Κάπνισμα στις μικρές ηλικίες

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Same thing, lol :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Σίγουρα Michelle η διαφορά στο αν καπνίζουμε δημιουργεί και διαφορετική αντιμετώπιση στο θέμα!
Προσωπικά πιστεύω ότι κανένα άτομο οποιαδσήποτε ηλικίας δεν θα σταματήσει το κάπνισμα αν δεν φάει χαστούκα στο θέμα οποιασδήποτε μορφής από υγείας μέχρι οικονομική και κοινωνική!
Η φύση της χαστούχας ορίζει το για πόσο καιρό θα το κόψει εώς μόνιμα!

Και η χαστούκα δεν αφορά μόνο το τσιγάρο! Και όλοι την τρώμε σε ένα σημείο. Το θέμα πως την εκμεταλευόμαστε προς ώφελος μας!

Συνεπώς όλα τα παραπάνω για το αν θα δώσεις ή όχι το τσιγάρο ελάχιστη σημασία έχει για την υγεία του παιδιού! Εγώ ρώτησα αλλά απάντηση δεν πήρα σχετικά με την φύση του παιδιού. Ζητιανάκη ή απλά κακομαθημένο ή καταπιεσμένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνω, δεν λεω οτι το καπνισμα ειναι χειροτερο απ'τα ναρκωτικα, αλλα ετσι οπως εξελιχθηκε το θεμα μιλαμε για τη συντηρηση μιας καταστασης η οχι.
Το να δωσω ενα τσιγαρο δε θα με ζημιωσει, θα συντηρησω ομως με τον ωχαδερφισμο μου το 12χρονο που θα επαναπαυτει στο οτι "ελα μωρε, καποιος θα μου δωσει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Έχω αρνηθεί να δώσω τσιγάρο σε πιτσιρίκι ενώ είχα το πακέτο μου πάνω στο τραπέζι :P Η άποψη μου ήταν ανέκαθεν ίδια... δεν άλλαξε με το που έκοψα το τσιγάρο, και δεν νομίζω να έχω δείξει ότι ΞΑΦΝΙΚΑ έγινα αντικαπνίστρια... εε? έτσι δεν είναι? αν κάνω λάθος και ξαφνικά εχω γίνει αντικαπνίστρια να μου το πειτε γιατί δεν γουστάρω να κάνω αυτά που κορόιδευα κάποτε! :redface:
Εχω αρνηθεί να του δώσω χρήματα, του έχω όμως αγοράσει τυρόπιτα να την φάει μπροστά μου :P

Για να είμαι ειλικρινής.... έχουν υπάρξει φορές που έχω αρνηθεί τράκα και σε ενήλικα... συνειδητά.... όχι από τσιγκουνια... αλλά με το σκεπτικό ότι ρε μεγάλε, καλό θα σου κάνω ακόμα κι αν σε καθυστερίσω 10 λεπτα...
Βέβαια θα μου πεις, τι σχέση έχει τώρα αυτό.... άλλο πράγμα ο ενήλικας κι άλλο πράγμα το παιδί!
Γενικά πάντως σε όλες τις καταστάσεις, ανεξαρτήτως παιδιού ή ενήλικα, προσπαθώ πάντα με τη στάση μου να μην την επικροτώ....
Αν δώσω τσιγάρο... επικροτώ το κάπνισμα.... δεν το επικροτούσα ούτε όταν κάπνιζα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
έτσι δεν είναι? αν κάνω λάθος και ξαφνικά εχω γίνει αντικαπνίστρια να μου το πειτε γιατί δεν γουστάρω να κάνω αυτά που κορόιδευα κάποτε! :redface:
Δεν ξέρω τι κορόιδευες αλλά η λέξη αντικαπνιστής ή καπνιστής δεν περιλαμβάνει έννοιες καλές ή κακές που πάνε πακέτο με την λέξη κοροϊδεύω! Η συμπεριφορά μας ώς φαν και αντί ορίζει αυτό το πράγμα!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Εχω αρνηθεί να του δώσω χρήματα, του έχω όμως αγοράσει τυρόπιτα να την φάει μπροστά μου :P
Και εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές κάποτε αλλά ποια είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό το πρόβλημα του!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Για να είμαι ειλικρινής.... έχουν υπάρξει φορές που έχω αρνηθεί τράκα και σε ενήλικα... συνειδητά.... όχι από τσιγκουνια... αλλά με το σκεπτικό ότι ρε μεγάλε, καλό θα σου κάνω ακόμα κι αν σε καθυστερίσω 10 λεπτα...
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πετυχαίνεις!Επειδή δεν καπνίζω δεν έχει χρειαστεί να μπω στο δίλημμα να δώσω ή όχι στα εξάρχεια που ζητάνε συνήθως! Αλλά δεν βρίσκω και καμιά διαφορά από το να μου ζητάνε λεφτά! Και λίγο στενγά και κακά όταν δεν έχεις χρήματα οι πολυτέλειες δεν συνυπάρχουν! (συγνώμη αλλά σε στενό οικογενειακό κύκλο εξελίσσεται παροιμοιώδης βλακεία και τα έχω πάρει).
Εγώ να βοηθήσω όποιον χρειάζεται αλλά όχι για να τα σπαταλάει! Αυτό το κάνω και εγώ με τα λεφτά μου!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αν δώσω τσιγάρο... επικροτώ το κάπνισμα.... δεν το επικροτούσα ούτε όταν κάπνιζα :/:
Αν μου το ζητούσε κάποιος που φάνηκε ότι είχε ξεμείνει (πχ σε ένα μαγαζί ή μια παραλία) και είχα θα έδινα! Σε αυτούς που ζητάνε συστηματικά με τίποτα!
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως χωράει το επικροτώ εδώ αλλά οκ αυτά είναι και υποκειμενικές αντιλήψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Δεν ξέρω τι κορόιδευες αλλά η λέξη αντικαπνιστής ή καπνιστής δεν περιλαμβάνει έννοιες καλές ή κακές που πάνε πακέτο με την λέξη κοροϊδεύω! Η συμπεριφορά μας ώς φαν και αντί ορίζει αυτό το πράγμα!
Κορόιδευα τους ανθρώπους που έκοβαν το κάπνισμα και ΞΑΦΝΙΚΑ μιλούσαν με πάρα πολύ άσχημο και υποτιμητικό τρόπο για τους καπνιστες...
ΞΑΦΝΙΚΑ αυτοί δεν καπνίζουν κι ΟΛΟΙ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να κάνουν ότι κάνουν αυτοί...
Τι λε ρε καραμήτρο... αφού μέχρι προχτές, ήσουν στην ίδια σκ@τένια θέση με μένα... κάπνιζες!
ΑΥΤΟ δεν ήθελα να κάνω και κορόιδευα και ελπίζω ότι δεν το κάνω!

Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Δεν μπορώ να καταλάβω τι πετυχαίνεις!Επειδή δεν καπνίζω δεν έχει χρειαστεί να μπω στο δίλημμα να δώσω ή όχι στα εξάρχεια που ζητάνε συνήθως! Αλλά δεν βρίσκω και καμιά διαφορά από το να μου ζητάνε λεφτά! Και λίγο στενγά και κακά όταν δεν έχεις χρήματα οι πολυτέλειες δεν συνυπάρχουν! (συγνώμη αλλά σε στενό οικογενειακό κύκλο εξελίσσεται παροιμοιώδης βλακεία και τα έχω πάρει).
Εγώ να βοηθήσω όποιον χρειάζεται αλλά όχι για να τα σπαταλάει! Αυτό το κάνω και εγώ με τα λεφτά μου!
Ότι πετυχαίνω και με το να πάω σε ένα αντιπολεμικό συλλαλητήριο... ΤΙΠΟΤΑ!
Είναι απλά η στάση μου στο συγκεκριμένο ζήτημα.


Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Αν μου το ζητούσε κάποιος που φάνηκε ότι είχε ξεμείνει (πχ σε ένα μαγαζί ή μια παραλία) και είχα θα έδινα! Σε αυτούς που ζητάνε συστηματικά με τίποτα!
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως χωράει το επικροτώ εδώ αλλά οκ αυτά είναι και υποκειμενικές αντιλήψεις!
Εννοώ ότι όπως δεν θα έδινα σε κάποιον τον λοστό για να ληστέψει.. έτσι δεν δίνω και τσιγάρο....
Κάτι που το θεωρώ "κακή κίνηση" δεν θα βοηθήσω τον άλλον με κανέναν τρόπο να την κάνει.
Είναι και πάλι στάση ζωής αυτό το πράγμα και πως βλέπει ο καθένας μας τις καταστάσεις.

Εγω ανέκαθεν πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ακόμα και η απραγία είναι δράση. ότι κάποιες φορες μην κάνοντας τίποτα, κάνεις πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγω ανέκαθεν πίστευα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι ακόμα και η απραγία είναι δράση. ότι κάποιες φορες μην κάνοντας τίποτα, κάνεις πολλά!
Αυτό σίγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Κρίνω σκόπιμο να αναφέρω ένα μεγάλο και ''ευφυές'' σχέδιο των καπνοβιομηχανιών που ως κύριο στόχο έχει να προσελκύσει μικρές ηλικίες για τα προιόντα τους και άτομα που θέλουν απλά να το μειώσουν. (Να μη τους χάσουν τελείως από πελάτες ;) ) Πρόκειται για τη δημιουργία των πακέτων με 10 τσιγάρα μέσα. Τα πακέτα αυτά έχουν τη μισή τιμή από τα κανομικά πακέτα των 20. Μεχρι τώρα διάφορες καπνοβιομηχανίες έχουν ακολουθήσει το δρόμο αυτό με επιτυχία. (π.χ. Camel, Marlboro, Winston)Το δεκαράκι πακέτο αγοράζεται πιο εύκολα από κάποιον που δε θέλει να γίνει αντιληπτός ότι καπνίζει. Πέρα του ότι κρύβεται ευκολότερα και κοστίζει λιγότερο, κάποιος που φοβάται να το κρύψει, το αγοράζει, καπνίζει όσα θέλει και πρίν πάει σπίτι το πετάει. Έχω δει με τα μάτια μου μικρά παιδιά να καπνίζουν δεκαράκια (Συνήθως δεκαράκια Winston που είναι και τα φτηνότερα) σε Ίντερνετ καφέ. Πρόκειται αναμφίβολα για πολύ πονηρό κόλπο από πλευράς των βιομηχανιών καπνού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
'Eχεις δίκιο Troll.Eπίσης πολύ πριν από αυτό, οι περιπτεράδες έχουν εφεύρει τη ''λύση'' χύμα τσιγάρα :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και άτομα που καπνίζουν κρυφά από την σχέση τους, και όταν τους πιάνει και πετάει το πακέτο δεν χάνουν και πολλά λεφτά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Και άτομα που καπνίζουν κρυφά από την σχέση τους, και όταν τους πιάνει και πετάει το πακέτο δεν χάνουν και πολλά λεφτά!!

υπάρχει κόσμος που το κάνει αυτό και θεωρεί ότι έχει.... "σχέση" ???!!!!???
:hehe: καλή φάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
υπάρχει κόσμος που το κάνει αυτό και θεωρεί ότι έχει.... "σχέση" ???!!!!???
:hehe: καλή φάση

μην το βλέπεις έτσι.. όταν ο ένας είναι καπνιστής κ ο άλλος όχι [ιδιαίτερα αν μιλάμε για "σχέσεις " που ο ένας είναι ο "δυνατός" και ο άλλος ο "αδύναμος"-ναι υπάρχουν] μπορεί να φτάσεις σε τέτοια ψευδη[done it :redface:]. Πχ όταν ο παμμεγιστος έρωτας των 18 μου ήταν φανατικός αντικαπνιστής οκ, δεν είπα ότι το έκοψα αλλά πολλές φορές είχα πει ψέμματα για την ποσότητα. Ακόμα και σήμερα αν τον ρωτήσεις ότι κάπνιζα 8-10 τσιγάρα τη μέρα νομίζει [αντί του 1 πακέτου που ήταν η αλήθεια]:redface: μ@λ@κία indeed και "σχέση" [όχι σχεση] πράγματι αλλά δεν είμαι η μόνη που το έχει κάνει αυτο...

Στο θέμα μας τώρα, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα... Εξαρτάται τι εννούμε. Χωρίς να το έχω σκεφτεί πιο πολύ νομίζω ότι αυθόρμητα θα έκανα ότι ο troll αν και μετά, για την περίπτωση που μιλάμε για παιδάκι που μου έκανε για μικρο΄[δημοτικού-γυμνασίου] θα σπαζόμουν με την αντιδραση μου που δεν έκανα αυτό ή εκείνο ή... [σε λυκείου-να μου έμοιζε τουλ-δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα]...

Πάντως να παραθέσω μια ιστορία από τα ...παιδικά μου χρόνια που μου έχει κάνει εντύπωση? Είχα κλείσει μόλις τα 18 [και όπως και σήμερα που φαίνομαι μέγιστο 21-22] έδειχνα για 15χρονο. Έχοντας βγει με μια φίλη [1 χρόνο μικρότερη από μένα αλλά με διάπλαση εμφανώς μεγαλύτερης], καπνίστριες κ οι 2, μας πλησίασε μια κοπελιά από αυτές που προμοτάρουν τσιγάρα σε καφετέριες. Ε, λοιπόν, ενώ στη φίλη μου έδωσε κανονικά τσιγάρα [να δοκιμάσει, η συγκεκριμένη δεν άφηνε πακέτα]σε εμένα δεν έδωσε γιατί της έδειχνα για ανήλικη [ και προφανώς δεν θα καθόμουν για 1 τσιγάρο να δείχνω ταυτότητες κτλ ε!]. Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί είχα την αίσθηση [που δεν μου άλλαξε κιόλας από κει και πέρα] ότι σε τέτοιες φάσεις δεν θα κάτσει να ασχοληθεί κ πολύ η άλλη και η συγκερκιμένη έκανε τουλ ενα χοντρικό φιλτράρισμα. Απλά το εκτίμησα [σκεφτόμενη το γεγονός αργότερα] σαν στάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
XRZ μη νομίζεις, δεν το κάνουν όλες. Εμένα πάντα μου έδιναν και πάντα φαινόμουν γύρω στα 3-4 χρόνια μικρότερη (πχ τώρα μοιάζω 16-17)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
XRZ μη νομίζεις, δεν το κάνουν όλες. Εμένα πάντα μου έδιναν και πάντα φαινόμουν γύρω στα 3-4 χρόνια μικρότερη (πχ τώρα μοιάζω 16-17)...

Ναι το ξέρω αυτό [κ δεν μου κάνει κ εντύπωση εδώ που τα λέμε!] απλά η συγκεκριμένη κοπελιά μου έκανε θετικότατη εντύπωση.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
XRZ το παραδειγμα που αναφερεις ειναι αστειο μπροστα σε αλλα.
Εγω ξερω ενα ζευγαρι (παντρεμενο,οικογενιακοι φιλοι) που εχουν και 3 παιδια και για καμια 15ετια η γυναικα εκριβε απο τον αντρα τις οτι καπνιζει, οσπου μια μερα την επιασε επαυτοφορο.
Τωρα πως γινετε τοσο καιρο να μην το εχει καταλαβει, ο θεος και η ψυχη του.... εδω η επιστιμη σηκωνει τα χερια ψηλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
υπάρχει κόσμος που το κάνει αυτό και θεωρεί ότι έχει.... "σχέση" ???!!!!???
:hehe: καλή φάση

Εδώ αλλά κάνουν και θεωρούν ότι έχουν σχέση εκεί κολάς? Αυτό είναι από τα λιγότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
XRZ το παραδειγμα που αναφερεις ειναι αστειο μπροστα σε αλλα.
Εγω ξερω ενα ζευγαρι (παντρεμενο,οικογενιακοι φιλοι) που εχουν και 3 παιδια και για καμια 15ετια η γυναικα εκριβε απο τον αντρα τις οτι καπνιζει, οσπου μια μερα την επιασε επαυτοφορο.
Τωρα πως γινετε τοσο καιρο να μην το εχει καταλαβει, ο θεος και η ψυχη του.... εδω η επιστιμη σηκωνει τα χερια ψηλα....

Τώρα το είδα αυτό!!! Καλά πλάκα κάνεις!!! μα αυτό...δεν ....γίνεται :worry:!!!


ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Παιδιά ότι και να λέτε εσείς εγώ δεν θα έδινα τσιγάρο αλλά λεφτά για δικό του πακέτο, σε αυτό το παιδί!Οχι γιατί θέλω το κακό του! ΟΧΙ απλά επειδή ότι καινα λέμε εμείς το παιδί που θέλει να καπνίσει θα καπνίσει! Θα βρεί 1000 τρόπους για να το κάνει!Αν δεν του έδινα εγώ μπορεί να βρισκόταν κάποιος επιτήδιος που θα του έδινε ένα τσιγάρο πιο spesial και τότε τι? Αυτό το έχετε σκεφτεί? Ενώ στην περίπτωση που σας λέω στην χειρότερη αλλά και πιο πιθανή περίπτωση, θα έκανε σχεδόν όλο το πακέτο σε μερικές ώρες(μέχρι να φτάσει σπίτι πχ), θα το έπιανε πονοκέφαλος ίσως να έκλεινε και ο λαιμός του για 2-3 μέρες και μετά θα το σκφτότανε αρκετά για να ξανακάνει! Οσο για τις βλάβες στον οργανισμό, όντως είναι μεγάλες αν αρχίσεις από μικρός και το ξέρω απο πρώτο χέρι.Εγω ξεκίνησα το κάπνισμα στα 11 και στα 19 είχα δύσπνοια και βροχίτιδες σε μόνιμη βάση! Ομως σαν παιδί όσο μου έλεγαν όχι, τόσο κάπνιζα( όπως και κάθε παιδί!)Μέχρι τα 15 κάπνιζα σαν φουγάρο. Οχι όμως στο σπίτι.Αυτό που με έκανε να το μετριάσω ήταν η ήπια αντίδραση του πατέρα μου όταν το ανακάλυψε! Απλά με ρώτησε την μάρκα μου και μου πήρε πακέτο! Οταν μου το έδωσε μου είπε τα εξής: "Πάρτο έτσι κι αλλιώς εγώ δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη απλά μην το κάνεις όλο μονοκοπανιά!Προτιμώ να καπνίζεις μπροστά μου παρά απο εδώ μέχρι να πας στη μάνα σου(5 στενά δρόμος) να κάνεις μισό πακέτο μονοκοπανιά! Και μην κάνεις ποτέ τράκα ούτε από τον κολητό σου ούτε κάν απο εμένα, από κανένα!Ελα ζήτα μου λεφτά να σου πάρω δικά σου αλλά τράκα ΠΟΤΕ!"
Ηθικό δίδαγμα: Σε σοβαρά πράγματα μην πας κόντρα στο παιδί σου! Μεινε κοντά και δείξε πως αν και είσαι αντίθετος με την επιλογή του, είσαι κοντά του αν σε χρειαστει (για να μην στραφεί ποτέ σε επιτηδιες πλάτες!) Θα το σώσεις απο πολλές κακοτοπιές που μπροστά του το τσιγάρο δεν είναι τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου πρέπει να δίνουν αποβολές σε αυτούς που καπνίζουν εντός του σχολείου. Σήμερα έπιασαν ένα παιδί της Α' Γυμνασίου (Απίστευτο και όμως αληθινό) να καπνίζει την ώρα του διαλείμματος.
Το μόνο που είπαν είναι να πάει με τους γονείς του.Μα καλά εσείς πως το κρίνετε αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Φίλε Μήτσο...

Το θέμα που ανοίγεις είναι παρόμοιο με αυτό των κινητών στα σχολεία και είναι υποψήφιο για μια ακόμη φιλική (πάντα) "διαμάχη"...

Το θέμα γενικά,πέρα από τσιγάρα,κινητά,τσίχλες,προφυλακτικά,PDA και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο,είναι το εξής....

Δεν υπάρχει παιδεία στην Ελλάδα...
Δεν υπάρχουν σχολεία.....
Δεν υπάρχουν πανεπιστήμια....

Οπότε όπως καταλαβαίνεις,το τσιγάρο μας μάρανε ή το κινητό?

Anyway,για να απαντήσω και πιο ευθέως στο topic σου,κι εγώ πιστέυω ότι πρέπει να τιμωρείται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top