Είναι καλύτερα να συγκατοικεί μια πρωτοετής φοιτήτρια;

sofaki1386

Νεοφερμένος

Η sofaki1386 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φέτος πέρασα σε σχολή της Κομοτηνής και αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερο να συγκατοικήσω με κάποια κοπέλα ή να μείνω μόνη και να έχω την ησυχία μου?Δέν ξέρω τι είναι προτιμότερο!



edit. έγινε αλλαγή από κεφαλαία σε πεζά (στη γλώσσα του Internet τα κεφαλαία σημαίνουν ότι κάποιος ΦΩΝΑΑΑΑΑΑΑΑΖΕΙ :P)
Για την Mod Team ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Mιλώντας καθαρά από προσωπική άποψη καλύτερα μόνη σου και να 'σαι ήρεμη....Συνήθως η συγκατοίκηση δημιουργεί προβλήματα και φθείρει ακόμα και τις καλύτερες σχέσεις...Πολλές κολλητές το διάλυσαν μετά από αυτό!Τα προβλήματα μπορεί να είναι μικρολεπτομέριες αλλά μαζεύονται σιγά σιγά και αρχίζει η γκρίνια : Σειρά σου δεν ήταν να μαγειρέψεις,πλύνεις πιάτα, καθαρίσεις;κλπ....Πάλι το αγόρι σου θα φέρεις;Πουθενά αλλού δεν έχεις να πάτε;:P

Κι επείδη τα έκανα πολύ τραγικά έχω δει και μία συγκατοίκηση η οποία πήγε πολύ καλά αλλά η μία κοπέλα ήταν ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΩΡΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ!

Δεν έχω συγκατοικήση και ούτε σκοπεύω...Θα το έκανα ΜΟΝΟ αν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Καλύτερα μόνος μου εγώ κι πόνος μου! (που λέει και το τραγούδι!):P
Έχοντας ζήσει και μόνος και με συγκάτοικο, χίλιες φορές μόνος!
(Αν δεν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα τουλάχιστον!)
Ακόμα και τέλεια να τα πηγαίνεις με τον/την συγκάτοικο, το να έχεις όλο το σπίτι δικό σου δε συγκρίνεται!
Κάνεις ό,τι θες, όποτε θες, χωρίς να δίνεις λογαριασμό!;)
Και αν νιώσεις μοναξιά κάποια στιγμή, καλέις την παρέα σου και σου περνάει!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Κι εγώ συγκατοικούσα με κάποιον που πριν δεν ήξερα τα 2 πρώτα χρόνια των σπουδών.
Πρέπει να πω ότι στην αρχή βοήθησε και τους δύο να προσαρμοστούμε γιατί είχαμε κάποιον να μιλάμε εκεί που δεν ξέραμε κανέναν.Αλλά κάποια στιγμή, φτάσαμε σε σημείο να μην τα πολυπηγαίνουμε καλά.Χωρίς να έχουμε μαλώσει.Μπορεί να έφταιγε το ότι ήμασταν συμφοιτητές, είχαμε κοινό ωράριο και τύχαινε να ήμασταν όλη τη μέρα μαζί.Τότε έτυχε να φύγω για άλλη πόλη και ίσως ήταν για καλό, που σταμάτησε μ'αυτό τον τρόπο η συγκατοίκηση.Όχι ότι θα μαλώναμε, γιατί είμαι πολύ ήρεμος άνθρωπος...:P
Εδώ και 4 χρόνια συγκατοικώ με τον αδερφό μου, με τον οποίο πάντα τα πηγαίναμε πολύ καλά, τα πραγράμματά μας δεν έχουν καμία σχέση (μπορεί να κάνω μέρες να τον δω) και γενικά είμαι ευχαριστημένος.
Πάντως, αν ήταν να διαλέξω μεταξύ κάποιου άλλου συγκατοίκου και του να μένω μόνος, θα διάλεγα το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αναλογα την κατασταση... Εγω παντος δεν θα συγκατικουσα ποτε αν δεν επρεπε για καπιον πολυ συαντικο λογο (ε, αν ειχα εναν φιλο με ειδικες αναγκες και οι γονεις του δεν μπορουσαν να βρισκονται σε αυτην την πολη οπου σπουδαζουμε φυσικα θα εμενα μαζι του για να τον βοηθαω, η αν τα λευτα δεν εφταναν τι αλλο να εκανα). Μονη περιπτωση οπου θα συγκατικουσα θα ητανε με την αδερφη μου η κανεναν ξαδερφο/καμια ξαδερφη. Εκει ομως ειναι τελιως διαφορετικα τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ πάλι όταν συγκατοίκησα με τον αδερφό μου από την 2η μέρα πλακωνόμασταν....άρα ούτε και με αυτόν κι ας τον λατρεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
AN το θέμα είναι οικονομικό η συγκατοίκηση είναι σχεδόν υποχρεωτική.
Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις με την άλλη κοπέλα από την αρχή είναι το τι θα γίνεται στους κοινούς χώρους και τι θα κάνετε με επισκέπτες/ώρες ησυχίας και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Μια και έχω συγκατοικήσει με αρκετά άτομα δεν είχα πρόβλημα μια και τα είχαμε ξεκαθαρισμένα αυτά. Αντίθετα από το να πλακώνεσαι και να μην περνάς καλά καλύτερα μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Στην Ελλάδα καλύτερα μόνη σου..φαντάσου να έχεις γονείς, αδέρφια, ξαδέρφια της συγκατοίκου κάθε τρεις και λίγο στο σπίτι (μιας και οι αποστάσεις είναι κοντινές).
Αν είσουν εξωτερικό, δε το συζητώ, καλύτερα με συγκάτοικο, απλά πρέπει να μάθεις να υποχωρείς τις μισές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δεν θα αναφερθώ στο οικονομικό θέμα γιατί δεν έχει νοήμα!

Η συγκατοίκηση έχει και τα καλά και τα κακά της.
Το κακό της είναι ότι το σπίτι δεν είναι σπίτι σου όποια και να είναι τα αυτονόητα αρνητικά!
Το καλό είναι ότι οι κοινωνικός σου κύκλος μεγαλώνει και στην τελικά κάποιες ώρες βαρεμάρας περνιούνται από κοινου. Για μένα αρκετά σημαντικό
Ένα κακό αλλά και κακό είναι ότι σου μαθαίνει και κάποια πράγματα, ότι δλδ δεν είμαστε και μόνοι σε αυτή την ζωή!
Ένα κακό υπάρχει περίπτωση ο συγκάτοικος να βγεί ο μεγαλύτερος μ@@@ς αλλά και ένα καλό μπορεί ο συγκάτοικος να βγεί ο διαβίου φίλος!

Γενικά πιστεύω ότι στην Ελλάδα υπό τις συνθήκες που είναι μεγαλωμένα τα παιδιά η συγκατοίκηση είναι δύσκολο πράγμα! Στο εξωτερικό για κάποιο λόγο το θεωρούν πολλοί δεδομένο. (αυτό που δείχνει στο friends είναι πολύ κλασσικό)

Εγώ ήθελα να συγκατοικήσω με ένα φίλο αλλά ανακατευτήκαν οι γονείς και τζίφος! Πολύ θα γούσταρα.
Επίσης θα ήθελα πολύ να συγκατοικήσω και με μια κοπέλα (όχι σχέση) Αλλα και χωρίς να αποκλείεται και τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Επίσης θα ήθελα πολύ να συγκατοικήσω και με μια κοπέλα (όχι σχέση) Αλλα και χωρίς να αποκλείεται και τίποτα!

για φαντάσου το σκηνικό όμως, να τα έχεις μαζί της, να τα χαλάσεις μαζί της και μετά απο λίγο καιρό να περνάς κάποια βράδια ακούγοντας την να βγάζει τα μάτια της με τον καινούργιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα τότε σαφώς και είναι καλύτερα να είσαι μόνη. Αν υπάρχει κάποια φίλη σου που θέλετε να μείνετε μαζί για την παρέα τότε οκ, αλλά εγώ δύσκολα θα συγκατοικούσα με κάποιον / κάποια που δεν γνωρίζω (είμαι και λίγο περίεργη-καχύποπτη με τους άλλους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
για φαντάσου το σκηνικό όμως, να τα έχεις μαζί της, να τα χαλάσεις μαζί της και μετά απο λίγο καιρό να περνάς κάποια βράδια ακούγοντας την να βγάζει τα μάτια της με τον καινούργιο
Είναι ένα πιθανό πακέτο που απλά διαλέγεις αν θα τζογάρεις.
Υπάρχει όμως και η άλλη εκδοχή του Ζήσαν αυτοί καλά ...
Υπάρχει και η πιθανότητα του βγάζαμε τα μάτια μας αντί να λιώνουμε στα ποτά και στο μαύρο!
Αλλά είναι σημαντικός τζόγος έχει δίκιο.

Η συγκατοίκηση γενικά περιλαμβάνει την ιδέα του μη μόνιμου έχω την αίσθηση. δλδ είναι πιο πιθανό να αναγκαστείς να αλλάξεις κατιοκία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Είναι ένα πιθανό πακέτο που απλά διαλέγεις αν θα τζογάρεις.
Υπάρχει όμως και η άλλη εκδοχή του Ζήσαν αυτοί καλά ...
Υπάρχει και η πιθανότητα του βγάζαμε τα μάτια μας αντί να λιώνουμε στα ποτά και στο μαύρο!
Αλλά είναι σημαντικός τζόγος έχει δίκιο.

Η συγκατοίκηση γενικά περιλαμβάνει την ιδέα του μη μόνιμου έχω την αίσθηση. δλδ είναι πιο πιθανό να αναγκαστείς να αλλάξεις κατιοκία.

Υπάρχουν αμέτρητα σενάρια αλλα όπως λέει και ένα ρητό, don't mix business with pleasure.
Γενικά το θέμα γυναίκας συγκάτικου ίσως να είναι πιο δύσκολο απο ότι με έναν άντρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Υπάρχουν αμέτρητα σενάρια αλλα όπως λέει και ένα ρητό, don't mix business with pleasure.
Γενικά το θέμα γυναίκας συγκάτικου ίσως να είναι πιο δύσκολο απο ότι με έναν άντρα!
Σίγουρα. Απλά θα ήθελα να το δοκιμάσω. Ο βασικότερος λόγος είναι η διαφοροποιήση που υπάρχει στον τρόπο σκέψης που θα σου ανάβουν 10 λαμπάκια ή θα δεις και λίγο διαφορετικά τον ψυχισμό τους! Δλδ και ένα καλό μάθημα για την ζωή!

Είναι μια εμπειρία πάντως που θα ήθελα! Πριν το κάνω με κάποια πιθανή σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Σίγουρα. Απλά θα ήθελα να το δοκιμάσω. Ο βασικότερος λόγος είναι η διαφοροποιήση που υπάρχει στον τρόπο σκέψης που θα σου ανάβουν 10 λαμπάκια ή θα δεις και λίγο διαφορετικά τον ψυχισμό τους! Δλδ και ένα καλό μάθημα για την ζωή!

Είναι μια εμπειρία πάντως που θα ήθελα! Πριν το κάνω με κάποια πιθανή σχέση!

Εγω το έχω κάνει και επειδή ακούω τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά σε πληροφορώ ότι παίζει μεγάλο ρόλο το άτομο.
Έχει σημαντικές διαφορές η συμβίωση με το να κοιμάτε ο καθένας σπίτι του. Πάντως για να σου πώ την αλήθεια και εγώ αν θα ήταν να διαλέξω συγκάτικο γυναίκα θα διάλεγα. Ειδικά το καλοκαίρι το θέαμα μιας όμορφης κοπέλας με τα πιτζαμάκια της υπερνικά το θέαμα του αξύριστου κοιλαρά με το μαλί των ανέμων που αερίζει τον χόρο στην διαδρομή για την τουαλέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σε φαντάζομαι στον στρατό!!!!!:devil:
Εγώ πάντως ακόμα το σκέφτομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αναλόγως τον χαρακτήρα σου....έγω ας πούμε έμενα μόνη και ούτε στιγμή δεν σκέφτηκα για συγκάτοικο όποτε ήθελα παρεούλα το κανόνιζα, άλλοι πάλι δεν το συζητούν! δεν μπορούν χωρίς παρέα ούτε στιγμή...άρα αν δεν τίθεται θέμα οικονομικό η απόφαση είναι καθαρά δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki1386

Νεοφερμένος

Η sofaki1386 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οκ με πεισατε, δεν προκειται να συγκατοικισω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση προς τις κοπέλες κυρίως; Γιατί από τις κοπέλες που ξέρω και συγκατοικούν, το 90% τσακώνονται με τη συγκάτοικό τους; Με τους άντρες που συγκατοικούν δε συμβαίνει το ίδιο (το ποσοστό είναι πολύ μικρότερο).
Σύμπτωση ή αυτή η έμφυτη ζήλια-ανταγωνισμός μεταξύ των γυναικών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βασικα νομιζω οτι φταιει που συνηθως οι κοπελες ειναι πιο απαιτητικες με τον χωρο τους ενω τα αγορια γενικα πιο "χυμα". Δεν ξερω και απο προσωπικη εμπειρια βεβαια καθως δεν εχω συγκατοικησει ποτε, αλλα με τον φιλο μου που σχεδον συγκατοικουμε, αν μου κουνησει καναπε, καρεκλα, τραπεζι παθαινω κριση! Ενω αυτος δεν νοιαζεται καθολου.. Ειμαι και εγω λιγο περιπτωση βεβαια....:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top