Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
  • Με το ζόρι έναν (σπάνια πίνω καφέ)

    Ψήφοι: 78 21.4%
  • Έναν - Δύο

    Ψήφοι: 132 36.3%
  • Τρείς - Τέσσερις

    Ψήφοι: 31 8.5%
  • Τέσσερις - Πέντε

    Ψήφοι: 13 3.6%
  • Περισσότερους

    Ψήφοι: 9 2.5%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 101 27.7%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και λατρεύω την γεύση του καφέ. Όλοι λένε ότι είναι δηλητήριο έτσι πως τον κάνω αλλά εγώ τρελαίνομαι.
Μαζί σου κι εγώ. Λατρεύω τον καφέ. Το πρωί πίνω Ελληνικό σε μεγάλη κούπα (3 κουταλιές καφέ και ½ ζάχαρη). Αργότερα, αν μείνω σπίτι για διάβασμα, χτυπάω χειμώνα-καλοκαίρι μια φραπεδιά (2 καφέ και 1 ζάχαρη) με παγάκια και χοντρό καλαμάκι. Αν είμαι σπίτι το απόγευμα ο φραπεδισμός επαναλαμβάνεται. Στα σπίτια που πηγαίνω για ιδιαίτερα πάντα με κερνάνε καφέ, Ελληνικό ή φραπέ πάλι (απεχθάνομαι τον καφέ φίλτρου). Στη βόλτα στην καφετέρια ζητάω espreso ή fredo. Γενικά 4-5 καφέδες τη μέρα τους "χτυπάω", κάποιες φορές και περισσότερους.
Ίσως όταν φτάνεις σε σημείο με το που ανοίγεις το μάτι σου να σκέφτεσαι τι καφέ θα πιεις υπάρχει μια εξάρτηση.
Γλυκειά η εξάρτηση αυτή, (όπως και οι άλλες). Η πρώτη γουλιά του πρωινού καφέ (μαζί με την πρώτη βαθειά τζούρα του τσιγάρου) είναι νέκταρ και αμβροσία για μένα.
ωχ αυτό δεν είναι καλό
Πολλά στη ζωή μας είναι εξαρτήσεις και πολλά μπορεί να μας βλάπτουν. Προτιμώ να ζήσω πιο λίγα χρόνια απολαμβάνοντας, παρά περισσότερα μέσα στη γυάλα και να στερούμαι απολαύσεις με το σκεφτικό ότι ίσως με βλάψουν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είναι μεγάλη απόλαυση ο καφές. Και δεν έχω σκοπό να τον κόψω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μόνο espresso άντε και ελληνικός. Όλα τα άλλα είναι νεροζουμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ' όλο το γυμνάσιο έπαιρνα που και που μια τζούρα απ' τον καφέ της μάνας μου αλλά γιατί μου άρεσε αλλά ποτέ δεν έπαθα εξάρτηση (τότε) ώστε να μπαίνω στη διαδικασία να φτιάχνω μόνος μου.

Στη β λυκείου, ήπια espresso απ' τη θεία μου, μου άρεσε αυτό το "διαφορετικό που είχε" και αγόρασα κι εγώ. Ε και που τον είχα σπίτι δεν έκανα και τίποτα: απλά ξεχνούσα ότι υπάρχει καφές που αγόρασα για μένα και που δεν έπινε κανείς άλλος. Μόνο όταν το έπαιρνε το μάτι μου στο ντουλάπι και η ώρα ήταν "κατάλληλη" θα έφτιαχνα espresso.

Στην 3η λυκείου συνεχίστηκε το ίδιο, κανά βράδυ έφτιαχνα ή μόνος μου ή μου έλεγε η μάνα μου αν ήθελε να μου φτιάξει αν ήξερε ότι θα το 'παιρνα μέχρι αργά. Και τον έφτιαχνε όπως ήθελε κι εγώ απλά έπινα επειδή μ' άρεσε η γεύση του. Άντε να έπινα έναν τη βδομάδα.

Μετά στο πανεπιστήμιο άλλαξαν τα πράγματα. :P Δε θυμάμαι καν πως: απλά πρώτο εξάμηνο έπινα συχνά τα απογεύματα σπίτι μόνος μου ενώ διάβαζα. Αλλά ήξερα ότι αν δεν έπινα δε θα γινόταν κάτι. Στο δεύτερο εξάμηνο, τα πράγματα έγιναν λίγο πιο εθιστικά και στο τρίτο το 'χεσα τελείως. Αγόρασα κι έναν lameloise ή πως σκατά τον λένε και είχε και ποικιλλία να διαλέξω απ΄το ντουλάπι τρομάρα μου :P

Στην πιο πρόσφατη εξεταστική, τα είδα όλα: με το που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, ετοιμαζα καφέ, πράγμα που ποτέ δεν έκανα. Έφτιαχνα καφέ ακόμα κι αν δεν ήθελα να πιω, ακόμα κι αν με απωθούσε η γεύση του εκείνη τη στιγμή μόνο και μόνο για ν' ανοίξει το μάτι ώστε να διαβάσω. Παίζει να έπινα και 3 καφέδες τη μέρα, πράγμα υπερβολικό για μένα. Πάλι καλά την όλη φάση "πίνω αλλά δε θέλω" τη σταμάτησα ακριβώ με το τέλος της εξεταστικής.

Γενικά μ' αρέσει να δοκιμάζω διάφορα είδη καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loret

Νεοφερμένος

Ο Loret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dias:
Πολλά στη ζωή μας είναι εξαρτήσεις και πολλά μπορεί να μας βλάπτουν. Προτιμώ να ζήσω πιο λίγα χρόνια απολαμβάνοντας, παρά περισσότερα μέσα στη γυάλα και να στερούμαι απολαύσεις με το σκεφτικό ότι ίσως με βλάψουν.

Όλοι περίπου τα ίδια λέμε μέχρι την στιγμή που φτάσουμε σε κάποια οριακή κατάσταση, συνήθως οι κακές συνήθειες πολύ δύσκολα κοβονται παράδειγμα το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλοι περίπου τα ίδια λέμε μέχρι την στιγμή που φτάσουμε σε κάποια οριακή κατάσταση, συνήθως οι κακές συνήθειες πολύ δύσκολα κοβονται παράδειγμα το τσιγάρο.

Και το κακό είναι πως παραπάνω από 4-5 τσιγάρα τη μέρα δεν τα απολαμβάνεις καν, τα κάνεις τελείως μηχανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Πινω κατα μεσο ορο 1 την ημερα,ενω νωριτερα στη χρονια επινα τουλαχιστον 2.Αναγκαστηκα να μειωσω την ποσοτητα και θελω να τον κοψω γιατι καποιο χρονικο διαστημα για φοβαμαι οτι του χρονου στη γ λυκειου θα πινω και δε θα με πιανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν αντίθετη γνώμη από σένα...
...έλεγαν: <<ΚΑΦέΣ ΕΥΦΡΑίΝΕΙ ΚΑΡΔίΑΝ ΑΝΘΡώΠΟΥ>>




Οι αρχαίοι ήταν και υπέρ της κάνναβης, αλλά αυτά δε τα λέμε, ό,τι μας συμφέρει μόνο. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
απο καφε πινω μονο διπλο ελληνικο μετριο, χειμωνα - καλοκαιρι..
και μονο στη δουλεια..
ουτε εξω ουτε σπιτι πινω καφε, βαριεμαι να τον ετοιμασω, δεν μου πολυαρεσει, αλλα και να θελω να πιω θελω παρεα.. ο καφες πινεται καθαρα για τη φαση για εμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
min=1 , max=3
Αν το πρωί έχω σχολείο συνήθως δε πίνω, αν είμαι σπίτι πίνω πάντα εσπρέσσο απλό ή lungo
Πάντα πίνω το μεσημέρι οτιδήποτε εκτός από ελληνικό (συνήθως καπουτσίνο ή νες ή γαλλικό το χειμώνα και φραπέ το καλοκαίρι)
Απόγευμα μετά από τα φροντιστήρια μπορεί να πιω φρέντο ή φραπέ
Γενικά όπου μπαίνει γάλα βάζω (φραπέ, γαλλικό), ζάχαρη δε βάζω πουθενά, δε μ αρέσει στον καφέ.
Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Η intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τον καφε ειτε τον λατρευεις ειτε τον μισεις.
Εγω ανηκω στην δευτερη κατηγορια. Μ'αρεσει ομως να πινω μια γουλια απο καποιου αλλου. Πανω απο μια γουλια δεν το μπορω. Οσο γλυκο κι αν ειναι, στο τελος μια πικριλα την αφηνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunmoom

Νεοφερμένος

Η sunmoom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
φραπε γλυκο με γαλα κ μετα επειγοντως τουαλέτα :confused:



p.s. 2 per day
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Λατρεύω τον καφέ! Είναι από τις αδυναμίες μου.
Όταν είμαι σπίτι, συνήθως πίνω μπόλικο γαλλικό. Εκτός σπιτιού, πίνω καπουτσίνο, φρέντο ή ζεστό, ανάλογα την εποχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Μπορώ να πιω μέχρι και 2 καφέδες την ημέρα.
Πίνω φραπέ γλυκό με γάλα συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
1 συνήθως. Έτσι και πιω 2 διαμαρτύρεται το στομάχι και τα νεύρα μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Κανέναν, ούτε και έχω πιει ποτέ στην ζωή μου.

Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανέναν, ούτε και έχω πιει ποτέ στην ζωή μου.

Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. :)

Γιατί; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top