Τα iPods απειλούν την ακοή!

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Χιλιάδες νέοι κινδυνεύουν να υποστούν σοβαρές βλάβες στην ακοή τους από την υψηλή ένταση μουσικής που απολαμβάνουν από τα iPods αλλά και στα κλαμπ.

Σύμφωνα με έρευνα που φέρει τον χαρακτηριστικό τίτλο «Ακούει η Αυστραλία;», σχεδόν 70% νέων ηλικίας 18 - 24 χρόνων και 72% ηλικίας 25 - 34 χρόνων υποφέρουν από «εμβολές» στα αυτιά.
Από την ίδια έρευνα προκύπτει ότι πάνω από ένα τέταρτο νέων Αυστραλών δεν γνωρίζουν ότι βλάβη στην ακοή είναι μη αναστρέψιμη, ενώ 15% αγνοούν ότι η ηχορύπανση βλάπτει την ακοή.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η ηχορύπανση είναι η μεγαλύτερη αιτία απώλειας ακοής στην Αυστραλία, προσβάλλει δε 35% των Αυστραλών ηλικίας 15 χρόνων και άνω.
Η έρευνα η οποία έγινε εκ μέρους της κυβέρνησης από τον οργανισμό Australian Hearing, αποκαλύπτει ότι 71% των Αυστραλών χρησιμοποιούν ακουστικά για να ακούν μουσική, 60% δε έχουν την ένταση τόσο ψηλά ώστε δεν μπορούν ν' ακούσουν τον εαυτό τους ούτε τους άλλους όταν μιλούν.
Εμπειρογνώμονες υποστηρίζουν ότι ένας ήχος είναι επικίνδυνα υψηλός όταν κάποιος σε απόσταση ενός μέτρου είναι υποχρεωμένος να φωνάζει για να ακουστεί, προτρέπουν δε τους νέους να λάβουν τα μέτρα τους τώρα, ώστε να αποφύγουν προβλήματα τα οποία θα παρουσιαστούν αργότερα.
Από την ίδια έρευνα, στην οποία πήραν μέρος 1.000 άτομα, προκύπτει ότι η απώλεια ακοής και τα ακουστικά προκειμένου να βοηθηθούν, συνδέονται με απωθητικούς παράγοντες όπως είναι τα γηρατειά, η ασχήμια, η κουφαμάρα.

Εσείς έχετε iPod; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες ότι θα κουφαθώ επειδή ακούω μουσική πάντα με την ένταση στο τέρμα?
Όσο σηκώνουν τέλως πάντων οι ψήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Έχω mp3 και ακούω πολύ δυνατά την μουσική, τελευταία όχι και τόσο πολύ για να μην έχω βλάβη στην ακοή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
έχω 2 ipod ένα μεγάλο touch και ένα μικρούλη , το nano...Δεν τα ακούω και στο τέρμα νταξ...αλλά όταν θέλω να μείνω μόνη ακούω πολύ συχνά...Θα κουφαθώ?Ήδη έχει αρχίσει, αλλά όταν είμαι στο ίντερνετ μου μιλάει η μαμά και δεν ακούω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες ότι θα κουφαθώ επειδή ακούω μουσική πάντα με την ένταση στο τέρμα?
Όσο σηκώνουν τέλως πάντων οι ψήρες.
Αν συνεχίσεις, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι ψείρες, όταν δεν τηρούμε όρια, ειναι καταστροφικές. Μια κοπελιά εδω στη γειτονιά ειναι γυρω στα 26, ακούει εδώ και 13 χρονια με ψείρες αρκετές ώρες τη μέρα και στο τέλος έμεινε φυτό, σχεδόν εγκεφαλικά νεκρή, ειχε συνεχείς πονοκεφάλους και στο τέλος έπεσε σε κώμα. Δεν ειχε άλλο οργανικό αίτιο, ο γιατρός είπε οτι φταίει η κατάχρηση της ψείρας. Εγω ποτέ δε συμπάθησα αυτη την απομόνωση. Προτιμώ να ακούω απο τα ηχεία. Μια φορά μονο ειχα πάρει mp3, αλλα τελικά δεν το χρησιμοποίησα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
έλα ρε παιδιά υπερβολικοί είστε. Αν υπάρχει όριο τα πάντα είναι εντάξει. Όριο στις ώρες που ακούς, όριο στην ένταση. Δεν χρειάζεται πια να είναι και στο τέρμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ακούω μουσική από mp3 με ακουστικά αλλά δεν αντέχω να το βάλω στο τέρμα για πολύ ώρα.. Με ενοχλεί πολύ η δυνατή μουσική... Συνήθως χαμηλά το βάζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Εγώ απολαμβάνω τη μουσική πολύ περισσότερο από στερεοφωνικό ή ηχεία γενικά:)

Και εννοείται στο τέρμα:D

Απλά το mp3 (εχω το Creative Zen 2GB:no1:) βολεύει πολλές φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω ακουω με ψειρες απο το κινητο ή το ντισκμαν οταν ειμαι σε λεωφορειο/αυτοκινητο ή γενικως στα ταξιδια για να μπορω να απομονωνομαι απο το περιβαλλον. Ποτε ομως δε το βαζω στο τερμα γιατι ειναι πολυ δυνατα. Δεν ακουω καθαρα τους αλλους αν μου μιλησουν αλλα σιγουρα καταλαβαινω και απο εξωτερικους ηχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Απλά το mp3 (εχω το Creative Zen 2GB:no1:) βολεύει πολλές φορές

Και εγώ το ίδιο έχω. :P το πράσινο εε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Το χα ακούσει και παλιότερα σε έρευνα που είχε πραγματοποιηθεί.
Από τότε προσπαθώ να το έχω σε χαμηλότερη ένταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Θα φάει πέταγμα το iPod.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ έχω και ipod και μια απλή συσκευή mp3, ακούω πολύ αλλά δεν τα βάζω ποτε στο τέρμα. Το πολύ στο 15 και αν... (έχουν μέχρι 30). Πολλές φορές όμως τα βάζω στο 5 και ναι ακούω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Οι ψείρες γενικά είναι κάπως. Αν θέλετε ακουστικά προτιμάτε εκείνα τα τεράστεια με τα μαξιλάρια.
Εγώ ακούω συχνά μουσική για πολλές ώρες (μέσω ηχείων βέβαια) αλλα κυρίως για να μην ακούω την μουσική του απο κάτω (που βάζει συνήθως ένα τραγούδι σε replay και τέρμα την ένταση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δεν ακούω από mp3. Ακούω από το κινητό και από το πισι χωρίς ψείρες και βλακείες βάζω μουσική και το απολαμβάνω!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μην ακούσω ξανα τίποτα για το ipod, κανονιστείτε. Τα άλλα δεν δημιουργούν; Π.χ το creative zen κτλ είναι καλά ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Προφανώς με τη λέξη "iPod" εννοούν τα πάσης φύσεως φορητά μηχανήματα μουσικής, όχι συγκεκριμένα το iPod.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ίσα ίσα η Apple έχει βάλει sound limit, "as not to lead to hearing problems".



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top