Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,815 μέλη και 2,441,800 μηνύματα σε 76,734 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 279 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

SPSS: Απορίες, συμβουλές κτλ

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 835 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε: στις 19:33, 24-08-06:

ρε παιδιά πρέπει νακάνω στατιστική ανάλυση για την πτυχιακή μου και δεν έχω ιδέα΄από που ναρχίσω... τι να πρωτοκάνω; έχω το πρόγραμμα spss αλλα μου φαίνεται βούνο...
συσχέτιση; παλινδρόμηση; μέσοι όροι; παραγοντική ανάλυση;
μόνο σε μένα ακούγονται κινέζικα;;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

aaradbei

Νεοφερμένος

H aaradbei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H aaradbei έγραψε: στις 21:36, 24-08-06:

Κοίτα, βασικά το πρόγραμμα το διδασκόμασταν στα δυο πρωτα εξάμηνα της σχολης και συγκεκριμένα το spss12..μην πανικοβάλλεσα ι ..μάθε τα βασικα (μέσος όρος, συσχέτιση μεταξύ ποιοτικών μεταβλητών, διάμεσος κλπ) και τα τεστ συσχετισης μεταξυ μεταβλητων ειδικά τα independent sample T- test και ANOVA (οταν παιζει συσχετιση μεταξυ πολλων διαφορετικων μεταβλητων). για παλλινδρομηση λογικα θα πας Analyze > Regression..

Αυτά..τώρα ψιλοχλωμό να χρειαστείς κάτι πολύ εξειδικευμένο..αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου...
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε: στις 14:28, 25-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από aaradbei
Κοίτα, βασικά το πρόγραμμα το διδασκόμασταν στα δυο πρωτα εξάμηνα της σχολης και συγκεκριμένα το spss12..μην πανικοβάλλεσα ι ..μάθε τα βασικα (μέσος όρος, συσχέτιση μεταξύ ποιοτικών μεταβλητών, διάμεσος κλπ) και τα τεστ συσχετισης μεταξυ μεταβλητων ειδικά τα independent sample T- test και ANOVA (οταν παιζει συσχετιση μεταξυ πολλων διαφορετικων μεταβλητων). για παλλινδρομηση λογικα θα πας Analyze > Regression..

Αυτά..τώρα ψιλοχλωμό να χρειαστείς κάτι πολύ εξειδικευμένο..αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου...
ευχαριστωωω! αυτά τα ξέρω το θέμα είναι να τα υλοποιήσω στον υπολογιστή και να κάνω πιο μικρούς πίνακες ή έτσι τουλάχιστον μου είπαν!
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 15:23, 25-08-06:

Πραγματικά μήπως με το EXCEL ή μια ACCESS θα ήταν πιο εύκολο?
Αλλά μην σε μπερδεύω αν το έχεις αποφασίσει!

Επειδή ξέρω γιατί το θες, νομίζω το spss είναι πολύ βαριά επαγγελματική εφαρμογή για αυτό που θες και τα μπλέκει πολύ!
Πάντως να σε βοηθήσω στο spss δεν ξέρω. Απλά το λέω μήπως το spss είναι too much.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 15:25, 25-08-06:

γι'αυτό που το θες, είναι σίγουρα too much. το excel σε υπερκαλύπτει.
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover έγραψε: στις 18:51, 25-08-06:

κ γω νομίζω οτι το spss είναι toooooo much! αλλά οι ψωνάρες καθηγητές της ψυχολογίας, μόνο με spss δουλεύουν και την πληρώνουμε εμείς.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.

O Demelene έγραψε: στις 19:48, 25-08-06:

Οι ψωνάρες καθηγητές σας παίζει και να μην ξέρουν excel παρεπιτπώντος!
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 19:27, 22-01-09:

Απορία:
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SPSS.png
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  40,3 KB

Από τα στοιχεία (αυτά που είναι με κίτρινο χρώμα) του πίνακας συμπεραίνουμε ότι η εξίσωση της ευθείας των ελαχίστων τετραγώνων είναι η y=611,514x-3869,546. Σωστά;

Όμως γιατί στο διάγραμμα η ευθεία τέμνει τον y'y σε θετικό y και όχι στο -3869,546 ...

Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 19:38, 22-01-09:

Πώς τη βρήκες την κίτρινη στήλη Πάνο;

Από ό,τι θυμάμαι, για να βρεις εξίσωση ευθείας στα ελάχιστα τετράγωνα πρέπει να πάρεις κάτι τύπους που έχει έτοιμους, ή μπορείς από τη γραφική παράσταση παίρνοντας δύο σημεία που δεν είναι τα πειραματικά σου (τουλαχ αυτό ίσχυε για την Εργαστηριακή Φυσική που έκανα εγώ- το δικό σου δεν ξέρω τι μάθημα είναι) και που βρίσκονται πάνω στην ευθεία. Αυτά θα πρέπει να σου επαληθεύουν την εξίσωση y=ax+b. Λύνεις το σύστημα των εξισώσεων και βρίσκεις τα a,b -και τα αντικαθιστάς.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:03, 22-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Πώς τη βρήκες την κίτρινη στήλη Πάνο;
Είναι το output από το SPSS συγκεκριμένα από το Analyze -> Regression -> Curve Estimation.

Απλά με βάση αυτά που ξέρω για το SPSS είτε ο πίνακας είναι λάθος αφού το δεύτερο Β είναι άκυρο επειδή το διάγραμμα δείχνει ότι η ευθεία τέμνει τον y'y σε άλλο σημείο και όχι στο -3869,546 είτε το διάγραμμα είναι λάθος.
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 20:14, 22-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Είναι το output από το SPSS συγκεκριμένα από το Analyze -> Regression -> Curve Estimation.

Απλά με βάση αυτά που ξέρω για το SPSS είτε ο πίνακας είναι λάθος αφού το δεύτερο Β είναι άκυρο επειδή το διάγραμμα δείχνει ότι η ευθεία τέμνει τον y'y σε άλλο σημείο και όχι στο -3869,546 είτε το διάγραμμα είναι λάθος.
Δεν ξέρω να σου πω κάτι παραπάνω, γιατί εμείς τα κάναμε όλα αυτά με την παραδοσιακή μέθοδο (ούτε καν Excel, τις περισσότερες φορές)

Αλλά μήπως τα στοιχεία που του έχεις δώσει δεν είναι σωστά κάπου; Γιατί πρόκειται για κάτι αρκετά απλό και μου φαίνεται περίεργο να το βγάζει λάθος. Δεν το ξανακοιτάς;
Παράθεση

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tolissg4 diakopes pou? έγραψε: στις 17:42, 17-11-12:

Γεια σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος πως μπορώ μέσα από ένα ήδη τυχαίο δείγμα που εχώ παρει στο spss πως μπορώ να το εξάγω σε πίνακα?
Ειδικότερα, έχω ένα δείγμα μεγέθους 3000 και εγώ έχω πάρει τυχαίο δείγμα μεγέθους 100. Πως μπορώ αυτό το δείγμα να το εξάγω από το SPSS???
A αυτό είναι το κύριο ερώτημά μου..

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Σημείωση:
Τα μηνύματα 12 έως 14 προέρχονται από το θέμα "Spss βοήθεια"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 17-11-12 στις 23:28. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συγχώνευσης θεμάτων
Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε: στις 17:46, 17-11-12:

μήπως μιλάς για το ''select cases'';Μετά νομίζω μπορείς να ονομάσεις τα select cases ως νέα μεταβλητή.
Παράθεση

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tolissg4 diakopes pou? έγραψε: στις 17:49, 17-11-12:

Εγώ θέλω να βγάλω συγκεκριμένα στο word το νέο δείγμα μεγέθουσ ν=100..
Πως το κάνω αυτο?
Παράθεση

Carlyn24

Νεοφερμένος

H Carlyn24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Carlyn24 έγραψε: στις 03:51, 02-02-14:

Γειά σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε κάποιο δείγμα μια απάντηση σε μια ερώτηση δεν επιλεγεί από κανένα άτομο του δείγματος. Γίνεται στον πίνακα συχνοτήτων να φανεί αυτό; δηλαδή ότι η συχνότητα είναι μηδέν;
Παράθεση

ath77

Νεοφερμένος

H ath77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ath77 έγραψε: στις 18:46, 09-07-14:

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Έχω να επεξεργαστώ μία έρευνα στο spss. Λόγω έλλειψης χρόνου δε μου δίνεται η δυνατότητα να διαβάσω όλο το manual του spss. Θέλω όμως να κάνω το εξής: Έχοντας τις 2 μεταβλητές (φύλο και ηλικία) θέλω ελέγξω τις συχνότητες εμφάνισης (και των δύο) σε κάποιες ερωτήσεις. π.χ. οι γυναίκες ηλικίας 19-24 με τι συχνότητα απάντησαν στην ερώτηση Β1 το Ναι; γνωρίζει κανένας από εσάς αν γίνεται; Και πώς; Ευχαριστώ!
Παράθεση

chester20080

Δραστήριο Μέλος

Ο chester20080 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O chester20080 έγραψε: στις 23:23, 09-07-14:

Μη φανταστείς ότι ξέρω καλά spss,αλλά από αυτά που έχουμε κάνει στη σχολή,αν θυμάμαι καλά,πας στο analyze,descriptive statistics,frequencies,βάζεις τη μεταβλητή που θες και πας στο settings αν θες διάμεσο,μέση τιμή,τεταρτημόρια,κλπ...
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,020 μηνύματα.

H sophie_96 "Εάν ενωθούμε όλοι, θα τα καταφέρουμε! " έγραψε: στις 13:03, 18-06-18:

Υπάρχει κανένας που γνωρίζει αυτήν την περίοδο αυτό το πρόγραμμα, ευχαριστώ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Lampros 3

Βρείτε παρόμοια