Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα έχουν ήδη χωρίσει εδώ και δέκα χρόνια :P
Τελικά ρώτησα τη μαμά μου, δεν είχαν κάνει προγαμιαίο συμβόλαιο όπως νόμιζα, αλλά είχαν κάνει λίγο μετά το γάμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
λιγο μετα τον γαμο....προγαμιαιο βρε;:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αφού είπα οτι τελικά δεν είχαν κάνει προγαμιαίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
οκ καταλαβα..:)
συντακτικα ομως η προταση σου αφηνει να εννοηθει οτι κανανε μετα τον γαμο..αναφερεις "...αλλα είχαν κανει λιγο μετα το γαμο". Προφανως θα καταρτισανε καποιου αλλου ειδους μεταξύ τους ιδιωτικο συμφωνητικο και οχι προγαμιαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εκφραστικό/Συντακτικό λάθος τότε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όταν μιλάμε για το πρώτο ραντεβού... αυτός/ή που κάνει την πρόσκληση αναλαμβάνει και τον λογαριασμό, είτε είναι καφές, είτε φαγητό, είτε σινεμά, είτε οτιδήποτε!!! .-
ΕΝΝΟΕΙΕΤΑΙ ότι ο προσκεκλημένος θα βγάλει το πορτοφόλι και θα ρωτήσει ευγενικά αν μπορεί να κεράσει ή έστω να συνδράμει στον λογαριασμό αλλά το ΌΧΙ του "οικοδεσπότη" πρέπει να είναι δεδομένο!
Είναι καθαρά θέμα ευγένειας και καλών τρόπων και όχι φεμινισμού ή οτιδήποτε άλλο... όταν ΠΡΟΣΚΑΛΕΙΣ... ΚΕΡΝΑΣ!
Είναι σαν να σου λέω... έλα σπίτι να σου μαγειρέψω και να περιμένω να μου ψωνίσεις απ το σούπερ μάρκετ τα υλικά! ε όχι ρε παιδί μου :P


από κει και πέρα...
όταν υπάρχει μια σχέση και πολλά ραντεβού, είναι το λιγότερο γελοίο να πληρώνει συνεχως ο ένας απ τους δύο τους λογαριασμούς, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ βρισκεται σε ιδιαίτερα καλή οικονομική κατάσταση.... είναι ΑΓΕΝΙΑ να μην πληρώνεις ποτε!
Ακόμα κι αν ο άλλος δεν θέλει να πληρώσεις, αν ΕΣΥ πραγματικά θες να πληρώσεις, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ! Τρόποι υπάρχουν ;)

Ποτε μου δε δέχθηκα να με... πληρώνουν ....ή.... να πληρώνω κάποιον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.

roz

Νεοφερμένος

Η roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εξαρτάται από τις ηλικίες. ΑΝ π.χ. μιλάμε για ένα νεαρό ζευγάρι που παίρνουν ακόμα χαρτζηλίκι από τους γονείς ή για φοιτητές. Εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα. Πόσες φορές πια να εξασφαλίσει ο συνοδός τα έξοδα για δυο άτομα; Ή θα πάει ο δεκαοχτάχρονος στη μαμά του και θα πεί "Μαμά σήμερα θέλω 50 ευρώ γιατί θα βγώ με τη Λίτσα;" (τυχαίο ποσό - δεν ξέρω τι χρήματα παίρνουν σήμερα τα παιδιά). Άρα μάλλον το μισα μισα είναι μια λύση που μπορεί να γίνει και διασκεδαστική ειδικά αν και τότε δεν φτάνουν τα λεφτά για κάτι παραπάνω από καφέ.

Σε μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άντρας τα έξοδα της κυρίας που συνοδεύει. Προσωπικά θα φρόντιζα να ανταποδώσω προσκαλώντας τον σε δείπνο ή κάνοντας κάποιο δώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από roz:
[...]
Σε μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άντρας τα έξοδα της κυρίας που συνοδεύει. Προσωπικά θα φρόντιζα να ανταποδώσω προσκαλώντας τον σε δείπνο ή κάνοντας κάποιο δώρο.

Κι ας ξανα-αντιστρέψω το ερώτημα:
Γιατί επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άνδρας τα έξοδα της γυναίκας; Επιβάλλεται; Το μόνο που επιβάλλει η αβροφροσύνη μου είναι να ανοίγω την πόρτα σε μία κυρία [είτε τη συνοδεύω είτε όχι] και να της παραχωρώ την προτεραιότητα. Τίποτε άλλο.

Ακολουθούμε την παράδοση; Μα η παράδοση γεννήθηκε από την αδυναμία της γυναίκας τα παλιότερα χρόνια να έχει δικό της εισόδημα - εκείνα τα χρόνια που θεωρούσαν τον άνδρα την κεφαλή του νοικοκυριού.
Από τη στιγμή που η γυναίκα μπήκε στην παραγωγική διαδικασία, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο υποτιμητικό για εσάς είναι να πληρώνεστε για τις εξόδους σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Βρε παιδια, εμεις ειπαμε για το πρωτο ραντεβου, κι οχι γενικοτερα σε μια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Βρε παιδια, εμεις ειπαμε για το πρωτο ραντεβου, κι οχι γενικοτερα σε μια σχεση.
Την διαφοροποιήση πρώτου και λοιπών ραντεβού δεν βλέπω. Δηλαδή βλέπω. Θέλεται να καταλάβετε κάτι? Είναι κάτι σαν τεστ? Ποια η διαφορά πρώτου και τελευταίου!!

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Κι ας ξανα-αντιστρέψω το ερώτημα:
Γιατί επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άνδρας τα έξοδα της γυναίκας; Επιβάλλεται; Το μόνο που επιβάλλει η αβροφροσύνη μου είναι να ανοίγω την πόρτα σε μία κυρία [είτε τη συνοδεύω είτε όχι] και να της παραχωρώ την προτεραιότητα. Τίποτε άλλο.
Αν το επιλέγεις προσωπικά σύμφωνω. Αλλιώς όχι! (έχεις και καλή θέα!!!!)
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ύπαρχει ένα date rulebook με κεφάλαια Α)Πρώτο ραντεβού!! Β)Δεύτερο ραντεβού ..... έστω και αν αυτό το rulebook λέγεται παράδοση!
Το μόνο που πρέπει να επιβάλεται είναι αυτό που ορίζει το άτομο μας. Εκεί φαίνεται ο πραγματικός άνθρωπος απέναντι μας και όχι τι παρουσιάζεται από ένα αποστιθισμένο show εντυπώσεων!
Μιλάω και για τα δύο φύλλα, γιατί και οι γυναίκες αναμένονται να κάνουν κάποια πράγματα για να εντυπωσιαστεί ο άνδρας!

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Από τη στιγμή που η γυναίκα μπήκε στην παραγωγική διαδικασία, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο υποτιμητικό για εσάς είναι να πληρώνεστε για τις εξόδους σας;
Και προσβάλει και λίγο την νοημοσύνη των ανδρών να προσθέσω. Απλά δεν λένε τίποτα και το αποδέχονται ως το μέσο για την επίτευξη του πολυπόθητου στόχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Την διαφοροποιήση πρώτου και λοιπών ραντεβού δεν βλέπω. Δηλαδή βλέπω. Θέλεται να καταλάβετε κάτι? Είναι κάτι σαν τεστ? Ποια η διαφορά πρώτου και τελευταίου!!

Θεωρεις οτι δεν υπαρχει? :confused:
Αν καποια στιγμη γνωρισεις μια τυπισα που σε ενδιεφερει για κατι περισσοτερο, και την καλεσεις να βγειτε για ενα ποτο και εκεινη δεχτει, θεωρεις οτι την εχεις ηδη κατακτησει απο αυτο και μονο?
Στα πρωτα ραντεβου, οταν δεν γνωριζεις τον αλλον σαφως και τον τεσταρεις -δεν ξερω αν ειναι σωστος αυτος ο ορος :confused:- για να δεις τι παιζει.
Αυτο το κανουν και αντρες και γυναικες.. :|

Αν εσυ κινεισαι διαφορετικα εισαι η εξαιρεση στον κανονα (αν και στον συγκεκριμενο κανονα δεν ξερω αν υπαρχει εξαιρεση). :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Βρε παιδια, εμεις ειπαμε για το πρωτο ραντεβου, κι οχι γενικοτερα σε μια σχεση.
Απάντησα στην σαφή θέση της roz που λέει "Σε μεγαλύτερες ηλικίες θεωρώ ότι επιβάλλεται ως κίνηση αβρότητας να καλύπτει ο άντρας τα έξοδα της κυρίας που συνοδεύει."
Συγγνώμη για την "τεχνική ανάλυση" που ακολουθεί, έχουμε και μία ματαιοδοξία διάολε: Η χρήση της υποτακτικής του ενεστώτα στην παραπάνω περικοπή ["να καλύπτει"] εμένα τουλάχιστον με παραπέμπει σε διάρκεια, σε συνεχιζόμενη συμπεριφορά.
Αν η roz εννοούσε το πρώτο ραντεβού και μόνον θα χρησιμοποιούσε την υποτακτική του μέλλοντα ["να καλύψει"].

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Αν το επιλέγεις προσωπικά σύμφωνω. Αλλιώς όχι! (έχεις και καλή θέα!!!!)
Το επιλέγω προσωπικά. Όπως επιλέγω προσωπικά να σηκώνομαι από τη θέση μου σε τραπέζι όταν έρχεται ή φεύγει μια γυναίκα. Ή να σηκώνομαι από τη θέση μου όταν μου μιλάνε, είτε άνδρας είτε γυναίκα. :)

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Θεωρεις οτι δεν υπαρχει? :confused:
Σαφώς υπάρχει διαφοροποίηση, θα διαφωνήσω με την προσέγγιση του Demelene, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν συμφωνώ κατά τα λοιπά μαζί του.

Υπάρχει διαφοροποίηση διότι οι κυρίες πρέπει να εντυπωσιαστείτε από την 'γαλαντομία' του ανδρός. Απ'ότι διάβασα, αρκετές κυρίες εδώ θα θεωρήσουν "σφιχτοχέρη" ή μικροπρεπή έναν άνδρα που δεν θα κεράσει. Βέβαια επαναλαμβάνω ότι δεν κατανοώ την λογική της άποψης αυτής και τη θεωρώ υποτιμητική για τη γυναίκα. Είναι σαν να λέτε "αφού θα σου κάτσω, πλέρωνε". Γι'αυτό και σε προηγούμενό μου μήνυμα έγραψα για... "προκαταβολή". ;)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όπως ειπώθηκε και παραπάνω από την ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ, όποιος καλεί πληρώνει. Είτε αυτό είναι πρώτο ραντεβού είτε οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas:
Βέβαια επαναλαμβάνω ότι δεν κατανοώ την λογική της άποψης αυτής και τη θεωρώ υποτιμητική για τη γυναίκα. Είναι σαν να λέτε "αφού θα σου κάτσω, πλέρωνε". Γι'αυτό και σε προηγούμενό μου μήνυμα έγραψα για... "προκαταβολή". ;)

Δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που βγαινει με καποιον επειδη της αρεσει και προσφερει τον εαυτο της επι πληρωμη, και μαλιστα κοστολογοντας τις υπηρεσιες της απο 3,5 ευρω (οσο κανει ενας καφες) εως 10 ευρω (οσο κανει ενα ποτο). Μιλαμε για γυναικα που ελκεται απο καποιον και οχι για γυναικα που παει να κανει την δουλεια της. :/:
Ειστε υπερβολικοι αρκετα πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα, και ενα ισως κολλημα των γυναικων το παρεξηγειτε. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Δεν νομιζω οτι υπαρχει γυναικα που βγαινει με καποιον επειδη της αρεσει και προσφερει τον εαυτο της επι πληρωμη, και μαλιστα κοστολογοντας τις υπηρεσιες της απο 3,5 ευρω (οσο κανει ενας καφες) εως 10 ευρω (οσο κανει ενα ποτο).
Η λογική προέκταση της πρακτικής που ευαγγελίζονται μερικές για την έξοδο είναι "ο άνδρας πληρώνει οπουδήποτε". Φαγητό, διακοπές κλπ. Πληρωμή στο διηνεκές.

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Ειστε υπερβολικοι αρκετα πιστευω στο συγκεκριμενο θεμα, και ενα ισως κολλημα των γυναικων το παρεξηγειτε. :worry:
Το συγκεκριμένο κόλλημα είναι παρεξηγήσιμο.
Αυτό και μόνο θα έπρεπε να υποψιάζει τους θιασώτες της άποψης "εφόσον η γυναίκα συνοδεύεται, ο άνδρας πληρώνει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Θεωρεις οτι δεν υπαρχει? :confused:
Αν καποια στιγμη γνωρισεις μια τυπισα που σε ενδιεφερει για κατι περισσοτερο, και την καλεσεις να βγειτε για ενα ποτο και εκεινη δεχτει, θεωρεις οτι την εχεις ηδη κατακτησει απο αυτο και μονο?
Στα πρωτα ραντεβου, οταν δεν γνωριζεις τον αλλον σαφως και τον τεσταρεις -δεν ξερω αν ειναι σωστος αυτος ο ορος :confused:- για να δεις τι παιζει.
Αυτο το κανουν και αντρες και γυναικες.. :|

Αν εσυ κινεισαι διαφορετικα εισαι η εξαιρεση στον κανονα (αν και στον συγκεκριμενο κανονα δεν ξερω αν υπαρχει εξαιρεση). :whistle:
Δεν εξαιρούμε από τον κανόνα! Αλλά πρόσεξε πως τοποθετούμε εγώ! Για μένα και πιστεύω και για πολλούς τον φίλο/σχέση σου τον κερδίζεις διαρκώς! Δηλαδή υπάρχει μια διαρκή δυναμική στην σχέση η οποία είναι διαρκώς διαπραγματεύσιμη , όχι όμως με την έννοια της απειλής! Κυρίως με την έννοια του τίποτα δεν είναι σίγουρο!
Συνεπώς ναι στο πρώτο ραντεβού και στο δεύτερο και στα προηγούμενα συναπατήματα μας και εκτός ραντεβού γνωρίζω τον άλλον και κρίνω! Αλλά θα τον κρίνω για το ποιόν του ανθρώπου το πραγματικό και όχι για το τι θα ήθελα να μου παρουσιάσει και αν είναι γυναίκα και από την ομορφιά της που ήδη όμως έχω προσέξει!

Συνεπώς για μένα το ζήτημα είναι ποια κριτήρια αποτελούν κριτήρια άξια να κρίνουν το ποιόν ενός ανθρώπου! Για μένα σίγουρα δεν είναι το τι θα κάνει με την τσέπη του καθώς αυτά είναι τα εύκολα και στανδαρ πράγματα για να κολακέψεις τον αντικρινώ σου!Δεν θα πω όχι σε ένα κέρασμα και εγώ θα κεράσω αλλά όχι επειδή είναι πρώτο ραντεβού.
Να σας πω κάτι αντίστοιχο. Δώρα θα κάνω όποτε δω κάτι που αρέσει ή πιστεύω ότι θα τσιγκλίσει τον άλλον οποιαδήποτε στιγμή και οποτεδήποτε κάτσει γενικά. Αλλά σπανίως στην γιορτή ή στα γενέθλια!Και φυσικά δεν μαρέσει να μου κάνουν και έμενα τέτοια δώρα.
Δεν μαρέσει σε αντιστοιχία με το παραπάνω η κανονικοποιήση της κίνησης και πρόθεσης. Προσθέτει στην κίνηση μια αίσθηση του "πρέπει" που για μένα την χαλάει και υποβιβάζει.Χαλάει την αγνότητα και καλοπροαίρεση της! Και συνεπώς άνθρωπος που θα με "βαθμολογήσει" για κάτι τέτοιο αυτόματα τον "βαθμολογώ" και εγώ με βάση το κλίμα των παραπάνω!

Και γενικά να σας πω ούτε το πρότυπο βγαίνουμε πρώτο ραντεβού μαρέσει!Πολύ φασρία γίνεται σχετικά με το θέμα (όχι εδώ)! Προσωπικά δεν μου χρειάστηκε καθώς λόγω σπιτιού δικού μου ως φοιτητής τα πράγματα γίναν πάντα στο σπίτι μου με προηγούμενες επαφές όπου να είναι και όπως να είναι!

Γενικά όπως καταλαβαίνεται έχω μεγάλες ενστάσεις σχετικά με την πρωτυποποίηση και κανονικόποιση συμπεριφορών ειδικά έτσι όπως προβάλλονται από τα media,την παράδοση που για την συγκεκριμένη περίπτωση παράγουν το manual του καλού γκόμενου!
Είναι σαν hack και cheat.Ο "καλός γκόμενος" εκμεταλεύεται εκ των προτέρων τις αδυναμίες και τρόπο αξιολόγησης της. Δεν χρειάζεται ούτε να τις ψάξει αλλά μόνο να είναι συμβατός με αυτές για λόγους εντυπωσιασμού. Μετά φυσικά όταν σταματήσει ο εντυπωσιασμός και οι πραγματικές αρετές φανούν ακολουθεί και το "δεν ήσουν όπως σε γνώρισα"

Δυστυχώς όμως ο κόσμος έχει σιδερωθεί και αλλοτριωθεί τόσο πολύ πιστεύει ότι όλα είναι επιλογή του,χωρίς φυσικά να παρατηρεί ότι όταν όλοι από τις 10 επιλογές διαλέγουν την μια για κάτι εντελώς θέμα γούστου, τότε μάλλον δεν έιναι ακριβώς επιλογής τους!

Έτσι λοιπόν και οι γυναίκες σας έχουν "μάθει" να περιμένετε ως πρέπουσα συμπεριφορά του άνδρα να πληρώσει και φυσικά τους άνδρες τους έχουν "μάθει" ότι αυτός είναι ο δρόμος για την καρδιά της γυναίκας. Και εγώ σε αυτό το "μάθει" διαφωνώ εντόνως μάλιστα

Ξέφυγα λίγο συγνώμη! Το παραπάνω γενικεύεται και αντίστοιχα για το manual της καλής γκόμενας! Δλδ είναι ανεξάρτητο γένους!


Ελπίζω να μην σκότωσα την λέξη ποιόν!!!!!:whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πολύ ωραία τα όσα λέτε, μια χαρά τα λέτε, κρίμα να περιορίζεστε βέβαια στο πρώτο ραντεβού.
Πείτε μου τι κάνετε όταν φτάνει η ώρα της πληρωμής και έχετε απέναντι το έτερον ήμισυ, που είστε μαζί 5-6 χρόνια.
Ας το πάρουμε πρακτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roz

Νεοφερμένος

Η roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
tsitsilegas για την χρήση των χρόνων έχεις δίκιο. Είναι ακριβώς όπως το αντιλήφθηκες. Δεν το βρίσκω υποτιμητικό να πληρώσει ο συνοδός μου τον καφέ ή το ποτό μου (όπου συνοδός δεν είναι απαραίτητο να είναι και σύντροφος). Ακόμα και τώρα παντρεμένη ούσα θεωρώ αδιανόητο να βγούμε έξω με τον συζυγό μου και να μην πληρώσει εκείνος τον λογαριασμό - αν και έχουμε κοινό ταμείο - ή να υπάρχει στην παρέα άλλη γυναίκα ασυνόδευτη και να την αφήσουμε να πληρώσει τα δικά της.

Kατά τα λοιπά η misslittledevil με κάλυψε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
πολύ ωραία τα όσα λέτε, μια χαρά τα λέτε, κρίμα να περιορίζεστε βέβαια στο πρώτο ραντεβού.
Πείτε μου τι κάνετε όταν φτάνει η ώρα της πληρωμής και έχετε απέναντι το έτερον ήμισυ, που είστε μαζί 5-6 χρόνια.
Ας το πάρουμε πρακτικά.
Προσωπικά, αν το πάρω πρακτικά θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι και θα με πλακώσει. Βλέπεις δεν έχω στο παθητικό μου σχέση 5-6 ετών. Μέχρι 2 χρόνια άντεξα. :P

Ας πάρω λοιπόν τις τρεις σχέσεις των 2 ετών που είχα. Ίσχυε η αρχή "πληρώνει όποιος έχει λεφτά εκείνη τη στιγμή μαζί του". Χωρίς ανταποδοτικό χαρακτήρα του στυλ "πλήρωσε εσύ τώρα, πληρώνω εγώ μετά". Στις 2 από τις σχέσεις αυτές υπήρχε κοινή στέγη [μέναμε μαζί για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα] οπότε οι λογαριασμοί ήταν κοινοί. Λυπάμαι, δεν θα προσπαθήσω καν να εντυπωσιάσω την γυναίκα που έχω δίπλα μου με μαγκιές του στυλ "πλερώνω τα μάτια π'αγαπώ". Αν είναι να εντυπωσιαστεί έτσι, να μου λείπει το βύσσινο. :)

Αρχική Δημοσίευση από roz:
tsitsilegas για την χρήση των χρόνων έχεις δίκιο. Είναι ακριβώς όπως το αντιλήφθηκες.
Σε ευχαριστώ που τονίζεις την ήδη υπέρμετρη ματαιοδοξία μου. :)

Αρχική Δημοσίευση από roz:
Ακόμα και τώρα παντρεμένη ούσα θεωρώ αδιανόητο να βγούμε έξω με τον συζυγό μου και να μην πληρώσει εκείνος τον λογαριασμό - αν και έχουμε κοινό ταμείο - ή να υπάρχει στην παρέα άλλη γυναίκα ασυνόδευτη και να την αφήσουμε να πληρώσει τα δικά της.
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το βρίσκεις αδιανόητο; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Για μένα και πιστεύω και για πολλούς τον φίλο/σχέση σου τον κερδίζεις διαρκώς!

Σαφως.. Αλλα εδω δεν μιλαμε για το "Πως θα διατηρησετε μια σχεση ζωντανη".


Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Και γενικά να σας πω ούτε το πρότυπο βγαίνουμε πρώτο ραντεβού μαρέσει!Πολύ φασρία γίνεται σχετικά με το θέμα (όχι εδώ)! Προσωπικά δεν μου χρειάστηκε καθώς λόγω σπιτιού δικού μου ως φοιτητής τα πράγματα γίναν πάντα στο σπίτι μου με προηγούμενες επαφές όπου να είναι και όπως να είναι!

Δεν ξερω αν εχεις την δυνατοτητα να καλεις ολες τις κοπελες στο σπιτι σου σαν "πρωτο ραντεβου" -και δεν με αφορα κιολας :P - σε ενημερωνω ομως πως υπαρχουν γυναικες που δεν δεχονται "πρωτο ραντεβου" στο σπιτι του αλλου. Ειναι γεγονος ομως οτι εκει δεν περνας απο τετοια "εξεταση". ;)

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Γενικά όπως καταλαβαίνεται έχω μεγάλες ενστάσεις σχετικά με την πρωτυποποίηση και κανονικόποιση συμπεριφορών ειδικά έτσι όπως προβάλλονται από τα media,την παράδοση που για την συγκεκριμένη περίπτωση παράγουν το manual του καλού γκόμενου!

Γιατι θεωρεις οτι τα παντα και οι παντες, επηρεαζονται απο τα μιντια?
Αν ζητησεις απο δεκα γυναικες να σου πουν απο ενα πραγμα που πρεπει να εχει ο "καλος γκομενος", θα ακουσεις δεκα διαφορετικα χαρακτηριστικα. :/:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Ξέφυγα λίγο συγνώμη! Το παραπάνω γενικεύεται και αντίστοιχα για το manual της καλής γκόμενας! Δλδ είναι ανεξάρτητο γένους!

Ξεφυγες πολυ, αλλα μην το κανουμε θεμα. :P


Αρχική Δημοσίευση από dooo:
πολύ ωραία τα όσα λέτε, μια χαρά τα λέτε, κρίμα να περιορίζεστε βέβαια στο πρώτο ραντεβού.
Πείτε μου τι κάνετε όταν φτάνει η ώρα της πληρωμής και έχετε απέναντι το έτερον ήμισυ, που είστε μαζί 5-6 χρόνια.
Ας το πάρουμε πρακτικά.


Βγαζεις το πορτοφολι και πληρωνεις.
Στο σινεμα, στο εστιατοριο, στο καφε, στο σουπερ μαρκετ, στα διοδια.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top