Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Από την στιγμή όμως που θα νοιώσω ότι παίζει εκμετάλλευση,εγώ είμαι που θα γίνω καπνός και όχι αυτή :rofl:
Πρέπει να σου πω ότι σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω!
Θεωρώ ότι κάθε νοήμον άτομο αυτό θα έκανε ανεξαρτήτως φύλλου!
Οπότε... μαζί σου! :)



Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Tραβα λίγο στο hi5 να δεις πόσες ελληνίδες γυναίκες ασχολούνται με το internet 14.000 μου έβγαλε η αναζήτηση,λες όλες αυτές να είναι καλές :P
Κοίτα να δεις... σίγουρα όχι :P
Αλλά.... μπροστα στα 5-6 μύρια που είναι οι Ελληνίδες [δεν ξέρω ακριβή αριθμό, δεν το έψαξα :P] ... το 14.000 δεν σου κάνει σε πολύ μικρό αριθμό που δικαιολογεί το ότι [πολύ πιθανά] είναι άλλης κουλτούρας και μακριά απ τον μέσο όρο όπως ανέφερα? [εεεε? παραδέξου το μου αυτό! :angelnot: ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αχ μωρέ...θα ήθελα να στο παραδεχτώ για να σε ευχαριστήσω.Αλλα αν δεις λιγάκι τι ψάχνουν πολλές από αυτές τις 14.000 θα μου πεις και μονη σου: Aσε μην το παραδέχεσαι :P
Αυτό που μπορώ να παραδεχτώ είναι,ότι σίγουρα υπάρχουν και άτομα αξιόλογα όπως λες.Που κατά πασα πιθανότητα να είναι και περισσότερα στο net από αυτά που κυκλοφορούν στο "εμπόριο" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ωραία! :D

έτσι κι αλλιώς... η αλήθεια πάντα βρίσκεται κάπου στη μέση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Αρφι μου ειναι αναλογα κι με την ηλικια κι εγω αν εκανα σχεση με εναν αντρα 35 χρονων θα ηθελα να εχει ενα αξιοπρεπες εισοδημα κι μια καλη δουλεια, να μπορει να συντηρει ενα αμαξι.Ποσο χρονων πρεπει δηλαδη να γινει για να εχει ενα σωστο εισοδημα?Κι πως θα συντηρησει οικογενεια αργοτερα.Αλλα περιμενεις απο εναν 20χρονο κι αλλα απο εναν 35χρονο κι ειναι φυσικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ναι αλλα δεν είμαι 35.Και δεν μιλάω για το αν στα 35 θα μπορούσα η όχι να συντηρήσω οικογένεια.Αν δεν ήμουν σε θέση απλά δεν θα έκανα οικογένεια.Και πες ότι την είχα την οικονομική άνεση.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχω την κάθε μια να με αρμέγει.Αν νομίζετε πάντως ότι θέλετε να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση,και γι ανά μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα μας.Προτείνεται μου ένα άλλο topic που να μπορούμε να το συζητήσουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Ναι αλλα δεν είμαι 35...

Τότε βρε καλό μου βάλε την πραγματική σου ηλικία, να ξέρουμε, μιλάμε με 12χρονο ή με 60χρονο;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Θα την εβαζα αν μπορουσα να την αλλαξω καλη μου...

EDIT: Τι ε;Για κανε μια δοκιμη να δεις μπορείς να αλλάξεις την ηλικία που έχεις βάλει;Γιατί εγώ δεν μπορώ δεν με αφήνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
εεεεε;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Ναι αλλα δεν είμαι 35.Και δεν μιλάω για το αν στα 35 θα μπορούσα η όχι να συντηρήσω οικογένεια.Αν δεν ήμουν σε θέση απλά δεν θα έκανα οικογένεια.Και πες ότι την είχα την οικονομική άνεση.Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα έχω την κάθε μια να με αρμέγει.Αν νομίζετε πάντως ότι θέλετε να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση,και γι ανά μην ξεφύγουμε τελείως από το θέμα μας.Προτείνεται μου ένα άλλο topic που να μπορούμε να το συζητήσουμε..

Πολύ σωστός ...βέβαια από την άλλη υπάρχουν συμπεριφορές που φωνάζουν '' έχω λεφτά,σας παρακαλώ αρμέξτε με '' ¨και μα΄λιστα ενίοτε με άγαρμπο τρόπο...Πραγματικό γεγονός : πρώτο ραντεβού στα 20 μου με φαινομενικά υγιή και νοήμων 30άρη ...Κατά τη διάρκεια του ραντεβού άρχισα να βαριέμαι και κάπου στη 1 ώρα βρήκα μια διακιολογία να το διαλύσουμε απαντώντας στην ερώτηση του ππότε θα τα ξαναπούμε με ειλικρίνια.Μου ζήτησε τουλάχιστον να με πάει μέχρι το σπίτι ...Στο δρόμο άρχισε να μου μιλάει ο ίδιος για τα περιουσιακα του στοιχεία και ότι η γυναίκα που θα έχει δίπλα του θα ειναι βασίλισσα και άλλα τέτοια κουλά !)(προφανώς ποντάροντας με τα νέα δεδομένα και σε δεύτερη συνάντηση ;) )(χρυσή αλυσίδα στο τριχωτό στέρνο ορκίζομαι δε φορούσε :P )
Για φαντάσου λοιπόν εγώ να τον έβλεπα πλέον με άλλο μάτι( :'( ) και αυτός κατόπιν να διαμαρτυρόταν σε αντροσυζητήσεις ότι οι γυναίκες τον θέλουν για τα λεφτά του και δεν εκτιμούν τον εσωτερικό του κόσμο :P
Γιαυτο και οταν ακούω τέτοιες δηλώσεις τις αντιμετωπίζω με λίγη επιφύλαξη ..συνήθως οι σχέσεις μας με το άλλο φύλο είναι αντανάκλαση της σχέσης που έχουμε με τον εαυτό μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.Όσο τώρα αφορά για τον 30 και τι είχε μέσα στο μυαλό του νομίζω ότι δεν χρειάζεται και πολύ προσπάθεια για να το "καταλάβεις".Για αυτό άλλωστε σου μιλούσε και για τα χρήματα μήπως σε θαμπώσει και σε κουτουπώσει ;) Kαι κατά πασα πιθανότητα σε παραμύθιαζε κανονικά μήπως και το πετύχει..

Εδώ όμως μιλάμε για μια σχέση που θέλουμε να είναι πάνω από όλα υγιεί.Και υγιεί σχέση με απώτερους σκοπούς δεν υφίσταται.Για αυτό και σήμερα δύσκολα βρίσκεις υγιείς σχέσης..γιατί "όλοι" και "όλες" δεν σκέφτονται το εμείς,αλλα το εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Θα την εβαζα αν μπορουσα να την αλλαξω καλη μου...

EDIT: Τι ε;Για κανε μια δοκιμη να δεις μπορείς να αλλάξεις την ηλικία που έχεις βάλει;Γιατί εγώ δεν μπορώ δεν με αφήνει...

Βάλε τη σωστή στην υπογραφή σου. :D
Ή επέλεξε να μη φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o:
Αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.

Me άλλα λόγια ενίσχυσα αυτό που είπες παραπάνω ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι (άντρες/γυναίκες) εκμεταλλευτές,αλλά μόνο άνθρωποι θύματα κ θύτες του εαυτού τους ...Και φυσικά θύμα δε γίνεσαι από μια συνειδητοποιημένη επιλογη(ακόμη κι αν αυτή η επιλογή = θέλω να είμαι χορηγός και το γουστάρω) τις συνέπειες της οποίας επωμίζεσαι ο ίδιος ...θύμα γίνεσαι όταν κατόπιν αυτής της συνειδητής επιλογής περιφέρεσαι και κλέγεσαι για αυτούς τους ''άλλους''.'Ηθελες και το έκανες,δε σε ανάγκασε κανένας..;) όπως είπες,αν δε θες φεύγεις :)

Εδώ όμως μιλάμε για μια σχέση που θέλουμε να είναι πάνω από όλα υγιεί.Και υγιεί σχέση με απώτερους σκοπούς δεν υφίσταται.Για αυτό και σήμερα δύσκολα βρίσκεις υγιείς σχέσης..γιατί "όλοι" και "όλες" δεν σκέφτονται το εμείς,αλλα το εγώ.

Μα αυτό δεν το ανέφερα ως παράδειγμα υγιούς σχέσης :confused: αυτό είναι άλλο θέμα τώρα και μεγάλο ..πάντως με τα περί εγώ και εμείς διαφωνώ .Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.Υπάρχει χώρος και για τα δυο στην κατάλληλη αναλογία ,στις κατάλληλες περιστάσεις και την κατάλληλη ώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τσου το εμείς λειτουργεί καλύτερα από το εγώ μέσα σε μια σχέση.Με τα εγώ είναι που αρχίζει η σχέση και πάει κατά διαόλου.Αλληλοϋποχωρήσεις πρέπει να γίνονται και από τους 2 αν ο ένας βάζει το εγώ συνεχεια έρχεται η ρίξει.Τώρα αν δεν συμφωνείς δεν με πειράζει, σύμφωνο εγώ μαζί μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Φυσικά και στο πρώτο ραντεβού κερνάει πάντα ο άνδρας. Είναι πιο ευγενικό! Τώρα αν επιδιώκουμε και επόμενη συνάντηση λέμε "την επόμενη φορά εγώ"! και αν συνεχίστει παραπάνω, ε για ένα διάστημα συνεχίζει ο συνοδός μας, αλλά δεν βλάπτει που και που να πληρώνει και η γυναίκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Αν και "συνηθίζεται" στο πρώτο ραντεβού να κερνάει ο άντρας ,"εγώ" κάνω σχεδόν πάντα την κίνηση για να πληρώσω,έστω κι αν γνωρίζω απ΄την αρχή ό,τι ο συνοδός μου δεν πρόκειται να μ'αφήσει. Και δεν εννοώ,ό,τι κάνω απλά την κίνηση, αλλά είμαι και διατεθειμένη να κεράσω.Μου έχει τύχει 2-3 φορές να κεράσω εγώ,γιατί απλά ο άλλος "έκανε την πάπια".:D Αυτό είναι πού δεν μου αρέσει καθόλου!!! Να κάνω την "πάπια" ...:whistle: Φροντίζω λοιπόν να "δώσω" στον άλλον να καταλάβει την προθυμία μου να πληρώσω εγώ,χωρίς να επιμείνω την πρώτη ή δεύτερη φορά,αλλά σίγουρα θα πληρώσω κάποιες απ'τις επόμενες φορές....,γιατί άλλωστε δεν είμαι της άποψης πώς πρέπει να κερνάει πάντα ο άντρας. Εξυπακούεται βέβαια ότι αναφερόμαστε σε σχέσεις πού δεν "μετράνε" πολύ καιρό,γιατί στην αντίθετη περίπτωση,σε σχέσεις μακροχρόνιες,λογικά δεν υπάρχει "εγώ" ή "εσύ"....αλλά "εμείς"...:hmm::)
Αυτό είναι κάτι που έρχεται με τον καιρό,"χτίζεται" όπως λέμε,δεν το βρίσκεις "έτοιμο"!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και για δεν ξεκαθαριζετε απο πριν ποιος κερναει ή αν θα πληρωσουν ολοι απο κοινου να τελειωνει η ιστορια ;

Πφ.Ισοτητα σου λεει μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ναι βρε... έτσι πρέπει :P


- θέλεις να βγούμε το βράδυ? :inlove:
- ναι αμε!:inlove: αλλά να κανονίσουμε από τώρα ποιος θα πληρώσει ε?! :D


:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Αν και "συνηθίζεται" στο πρώτο ραντεβού να κερνάει ο άντρας ,"εγώ" κάνω σχεδόν πάντα την κίνηση για να πληρώσω,έστω κι αν γνωρίζω απ΄την αρχή ό,τι ο συνοδός μου δεν πρόκειται να μ'αφήσει. Και δεν εννοώ,ό,τι κάνω απλά την κίνηση, αλλά είμαι και διατεθειμένη να κεράσω.Μου έχει τύχει 2-3 φορές να κεράσω εγώ,γιατί απλά ο άλλος "έκανε την πάπια".:D Αυτό είναι πού δεν μου αρέσει καθόλου!!! Να κάνω την "πάπια" ...:whistle: Φροντίζω λοιπόν να "δώσω" στον άλλον να καταλάβει την προθυμία μου να πληρώσω εγώ,χωρίς να επιμείνω την πρώτη ή δεύτερη φορά,αλλά σίγουρα θα πληρώσω κάποιες απ'τις επόμενες φορές....,γιατί άλλωστε δεν είμαι της άποψης πώς πρέπει να κερνάει πάντα ο άντρας. Εξυπακούεται βέβαια ότι αναφερόμαστε σε σχέσεις πού δεν "μετράνε" πολύ καιρό,γιατί στην αντίθετη περίπτωση,σε σχέσεις μακροχρόνιες,λογικά δεν υπάρχει "εγώ" ή "εσύ"....αλλά "εμείς"...:hmm::)


Αυτό είναι κάτι που έρχεται με τον καιρό,"χτίζεται" όπως λέμε,δεν το βρίσκεις "έτοιμο"!
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!1 πιστεύω πως το καλυτερο κομμάτι μιας σχέσης είναι όταν το ζευγάρι γίνεται ένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ναι βρε... έτσι πρέπει :P


- θέλεις να βγούμε το βράδυ? :inlove:
- ναι αμε!:inlove: αλλά να κανονίσουμε από τώρα ποιος θα πληρώσει ε?! :D


:P:P:P
ειδικά αν είναι το πρώτο ραντεβού, πιο ρομαντικά δεν γίνεται:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι βρε... έτσι πρέπει :P


- θέλεις να βγούμε το βράδυ? :inlove:
- ναι αμε!:inlove: αλλά να κανονίσουμε από τώρα ποιος θα πληρώσει ε?! :D


:P:P:P
If thats all you can come up with, then forget about it :P

Aσε που αμα βγουν απο τη μεση μερικες σκεψεις , εισαι πιο χαλαρα για το υπολοιπο της βραδιας.

Beats wrestling for who's gonna pay, after dessert ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top