Κούρδισμα μουσικών οργάνων

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
λοιπόν εδώ θα μπορούμε να δίνουμε οδηγίες σε άτομα που έχουν πρόβλημα να κουρδίσουν το μουσικό όργανό τους...

αν μπορεί κάποιος ας με βοηθήσει...
παίζω βιολί συνολικά 6 χρόνια σχεδόν..(τρία σε ωδείο, τρία μόνος)...
παρόλα αυτά ποτέ μα ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να το κουρδίσω μόνος μου..το κούρδιζα με τη βοήθεια πιανίστα στο ωδείο μου και με την καθηγήτριά μου...
και να που ήρθε η ώρα...
πρόσφατα άλλαξα κάποιες χορδές που είχαν χαλάσει..με αποτέλεσμα να ξεκουρδιστεί το βιολί...
πρέπει να το ξανακουρδίσω...το ψιλοπέτυχα με το κουρδιστήρι αλλά ακόμη θέλει λίγο...εντωμεταξύ έχω να δω την καθηγήτριά μου 2 χρόνια...
ενώ ξέρω να παίζω, δεν ξέρω να κουρδίζω το βιολί γιατί ποτέ μου δεν προσπάθησα σοβαρά...
μπορείτε να προτείνετε κάτι...ξέρετε ίσως κάποιο site που έχει οδηγίες??

ευχαριστώ


γιώργος, in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπουζούκι τετράχορδο (λαικό)
ΡΕ-ΛΑ-ΦΑ-ΝΤΟ από κάτω προς τα πάνω. Οι χορδές με περιτύλιγμα στις ΦΑ,ΝΤΟ πάντα μία οκτάβα χαμηλότερα από τις λεπτές.

Μπουζούκι τρίχορδο (ρεμπέτικο)-Τζουράς-Μπαγλαμάς
ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ από κάτω προς τα πάνω. Για τις χορδές με περιτύλιγμα ισχύει το ίδιο με το τετράχορδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Τρομπέτα και βαρύτονα ΣΙ ΥΦΕΣΗμέχρι να ακουστεί ο κρυστάλλινος ήχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τί σχέση έχουν τα μπουζούκια και τα βαρύτονα, βοήθεια για το βιολί ζήτησε το παιδί.
Υποθέτω οτι δεν είναι ηλεκτρικό το βιολί σου ε, αλλιώς με ένα ηλεκτρικό κουρδιστήρι θα έκανες καλή δουλειά και εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ισως αν το πηγαινες σε μουσικο οικο; ή εστω καποιο αλλο μαγαζι με βιολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιώργο, βρες ρε συ ένα χρωματικό κουρδιστήρι και καθάρισες. Αν δεν έχεις, στη Θεσσαλονίκη θα κάνει το πολύ 25 ευρώ ένα ερασιτεχνικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
https://www.get-tuned.com/violin_tuner.php

Ελπίζω να βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
anarki, ναι το βιολι μου ειναι κλασικο...δυστυχως δεν εχω παρει ακομη ηλεκτρικο...αλλα ξερω να παιζω...εχω παιξει και σε συναυλια με ηλεκτρικο βιολι...anyway...με κουρδιστηρι οντως ειναι πιο ευκολο στο ηλεκτρικο, αλλα στο κλασικο δεν παλευεται...πολυ δυσκολα ρυθμιζεται...

krou, σε μουσικο οικο (εναν εχουμε εδω νομιζω.... :!::!::!:) το χω παει και κανεις δεν ξερει απο βιολι εκει...κατι κιθαριστες τον εχουν(τον οικο) που δεν ξερουν να κουρδιζουν βιολι καλα...

miv, με κουρδιστηρι εχω δοκιμασει αλλα δυσκολευομαι...μου παιρνει παρα πολυ ωρα να το κουρδισω....όταν λες "χρωματικο" τι εννοεις?

eruyomo kashmir ευχαριστω για το site... θα με βοηθησει αφανταστα...

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις και για το ενδιαφερον σας...

τελικα καταφερα με το αυτι να το κουρδισω χθες το βραδυ...
ε νταξ το thread ειναι και για αλλα οργανα..οποτε οποιος ξερει απο κουρδισμα οποιουδηποτε οργανου ας ποσταρει...

γιωργος, in flames gn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
https://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2608&ref=pathfinder

Κουρδιστήρι που πιάνει όλους τους τόνους και τα ενδιάμεσα, ανεξαρτητως οκτάβας και σου δείχνει σε ποια νότα αντιστοιχούν. Αν ξέρεις το κούρδισμα του βιολιού, ειναι πάρα πολύ εύκολο. Απλά γυρνάς τα κλειδιά μέχρι να πέσουν πάνω στη νότα κουρδίσματος όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη προσέγγιση (πράσινο λαμπάκι, δείκτης στο μέσον). Τα μπουζούκια πάντως πάντα έτσι τα κουρδίζουμε και είναι πάρα πολύ εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
https://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2608&ref=pathfinder

Κουρδιστήρι που πιάνει όλους τους τόνους και τα ενδιάμεσα, ανεξαρτητως οκτάβας και σου δείχνει σε ποια νότα αντιστοιχούν. Αν ξέρεις το κούρδισμα του βιολιού, ειναι πάρα πολύ εύκολο. Απλά γυρνάς τα κλειδιά μέχρι να πέσουν πάνω στη νότα κουρδίσματος όσο το δυνατόν με μεγαλύτερη προσέγγιση (πράσινο λαμπάκι, δείκτης στο μέσον). Τα μπουζούκια πάντως πάντα έτσι τα κουρδίζουμε και είναι πάρα πολύ εύκολο.


ναι οκ καταλαβα...ναι με τετοιο δοκιμαζα και εγω....ενταξει...πιστευω οτι ειναι και θεμα συνηθειας....δεν το χω χρησιμοποιησει και πολυ για αυτο ισως μου φαινεται δυσκολο...βασικα πολυ δυσκολα πιανω ακριβως τη νοτα ωστε να γινει πρασινο...ειδικα στο βιολι που τα κλειδακια ειναι μικρα η νοτα παιζει στο δεκατο του χιλιοστου...ασε που πρεπει να την κουρδιζω λιγο παραπανω για να επανερχεται στον κανονικο της τονο μετα το χαλαρωμα του κλειδιου...οποτε καταλαβαινεις τι τραβαω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
μπορεις να γορασεις ενα κουρδιστηρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Τι να σου πω το πιάνο έχει ειδικό χορδιστή ! Δεν δοκιμάζω να το χορδίσω μόνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snoopy_has_ticks

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπον,επειδη ειχα πριν καποια χρονια ακριβως το ιδιο προβλημα πριν καποια χρονια(παιζω τσελο),θα σου πω τι εκανα εγω...

1ον,εαν χαλαρωνουν τα κλειδια του βιολιου,χαλαρωσε τις χορδες και βαλε λιγη κιμωλια η καρβουνο στο σημειο επαφης του κλειδιου με τον κοχλια.(το στριφογυριστο κομματακι στην ακρη του βιολιου)

2ον,Κουρδισε με ενα κουρδιστηρι μια χορδη (πχ αρχισε απο την Μι) στο περιπου απο τα μεγαλα κλειδια.οταν εισαι πολυ κοντα στο...''πρασινο'',κουρδισε απο τα μικρα βιδακια στο κατω μερος του βιολιου

3ον,εγω κουρδιζω με αρμονικες,γιατι με κουρδιστηρι,οσο καλο και να ειναι,στο τελος μαλλον δεν θα ακουγεται σωστα και δεν θα ξερεις και τι φταιει.Σου προτεινω η πρωτη χορδη να ειναι με κουρδιστηρι,και οι υπολοιπες η με αρμονικες,η με το αυτι.αρμονικες βρισκονται ακριβως στην μεση της καθε χορδης,στο 1/4 στο 1/3 κλπ.Ψαξε το λιγο μεχρι να βρεις την αρμονικη που ακουγεται ιδια με την αμεσως προηγουμενη κουρδισμενη χορδη.(δηλ. αφου κουρδισεις την Μι,πηγαινε στην Λα και ψαξε για αρμονικο που ακουγεται σε Μι).Αμεσως μετα κουρδισε το και απο τα δυο κλειδια(τα πανω και τα κατω)μεχρι να ακουγονται ιδια.Κανε το ιδιο και στις υπολοιπες χορδες.

(Αρμονικο βρισκεις ακουμπωντας απαλα την χορδη,χωρις να την πατας.Με δοξαρι παντα,ε???)
Προσεξε οταν κουρδιζεις μην κουρδισεις ψηλοτερα.Υπαρχει κινδυνος να σπασει η χορδη.Και οχι τιποτα αλλο,να μην μπει μεσα στο ματι σου....!(μου εχει τυχει και αυτο!)

Επισης να αλλαζεις της χορδες μετα απο καποια χρονια.Οχι μονο θα εχεις καλυτερο ηχο,θα ''στρωσει'' και το οργανο.

Τελος,εαν τα βιδακια πανω στην χορδιερα δεν στριβουν,βαλε λιγο λαδι απο αυτο που βαζουν στις βιδες.Εγω εχω ενα singer.δεν ξερω γιατι ειναι ακριβως.Αλλιως...ελαιολαδο...(πλακα κανω!)

Οτι αλλη απορια εχεις στειλε ενα μηνυμα...και εγω μονη μου τα περασα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
στην κιθαρα οι χορδες πρεπει να εινια πολυ τεντωμενες??

γιατι νομιζω -σιγουρα λανθασμενα- πως οσο πιο τεντωμενες εινια οι χορδες, τοσο πιο κουρδισμενη ειναι η κιθαρα..βεβαια, αλλαζει πολυ και ο ηχος που παραγεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εμ.
Πρέπει να είναι κουρδισμένες σε συγκεκριμένες νότες οι χορδές, αλλιώς θα παίζεις ο,τι να'ναι.
Μι - Λα - Ρε - Σολ - Σι - Μι (E-A-D-G-B-E με τον εναλλακτικό συμβολισμό) απο πάνω προς τα κάτω, χρειάζεσαι κουρδιστήρι για να τις κουρδίσεις σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
ωραια ευχαριστω!!! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αν βγάζει τις νότες που γράφει ο Ανάρκι, δεν έχει σημασία πόσο τεντωμένες είναι οι χορδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

St3lios

Νεοφερμένος

Ο St3lios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως να κουρδίζουμε το οκτάχορδο μπουζούκι ?
thx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως να κουρδίζουμε το οκτάχορδο μπουζούκι ?
thx
This type of bouzouki has 8 metal strings which are arranged in 4 pairs, known as courses, typically tuned Cc Ff aa dd (i.e. one full note below the four high strings of a guitar). In the two higher-pitched (treble) courses, the two strings of the pair are tuned to the same note. In the two lower-pitched (bass) courses, the pair consists of a thick wound string and a thin string tuned an octave apart.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bouzouki#The_four-course_bouzouki_.28tetrachordo.29
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζεύς

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ότι όργανο και αν έχετε αρκεί να 'χετε μικρόφωνο στον υπολογιστή σας που νομίζω οι περισσότεροι έχουν... μπορείτε να κουρδίζετε με το AP Tuner

---> https://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/ftp/apmain/APTunerInstall308.exe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top