Πρώτα σπουδές και μετά στρατιωτικό ή το ανάποδο;

Τι είναι καλύτερο; Να σπουδάσεις πρώτα και μετά να πας φαντάρος ή το ανάποδο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)
  • Πρώτα σπουδές, μετά το στρατιωτικό.

    Ψήφοι: 47 63.5%
  • Πρώτα στρατιωτικό και μετά σπουδές.

    Ψήφοι: 13 17.6%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 14 18.9%

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς...
Προσωπικά μου φαίνεται καλύτερο να υπηρετούμε ΠΡΙΝ από τις σπουδές μας να ξεμπερδεύουμε,καθώς δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να συμβεί στο μέλλον!

Για παράδειγμα,όταν είσαι 17-18 ετών δεν έχεις ιδιαίτερες υποχρεώσεις ούτε πράγματα να σε περιμένουν (εγώ είχα από τότε γι'αυτό τώρα τραβάω τα μεμέ μου:D) ενώ αν το αφήσεις γι'αργότερα,μπορεί π.χ. να σου προκύψει μια επαγγελματική ευκαιρία,μια υποτροφία ή μια σοβαρή σχέση και σ'εκείνο το σημείο ο στρατός θα είναι βραχνάς που θα σε πάει πολύ πίσω!

Δεν συζητώ πάντως για "ωρίμανση εγκεφάλου από νωρίς" και λοιπές σαχλαμάρες που ακούω,πειθαρχία μπορείς να βρεις κι αλλού!Λες κι εμείς που δεν πήγαμε "χαλάσαμε" την πιάτσα!

Πάρτε παράδειγμα τους Κύπριους π.χ. (που αυτοί κάνουν και 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος) πόσο χαλαροί και ξέγνοιαστοι είναι!Ούτε φανταριλίκια σκέφτονται ούτε τίποτα,μόνο να τελειώσουν το συντομότερο και να αρπάξουν όποια ευκαιρία τους παρουσιαστεί!

Αλλά στην Ελλάδα του 20% ανεργίας τέτοια πράγματα δεν θα δούμε ποτέ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σημείωση διαχειριστή:
Προστέθηκε δημοσκόπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Υπάρχει και η άλλη λύση.. χαχαχαχα Απλώς ολοκληρώνεις τις σπουδές σου (έχεις δεκαετή αναβολή) και μετά την κάνεις για έξω (μεταπτυχιακό, δουλειά και όλα τα σχετικα). Αφού έτσι κι αλλιώς δουλειά εδώ δεν πρόκειται να βρεις, και θα φύγεις έξω, γιατί να μην το εκμεταλευτείς κιόλας;;; Θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού, μέχρι τα 45 σου, μπορείς να έρχεσαι στην χώρα (για διακοπές π.χ.) έως και για 6 μήνες (μετά σε μαζεύουνε αν σε βρούνε - που πολυ αμφιβάλλω με το όλο μπάχαλο), δεν πας ποτέ στρατό (γλιτώνεις από όλες τις σχετικές @@ και τα όσα σε φέρνουν πίσω) και τίποτα δεν τρέχει... Μολονότι έχουν κάνει στην ουσία μετά τις @@ των τελευταίων ετών "μπλόκο" σε Έλληνες σε επαγγελματική αποκατάσταση σε πολλές Ευρωπαικές χώρες , μπορείς να δώσεις εξετάσεις και (αν έχεις και καλό βαθμό πτυχίου) εύκολα σχετικά να εξασφαλίσεις υποτροφία (και να μην πληρώσεις δραχμή για τα έξω)... Έτσι κι αλλιώς βέβαια προσωπικά προτιμούσα να τρέχω και στην Ουγκάντα να δουλέψω παρά να κάτσω εδώ ... Έχουμε όσα έχουμε που μας τα κάνανε @@ θα ασχολούματε και με το στρατό τους νομίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Πρώτα τη θητεία κατά τη γνώμη μου, αν και εγώ θα σπουδάσω πρώτα με το καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πρώτα τη θητεία κατά τη γνώμη μου, αν και εγώ θα σπουδάσω πρώτα με το καλό.
γιατί πρώτα την θητεία?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
γιατί πρώτα την θητεία?:hmm:

Για να σπουδάσουμε μετά με την άνεσή μας και οταν τελειώσουμε να βγούμε φρέσκοι κατευθείαν στην αγορά εργασίας χωρίς να χάσουμε έναν πολύτιμο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να σπουδάσουμε μετά με την άνεσή μας και οταν τελειώσουμε να βγούμε φρέσκοι κατευθείαν στην αγορά εργασίας χωρίς να χάσουμε έναν πολύτιμο χρόνο.
Θα το χάσεις το χρόνο ετσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για να σπουδάσουμε μετά με την άνεσή μας και οταν τελειώσουμε να βγούμε φρέσκοι κατευθείαν στην αγορά εργασίας χωρίς να χάσουμε έναν πολύτιμο χρόνο.
Πίστεψε με, με το που βγεις θα σε ψαρέψουν.:P
Πάντως συμφωνώ μαζί σου, πρώτα στρατό και μετά σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο στρατος ειναι πεταμενος χρονος απο τη ζωη σου και πλεον με το εξωτερικο οι περισσοτεροι μπορουν να το αποφυγουν. Ειναι ενας χρονος που ουτε πληρωνεσαι, επαγγελματικα πας πισω, προσωπικα πας πισω, δν εχεις κανενα οφελος. Εκτος κι αν εισαι βυσματακιας και μετα απο 40 μερες σε βαλουν στα καλοκαιρινα θερετρα να φτιαχνεις πιτσες και φραπεδες :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΡΕ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ο στρατος ειναι πεταμενος χρονος απο τη ζωη σου και πλεον με το εξωτερικο οι περισσοτεροι μπορουν να το αποφυγουν. Ειναι ενας χρονος που ουτε πληρωνεσαι, επαγγελματικα πας πισω, προσωπικα πας πισω, δν εχεις κανενα οφελος. Εκτος κι αν εισαι βυσματακιας και μετα απο 40 μερες σε βαλουν στα καλοκαιρινα θερετρα να φτιαχνεις πιτσες και φραπεδες :whistle:
Μεγάλε αν καταφέρω και περάσω στη σχολή που είσαι , θα ξεχάσω και στρατούς και τα πάντα!
Είναι η πρώτη πρώτη μου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Πρώτα στρατό μετά σπουδές.
Όλοι οι ''χεσμένοι από χαρά'' να μπουν στη σχολή με τα ντουζένια για να καταλήξουν το πιθανότερο να μπεκροπίνουν στα μπαρ ας ετοιμαστούν μετά τα 22+ τους χρόνια να φαν την ΠΙΟ υπέροχη κρυολουσιά.
Συνεπώς όλοι κάνουν την υπερμαλακία να αφήνουν τον στρατό για μετά.
Καλά να πάθετε. Λουστείτε τα.

(γιατί καρδιά μου κάποια στιγμή θα πας ακόμη κι αν κατάντησες 35 ετών)
(και πίσω διαβάζω κάτι περί εξωτερικού πως γλιτώνεις και τέτοια. Αυτά δεν τα γνωρίζω λυπάμαι.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Οπωσδηποτε πρωτα σπουδες. Μετα απο ενα χρονο στον πνευματικο βουρκο, σιγουρα θα περασει καιρος μεχρι να μπορεσεις να μπεις παλι σε ρυθμο διαβασματος. Επισης πολλοι υποστηριζουν οτι αν εισαι μικρος, επηρεαζεσαι περισσοτερο ψυχολογικα απο αυτα που θα συναντησεις. Ισως να μπορεσεις να τον αποφυγεις κιολας οταν εισαι μεγαλυτερος, που ειναι το ιδανικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Όσοι και ειδικότερα όσες το παίζεται μάγκες για το στρατό και κάνετε διάφορες δήλωσες απλά ΣΚΑΣΤΕ!. Γνωρίζω πολλούς άνδρες που έχουν υπηρετήσει και οι καταστάσεις και τα βιώματα διέφεραν παρασάγγας.
Το πώς θα περάσει κανείς στη θητεία του δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν. Εξαρτάται πρώτιστος από τις συγκυρίες. Εξαρτάται από το πόσο εύκολη ή δύσκολη μονάδα θα πέσει (Δηλαδή τι αντιμετώπισης θα τυγχάνει από τους «ανωτέρους-σκουπίδια» του. Από το πόσο κοντά στο σπίτι του θα είναι και φυσικά από τους υπόλοιπους φαντάρους. Μετά έρχεται ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου. Εμένα για παράδειγμα ο στρατός εξορισμού αντιτίθεται σε αυτό που θέλω να κάνω στη ζωή μου (ιατρός) δεν θα δεχόμουν και δεν θα μπορούσα να χάσω ένα χρόνο από τη ζωή μου μετά το σχολείο κρατώντας όπλα χωρίς να σκέπτομαι πίσω από αυτό και μαθαίνοντας πώς να σκοτώνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Όσοι και ειδικότερα όσες το παίζεται μάγκες για το στρατό και κάνετε διάφορες δήλωσες απλά ΣΚΑΣΤΕ!. Γνωρίζω πολλούς άνδρες που έχουν υπηρετήσει και οι καταστάσεις και τα βιώματα διέφεραν παρασάγγας.
Το πώς θα περάσει κανείς στη θητεία του δεν εξαρτάται μόνο από αυτόν. Εξαρτάται πρώτιστος από τις συγκυρίες. Εξαρτάται από το πόσο εύκολη ή δύσκολη μονάδα θα πέσει (Δηλαδή τι αντιμετώπισης θα τυγχάνει από τους «ανωτέρους-σκουπίδια» του. Από το πόσο κοντά στο σπίτι του θα είναι και φυσικά από τους υπόλοιπους φαντάρους. Μετά έρχεται ο χαρακτήρας και η ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου. Εμένα για παράδειγμα ο στρατός εξορισμού αντιτίθεται σε αυτό που θέλω να κάνω στη ζωή μου (ιατρός) δεν θα δεχόμουν και δεν θα μπορούσα να χάσω ένα χρόνο από τη ζωή μου μετά το σχολείο κρατώντας όπλα χωρίς να σκέπτομαι πίσω από αυτό και μαθαίνοντας πώς να σκοτώνω.

Σαν γιατρος θα μπεις μαλλον σε καποια μοναδα και θα γραφεις τπτ σε κανα φανταρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
δεν θα δεχόμουν και δεν θα μπορούσα να χάσω ένα χρόνο από τη ζωή μου μετά το σχολείο κρατώντας όπλα χωρίς να σκέπτομαι πίσω από αυτό και μαθαίνοντας πώς να σκοτώνω.
Mαθαίνεις πως να σκοτώνεις για να είσαι προετοιμασμένος μεθαύριο να υπερασπιστείς την πατρίδα σου ενάντια σε κάθε κατακτητή που θα θέλει να σε σκλαβώσει στον τόπο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πρώτα στρατό μετά σπουδές.
Όλοι οι ''χεσμένοι από χαρά'' να μπουν στη σχολή με τα ντουζένια για να καταλήξουν το πιθανότερο να μπεκροπίνουν στα μπαρ ας ετοιμαστούν μετά τα 22+ τους χρόνια να φαν την ΠΙΟ υπέροχη κρυολουσιά.
Συνεπώς όλοι κάνουν την υπερμαλακία να αφήνουν τον στρατό για μετά.
Καλά να πάθετε. Λουστείτε τα.

(γιατί καρδιά μου κάποια στιγμή θα πας ακόμη κι αν κατάντησες 35 ετών)
(και πίσω διαβάζω κάτι περί εξωτερικού πως γλιτώνεις και τέτοια. Αυτά δεν τα γνωρίζω λυπάμαι.)

1) Απο τη στιγμη που δν πας στρατο, τι σε ενδιαφερει?
2) Ενα χρονος πεταμενος ειναι ειτε στα 18 ειτε στα 38.

Αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, απαλασσεσαι. Ειδικα αν παρεις και διαβατηριο της χωρας που μενεις...

Mαθαίνεις πως να σκοτώνεις για να είσαι προετοιμασμένος μεθαύριο να υπερασπιστείς την πατρίδα σου ενάντια σε κάθε κατακτητή που θα θέλει να σε σκλαβώσει στον τόπο σου.

Πολυ ωραιοποιημενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Mαθαίνεις πως να σκοτώνεις για να είσαι προετοιμασμένος μεθαύριο να υπερασπιστείς την πατρίδα σου ενάντια σε κάθε κατακτητή που θα θέλει να σε σκλαβώσει στον τόπο σου.
Oταν λες μεθαυριο; Προλαβαινω να κανω κατι ψωνια που θελω, ή θα με πιασει ο πολεμος; :hehe:

Μερικοι νομιζουν οτι ζουμε στο 1900 ακομα. Ολοι καταργουν τη θητεια σιγα-σιγα. Επισης, η εννοια "πατριδα" , δεν εχει το ιδιο βαρος για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
Mαθαίνεις πως να σκοτώνεις για να είσαι προετοιμασμένος μεθαύριο να υπερασπιστείς την πατρίδα σου ενάντια σε κάθε κατακτητή που θα θέλει να σε σκλαβώσει στον τόπο σου.
:worry:
:hmm::hmm:να ξερεις ομως μετα εχει σειρα ο εσωτερικος κατακτητης κ οσοι τον αβανταρουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ωραία όσοι δεν θέλετε θητεία στο στρατό δηλώστε ομοφυλόφιλοι και πάρτε απαλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top