Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποιός θα ψήφιζε ΛΑΟΣ απο εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε με ενδιαφέρει αυτό βασικά. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των Ελλήνων πολιτών (κι εμάς των μελλοντικών) δεν είναι τι ψηφίζουν, αφού πάνω-κάτω όλοι ίδιοι είναι, αλλά γιατί το ψηφίζουν. Και δυστυχώς το γιατί δεν μπορεί να το απαντήσει κανένας, γιατί η απαξίωση της Δημοκρατίας καλά κρατεί, με τις προκατειλλημένες, προαποφασισμένες, προδιαγεγραμμένες ψήφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εγω γενικα ειμαι απογοητευμενη με τα 2 μεγαλα κομματα..(και να μουν η μονη).συμπαθητικη φατσα ο τσιπρας αλλα δν ξερω αν θα τν ψηφιζα..μου φαινετε πιο προσιτο το συριζα αλλα...τεσπα,πιστευω πως ετσι κι αλλιως δν ειναι ουσιαστικη η δημοκρατια μας..οπως εχει πει κ ο ρουσσω για το κοινοβουλευτικο συστημα (εναντιον των αγγλων τότε, αλλα εδω ισχυει και στην περιπτωση μας):οι Άγγλοι νομίζουν ότι είναι ελεύθεροι, επειδή εκλέγουν τους αντιπροσώπους τους κάθε πέντε χρόνια, πλην όμως είναι ελεύθεροι μόνον μία ημέρα κάθε πέντε χρόνια ,την ημέρα των εκλογών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω μια απορια.....εχουμε δημοκρατια,σωστα ;
γιατι η κυβερνηση δεν καλει τον κοσμο (ολους τους πολιτες) να ψηφισουν αν συμφωνουν ή οχι με τους νεους νομους κτλ; τωρα θα μου πειτε ψηφιζουμε τους βουλευτες για να το κανουν αυτο, αλλα αυτο εμενα δε μου αρκει....εδω στην αρχαια Αθηνα ειχαν την εκκλησια του δημου και ο καθε πολιτης μπορουσε να πει τη γνωμη του και να ψηφισει για πολεμο,ειρηνη,νεους νομους κτλ...τωρα δλδ γιατι οχι;
ισως ακουγεται "χαζο" αυτο αλλα αυτο σκεφτομαι....
ειναι σαν να εχουμε ολιγαρχια....:what:(οσο κουλο κι αν ακουγεται)
ή οικογενειακη δημοκρατια....:Pαφου ή το ΠΑΣΟΚ θα βγει ή η ΝΔ...ας το πανε εναλλαξ μπας και δουμε ασπρη μερα ! :P
Mα αφού η πλειοψηφία θέλει να βγει ένα κόμμα σημαίνει πώς συμφωνεί και με αυτά που λέει. Ψηφίζουμε τους βουλευτές του...Σημαίνει ότι αυτοί εκπροσωπούν καλύτερα τις ιδέες μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Mα αφού η πλειοψηφία θέλει να βγει ένα κόμμα σημαίνει πώς συμφωνεί και με αυτά που λέει. Ψηφίζουμε τους βουλευτές του...Σημαίνει ότι αυτοί εκπροσωπούν καλύτερα τις ιδέες μας!
Στον πραγματικό κόσμο όμως, λίγοι ψηφίζουν με κριτήριο ποιός τον εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι ο καθένας ψηφίζει λόγω παραδόσης και μαλακιες τουμπανα. Ενα παραδειγμα. Ενας παππους μου ψηφίζει το Χ κόμμα καθε χρονιά ξέρετε γιατί? Γιατι πριν απο ούτε ξερω γω πόσα χρόνια, με αυτό το κόμμα είχε βρει δουλεία.
Μαλακια κατα την γνωμη μου καθως τα κόμματα δεν μενουν παντα ίδια ...
.Η φαση είναι οτι το σοι της μανας μου και του πατερα μου ψηφίζουν διαφορετικα κομματα.Το τι γελιο σκαω μολις στις εκλογες δεν περιγραφεται:lol::lol::lol:
Εγω ο επαναστάτης μαλλον κατεληξα να είμαι αυτος που θα σπάσει αυτη την αλυσίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Στον πραγματικό κόσμο όμως, λίγοι ψηφίζουν με κριτήριο ποιός τον εκφράζει.
ναι πράγματι , αυτό που είπα είναι η θεωρία. Πάντως αν ψηφίσουμε κάτι δεν μπορούμε μετά να βγούμε και να πούμε "ωπ γιατί το κάναν αυτό, εμένα με ρώτησαν?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ναι μα το ειπα αυτο...οτι εμεις τους ψηφιζουμε για να μας "εκπροσωπουν", αλλα απο εκει και περα.....αστα να πανε ! :P δεν εχουμε πλεον κανενα δικαιωμα...το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι απεργιες,διαδηλωσεις κτλ...που στην τελικη δεν γινεται και τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Μπορει να ψηφιζα καποιο οικολογικο
αν οχι τοτε δεν θα πηγαινα μαλλον.

Και εγώ το ίδιο θα έκανα, ή θα ψήφιζα κάποιο που αποκλείεται να βγει, ως ένδειξη διαμρτυρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η ελευθερία της σημερινής δημοκρατίας είναι ψεύτικη. Οι εκλογές αντιπροσώπων αποτελούν καθαρά αριστοκρατικό θεσμό που χλεύαζαν όλοι οι αρχαίοι Αθηναίοι δημοκράτες και αν θέλουμε να μιλάμε για πραγματική Δημοκρατία θα μιλήσουμε για ψήφιση προτάσεων και όχι ψήφιση βουλευτών. Όσο πρακτικά δύσκολο κι αν είναι, για σοβαρά θέματα μπορεί να γίνεται, όπως σε άλλες χώρες σαν την Ιρλανδία. Εδώ, δυστυχώς, δε μας ρώτησαν ακόμη κι όταν υπέγραφαν την κατάλυση του Συντάγματος της Ελληνικής Δημοκρατίας χάρη στο γερμανικό κατασκεύασμα που φέρει το όνομα Ευρωσύνταγμα και που ευτυχώς απέρριψε ο λαός της Γαλλίας που δεν επέτρεψε ένα ακόμη βήμα προς την αμερικανοποίηση της Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό το 26,67% που ψηφίζει ΝΔ πραγματικά θα ήθελα να μου λύσει την απορία γιατί το κάνει, με ποιο μέρος του προγράμματος συμφωνεί. Δεν δημιουργώ αντιπαραθέσεις, αλλά θεωρώ τουλάχιστον ασυμβίβαστο να έρχεται πρώτη η ΝΔ στα γκάλοπ, τη στιγμή που ο τελευταίος άνθρωπος στο δρόμο δεν συμφωνεί καθόλου με το κυβερνητικό πρόγραμμα. Πραγματικά ρε παιδιά, με ποιο πράγμα συμφωνείτε από το πρόγραμμα της κυβέρνησης; Δικαίωμά σας να συμφωνείτε, αλλά θα ήθελα απλώς να μου λύσετε την απορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalex

Νεοφερμένος

Η 'Eλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
υπαρχει νοημων ανθρωπος που υποστηριζει το ΛΑΟΣ????Οπως και να χει ομως ελευθερια γνωμης εχουμε.....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
οπως λεει και ο Λαζοπουλος ο "κανενας" ειναι ο καλυτερος ! αυτος που προτιμαμε βσκ....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αυτό το 26,67% που ψηφίζει ΝΔ πραγματικά θα ήθελα να μου λύσει την απορία γιατί το κάνει, με ποιο μέρος του προγράμματος συμφωνεί. Δεν δημιουργώ αντιπαραθέσεις, αλλά θεωρώ τουλάχιστον ασυμβίβαστο να έρχεται πρώτη η ΝΔ στα γκάλοπ, τη στιγμή που ο τελευταίος άνθρωπος στο δρόμο δεν συμφωνεί καθόλου με το κυβερνητικό πρόγραμμα. Πραγματικά ρε παιδιά, με ποιο πράγμα συμφωνείτε από το πρόγραμμα της κυβέρνησης; Δικαίωμά σας να συμφωνείτε, αλλά θα ήθελα απλώς να μου λύσετε την απορία...
Προσωπικά, για πολλούς και διάφορους λόγους, συμφωνώ με τις κινήσεις σε επίπεδο εξωτερικής πολιτικής, εκπαίδευσης (τουλάχιστον σε αυτά που υπόσχονται να κάνουν με τη κατάργηση των πανελλαδικών) και στις αποκρατικοποιήσεις εταιρειών που έπιναν το αίμα του κόσμου με τις μονοπωλιακές πρακτικές τους και έχουν γεμίσει με κλασικούς δημοσίους υπαλλήλους (βλ. ΟΤΕ). Και εγώ είμαι δυσαρεστημένος με τα της οικονομίας, βλέπω όμως ότι υπάρχει μια γενικότερη παγκόσμια κρίση την οποία δεν θα μπορούσε να αντιμετωπίσει ουσιαστικά καμία κυβέρνηση. Από την άλλη τα μικρά κόμματα δεν βλέπω να έχουν ουσιαστικές προτάσεις ενώ το ΠΑΣΟΚ, πέρα από τοβ ηλίθιο κατ'εμέ προεδρό του και το κλίμα που επικρατεί στο εσωτερικό του, νομίζω πως δεν προσέφερε τίποτα ουσιαστικό τα 20 χρόνια περίπου που έιχε την εξουσία, το αντίθετο θα έλεγα...:) Κάθε άποψη όμως σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ο καθένας έχεις τις απόψεις του!Τόσοι ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ?τεράστια εντυπωση μου κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εκφράζοντας τις διαφωνίες μου, δε μπορώ να πω σε καμία περίπτωση οτι συμφωνω με τις κινήσεις της κυβέρνησης της ΝΔ επί συνόλου. Μια παρέμβαση μόνο. Πρώτον, μη χαρακτηρίζεις ανθρώπους με τέτοιο τρόπο και δη το συγκεκριμένο που είναι από τις πιο έντιμες πολιτικές φυσιογνωμίες της χώρας. Και πραγματικά σε έναν κόσμο πολιτικής με λαμόγια, η εντιμότητα είναι η μεγαλύτερη αρετή του πολιτικού.
Λαμβάνοντάς τα υπ'οψιν ένα-ένα, ας αρχίσουμε με την εξωτερική πολιτική. Η κυβέρνηση, αν και συμφωνώ με το βέτο στο Βουκουρέστι, όπως και το ΠΑΣΟΚ γενικά, δεν έλυσε το πρόβλημα. Το μεγαλύτερο λάθος της ήταν πως επέτρεψε στους αμερικανούς να κάνουν το διαιτητή επί εβδομάδες χωρίς να στείλει ούτε ένα διάβημα διαμαρτυρίας για τις αισχρότητες που ακούστηκαν από αξιωματούχους του State Department, συμπεριλαμβανομένης και της Κοντολίζα Ραις και που σε καμία περίπτωση δεν βοήθησαν τον διάλογο. Το πρόβλημα με τις δύο χώρες είναι διμερές και διεθνές. Δεν μπορεί να επιτρέπει κανένας την απροκάλυπτη παρέμβαση μιας τρίτης χώρας.
Σχετικά με την εκπαίδευση. Ο Στυλιανίδης δήλωσε οτι τα πανεπιστήμια πρέπει να συγκριθούν με τα ιδιωτικά για να γίνουν καλύτερα, δηλώνοντας έτσι έμπρακτη αδυναμία να λύσει τα προβλήματα σαν κρατικός φορέας και να αφήσει στην...τυχόν λύση τους από τα ιδιωτικά κεφάλαια. Σε όλη την Ευρώπη τα κρατικά πανεπιστήμια έχουν τα ηνία και τα ιδιωτικά είναι απλά βοηθητικά. Συγγνώμη, αλλά δεν ήταν αυτή υπεύθυνη δήλωση υπουργού Παιδείας. Όσον αφορά την κατάργηση των Πανελληνίων (και των κατευθύνσεων-ειδικεύσεων γενικά) αυτό αποτελεί πάγια θέση του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς. Δε νομίζω να κάνει κάποια κίνηση ο Στυλιανιδης και η κυβέρνηση, τη στιγμή που από τις πανελλήνιες τροφοδοτούνται καπιταλιστικά συμφέροντα, όπως εκδότες και φροντιστηριούχοι που, ας μην κοροιδευόμαστε, στηρίζουν νεοφιλελεύθερες κυβερνήσεις ανέκαθεν.
Απο κει και πέρα η Οικονομία, ειδικά στην πώληση του ΟΤΕ, ασχολίαστη. Μα, είναι δυνατόν μια κυβέρνηση που θεωρητικά κάνει ένα υπεύθυνο άνοιγμα στο ιδιωτικό κεφάλαιο να πουλάει τη μισή Διοίκηση μιας από τις πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις των Βαλκανίων σε ένα μέτοχο του 3%, χωρις καν να προκηρύξει δημόσιο διαγωνισμό, αλλά προωθώντας την αγοραπωλησία με πελατειακές σχέσεις λες και ο ΟΤΕ είναι τσιφλίκι του Αλογοσκούφη; Αν είχε προκηρύξει δημόσιο διαγωνισμό και είχε λάβει προσφορές, θα είχε αποκομίσει το Δημόσιο περίπου 820 εκατομμύρια ευρώ και όχι 430, όπως λένε οτι θα αποκομίσει τώρα. Φυσικά, δεν θα χρειαζόταν καν να πουλούσε τη διοίκηση. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, η κυβέρνηση έψαχνε για στρατηγικούς επενδυτές, που σημαίνει επενδυτές που θα κάνουν προτάσεις και για τη διοίκηση του ΟΤΕ, χωρίς όμως να συμμετέχουν σε αυτή με τη μορφή του αφεντικού που πλέον συμμετέχουν.
Το έργο του ΠΑΣΟΚ τα 20 χρόνια ήταν αδιαμφισβήτητα υψηλής ποιότητας και ποσότητας, αλλά δεν διαφωνούμε οτι μπορούσε να κάνει κι άλλα, ή ακόμη και να χειριστεί καλύτερα καταστάσεις τις οποίες δημιούργησε. Κλασικά παραδείγματα όλων των έργων της 20ετίας είναι όλες οι Ολυμπιακές επενδύσεις και τα συγχρηματοδοτούμενα ή μη, τεράστια έργα (αθλητικά κέντρα, Μετρό Αθήνας-Θεσσαλονίκης, Αττική Οδός, Εγνατία Οδός, Γεφυρα Ρίου, Αεροδρομιο Ελευθεριος Βενιζέλος, Αστικές Μεταφορές Αθήνας, Σιδηροδρομικό Δίκτυο, Συμφωνίες αγωγών Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, δίκτυα φυσικού αερίου και εκατοντάδες άλλα μικρά ή μεγάλα έργα και οικονομικές πολιτικές, όπως η εισαγωγή στην Ευρωζώνη). Μέσα στα πολλά λάθη τους, οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ ήταν αυτές που μετέτρεψαν την Ελλάδα σε πραγματική Ευρώπη, όσον αφορά τις υποδομές. Απο κει και πέρα, όσον αφορά άλλες καταστάσεις, όπως το ασφαλιστικό, πραγματικά έκανε λάθη και παραλείψεις, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι προβλήματα τέτοιου μεγέθους δεν λύνονται ούτε σε μία, ούτε σε δύο, ούτε σε τρεις τετραετίες. Είναι προβλήματα με πολύ πιο βαθιές αιτίες που στην αρχή δε φαίνονται καν.
Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα, ούτε να πω πως η Νέα Δημοκρατία είναι άχρηστη. Αλλά δεν μπορούμε πραγματικά να ισοπεδώνουμε το έργο 20 ετών, μόνο και μόνο επειδή διαφωνούμε με ορισμένες πολιτικές κάποιου κόμματος. Και πραγματικά η ΝΔ πλέον δίνει την εντύπωση στους πάντες οτι ξεπουλάει πλούτο από τον οποίο ακόμη μπορεί να αποκομίσει πάρα πολλά το Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ο καθένας έχεις τις απόψεις του!Τόσοι ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ?τεράστια εντυπωση μου κανει...

Ο ΣΥΡΙΖΑ πρεσβεύει το νεό, αυτό που λείπει από το παλαιοκομματικό σύστημα της ελληνικής πολιτικής σκηνής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
δεν θέλω να πάρω θέση στο συγκεριμένο θέμα, λόγω του προσανατολισμού του φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δεν θέλω να πάρω θέση στο συγκεριμένο θέμα, λόγω του προσανατολισμού του φόρουμ.


Η πολιτική ήταν ανέκαθεν μέρος της ορθής Παιδείας, με προυπόθεση να ακούγονται αλήθειες και να μην φανατίζεται ο πολίτης. Παιδεία χωρίς πολιτική δεν υπάρχει, ούτε και το αντίστροφο. Συνεπώς δεν θεωρώ καν οτι υπάρχει πρόβλημα που μιλάμε για πολιτική σε εκπαιδευτικό φόρουμ.
Το σωστό είναι να πάρεις θέση, αλλά να μιλήσεις κυρίως σαν σκεπτόμενος πολίτης και όχι σαν θερμός υποστηρικτής κάποιου κόμματος .
Αν παρ'ολα αυτά θεωρείς οτι μπορεί το θέμα να εξελιχθεί σε σφοδρή αντιπαράθεση, δε νομίζω, εντάξει.
Αυτό που εγώ κάνω είναι να λέω αυτό που βλέπω και αυτό, που σύμφωνα με τη δική μου λογική, είναι έτσι. Απο κει και πέρα συμφωνούμε, διαφωνούμε, διαμορφώνονται οι απόψεις μας από τις απόψεις των άλλων και ούτω καθεξής. Αυτός είναι ο σκοπός του διαλόγου και ούτως ή άλλως, αν και κάποιοι υποστηρίζουμε ανοιχτά κάποιο κόμμα, δε νομίζω κάποιος από τους συνομιλητές να είναι φανατισμένος κομματικά. Δεν θα έβριζα ποτέ, σαν αμόρφωτος, ένα άλλο κόμμα. Απλά θα φρόντιζα, όπως και κάνω, να αναδεικνύω τα λάθη του και να εκθέτω τη δική μου οπτική στα διάφορα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmoud

Νεοφερμένος

Ο dmoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εκφράζοντας τις διαφωνίες μου, δε μπορώ να πω σε καμία περίπτωση οτι συμφωνω με τις κινήσεις της κυβέρνησης της ΝΔ επί συνόλου. Μια παρέμβαση μόνο. Πρώτον, μη χαρακτηρίζεις ανθρώπους με τέτοιο τρόπο και δη το συγκεκριμένο που είναι από τις πιο έντιμες πολιτικές φυσιογνωμίες της χώρας. Και πραγματικά σε έναν κόσμο πολιτικής με λαμόγια, η εντιμότητα είναι η μεγαλύτερη αρετή του πολιτικού.
Λαμβάνοντάς τα υπ'οψιν ένα-ένα, ας αρχίσουμε με την εξωτερική πολιτική. Η κυβέρνηση, αν και συμφωνώ με το βέτο στο Βουκουρέστι, όπως και το ΠΑΣΟΚ γενικά, δεν έλυσε το πρόβλημα. Το μεγαλύτερο λάθος της ήταν πως επέτρεψε στους αμερικανούς να κάνουν το διαιτητή επί εβδομάδες χωρίς να στείλει ούτε ένα διάβημα διαμαρτυρίας για τις αισχρότητες που ακούστηκαν από αξιωματούχους του State Department, συμπεριλαμβανομένης και της Κοντολίζα Ραις και που σε καμία περίπτωση δεν βοήθησαν τον διάλογο. Το πρόβλημα με τις δύο χώρες είναι διμερές και διεθνές. Δεν μπορεί να επιτρέπει κανένας την απροκάλυπτη παρέμβαση μιας τρίτης χώρας.
Σχετικά με την εκπαίδευση. Ο Στυλιανίδης δήλωσε οτι τα πανεπιστήμια πρέπει να συγκριθούν με τα ιδιωτικά για να γίνουν καλύτερα, δηλώνοντας έτσι έμπρακτη αδυναμία να λύσει τα προβλήματα σαν κρατικός φορέας και να αφήσει στην...τυχόν λύση τους από τα ιδιωτικά κεφάλαια. Σε όλη την Ευρώπη τα κρατικά πανεπιστήμια έχουν τα ηνία και τα ιδιωτικά είναι απλά βοηθητικά. Συγγνώμη, αλλά δεν ήταν αυτή υπεύθυνη δήλωση υπουργού Παιδείας. Όσον αφορά την κατάργηση των Πανελληνίων (και των κατευθύνσεων-ειδικεύσεων γενικά) αυτό αποτελεί πάγια θέση του ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς. Δε νομίζω να κάνει κάποια κίνηση ο Στυλιανιδης και η κυβέρνηση, τη στιγμή που από τις πανελλήνιες τροφοδοτούνται καπιταλιστικά συμφέροντα, όπως εκδότες και φροντιστηριούχοι που, ας μην κοροιδευόμαστε, στηρίζουν νεοφιλελεύθερες κυβερνήσεις ανέκαθεν.
Απο κει και πέρα η Οικονομία, ειδικά στην πώληση του ΟΤΕ, ασχολίαστη. Μα, είναι δυνατόν μια κυβέρνηση που θεωρητικά κάνει ένα υπεύθυνο άνοιγμα στο ιδιωτικό κεφάλαιο να πουλάει τη μισή Διοίκηση μιας από τις πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις των Βαλκανίων σε ένα μέτοχο του 3%, χωρις καν να προκηρύξει δημόσιο διαγωνισμό, αλλά προωθώντας την αγοραπωλησία με πελατειακές σχέσεις λες και ο ΟΤΕ είναι τσιφλίκι του Αλογοσκούφη; Αν είχε προκηρύξει δημόσιο διαγωνισμό και είχε λάβει προσφορές, θα είχε αποκομίσει το Δημόσιο περίπου 820 εκατομμύρια ευρώ και όχι 430, όπως λένε οτι θα αποκομίσει τώρα. Φυσικά, δεν θα χρειαζόταν καν να πουλούσε τη διοίκηση. Άλλωστε, αν δεν κάνω λάθος, η κυβέρνηση έψαχνε για στρατηγικούς επενδυτές, που σημαίνει επενδυτές που θα κάνουν προτάσεις και για τη διοίκηση του ΟΤΕ, χωρίς όμως να συμμετέχουν σε αυτή με τη μορφή του αφεντικού που πλέον συμμετέχουν.
Το έργο του ΠΑΣΟΚ τα 20 χρόνια ήταν αδιαμφισβήτητα υψηλής ποιότητας και ποσότητας, αλλά δεν διαφωνούμε οτι μπορούσε να κάνει κι άλλα, ή ακόμη και να χειριστεί καλύτερα καταστάσεις τις οποίες δημιούργησε. Κλασικά παραδείγματα όλων των έργων της 20ετίας είναι όλες οι Ολυμπιακές επενδύσεις και τα συγχρηματοδοτούμενα ή μη, τεράστια έργα (αθλητικά κέντρα, Μετρό Αθήνας-Θεσσαλονίκης, Αττική Οδός, Εγνατία Οδός, Γεφυρα Ρίου, Αεροδρομιο Ελευθεριος Βενιζέλος, Αστικές Μεταφορές Αθήνας, Σιδηροδρομικό Δίκτυο, Συμφωνίες αγωγών Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, δίκτυα φυσικού αερίου και εκατοντάδες άλλα μικρά ή μεγάλα έργα και οικονομικές πολιτικές, όπως η εισαγωγή στην Ευρωζώνη). Μέσα στα πολλά λάθη τους, οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ ήταν αυτές που μετέτρεψαν την Ελλάδα σε πραγματική Ευρώπη, όσον αφορά τις υποδομές. Απο κει και πέρα, όσον αφορά άλλες καταστάσεις, όπως το ασφαλιστικό, πραγματικά έκανε λάθη και παραλείψεις, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι προβλήματα τέτοιου μεγέθους δεν λύνονται ούτε σε μία, ούτε σε δύο, ούτε σε τρεις τετραετίες. Είναι προβλήματα με πολύ πιο βαθιές αιτίες που στην αρχή δε φαίνονται καν.
Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα, ούτε να πω πως η Νέα Δημοκρατία είναι άχρηστη. Αλλά δεν μπορούμε πραγματικά να ισοπεδώνουμε το έργο 20 ετών, μόνο και μόνο επειδή διαφωνούμε με ορισμένες πολιτικές κάποιου κόμματος. Και πραγματικά η ΝΔ πλέον δίνει την εντύπωση στους πάντες οτι ξεπουλάει πλούτο από τον οποίο ακόμη μπορεί να αποκομίσει πάρα πολλά το Δημόσιο.
1. Kατ'αρχάς δεν αναφέρομαι μόνο στα Σκόπια αλλά και στις συμφωνίες με τη Ρωσία. Από εκεί και πέρα ήδη η Ελλάδα τα έχει βάλει με τους Αμερικανούς και λόγω Σκοπίων και λόγω Ρωσίας, τουλάχιστον στους τύπους προσπαθεί να κρατήσει κάποιες ισορρόπίες, δεν μας παίρνει να τα βάλουμε και άμεσα με τους "αιώνιους συμμαχούς μας". Άλλωστε δεν έχει και νόημα, όπως βλέπεις ότι και αν είπαν οι εκπρόσωποι του state department και η κυρία Ράις δεν πέρασε το δικό τους. Η Ελλάδα στέλνει διπλωματικά το μήνυμα της προς τους Αμερικανούς με το πιο ουσιαστικό τρόπο, άνοιξε το δρόμο για την ενεργειακή είσοδο της Ρωσίας στην Ευρώπη.

2. Νομίζω ότι το θέμα της παιδείας είναι καθαρά θέμα οπτικής γωνίας. Εγώ το βλέπω σαν ένα τρόπο να δημιουργηθεί ανταγωνισμός στο χώρο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που θα κινητοποιήσει όλους τους φορείς της εκπαιδευτικής κοινότητας και με τη βοήθεια ορισμένων μεταρρυθμίσεων θα υπάρξουν αλλαγές. Ας δούμε πως θα υλοποιηθεί η προοπτική αυτή, και βλέπουμε, και εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου στο θέμα αυτό. Αλήθεια το ΠΑΣΟΚ αφού υποστηρίζει τη κατάργηση των Πανελλαδικών, γιατι δεν το έκανε τόσα χρόνια? Εγώ αντίθετα αντιλαμβάνομαι πως πλέον υπάρχει σοβαρά ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

3.Νομίζω πως όταν μιλάμε για στρατηγικό επενδυτή, εννοούμε έναν επενδυτή μεγάλου κύρους που θα μπορεί να επιφέρει ουσιώδεις αλλαγές στον οργανισμό. Και αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσα από τη διοίκηση, αλλιώς γιατί να σχοληθεί κάποιος στρατηγικός επενδυτής με τον ΟΤΕ? Μη το περιορίζεις στα κεφάλαια, ο ΟΤΕ δεν είχε ποτε προβλήματα επενδύσεων, αντίθετα τα τελευταία χρόνια είδαμε μια τεράστια ανάπτυξη τόσο εμπορική όσο και τεχνολιγική. Ο ΟΤΕ μπορεί να ήταν κερδοφόρος, αυτό όμως δεν λέει κάτι, αλοίμονο αν μια εταιρεία με Σημαντική Ισχύ στην Αγορά (ΣΙΑ) και με διεθνή παρουσία δεν είναι κερδοφόρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι λειτουργεί όπως πρέπει.Ενα μπ!@#$λο είναι που δυσκολεύει γενικότερα την αγορά (δεν διαδικασίες στις αιτήσεις LLU), με μεγάλο μερίδιο ευθύνης να φέρουν και οι εργαζόμενοι του που χρόνια ολόκληρα τα έξυναν κανονικά. Προσωπικά δε γουστάρω να τρώει ο ΟΤΕ και οι ΟΤΕτζήδες τα λεφτά του ελληνικού λαού, ούτε όμως και ένα ολόκληρο κράτος να προσπαθεί να συμαζέψει τα ασυμάζευτα. Καλύτερα αυτό να γίνει από κάποιον που και τα κίνητρα θα έχει και τη δύναμη να το κάνει. Και όταν αυτός ο κάποιος κατατάσσεται στους 5 μεγαλύτερους τηλεπικοινωνιακούς οργανισμούς στο κόσμο, κάτι σημαίνει αυτό. Τέλος το βλέπω και σαν καταναλωτής. Μπορεί το καταναλωτικό κοινό να δει κάτι χειρότερο από αυτό που βλέπει τώρα? Μάλλον όχι. Μόνο ωφέλη θα έχουμε από αυτή την ιστορία.

4.Δεν αντιλέγω ως προς τη τιμιότητα του Γιώργου, ότι όμως το όνομα του έχει ταυτιστεί με την ηλιθιότητα δεν νομίζω να απέχει από τη πραγματικότητα. Από εκεί και πέρα δεν βλέπω το ΠΑΣΟΚ να έχει κάποια σπουδαία πρόταση. Εδώ άκουσα τη προηγούμενη εβδομάδα τη "σκιώδη υπουργό οικονομικών", τη κυρία Κατσέλη (την οποία επειδή τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά όπως και όλη την οικογένεια της, μου είναι διαίτερα συμπαθής) να λέει ότι θα πάρει πίσω τις χαμένες μετοχές του ΟΤΕ! Δηλαδή ας είμαστε λίγο σοβαροί...

Όσο για το υψηλής ποιότητας έργο του ΠΑΣΟΚ επίτρεψε μου να διαφωνήσω. Είδαμε σε τι χάλι οδήγησαν τις δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς με αποκορύφωμα την Ολυμπιακή, φανταζόμαστε πόσο στοίχισαν όλα αυτά τα έργα που αναφέρεις , τα οποία μάλιστα σχεδιάστηκαν δεκαετίες πριν αλλά το ΠΑΣΟΚ τα θυμήθηκε όλα λίγο πριν την Ολυμπιάδα, και που πήγαν τελικά όλα αυτά τα χρήματα, τη φιλοαμερικανική πολιτική, βλέπουμε πόσοι ήταν τελικά ανακατεμένοι σε υποθέσεις-σκάνδαλα όπως αυτή της siemens...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top