Θάνατος και Ψυχολογία

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πως αντιμετωπίζετε το θάνατο?..ψυχολογικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω ακριβως την ερωτηση... μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οπως και να τον αντιμετωπίζετε παιδιά,οταν πεθάνετε θα είστε οι τελευταίοι που θα το καταλάβουν και οι μόνοι που δε θα φορτωθουν ένα σωρο ευθυνες.Οπότε καλυτερα το topic να ειχε ως θεμα το πως πιστευουμε οτι θα δουν το θανατο μας ολοι οι υπόλοιποι!ΛΟΛ,ελπιζω να μην κανουν παρτι οι δικοι μου.:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
θεωρώ το θάνατο ως το μόνο σίγουρο. Γι' αυτό και πιστεύω ότι δεν είναι κακό να πεθαίνουμε. Πιστεύω επίσης, ότι δεν πολυφοβάμαι το θάνατο, ίσως να είναι νωρίς ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ο θανατος ειναι κατι το απολυτα φυσικο....
"τουτη τη γη που την πατουμε ολη μεσα θε να μπουμε " ! :P
οποτε το παιρνω χαλαρα το θεμα....εως και αναισθητα μπορεις να πεις...ομως ειμαι σιγουρη οτι υπαρχει η μετα θανατον ζωη και οτι δικοι μου ανθρωποι που εχουν "φυγει" εξακολουθουν να υπαρχουν !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Όταν έρθει κι αυτή η στιγμή, θα μπώ αμέσως iSchool και θα ποστάρω τις εντυπώσεις μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δηλαδή δεν φοβάστε πως το σώμα σας θα ''σαπίσει'' κυριολεκτικά.....θα χαθείτε για πάντα...δεν φοβάστε τα αγαπημένα σας πρόσωπα που μία μέρα θα πεθάνουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δηλαδή δεν φοβάστε πως το σώμα σας θα ''σαπίσει'' κυριολεκτικά.....θα χαθείτε για πάντα...
Γι'αυτό θα ήθελα πολύ να κάνω κάτι καλό και χρήσιμο ώστε να με θυμούνται :) .

δεν φοβάστε τα αγαπημένα σας πρόσωπα που μία μέρα θα πεθάνουν??
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δηλαδή δεν φοβάστε πως το σώμα σας θα ''σαπίσει'' κυριολεκτικά.....θα χαθείτε για πάντα...δεν φοβάστε τα αγαπημένα σας πρόσωπα που μία μέρα θα πεθάνουν??

Ε δε θα το βλεπω να σαπιζει οποτε οκ :P
Εγω τεινω στο οτι δεν υπαρχει συνεχεια μετα το θανατο, επομενως προσπαθω να χαιρομαι την καθε στιγμη με ατομα που αγαπαω, ιδιαιτερως οταν δεν τα βλεπω συχνα. Και επισης προσπαθω να τους δειχνω τα συναισθηματα μου σε καθε ευκαιρια. Δε θελω να χανω ευκαιριες να ειμαι με αυτους που επιθυμω! Και να ρισκαρω φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fuxi!

Νεοφερμένος

Η Fuxi! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πολύ πως κάποια μέρα αυτό θα συμβεί και όχι μόνο σε εμένα αλλά και σε άτομα που εκτιμώ ιδιαίτερα....δεν θέλω να γινει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πολύ πως κάποια μέρα αυτό θα συμβεί και όχι μόνο σε εμένα αλλά και σε άτομα που εκτιμώ ιδιαίτερα....δεν θέλω να γινει!!

Ε κανεις δε θελει. Καλυτερα να σκεφτεσαι περισσοτερο πως θα περασεις καλα με αυτα τα ατομα απο το οτι θα πεθανουν. ΔΗλαδη μην αφηνεις την ιδεα του θανατου να σε καταβαλει, καλυτερα να τη μετατρεπεις σε δυναμη και θεληση που θα σε κανει να θες να περνας καλυτερα μαζι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
εγω θα γίνω λειψανο!!!
πέρα απ'την πλάκα...ο δικός μου θάνατος δε με αφήνει τελείως αδιάφορη!Εύχομαι πριν πεθάνω να έχω εξομολογηθεί κ να έχω κοινωνήσει!!
αν τώρα το θέμα είναι για τους θανατους αλλων...σορρυ αλλά δεν με παίρνει να μιλήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι πολλές φορές το σκέφτομαι. Πάντως είναι το μόνο για το οποίο δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω....Αφήνουμε την ζωή στους επόμενους...Όσο για το σώμα δεν νομίζω ότι είναι αυτό που με απασχολεί. Το σώμα είναι μόνο ένα μέσο με το οποίο είμαι εδώ. Αυτό που μετράει είναι η ψυχή και αν θα κάνω κάτι για να με θυμούνται οι επόμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Εγω το αντιμετωπιζω ως ενα εντελως φυσιολογικο αλλα και πολυ χρησιμο το γενονος του θανατου. Σκεφτειτε πολυ απλα τι θα γινοταν αν δεν πεθαινε κανεις...Που θα χωρουσαμε ολοι ? (ακυρο:P)...Αλλα και παλι ο θανατος, οχι μονο των ανθρωπων αλλα και ολων των οργανισμων ειναι απαραιτητος...Ετσι καποια στοιχεια τα οποια εχουν υποστει τη δραση των αποικοδομητων επιστρεφουν ξανα στο περιβαλλον...Ετσι οχι θανατος->Οχι βιογεωχημικοι κυκλοι->Οχι ζωη...Μεσα απο το θανατο προερχεται η ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω σκεφτεί ποτέ το Θάνατο θα έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδή δεν φοβάστε πως το σώμα σας θα ''σαπίσει'' κυριολεκτικά.....θα χαθείτε για πάντα...δεν φοβάστε τα αγαπημένα σας πρόσωπα που μία μέρα θα πεθάνουν??


Αμάν,και θεωρούσα τους Ροδίτες πιο normal οργανισμούς!:P:P:P:PΠρος το παρών το μόνο που φοβάμαι μην σαπίσει είναι τα δόντια μου από τις πολλές σοκολάτες.Όσο για τα αγαπημένα μου πρόσωπα,φυσικά και φοβαμαι περισσότερο από την ίδια μου τη ζωή μην τα χάσω,αλλά το αθώο μου μυαλουδάκι δεν επεκτείνεται σε θέματα περί...σαπίσματος.:) ΥΓ:φιλική συμβουλη:κόψε τα πολλά θρίλερ,και δή τα Alien,απ'ό,τι φαίνεται βλάπτουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ότι ο άνθρωπος είνα το πιο σκληρό πλάσμα γιατί είναι το μόνο που ξέρει ότι θα πεθάνει...:mad2::papas:
Προς το παρόν δεν έχω κάτσει να σκεφτώ για τον θάνατο αλλά κλάιν μορέ,μια ψυχή που είναι να βγει..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν έχω κάτσει να σκεφτώ για τον θάνατο αλλά κλάιν μορέ,μια ψυχή που είναι να βγει..:P

lol

Εγώ πάντως πιστεύω πως ο άνθρωπος όταν πεθαίνει πεθαίνει για πάντα.. με την έννοια ότι χώμα είναι και χώμα θα γίνει (Α. Γραφή). Ο θάνατος δεν θα με φοβίζει καθόλου αν περάσω τα 60-70 μου προς το παρών όμως επειδή δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει και όπως λέει και η σοφή γιαγιά μου "ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια" τον φοβάμαι αρκετά! Δεν θέλω να πεθάνω χωρίς να έχω ζήσει πρώτα...

Τώρα για το αν θα σαπίσω δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αφού δεν θα με βλέπω!!! :)

Είχα διαβάσει οτι οι Ινδουιστές πιστεύουν πως αφού πεθάνει κάποιος η ψυχή του "σκορπίζεται" στη φύση και επιστρέφει ως κάποιο ζώο ή φυτό γι'αυτό και λένε (όταν εννοούν τη φύση) "Όλα αυτά είσαι έσυ"! Πολύ οικολογική άποψη, δεν βρίσκετε...???:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κρου, θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου πεις, τι νομίζεις ότι γίνεται στον άνθρωπο μετά από το θάνατό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κρου, θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου πεις, τι νομίζεις ότι γίνεται στον άνθρωπο μετά από το θάνατό του.

Ειπα πιο πανω, τεινω στο οτι χανομαστε. Δε μπορω να εχω μια απολυτη αποψη γιατι αν υπαρχει κατι για το οποιο δε ξερουμε τιποτα απολυτως αυτο ειναι ο θανατος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top