Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν εχει να κανει με την τιμη αλλα με την ποιοτητα και το σχεδιο και συνηθως τυχαινει τα πολυ φθηνα πραγματα να μην ειναι εξισου καλα με αλλα ακριβοτερα γιατι στα ακριβα πληρωνεις πολυ το ονομα αλλα πληρωνεις και την ποιοτητα και καποια αλλα πραγματα τα οποια κοστιζουν και το φθηνο δεν τα προσφερει .
Κάτσε να συνοψίσουμε:
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις σε προηγούμενο ποστ, η καλλιέργεια του ατόμου εξαρτάται από την ικανότητά του να εντοπίζει το γουστόζικο και ποιοτικό ρούχο. Αφού όμως συνήθως τυχαίνει στα ακριβά να πληρώνεις την ποιότητα και κάποια άλλα πράγματα τα οποία κοστίζουν, τελικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι καλλιεργημένος αρκεί να έχεις λεφτά και να τα εμπιστεύεσαι στους ακριβούς οίκους που εκ προοιμίου γνωρίζουν από καλό γούστο και ποιότητα επειδή ...πουλάνε ακριβά. :crazy: Παράλογόοοοο... δεν απαντάει. Άρα λογικό.
Εγω θεωρω οτι ολα οσα κατασκευαζονται απο τους μεγαλους οικους ειναι ανωτερα ( οχι αισθητικα αλλα γενικα) για πολλους λογους . Το κακο για μενα δεν ειναι να μην θες να δωσεις λεφτα για να τα αγορασεις ( ανεξαρτητα αν εχεις η οχι ) αλλα να μην μπορεις να αναγνωρισεις την αξια τους και να τα υποτιμας .
Όλα τα πράγματα έχουν την αξία που τους δίνουμε. Ακόμη και τα χρήματα δεν έχουν πραγματική αξία, αλλά μορφοποιούν την αξία που νομίζουμε πως έχουν. (Γι΄αυτό άλλωστε ονομάζονται και ...νομίσματα). Τα ρούχα των ακριβών οίκων έχουν την αξία που τους δίνει ο καθένας μας. Για σένα είναι ανώτερα. Για μένα είναι αδιάφορα, όπως αδιάφορος μου είναι και κάποιος που σκέφτεται όπως εσύ. Μπορεί μεθαύριο ν' αναρωτιέσαι γιατί δεν αναγνωρίζεται η αξία σου και υποτιμάται η ...καλλιέργειά σου, αλλά τι να κάνουμε; Για κάποιους θα είσαι αδιάφορος. :D
Αλλωστε σκεψου αν μια τσαντα που εκανε 1000 ευρω ηταν ισαξια με μια των 50 ο οικος που θα την εφτιαχνε και δεν θα ειχε πελατες και καποια στιγμη θα εκλεινε .
Το εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ μου. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως το ακριβό είναι απαραίτητα και καλό επειδή είναι ακριβό (κυκλικό επιχείρημα δεν είναι αυτό; :hmm: :P) το ακριβό θα υπάρχει και θα βασιλεύει και όχι μόνο στα ρούχα. Να 'σαι καλά και να τα χαίρεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Κάτσε να συνοψίσουμε:
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις σε προηγούμενο ποστ, η καλλιέργεια του ατόμου εξαρτάται από την ικανότητά του να εντοπίζει το γουστόζικο και ποιοτικό ρούχο. Αφού όμως συνήθως τυχαίνει στα ακριβά να πληρώνεις την ποιότητα και κάποια άλλα πράγματα τα οποία κοστίζουν, τελικά δεν υπάρχει λόγος να είσαι καλλιεργημένος αρκεί να έχεις λεφτά και να τα εμπιστεύεσαι στους ακριβούς οίκους που εκ προοιμίου γνωρίζουν από καλό γούστο και ποιότητα επειδή ...πουλάνε ακριβά. :crazy: Παράλογόοοοο... δεν απαντάει. Άρα λογικό.

Όλα τα πράγματα έχουν την αξία που τους δίνουμε. Ακόμη και τα χρήματα δεν έχουν πραγματική αξία, αλλά μορφοποιούν την αξία που νομίζουμε πως έχουν. (Γι΄αυτό άλλωστε ονομάζονται και ...νομίσματα). Τα ρούχα των ακριβών οίκων έχουν την αξία που τους δίνει ο καθένας μας. Για σένα είναι ανώτερα. Για μένα είναι αδιάφορα, όπως αδιάφορος μου είναι και κάποιος που σκέφτεται όπως εσύ. Μπορεί μεθαύριο ν' αναρωτιέσαι γιατί δεν αναγνωρίζεται η αξία σου και υποτιμάται η ...καλλιέργειά σου, αλλά τι να κάνουμε; Για κάποιους θα είσαι αδιάφορος. :D

Το εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ μου. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν πως το ακριβό είναι απαραίτητα και καλό επειδή είναι ακριβό (κυκλικό επιχείρημα δεν είναι αυτό; :hmm: :P) το ακριβό θα υπάρχει και θα βασιλεύει και όχι μόνο στα ρούχα. Να 'σαι καλά και να τα χαίρεσαι.

Καταρχην τα ρουχα οπως τα t-shirt και τα jeans δεν εχουν κατι το τρομερο οποτε μπορουν να κατασκευαστουν εξισου καλα απο καποια φθηνη μαρκα .Τα πραγματα τα οποια συνηθως αξιζουν ειναι οι τσαντες , τα παπουτσια , τα αξεσουαρ και καποια ρουχα οπως φορεματα , κοστουμια , παλτα και αλλα τετοια . Ειπα οτι αυτα ειναι ανωτερα οχι επειδη ειναι ακριβα αλλα γιατι εχουν καποιες διαφορες απο τα πιο φθηνα και ο οικος που τα αγοραζεις σου προσφερει καποια πραγματα που δεν τα προσφερουν αλλοι.
Τελος δεν ισχυει οτι κατι ειναι καλο μονο και μονο επειδη ειναι ακριβο . Η καλη ποιοτητα και η λεπτομερεια φαινεται απλως συμβαινει την καλη ποιοτητα και την λεπτομερεια να την προσφερουν καποιοι λιγοι που ειναι πανακριβοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η μητερα μου καποια περιοδο δουλευε πωλητρια σε μαγαζι μεγαλης και γνωστης φιρμας, και παιρναν τα ρουχα και βγαζανε τις ταμπελιτσες που ελεγαν "made in china" και εβαζαν "made in france", "made in Italy" κλπ.

μια φορα μαλιστα φοραγε κατι ρουχα που χε αγορασει απο ενα "κοινο" μαγαζι, και μπαιναν οι πελατισες και τι ρωταγαν που βρισκονται στο μαγαζι τα ρουχα που φοραει! :loltooth: αντε να τους εξηγησεις μετα οτι αυτα που φοραγε με το ζορυ κοστιζαν τα μισα αποσο καναν τα ρουχα εκει μεσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι σιγουρος,διορθωστε με αν κανω λαθος,αλλα ο Αινσταιν και ολοι οι αλλοι επιστημονες και φιλοσοφοι κατι κουρελια δεν φορουσαν?Και αν οχι,παντως οχι ολα αυτα τα ακριβα για τα οποια μιλαμε.Αυτοι δεν ειναι καλλιεργιμενοι?Εκτος και αν ειναι καλλιεργημενος ο Σακης Ρουβας και η Γκαγκα

Δεν ξερω τι φοραει ο Ρουβας και η Γκαγκα ντυνεται λιγο υπερβολικα .
Μπορει οι επιστημονες να ντυνοταν απλα αλλα αυτο δεν λεει κατι γιατι ο καθενας μπορει να καλλιεργησει οτι θελει πανω του
αλλος το μυαλο του , αλλος την εμφανιση του και αλλος και τα δυο . Ετσι πιστευω.
Επισης πιστευω οτι τα παντα μπορουν να καλλιεργηθουν πανω στον ανθρωπο .

η μητερα μου καποια περιοδο δουλευε πωλητρια σε μαγαζι μεγαλης και γνωστης φιρμας, και παιρναν τα ρουχα και βγαζανε τις ταμπελιτσες που ελεγαν "made in china" και εβαζαν "made in france", "made in Italy" κλπ.

μια φορα μαλιστα φοραγε κατι ρουχα που χε αγορασει απο ενα "κοινο" μαγαζι, και μπαιναν οι πελατισες και τι ρωταγαν που βρισκονται στο μαγαζι τα ρουχα που φοραει! :loltooth: αντε να τους εξηγησεις μετα οτι αυτα που φοραγε με το ζορυ κοστιζαν τα μισα αποσο καναν τα ρουχα εκει μεσα! :P

Θες να πεις οτι αυτο μπορει να εχει γινει σε μενα και να με εχουν κοροιδευσει?
Αλλωστε το τι θεωρει κανεις γνωστη και μεγαλη φιρμα ειναι σχετικο. Εγω θεωρω μεγαλη φιρμα την LV ενω αλλος θεωρει την Diesel .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Bαγγέλη γιατί χρειάζεται να πείσεις και τους υπόλοιπους που δεν θέλουν να πειστούν ότι εσύ μπορείς και αγοράζεις αθλητικά loui και γούστο σου και καπέλο σου. Δηλαδή αν εδώ δεν τα εκτιμήσουν εσύ θα πάψεις να τα φοράς;;; Βλέπω ένα ζευγάρι παπούτσια να γίνεται για γέλια. Φόρα τα παπουτσάκια σου και πήγαινε μια βολτίτσα και όποιος θέλει παίρνει LV όποιος θέλει LA ( δηλαδή ΛΑΙΚΗ). Από εμένα με γειά σου, χιλιάδες να λιώσεις (που έλεγε η γιαγιά μου)... Το πόσα έχει ο καθείς στο πορτοφόλι του και πως τα διαθέτει είναι δικό του θέμα και δεν νομίζω πως χρειάζεται να απολογείται....τα έκλεψες;; όχι φαντάζομαι....

αυτό είναι λίγο off topic αλλά οι υπάλληλοι στα καταστήματα της βουκουρ. είναι πολύ ψηλομύτηδες και κομπλεξικοί, λες και σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν (άσε που όταν σου πουλάνε σε κοιτάνε από πάνω μέχρι κάτω για να δουν τι φοράς, ώστε να υπολογίσουν αν μπορείς να τους πληρώσεις)...αυτός είναι ένας λόγος για να μην τους δώσω ούτε σεντ....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Bαγγέλη γιατί χρειάζεται να πείσεις και τους υπόλοιπους που δεν θέλουν να πειστούν ότι εσύ μπορείς και αγοράζεις αθλητικά loui και γούστο σου και καπέλο σου. Δηλαδή αν εδώ δεν τα εκτιμήσουν εσύ θα πάψεις να τα φοράς;;; Βλέπω ένα ζευγάρι παπούτσια να γίνεται για γέλια. Φόρα τα παπουτσάκια σου και πήγαινε μια βολτίτσα και όποιος θέλει παίρνει LV όποιος θέλει LA ( δηλαδή ΛΑΙΚΗ). Από εμένα με γειά σου, χιλιάδες να λιώσεις (που έλεγε η γιαγιά μου)... Το πόσα έχει ο καθείς στο πορτοφόλι του και πως τα διαθέτει είναι δικό του θέμα και δεν νομίζω πως χρειάζεται να απολογείται....τα έκλεψες;; όχι φαντάζομαι....

αυτό είναι λίγο off topic αλλά οι υπάλληλοι στα καταστήματα της βουκουρ. είναι πολύ ψηλομύτηδες και κομπλεξικοί, λες και σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν (άσε που όταν σου πουλάνε σε κοιτάνε από πάνω μέχρι κάτω για να δουν τι φοράς, ώστε να υπολογίσουν αν μπορείς να τους πληρώσεις)...αυτός είναι ένας λόγος για να μην τους δώσω ούτε σεντ....:mad:

thanks
Απλως γινεται μια συζητηση δεν προσπαθω να πεισω κανεναν . Ο καθενας λεει την γνωμη του και το συζηταμε.
Εχω ακουσει απο αρκετους ασχημα λογια για τους υπαλληλους και νομιζα οτι μου εκαναν πλακα γιατι οσες φορες και να εχω παει μου εχουν φερθει φοβερα μεχρι και κυριο με φωναζουν :D δεν μπορω να καταλαβω γιατι το λες εμενα μου φαινονται ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Φόρα τα παπουτσάκια σου και πήγαινε μια βολτίτσα και όποιος θέλει παίρνει LV όποιος θέλει LA ( δηλαδή ΛΑΙΚΗ).

καλα οκ. δεν ειναι το ενα ακρο ή το αλλο. οποιος δεν αγοραζει LV σημαινει οτι αγοραζει απο τη λαικη? :confused:

αυτό είναι λίγο off topic αλλά οι υπάλληλοι στα καταστήματα της βουκουρ. είναι πολύ ψηλομύτηδες και κομπλεξικοί, λες και σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν (άσε που όταν σου πουλάνε σε κοιτάνε από πάνω μέχρι κάτω για να δουν τι φοράς, ώστε να υπολογίσουν αν μπορείς να τους πληρώσεις)...αυτός είναι ένας λόγος για να μην τους δώσω ούτε σεντ....:mad:

αυτο γινεται στα ατρατιβο της περιοχης μου. και να πω οτι ειναι και κανα μαγαζι πανακριβο... σου ρχεται να τις χτυπησεις!:P

πσ: ωραιο αβαταρι καλοκαιρινο! ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
καλα οκ. δεν ειναι το ενα ακρο ή το αλλο. οποιος δεν αγοραζει LV σημαινει οτι αγοραζει απο τη λαικη? :confused:

όχι βρε love μου απλά έβαλα τα δυο άκρα αντίθετα, γιατί ο τίτλος λέει ακριβά vs φθηνά, ώστε να δείξω την διαφορά....:P

αυτο γινεται στα ατρατιβο της περιοχης μου. και να πω οτι ειναι και κανα μαγαζι πανακριβο... σου ρχεται να τις χτυπησεις!:P

πσ: ωραιο αβαταρι καλοκαιρινο! ^^

Καλά.... πρέπει να ανοιχτεί θέμα στο e steki, αν δεν υπάρχει ήδη, με την αγένεια των υπαλλήλων δεν το συζητώ....
π.σ: thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το κακο για μενα δεν ειναι να μην θες να δωσεις λεφτα για να τα αγορασεις ( ανεξαρτητα αν εχεις η οχι ) αλλα να μην μπορεις να αναγνωρισεις την αξια τους και να τα υποτιμας .
Προσωπικά δεν αμφισβητω, την ποιοτητα στα πολυ ακριβα.Θα γινοντουσαν και ρομπα αν δεν ηταν τουλαχιστον η ποιοτητα καλη. Αμφισβητω την αισθητικη (σε καποια), και αμφισβητω το αν η τιμη τους συναδει με την αξια τους. Δε γουσταρω να πληρωνω το ονομα, τη μαρκα.

Αλλωστε σκεψου αν μια τσαντα που εκανε 1000 ευρω ηταν ισαξια με μια των 50 ο οικος που θα την εφτιαχνε και δεν θα ειχε πελατες και καποια στιγμη θα εκλεινε .
Αν οι ανθρωποι ειχαν μαυλο και λογικη ναι εχεις δικιο.Αλλα δεν εχουν. Πολλοι ανθρωποι εχουν πολλα περισσοτερα χρηματα, απο οτι μυαλο ή γουστο.

Κάτι σαν τον κύριο στο avatar σου! Λίαν επιεικώς..... :lol:
Αρα για τον κυριο daemon οποιος δεν ενδιαφερεται να φοραει ακριβα ρουχα ειναι πιθηκος. Ρε γμτ...σιγουρα εισαι 42 ετων ;

η μητερα μου καποια περιοδο δουλευε πωλητρια σε μαγαζι μεγαλης και γνωστης φιρμας, και παιρναν τα ρουχα και βγαζανε τις ταμπελιτσες που ελεγαν "made in china" και εβαζαν "made in france", "made in Italy" κλπ.
μια φορα μαλιστα φοραγε κατι ρουχα που χε αγορασει απο ενα "κοινο" μαγαζι, και μπαιναν οι πελατισες και τι ρωταγαν που βρισκονται στο μαγαζι τα ρουχα που φοραει! :loltooth: αντε να τους εξηγησεις μετα οτι αυτα που φοραγε με το ζορυ κοστιζαν τα μισα αποσο καναν τα ρουχα εκει μεσα! :P
Any questions ? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggos-mvdr

Νεοφερμένος

Ο vangelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

???????:hmm::hmm::hmm:
Ας μαθουμε πρωτα το μαγαζι και την μαρκα και μετα βλεπουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν αγοραζεις ή οχι ρουχα μονο βασει τιμης και οχι αντικεινικης ποιοτητας καταστευης..

εχεις προβλημα ματαιοδοξιας συνηθως..

που ευτυχως που υπαρχουν και αυτοι οι ανθρωποι για να δουλευει τοσα χρονια ο αεριτζιδικος κλαδος του ρουχου..
που τωρα με την κριση ξεφτιλιζεται,,δειχνοντας ποσο απαταιωνια πουλαγε τοσα χρονια στους ματαιοδοξους πελατες του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α και μου τη σπάει απίστευτα το ρούχο μου να έχει τυπωμένη τη μάρκα πάνω. Όποια και αν είναι αυτή. Όσο και να μαρέσει, δε θα το πάρω. :redface:


Τι θυμήθηκα...
Λυκειο με τσάντα eastpak. Μας την εδινε η μαρκα και τη βγαζαμε γιατι ημαστε μεγαλα αλανια τότες:D
Μου αρεσε σκέτη και να γράφω ο,τι θέλω πάνω της. Των πρώτων χρόνων δεν ξεχωρίζεις αν είναι τσάντα ή πίνακας ζωγραφικής - την έχω ενθύμιο. Της γ τάξης είναι κατάμαυρη κι άραχνη, ούτε ίχνος μπογιάς και σημαδιού:D
Το ίδιο και στα τζινς, ο,τιδήποτε replay και diesel ( εκαναν πολύ καλή εφαρμογή) έτρωγαν ξεκόλλημα οι ετικέτες
Οι λόγοι ποικίλλουν....
ο πιο σοβαρός ήταν γιατί ημασταν και πολυ γαμάτοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι κακο να εχεις λεφτα και να παρεις κατι ακριβο..

αλλα να το παρεις επειδη ειναι το καλυτερο πραγματικα,,
και οχι γιατι ειναι γνωστη φιρμα που θα κανεις φιγουρα στους γυρω σου..

επιδεικνυοντας τα λεφτα σου,,(και το κενο αερος στο κεφαλι σου)
σαν αυτους που ανοιγουν τις καπαρντινες μεσα στο δρομο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να πω κι εγω τη γνωμη μου μιας και τα διαβασα με την ησυχια μου
Κατ' αρχας, ξενερωσα σε καποια σημεια της ολης κουβεντας. Δεν μπορω να χωνεψω (πρεπει μαλλον) πως υπαρχει κοσμος που τρελαινεται και προσπαθει να πεισει τον αλλο οτι η γη δε γυριζει ετσι, αλλα ετσι. Το ζητημα ειναι να συζηταμε, οχι να καυχιομαστε η να κακομοιριαζομαστε για το αν φοραμε μαρκες η οχι κι αμα δε τα βρισκουμε, προχωραμε, δεν τσακωνομαστε, απλη λογικη, τεσπα παμ παρακατω

Δεν μπορω επισης να χωνεψω (μαλλον πρεπει) να υπαρχει κοσμος που κρινει καθαρα και μονο απο το ντυσιμο του αλλου την προσωπικοτητα του αλλου. Παιζει τον ρολο του, δε λεω, αλλα δεν ειναι το ρουχο που κανει τον ανθρωπο, αλλα ο ανθρωπος που κανει το ρουχο

Οσον αφορα τη δικη μου αποψη, ειμαι στη μεση. Δηλαδη, θα φορεσω ο,τι μου κατσει καλα στο ματι, στο σωμα μου και στο ποδαρακι μου. Εχει τυχει να πεσω σε μπουρδες αγοραζοντας ακριβα, εχει τυχει να πεσω σε απιθανα κομματια αγοραζοντας φθηνοτερα. Παρ'ολ'αυτά, μου χει συμβεί και το αντίθετο, να πω δηλαδή με κάτι ακριβό ''ο΄τι πλήρωσα πήρα'' ή '' ε βέβαια με 20 ευρώ περιμένεις να βγει καλό;;'' Οπότε, αλλοτε ισχυει για μενα το ο,τι πληρωσεις, παιρνεις, αλλοτε το αναποδο, Οπως ειπα, μου εχουν τυχει διαφορα γιατι στην εμφανιση(απο ενδυματα ως αξεσουαρ ως καλλυντικα) εχω ιδιαιτερη αγαπη γιατι με ενδιαφερει να' μαι καλογουστη και προσεγμενη, παντα με την πινελια μου, στο δικο μου υφος και προσωπικοτητα, να υποστηριζω ο,τι φοραω και να νιωθω καλα

Δευτερον, προτιμω αμαρκο(=οχι γνωστης εταιρείας) απο μουφα (=απομίμηση) Αν και το ''αμαρκο'' ειναι σχετικο, διότι στο εξωτερικό, παίζουν μάρκες ποιοτητες που ο Ελληνας ούτε στα πιο τρελά του όνειρα δε θα γνωρισει. Κατι αλλο που θελω να προσθεσω ειναι πως οι ελληνικες εισαγωγες ειναι για κλαμματα, δυστυχως, ο,τι σαβουρα υπαρχει παγκοσμιως τη φερνουν εδω. Η θα πας εξω να ''ντυθεις'', ή θα παραγγείλεις απέξω ή θα κάνεις ενα καλό ξεσκαρτάρισμα σε εμας, υπαρχει καλο υλικο αρκει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και διαθεση
Τριτον, θα αγοραζα παπουτσι και των 400, αλλα και των 15, δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα αφου ο,τι και να φορεσω, αν το χω ψαξει καλα, θα μου πηγαινει, κι αν δε μου πηγαινει η δε μου καθεται καλα τελικα, δε προκειται ουτε να κλαψω τα 400 ουτε να χαρω για τα 15
Πχ. Το χειμωνα που μας περασε αγορασα τρομερες γοβες ολο swarofski (hollywood αν την εχετε ακουστα) και εκανα φοβερες εμφανισεις, μονο το παπουτσι ελαμπε πανω στο ποδι μου. Μαλιστα καποιος που με φλερταρε μου ζητησε να του δωσω το ενα να με βρει (δια τηλεφωνου :P) και να μου το φορεσει. Του λεω ''και πριγκηπας εσυ να'σαι, το παπουτσι μου εγω δεν στο δινω'' :P
Απο την αλλη, εχω παντελονι και σαγιοναρίδια Zara 3 χρονια, τα χω λιωσει, κρατουν σε τελεια κατασταση
Και σας δινω αυτα τα παραδειγματα γιατι μου χουν κανει τρομερη εντυπωση στην 25 χρονη μοδατη ζωη μου:P

Γενικα ειμαι υπερ στο να ντυνεσαι σωστα νοωντας στο δικο σου υφος. Αν καποιος θεωρει πως δεν εχει αρκετα χρηματα για μια μπλουζα ακριβη και νιωθει πως θα του κρατησει, τοτε ας μην παρει 3 αλλες κι ας κανει μερικες οικονομιες, υπομονη ωστε να την αγορασει, το ιδιο ισχυει για μενα σε ολες τις αγορες (απο ρουχο μεχρι αμαξι, σπιτι, σκαφος, αεροπλανο)--> και να μπορεί να τα υποστηρίζει/''συντηρεί'' όλ αυτά, έτσι;;
Ποτε δεν κανω χαζες αγορες, μικροτερη ενθουσιαζομουν, σημερα τσεκαρω, ερευνω κι επειτα αποφασιζω εκτος αν παθω τραμπακουλο με κατι παρα πολυ ωραιο και εχει ραφτει που λέμε ''για μενα''
Και τελευταιως, δεν μπορω να χωνεψω (μαλλον πρεπει) ουτε τα ψωνια που το παιζουν(εχουν/δεν εχουν δεν εχει σημασια) γιατι οι πραγματικοι λαρτζ ανθρωποι εχουν και νοημοσυνη, αξιοπρεπεια και παιδεια αλλα ουτε και τους κομπλεξικους κακομοιρηδες που τα ριχνουνε σε αυτους που τα εχουν και με γεια τους με χαρα τους και γουστο τους καπελο τους στο βρακι τους τους εβαλαν; επειδη οι ιδιοι λογω προσωπικων ανασφαλειων αισθανονται υποδεεστεροι (και τελικα είναι στα μάτια των αλλων)

Με τα ματια της mind για το στεκι.γρ

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δευτερον, προτιμω αμαρκο(=οχι γνωστης εταιρείας) απο μουφα (=απομίμηση)
σωστοο..η απομίμηση δειχνει απλα οτι εχεις την ματαιοδοξια ,αλλα σου λειπουν τα λεφτα....
η ποιοτητα μετραει

Πχ. Το χειμωνα που μας περασε αγορασα τρομερες γοβες ολο στρας (hollywood αν την εχετε ακουστα) και εκανα φοβερες εμφανισεις με πιο χαμηλη τιμη στο ρουχο, μονο το παπουτσι ελαμπε πανω στο ποδι μου. Μαλιστα καποιος που με φλερταρε μου ζητησε να του δωσω το ενα να με βρει (δια τηλεφωνου :P) και να μου το φορεσει. Του λεω ''και πριγκηπας εσυ να'σαι, το παπουτσι μου εγω δεν στο δινω'' :P
γιατι να του το δωσεις?

ας καθοταν εκει να πιει σαμπανια απ οτο γοβακι σου.:D

και αν ζουσε μετα να τον έχριζες πρίγκηπα των ονειρων σου..:clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)
Δευτερον, προτιμω αμαρκο(=οχι γνωστης εταιρείας) απο μουφα (=απομίμηση) Αν και το ''αμαρκο'' ειναι σχετικο, διότι στο εξωτερικό, παίζουν μάρκες ποιοτητες που ο Ελληνας ούτε στα πιο τρελά του όνειρα δε θα γνωρισει. Κατι αλλο που θελω να προσθεσω ειναι πως οι ελληνικες εισαγωγες ειναι για κλαμματα, δυστυχως, ο,τι σαβουρα υπαρχει παγκοσμιως τη φερνουν εδω. Η θα πας εξω να ''ντυθεις'', ή θα παραγγείλεις απέξω ή θα κάνεις ενα καλό ξεσκαρτάρισμα σε εμας, υπαρχει καλο υλικο αρκει να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και διαθεση
(...)

...που επίσης, (αφού εγκρίνω κι επαυξάνω όλη την ανάρτηση:)) αν έχεις κάποια χρήματα και αισθάνεσαι έτοιμη για ένδυση-επένδυση, γιατί να μη χρησιμοποιήσεις κάποια από τις εξαιρετικές μοδίστρες που υπάρχουν και αναβιώνουν μάλιστα στις μέρες μας.
Προσωπικά το έχω κάνει είτε μετατρέποντας ρούχα που λυπόμουν να τα αποχωριστώ μόνο για μια λεπτομέρεια στη ραφή ή το σχέδιο ενώ έχουν εξαιρετικό ύφασμα, είτε ράβοντας από την αρχή σύνολα που είναι α-κρι-βώς όπως τα θέλω χωρίς κανένα συμβιβασμό:pfff: και μπορούν και να με ακολουθήσουν σε ένα στένεμα-φάρδεμα αν χρειαστεί. :redface:
Μάλιστα υπάρχουν αποθήκες υφασμάτων που είναι όρεξη νάχεις να ψάχνεις όπως στις παλιές ελληνικές ταινίες:P και με τόπια-προσφορές γιατί είναι στα τελευταία τους;)


...και κάτι τελευταίο που στην Ελλάδα μας ξενίζει σφόδρα αλλά που στο εξωτερικό είναι καθημερινότητα είναι και η ανταλλαγή ρούχων μεταξύ φίλων, συγγενών κλπ, όταν κάποιος έχει κάτι που δεν θα το φορέσει πια και είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι ντροπή να το προτείνει σε κάποιον δικό του και ο άλλος να το δεχθεί για να έχει ακόμα ένα κομμάτι στη ντουλάπα του. Κάπως έτσι και με (κατά περίπτωση) μια καλή μοδίστρα για τους συνδυασμούς γίνονται πολύ ενδιαφέροντα πράγματα όπου έχει εξοικονομηθεί και η δαπάνη για το ύφασμα, (εντάξει, φόδρες, κουμπιά κλπ τα πληρώνεις, αλλά φανταστείτε τί παιχνίδι μπορεί να γίνει σε σχήματα και χρώματα;):D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
...που επίσης, (αφού εγκρίνω κι επαυξάνω όλη την ανάρτηση:)) αν έχεις κάποια χρήματα και αισθάνεσαι έτοιμη για ένδυση-επένδυση, γιατί να μη χρησιμοποιήσεις κάποια από τις εξαιρετικές μοδίστρες που υπάρχουν και αναβιώνουν μάλιστα στις μέρες μας.
Προσωπικά το έχω κάνει είτε μετατρέποντας ρούχα που λυπόμουν να τα αποχωριστώ μόνο για μια λεπτομέρεια στη ραφή ή το σχέδιο ενώ έχουν εξαιρετικό ύφασμα, είτε ράβοντας από την αρχή σύνολα που είναι α-κρι-βώς όπως τα θέλω χωρίς κανένα συμβιβασμό:pfff: και μπορούν και να με ακολουθήσουν σε ένα στένεμα-φάρδεμα αν χρειαστεί. :redface:
Μάλιστα υπάρχουν αποθήκες υφασμάτων που είναι όρεξη νάχεις να ψάχνεις όπως στις παλιές ελληνικές ταινίες:P και με τόπια-προσφορές γιατί είναι στα τελευταία τους;)
)

Συμφωνω! Τα μαγιώ μου φέτος ειναι κυριολεκτικά κομμένα και ραμμένα πάνω μου! Μέχρι πέρυσι είχα τόσα μαγιώ που κανένα δεν είχα ευχαριστηθεί ουσιαστικά, μερικά άκριβα (τυπου luna, guess) μερικά φτηνά (τυπου yamamay, sloggi). Ενα μαγιώ θυμάμαι στη ζωή μου είχα ευχαριστηθεί πριν παρα πολλά χρόνια laperla αλλά χάλασε με τα χρόνια. Ετσι είχα απογοητευθεί με τα μαγιώ της αγοράς και με το κατά πόσο με κολακεύουν. Ετσι έψαξα ''ράφτρα/μοδίστρα μαγιώ'' ( ετσι δεν το λένε? ) και το αποτέλεσμα θεαματικό! Οχι μόνο με κολακεύει (μου το έκανε όπως πραγματικά το ονειρευόμουν) αλλά νιώθω και τόσο περήφανη για τη φετινή επιλογή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

...και κάτι τελευταίο που στην Ελλάδα μας ξενίζει σφόδρα αλλά που στο εξωτερικό είναι καθημερινότητα είναι και η ανταλλαγή ρούχων μεταξύ φίλων, συγγενών κλπ, όταν κάποιος έχει κάτι που δεν θα το φορέσει πια και είναι σε καλή κατάσταση, δεν είναι ντροπή να το προτείνει σε κάποιον δικό του και ο άλλος να το δεχθεί για να έχει ακόμα ένα κομμάτι στη ντουλάπα του. Κάπως έτσι και με (κατά περίπτωση) μια καλή μοδίστρα για τους συνδυασμούς γίνονται πολύ ενδιαφέροντα πράγματα όπου έχει εξοικονομηθεί και η δαπάνη για το ύφασμα, (εντάξει, φόδρες, κουμπιά κλπ τα πληρώνεις, αλλά φανταστείτε τί παιχνίδι μπορεί να γίνει σε σχήματα και χρώματα;):D)
Καλά, στο εξωτερικό πολλά αυτονόητα ισχύουν που εδώ θεωρούνται μικροαστικά. Το στυλάτο ντύσιμο θεωρείται το mix and match με συνδυασμούς φθηνών και ακριβών κομματιών. Θα βάλουν το "statement" κομμάτι του χ σχεδιαστή, αλλά τα υπόλοιπα ρούχα θα είναι από ευρείας κατανάλωσης μαζαγιά ή από charity/vintage shops που τα παίρνουν 2nd hand! Τα συγκεκριμένα μαγαζιά θεωρούνται πραγματικά value for money και μπορείς να ανακαλύψεις θησαυρούς σε πολύ χαμηλές τιμές! Και όχι, δεν ψωνίζουν μόνο οι, κατά Demon, κομπλεξικοί φτωχομπινέδες από εκεί, αλλά άτομα που μπορούν να διαθέσουν πολλά χρήματα και όμως προτιμούν να κάνουν την διαφορά με κάτι ξεχωριστό! Η Kate Moss, που θεωρείται πρότυπο στυλ και όσο να 'ναι φτωχή δεν την λες, έχει κάνει πολλές συζητημένες δημόσιες εμφανίσεις με κομμάτια από τέτοια μαγαζιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καλά, στο εξωτερικό πολλά αυτονόητα ισχύουν που εδώ θεωρούνται μικροαστικά.
παντως απο καναδα και γαλλια αγγλια κλπ που μου εχει πει η αδελφη μου και εγω ειδα καποτε..

ειναι πιο κακογουστοι στο ντυσιμο ειδικα οι γυναικες απο οτι εδω..

στον Καναδα ειδικα,,το απλο ντυσιμο για εδω,,το θεωρουν πολυτελειας,,και "ευρωπαικο"

το τι ασχετα πολυχρωμα και ατεριαστα φορανε καιοι γυναικες τι αχαρα ρουχα δεν λεγεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κάπου είδα ότι αναφέρθηκε η λαϊκή ως το άλλο άκρο της πανάκριβης μάρκας.
Τι έχει η λαϊκή; Μπορείς να βρεις και ποιότητα εκεί. :hmm:


Παρακαλω οσους μου δινουν :confused::confused::confused::confused: να μου λενε τον λογο :mad: Ευχαριστω!
Thanks sid!
@ vaggos-mvdr

Σοβαρά τώρα, αν πας στην λαϊκή, αν και μεταξύ μας σιγά μην πας σε τέτοια μέρη (sorry, αυτή την εικόνα έχω για εσένα), και σου αρέσει ένα μπλουζάκι δε θα το πάρεις επειδή είναι από λαϊκή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top