Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Ξενυχτοπούλι

Νεοφερμένος

Ο Ξενυχτοπούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μα αυτό ακριβώς το περί της "ορθότητας" του νόμου!
Δεν ερωτήθην αν ο νόμος είναι σωστός αλλά αν πρέπει να καταστρατηγηθεί!
Και η άποψή μου είναι ότι πρέπει να αλλάξει,αν θέλει η πλειοψηφία,αλλά όχι να καταστρατηγείται!

Το να συμφωνείς με τη συμμετοχή αλλοδαπών σημαιοφόρων στις παρελάσεις δεν καταστρατηγεί το νόμο. Είναι συνταγματικό δικαίωμα του καθενός να διαφωνεί με τους νόμους με την προύπόθεση να τους υπακούει.
Με άλλα λόγια μου θέτεις ως επιχείρημα το νόμο για να τεκμηριώσεις τη θέση σου. Συνεπώς η συμφωνία σου με το αν θα σηκώσει τη σημαία Αλβανός ή όχι εξαρτάται από το σύνταγμα. Καταλήγουμε δηλαδή στο συμπέρασμα ότι αν ο νόμος μεθαύριο προβλέπει ότι έχει το δικαίωμα κάθε αλλοδαπός να σηκώσει τη σημαία εσύ θα τον υποστηρίξεις με την ίδια θέρμη. Σωστά;

Επίσης να ύπογραμμίσω ότι ο τίτλος ειναι "η γνώμη σας για τους αλλοδαπούς σημαιοφόρους" και όχι "η γνώμη σας για την τήρηση του νόμου περί των αλλοδαπών σημαιοφόρων". Στον τελευταίο τίτλο κι εγώ θα απαντούσα ΝΑΙ, να τηρείται ο νόμος ΠΑΝΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ούτε Ιταλός θα δεχόμουνα να σηκώσει τη σημαία μου στις 28 Οκτώβρη


Toυ αρνείσαι το δικαίωμα να επιλέξει ο ίδιος τι θέλει να είναι;

Βασικά, αν δεν θέλουμε "αλλοδαπούς¨σημαιοφόρους, να βάλουμε τα γκαγκάδια τα ελληνόπουλα να διαβάζουν περισσότερο :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για όλους εσάς που λέτε ότι δεν πρέπει να κρατάει σημαία ένα αλοδαπό παιδί μια ερώτηση και δεν λέω τίποτα άλλο, άν σπουδάζατε ή ζούσατε έξω γιατι δεν σας αρέσει η ψωροκόστενα Ελλάδα και σπουδάζατε και κάνατε τα πάντα να φτάσετε ψηλά, διαβάζατε μερα νύκτα, φέυγατε γιατι σας υποχρέωσαν ή σας άρεσε να φύγετε και ένω κάνετε τόσο κόπο και νοιώθατε σαν εκείνους πώς θα ήταν άν εισασταν καλύτεροι απο πολούς, σας έλεγαν ότι απαγορεβόταν να σηκώσετε σημαία;
Στεναχοριέμε που όλοι το βλέπουν πατριοτηκά άλλα εμεις οι ίδιοι καιμε τα δαση μας, εμείς προκαλούμε κακά πράγματα στην Ελλάδα με την αδιαφορία μας και ξαυνικά γίναμε πατριώτες άς κάνουμε όλοι ένα βήμα πίσω σε αυτό το θέμα και άς κοιτάξουμε την ψυχή και την Ελλάδα, πόσοι απο εσάς βάζω και εμένα μέσα βγάζουμε σημαία στο μπαλκόνι; ξέρετε πως ντράπικα όταν δεν έβγαλά εγώ και έβγαλέ ο άλβανος στην γκαρσονιέρα απο πάνω; ξέρετε πώς ντράπηκα που ήταν άρρωστη η γυτώνησα και όταν το έμαθα μου ειπε ότι τα αλβανάκια δίπλα της έφτιαχναν σούπα;
Μην κοιτάμε εθνικότητα άς κοιτάμε καρδιά και ψυχή αυτό πρέπει, ας μην ειμαστε ρατσιστές, ας το κάνουμε μόνο για τον κόπο αυτόν των παιδιών που θέλοντας και μη ήρθαν εδώ για να τιμήσουν την Ελλάδα.

Συγνώμη για το κατέβατό και άν πρόσβαλά κάποιον άθελά μου και πάλι συγνώμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Θα αναφέρω κάτι που δεν έχει πολύ σχέση, αλλά δεν είναι και ξέμπαρκο. Όταν πρωτοήρθα στην Σκωτία, μου έστειλαν ένα γράμμα με μια αίτηση, που αν την συμπλήρωνα θα μπορούσα να ψηφίσω στις δημοτικές εκλογές και στις ευρωεκλογές ως πολίτης της Ε.Ε. Βασικά δεν με ένοιαξε και δεν το συμπλήρωσα. Αλλά ρε παιδί μου αισθάνθηκα ότι έγινα αποδεκτή ως ένα σημείο και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! Όχι μόνο δεν πήγα εγώ να τους ζητήσω, αλλά ήρθαν αυτοί σε μένα! Και αν και τους θεωρώ απολίτιστους σε πολλά, σε αυτό τους βγάζω το καπέλο. Μετά είδα με τις δημοτικές κάτω που πολλοί μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος (χωρίς ελληνική υπηηκότητα) ήθελαν να ψηφίσουν ως πολίτες Ε.Ε. και δεν μπορούσαν, αν και το δικαιούνταν! Με τέτοια "μικρά" φαίνεται το κράτος που υπολογίζει τους ξένους που το προτιμούν και ποιό τους έχει χεσμ***ς.

Και το αναφέρω ακόμα επειδή μιλάγαμε για νόμους, τήρηση κανόνων την οποία όμως δεν κάνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Και να προσθέσω,γιατί δεν είδα Αλβανό η Τούρκο να σηκώνει την Ελληνική σημαία σε καποιον νικηφόρο αγώνα της Εθνικής μασ ομάδας αλλά είδα πολλούς από αυτούς να την καίνε?
Μήπως κάποιοι άλλοι με μισούν?(σαν έθνος?)

Μιλας πιθανοτατα για τα 20 καγκουρια που ειναι Αλβανοι, και εξαιτιας αυτων χαρακτηριζονται οσοι Αλβανοι εχουν ερθει στη χωρα μας. Αλλα τοσα καγκουρια ειναι μπαογκια, αλλοι τοσοι ολυμπιακοι, κι αλλοι τοσοι αναρχες. Εγω λεω να αποκλειστουν κι οι ενθερμοι οπαδοι ομαδων απο τετοιες εκδηλωσεις, καθως και συγγενεις εως τριτου βαθμου.

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής:
Εδώ θα σας θυμίσω ένα γεγονός και δεν θα μιλήσω θεωρητικά!
Όταν προέκυψε το θέμα με τον Οδυσσέα (χμμμ...) Τσενάϊ,οι τότε Υπουργοί Εξωτερικών (Θ.Πάγκαλος) και Εσωτερικών (Χ.Πρωτόπαππας,αν θυμάμαι καλά),έδωσαν μια εξαιρετική (για μένα) λύση!
Είπαν,ας καταθέσει τα χαρτιά του ο μαθητής και σε 24 ώρες θα του δοθεί η ελληνική υπηκοότητα(πληρούσε όλες τις προϋποθέσεις) για να μπορέσει να σηκώσει χωρίς νομικό κώλλυμα τη σημαία!
Ο ίδιος ο μαθητής (με την προτροπή του, απόστρατου αξιωματικού του Αλβανικού Στρατού,πατέρα του) ΑΡΝΗΘΗΚΕ λέγοντας (και θυμάμαι και τις κραυγές του πατέρα του στα κανάλια) ότι δεν του το επιτρέπει η υπερηφάνια του! Πόσο "Έλληνας" αλήθεια ένοιωθε?

Ετσι ειμαστε οι ελληναραδες. Θελουμε να προσβαλουμε ατελειωτα τον οποιονδηποτε αλλα οταν θα του επιτρεψουμε ΕΜΕΙΣ κατι που θα μπορουσε να γινει χωρις να χει γινει εθνικο θεμα, θελουμε να ακουσουμε και το ευχαριστω. Ε, οχι, υπαρχει και κατι που λεγεται αξιοπρεπεια, κι οταν βγαινει ο καθενας ακυρος και λεει το μακρυ του και το κοντο του ΓΙΑ ΣΕΝΑ, τοτε εχεις καθε δικαιωμα να θες να παραιτηθεις απ'τη διαδικασια που σε υποβαλλουν.

(Λιγο ετεροχρονισμενες οι απαντησεις, τωρα το πηρε το ματι μου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Οι Δικοί μας Ξένοι
by Αντρέας Σάντερς


2004
Φέτος ήταν η χρονιά της [σημαίας]. Τη σηκώσαμε, την κρεμάσαμε, τη φορέσαμε, την ανεμίσαμε. Στις 25 Μαρτίου, στο Euro, στους Ολυμπιακούς, στο Survivor, στη Γιουροβίζιον, στη Γιουροντίσνεϊ. Την κράτησε ο Πύρρος, ο Κάχι, ο Ιωάννης, η Γιάννα, η Ντόρα, ο Οτο, ο Ντέμης, η Δέσποινα, ο Διονύσης, η Καλομοίρα.

Ο Σάκης έκανε ένα βήμα ακόμη πιο μπροστά: τη φόρεσε. Κι έτσι την είδαμε σε όλες τις ενδυματολογικές version που μπορεί να σκεφτεί μια μοδίστρα. Σημαίες σε t-shirt, σε πουκάμισο, σε ταγέρ, σε “κορμάκι”, σε κομπινεζόν, σε πετσέτα θαλάσσης, σε παρεό, σε φουλάρι. Σημαίες βαμβακερές, νάιλον, μακό, ζέρσεϊ, με στρας, με πούλιες, με κέντημα στο χέρι. Δεν προλάβαιναν να ράβουν τα φασονατζίδικα. Στο τέλος φέραμε και made in China, καθώς η ζήτηση εθνικών συμβόλων ξεπέρασε την εθνική μας παραγωγή. Για να μην πούμε για τις εθνικές μπλούζες που έγραφαν “CHARISTEAS” και “ZAGORAKIS”.


Και μέσα σε όλο αυτό το γαλανόλευκο παρανάλωμα του 2004, όπου κανείς δε φάνηκε να ενοχλείται από την υπερβολή και την αμετροέπεια ορισμένων, εμφανίζεται μια 15χρονη, στη Λάπα Αχαΐας, και ζητάει να κρατήσει κι αυτή τη σημαία και τότε κάποιοι της το απαγορεύουν με ένα «όχι, ΕΣΥ δε θα την κρατήσεις!».

Τη σήκωσε η “σάρα και η μάρα” –ενίοτε και το κακό συναπάντημα– αλλά η αριστούχα να μην τη σηκώσει. Κι ας ξέρει, ως αριστούχα, καλύτερα από άλλους συνομήλικούς της την ελληνική ιστορία και το τι σημαίνει αυτή η σημαία. Δε θα τη σηκώσει επειδή είναι ξένη και εξ αυτού κινδυνεύουν οι ρίζες μας, οι παραδόσεις μας, τα κόκαλα των προγόνων μας, τα όσια και τα ιερά μας. Τα σύμβολά μας.


Το παιχνίδι με τα σύμβολα είναι συχνά πολύ πιο επικίνδυνο από το παιχνίδι με την πραγματικότητα. Ειδικά όταν τα σύμβολα σκεπάζουν αυτήν την πραγματικότητα.
Οταν, αντί να εκφράζουν την αλήθεια, αντί να συμπυκνώνουν το νόημα, αντί να υποδεικνύουν την ουσία, δημιουργούν σύγχυση. Και τότε δεν την πληρώνει μόνο το σύμβολο, την πληρώνουμε όλοι μας.


Γιατί εκεί είναι που “χάνεται η μπάλα”. Εκεί είναι που τα όρια ανάμεσα στον πατριωτισμό, τον εθνικισμό και το ρατσισμό γίνονται πιο δυσδιάκριτα και κινδυνεύεις να δεις τα “αβγά του φιδιού” να εκκολάπτονται από εκεί που δεν το περιμένεις. Κι όπως πέρσι και πρόπερσι με τον Οδυσσέα Τσενάι, έτσι και φέτος άρχισε το θέατρο του παραλόγου στα τηλεπαράθυρα: Μας κάνει “εθνικά υπερήφανους” ο ελληνοποιημένος αθλητής από τη Γεωργία που παίρνει το “χρυσό” και δε μας κάνει το κοριτσάκι αλβανικής καταγωγής που θέλει να σηκώσει τη σημαία στην Αχαΐα; Είναι το ίδιο πράγμα η εθνική επέτειος και η Eurovision; Κι αν είναι άλλο, πόσο ακριβώς άλλο είναι;

Τι έχει μεγαλύτερη σημασία; Το ποιος σηκώνει τη σημαία ή το ότι τα Ελληνόπουλα δε γνωρίζουν τι ακριβώς γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου και αν εκείνη την ημέρα μπήκαν οι Τούρκοι στο Πολυτεχνείο και έριξαν την πόρτα;

Το να κρατάς τη σημαία είναι τιμή για τον φέροντα ή επιβράβευση για τους καλούς βαθμούς; Γεννιέσαι Ελληνας ή γίνεσαι; Κι αν γεννιέσαι, σε ποιο γονίδιο του DNA σου το γράφει;

Τα Ελληνοαμερικανόπουλα δεύτερης και τρίτης γενιάς που σηκώνουν την αμερικάνικη σημαία τι είναι; Προδότες ή Ελληνες;

Εναν Αλβανό πότε πρέπει να τον δέρνουμε, όταν σηκώνει την αλβανική σημαία επειδή νίκησε στο ποδόσφαιρο ή όταν σηκώνει την ελληνική σημαία επειδή αρίστευσε στο σχολείο;


Η κυρία με το στρας μπλουζάκι είναι περισσότερο πατριώτισσα από τη μικρή Ρωσίδα που μετέχει της ελληνικής παιδείας;

Απλουστεύουν όσοι χαρακτηρίζουν ρατσιστές τους κατοίκους της Λάπας Αχαΐας σήμερα και της Μηχανιώνας πέρσι. Ο ρατσισμός είναι κάτι πολύ πιο άγριο και πολύ πιο βαθύ από αυτήν την ξενοφοβική, δήθεν πατριωτική, υπεράσπιση των συμβόλων. Ο ρατσισμός μιλάει για “καθαρότητα” της φυλής, για “ανωτερότητα” της ράτσας. Προετοιμάζει “Ράιχ”, δεν αρκείται σε σαχλαμαρίτσες.

Το πρόβλημα είναι αλλού. Στην αδυναμία της ελληνικής κοινωνίας να δεχτεί και να αφομοιώσει τους “ξένους”. Να πάψει να τους θεωρεί “εισβολείς”, “κατακτητές”, “αφέντες” ή απλώς “τουρίστες”.
Να μάθει να σέβεται τη διαφορετικότητα. Να μάθει ότι οι λαοί που τολμούν να αναμειγνύονται, να ανταλλάσσουν πολιτισμούς, ιδέες, σκέψεις, γονίδια, είναι οι λαοί που θα επιζήσουν απλώνοντας νέες ρίζες.

Αυτά δεν είναι θεωρητικά: η Θεσσαλονίκη αποτελεί ιστορικό παράδειγμα μιας τέτοιας στάσης απέναντι στο “ξένο”. Κοσμοπολίτισσα και προσφυγομάνα σε όλη τη διάρκεια της ιστορίας της. Πανεπιστημιούπολη της γνώσης, των φοιτητών από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό. Χωνευτήρι λαών και πολιτισμών που συμβίωσαν και συμβιώνουν αρμονικά χωρίς η ίδια η πόλη να χάσει την ταυτότητά της, αλλά ίσα ίσα ενισχύοντάς την.
Γιʼ αυτό και εξακολουθεί να έλκει ανθρώπους από όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης. Στο “minima” που κρατάτε στα χέρια σας, φιλοξενούμε 40 συμπολίτες μας που επέλεξαν αυτόν τον τόπο ως πατρίδα και μιλούν για το σύγχρονο Ελληνα. Το τεύχος αυτό είναι αφιερωμένο στους δικούς μας “ξένους”.

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tirogaridaki_23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tirogaridaki_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Προσωπικά έχω μαθητή στην τάξη μου Αλβανό που στην παρέλαση περπατούσε με τέτοιο καμάρι που όλοι οι δάσκαλοι πάθαμε την πλάκα μας!! Πάντως κακά τα ψέματα αφήνουμε την Παπαρίζου , το Σαρμπέλ , το ν Πύρρο Δήμα (Αλβανός) να εκπροσωπούν την Ελλάδα , να σηκώνουν την ελληνική σημαία και να δακρύζουν γι'αυτήν και δεν αφήνουμε ενα πιτσιρίκι που έχει σκοτωθεί στο διάβασμα και του αξίζει να σηκώσει με καμάρι κι αυτό τη σημαία. Μόνο έχουμε την απαίτηση ο δικός μας ο κανακάρης (που βρίζει Αλβανό σο συμμαθητή του) να σηκώσει τη σημαία. Γιατί;; Για την αγάπη του για την Ελλάδα και το μίσος του προς τους άλλους λαούς; Άκουσα πατέρα να λέει σεεκδήλωση ιδιωτικού σχολειου: Αν ήθελα να παίζει με Αλβανούς , θα τον έφερνα στο ιδιωτικό ;;;Ουστ απο δω !! Που θέλετε να λεγεστε και Ελληνες!! Δεν σας αξίζει να λέγεστε Ελληνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
μιας και πλησιαζει(με το κυαλι)η 25η Μαρτιου,και παλι,οπως και καθε χρονια,θα εχουμε τος τσακωμους για το αν πρεπει εκεινο το παιδι που δεν ειναι απο την ελλαδα να σηκωσει τη σημαια.θεωρω οτι ειναι ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ που η ελλαδα δεν δεχεται και μαλιστα καταδικαζει αριστουχους αλλοδαπους μαθητες.η χωρας οδευει απο το κακο στο χειροτερο και αντι να βγαινουν οι μητερες των ελληνοπουλων και να λενε οτι δεν δεχονται η/η αλβανος/αλβανιδα και ο καθε αλλοδαπος να σηκωσει τη σημαια,θα επρεπε να θεωρουμε ΤΙΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΑΣ που παιδια εξω απο τα ελληνικα συνορα,νιωθουν αυτη τη γη πατριδα τους.απο τη στιγμη που ενα παδι απο αλλη χωρα εχει τη δυνατοτητα να σηκωσει την ελληνικη σημαια,και να το νιωθει περισσοτερο τιμη του απο ενα ελληνοπουλο,σαφως και του αξιζει χιλιες φορες να εκλεχθει σημαιοφορος απο εναν ελληνα που πολλες φορες το νιωθει σαν αγγαρεια.εσεις τι πιστευετε?θα επρεπε αλλοδαποι να εκλεγονται σημαιοφοροι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
δεν νομιζω να ναι ντροπη που δεν τους δεχομαστε εμενα μου κολαει <καπως> να παιρνει ενας αλλοδαπος τη σημαια αλλα δεν εχω ακομη ολοκληρωμενη αποψη για το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς ορίζει ο νόμος (αν ορίζει κάτι) για την εθνικότητα τυ σημαιοφόρου. Αν δεν τίθεται νομικό ζήτημα είμαι 100% μαζί σου :) .

Καλά και να τίθεται, πάλι μαζί σου είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Το θεωρώ ντροπή για εμάς να μην επιτρέπεται σε αλλοδαπούς να είναι σημαιοφόροι αφού ανήκουν στο Ελληνικό κράτος, και μιας και αυτές οι γιορτές δεν αναφέρονται μόνο στο Ελληνικό έθνος αλλά και στο Ελληνικό κράτος θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν ίσες ευκαιρίες. Κατά την γνώμη μου πάντως θα έπρεπε να καταργηθούν τελειώς οι παρελάσεις και αυτές οι μέρες να είναι απλώς αργείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
εγω παντως δεν θελω να περασω ρατσιστικα μηνυματα αλλα αφου το τοπικ αυτο εχει θεμα που σχετιζεται γενικοτερα με τον ρατσισμο θα χρησιμοποιησω, Διαφωνω ετσι απλα με τους αλλοδαπους σημαιοφορους ,Νομιζω οτι οι σημαιοφοροι σηκωνουν την ελληνικη σημαια και οχι την αλβανικη αν οι αλλοδαποι θελουν πολυ απλα να ικανοποιησουν την ματαιοδοξια τους ας παρουν επαινο οχι τη σημαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ένας άνθρωπος με ξενική καταγωγή που μεγαλώνει στη χώρα μας είναι δικός μας άνθρωπος. Η χώρα μας δεν τον φιλοξενεί απλώς: είναι η πατρίδα του, από τη στιγμή που εδώ ζει, εδώ μεγαλώνει, εδώ θα εργαστεί ενδεχομένως αύριο, εδώ θα ερωτευθεί, θα κάνει απογόνους ...
Από τη στιγμή που επιθυμεί να τιμήσει τη χώρα στην οποία ζει κρατώντας τη σημαία της, είναι απαράδεκτο να του το αρνηθούμε. Έχει κάθε δικαίωμα να τη σηκώσει.
Τώρα η κατάργηση ή όχι των παρελάσεων είναι πολύ μεγάλο θέμα και θα πρέπει συζητηθεί χωριστά.
Κι ως καθηγητής πρέπει να προσθέσω ότι όλοι οι μαθητές που έρχονται στο σχολείο (πρέπει να) είναι απολύτως ίσοι, κι έχουν τα ίδια δικαιώματα, είτε είναι παιδιά του Καραμανλή είτε του μανάβη. Τουλάχιστο στα δημόσια σχολεία γι'αυτό παλεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς ορίζει ο νόμος (αν ορίζει κάτι) για την εθνικότητα τυ σημαιοφόρου. Αν δεν τίθεται νομικό ζήτημα είμαι 100% μαζί σου :) .

Καλά και να τίθεται, πάλι μαζί σου είμαι.

Το αρχικό προεδρικό διάταγμα έλεγε στον πρώτο Έλληνα μαθητή του σχολείου. Η μετέπειτα υπουργική απόφαση που ισχύει αναίρεσε την εθνικότητα και διετύπωσε μόνο "στον πρώτο μαθητή".
Για μένα είναι λάθος όλη η βαση της σημαιοφορίας. Δε συμφωνώ να την κρατάει ένα άτομο που δεν ανήκει στο έθνος, πολιτισμικά, που πολέμησε γι'αυτήν. Το θεωρώ ανούσιο. "Ντροπή" εντάξει, γιατι να είναι? Κατά τον ίδιο τρόπο θεωρώ απαράδεκτη την ύψωση της αμερικάνικης σημαίας στις ελληνικές γιορτές των ελληνικών κοινοτήτων των ΗΠΑ.
Επίσης όμως δεν συμφωνώ με το "πρώτος μαθητής" και γι'αυτό λεω οτι λάθος στη σημαιοφορία δεν είναι μόνο αυτό, αλλά και πολλά άλλα. Ένα εθνικό σύμβολο δεν έχει να κάνει ούτε με τάξεις, ούτε με επίδοση. Αν μιλήσω και τελείως λαικά, οι βλάχοι κι οι αγράμματοι πολέμησαν για τη σημαία, δεν πολέμησαν οι αριστούχοι.
Ένα τρίτο λάθος στις παρελάσεις είναι αυτός ο επιτακτικός χαρακτήρας. Θεωρώ τουλάχιστον βλακεία να σέρνεις παιδιά στην παρέλαση που δε νιώθουν οτι παρελαύνουν για να τιμήσουν κάποιους ήρωες και το έθνος. Θεωρώ ανήθικο και ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα των παρελάσεων, να μετατρέπονται αυτές σε πασαρέλα για το κάθε ξέκωλο (ας μου συγχωρεθεί η φράση) μόνο και μόνο για να δείξουν τα σχολεία ότι πολλοί μαθητές κατεβαίνουν στην παρέλαση...
Για μένα Έλληνας σωστός πρέπει όχι μόνο να κρατάει τη σημαία, αλλά και να παρελαύνει. Έλληνας που να μιλάει την εθνική μας γλώσσα, αλλά πάνω απ'όλα να νιώθει αυτό που κάνει. Αν έχει καταγωγή απο την Αλβανία με ενδιαφέρει λίγο, φτάνει να νιώθει Έλληνας. Αντίθετα, οι καταγόμενοι από την Ελλάδα δεν είναι πάντα σωστοί Έλληνες...
Γενικά οι συμμετάσχοντες σε μια παρέλαση, πόσο μάλλον ο σημαιοφόρος, πρέπει να είναι εθελοντικοί. Να πηγαίνει αυτός που νιώθει το νόημα της απόδοσης των τιμών στους νεκρούς του έθνους κι αυτός να κρατάει τη σημαία, ακόμη κι αν το κάθε σχολείο τελικά κατέβει στην παρέλαση με 1 ή 2 παιδιά. Για το πρακτικό του θέματος, ας γίνεται κληρωση μεταξύ των ενδιαφερόμενων για το ποιος θα κρατήσει τη σημαία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ένας άνθρωπος με ξενική καταγωγή που μεγαλώνει στη χώρα μας είναι δικός μας άνθρωπος. Η χώρα μας δεν τον φιλοξενεί απλώς: είναι η πατρίδα του, από τη στιγμή που εδώ ζει, εδώ μεγαλώνει, εδώ θα εργαστεί ενδεχομένως αύριο, εδώ θα ερωτευθεί, θα κάνει απογόνους ...
Από τη στιγμή που επιθυμεί να τιμήσει τη χώρα στην οποία ζει κρατώντας τη σημαία της, είναι απαράδεκτο να του το αρνηθούμε. Έχει κάθε δικαίωμα να τη σηκώσει.
Τώρα η κατάργηση ή όχι των παρελάσεων είναι πολύ μεγάλο θέμα και θα πρέπει συζητηθεί χωριστά.



Αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο. Υπάρχουν κι αυτοί που μεγαλώνουν εδώ, τρώνε απο την Ελλάδα, αλλά πάντα τη νιώθουν σαν ξένη. Δεν ξέρω αν ειναι η πλειοψηφία, πάντως είναι πάρα πολλοί. Αυτοί όχι, δεν έχουν το ηθικό δικαίωμα να υψώνουν την εθνική σημαία. Για να την υψώσεις πρέπει να είσαι Έλληνας στην καρδιά, που φυσικά μπορεί να ειναι και κάποιος μετανάστης, αλλα αναρωτιέμαι πόσοι...Γενικά στη συμμετοχή στην παρέλαση είτε και πάλι πρεπει Έλληνας να νιώθεις, ή να νιώθεις απλά την ανάγκη να τιμήσεις κάποιους ήρωες, έστω κι αν είσαι αλλοεθνής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το θεωρώ ντροπή για εμάς να μην επιτρέπεται σε αλλοδαπούς να είναι σημαιοφόροι αφού ανήκουν στο Ελληνικό κράτος, και μιας και αυτές οι γιορτές δεν αναφέρονται μόνο στο Ελληνικό έθνος αλλά και στο Ελληνικό κράτος θεωρώ ότι θα έπρεπε να έχουν ίσες ευκαιρίες. Κατά την γνώμη μου πάντως θα έπρεπε να καταργηθούν τελειώς οι παρελάσεις και αυτές οι μέρες να είναι απλώς αργείες.


Θέμα του ελληνικού κράτους δεν πρέπει να είναι. Αν όσοι φέρουν την ελληνική υπηκοότητα ήταν τόσο Έλληνες ώστε τα χέρια τους να αξίζουν τη σημαία τότε αυτό το έθνος θα είχε βρει τη θέση που του αξίζει...
Όσο για τις αργίες διαφωνώ. Ό,τι υποβιβάστηκε από εορτασμός σε αργία μετατράπηκε απλά σε μια ανούσια και άχρωμη ευκαιρία για καθισιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν όσοι φέρουν την ελληνική υπηκοότητα ήταν τόσο Έλληνες ώστε τα χέρια τους να αξίζουν τη σημαία τότε αυτό το έθνος θα είχε βρει τη θέση που του αξίζει...
Πρόσεχε γιατί ναι μεν δηλώνεις σοσιαλιστής αλλά μιλάς σαν έναν θείο μου που κατέβηκε υποψήφιος με το ΛΑΟΣ, αυτή τη φράση περίπου είχε ως σλόγκαν στα flyer του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
μιας και πλησιαζει(με το κυαλι)η 25η Μαρτιου,και παλι,οπως και καθε χρονια,θα εχουμε τος τσακωμους για το αν πρεπει εκεινο το παιδι που δεν ειναι απο την ελλαδα να σηκωσει τη σημαια.θεωρω οτι ειναι ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ που η ελλαδα δεν δεχεται και μαλιστα καταδικαζει αριστουχους αλλοδαπους μαθητες.η χωρας οδευει απο το κακο στο χειροτερο και αντι να βγαινουν οι μητερες των ελληνοπουλων και να λενε οτι δεν δεχονται η/η αλβανος/αλβανιδα και ο καθε αλλοδαπος να σηκωσει τη σημαια,θα επρεπε να θεωρουμε ΤΙΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΙ ΜΑΣ που παιδια εξω απο τα ελληνικα συνορα,νιωθουν αυτη τη γη πατριδα τους.απο τη στιγμη που ενα παδι απο αλλη χωρα εχει τη δυνατοτητα να σηκωσει την ελληνικη σημαια,και να το νιωθει περισσοτερο τιμη του απο ενα ελληνοπουλο,σαφως και του αξιζει χιλιες φορες να εκλεχθει σημαιοφορος απο εναν ελληνα που πολλες φορες το νιωθει σαν αγγαρεια.εσεις τι πιστευετε?θα επρεπε αλλοδαποι να εκλεγονται σημαιοφοροι?


Δεν εκλέγονται σημαιοφόροι...Καθορίζονται με βάση άσχετους παράγοντες. Αυτό είναι το πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρόσεχε γιατί ναι μεν δηλώνεις σοσιαλιστής αλλά μιλάς σαν έναν θείο μου που κατέβηκε υποψήφιος με το ΛΑΟΣ, αυτή τη φράση περίπου είχε ως σλόγκαν στα flyer του.


Ο πατριωτισμός μου δεν έχει να κάνει με τη φιλοσοφία μου περι δομών της κοινωνίας και πολιτικής που υπηρετεί αυτές...
Άσε που η φράση μου αυτή δεν απευθύνεται (μόνο) στους μετάναστες, αλλά και σε οποιονδήποτε άλλο απο αυτούς που είναι Έλληνες μόνο στην ταυτότητα, ακόμη κι αν βγαίνουν βαμμένοι μπλε στις τηλεοράσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Για σένα ποιοι είναι άσχετοι παράγοντες?Δεν ήξερα οτι η επίδοση στα μαθήματα μπορεί να θεωρηθεί ασχετος παράγων...Μια κοινωνία που θέλει να λέγεται δημοκρατική και όχι κατ επίφασιν δημοκρατική οφείλει να επιβραβεύει και να αντιμετωπίζει αυτά τα άτομα όπως και τους ομοεθνείς μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top