Τα iPods απειλούν την ακοή!

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Παρακαλώ.
Απλά γενικά να προσέχεις όταν απομονώνεσαι ακουστικά απο το περιβάλλον, δεν είναι και ο,τι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μπες στο site της Apple και ψάξε για "in-ear headphones" , βγάζει δικά της η Apple. Υπάρχουν σε μαγαζιά τύπου Public, Fnac, Παπασωτηρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
κοινά ακουστικά παίρνουν τα ipod
Δεν θα έχεις πρόβλημα λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Πάρε ακουστικά τέτοιου τύπου που απομονώνουν πολύ καλά τους εξωτερικούς θορύβους:


Θα έλεγα, τα headphones απομονώνουν καλύτερα τους εξωτερικούς ήχους.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, μιλάμε για κάτι διακριτικό. Τα headphones είναι γυφτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Τι γυφτιά;

Έχουν την πιο κορυφαία ποιότητα ήχου από όλα τα ακουστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
όταν ήμουν μικρός μου έλεγε ο πατέρας μου ότι τα ακουστικά (του cd player τότε όχι του i-pod) κάνουν κακό στην ακοή και εγώ έλεγα καλά τι μαλακίες λέει.. και να που τώρα επιβεβαιώνεται.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα γκουμουτσοheadphones όντως έχουν την καλύτερη ποιότητα, λόγω μεγέθους καθαρά, απλά δεν είναι ιδιαίτερα πρακτικά για χρήση με φορητή συσκευή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χιλιάδες νέοι κινδυνεύουν να υποστούν σοβαρές βλάβες στην ακοή τους από την υψηλή ένταση μουσικής που απολαμβάνουν από τα iPods αλλά και στα κλαμπ.

Σύμφωνα με έρευνα που φέρει τον χαρακτηριστικό τίτλο «Ακούει η Αυστραλία;», σχεδόν 70% νέων ηλικίας 18 - 24 χρόνων και 72% ηλικίας 25 - 34 χρόνων υποφέρουν από «εμβολές» στα αυτιά.
Από την ίδια έρευνα προκύπτει ότι πάνω από ένα τέταρτο νέων Αυστραλών δεν γνωρίζουν ότι βλάβη στην ακοή είναι μη αναστρέψιμη, ενώ 15% αγνοούν ότι η ηχορύπανση βλάπτει την ακοή.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η ηχορύπανση είναι η μεγαλύτερη αιτία απώλειας ακοής στην Αυστραλία, προσβάλλει δε 35% των Αυστραλών ηλικίας 15 χρόνων και άνω.
Η έρευνα η οποία έγινε εκ μέρους της κυβέρνησης από τον οργανισμό Australian Hearing, αποκαλύπτει ότι 71% των Αυστραλών χρησιμοποιούν ακουστικά για να ακούν μουσική, 60% δε έχουν την ένταση τόσο ψηλά ώστε δεν μπορούν ν' ακούσουν τον εαυτό τους ούτε τους άλλους όταν μιλούν.
Εμπειρογνώμονες υποστηρίζουν ότι ένας ήχος είναι επικίνδυνα υψηλός όταν κάποιος σε απόσταση ενός μέτρου είναι υποχρεωμένος να φωνάζει για να ακουστεί, προτρέπουν δε τους νέους να λάβουν τα μέτρα τους τώρα, ώστε να αποφύγουν προβλήματα τα οποία θα παρουσιαστούν αργότερα.
Από την ίδια έρευνα, στην οποία πήραν μέρος 1.000 άτομα, προκύπτει ότι η απώλεια ακοής και τα ακουστικά προκειμένου να βοηθηθούν, συνδέονται με απωθητικούς παράγοντες όπως είναι τα γηρατειά, η ασχήμια, η κουφαμάρα.

Εσείς έχετε iPod; :(

Όντως,οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν i-Pod και βάζουν και την ένταση στο τέρμα..Και βρίσκονται σε άγνοια των κινδύνων.
Αν το έχετε προσέξει επίσης η έννοια mp3 έχει συνιφαστεί κατά κάποιον τρόπο με αυτή του i-Pod.
Πάντως εγώ δεν το κάνω αυτό.
Κατ' αρχάς όταν είχα πάρει το i-Pod είχα διαβάσει στις οδηγίες ότι πρέπει να το έχεις στην ένταση στην οποία μπορείς να ακούς τους ανθρώπους γύρω σου,αλλιώς υπάρχει κίνδυνος για προβλήματα ακοής,και αυτό κάνω.Και έπειτα χρησιμοποιώ το i-Pod κυρίως στο δρόμο όπου το έχω σε κανονική ένταση και φοράω και
μόνο το ένα ακουστικό γιατί θέλω να έχω καλή..επαφή με το περιβάλλον.:P


Όσο για αυτό που είπε ο miv..Απίστευτο.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πάρε ακουστικά τέτοιου τύπου που απομονώνουν πολύ καλά τους εξωτερικούς θορύβους:

Αμε,έχει βγάλει κάτι τέτοια η Apple.
Κάνουν 40 e. :xixi:
:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Και εγώ έχω i- Pod. Και βάζω τέρμα τη μουσική. Απαπαπαπα. Δε με βλέπω καλάάάάά. Αλλά παρατήρησα ότι χάλασαν λίγο τα ακουστικά και δεν ακούγονται τόσο δυνατά όσο παλιότερα! Να μου πεις, αφού τα είχα τέρμα συνέχεια..
Ακούω συνέχεια μουσική. Τώρα ακούω από το Walkman κινητό μου. Και έχει τα ίδια ακουστικά με αυτά τα άσπρα αλλά σε μαύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Όντως,οι περισσότεροι φίλοι μου έχουν i-Pod και βάζουν και την ένταση στο τέρμα..Και βρίσκονται σε άγνοια των κινδύνων.
Αν το έχετε προσέξει επίσης η έννοια mp3 έχει συνιφαστεί κατά κάποιον τρόπο με αυτή του i-Pod.
Πάντως εγώ δεν το κάνω αυτό.
Κατ' αρχάς όταν είχα πάρει το i-Pod είχα διαβάσει στις οδηγίες ότι πρέπει να το έχεις στην ένταση στην οποία μπορείς να ακούς τους ανθρώπους γύρω σου,αλλιώς υπάρχει κίνδυνος για προβλήματα ακοής,και αυτό κάνω.Και έπειτα χρησιμοποιώ το i-Pod κυρίως στο δρόμο όπου το έχω σε κανονική ένταση και φοράω και
μόνο το ένα ακουστικό γιατί θέλω να έχω καλή..επαφή με το περιβάλλον.:P


Όσο για αυτό που είπε ο miv..Απίστευτο.:(

Κι εγώ θέλω καλή επαφή με το περιβάλλον. Δε θέλω με τίποτα να απομονώνομαι, από τους άλλους και για αυτό δεν ακούω ποτέ, παρά μόνο όταν είμαι εντελώς μόνος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Μια εποχή άκουγα μουσική συνέχεια, πολύ δυνατά, αλλά άρχισα να μειώνω την ένταση του ήχου και να χρησιμοποιώ ηχεία, γιατί ανακάλυψα ότι η δυνατή μουσική μου έφερνε πονοκέφαλο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εγω εχω ενα Mp3 κ συνηθως ακουω στο 18 με φουλ το 30..βεβαια,αμα ειναι βραδυ και ακουω για να ηρεμησω κ να κοιμηθω το βαζω στο 5 αλλα οταν τα βαζω στην ταξη επειδη βαριεμαι φτανω και στο 28-30 για να καλυψω την ενοχλητικη φωνη της φιλολογου..συμπερασμα: η Κ.Π βλαπτει σοβαρα την υγεια των αυτιων μας.απολυστε την.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εγω εχω ενα mp3, το βαζω στο 15 με τερμα το 32, ουτε ενα χρονο το εχω 6-7 φορες εχω αλλαξει ακουστικα ολα μου χαλανε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εγώ ακούω στο 20-25 με φουλ το 30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ρε παιδια εγω για να παω στο σχολειο μ ειναι πολισ δρομος...παω ι με λεωφορειο η με πουλμαν του σχολειου...αλλα για να φτασω στην σταση και παλι ειναι πολισ δρομος με τα ποδια και ακοω συνεχεια μουσικι...περιπου στο μισω η και λιγο παραπανω απο το μισο σε συγκριση με το τερμα τις εντασεισ..

ξερω οτι δν κανει καλο αλλα καμια ειδεα στο τι μπορω να κανω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αλλά παρατήρησα ότι χάλασαν λίγο τα ακουστικά και δεν ακούγονται τόσο δυνατά όσο παλιότερα!

Καμία σχέση, απλα έχεις συνηθίζει την μεγάλη ένταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Hands free είναι η λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Καμία σχέση, απλα έχεις συνηθίζει την μεγάλη ένταση.


Όχι! Γιατί όταν ακούω μουσική από το κινητό μου μια χαρά ακούω! Τελικά έχει χαλάσει το αριστερό ακουστικό. Αλλά και πάλι τώρα τελευταία δε βάζω δυνατή ένταση. Μου αρέσει να ακούω όταν ταξιδέυω. Δεν αντέχω να μη κάνω τίποτα 4 ώρες ταξίδι για Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top