.
Και το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για βόλτες με το ποδήλατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Λατρευω το ποδηλατο.. Εδω και 3 χρονια παω παντου με αυτο. Το μονο που δεν μου αρεσει στο ποδηλατο που εχω τωρα ειναι οτι εχει αναρτηση πισω και μπροστα και νιωθω οτι δεν προχωραει τοσο γρηγορα οσο το προηγουμενο που δεν ειχε. Δεν ξερω αν οντως ισχει κατι τετοιο. :confused: Ειναι προσωπικη αποψη. Ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λατρευω το ποδηλατο.. Εδω και 3 χρονια παω παντου με αυτο. Το μονο που δεν μου αρεσει στο ποδηλατο που εχω τωρα ειναι οτι εχει αναρτηση πισω και μπροστα και νιωθω οτι δεν προχωραει τοσο γρηγορα οσο το προηγουμενο που δεν ειχε. Δεν ξερω αν οντως ισχει κατι τετοιο. :confused: Ειναι προσωπικη αποψη. Ξερει κανεις?

Οι αναρτήσεις,"τρώνε" την ενέργεια απο τα πετάλια.
Τί θέλω να πώ.Φαντάζομαι πως έχεις και μπροστά ανάρτηση.Δοκίμασε να σηκωθείς απο την σέλα και να κάνεις ορθοπέταλο.
Θα παρατηρήσεις πως η ανάρτηση κουνιέται πάνω-κάτω.Αυτό είναι χαμένη ενέργεια.
Οι αναρτήσεις γενικότερα είναι overated!!
Σαν γενικός κανόνας:Αν δεν έχεις σκοπό να πάς κάποια στιγμή με το ποδήλατο σε χωματόδρομο/βουνό,οι αναρτήσεις είναι περιττές.
Αν το θές μόνο για την πόλη,μόνο η μπροστινή είναι αρκετή(με μικρή διαδρομή 60-70mm) αν και χωρίς ανάρτηση(rigid fork) δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα στις εντός πόλεως μετακινήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top