Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως- αν και έχει αναφερθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι από ποιον- το θεωρώ πολύ γυφτιά να ψάχνω τα 3.80 του φρέντου να τα δώσω στον άλλον ή να περιμένω να μου τα δώσει....

Κερνάς- κερνάω την επόμενη φορά και τελειώνει το θέμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πάντως- αν και έχει αναφερθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι από ποιον- το θεωρώ πολύ γυφτιά να ψάχνω τα 3.80 του φρέντου να τα δώσω στον άλλον ή να περιμένω να μου τα δώσει....

Κερνάς- κερνάω την επόμενη φορά και τελειώνει το θέμα ;)
ετσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως- αν και έχει αναφερθεί εδώ αλλά δεν θυμάμαι από ποιον- το θεωρώ πολύ γυφτιά να ψάχνω τα 3.80 του φρέντου να τα δώσω στον άλλον ή να περιμένω να μου τα δώσει....

Κερνάς- κερνάω την επόμενη φορά και τελειώνει το θέμα ;)
Συμφωνώ απόλυτα!
Αρκεί ΟΝΤΩΣ την επόμενη φορά να κεράσει ο άλλος.
Αυτό που με βρίσκει αντίθετη είναι να κερνάει συνέχεια ο ένας, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό της σχέσης (πχ εμείς με το φίλο μου, μετά απο τόσα χρόνια, ε εντάξει δεν ασχολούμαστε με αυτό, όποιος έχει περισσότερα κερνάει μέχρι να αντιστραφεί αυτό :P Αν και βασικά, ούτε έτσι το πάμε, απλά βάζουμε όλα μας τα χρήματα (όσα κάνουμε ανάληψη κάθε φορά) σε ένα πορτοφόλι και πληρώνουμε με αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
να πω λοιπόν και εγώ την γνώμη μου
δεν μαρέσει να με κερνάνε αλλα μαρέσει να κερνάω
τώρα σε πρώτο ραντεβού ένα είναι σίγουρο ότι δεν θα πάρει έιδηση πότε πληρώθηκε ο λογαριασμός
σε επόμενα ραντεβού και ανάλογα με το άτομο και η κίνηση
γενικά είμαι της άποψης δεν θες να σε κεράσω τότε πληρώνουμε μισά μισά :D
( εκτός και αν προλάβει και μου τη φέρει πληρώνοντας χωρίς να το πάρω πρέφα :P )
;) την επομενη κερνας εσυ...:P

Μου αρέσει να κερναω… είναι ένδειξη συμπάθειας για την παρεα, και φιλίας, και αγάπης και ότι θέλετε… επίσης δεν έχω πρόβλημα να με κερνανε, και δεν κολαω σε κλισέ… επειδή κερναω εγω δεν είμαι αυτή που "τα έχει", και επειδή με κερνανε δεν είμαι αυτή που "δεν τα έχει" ή εκμεταλλεύεται τους αλλους…

Τελικά, πάντα, μα πάντα μετραει η πρόθεση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
( εκτός και αν προλάβει και μου τη φέρει πληρώνοντας χωρίς να το πάρω πρέφα :P )
Με μένα πρέπει να κάνεις παρέα :P:P:P:P:P
Και να με δεις που πάω να πιάσω τον λόγαριασμό, θα μουλαρώσω τόσο που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις οποιαδηποτε άλλη κίνηση :P

well, that' s me
Astropeleki speaking:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
;) την επομενη κερνας εσυ...:P

Μου αρέσει να κερναω… είναι ένδειξη συμπάθειας για την παρεα, και φιλίας, και αγάπης και ότι θέλετε… επίσης δεν έχω πρόβλημα να με κερνανε, και δεν κολαω σε κλισέ… επειδή κερναω εγω δεν είμαι αυτή που "τα έχει", και επειδή με κερνανε δεν είμαι αυτή που "δεν τα έχει" ή εκμεταλλεύεται τους αλλους…

Τελικά, πάντα, μα πάντα μετραει η πρόθεση. :)

Το νιώσαμε όταν βρεθήκαμε. Μας είχε πάρει η φόρα από τη συζήτηση και πότε σηκώθηκες πότε πλήρωσες δεν πήρε κανείς ιδέα. Θα συμφωνήσω πάντως απόλυτα μαζί σου.

Με μένα πρέπει να κάνεις παρέα :P:P:P:P:P
Και να με δεις που πάω να πιάσω τον λόγαριασμό, θα μουλαρώσω τόσο που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις οποιαδηποτε άλλη κίνηση :P

well, that' s me
Astropeleki speaking:D

Αστροπελέκι μου το λογαριασμό θα τον πιάσεις. Το θέμα είναι ότι όσο και να μουλαρώσεις άμα ο άλλος έχει ήδη πληρώσει (χωρίς να πιάσει το λογαριασμό) κράτα τον όλο δικό σου, σκέτο χαρτάκι θα είναι πια :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Duh!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

δηλαδή θεωρείς ότι όταν προσκαλείς κάποιον για καφέ, δεν θα πρέπει να πληρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime


Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.

Δεν με ενοχλει να κερασω στο πρωτο ραντεβου.Αυτο που με ενοχλει ειναι αν καταλάβω οτι το απαιτει απο μεσα της η κοπελα και οτι θα χαλαστει αν δεν κερασω.Δεν θελω να κερασω επειδη ειναι πρωτο ραντεβου και ετσι πρεπει.Ασε με να κερασω οποτε εγω το γουσταρω..

Αυτό που με βρίσκει αντίθετη είναι να κερνάει συνέχεια ο ένας, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό της σχέσης (πχ εμείς με το φίλο μου, μετά απο τόσα χρόνια, ε εντάξει δεν ασχολούμαστε με αυτό, όποιος έχει περισσότερα κερνάει μέχρι να αντιστραφεί αυτό :P Αν και βασικά, ούτε έτσι το πάμε, απλά βάζουμε όλα μας τα χρήματα (όσα κάνουμε ανάληψη κάθε φορά) σε ένα πορτοφόλι και πληρώνουμε με αυτό)

Συμφωνω απολυτως..:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
δηλαδή θεωρείς ότι όταν προσκαλείς κάποιον για καφέ, δεν θα πρέπει να πληρώσεις?

απ' όσο κατάλαβα και απ' όσο τον ξέρω εννοεί ότι το θεωρεί δεδομένο ότι θα πληρώσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Βλέπω ότι συμφωνώ με πολλούς.. το μισά μισά δεν το μπορώ καθόλου. Βρίσκω σαφώς καλύτερο, αν κεράσει ο ένας τώρα, ο άλλος να το κάνει την επόμενη..

Εγώ είμαι λίγο παράξενη περίπτωση.. ειδικά στο πρώτο ραντεβού.
Θα επιμείνω μέχρι αηδίας για να πληρώσω εγώ.. θα προτείνω στον άλλον να κεράσει την επόμενη..θα λέω, θα λέω... θα του σπάσω τα νεύρα..
και από μέσα μου εύχομαι να πει.. "στάσου γυναίκα, εγώ πληρώνω τώρα!" :P

Αν δεν το κάνει (μιλάμε για πρώτο ραντεβού) ναι η αλήθεια είναι πως ξενερώνω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Συμφωνώ, είναι λίγο άβολο το μισά- μισά. Αλλά τι να κάνουμε κι εμείς τα μαθητούδια;:P
Δεν βγαίνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Τι γίνεται τελικά με το θέμα του λογαριασμού όταν βγαίνετε με κάποιον/α?
Προσωπικά αν στο πρώτο πρώτο ραντεβού δεν κάνει έστω την κίνηση να κεράσει, δεν θα επιτρέψω να υπάρξει δεύτερο.
Είναι θέμα αρχής νομίζω για έναν άντρα όταν προσκαλεί μια γυναίκα έξω, έστω να προσφερθεί να την κεράσει ή ακόμη περισσότερο να επιμείνει να το κάνει.
Γιατί κολλάμε σε κεράσματα κλπ? Τώρα που έχει επέλεθει ισότητα (περίπου) στα 2 φύλλα, και η γυναίκα έχει βγει από το σπίτι και βγάζει κι αυτή χρήματα, τι νόημα έχει αυτή η κίνηση? Ωραία κι έστω οτι σε κερνάει στο πρώτο, τι θα καταλάβεις απ αυτή τη κίνηση? Βγαίνει κανένα συμπέρασμα?
Εκτός κι αν θες κάποιον να ξοδεύει για σένα χρήματα και θες να σου το δείξει από τη πρώτη στιγμή :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Οι στοιχειώδεις κανόνες καλής κοινωνικής συμπεριφοράς και κυρίως όταν μιλάμε για φλερτ, επιτάσσουν κατ' εμέ όταν με προσκαλεί κάποιος να με κεράσει. Αν προσκαλέσω εγώ, κερνάω εγώ.

Η ισότητα δεν παίζει ρόλο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ε ναι σωστά στη τσέπη και στα έξοδα, δεν παίζει ρόλο η ισότητα, εκεί αναλαμβάνει ο άντρας. Σ'όλα τα άλλα παίζει όμως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Διάβασε λίγο τα αρχικά ποστ να δεις πώς το σκέφτομαι, για να μην επαναλαμβάνομαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
Και εγώ την πρώτη φορά που έβγαινα ραντεβού ήθελα να πληρώσει ο άντρας.Και σίγουρα όχι για να μου δείξει ότι διατίθεται να ξοδεύει για μένα...Απλά έκανα κίνηση και περίμενα να επιμείνει να κεράσει και όχι γιατί δεν είχα 4 ευρώ είναι δείγμα του πως σε αντιμετωπίζει ο άλλος αν δεν μπορεί να διαθέσει για σένα 4 ευρώ τότε σίγουρα δεν μπορεί να φανεί γενναιόδωρος και στα αισθήματα...Στα επόμενα κερνούσα και εγώ εννοείται... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Μην έχεις αυταπάτες Ελένη τέτοιες ενέργειες όπως το κέρασμα, ΔΕΝ κάνουν τη διαφορά, τη διαφορά την κάνουν άλλα πράγματα. ;)

Προσωπικά σπάνια κερνάω. Δεν θέλω να κερδίσω τις εντυπώσεις με ένα κέρασμα, αλλά με την παρέα μου και τα αστεία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δε διαφωνώ καθόλου. :)

Νομίζω όμως ότι κάποια πράγματα αποτελούν άγραφους κανόνες, πχ όταν φιλοξενώ φίλες μου το θεωρώ αδιανόητο να τις αφήσω να πλύνουν έστω και ένα ποτήρι όσο και να επιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Ναι από τη μια συμφωνείς οτι δεν είναι σημαντικό το κέρασμα, όμως από την άλλη λες οτι απαιτείς να σε κερνάνε, ειδάλλως λες αντίο. Άρα το κέρασμα αποτελεί για σένα κριτήριο. Τέλος πάντων δεν επιμένω κιόλας, ο καθένας κάνει και κρίνει όπως θέλει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top