Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
To να κεράσεις είναι, όπως είπε και κάποιος παραπάνω, κίνηση που δηλώνει ευχαρίστηση και, ως τέτοια, είναι ωραίο να συμβαίνει μια στο τόσο. Όχι μόνο σε ζευγάρια, αλλά και σε παρέες. Γενικά, δηλαδή, είμαι της λογικής να πληρώνει ο καθένας τα δικά του, αλλά όταν σου/του/της βγει να το κάνει(ς).

Όταν άρχισα να βγαίνω τύπου ραντεβού, ένιωθα άσχημα να πληρώσουν για εμένα, ειδικά αν δεν είχα τίποτα με τον άλλον. Ακόμη χειρότερα, βέβαια, όταν μιλάμε για φοιτητές που ζουν με λεφτά των γονιών τους!

Όλα αυτά, μέχρι που άκουσα κάτι αρκετά όμορφο, πάνω στη στιγμή που ο ένας επέμενε να τα βάλει αυτός κι ο άλλος (εγώ) να βάλει ο καθένας τα δικά του: "Άκου πώς θα γίνει, θα τα βάλω σήμερα εγώ και την επόμενη φορά που θα βγούμε θα τα βάλεις εσύ". Το βρήκα αρκετά έξυπνο, γιατί αφήνεις σχόλιο για να υπάρξει δεύτερη φορά και μάλιστα λες ότι θα αφήσεις να πληρώσει ο άλλος που ένιωθε άσχημα και δε συμφωνούσε. Θα έρθει έτσι τελικά μια ισορροπία.

Από τότε είμαι της λογικής ότι μια στο τόσο είναι όμορφο να πληρώνει ο ένας αν του βγει και άλλη ο άλλος, αν του βγει και το νιώθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά αυτό είναι κλασική ατάκα. Προσωπικά δε το βρίσκω ούτε όμορφο ούτε έξυπνο. Κι αν η άλλη δε θέλει να υπάρξει επόμενη φορά; Ή υπάρχει έστω και μία περίπτωση να έρθει σε δεύτερο ραντεβού γισ να βγει η υποχρέωση; :P

Προφανώς και στη πράξη αυτά είναι άνευ σημασίας απλά για μένα δεν είναι ωραία η όλη λογική του να φέρνεις τον άλλο προ τετελεσμένου και μετά να μπαίνεις στη διαδικασία να παίζεις επικοινωνιακές ντρίπλες λες και πρόκειται για κανένα παιχνίδι γρίφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
To λες σε περίπτωση που φαίνεται ότι θέλει και η άλλη να υπάρξει και δεύτερο. Καταλαβαίνεις πότε φαίνεται και πότε όχι. Για εμένα ήταν καλή λύση έτσι όπως τέθηκε.

Νομίζω, σκέφτεσαι πιο σύνθετα από όσο χρειάζεται σε αυτά. Το πήγες σε ανώτερης σκέψης επίπεδο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hi_91

Νεοφερμένος

Ο hi_91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ε καλα αυτο ειναι πως το βλεπει ο καθενας και κανενας δεν νομιζω να παιζει επικοινωνιακες "ντριπλες" φερονοντας καποιον προ τετελεσμενου (εγω το εγραψα αυτο, αρα και προφανως αναφεροσουν στο ποστ μου). Αυτο που ηθελα να γραψω εγω, και δεν το εγραψα καθαρα, ηταν να πληρωνει ο αντρας/αγορι στο πρωτο ραντεβου με μια κοπελα, αυτο σκεφτρομουν και οχι π.χ αν βγαινουν 2-3 φορες την εβδομαδα να πληρωνει καθε φορα αυτος...Αυτο ειχα στο μυαλο μου και κακως δεν το διατυπωσα καλυτερα...Κανεις δεν "παιζει" ξυλο και αμα θελει η εκαστοτε κοπελα να πληρωσει δικαιωμα της...Ο καθενας απλως μπορει να προτεινει και ειναι στην διαθεση του καθενος απο εκει και μετα...!!!
Και στο αλλο που λες αν η αλλη πλευρα δεν θελει να υπαρξει δευτερη φορα, η και αν υπαρξει για να βγει η υποχρεωση, μην κουραζεις το μυαλο σου και μην το κανεις τοσο περιπλοκο το πραγμα, αυτο δεν το ξερεις, εσυ απλως το λες απο ευγενεια...!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzimos

Νεοφερμένος

Ο Tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλημέρα,

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι στο πρώτο ραντεβού θα πρέπει να πληρώσει ο άντρας, το θεωρώ πιο σωστό.
Ζητάς από μία κοπέλα να βγείτε, εσύ της κάνεις την πρόταση. Για εμένα παίζει ρόλο αν η γυναίκα θα κάνει έστω την κίνηση να πληρώσει. Δεν θα την άφηνα αλλά αυτή η κίνηση με καλύπτει. Από εκεί και πέρα αν ένα ζευγάρι είναι καιρό μαζί και υπάρχει θάρρος είναι έυκολο το να τα πληρώσουν μισά - μισά η ο ένας από τους δύο γιατι πολύ απλά θα έχουν αποκτήσει αγάπη και προφανώς άλλα ενδιαφέροντα. Γενικά ο άντρας πρέπει να παρέχει η να δείχνει ασφάλεια στην γυναίκα με τις κινήσεις τους και δεν μιλάω για πανάκριβα δώρα κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laptonas

Νεοφερμένος

Ο Laptonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν θα είσαι με τα καλά σου αγαπητέ νηματοθέτη που μας κάνεις και ερωτήσεις
Η γυναίκα να τσακιστεί να πληρώσει όσα θα ντερλικώσει όπως και ο άντρας αντίστοιχα, κάθε ένας τα δικά του όπως γίνεται στην Γερμανία


Άντε γιατί μερικές θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το θέμα μου δεν είναι τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση όταν θα βγω με το boyfriend. Αλλά τι γίνεται όταν βγαίνω με φίλες και γνωστές. Φανταστείτε ένα τραπεζι με 8-9 γυναίκες. Η κάθε μια παρειγγειλε το πιάτο της και για κέντρο βάλαμε σαλάτα, τυροκροκέτες και λοιπά. Έφτασε ο λογαριασμός και τον διαίρεσα με δια 8-9 όσες ήμασταν δλδ. Ξαφνικά πετάγεται η μια εμένα βγάλτε με λέει γιατί δεν έφαγα σαλάτα, θα πληρώσω μόνο το πιάτο μου, πετάγεται και η άλλη εμένα βγάλτε με από το κρασί γιατί ήπια μόνο νερό. Εκνευρίστηκα δεν μπορώ να πω. Τι κανεις σε αυτή την περίπτωση λοιπόν; Έχουν δίκιο η τσάμπα κράζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το θέμα μου δεν είναι τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση όταν θα βγω με το boyfriend. Αλλά τι γίνεται όταν βγαίνω με φίλες και γνωστές. Φανταστείτε ένα τραπεζι με 8-9 γυναίκες. Η κάθε μια παρειγγειλε το πιάτο της και για κέντρο βάλαμε σαλάτα, τυροκροκέτες και λοιπά. Έφτασε ο λογαριασμός και τον διαίρεσα με δια 8-9 όσες ήμασταν δλδ. Ξαφνικά πετάγεται η μια εμένα βγάλτε με λέει γιατί δεν έφαγα σαλάτα, θα πληρώσω μόνο το πιάτο μου, πετάγεται και η άλλη εμένα βγάλτε με από το κρασί γιατί ήπια μόνο νερό. Εκνευρίστηκα δεν μπορώ να πω. Τι κανεις σε αυτή την περίπτωση λοιπόν; Έχουν δίκιο η τσάμπα κράζω;

Ορθώς κράζετε. Σε αυτήν την περίπτωση, ή τους κερνάς όλους ή αφήνεις εσύ παραπάνω να είσαι σωστή ως το τέλος. Και σε κάθε περίπτωση αλλάζεις παρέα, οριστικά και τελεσίδικα. Αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα όταν ο άλλος τόσο μίζερος και ξεφτίλας, μόνο θέματα κι ανακατώματα και μπελάδες τέτοιοι ξεδιάντροποι τζούφτοι προκαλούν. Αν πάλι, πρόκειται για δορυφορικά άτομα της παρέας, απλά συννενοείσαι με τους φίλους σου τα πυρηνικά της παρέας άτομα και αυτούς τους_μην_πω τους αποκλείετε από κάθε μελλοντική συμμετοχή σε επόμενη έξοδο. Κι ας τολμήσουν λέξη να πουν. Σε ποιόν δεν έχει τύχει παρόμοια φάση με γύφτους τζαμπατζήδες καθ' έξιν, υποτροπή, συρροή και εξακολούθηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχετε και οι 2 δίκιο. Απλά αν δεν πίνει κάποιος αλκοόλ, ή δεν τρώει, γιατί να πληρώσει το αντίστοιχο; Εμείς συνήθως το χωρίζουμε σε κατηγορίες φαγητό και ποτό. Δηλαδή όσοι έφαγαν διαιρούνται δια το κόστος του φαγητού και όσοι ήπιαν δια το κόστους του ποτού και φυσικά όσοι έκαναν και τα δυο μπαίνουν και στα δυο. Για λεπτομέρειες όπως εγώ έφαγα σαλάτα, εσύ όχι κλπ προφανώς δεν κάνουμε θέμα. Απλά αν πχ κάποιος δεν πίνει γιατί να πληρώσει για ποτό κάθε φορά που βγαίνετε; Είναι λίγο χαζομάρα.

Εμένα με εκνευρίζει όμως όταν παραγγέλνουμε κάποια πιάτα ομαδικά όπως σαλάτες, ποικιλίες κλπ και μερικοί επειδή χωρίζεται το κόστος τους ορμούν να το φάνε σαν να μην υπάρχει αύριο και να προλάβουν όσο πιο πολύ μπορούν. Πραγματικά το μισώ αυτό. Αν πεινάς και θες να φας και όχι απλά να τσιμπήσεις, παράγγειλε κάτι ξεχωριστά ρε άνθρωπε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Το θέμα μου δεν είναι τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση όταν θα βγω με το boyfriend. Αλλά τι γίνεται όταν βγαίνω με φίλες και γνωστές. Φανταστείτε ένα τραπεζι με 8-9 γυναίκες. Η κάθε μια παρειγγειλε το πιάτο της και για κέντρο βάλαμε σαλάτα, τυροκροκέτες και λοιπά. Έφτασε ο λογαριασμός και τον διαίρεσα με δια 8-9 όσες ήμασταν δλδ. Ξαφνικά πετάγεται η μια εμένα βγάλτε με λέει γιατί δεν έφαγα σαλάτα, θα πληρώσω μόνο το πιάτο μου, πετάγεται και η άλλη εμένα βγάλτε με από το κρασί γιατί ήπια μόνο νερό. Εκνευρίστηκα δεν μπορώ να πω. Τι κανεις σε αυτή την περίπτωση λοιπόν; Έχουν δίκιο η τσάμπα κράζω;

Δεν ηπιαν ουτε ενα ποτηράκι κρασι;;;; εγω για αυτο πάντα πινω 2-3 ποτηράκια ωστε μετά να μην με πειράξει αμα μας πουν δια το πληθος των ατομων. Και πριν πάρουμε κλάτι ρωτάμε ποιος θα πιει .... τωρα μια φορά που ειχαμε πάει σε ενα ρακάδικο και εγω τελειωσα στο 2ο καραφάκι ενω οι άλλοι συνέχιζαν ε μετα δεν νομιζω να ειχε απαιτηση κάποιος να πληρώσω τα υπολοιπα που τα επιναν μεταξυ τους. Αν και ο ένας την ειχε πετάξει τη μλκια. Λέει στην λαμογιά;;; ποια λαμογια του λέω εγω σταματησα στο 2ο. Εσεις μετά συνεχισατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Ουσιαστικά κάναμε κάτι σαν reunion τα κορίτσια του μεταπτυχιακού που ήμασταν τότε. Να τονίσω ότι όλες αφομοιώθηκαμε σε πολύ καλές θέσεις εργασιασ όποτε δεν νομιζω να τέθηκε θέμα οικονομικού από καμία.
Εντάξει προσωπικά αυτό το μήνα βγηκα πολύ εκτός budget λόγω Πασχα, αγόρασα κάποια πράγματα για τα παιδάκια της οικογένειας και κάποια γλυκά για τα σπίτια που πηγαινα. Θα μπορούσα ωστόσο να πω και εγώ το ίδιο με εκείνες γιατί εγώ δεν έφαγα από κάποια αλλά συνοδευτικά αλλά δεν το έκανα θέμα για 2-3-5 ευρώ παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Έχετε και οι 2 δίκιο. Απλά αν δεν πίνει κάποιος αλκοόλ, ή δεν τρώει, γιατί να πληρώσει το αντίστοιχο; Εμείς συνήθως το χωρίζουμε σε κατηγορίες φαγητό και ποτό. Δηλαδή όσοι έφαγαν διαιρούνται δια το κόστος του φαγητού και όσοι ήπιαν δια το κόστους του ποτού και φυσικά όσοι έκαναν και τα δυο μπαίνουν και στα δυο. Για λεπτομέρειες όπως εγώ έφαγα σαλάτα, εσύ όχι κλπ προφανώς δεν κάνουμε θέμα. Απλά αν πχ κάποιος δεν πίνει γιατί να πληρώσει για ποτό κάθε φορά που βγαίνετε; Είναι λίγο χαζομάρα.

Εμένα με εκνευρίζει όμως όταν παραγγέλνουμε κάποια πιάτα ομαδικά όπως σαλάτες, ποικιλίες κλπ και μερικοί επειδή χωρίζεται το κόστους τους ορμούν να το φάνε σαν να μην υπάρχει αύριο και να προλάβουν όσο πιο πολύ μπορούν. Πραγματικά το μισώ αυτό. Αν πεινάς και θες να φας και όχι απλά να τσιμπήσεις, παράγγειλε κάτι ξεχωριστά ρε άνθρωπε μου!

έχεις ένα δίκιο σ' αυτό. Και εμένα μου την σπάνε τα άτομα της 2ης παραγράφου. Προσωπικά πίνω πάντα λίγο παραπάνω αλλά γενικά τρώω λιγότερο από τους άλλους. Η δε κυρία μου, που καλύπτω τα μερίδια και των δυό μας, τρώει σαν πουλί κι άντε να πιεί καμιά ράντλερ ή ένα κοκτέιλ και τέλος. Ή από το δικό μου. ΄Κύριο πιάτο δεν παίρνει μόνη της ποτέ. Οπότε υπολογίζουμε τι μας αναλογεί στο περίπου (συνολικό ποσό/μέλη παρέας) και στρογγυλοποιούμε το μερίδιό μας λίγο προς τα πάνω, στο λογαριασμό ή στο τιπ. Το στυλάκι αυτηνής, πάντα σχεδόν υπήρχε μιά τέτοια στην παρέα, που έβγαζε κινητό κι άρχιζε τις προσθαφαιρέσεις σε φύλλο εργασίας εξέλ για να βγάλει μερίδια με ακρίβεια πέμπτου δεκαδικού ψηφίου, πάντα με έκανε να ντρέπομαι λίγο, να αισθάνομαι περίεργα, αν και σε παρέα που συμμετέχουν και άσχετα άτομα και μάλιστα γύφτοι, κρίνεται δίκαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με τον Γιάννη γενικά επί του θέματος, εφόσον όμως βγαίνω συχνά με αυτήν την παρέα. Τώρα σε ένα reunion που βρίσκεστε μια φορά τον χρόνο κι αν, το βρίσκω βλακώδες για 2-3 ευρώ να γίνεται ολόκληρος σαματάς. Ε δεν είναι πια και κανά αστρονομικό ποσό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά, ο καθένας πληρώνει το πιάτο και το ποτό ή ότι ήπιε ξεχωριστά.
Αν υπάρχουν κοινά πιάτα ή ποτά, τότε το κόστος καθενός εξ' αυτών διαιρείται ανά το πλήθος των ατόμων που συμφώνησαν για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εννοείται είμαι και γω της άποψης ο καθένας να πληρώνει ό,τι ήπιε / έφαγε τεσπα . Τουλάχιστον , έτσι γίνεται όποτε βγαίνω με την παρέα . Και αυτό θεωρώ πως είναι το πιο σωστό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν βγω με την παρέα μου συνήθως πληρώνει ο καθένας τα δικά του και κερνάω εγώ έξτρα κανένα κρασί που θα πιούμε ή οτιδήποτε κοινό υπάρξει όπως καμιά σαλάτα. Αυτό το κάνω διότι στην παρέα είμαι αυτός συνήθως με τα περισσότερα χρήματα και όταν βγαίνω έξω, βγαίνω για να περάσω καλά και να περάσουν και οι υπόλοιποι, όποτε το βρίσκω λίγο γελοίο και γύφτικο εκ μέρους μου όταν μπορώ να κεράσω να φύγουμε και κάποιος να μην έχει φάει ή να μην έχει πιει π.χ. γιατί δεν είχε λεφτά, ή να μην έρθει καθόλου. Σε γιορτές και τα λοιπά εννοείται πως κερνάω εξ ολοκλήρου. Ιδιαίτερα όταν θα έχω περισσότερα χρήματα δεν θα με απασχολεί καν το θέμα. Αυτή η νοοτροπία μάλλον μου πέρασε από το σπίτι μου καθώς μεγαλώνοντας όποτε βγαίναμε οικογενειακά έξω πλήρωνε ένας, είτε ο πατέρας μου, είτε ο θείος μου κτλ.

Όταν βγαίνω με κοπέλα έξω πρώτη φορά πάντα κερνάω γιατί υποτίθεται πως εγώ την κάλεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Όταν βγω με την παρέα μου συνήθως πληρώνει ο καθένας τα δικά του και κερνάω εγώ έξτρα κανένα κρασί που θα πιούμε ή οτιδήποτε κοινό υπάρξει όπως καμιά σαλάτα. Αυτό το κάνω διότι στην παρέα είμαι αυτός συνήθως με τα περισσότερα χρήματα και όταν βγαίνω έξω, βγαίνω για να περάσω καλά και να περάσουν και οι υπόλοιποι, όποτε το βρίσκω λίγο γελοίο και γύφτικο εκ μέρους μου όταν μπορώ να κεράσω να φύγουμε και κάποιος να μην έχει φάει ή να μην έχει πιει π.χ. γιατί δεν είχε λεφτά, ή να μην έρθει καθόλου. Σε γιορτές και τα λοιπά εννοείται πως κερνάω εξ ολοκλήρου. Ιδιαίτερα όταν θα έχω περισσότερα χρήματα δεν θα με απασχολεί καν το θέμα. Αυτή η νοοτροπία μάλλον μου πέρασε από το σπίτι μου καθώς μεγαλώνοντας όποτε βγαίναμε οικογενειακά έξω πλήρωνε ένας, είτε ο πατέρας μου, είτε ο θείος μου κτλ.

Όταν βγαίνω με κοπέλα έξω πρώτη φορά πάντα κερνάω γιατί υποτίθεται πως εγώ την κάλεσα.

καταξοδευεσαι :loltooth: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Όταν βγω με την παρέα μου συνήθως πληρώνει ο καθένας τα δικά του και κερνάω εγώ έξτρα κανένα κρασί που θα πιούμε ή οτιδήποτε κοινό υπάρξει όπως καμιά σαλάτα. Αυτό το κάνω διότι στην παρέα είμαι αυτός συνήθως με τα περισσότερα χρήματα και όταν βγαίνω έξω, βγαίνω για να περάσω καλά και να περάσουν και οι υπόλοιποι, όποτε το βρίσκω λίγο γελοίο και γύφτικο εκ μέρους μου όταν μπορώ να κεράσω να φύγουμε και κάποιος να μην έχει φάει ή να μην έχει πιει π.χ. γιατί δεν είχε λεφτά, ή να μην έρθει καθόλου. Σε γιορτές και τα λοιπά εννοείται πως κερνάω εξ ολοκλήρου. Ιδιαίτερα όταν θα έχω περισσότερα χρήματα δεν θα με απασχολεί καν το θέμα. Αυτή η νοοτροπία μάλλον μου πέρασε από το σπίτι μου καθώς μεγαλώνοντας όποτε βγαίναμε οικογενειακά έξω πλήρωνε ένας, είτε ο πατέρας μου, είτε ο θείος μου κτλ.

Όταν βγαίνω με κοπέλα έξω πρώτη φορά πάντα κερνάω γιατί υποτίθεται πως εγώ την κάλεσα.


Ωραιος! Στην παρεα κι εγω το κανω αυτο. Το κανω ομως για ολο τον λογαριασμο και οχι μονομερης στο κρασι η κατι αλλο.

Εχει τυχει ομως να πληρωσω σε παρεα γνωστων και οχι φιλων, το κρασι, επειδη εβλεπα πως οι υπολοιποι το συζητουσαν πολυ και δεν μου αρεσε καθολου, οποτε ειπα αφηστε το αυτο ειναι δικο μου.

Συμφωνω κι εγω οτι οταν βγαινω με την παρεα θελω να περναω καλα και εγω και οι φιλοι μου οποτε αν ξερω οτι καποιος ζοριζεται και εχω την δυνατοτητα θα παρω την πρωτοβουλια απο μονη μου για να περασουμε ολοι καλα.

Δεν θεωρω πως στις παρεες πρεπει να κολλαμε στους λογαριασμους και στο ποσο εφαγε η ηπιε ο καθενας για αν πληρωσει. Χανουμε το νοημα ετσι.

Στο πρωτο ραντεβου ομως, πιστευω πως απο ευγενεια και μονο οτι θα πρεπει να ειναι κερασμενο. Απο τα επομενα ας ειναι μισα-μισα η μια ο ενας μια ο αλλος. Παρ'ολα αυτα η κινηση απο τις κοπελες πρεπει να γινεται παντα. Ειτε ειναι πρωτο ραντεβου, ειτε ειναι τελευταιο. Γιατι εχει τυχει να δω κοπελες που να το εχουν απαιτηση κιολας και πραγματικα με λυπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Εσύ τι κερνάς ρε ντεβιλ?

Προχθές κέρασα μύδια (4 κιλά) τα συσκεύασα απο εδώ που ειμαι μέσα σε φελιζολ με παγάκια τα έβαλα στο κτέλ
και τα έστειλα σε κάτι φιλους να τα φτιάξουν και να τα φάνε.

Έχω στειλει και μια παλέτα με τσιπούρες (10 κιλά). Η Σαλατουλα τι να κάνει ρε χακερονι ..... με μοναχούς σαολίν βγαινεις;

Ωραιος! Στην παρεα κι εγω το κανω αυτο. Το κανω ομως για ολο τον λογαριασμο και οχι μονομερης στο κρασι η κατι αλλο.

Εχει τυχει ομως να πληρωσω σε παρεα γνωστων και οχι φιλων, το κρασι, επειδη εβλεπα πως οι υπολοιποι το συζητουσαν πολυ και δεν μου αρεσε καθολου, οποτε ειπα αφηστε το αυτο ειναι δικο μου.

Συμφωνω κι εγω οτι οταν βγαινω με την παρεα θελω να περναω καλα και εγω και οι φιλοι μου οποτε αν ξερω οτι καποιος ζοριζεται και εχω την δυνατοτητα θα παρω την πρωτοβουλια απο μονη μου για να περασουμε ολοι καλα.

Δεν θεωρω πως στις παρεες πρεπει να κολλαμε στους λογαριασμους και στο ποσο εφαγε η ηπιε ο καθενας για αν πληρωσει. Χανουμε το νοημα ετσι.

Στο πρωτο ραντεβου ομως, πιστευω πως απο ευγενεια και μονο οτι θα πρεπει να ειναι κερασμενο. Απο τα επομενα ας ειναι μισα-μισα η μια ο ενας μια ο αλλος. Παρ'ολα αυτα η κινηση απο τις κοπελες πρεπει να γινεται παντα. Ειτε ειναι πρωτο ραντεβου, ειτε ειναι τελευταιο. Γιατι εχει τυχει να δω κοπελες που να το εχουν απαιτηση κιολας και πραγματικα με λυπει.

Και εσυ σαλατούλα ξηγιέσαι ; :D :D

Kαι μενα με λυπει οι άντρες να βγαινουν με γυναικες που έχουν τέτοιες απαιτησεις αλλα στη τελική καλα να πάθουν γιατι τα ζητάνε και αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top