Επιπτώσεις του lineage

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αυτο το ποστ το κανω για να δειξω στα παιδια που παιζουν lineage τι μπορει να παθει καποιος .Να σας πω πος μην με θεωρησετε εξυπνο ή ο,τι αλλο γιατι και εγω επιαζα lineage και μετα απο αρκετο καιρο το εκοψα αλλα ειχα και εγω μερικα στοιχεια απο αυτα που προκειτε να αναφερθουνε παρακατω :

Lineage2
Η εξέλιξη των Pokemon



Μερικοί από εσάς ξέρουν για ποιο πράμα μιλάω. Οι υπόλοιποι μη χαίρεστε, θα μάθετε σήμερα. Γιατί ένας online gamer που σέβεται τον εαυτό του δεν νοείται να μην γνωρίζει τι εστί LINEAGE.

LINEAGE είναι η επιδημία του αιώνα. Η δικτατορία στο gaming τον τελευταίο χρόνο. Θα σας εξηγήσω με μια φράση τι σημαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ το Lineage. "Η Εξέλιξη Των Pokemon". Το τι ακριβώς εννοώ, ακολουθεί παρακάτω (όχι δεν τελείωσα, συνέχισε να διαβάζεις).

Το όλο νόημα του παιχνιδιού είναι να αναλάβεις την ανάπτυξη ενός χαρακτήρα (πες τον «ήρωα» «άρχοντα» ή και «γκουσγκούνη»). Η «ηλικία» του ήρωα σου μετριέται σε levels και κυμαίνεται από 1-80. Όσο μεγαλώνεις (όχι δεν πίνεις γάλα, σκοτώνεις τέρατα για αυτό το σκοπό), αναπτύσσεις τα "skills" σου, αγοράζεις στολές, όπλα, πανοπλίες και χίλια δυο άλλα μπιχλιμπίδια για να κάνεις τον ήρωά σου «γαμάτο». Πάνω-κάτω, καταλάβατε περί τίνος πρόκειται. Περί Pokemon. Αν εξαιρέσεις τις Pokeball, είναι το ένα και το αυτό.
Ας περάσουμε όμως στο πιο σημαντικό κομμάτι του παιχνιδιού, Δηλαδή αυτούς που βρίσκονται πίσω από τους ήρωες αυτούς. Ας μιλήσουμε όμως για τον δικό μας άνθρωπο ... τον Χάρη. Ο Χάρης είναι ένα παιδί, κοντό χοντρό και μαύρο, μόλις 15 χρονών. Μέχρι πριν πατήσει στο Internet Καφέ που δουλεύω, δεν είχε σκοπό στη ζωή του. Την μέρα εκείνη όμως, όλα άλλαξαν. Η ζωή του απέκτησε χρώμα, και τρισδιάστατα γραφικά.

Το σπίρτο

Μέσα στην ησυχία του μεσημεριού, στην ακμή της βαρεμάρας και ανίας, ακούγεται μια τρανταχτή φωνή που έλεγε «ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΤΟ LINEAGE?». Ωχ, λέω, σε τρελό πέσαμε. Τον έβαλα να κάτσει σε έναν υπολογιστή και του έδειξα πως να φτιάξει τον χαρακτήρα που ήθελε. Την ώρα που του δημιουργούσα το account έτριβε τα χέρια του και είχε πάρει το απλανές βλέμμα της αγελάδας καθώς κοιτούσε την οθόνη. «Ωχ», σκέφτηκα, «συμβάλω στην καταστροφή της νεολαίας....ΧΕΣΤΗΚΑ». Μόλις είχα ολοκληρώσει την δημιουργία του account του, του έδειξα πως να μπει, και τον άφησα στους 5 δρόμους του gaming.
Με την άκρη του ματιού μου, συγκράτησα το όνομα με το οποίο βάφτισε τον χαρακτήρα του. «DieNoob». Πιασάρικο έτσι ? Σε χρόνο μηδέν, ξεκίνησε να παίζει. Κάθε φορά που σκότωνε ένα τέρας, έπαιρνε ένα χαζό χαμόγελο και άστραφτε το μάτι του. Κάθε φορά που ανέβαινε level, ακουγόταν ένα «ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΕ» και μετά ησυχία πάλι. Έτσι πέρασαν 3-4 ώρες, η μέρα τελείωσε, και ο Χάρης πήγε για ύπνο.

Η φλόγα

Την επόμενη μέρα το πρωί, πριν καλά καλά ο ήλιος χαράξει, και το μαγαζί ανοίξει, ο Χάρης περίμενε ήδη απ' έξω. Από την ώρα που μπήκε μέχρι την ώρα που ξεκίνησε να παίζει, ζήτημα αν είχαν περάσει 10-15 δευτερόλεπτα. Αυτό ήταν. Ο κύβος ερίφθει (σχόλιο : δεν έχω ιδέα πως γράφεται αχααχαχα). Περνάνε 7-8 ώρες, και ο Χάρης φεύγει.

Το κάψιμο

Την επόμενη μέρα, πάλι ο Χάρης ήταν ο πρώτος πελάτης του μαγαζιού. Εκείνη τη μέρα κάτι περίεργο είχε πάνω του. Ήρθε με τις πυτζάμες. Ευτυχώς που τον έκοψε να φορέσει παπούτσια και δεν ήρθε με παντόφλες. Ε βέβαια, που χρόνος να ντυνόμαστε, πλενόμαστε, να τρώμε ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ LEVEL ? Φόρεσε τα ακουστικά (σιγά μην στερηθεί την κραυγή των τεράτων που σφάζει), κλείνει το κινητό (αν και με πυτζάμες, αυτό το έφερε), πήρε μια βαθιά ανάσα και ξεκίνησε.
Πέρασαν 7-8 ώρες, ώσπου δεν άντεξα τον ρώτησα «Ρε Χάρη, δεν πείνας ?» και μου απαντάει «Όχι ρε, μόλις τώρα έφαγα στο σπίτι». ΩΧ. Σύμπτωμα : Έλλειψη αίσθησης του χρόνου.
Αρρώστια : Καμένος. Η μέρα σχεδόν τελείωσε. ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΥΠΝΟ !! Έχει να κάνει το Quest ! Έτσι πέρασαν οι επόμενες εβδομάδες. Έγινε στην κυριολεξία η μασκότ του καταστήματος. Μετά από μερικές μέρες, ούτε καλημέρα δεν έλεγε. Που χρόνος για κάτι τέτοιο ? Μάλιστα όπως μου είπε, πλέον είχε και κοπέλα. Την «Iswallow», που την γνώρισε μέσω του Lineage, δεν την είχε δει ποτέ, και ούτε επρόκειτο. Μάλιστα οι κολλητοί του που του έκαναν το κονέ, ήταν MasterOfPain και ο TrelosKallikatzaros. Χαριτωμέεεεεεεεενο!

Η στάχτη

Η αλήθεια είναι, πως τον έβλεπα πιο πολλές ώρες απ' ότι τον έβλεπαν οι δικοί του. Δίπλα του έμαθα πολλά που δεν ήξερα για το Lineage. Από τις πιο κορυφαίες ατάκες που έμαθα, είναι οι παρακάτω (αργότερα κατάλαβα ότι τις εκφράσεις αυτές τις χρησιμοποιούν και όοοοοολοι οι υπόλοιποι)

«Κάνε με buffs ρε !! ΑΝΤΕ !!»
«Τι τον κοιτάς ρε μαλάκα? ΚΑΡΜΑΡΕ!!»
«Αν μωβίσει, κατέβασέ τον!»
«Ε, πολύ noobas το τύπος ρε.lol»
(ενώ τον έχουν σκοτώσει) «ΕΕΕΕΕΕΕΕ Ποιός έχει rez?»
«Έλα για ένα PvP ρε μπασταρδε»
«Κάντε με party !» (όχι δεν συμπεριλαμβάνονται τα φωτάκια)
(με αγριεμένο ύφος) «Μώβισε αλλιώς θα πάρω karma»
Και ίσως η πιο κορυφαία ατάκα που έχω ακούσει ποτέ :
(χτυπάει το τηλέφωνο)
«Ναι? Ποιος? Άννα ? Ποια Άννα? Α, έλα μωρό μου !»

Ένα ακόμη περιστατικό που συνέβη, ήταν όταν είχε μαλώσει με ένα παιδί που έπαιζε και αυτό μαζί του, και ενώ τον κοιτούσε όλο μίσος του είπε «Μπες Lineage ρε, θα μπω με τον daggera να σε σπάσω στο ξύλο». Ε τότε τα είδα όλα.

Έτσι έχει η κατάσταση. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. Χάος και πανικός. Όποιος ανοίξει Κέντρο Απεξάρτησης Online Παιχνιδιών στην Ελλάδα πρώτος, θα βγάλει τρελά φράγκα. Κάποια μέρα σκέφτομαι να το κάνω. Το μόνο που θα κάνω θα είναι να βάλω σε κάθε τοίχο από μια ταμπέλα που θα λέει τα παρακάτω :

«ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ELF»
«Όταν σκοτώνεις, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ KARMA! ΠΑΣ Φ Υ Λ Α Κ Η!!»
«ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΓΟΙ»

Το πιο παράξενο της όλης υπόθεσης ξέρετε ποιο είναι ? Ότι πρόκειται για το Lineage2. Σκεφτείτε ότι υπήρχε και Lineage1...

Αυτά κυρίες και κύριοι.

Περαστικά μας,

αυτο το ποστ το πηρα απο το https://www.g3twarez.com/showthread.php?t=8001&highlight=lineage και σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω δικο μου επισης να σας επισημανω πως το λινκ δεν το διαφημιζω και αν θελει καποιος mod να το κανει edit κατανοητον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πολυ καλο κειμενο. Μπραβο στο συντακτη και μπραβο και σε σενα που το ποσταρες. Μιλαει για το lineage, αλλα το αποκορυφωμα της ξεφτιλας (δεν θα ωραιολογησω λεγοντας "ευτελισμος", τα λεω οπως ειναι) της ανθρωπινης αξιοπρεπειας ειναι ολα τα games και ιδιως τα on-line. ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΡΕ! ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...
Παραπονιουνται οτι το Ιντερνετ ειναι ετσι οπως ειναι. Αν εκμεταλλευομασταν μονο την καλη του πλευρα, τοτε ενταξει. Οταν ομως μιλανε κολλημενοι και γονεις κολλημενων τοτε απλα και μονο κοροιδευουν τον εαυτο τους.
Τα βλεπω τα ΚΑΜΕΝΑ καθε πρωι. Μπαινουν στο game απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 8 παρα και μολις περναει το λεωφορειο για σχολειο τρεχουν σαν τα ηλιθια. Δεν εχουν καταλαβει ομως οτι καποιοι τους αυριανους πολιτες τους θελουν ετσι ακριβως...Ευτυχως υπαρχουν καποια παιδια που με διαψευδουν (στην πραξη), οταν συμφωνω με μεγαλυτερους οτι η γενια μας παει κατα διαολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyclops

Νεοφερμένος

Ο cyclops αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Eγω απλα θελω να τονισω τον κινδυνο που διατρεχουν μερικα παιδια που παιζουν lineage και διστυχως ενας απο αυτους ειναι και κολλητος μου που στο σχολειο το μοναδικο που συζηταει ειναι πως τα πηγε εχτες στο game και το αποκορυφωμα πως καθετε ως τις 5 το πρωι για να πεξει .Πριν απο δυο μηνες που σταματησα το συγκεκριμενο game δεν ειχα αισθηση της ωρας και μπορει να επεζα 5ωρες και να νομιζα πως ειναι 2το μεσημερι ενω ηταν 10 το βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμβαινει με ολα τα παιχνιδια. Ολα μια ιδια φαμπρικα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,817 μηνύματα.
Τα videogames είναι πραγματικά χάσιμο χρόνου. Χάνονται ημέρες ολόκληρες πάνω σε αυτά και το μόνο κέρδος είναι η ευχαρίστηση που νιώθει κανείς να ξεκλειδώνει νέες δυνατότητες και να αυξάνει το score του σε ένα παιχνίδι.

Δεν είμαι κατά των games αλλά πιστεύω ότι όσο και αν μας προσελκύουν να ασχοληθούμε μαζί τους οποιαδήποτε στιγμή, πρέπει να τα κατατάσσουμε στις τελευταίες μας ασχολίες [δηλαδή να παίζουμε όταν πραγματικά δεν έχουμε τι άλλο να κάνουμε σε κάποια διάστημα της ημέρας].

Παλαιότερα έπαιζα κι εγώ games σε κονσόλες και στον υπολογιστή (ακόμα και το πρωί που ξύπναγα, με τη τσίμπλα στο μάτι έπιανα το gamepad - ήταν το πρώτο πράγμα που είχα στο μυαλό μου) . Η μέρα και οι ώρες περνάνε χωρίς να το καταλάβαίνεις ενώ το παιχνίδι σε πιέζει να εξερευνήσεις τις άγνωστες πτυχές του.

:iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το Lineage είναι μία βλακεία και μισή! Παίζει μία φίλη μου και της ζήτησα να μου φτιάξει χαρακτήρα να δω πως είναι και πραγματικά ήταν βαρετό. Τουλάχιστον σε μένα που έπαιζα 2+ χρόνια WoW έτσι φαίνεται. Είχα πορωθεί πολύ με το WoW εγώ αλλά με κάτι άλλες περιπτώσεις που δεν κοιμούνται και δεν τρώνε για μέρες ευτυχώς δε συγκρινόμουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Επειδή και γω ψιλο/χοντρο πωρώνομαι με κάτι παιχνίδια στο Internet αλλά και μη Online games όπως το sims (πόσες ώρες -για να μη πω μέρες- έχω περάσει σε αυτό το παιχνίδι άραγε;;; ) δεν νομίζω ότι είμαι και η καταλληλη για να κρίνω... Επίσης και μένα μου χει τύχει (και αρκετά συχνα μπορώ να πω) ότι έχασα τελείως την αίσθηση της ώρας. Αυτό βέβαια συμβαίνει μόνο όταν δεν έχω σχολείο και μαθήματα γιατί αλλιώς και να θελα δεν γινόταν να χαθώ στον "μαγικό κόσμο του hl2"... Τώρα λοιπόν με τα μαθήματα λέω ότι θα παίξω ξέρω γω μία ώρα, και μετά διάβασμα. Αλλά σοβαρά, όχι να λέω μία ώρα και να κάθομαι κανα 3ωρο...

Παρ' όλα αυτά έχω να πω ότι lineage δεν έχω παίξει ποτέ μου, μάλλον ευτυχώς... Ξέρω βέβαια αρκετούς "καμμένους" που άλλη δουλειά δεν έχουν και παίζουν όλοι μέρα... Μπα, όχι, τα παραλέω... Αυτοί που ξέρω εγώ έχουν μια επαφή με την πραγματικότητα, δεν είναι όλη τους η ζωή το lineage... Έχω επίσης ακούσει για σχέση μέσω lineage, φιλίες κλπ, αλλά καμία σχέση με την κατάσταση του φίλτατου Χάρη (δόξα τον Θεό). Ντάξει, λίγο κατάντια κάτι τέτοιο, γιατί είπαμε οκ για τις φιλίες μέσω internet, αλλά και σχέσεις; Ή να φτάσει ο άλλος στο σημείο να περνάει περισσότερο χρόνο με τους διαδικτυακούς του φίλους παρά με τους πραγματικούς;;; ΕΛΕΟΣ!:emm:

Σαν παιχνίδι, πρώτη φορά το άκουσα φέτος, και αναρωτιόμουν τι στο καλό είναι αυτό. Έμαθα κάπως επιφανειακά τι παίζει, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι από τις εκφράσεις που αναφέρθηκαν στο πρώτο ποστ, δεν καταλαβαίνω γρι.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Έπαιζα και συνεχίζω να παίζω Lineage2..
Πιστεύω πως..οκ.. δεν είναι και από τα καλύτερα παιχνίδια αλλά μου αρέσει αρκετά μπορώ να πώ (να περνάω την ώρα μου όταν βαριέμαι)..
Ξέρω ότι οι επιπτώσεις αυτού του παιχνιδιού είναι τεράστιες γιατί ήμουν και γώ κάποτε από τους μισοκαμμένους (πριν βάλω internet σπίτι) έτρεχα από δώ και από εκεί στα νετ..
Αυτό πλέον είναι παρελθόν γιατί μπαίνω ένα Σάββατο για κανα 2ωρο το πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Και εγω καποτε ειμουν καμενος gamer, αλλα σε singeplayer επιπεδο. Αυτο που ειχε γινει τοτε, ητανε οτι δεν ειχα κατι να κανω και το μονο μου καταφυγειο οπου δεν σκευτομουν καπια πραματα ητανε τα games.. Και αυτο ειναι που με προβληματιζει... Στην δικη μου περιπτωση ξερω γιατι κατεφυγα εκει, ολα τα παιδια ομως που τωρα χανουν τον χρονο τους μπροστα απο αυτην την κουτα για πιων λογο το κανουν;... Αν ειναι για παρομοιους με τους δικους μου, καλητερα να ριξουμε μια πυρινικη τωρα κιολας γιατι τελικα η καταστροφη θα ειναι λυτρωση, αν ειναι απλα μια μοδα, ζητω που καΐκαμε, και αν παλι ειναι απλα λογο αμαθειας και βλακιας...τοτε τι να πω;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι φυσιολογικο να κλεινονται παρασκευες και σαββατα στο νετ και να παιζουν? Η εξαρτηση αυτη δεν εχει καμια διαφορα με την εξαρτηση απο ναρκωτικες ουσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ειναι φυσιολογικο να κλεινονται παρασκευες και σαββατα στο νετ και να παιζουν? Η εξαρτηση αυτη δεν εχει καμια διαφορα με την εξαρτηση απο ναρκωτικες ουσιες.

Έχει διαφορά... Η διαφορά είναι ότι τα Online games κάποια στιγμή τα βαριέσαι, ξενερώνεις και τα παρατάς ενώ η πρέζα δεν κόβεται αν την ξεκινήσεις.
Προτιμώ να βλέπω τα πιτσιρίκια σε νετ καφέ να λιώνουν παρά να ασχολούνται με τσιγάρα και δεν ξέρω τι άλλο... Βέβαια το ένα δεν αναιρεί το αλλο.. Υπάρχουν και κάτι σαΐνια που τα προλαβαίνουν και τα δύο... :mad:

Και εγώ κάποτε έπαιζα lineage και απ΄ότι συμπεραίνω είμαι ακομα ζωντανός! Μην τραγικοποιούμε τα πράγματα περισσότερο απ΄όσο πρέπει! :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και τα δυο ειναι εξαρτηση. Τα βαριεσαι αλλα δεν τα σταματας. Οπως και το ναρκωτικο, καθε αλλη εξαρτηση βρισκεται αποκλειστικα και μονο μεσα στο κεφαλι του πασχοντος.
Οσο για το δευτερο, επειδη ανηκω στην ηλικιακη ομαδα, σε πληροφορω οτι τα σαινια συνηθως τα κανουν και τα δυο. Και μαλιστα διαφωνω. Καλυτερα να μαθαινεις τον εξω κοσμο εστω κι απο κακες συναναστροφες ή τσαμπουκαδες παρα να κλεινεσαι σαν τον αγοραφοβικο μπροστα σε μια οθονη και να φανταζεσαι οτι ζεις με διαφορα μυθικα πλασματα, τα πολεμας και ανεβαινεις στην ιεραρχια. Καλυτερα κολοπαιδο παρα ζομπι. Κανενα απο τα δυο βεβαια δεν ευλογω, αλλα αν η κοινωνια ειχε να επιλεξει αναμεσα στα δυο τοτε μαλλον καλυτερα να διαλεγε να μην κλεισει τα παιδια της σε μια σφαιρα ψευτικης ασφαλειας κι εφησυχασμου.
Και φυσικα δεν ειναι απαραιτητο οτι οποιος δεν παιζει χαζοπαιχνιδα ασχολειται με αλλα πραγματα. Το αντιθετο μαλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου, ασφαλώς και τα δύο είναι εξάρτηση. Μόνο που στην πρώτη περίπτωση ο οργανισμός σου εθίζεται σε χημικές ουσίες και συνήθως οδηγήσε στον θάνατο ενώ στην δεύτερη απλά χάνεις χρόνο απ'τη ζωή σου και δεν έχεις άμμεσες επιπτώσεις στην υγεία σου..
Τώρα θα μου πεις... δεν είναι λίγοι και αυτοί που παθαίνουν επιληψία.. και θα έχεις και απόλυτο δίκιο!
Ωστόσο σε πληροφορώ ότι λίγοι άνθρωποι έμειναν για πάντα κολλημένοι μπροστά απο μία οθόνη, αντιθέτως πολλοί περισσότεροι βρέθηκαν νεκροί απο ναρκωτικές ουσίες... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η "απεξάρτηση" απο τα Online games είναι κάπως ευκολότερη σε σχέση με τα ναρκωτικά.
Επίσης να σου αναφέρω ότι γνώρισα πάρα πολλά παιδιά τα οποία έλιωναν για μεγάλα χρονικά διαστήματα σε νετ καφε και τώρα πλέον συνήλθαν..
Όσο για το αν είναι καλύτερο ένα παιδί να μαθαίνει τον έξω κόσμο από κακές συναναστροφές.. αυτό πιστεύω πως έχει να κάνει με την κριτική ικανότητα του εκάστοτε ατόμου -σχετικά με το αν παρασύρεται εύκολα η δύσκολα κτλ-.
Σε κάθε περίπτωση δεν επιβραβεύω καμία απο τις δύο "ομάδες", προσωπικά για εμένα διέξοδος είναι ο αθλητισμος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου, ασφαλώς και τα δύο είναι εξάρτηση. Μόνο που στην πρώτη περίπτωση ο οργανισμός σου εθίζεται σε χημικές ουσίες και συνήθως οδηγήσε στον θάνατο ενώ στην δεύτερη απλά χάνεις χρόνο απ'τη ζωή σου και δεν έχεις άμμεσες επιπτώσεις στην υγεία σου..
Τώρα θα μου πεις... δεν είναι λίγοι και αυτοί που παθαίνουν επιληψία.. και θα έχεις και απόλυτο δίκιο!
Ωστόσο σε πληροφορώ ότι λίγοι άνθρωποι έμειναν για πάντα κολλημένοι μπροστά απο μία οθόνη, αντιθέτως πολλοί περισσότεροι βρέθηκαν νεκροί απο ναρκωτικές ουσίες... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η "απεξάρτηση" απο τα Online games είναι κάπως ευκολότερη σε σχέση με τα ναρκωτικά.
Επίσης να σου αναφέρω ότι γνώρισα πάρα πολλά παιδιά τα οποία έλιωναν για μεγάλα χρονικά διαστήματα σε νετ καφε και τώρα πλέον συνήλθαν..
Όσο για το αν είναι καλύτερο ένα παιδί να μαθαίνει τον έξω κόσμο από κακές συναναστροφές.. αυτό πιστεύω πως έχει να κάνει με την κριτική ικανότητα του εκάστοτε ατόμου -σχετικά με το αν παρασύρεται εύκολα η δύσκολα κτλ-.
Σε κάθε περίπτωση δεν επιβραβεύω καμία απο τις δύο "ομάδες", προσωπικά για εμένα διέξοδος είναι ο αθλητισμος ;)


Οι επιπτωσεις στην υγεια του ατομου ειναι ενα μεγαλο θεμα. Φυσικα και υπαρχουν πολλες επιπτωσεις και μαλιστα αμεσες, οπως διαθλαστικες ανωμαλιες οφθαλμων, επιληψιες, βλαβες σπονδυλικης στηλης με επεκταση σε ολα τα εσωτερικα οργανα, διαταραχες νευρικου συστηματος κλπ. Δε μπορεις να λες οτι δεν υπαρχουν αμεσες επιπτωσεις. Απο μονες τους ενταξει, δεν εχει αποδειχθει οτι επιφερουν θανατο (μπορει και να συμβαινει βεβαια), αλλα μονο ο θανατος ειναι αυτο που μας απασχολει? Και το τσιγαρο επιφερει το θανατο απο μονο του μακροπροθεσμα, αλλα το καπνιζουν πολλοι. Και μαλιστα χωρις να καταδικαζονται απο την κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnaCroN

Νεοφερμένος

Ο AnaCroN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου, σέβομαι την άποψη σου :iagree:
Αν πιστεύεις ότι το να πορωθείς με ένα παιχνίδι είναι το ίδιο με το να πάρεις τη δόση σου, δεκτόν!
Τέλος, ναι, μπορώ να λέω οτι δεν υπάρχουν άμεσες επιπτώσεις γιατί όλα τα παραπάνω συμπτώματα που ανέφερες δεν έχουν αποδειχτεί επιστημονικά ότι προκαλούνται απο πολύωρη ενασχόληση με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή. Αντιθέτως για τα ναρκωτικά έχει αποδειχτει και επιστημονικά ότι επιφέρουν... (και τι δεν επιφέρουν)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι κατά των games αν και παίζω σπάνια, παν μέτρον άριστον που λένε και οι αρχαίοι... Το lineage πάντως μια βλακεία και μισή είναι έχει και χάλια γραφικά. Επίσης αυτό που δεν μου αρέσει είναι το εμπόριο του gaming, έχω διαβάσει ότι μπορείς να κερδίσεις level πληρώνοντας αληθινά λεφτά καθώς επίσης και διάφορα άλλα άχρηστα κατ 'εμέ εικονικά αντικείμενα. Τι να πω ο θεός βοηθός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πάντως εγώ παίζοντας WoW ωρίμασα αρκετά, αφού συναναστρεφόμουν με πολλών ειδών ανθρώπους και έπρεπε να συνεργαστώ με αυτούς για να κάνουμε αποστολές κτλ (δεν ήταν εύκολο πιστέψτε με, γίνονταν πολλοί τσακωμοί και το WoW είναι αχανές παιχνίδι με πολλά πράγματα να κάνεις) τους γνώρισα και από κοντά, με κάποιους κρατώ ακόμη επαφή και κάποιους δε θέλω να τους ξαναδώ.. παλιότερα πηγαίναμε μαζί σε νετ καφε και παίζαμε και ήταν πολύ ευχάριστα. Υπάρχει και αυτή η πλευρά, όχι μόνο αυτή που λέτε για απομόνωση κτλ.
Γενικώς συμφωνώ με αυτά που λέει ο Anacron. Είναι θλιβερό βέβαια που έχουν πεθάνει άνθρωποι (στην Κίνα) επειδή έπαιζαν για 4-5 μέρες ασταμάτητα χωρίς φαϊ και ύπνο, αλλά δε πρέπει να ρίχνουμε το φταίξιμο στο παιχνίδι γιατί είναι και επιλογή του καθενός, ίσως υποσεινήδητη το πόσο θα εθιστεί σε αυτό και πως θα είναι η ζωή του, ειδικά σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις. Εγώ δεν μετανιώνω που είχα πορωθεί ένα χρόνο και έμεινα πίσω στα μαθήματα γιατί πήρα άλλα πράγματα από αυτη την εμπειρία, κυρίως γιατί μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω χαρακτήρες ανθρώπων που ίσως δε θα γνώριζα ποτέ.

Ναι στο WoW μπορείς να αγοράσεις με κανονικά χρήματα είτε level up είτε λεφτά του παιχνιδιού. Γελοίο το βρίσκω και έχω κάνει report αρκετά bots που βγάζανε λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου, σέβομαι την άποψη σου :iagree:
Αν πιστεύεις ότι το να πορωθείς με ένα παιχνίδι είναι το ίδιο με το να πάρεις τη δόση σου, δεκτόν!
Τέλος, ναι, μπορώ να λέω οτι δεν υπάρχουν άμεσες επιπτώσεις γιατί όλα τα παραπάνω συμπτώματα που ανέφερες δεν έχουν αποδειχτεί επιστημονικά ότι προκαλούνται απο πολύωρη ενασχόληση με τον ηλεκτρονικό υπολογιστή. Αντιθέτως για τα ναρκωτικά έχει αποδειχτει και επιστημονικά ότι επιφέρουν... (και τι δεν επιφέρουν)..

Κανεις πολυ μεγαλο λαθος. Κα η πιο προσφατη ακρως κομπιουτερικη νοσος ειναι η νοσος του καρπου, που δεν προκαλειται απο τιποτα αλλο. Θα μου πεις δεν την εχουν μονο οι gamers, αλλα γενικα οσοι δεν χρησιμοποιουν τα χερια τους σωστα στο pc, αλλα αυτοι ειναι πολυ επιρρεπεις για τον πολυ απλο λογο οτι τους νοιαζει κυριως να παιξουν. Ο γραφεας συνηθως προσεχει την τοποθετηση του. Παρομοιως με την τοποθετηση της σπονδυλικης στηλης στην καρεκλα και την κλιση της για να χρησιμοποιησεις pc. Μη μου πεις οτι τα πορωμενα εχουν καμια τετοια ανησυχια. Οσο για τα ματια, νομιζω οτι εχει αποδειχτει εδω και πολλες δεκαετιες ο ρολος της ελλειψης φιλτρου ματιων και οθονης καθως και η μικρη εναλλαγη παραστασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Παιδια μην ξεχνατε και ποσα χρονια υπαρχουν τα νακρωτικα και ποσα χρονια υπαρχει το lineage... Ας παλιωσει και το lineage (και καθε παιχνιδι που να πωρωνει ετσι τοσο κοσμο) οσο τα ναρκωτικα και θα δουμε και εκει χιλιαδες αν οχι εκατομυρια νεκρους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σιγουρα αυτο το επιχειρημα ειναι πολυ σημαντικο. Και για το τσιγαρο περασαν 100 και πλεον χρονια για να καταλαβουμε οτι κανει κακο. Οπως και για τα ναρκωτικα περασαν 30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top