Τι θα πει ο κόσμος;

Σας νοιάζει η γνώμη των άλλων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Ναι

    Ψήφοι: 47 25.8%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 89 48.9%
  • Κάθολου

    Ψήφοι: 46 25.3%

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
αναλογως για τι θεμα μιλαμε και για το ποιος θα εκφρασει την χ,ψ γνωμη ... Αν ξερω εγω μιλησει καποιος που εχει ελαχιστη εως καθολου πειρα τοτε σιγα μην κατσω να σκασω !!!!! Σε μερικα θεματα ναι λαμβανω τη γννωμη καποιου αλλα αλλες παλι φορες την εχω γραμμενη στα παλια μου τα παπουτσια :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Ανάλογα...Αν το θέμα αφορά αυστηρά εμένα,τότε όποιος ανακατευτεί την έχει άσχημα.Αλλά μερικές φορές καλό είναι να ακούμε και τη γνώμη κανενός (εννοώ δικού μας ανθρώπου).Έτσι δεν είναι???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο αυτών των λίγων που με ξέρουν με νοιάζει η γνώμη.
Για τους άλλους αφόδευσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νταφι

Νεοφερμένος

Ο Νταφι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Για τους άλλους αφόδευσα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Όταν πέφτει το βράδυ και οι πόρτες κλείνουν, μέσα απ τη δική μου πόρτα είμαι εγώ παρέα με τον εαυτό μου και τις επιλογές μου κι όχι με τον κόσμο....

Ο κόσμος είναι πίσω απ τις δικές του κλειστές πόρτες.... και δεν με ακούει αν κλαίω ή αν γελάω για αποφάσεις που πήρα επιρρεασμένη από αυτόν....

Ο κόσμος λέει πολλά.... αλλά όταν έρθει η ώρα να κριθεί ο κόσμος, κοιτάνε και αυτοί την πάρτη τους και δεν με υπολογίζουν....

Ο κόσμος δεν με φροντίζει, δεν με ταίζει και σίγουρα... δεν με ξέρει!

Ο κόσμος δεν θα μου ζητήσει ποτέ συγγνώμη επειδή τον "άκουσα".....
Το πολύ πολύ να μου πει "τι κρίμα" και να χαρεί που δεν έχει αυτός το δικό μου πρόβλημα....


Ο κόσμος είναι σαν τις καμήλες... βλέπει ΜΟΝΟ τις καμπούρες των άλλων.....

Μάθε να ακούς την καρδιά σου και την λογική σου γιατί με αυτά θα ζεις για πάντα παρέα... αυτά βλεπεις στον καθρέφτη κι όχι τον κόσμο και τις επιλογές του.....

γεια σας παιδια και απο μενα....εγω συμφωνω με την κοπελα....γιατι δηλαδη να με απασχολει για το τι θα πει ο κοσμος?...οχι εγω ποτε δεν δινω λογαριασμο σε κανεναν..δεν ενδιαφερομαι για κανενα παρα παρα μονο για τ α ατομα που ειναι διπλα μου και πραγματικα νοιαζονται για μενα...τι με νοιαζει εμενα αν θα πει ο αλλος οτι ειμαι ετσι.τι φοραω...πως μιλαω.....απαξιω δεν με ξερει δεν το ξερω...οποτε ποιο το νοημα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρκετά σύνθετο θέμα που δεν απαντιέται με ένα απλό ναι ή όχι. Πιστεύω πως όλους μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος και θα εξηγήσω γιατί.

Καταρχάς σίγουρα όλους μας ενδιαφέρει τι θα πουν τα κοντινά μας πρόσωπα και αυτά που αγαπάμε, καθώς τη γνώμη τη θεωρούμε πολύτιμη και πολλές φορές δεν κάνουμε πράγματα που θέλουμε απλά για να μην τους στεναχωρήσουμε. Τώρα όταν αναφερόμαστε στον ευρύτερο κόσμο είναι σημαντικό να κάνουμε ένα διαχωρισμό ανάμεσα στις κοινωνίες. Σε μια μεγάλη κοινωνία όπως είναι μια πόλη οι άνθρωποι αισθάνονται πιο ελεύθεροι με τις προσωπικές τους επιλογές καθώς είναι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Έτσι μπορούν να ισχυριστούν πιο εύκολα ότι δεν τους νοιάζει τι θα πει ο κόσμος.

Ας πάμε τώρα σε μια πιο κλειστή κοινωνία σε ένα χωριό π.χ. 1000 κατοίκων. Εκεί είναι όλοι γνωστοί μεταξύ τους και τα κουτσομπολιά μεταδίδονται με την ταχύτητα του φωτός. Εκεί το τι θα πει ο κόσμος έχει μεγαλύτερη σημασία γιατί υπάρχει μεγαλύτερη περιθωριοποίηση του ατόμου. Φαντάσου ένα χωριό με ένα καφενείο που πας να πιεις ένα καφέ και όλοι σε κοιτάνε και ψιθυρίζουν. Καθώς οι άνθρωποι είμαστε κοινωνικά όντα έχουμε ανάγκη να γινόμαστε αποδεκτοί από το περιβάλλον μας. Γιαυτό και σε κλειστές κοινωνίες μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, καθώς ο κόσμος είναι το άμεσο κοινωνικό μας περιβάλλον.

Ο μόνος που θα μπορούσε λοιπόν να ισχυριστεί πως πραγματικά δεν τον νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, είναι κάποιος που μένει σε μια τέτοια κλειστή κοινωνία και κάνει πραγματικά αυτό που θέλει και αγνοεί τους γύρω του. Για τους υπόλοιπους μας νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, ακόμα και αυτοί που φεύγουν από τα χωριά γιατί ''δεν αντέχουν'' είναι ακριβώς γιαυτό το λόγο, γιατί τους νοιάζει τι λέει γι'αυτούς ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Έχω χαλάσει πολλές φορες την ζαχαρενια μου για τον κόσμο, εχω υιοθετήσει αποψεις που δεν με καλύπτουν απολυτα για τον κοσμο εχω αλλαξει στιλ και συμπεριφορά προσπαθώντας να μαι νορμαλ και οχι ο εαυτος μου.... και τοτε παρατηρουσα οτι κανεις δεν με παραδεχόταν όπως παλιά κανεις δεν με εκτιμούσε το ιδιο... ο κοσμος απλά με ηθελε για εμενα και όχι για καποιον που θα του θυμιζει ενα κομμάτι του κατι που το χει ξαναδει...
be yourself; everyone is already taken... Oscar Wilde
Όταν το καταλαβα αυτο σταματησα να ειμαι νορμάλ αλλά εγινα η τρελή του χωριου, άρχισα να χω αυτοπεποιθηση γιατι καταλαβα οτι ειμαι η καλύτερη σ'αυτο που κανω καθως ειμαι μοναδικη... Πραγματικά νιωθω οτι ειμαι σε ενα δασος και κανω οτι γουσταρω χωρις να με ενδιαφερει η γνωμη των αλλων δεν εχω κανενα προβλημα να βγω στο μπαλκονι και να αρχίσω να ουρλιάζω γιατί πολύ απλά χεστηκα για την κουτσομπόλα διπλανή που θα βγαλει βρωμα οτι ειμαι ψυχανώμαλο... Εννοειται βεβαια πως καταλαβαινω οτι αυτηη ελευθερία μου σταματά εκει που αρχιζει η ελευθερία των αλλων για αυτό και ποτε δεν θα κανω κατι που να προσβαλει τους αλλους μονο και μονο για να ικανοποιησω τον εαυτό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Νομιζω πως οσο λιγοτερο ξερουμε ποιοι ειμαστε, τοσο περισσοτερη σημασια δινουμε στη γνωμη των αλλων. Παλια με επηρεαζε παρα πολυ η γνωμη των αλλων σε σημειο που εφτανα να κανω αυτο που θεωρουσαν αυτοι σωστο για να φανω το "καλο παιδι" . Πλεον δεν με ενδιαφερει καθολου. Κανω αυτο που θεωρω οτι ειναι σωστο και καλο για μενα και δε δινω σημασια στη γνωμη κανενος. Haters gonna hate..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα στ κατω κατω ο κόσμος είσαι εσυ ή τουλάχιστον εισαι μερος του γιατι λοιπόν να στενοχωριεσαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύριαμ4

Νεοφερμένος

Η Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Παλιά με ένοιαζε πολύ το τι θα πει ο κόσμος σε σημείο που άρχιζα να ''πνίγομαι''.
Ότι και αν έκανα σκεφτόμουνα πάντα τι θα πει ο κόσμος κάνοντας πράγματα τα οποία εμένα δεν μου άρεσαν και τα έκανα μόνο και μόνο για τον ''κόσμο''.
Πλέον μετά από μερικά χρόνια δεν με ενδιαφέρει η άποψη του κόσμου παρά μόνο των δικών μου ανθρώπων.Αυτούς που σέβομαι και εκτιμώ.
Στο κάτω κάτω δικιά μου είναι η ζωή και θα την ζήσω όπως θέλω εγώ.Ο ''κόσμος'' πάντα θα έχει κάτι να σχολιάσει.Από μία απλή αλλαγή μέχρι και μία σοβαρή απόφαση.Αυτή είναι η άποψη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
εγω ενα εχω να πω

'Όποιος δεν έχει δική του ζωή, ασχολείται με τις ζωές των άλλων...'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Έτσι. Όταν αποφασίζουμε πώς θα ζήσουμε τη ζωή μας, την γνώμη του κόσμου (και ειδικά του "κόσμου" που είναι επειδικτικά απών όταν πνιγόμαστε και βρισκόμαστε σε ανάγκη) την γράφουμε εκεί που πρέπει. Στα παπάρια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει το τι θα πουν οι άλλοι για μένα,αλλά ως ένα σημείο. Είμαστε υπεύθυνοι για αυτά που κάνουμε, δεν γίνεται πχ να κυκλοφορείς γυμνός και να περιμένεις ο άλλος να αντιδράσει φυσιολογικά.

Όμως,σε καμία περίπτωση, δεν πρέπει ο κόσμος να επηρεάσει την συμπεριφορά μας. Είμαστε αυτό που είμαστε γιατί είμαστε διαφορετικοί, ο καθένας είναι διαφορετικός. Επειδή εγώ για παράδειγμα, γράφω με το αριστερό, δεν μου πέφτει λόγος να πω στον άλλον να γράψει και αυτός με το αριστερό ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο..

Σέβομαι πάρα πολύ την γνώμη οποιουδήποτε ανθρώπου, αλλά δεν γίνεται να τον αφήσω να με επηρεάσει γιατί πολύ απλά αυτός δεν θα είμαι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που οι πράξεις μας δεν προκαλούν κακο στους άλλους και στον ίδιο τον εαυτό μας, είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ο,τι θελουμε χωρίς να μας νοιάζει για τη γνώμη των άλλων. Ιδιαίτερα κάποιες αντιλήψεις που ακομα υπάρχουν στην εποχή που ζούμε, ειναι γελοίες. Η ζωή ειναι δική μου και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη της τρίτης ξαδέρφης της θείας μου ή του γείτονα. Μόνο η γνώμη των γονιών μου με ενδιαφέρει αλλα αν θέλω κατι πολυ, θα το κανω ακομα και αν δεν συμφωνούν. Ακομα και αν αποδειχτεί λάθος, θα ειναι μια απόφαση που θα εχω πάρει εγω, θα υποστώ τις συνέπειες και θα μάθω απο το λάθος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που οι πράξεις μας δεν προκαλούν κακο στους άλλους και στον ίδιο τον εαυτό μας, είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ο,τι θελουμε χωρίς να μας νοιάζει για τη γνώμη των άλλων. Ιδιαίτερα κάποιες αντιλήψεις που ακομα υπάρχουν στην εποχή που ζούμε, ειναι γελοίες. Η ζωή ειναι δική μου και δεν με ενδιαφέρει η γνώμη της τρίτης ξαδέρφης της θείας μου ή του γείτονα. Μόνο η γνώμη των γονιών μου με ενδιαφέρει αλλα αν θέλω κατι πολυ, θα το κανω ακομα και αν δεν συμφωνούν. Ακομα και αν αποδειχτεί λάθος, θα ειναι μια απόφαση που θα εχω πάρει εγω, θα υποστώ τις συνέπειες και θα μάθω απο το λάθος μου.

Δικια μου εισαι εσυ :worship::worship::worship::worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δικια μου εισαι εσυ :worship::worship::worship::worship::worship:

Χαχα χαίρομαι :D Εχω αυτην την άποψη για λεπτομέρειες όπως το ντύσιμο ("αα δεν θέλω να φορέσω τοσο έντονο χρώμα, τι θα πουν, θα με κοιτάνε όλοι!!") εώς ζητήματα όπως το επάγγελμα ή οι σχέσεις και ο γάμος ("παντρέψου μικρή, πρέπει να κανεις οικογένεια, τι θα πει το σόι!;!;"). Για ποιο λόγο να σκεφτόμαστε τι θα πει ο ένας κι ο άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε με ενδιαφέρει κανένας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από μικρό παιδί, οι γονείς μου με έμαθαν να μη σκέφτομαι ποτέ το τι θα πει ο "κόσμος", έτσι δεν έχω ποτέ πάρει κάποια απόφαση με τέτοιο κριτήριο. Όμως, θα εξομολογηθώ κάτι (μια οικογένεια είμαστε εδώ). Υπάρχουν φορές που κάνω κάτι, με σκοπό να προκαλέσω και να σοκάρω τον "κόσμο".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Από μικρό παιδί, οι γονείς μου με έμαθαν να μη σκέφτομαι ποτέ το τι θα πει ο "κόσμος", έτσι δεν έχω ποτέ πάρει κάποια απόφαση με τέτοιο κριτήριο. Όμως, θα εξομολογηθώ κάτι (μια οικογένεια είμαστε εδώ). Υπάρχουν φορές που κάνω κάτι, με σκοπό να προκαλέσω και να σοκάρω τον "κόσμο".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Νομιζω ο κοσμος θα λεει ετσι κ αλλιως παντα κατι κ θα ασχολειται παντα οποτε αδιαφορω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top